Palestiniečiai

Palestiniečiai – arabų tautos dalis, kilusi iš Palestinos. Daugiausiai palestiniečių gyvena Palestinos autonomijoje, kurią sudaro Vakarų krantas ir Gazos ruožas.

Arabai pasirodė šiose apylinkėse pirmoje VII a. pusėje, per arabų ekspansiją į Artimuosius Rytus. Nuo to laiko jie sudaro didžiausią šio regiono etninę grupę, nors nuo 1518 m., kai teritorijos buvo užimtos Osmanų imperijos, savarankiškai nevaldė šio regiono. Arabai palestiniečiai Palestiną priskirdavo Sirijai ir nesukūrė jokių vietinių politinių struktūrų. Faktiškai iki Britanijos mandato nebuvo jokios palestiniečių tautybės. Po konflikto su žydų naujakuriais, o konkrečiai po Britanijos mandato 1947 m. pradėjo augti tautinės tendencijos ir noras sukurti nepriklausomą valstybę šiame regione.

Po Izraelio – arabų karo 1948 m. – 1949 m., taip pat po šešių dienų karo 1967 m., daug arabų palestiniečių paliko savo gyvenamas vietas. Pabėgėlių skaičius 1948 m. sudarė apie 800–900 tūkstančių, o 20 metų vėliau virš 350 tūkstančių. Dabar okupuotose teritorijose gyvena 2,3 mln. Palestiniečių (2001 m.), iš kurių dauguma išeiviai iš Izraelio. Už Palestinos autonomijos ribų gyvena dar 2–3 milijonai palestiniečių, daugiausia kaimyninėse arabų valstybėse – daugiausiai Jordanijoje. Daug iš jų gyvena pabėgėlių stovyklose žemiau skurdo ribos. Iš kitos pusės daug palestiniečių įgavo aukštąjį išsilavinimą arabų universitetuose ir iš ten atsiranda svarbiausi išsilaisvinimo kovos iniciatoriai.

Antroje 5 dešimtmečio pusėje atsirado pirma palestinietiška organizacija „Palestinos liaudies išlaisvinimo komitetas“, vadinamas al-Fatah. 1964 m. atsirado „Palestinos išlaisvinimo organizacija“, kuri turėjo reprezentuoti visą Palestinos tautą. Greitai priimtas Palestinos liaudies kartėlis, kuris tapo savotiška Palestinos konstitucija, į kurią atsišaukė visos palestiniečių partijos ir judėjimai. Per kitus metus atsirado nauji, radikalesni judėjimai. Kariniai palestiniečių sukilimai (vadinama intifada) prieš Izraelio valdymą kilo 1987 m. (Pirmoji intifada) ir 2000 m. (Antroji intifada). Tarp nepriklausomybės aktyvistų toliau reiškiasi nuosaikesni ir radikalesni kovotojai. Vikiteka

Palestinian infobox
Palestiniečiai
Amanas

Amanas (arab. عمان = ʿAmmān, Biblijoje minimas kaip Rabbah Ammon, Antikos laikais Philadelphia) – miestas šiaurės Jordanijoje, šalies sostinė ir didžiausias miestas. 1,24 mln. gyventojų (2012). Nutolęs apie 40 km į šiaurės rytus nuo Negyvosios jūros. Tai didžiausias šalyje verslo, pramonės ir administracinis centras. Išvystyta tekstilės, tabako, odos, kilimų, cemento, maisto pramonė. Svarbi fosfatų gavyba ir naftos perdirbimas. Pro Amaną eina svarbiausia Jordanijos magistralė, kuri baigiasi šalies pietuose, Akabos uoste. Geležinkeliu Amanas susisiekia su Damasku, esančiu į šiaurę, Sirijoje. Yra tarptautinis oro uostas.

Arabų pavasaris

Arabų pavasaris (arabų kalba: الثورات العربية‎, al-Thawrāt al-ʻArabiyyah) – demonstracijų, protestų ir karų, vykstančių arabų pasaulyje, banga, kuri prasidėjo 2010 m. gruodžio 18 d.

Didžiausios revoliucijos vyko Tunise, Egipte, Jemene ir Libijoje. Pilietiniai neramumai Bahreine ir Sirijoje. Didesni protestai rengti Alžyre, Irake, Jordanijoje, Kuveite, Maroke ir Sudane. Mažesni neramumai užfiksuoti Džibutyje, Libane, Mauritanijoje, Omane, Saudo Arabijoje ir Vakarų Sacharoje.2011 m. gegužę įvyko susirėmimai Izraelio pasienio teritorijose ir arabų mažumos protestai Irano Chuzestano provincijoje. Tuaregų kovotojai, grįžtantys iš Libijos pilietinio karo, sukėlė konfliktą Malyje, kuris buvo pavadintas Arabų pavasario nesėkme, Šiaurės Afrikoje. Susirėmimai Libane laikomi kaip Sirijos sukilimo smurto poveikis. 2012 m. rugsėjo mėn. Vakarų Krante kilo protestų banga, kuriais palestiniečiai reikalavo mažesnių maisto kainų ir Palestinos Ministro Pirmininko S.Fajado atsistatydinimo.

Bira (Palestina)

Bira (arab. البيرة‎ = al-Bīrah) – miestas Palestinoje, Vakarų Krante, 15 km į šiaurę nuo Jeruzalės, šalia Ramalos bei nelegalios žydų gyvenvietės Psagoto. Svarbus prekybinis centras prie senovinio karavanų kelio tarp Jeruzalės ir Nabluso. Yra futbolo stadionas.

Didžioji dauguma Biros gyventojų – musulmonai palestiniečiai. Apie pusę jų sudaro pabėgėliai.

Dominikos Respublika

Dominikos Respublika (isp. República Dominicana) – valstybė Karibų jūroje, Ispanjolos saloje. Ribojasi su Haičiu, užimančiu vakarinę salos pusę.

Dominikos Respublikos ekonomika devinta didžiausia tarp Lotynų Amerikos ir antra didžiausia tarp Karibų ir Centrinės Amerikos šalių. Nors seniau garsėjusi cukraus gamyba, šiuo metu didžiausią ekonomikos dalį sudaro paslaugų ekonomika. Nors ir labai išvystytos telekomunikacinės sistemos, šalį vargina nedarbo lygis, valdžios korupcija, nenuoseklus elektros energijos tiekimas, socialinės nelygybės sąlygotos problemos.

Gaza

Gaza (arab. غزة = Ġazzah) – miestas Artimuosiuose Rytuose, greta Viduržemio jūros kranto, 78 km į pietvakarius nuo Jeruzalės. Tai vienas svarbiausių ir pats didžiausias iš Palestinos savivaldos miestų, jos anklavo – Gazos ruožo administracinis centras. Tekstilės (tame tarpe kilimų gamybos), maisto, baldų gamybos, metalo apdirbimo pramonė. Amatai. Yra Jasero Arafato tarptautinis oro uostas (sugriautas). Veikia 4 universitetai.

Gazoje yra XIV a. didžioji mečetė, taip pat yra dar keletas XII–XV a. mečečių, XIII a. sultonų rūmai.

Gina Dirawi

Gina Dirawi (g. 1990 m. gruodžio 11 d. Sundsvalyje) – Švedijos televizijos ir radijo laidų vedėja, komikė, tinklaraštininkė.

Dirawi gimė 1990 m. Sundsvalyje. Jos tėvai yra palestiniečiai, iš Libano persikėlę į Švediją. 2009 m. Dirawi pradėjo rašyti tinklaraštį „Ana Gina“.

Nuo 2011 m. veda televizijos laidas. Tris kartus (2012, 2013 ir 2016 m.) surengė švedų „Eurovizijos“ atranką Melodifestivalen.

Hebronas

Hebrònas (hebr. ‏חֶבְרוֹן‏‎ = Ḥevron) arba Chalilis (arab. الخليل = al-Ḫalīl) – miestas Vakarų Krante, 30 km į pietus nuo Jeruzalės. Apie 166 tūkst. gyventojų (beveik vien palestiniečiai). Vienas seniausių pasaulio miestų, antrasis pagal svarbą po Jeruzalės judaizme.

2017 m. Hebrono senamiestis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Izraelio istorija

Šis straipsnis – apie XX a. sukurtą Izraelio valstybės raidą. Apie Izraelio teritorijoje egzistavusias kultūras ir valstybes žiūrėkite straipsnius Kanaanas (iki islamizacijos) ir Palestinos istorija (islamiškasis laikotarpis)

Izraelio valstybė atkurta tik XX amžiaus pirmoje pusėje. Apie senąjį Izraelį daug parašyta Biblijoje.

Jerichas

Jèrichas (arba Jerichonas; arab. أريحا = Ārīḥā, hebr. ‏יְרִיחוֹ‏‎ = Yəriḥo) – miestas Vakarų Krante, Palestinoje, Judėjos dykumoje, Vadi Kelto slėnyje, šalia Jordano upės. 19 000 gyventojų. Manoma, kad tai viena seniausių nuolat apgyvendintų gyvenviečių pasaulyje.

Dabartinio Jericho vietoje ar šalia jo buvo trys gyvenvietės, kuriose gyventa jau prieš 11 000 metų. Jos įsikūrė ankstyvajame neolite (apie IX a. pr. m. e.) į šiaurę nuo Negyvosios jūros.

Verčiamasi daugiausia turizmu, žemės ūkiu (alyvuogės, bananai), prekyba, amatais. Beveik visi miesto gyventojai yra palestiniečiai musulmonai, krikščionys sudaro apie 1 % gyventojų.

Libano istorija

Šis straipsnis yra apie Libano istoriją nuo Islamo įsigalėjimo, t. y. 636 m. Apie ankstesnes Sirijos ir Libano teritorijoje klestėjusias civilizacijas, žiūrėkite straipsnį Senovės Sirijos istorija.

Libano istorija – Libano, valstybės Artimuosiuose Rytuose, rytinėje Viduržemio jūros pakrantėje, istorija.

Palestinos regionas

Palestina (arab. فلسطين = Filasṭīn, hebr. ‏פלשתינה‏‎ = Palestina) – istorinis regionas Artimuosiuose Rytuose, dabartinio Izraelio ir Palestinos valstybės teritorijose. Dažniausiai laikomas Istorinės Sirijos pietine dalimi.

Regiono etninė sudėtis keitėsi keletą kartų, ir tai yra ginčytinas regionas tarp keleto tautų. Prieš mūsų erą jis buvo gyvenamas įvairių tautų (tarp jų buvo amoritai, kanaanitai, izraelitai, filistinai), vėliau arameizuotas ir helenizuotas. Nuo VII a. buvo arabizuotas ir islamizuotas, todėl laikomas Arabų pasaulio regionu. Nuo II pasaulinio karo pabaigos įvykus žydų migracijoms, didelę Palestinos gyventojų dalį sudaro žydai.

Per pastaruosius 3000 metų Palestinos regiono apibrėžimas nuolat kito. Geopolitiškai dabar šiame regione yra Izraelis ir Palestinos valstybė.

Palestinos valstybė

Palestina (arab. دولة فلسطين) – Palestinos Išsivadavimo Organizacijos 1988 m. lapkričio 15 dieną paskelbta ir 2012 m. Jungtinių tautų dalinai pripažinta valstybė Artimuosiuose Rytuose, Palestinos regione. Valstybę sudaro dvi Izraelio atskirtos teritorijos: Gazos ruožas ir Vakarų krantas.

Jungtinės Tautos Palestinos išsivadavimo organizacijai (PIO) 1974 metais (Generalinės Asamblėjos sprendimas 3237) suteikė stebėtojo teises. 1988 metais JT pripažindamos Palestinos valstybės paskelbimą pakartotinai pažymėjo PIO stebėtojų teisių perėjimą Palestinos valstybei (Generalinės Asamblėjos sprendimas 43/177). 1998 metų liepą JT Generalinė Asamblėja priėmė naują sprendimą (52/250), kuriuo Palestinos valstybei suteikė teisę dalyvauti bendruosiuose debatuose, rengiamuose kiekvienos Sesijos pradžioje. 2012 metais Generalinės Asamblėja rezoliucija 67/19 didele balsų dauguma (138 už, 9 prieš (tame tarpe JAV bei Izraelis), 41 susilaikė (tame tarpe Lietuva), 5 nedalyvavo) suteikė Palestinai valstybės – stebėtojos statusą.

Pirmoji intifada

Pirmoji palestiniečių intifada (arab. الانتفاضة الفلسطينية الأولى) – palestiniečių sukilimas, vykęs 1987–1991 m. Izraelio per Šešių dienų karą užimtose teritorijose – Gazos Ruože ir Vakarų Krante, – siekiant įkurti Palestinos arabų valstybę. Kartais šios intifados pabaiga įvardijama kita data – 1993 m. rugsėjis, kai buvo pasirašyti Oslo susitarimai (angl. Oslo Accords).

Pirmosios intifados metu vyko daugiau „akmenų karas“, nes palestiniečiai prieš gerai ginkluotas Izraelio pjėgas naudojo akmenis, Molotovo kokteilius, savadarbius ginklus. Dauguma išpuolių vykdyti atskirų grupių sukilėlių spontaniškai, atsakant į Izraelio pajėgų smurtinius veiksmus. Iki Oslo susitarimų konflikto metu žuvo 111 izraeliečių ir daugiau kaip 2000 palestiniečių (iš jų 1100 žuvo kovodami su izraeliečiais, 1000 – vidinių konfliktų pasėkoje).

Salfitas

Salfitas (arab. سلفيت‎ = Salfīt) – miestas Palestinoje, Vakarų Krante, šalia nelegalaus žydų miesto Arielio. Muchafazos centras. Svarbus alyvų aliejaus gamybos centras. Miesto ekonominę būklę smarkiai varžo aplink Izraelio išstatytos sienos.

Praktiškai visi Salfito gyventojai yra musulmonai palestiniečiai. 1997 m. pabėgėliai sudarė 13 % miesto gyventojų.

Sausio 20

Sausio 20 yra 20-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 345 dienos (keliamaisiais metais – 346).

Sirija

Sirija Arabų respublika – valstybė Artimuosiuose Rytuose, pietvakarių Azijoje. Ribojasi su Libanu, Izraeliu, Jordanija, Iraku, Turkija bei Viduržemio jūra.

Tubasas

Tubasas (arab. طوباس‎ = Tûbâs, hebr. ‏טובאס‏‎) – miestas Palestinoje, Vakarų Kranto šiaurės rytuose, 21 km į šiaurės rytus nuo Nabluso, Jordano slėnyje. Muchafazos centras. Verčiamasi daugiausia žemės ūkiu (citrusai, kiti vaisiai, avininkystė). Veikia sūrio gamykla. Mieste yra 6 mečetės, stačiatikių bažnyčia.

Didžioji dauguma Tubaso gyventojų – musulmonai palestiniečiai, yra keletas krikščionių (stačiatikių) palestiniečių šeimų.

Tulkarmas

Tulkarmas (arab. طولكرم = Ṭūlkarm) – miestas Palestinoje, Vakarų Krante, 15 km į vakarus nuo Nabluso. Muchafazos centras. Praeina Nabluso–Netanijos kelias, šalia driekiasi siena su Izraeliu. Verčiamasi daugiausia žemės ūkiu (citrusai, melionai, alyvuogės, pomidorai, kviečiai ir kt.). Veikia žemės ūkio kolegija.

Dauguma Tulkarmo gyventojų – musulmonai palestiniečiai, yra kelios krikščionių šeimos. 1997 m. apie trečdalis miesto gyventojų buvo pabėgėliai, gyvenantys daugiausia stovyklose.

Ugandos-Tanzanijos karas

Ugandos-Tanzanijos karas (Ugandoje vadinamas – Išlaisvinimo karas) – karas tarp Ugandos ir Tanzanijos 1978–1979 m., kurio metu žlugo Idi Amino režimas. Idi Amino pajėgas gausiai rėmė Muammar al-Gaddafi ir palestiniečiai.

Flag of the Arab League.svg Arabų lygos tautos

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.