Lenkijos Karalystės ir kitų slavų kraštų geografinis žodynas

Lenkijos Karalystės ir kitų slavų kraštų geografinis žodynas (lenk. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich) buvo leidžiamas 18801902 m. Varšuvoje.

Žodyne daug informacijos pateikiama ir apie Lietuvą, nors ji ir nėra priskiriama prie slavų kraštų. Pagal turinį enciklopedija apima buvusios Lenkijos Karalystės ir LDK teritorijas, bet carinė cenzūra tikslesnio pavadinimo leidinio nebūtų toleravusi.

Karta tytułowa Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
I tomo titulinis puslapis

Nuorodos

Barankai

Barankai (lenk. Baranki) – kaimas Lenkijos šiaurės rytuose, Juchnoveco Košcelnių valsčiuje, Balstogės apskrityje, Palenkės vaivadijoje. Kaimas yra apie 8 km į pietus nuo Juchnovec Košcelnų ir apie 19 km į pietus nuo vaivadijos centro Balstogės. Nuo XIII–XIV a. iki 1569 m. Liublino unijos priklausė Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei.

Bukšniai

Bukšniai – kaimas Šakių rajono savivaldybėje, 12 km į šiaurę nuo Kudirkos Naumiesčio, greta kelio 3819 Kirmiškiai–Turčinai .

Plokščiai

Plokščiai – gyvenvietė Šakių rajone, į šiaurės rytus nuo Šakių, kelių 3807 Kiduliai–Gelgaudiškis–Gerdžiūnai ir 3801 Šakiai–Plokščiai sankryžoje. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Miestelis išsidėstęs kairiajame Nemuno krante, priešais Raudonę. Kaime stovi medinė Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčia (nuo 1868 m.; yra unikalus varpas, nulietas 1573 m.), yra Plokščių vidurinė mokykla, biblioteka, paštas (LT-71023), stūkso Plokščių piliakalnis. Kaimas išsiskiria upeliu-gatve, istorinis-archeologinis paminklas – Šventaduobė (yra lurdas), Plokščiai įeina į Panemunių RP teritoriją, apylinkėse yra pažintinis pėsčiųjų takas. Kaime vyksta Kalbos dienos.

Senosios Ančios valsčius

Senosios Ančios valsčius (lenk. Gmina Hańcza Stara) - nuo 1868 m. iki 1921 m. Lenkijos Kongreso karalystėje egzistavęs valsčius Suvalkų gubernijoje, Suvalkų apskrityje. Valsčiaus centras buvo Senosios Ančios kaimas. Nuo VIII a. pr. m. e. iki XIX a. šioje teritorijoje gyveno lietuviams artima baltų tauta - jotvingiai. Nuo XIII-XIV a. iki 1795 m. ši teritorija priklausė Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei. Pagal 1920 m. liepos 12 d. Lietuvos ir Tarybų Rusijos taikos sutartį ši teritorija buvo priskirta Lietuvos Respublikai. Dar 1867-1868 m. apie valsčių niekur neužsimenama, bet jau 1890 m. Lenkijos Karalystės ir kitų slavų kraštų geografinis žodynas aprašo šį valsčių. Valsčius panaikintas 1921 m. ir visi buvę valsčiaus kaimai prijungti prie Vižainio valsčiaus.

Vilkeliškiai

Vilkeliškiai – kaimas Šakių rajono savivaldybėje, 2 km į pietus nuo Šakių.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.