Kuršo gubernija

Kuršo gubernija (arba Kurliandijos gubernija) buvo 17951917 m. Rusijos imperijos administracinis – teritorinis vienetas. Sudaryta iš buvusios Kuršo kunigaikštystės. Centras – Jelgava (Mintauja). Plotas 27 000 km². Gubernija buvo pramoninė, turėjo svarbius Liepojos ir Ventspilio uostus, žemės ūkis buvo vienas našiausių, o gyventojai vieni raštingiausių imperijoje (71 proc. 1897 m.).

Kuršo gubernija
Курля́ндская губерния
Flag of Courland (state).svg
1795 – 1915 Flag of the German Empire.svg
Courland Governorate COA
Meyerbaltikum
Valstybė: Rusijos imperijos vėliava Rusijos imperija
Generalgubernatorija: Pabaltijo generalgubernatorija
Administracinis centras: Jelgava
Ujezdai: 10
Gubernatorius: Kuršo gubernatorius
Gyventojų: 674 034
Plotas: 27 286 km²

Apskritys

Priklausė Pabaltijo generalgubernatorijai. Turėjo 10 apskričių:

Kurlyandskaya gubernia
Gubernijos apskritys

Lietuva

Į guberniją įėjo Palanga ir Šventoji. Palanga atskirta nuo Telšių apskrities 1819 metais. 1897 m. buvo 674 tūkst. gyventojų, iš jų 17 tūkst. lietuvių.[1]

Šaltiniai

  1. Vytautas MerkysKuršo gubernija. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XI (Kremacija-Lenzo taisyklė). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2007. 328 psl.

Nuorodos

Vikiteka

Aizputės apskritis

Aizputės apskritis (latv. Aizputes apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijos Kuržemėje. Plotas 1905,1 km². Iki 1925 m. ji buvo didesnė (2513,3 km²), bet, kai kelis šios apskrities valsčius prijungė prie Liepojos apskrities, apskrityje teliko 1 miestas ir 21 valsčius. Ji ribojosi su Ventspilio apskritimi, Liepojos apskritimi ir Kuldygos apskritimi, turėjo 40 km ilgio jūros pakrantę. Stambesnės gyvenvietės: Aizputė, Pavilosta, Alsunga ir Kalvenė.

Alūkstos apskritis

Alūkstos apskritis (latv. Ilūkstes apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijoje, Žiemgaloje. Plotas 2242,7 km². Apskrityje buvo 3 miestai ir 19 valsčių. Ji ribojosi su Jekabpilio apskritimi ir Daugpilio apskritimi, taip pat su Lenkija ir Lietuva. Stambesnės gyvenvietės: Alūksta, Gryva, Subatė, Aknysta ir Skrudaliena.

Bauskės apskritis

Bauskės apskritis (latv. Bauskas apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijos Žiemgaloje. Plotas 2302 km². Apskrityje buvo 1 miestas, 3 miesteliai ir 20 valsčių. Ji ribojosi su Jelgavos apskritimi, Rygos apskritimi, Jekabpilio apskritimi ir Lietuva. Stambesnės gyvenvietės: Bauskė, Iecava, Vecumniekai, Rundalė ir Kurmenė.

Ernstas Briugenas

Baronas Ernstas Briugenas (vok. Carl Friedrich Martin Ernst Baron von der Brüggen; rus. Эрнст Брюгген; 1840 m. lapkričio 10 d. Laidzės kaime (dab. Tukumo rajone), Kuršo gubernija, Rusijos imperija – 1903 m. gruodžio 5 d. Rygoje, Rusijos imperija) – iš Baltijos vokiečių kilęs Žemaitijos dvarininkas ir vokiečių rašytojas kultūrologas.

Gruobinios apskritis

Gruobinios apskritis buvo 1795–1921 m., centras – Gruobinia. Jos plotas siekė 1900 km², buvo 110 878 gyventojai (1897 m.). Apskritis apėmė dabartinę vakarinę Latvijos dalį, nuo 1819 m. jai priklausė ir Palangos–Šventosios pajūrio ruožas – Palangos valsčius.

Hugo fon Trautfeteris

Hugo fon Trautfeteris (vok. Hugo von Trautvetter; rus. Гуго Эрнестович фон Траутфеттер; 1812 m. vasario 20 d. Mintaujoje, Kuršo gubernija – 1877 m. gruodžio 18 d. Elniakampyje, Vilniaus gubernija) – Rusijos imperijos pedagogas ir valdininkas.

Johanas Slevogtas

Johannas Benediktas Balduinas Slevogtas (Zlefogtas) (vok. Johann Benedikt Balduin Slevogt; 1847 m. rugpjūčio 17 d. Kelmėje, Kauno gubernija, Rusijos imperija – 1910 m. gruodžio 19 d. Batoje (latv. Bāta, vok. Bathen – išnykęs dvaras prie Vainiaudos), Kuršo gubernija, Rusijos imperija) – liuteronų dvasininkas ir lepidopterologas.

Karlas Johanas Frydrichas fon Medemas

Grafas (nuo 1779 m.) Karlas Johanas Frydrichas fon Medemas (vok. Karl Johann Friedrich von Medem; 1762 m. kovo 29 d. Mežuotnėje, Kuršo hercogystė – 1827 m. lapkričio 26 d., Mintaujoje, Kuršo gubernija) – iš Baltijos vokiečių kilęs Kuršo ir Žemaitijos dvarininkas, bajorų savivaldos veikėjas.

Karlas Vagneris

Karlas Vagneris (vok. Karl Wagner; 1884 m. rugsėjo 11 d. Tukume, Kuršo gubernija, Rusijos imperija – 1958 m. rugsėjo 27 d. Nusslochas prie Heidelbergo, VFR) – vokiečių zoologas.

Kuldygos apskritis

Kuldygos apskritis (latv. Kuldīgas apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijos Kuržemėje. Plotas 3306,8 km². Apskrityje buvo 2 miestai ir 24 valsčiai. Ji ribojosi su Ventspilio apskritimi, Liepojos apskritimi, Aizputės apskritimi, Jelgavos apskritimi, Talsų apskritimi ir Tukumo apskritimi. Stambesni miestai ir gyvenvietės: Kuldyga, Saldus, Skrunda, Renda ir Kabilė.

Lybegotas Otto Konradas Šulcas

Lybegotas Otto Konradas Šulcas (Šultcas) (vok. Liebegott Otto Conrad Schul(t)z, latv. Lībegots Oto Konrāds Šulcs; 1772 m. gegužės 21 d. Žeimelyje – 1840 m. vasario 8 d. Birzgalėje, Kuršo gubernija) – iš Baltijos vokiečių kilęs Latvijos ir Lietuvos evangelikų liuteronų kunigas, latvių literatas.

Michailas Čiblys

Michailas Čiblys (rus. Чиблис Михаил Осипович, g. 1896 m. lapkričio 28 d. Nederkuluose, Kuršo gubernija – 1943 m. sausio 29 d. Maskvoje) – LKP veikėjas, okupavus Lietuvą aktyviai dirbęs partiniuose organuose.

M. Čiblys nuo 1924 m. buvo pogrindinės LPK narys. 1940 m. tapo LKP(b) CK pramonės ir transporto skyriaus vedėju. 1941 m. kovo 8 d. išrinktas LKP(b) CK sekretoriumi pramonei.Prasidėjus Vokietijos-TSRS karui pasitraukė į TSRS gilumą, dirbo Jaroslavlio audimo fabrike „Красный перевал“.

1942 m. liepos 18 d. suimtas NKVD, apkaltintas tėvynės išdavimu, TSRS NKVD Ypatingojo pasitarimo nuteistas mirties bausme ir sušaudytas. 1956 m. reabilituotas.

Pabaltijo gubernijos

Pabaltijos gubernijos, Pabaltijo kraštas arba Ostzės kraštas (rus. Прибалтийский край, Остзейский край) - Rusijos imperijos pasienio teritorija XVIII-XIX a., kurią sudarė trys gubernijos - Estijos gubernija, Vidžemės gubernija ir Kuršo gubernija.

XX a. pradžioje krašte daugiausia gyveno latviai ir estai (apie 85 proc.), Baltijos vokiečiai (6%) ir rusai (5%). Nors 1876 m. kraštas neįėjo į vieną administracinį vienetą (generalgubernatoriją), tačiau daugeliu atžvilgių šios trys gubernijos turėjo daug bendro tarpusavyje ir skyrėsi nuo Rusijos. Dėl istorinių priežasčių buvo ryškūs kultūriniai skirtumai nuo Rusijos, Dorpate veikė vokiškas universitetas, buvo ypatinga luominė padėtis, skirtingos žemėvaldos ir civilinės teisės formos. Lifliandijoje ir Estliandijoje buvo anksčiau nei likusioje imperijos dalyje panaikinta baudžiava (1817 m.).

Palangos valsčius

Palangos valsčius (rus. Полангенская волость) buvo šiaurės vakarų Lietuvoje. Centras – Palanga.

Rudolfas Šulcas

Rudolfas Šulcas (vok. Rudolf Schulz, latv. Rūdolfs Šulcs; 1807 m. rugpjūčio 17 d. Birzgalėje, Kuršo gubernija – 1866 m. kovo 8 d. Jelgavoje, Kuršo gubernija) – iš Baltijos vokiečių kilęs Latvijos evangelikų liuteronų kunigas, latvių literatas ir švietėjas.

Talsų apskritis

Talsų apskritis (latv. Talsu apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijos, Kuržemėje. Plotas 2175,1 km² . Iki 1925 m. apskritis buvo 3213,5 km² dydžio, bet apie trečdalis Talsų apskrities teritorijos buvo prijungta prie Tukumo apskrities. Apskritis turėjo 65 km ilgio jūros pakrantę. Talsų apskrityje buvo 4 miestai ir 18 valsčių. Ji ribojosi su Ventspilio apskritimi, Tukumo apskritimi ir Kuldygos apskritimi. Stambesni miestai ir gyvenvietės: Talsai, Valdemarpilis, Sabilė, Kandava, Upesgryva, Mėrsragas ir Ruoja.

Tukumo apskritis

Tukumo apskritis (latv. Tukuma apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijos Žiemgaloje. Plotas 2544 km². Apskrityje buvo 1 miestas ir 25 valsčiai. Ji ribojosi su Talsų apskritimi, Jelgavos apskritimi, Rygos apskritimi ir Kuldygos apskritimi. Stambesni miestai ir gyvenvietės: Tukumas, Jaunpilis, Smardė ir Vanė.

Ventspilio apskritis

Ventspilio apskritis (latv. Ventspils apriņķis) – tarpukaryje buvęs administracinis vienetas Latvijos Kuržemėje. Plotas 3238,4 km². Apskrityje buvo 2 miestai ir 14 valsčių. Ji ribojosi su Aizputės apskitimi, Talsų apskritimi ir Kuldygos apskritimi. Apskritis turėjo 157 km ilgio jūros pakrantę. Stambesni miestai ir gyvenvietės: Ventspilis, Piltenė, Ėduolė, Kolka, Dundaga, Mazirbė ir Ugalė.

Vladas Jurgutis

Vladas Jurgutis (1885 m. lapkričio 5 d. Joskaudai, Palangos valsčius, Gruobinios apskritis, Kuršo gubernija, Rusijos imperija – 1966 m. sausio 9 d. Vilnius. Palaidotas Palangos kapinėse) – kunigas, ateitininkų pradininkas, ekonomikos mokslų daktaras, profesorius, Lietuvos Banko organizatorius, neoficialiai laikomas lito „tėvu“.

Rusijos gubernijos ir sritys
Zapadnye gubernii Rossii 1917

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.