Naujasis pasaulis

Naujasis pasaulis (isp. Nuevo Mundo) – teritorijos, nepriklausančios Eurazijai ir Afrikai, t. y., Amerika ir Australija. Šiam pavadinimui atsiradus XV amžiaus antroje pusėje Amerika buvo nauja europiečiams, kurie buvo įpratę, kad pasaulį sudaro tik Europa, Azija ir Afrika (Senasis pasaulis).

CartedAmerique.jpeg
XVIII a. Naujojo pasaulio žemėlapis

Kilmė

1493 m., Kristupui Kolumbui grįžus į Ispaniją iš pirmosios kelionės į Amerikas Peter Martyr d'Anghiera laiške pavadinimo Kolumbą „Naujojo pasaulio“ atradėju.[1] Kitame laiške jis vėl paminėjo „Naująjį pasaulį“ (orbo novo).[2] 1516 m. Martyr išleido savo veikalą, kurio pavadinimas prasidėjo De orbe novo („Apie Naująjį pasaulį“). 1524 m. terminas taip pat buvo panaudotas Giovanni da Verrazzano aprašant jo kelionę palei dabartinės JAV ir Kanados krantus[3].

Terminas „Naujasis pasaulis“ visuomet apima Amerikas ir gali apimti arba neapimti Australaziją, atsižvelgiant į kontekstą. Pvz., biologijoje kalbant apie Naujojo ir senojo pasaulio florą ir fauną, Australazija nepriskiriama nei prie Naujojo, nei prie Senojo pasaulio.

Gerokai prieš Kolumbo keliones Europoje egzistavo legendos apie kontinentus Vakaruose, už vandenyno. Pvz., skandinavų Didžioji Airija, (Hvítramannaland – „baltųjų žmonių šalis“); „šventųjų buveinė“, aplankyta Šv. Brendono, Klainferto abato, kaip aprašyta airių Lismoro knygoje; Velso legenda apie Madoką; Platono Atlantida.

Taip pat skaitykite

Išnašos

  1. O’Gorman, Edmundo (1961). The Invention of America, p. 84.
  2. Zerubavel, Eviatar (2003). Terra Cognita: The Mental Discovery of America, p. 72. Citing: Thacher, John B. (1903). Christopher Columbus, vol. 1, p. 62.
  3. Verrazzano, Giovanni da (1524). „The Written Record of the Voyage of 1524 of Giovanni da Verrazzano as recorded in a letter to Francis I, King of France, July 8th, 1524“. Citing: Wroth, Lawrence C., ed. (1970). The Voyages of Giovanni da Verrazzano, 1524–1528. Yale, pp. 133–143. Citing: a translation by Susan Tarrow of the Cellere Codex.
1470 m.

1470 m. buvo nekeliamieji metai, prasidedantys šeštadienį pagal Grigaliaus kalendorių.

1522 m.

1522 m. buvo nekeliamieji metai, prasidedantys sekmadienį pagal Grigaliaus kalendorių.

78-oji Oskarų teikimo ceremonija

78-oji Oskarų teikimo ceremonija buvo JAV Kino meno ir mokslo akademijos rengtas renginys, skirtas apdovanoti ir pagerbti filmus, sukurtus 2005 metais. Ceremonija vyko 2006 m. kovo 5 d., Holivude. Renginį pirmą kartą vedė pokalbių laidų vedėjas Džonas Stiuartas (Jon Stewart). Dėl Žiemos olimpinių žaidynių vykusių Turine ceremonija, kuri įprastai vykdavo vasarį, buvo nukelta į kovo mėnesį.

Oskarų nominantai buvo paskelbti 2006 m. sausio 31 d., Beverli Hilse. Režisieriaus Ango Li drama „Kuprotas kalnas“ buvo nominuotas aštuoniose kategorijose.

Oskarai buvo kritikuojami dėl sprendimo neskirti „Geriausio metų filmo“ apdovanojimo kritikų išliaupsintam filmui „Kuprotas kalnas“. Šis apdovanojimas atiteko filmui „Avarija“. Ceremoniją abu filmai baigė laimėję po 3 Oskarus.

Augustas Deglavas

Augustas Deglavas (latv. Augusts Deglavs, 1862 m. rugpjūčio 9 d. Vigantai, dab. Viškų pagastas – 1922 m. balandžio 3 d. Ryga) – latvių rašytojas.

Christian Bale

Kristianas Čarlzas Filipas Beilas (angl. Christian Charles Philip Bale; g. 1974 m. sausio 30 d.) – anglų aktorius. Publikos dėmesio sulaukė būdamas 13 metų, kai suvaidino vieną iš pagrindinių vaidmenų Stiveno Spilbergo filme „Saulės imperija“ (1987 m.). Pripažinimo sulaukė 2000 m., kai suvaidino serijinio žudiko Patriko Beitmano vaidmenį filme „Amerikos psichopatas“. Užsitarnavo pagarbą dėl atsidavimo įsikūnijant į savo vaidmenis; 2004 m. aktorius numetė 28,5 kg svorio dėl vaidmens filme „Mašinistas“.Taip pat žinomas dėl Briuso Veino/Betmeno vaidmens Kristoferio Nolano filmuose „Betmenas: pradžia“, „Tamsos riteris“ ir „Tamsos riterio sugrįžimas“. 2010 m. už vaidmenį biografinėje dramoje „Kovotojas“ pelnė Oskaro, Auksinio gaublio ir Ekrano aktorių gildijos apdovanojimus geriausio antro plano aktoriaus kategorijoje.

ERepublik

eRepublik yra masyvus daugelio žaidėjų tinklo žaidimas (MMO), bendravimo ir strateginis naršyklinis žaidimas, kurį sukūrė „eRepublik Labs“, pradėjusi darbą 2008 m. spalio 21 d. Šį žaidimą galima pasiekti naudojantis internetu. Žaidimas vyksta alternatyviame pasaulyje (pavadintu Naujasis pasaulis), kuriame žaidėjai, vadinami piliečiais, prisijungia prie vietinės ir nacionalinės politikos, nustato ekonomikos politiką, pradeda verslą, kariauja karuose su kitomis šalimis bei padeda karuose sąjungininkėms šalims. Taip pat piliečiai dirba, treniruojasi, gali rašyti laikraštį. Žaidimas buvo sukurtas Alekso Bonte ir Džordžo Lemnaru. „eRepublik“ suprogramuotas PHP kodu, naudojantis Symfony programa ir veikia moderniose naršyklėse. Šiuo metu yra 30 personalo darbuotojų puslapiui, neskaičiuojant kūrėjų.

Edisanas

Edisanas ar Jedisanas (ukr. Єдисан, turk. Yedisan, rumun. Edisan) – istorinis-kultūrinis regionas Ponto stepės teritorijoje. Šiuo metu yra šiaurės pietvakarių Ukrainoje ir rytų Moldavijoje (Padniestrėje).

James Horner

Džeimsas Rojus Horneris (James Roy Horner; 1953 m. rugpjūčio 14 d. – 2015 m. birželio 22 d.) – amerikiečių filmų muzikos kompozitorius. Jis sukūrė muziką daugiau nei 100 filmų (daugelis jų labai populiarūs), apdovanotas dviem „oskarais“, „Auksiniu gaubliu“ ir Grammy apdovanojimu.

Gimė Los Andžele, austrų imigrantų šeimoje. Tėvas Haris Horneris buvo kino meno režisierius. Džeimsas Horneris nuo penkerių metų pradėjo groti pianinu, vėliau Londone lankė Karališkąją muzikos akademiją, tapo Pietų Kalifornijos universiteto muzikos bakalauru, studijavo muzikos doktorantūrą Kalifornijos universitete.

Kaip filmų muzikos kompozitorius debiutavo 1979 m., sukūręs garso takelį nedidelio biudžeto filmui „The Lady in Red“. Vėliau Džeimsą Hornerį pastebėjo Holivudo ekspertai ir 1982 m. kompozitoriui suteikta galimybė sukurti muziką filmui „Žvaigždžių kelias II. Chano įtūžis“. Nuo to laiko Horneris nuolat kūrė muziką žymiems Holivudo filmams. 1986 m. už filmo Svetimi muziką buvo nominuotas pirmajam „oskarui“. Ypač daug apdovanojimų kompozitorius gavo parašęs muziką žymiajai dainai „My Heart Will Go On“ iš filmo „Titanikas“.

Be filmų, Horneris dar kurią muziką televizijos laidoms ir serialams. Jo muzikai būdingas chorinių garsų bei elektronikos derinimas, dažnai panaudojami keltiškos muzikos elementai. Tiesa, kompozitorius dažnai kaltinamas savo paties sukurtų darbų kopijavimu, kuomet ištisos vieno garso takelio dalys panaudojamos kitam takeliui.

Juan de la Cosa

Chuanas de la Kosa (isp. Juan de la Cosa; g. 1460 m. Santonijoje, Kantabrijoje – m. 1509 m. dab. Kolumbijoje) – ispanų kartografas, keliautojas, konkistadoras. Sudarė pirmąjį žemėlapį, į kurį buvo įtrauktos ir Naujojo Pasaulio teritorijos.

Nuo pat ankstyvo amžiaus dalyvavo jūrų kelionėse. Su ispanais plaukiojo Vakarų Afrikos pakrantėmis. 1488 m. Lisabonoje susipažino su Bartolomėjumi Diasu, tik grįžusiu iš kelionės į Pietų Afriką. 1492 m. dalyvavo pirmojoje Kristupo Kolumbo ekspedicijoje į Ameriką kaip laivo „Santa Marija“ šeimininkas. Vėliau šis laivas sudužo prie Espanjolos krantų. Už laivą jam buvo sumokėta kompensacija. Kaip kartografas de la Kosa dalyvavo ir antrojoje bei trečiojoje Kolumbo kelionėje.

1499 m. buvo Alonso de Ochedos ir Amerigo Vespučio ekspedicijos į Pietų Amerikos pakrantes šturmanas. Tyrinėjo Venesuelos ir Gvianos krantus. Rinko medžiagą būsimajam žemėlapiui.

1500 m. su Vasku Nunjesu de Balboa ir Rodrigu de Bastidasu dalyvavo kelionėje į Darjeno įlankos pakrantę. 1502 m. grįžo į Espanjolą. Vėliau grįžęs į Europą vedė delegaciją į Portugaliją, kur protestavo prieš portugalų įsiveržimus į ispanų atrastas žemes. De la Kosa buvo suimtas, bet padedant Ispanijos karalienei Izabelei I išvaduotas.

Keliautojui suteiktas alguasilijo titulas ir suteiktas leidimas rengti ekspediciją. 1504–1506 m. laikotarpiu keliavo po Vest Indiją, tyrinėjo Urabos įlanką, Perlų salas.

1509 m. Chuanas de la Kosa išvyko į savo paskutiniąją kelionę po Naująjį Pasaulį. Kartu su Alonsu de Ocheda ir Fransisku Pisaru keliavo į Pietų Ameriką su tikslu įsteigti koloniją. Tačiau vienoje pakrantėje, apgyvendintoje indėnų karibų Ocheda, nors ir perspėtas de la Kosos, išsilaipino prisigaudyti vergų. Išsilaipinusieji pakrantėje lengvai įveikė indėnų pasipriešinimą, todėl Ocheda nutarė keliauti gilyn į džiungles, kur dabar yra Turbako miestas. Čia indėnai įsibrovėlius atakavo nuodingomis strėlėmis, nuo kurių žuvo ir Chuanas de la Kosa.

Kartografas buvo nubraižęs keletą žemėlapių, iš kurių išliko tik 1500-ųjų Mappa mundi. Tai seniausias žinomas europiečių žemėlapis, kuriame atvaizduotas Naujasis Pasaulis.

Juš Kozak

Jušas Kozakas (slovėn. Juš Kozak, slapyvardis Jelanovas (Jelanov), 1892 m. birželio 26 d. Liublianoje, Slovėnija – 1964 m. rugpjūčio 29 d. Liubliana) – slovėnų rašytojas, eseistas, teatro kritikas, redaktorius ir pedagogas.

Martinas Valdzemiuleris

Martinas Valdzemiuleris (apie 1470–1522, vok. Martin Waldseemüller) – vokiečių kartogafas, išgarsėjęs po to, kai sudarė pasaulio žemėlapį (1507 m.). Naujajame žemėlapyje užrašu „Amerika“ buvo pažymėtos Amerigo Vespučio atrastos teritorijos (iki tol žemėlapiuose buvo žymimos tik kai kurios Naujojo Pasaulio salos). Martino Vladzemiulerio sudarytas pasaulio žemėlapis buvo pirmasis, kuriame Naujasis Pasaulis įvardijamas kaip Amerika.

Monro doktrina

Monro doktrina (angl. Monroe Doctrine) buvo Jungtinių Valstijų politikos deklaracija, pristatyta 1823 m. gruodžio 2 d., kurią paskelbė JAV prezidentas Džeimsas Monro. Vienas deklaracijos autorių buvo JAV valstybės sekretorius John Quincy Adams.Deklaracija parengta baiminantis Šventosios sąjungos galimos intervencijos į nepriklausomomis tapusias Lotynų Amerikos valstybes. Deklaracijoje teigta, kad tolimesni Europos šalių bandymai kolonizuoti arba trukdyti šalims, esančioms Amerikos žemyne, bus laikomi agresija, kuriai sustabdyti reikalingas JAV įsikišimas. Monro doktrinoje teigiama, kad Vakarų pusrutulis nebebus toliau kolonizuojamas Europos šalių ir kad JAV taip pat nelies egzistuojančių Europos kolonijų ir nesikiš į vidinius Europos šalių reikalus. Doktriną pradėta taikyti tuo metu, kai daugelis Lotynų Amerikos šalių buvo ant nepriklausomybės nuo Ispanijos imperijos ir Jungtinių Valstijų slenksčio.

Pagrindinė doktrinos įvedimo priežastis - susirūpinimas, kurį pirmąkart išreiškė Didžioji Britanija, kad Ispanijos kolonijas gali užvaldyti kokios nors Europos jėgos.Prezidentas Džeimsas Monro pirmąkart pristatė doktriną 7-osios Sąjungos padėties kalbos Kongresui metu. Tai tapo charakteringu JAV užsienio politikos momentu ir vienu iš ilgiausiai gyvuojančių doktrinų, kuria rėmėsi daugelis JAV politikų ir keletas JAV prezidentų, įskaitant Teodorą Ruzveltą, Kelviną Kulidžą, Herbertą Huverį, Džoną Kenedį ir kitus.

Monro turbūt nebūtų galėjęs numatyti, kad jo tikslai ir įtaka (Monro doktrina) išsilaikys beveik nepakitusi beveik du amžius. Pirminis doktrinos tikslas buvo išvaduoti naujas nepriklausomybę paskelbusias Lotynų Amerikos kolonijas nuo europiečių intervencijos ir kontrolės. Doktrina lėmė tai, kad Naujasis pasaulis ir Senasis pasaulis išlaikė atskiras įtakos sferas, nes šios buvo sudarytos iš visiškai atskirų ir nepriklausomų valstybių.

Naujininkai

Naujininkai – pietinė Vilniaus miesto dalis, nuo Senamiesčio ir Naujamiesčio atskirta geležinkeliu. Naujininkų seniūnijos centras. Naujininkai šiaurėje ribojasi su Senamiesčiu ir Naujamiesčiu, rytuose – su Liepkalniu, pietuose Vilniaus pietinis lankstas (Tūkstantmečio g.) ir geležinkelio šaka skiria nuo Kirtimų, o pietvakariuose – nuo Vilkpėdės. Į pietus nuo Naujininkų prasideda Panerių miškas, atsišakoja Eišiškių plentas ( 202 Kirtimai–Pagiriai–Baltoji Vokė ).

Naujininkuose įsikūrę daug pramonės, prekybos, statybos, transporto bendrovių. Yra Naujininkų poliklinika, sentikių kapinės, karaimų ir totorių kapinaitės, Vilniaus Švč. Dievo Motinos Užtarėjos sentikių cerkvė, Vilniaus Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė, paštas, biblioteka, gimnazija, 3 pagrindinės mokyklos, 7 lopšeliai‑darželiai, darželis‑mokykla, muzikos mokykla.Naujininkus aptarnauja 10 ir 17 nr. troleibusai, 3G, 1, 3, 4, 41, 42, 58, 78 nr. autobusai. Pagrindinės stotelės: Naujininkai, Prūsų, Dzūkų.

Pasaulis

Pasaulis, siaurąja prasme – Žemės planeta žvelgiant antropocentriniu požiūriu. Tai yra, pasaulis apibrėžia visą žmoniją, jos istoriją, pasiekimus, žinias, kultūrą. Tuo tarpu žodis „Žemė“ vartojamas kalbant apie fizinį, astronominį kūną, kuriame gyvena žmonės.

Žodžiu „pasaulinis“ įvardinami tokie reiškiniai, kurie paliečia didelę dalį ar visą žmoniją, pavyzdžiui, pasaulinis karas. Žmonijos istorijoje pasaulio suvokimas kito, tą įrodo ir tokių terminų kaip Senasis pasaulis (Eurazija, Afrika) bei Naujasis pasaulis (Amerika) naudojimas. Senajame pasaulyje buvo tikima, kad už žinomų teritorijų ribų esąs pasaulio kraštas. Tik po didžiųjų geografinių atradimų buvo suvokta pasaulio erdvė, sujungti viena nuo kitos atskirtų tautų suvokti pasauliai.

Platesne prasme pasauliu gali būti įvardinta visa žmonijos žinoma erdvė, kosmosas. Pasaulis tokiu atžvilgiu yra tam tikra savipakankama erdvė (nebūtinai daiktiška), su ten galiojančiais dėsniais: pvz., mirusiųjų pasaulis, dievų pasaulis, gyvūnų pasaulis, pasakų pasaulis ir kt.

Lietuvių žodis „pa-saulis“, kaip ir slavų cвeт savo pirmine reikšme nurodo, kad pasaulis – tai „šviesi vieta po saule“. Panašia reikšme yra ir skr. लोक = loká, reiškiantis pasaulį, kuris atitinka lietuvių laukas (ne tik „atvira vieta“, bet ir „su balta dėme“, toliau plg. sen. gr. λευκός „šviesus, baltas“). Senojoje pasaulėvokoje pasaulis suprastas kaip mūsų, šviesi vieta, priešinga tam, kas yra tamsu, neapšviesta, nežinoma (chaosas). Kitas pasaulio supratimas yra kaip žmonių, gyvybės vieta – plg. germanų world, Welt, wereld reiškia „žmogaus amžius“ (iš *wer „vyras, žmogus“ ir *ald „amžius“), panašiai kitas indų žodis pasauliui skr. जगत् = jágat reiškia „gyvas, pažadintas“. Graikai pasaulį suprato kaip tai, kas tvarkinga (sen. gr. κόσμος), o arabų arab. دُنيَا = dunyā reiškia „apatinę, žemutinę“ vietą.

Pasaulis (reikšmės)

Pasaulis gali reikšti:

Dangaus kūnų visuma, visata.

Žemės rutulys – Saulės sistemos planeta, pagal atstumą Žemė yra trečia nuo Saulės.

Žemės rutulio žmonės.

Kokia nors kultūros, visuomenės sritis: pvz., meno, mokslo, sporto pasaulis.

Atskira gyvenimo, reiškinių, daiktų sritis: pvz., gyvūnų pasaulis, garsų pasaulis, jausmų pasaulis, skaičių pasaulis.

Psichinio gyvenimo reiškinių sritis: vidaus pasaulis, vaiko pasaulis.

Spaudoje:

Pasaulis – visuomenės ir politikos žurnalas, ėjęs 1970–1992 m. Vilniuje.

Iliustruotas pasaulis – bulvarinio pobūdžio savaitraštis, ėjęs 1934 m. Kaune.

Iliustruotas pasaulis – įdomus miestui ir kaimui savaitraštis, leistas 1936-1938 m. Kaune.

Jaunųjų pasaulis – iliustruotas jaunuomenės žurnalas, ėjęs 1930-1934 m. Kaune.

Katalikų pasaulis – religinis mėnesinis žurnalas, nuo 1989 m. vasario 5 d. iki 2004 m. gruodžio mėn. ėjęs Vilniuje.

Krepšinio pasaulis – informacinis leidinys (žurnalas) krepšinio mėgėjams, ėjęs 1989-1990 m. Kaune.

Moteris ir pasaulis – Lietuvos iliustruotas mėnesinis žurnalas, ėjęs 1937–1940 m. Kaune.

Moters pasaulis – leidinys (biuletenis) moterims, einantis nuo 1994 m. liepos mėn. lietuvių ir anglų kalba Vilniuje.

Moterų pasaulis – laikraštis moterims, ėjęs 1992 m. Vilniuje.

Pašto pasaulis – mėnesinis pašto, telegrafo ir telefono tarnautojų žurnalas, ėjęs 1934-1940 m. Kaune.

Pranciškonų pasaulis – mėnesinis laikraštis Trečiojo Šv. Pranciškaus ordino Lietuvoje organas, leistas 1923-1940 m. Kretingoje, 1923-1935 m. Kaune.

Reklamos pasaulis – reklamos savaitraštis, ėjęs 1994-1995 m. Kaune.

Studijų pasaulis – Lietuvos kūno kultūros instituto, dab. Lietuvos kūno kultūros akademija, studentų laikraštis, einantis nuo 1994 m. vasario mėn. Kaune.

Vadovo pasaulis – lietuviškas verslo žurnalas vadovams.

Žaliasis pasaulis – nepriklausomas aplinkosauginiam švietimui skirtas savaitraštis, leidžiamas nuo 1990 m. rugsėjo mėn. Vilniuje.

Arabų šalys (arba Arabų pasaulis) - sąvoka, apimanti šalis, kuriose yra arabų dauguma.

Dingęs pasaulis – Artūro Konan Doilio 1912 m. parašytas mokslinės fantastikos romanas.

Mis Pasaulis – kasmet nuo 1951 m. vykstantys gražiausios pasaulio merginos rinkimai.

Naujasis pasaulis – vienas iš pavadinimų, kuriuo buvo vadinamos teritorijos, nepriklausančios Eurazijai ir Afrikai, ypač Amerika ir Australija.

Pasaulis pagal Garpą – JAV rašytojo Džono Irvingo romanas.

Pasaulis pagal Garpą – Džordžo Rojaus Hillo režisuota drama, pastatyta pagal to paties pavadinimo knygą parašyta Džono Irvingo.

Pasaulis salynas - Dubajaus pašonėje esantis dirbtinių salų archipelagas.

Pomirtinis pasaulis – įvairiose religijose ir mitologijoje vartojamas terminas, apibūdinantis žmogaus ar kitų būtybių gyvenimą po fizinės mirties.

Paprastas pasaulis – studijinis grupės „Pievos“ albumas, išleistas 2010 m.

Požeminis pasaulis – įvairiose religijose ir mitologijoje esanti pasaulėvaizdžio dalis, dažniausiai esanti po žeme, apatinėje pasaulio plano dalyje.

Tamsos pasaulis – vieną iš dviejų kompanijos White Wolf sukurtų alternatyvių mūsų dienų pasaulių jos leidžiamuose siaubo žanro vaidmenų žaidimuose.

Vakarų pasaulis – iš pradžių terminas taikytas Europai, tačiau pastaruoju metu Vakarų pasauliu vadinama tiek Europa, tiek iš kolonijinių imperijų atsiradusios valstybės, paprastai etniškai ir kultūriškai kilusios iš Europos.

Vandens pasaulis – JAV 1995 fantastinis filmas.

Visas materialus pasaulis – visa materija, apimanti medžiagą bei įvairių formų energiją.

Paul Morphy

Polas Čarlzas Morfis (angl. Paul Charles Morphy; 1837 m. birželio 22 d. Naujajame Orleane – 1884 m. liepos 10 d. ten pat) – amerikiečių šachmatininkas, po pergalės mače prieš Adolfą Anderseną 1858 m. iki pasitraukimo (1861 m.) iš šachmatų – stipriausias pasaulio šachmatininkas. Jis buvo laikomas talentingiausiu visų laikų šachmatininku. Buvo pirmas tarp amžininkų, kuris naudojo, šiuolaikiniuose šachmatuose priimtą taisyklę: „Prieš ataką – būtinas savo figūrų išvystymas“. Jo talentas šachmatuose pasireiškė iš vaikystės, bet šachmatų karjera buvo trumpa ir efektinga. Juristas.

Vakarų pusrutulis

Vakarų pusrutulis (angl. Western hemisphere) – Žemės rutulio paviršiaus dalis, esanti į vakarus nuo tarptautinio atskaitos meridiano (einančio per Grinvičą (D.Britanija)) ir į rytus nuo antimeridiano (tarptautinės datos keitimosi linijos). Priešingas pusrutulis vadinamas Rytų pusrutuliu.Vakarų pusrutulyje yra Šiaurės Amerika, Pietų Amerika, pačios vakarinės Afrikos ir Europos dalys, labiausiai rytinis Rusijos galiukas, didžiuliai Okeanijos plotai ir dalis Antarktidos. Į jį neįeina Aleutų salos, esančios į pietryčius nuo žemyninės Aliaskos dalies.

Vakarų pusrutulyje gyvena daugiau kaip milijardas gyventojų.

Politinėje plotmėje naudojama Vakarų pusrutulio sąvoka apima tik Šiaurės ir Pietų Amerikas (Naujasis Pasaulis) ir gretimas salas.

Bandant Vakarų pusrutulį apibrėžti taip, kad į jį neįeitų jokia Senojo Pasaulio dalis, jo ribomis kartais laikomi 20-asis vakarų meridianas ir jam priešingas 160-asis rytų meridianas.

Taip apibrėžiant į Vakarų pusrutulį:

visiškai neįeina Europos ir Afrikos žemyninės dalys,

neįeina maža šiaurrytinės Grenlandijos dalis,

įeina didesnė rytinės Rusijos ir Okeanijos dalis (pvz., Naujoji Zelandija).

Vampyras

Vampyrai – mitų, folkloro ir maginės fantastikos būtybės, kurios egzistuoja gerdamos žmonių arba gyvūnų kraują (hematofagai), dažnai turinčios antgamtiškų galių, ypatingiau funkcionuojantį kūną ir sugebėjimą persikūnyti į gyvūnus. Kai kuriose kultūrose yra mitų apie vampyrus ne žmones, o demonus ar gyvūnus, kaip šikšnosparniai, šunys ir vorai. Anot legendų vampyrai apibūdinami kaip nemirėliai – būtybės, prisikėlusios iš kapų ir siurbianti gyvųjų kraują, kad išgyventų. Taip pat manyta, kad vampyrai žudo tik naktį, nes saulės šviesa juos žudo. Vampyrą galima buvo užmušti tik pervėrus kuolu jo širdį. Esą vampyrai geba pasiversti šikšnosparniais ir išskristi. Todėl daug šių žinduolių būdavo žudoma.

Paprastai žmogus pavirsta vampyru, kai gauna vampyro kraujo. Aiškinama ir taip, kad žmogui iš pradžių visą kraują turi išsiurbti vampyras. Vampyrai dažnai apibūdinami kaip turintys nemažai įvairių papildomų galių ir charakterio bruožų, kurie labai skiriasi skirtingose tradicijose, ir yra dažnas tautosakos, kino ir literatūros subjektas.

Čoktavai

Čoktavai yra vietinių Šiaurės Amerikos gyventojų tauta, kilusi iš pietrytinės jos dalies (Misisipės, Alabamos ir Luizianos) ir priklausanti muskogių kalbų grupei. Žodis Choctaw (taip pat dar Chahta, Chato, Tchakta ir Chocktaw) galėjo atkeliauti iš kastilų „chato“, reiškiančio „lygų, plokščią“; vis dėlto, plačiai manoma, jog ši indėnų gentis vardą gavo nuo istorinio čoktavų veikėjo. Čoktavai priklausė Misisipės kultūrai, išsidėsčiusiai Misisipės upės slėnyje. Ankstyvieji ispanų keliautojai buvo susidūrę su jų protėviais. XIX a. čoktavai tapo žinomi kaip viena iš „Penkių civilizuotų tautų“, mat priėmė daugelį buitinių bei kultūrinių europiečių kolonizatorių įpročių. Nors mažesnės čoktavų grupės gyvena pietinėje šalies dalyje, Oklahomos čoktavų tauta ir Misisipės čoktavų indėnų grupė yra dvi pagrindinės čoktavų asociacijos.

Per Amerikos revoliuciją, dauguma čoktavų palaikė pirmųjų trylikos kolonijų siekį tapti nepriklausomomis ir atsiskirti nuo Britų imperijos. Čoktavai ir Jungtinės Valstijos iš viso pasirašė devynias taikos sutartis - paskutinėmis trimis (Douko užuovėjos, Vašingtono miesto ir Šokančio triušio) čoktavų gentis buvo iškeldinta į vakarus nuo Misisipės upės. JAV prezidentui Endriu Džeksonui pradėjus indėnų iškeldinimą, čoktavai pirmieji keliavo savuoju Ašarų keliu. Čoktavai buvo iškeldinti iš savo gimtųjų žemių, Jungtinėms Valstijoms nusprendus plėstis ir pradėti naudingųjų iškasenų gavybą. Vyriausybė teisinosi norėdama juos išgelbėti nuo išnykimo. 1831 metais ratifikavus Šokančio Triušio įlankos taikos sutartį, čoktavai, kurie norėjo pasilikti naujai sukurtoje Misisipės valstijoje, buvo pirmoji didelė neeuropiečių etninė grupė, tapusi JAV piliečiais. Čoktavai taip pat prisimenami dėl savo dosnumo per Didįjį airių badą (1845-1849 m.), kai aprūpino svetimą tautą humanitarine pagalba ir pinigais, šiais laikais skaičiuojamais milijonais (dvidešimt metų prieš įkuriant Raudonajį Kryžių). Vykstant Amerikos pilietiniam karui, čoktavai tiek Oklahomos, tiek Misisipės valstijose daugiausia dėjosi prie Konfederacinių Valstijų. Pirmojo pasaulinio karo metu jie tarnavo Jungtinių Valstijų kariuomenėje, kur naudodamiesi savo gimtąja kalba transliavo koduotus pranešimus.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.