Metraščių knygos

Metraščių knygos arba Kronikų knygosSenojo Testamento knygos, priskiriamos istorinių knygų grupei. Šiose knygose aprašyti tie patys įvykiai kaip Antrojoje Samuelio ir karalių knygose, tačiau daugiau kalbama apie pietinę Judėjos karalystę ir jos valdovus.

Turinys

Metraščių knygose pateiktos sugrįžusių iš Babilonijos žmonių genealogijos nuo pat Adomo. Rašoma apie karaliaus Sauliaus mirtį, Dovydo karaliavimą, Dovydo pasiruošimą šventyklos statybai, Saliamono valdymą (Saliamono išmintį, šventyklos statybą, pasaulinę Saliamono šlovę). Taip pat pasakojama apie šiaurinių Izraelio genčių maištą, Judėjos karalius, Jeruzalės žlugimą.

Aprašomas laikotarpis

Metraščių knygose bei su jomis susijusiose Ezros ir Nehemijo knygose pasakojama apie Izraelio tautos istoriją maždaug nuo 1000 iki 586 m. pr. m. e., kai Nabuchodonosaro kariuomenė nuniokojo Jeruzalę.

Parašymo laikas

Yra manančių, kad knygos parašytos apie 400 m. pr. m. e., žydams po tremties sugrįžus į Judėją.[1]

Šaltiniai

  1. Biblijos enciklopedija. Alna litera. Vilnius, 1992., 90–91 psl.

Nuorodos

Senasis Testamentas

Senasis Testamentas (hebr. ‏תנ״ך ‏‎ Tanach) – žydų biblinių knygų rinkinys, iš esmės apimantis Tanachą. Su Naujuoju Testamentu sudaro krikščionių Šventąjį Raštą.

Jame atsispindi žydų tautos istorija ir religinė mintis. Tanachas parašytas hebrajų ir aramėjų kalbomis. Aprašomas pasaulio sukūrimas, tautos susikūrimas ir istorija, taip pat jame surašyti įvairūs įstatymai, įskaitant Dekalogą. Kai kurie aprašomi įvykiai yra autentiški (pvz., Saliamono valdymas), kai kurių autentiškumas nėra patvirtintas.

Nors Senasis Testamentas yra ir judėjų, ir krikščionių šventoji knyga, šios dvi religijos jį interpretuoja gana skirtingai. Pavyzdžiui, krikščionybės tradicija Pradžios knygos tekste mato aprašytą Švč. Trejybę, kurios nepripažįsta žydai.

Tanachas

Tanachas (hebr. ‏Tanach תנ״ך‏‎) – judėjų Biblija, maždaug atitinkanti krikščionių Senąjį Testamentą. Nuo pastarojo skiriasi tuo, kad į Tanachą neįtrauktos deuterokanoninės knygos, protestantų laikomos apokrifinėmis, skiriasi knygų išdėstymo tvarka ir suskirstymas.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.