Kultūra

Kultūra (lot. cultura – apdirbimas, ugdymas, lavinimas, tobulinimas, garbinimas):

  1. žmogaus bei visuomenės gerbiami ir puoselėjami objektai ir reiškiniai, jų formos ir sistemos, kurių funkcionavimas leidžia kurti, panaudoti ir perteikti tai, kas suvokiama kaip materialinės ir dvasinės vertybės;
  2. sukeliantis pagarbą tobulumo laipsnis, pasiektas kurioje nors veiklos srityje; išprusimas;
  3. vertingas, todėl auginamas, kultivuojamas augalas;
  4. biol. ląstelių, audinių, nedidelių organų arba jų dalių, paimtų iš žmogaus, gyvūnų arba augalų organizmo, išlaikymas ir auginimas specialiose mitybinėse terpėse;
  5. archeologinė kultūra – grupė vieno laikotarpio tos pačios teritorijos architektūrinių paminklų, kurie turi bendrų būdingų vertybinių bruožų, pvz., Halštato kultūra.

Žodis kultūra kildinamas iš lotyniško veiksmažodžio colere (apgyvendinti, lavinti, gerbti). Iš esmės, kultūra apima ypatingą žmonių veiklą: skirtingos teorijos pateikiančios kultūros apibrėžimus paprastai nurodo į skirtingus tokios veiklos rinkinius. Kultūra yra sudėtinė visuma apimanti žinias, tikėjimus, menus, moralę, teisę, papročius ir kitus vertingus, gerbiamus ir puoselėjamus gebėjimus, kuriuos žmogus įgyja kaip konkrečios visuomenės narys konkrečiu istoriniu laikotarpiu.

Pastoviais laikais kultūra tampa arba tradicija arba „sveiku protu“, t. y. tuo, kas yra neginčytina (priimtina norma), kas suvokiama kaip gerbtina, puoselėtina, racionalu.

Kartais žodžiu kultūra vadinami išskirtiniai daiktai ar veiksmai, kaip kulinarija, menas ar muzika.

Kultūros sritys

Literatūra

  • Tarptautinių žodžių žodynas, (c) Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985 m.

Nuorodos

Vikiteka Vikicitatos

2 tūkstantmetis pr. m. e.

Antrasis tūkstantmentis prieš mūsų erą prasidėjo 2000-aisiais pr. m. e. ir baigėsi 1001-aisiais metais pr. m. e.

Albumas

Šis straipsnis yra apie albumus - knygas. Apie muzikinius įrašus skaitykite straipsnyje muzikinis albumas.Albumas – knyga atvirukams, fotografijoms įdėti, pašto ženklams lipdyti, eilėraščiams, atminimams, autografams ir kt. rašyti. Taip pat tai gali būti paveikslų kopijų, iliustracijų ir kt. knyga.

Archeologinė kultūra

Archeologinė kultūra – tam tikros teritorijos ir laikotarpio vienarūšių archeologinių radinių, statinių, ritualų (laidojimo papročių) kompleksas. Archeologinė kultūra dažnai siejama su kurios nors etninės grupės gyvenamąja vieta. Archeologinių kultūrų tyrimas padeda atkurti genčių sąjungos ar tautos ankstyvąją, iki rašytinių šaltinių istoriją, arba priešistorę bei geologine laiko skale.

Armėnų kalendorius

Armėnų kalendoriumi vadinamos dvi skirtingos soliarinių kalendorių sistemos, naudotos skirtingais laikais. Pagoniškasis (arba senovės) Armėnų kalendorius naudotas iki pirmųjų mūsų eros amžių. Krikščioniškasis kalendorius naudojamas iki mūsų dienų armėnų liturgijoje.

Australija

Australijos Sandrauga yra šešta pagal dydį (geografiškai) pasaulio šalis, užimanti Australijos žemyną ir aplinkines salas, iš kurių didžiausia Tasmanija. Pietryčiuose yra Naujoji Zelandija, šiaurėje – Indonezija, Papua Naujoji Gvinėja ir Rytų Timoras, šiaurės rytuose Saliamono salos ir Vanuatu. „Australijos“ pavadinimas kilęs iš lot. terra australis incognita (nežinoma pietų žemė).

Baltai

Baltai, aisčiai – šiaurės rytų Europos gentys kalbėjusios indoeuropiečių kalbų šeimos baltų kalbomis, kilusiomis iš baltų prokalbės. Iki šių laikų iš baltų kalbų išliko tik lietuvių ir latvių kalbos.

„Baltų“ terminą pasiūlė vokiečių kalbininkas Georgas Heinrichas Ferdinandas Neselmanas (G. H. F. Nesselmann) 1845 m. knygoje „Die Sprache der alten Preußen an ihren Überresten erläutert“ ir jį vartojo šalia Baltijos jūros esančiai giminiškų kalbų grupei pavadinti.

Politiniame kontekste, ypač Vakaruose, „baltais“ taip pat vadinamos visų trijų postsovietinių Pabaltijo šalių tautos, t. y. lietuviai, latviai ir viena finų grupės kalbų kalbantys estai. Dar viena žodžio baltai reikšmė yra „Baltijos vokiečiai“ (Deutsch-Balten).

Ekvadoras

Ekvadoro Respublika (Ekvadoras) – valstybė Pietų Amerikoje. Ribojasi su Kolumbija šiaurėje, Peru rytuose ir pietuose bei Ramiuoju vandenynu vakaruose.

Hebrajų kalendorius

Hebrajų kalendorius, žydų kalendorius (hebr. ‏הלוח העברי‏‎ ~ ha-lu’ach ha-iwri) yra mėnulio-saulės kalendorius. Mėnesiai kaip ir paprastame mėnulio kalendoriuje yra suderinti su mėnulio fazėmis, tačiau yra ir keliamųjų metų taisyklė, pagal kurią kalendorius suderinamas ir su saulės metais. Naudojamas judaizme nustatyti žydų švenčių datas. Kartu su Grigaliaus kalendoriumi tai yra oficialus Izraelio kalendorius.

Indijos nacionalinis kalendorius

Indijos nacionalinis kalendorius, arba Saka kalendorius – oficialiai Indijoje, kartu su Vikram Samvat kalendoriumi, naudojama laiko skaičiavimo sistema. Šį kalendorių, kaip ir vakarietiškąjį, naujienose ir pranešimuose naudoja Indijos vyriausybė (pvz., leidinys „The Gazette of India“, valstybinis radijas „All India Radio“). Taip pat jo laikosi dalis hinduistų, gyvenančių Indonezijos Javos ir Balio salose. Nyepi, „Tylos diena“, švenčiama Balyje kaip Saka Naujieji metai. Nepalo mėnulio kalendorius Nepal sambat kilęs iš Saka kalendoriaus.

Indėnai

Indėnais vadinami Šiaurės Amerikos, Centrinės Amerikos ir Pietų Amerikos bei Karibų salų gyventojai, gyvenę šiose teritorijose iki pasirodant europiečiams, bei jų palikuonys. Tai labai bendra kategorija, nes Amerikoje gyveno ir gyvena daugybė indėnų genčių ir tautų, kurios turi skirtingas kalbas ir kultūras. Prie indėnų nepriskiriami tik su vėliausia banga atvykę eskimai ir aleutai.

„Indėno“ (pradedant isp. indios) pavadinimas kilęs iš klaidingos europiečių prielaidos, kad jie atrado Indiją, o ne naują žemyną – Ameriką.

Pagal plačiausiai priimtą versiją didžioji dalis (jei ne visi) indėnų kilę iš Sibiro tautų, kurios greičiausiai pateko į Šiaurės Ameriką daugiau nei prieš 16 000 metų ir ten pasklido bei tapo kultūriškai skirtingomis etninėmis grupėmis ir gentimis.

Nors daugelis indėnų genčių iki pat modernių laikų laikėsi klajoklinio ar pusiau klajoklinio gyvenimo būdo, kitos gentys gyveno nuolatinėse gyvenvietėse ir buvo daugiausia žemdirbiais, o kai kuriuose regionuose sukūrė valstybes su išsivysčiusia visuomene, monumentalia architektūra ir dideliais miestais.

Iraniečių kalendorius

Iraniečių kalendorius (arabiškai: تقویم هجری شمسی؛ سالنمای هجری خورشیدی), dar vadinamas Hidžros Saulės kalendoriumi – astronominis saulės kalendorius, kuris naudojamas Irane ir Afganistane. Kalendorių sukūrė Omaras Chaimas, ir nuo to laiko jis šiek tiek tikslinamas. Metai susideda iš 12 mėnesių ir prasideda kovo 31.

Japonų kalendorius

Japonijos kalendoriumi vadinamos dvi skirtingų kalendorių atmainos, naudotos Japonijoje.

Tradiciškai nuo VII a. šioje šalyje naudota Kinų kalendoriaus atmaina, kurios datos ir taisyklės visiškai sutapo su kinų kalendoriaus. Vienintelis skirtumas buvo metų žymėjimas: jie buvo skaičiuojami ne kiniškomis eromis (nianhao), o japoniškomis – nengo.

Nuo 1873 m. sausio 1 d. Japonija naudoja Grigaliaus kalendorių su vietiniais mėnesių pavadinimais. Vienintelis skirtumas nuo standartinio Grigaliaus kalendoriaus yra iki šiol tebenaudojamos eros nengo.

Keltai

Keltais (lot. celtae, galli, gr. keltoi, galatai) vadinama Vidurio Europos ankstyvojo geležies amžiaus kultūrų grupė (maždaug 500–50/1 m. pr. m. e.), kuriai būdinga panaši materialinė kultūra ir susijusios kalbos. Šios kultūros gentys buvo paplitusios plačiose teritorijose Vakarų ir Centrinėje Europoje. Su keltais siejamos Halštato ir Lateno kultūros, kurių pastaroji laikoma „klasikine“ keltų kultūra.

Kolumbija

Kolumbijos Respublika (Kolumbija) – valstybė Pietų Amerikos šiaurės vakaruose. Ribojasi su Venesuela ir Brazilija rytuose, Ekvadoru ir Peru pietuose, Panama vakaruose, taip pat su Ramiuoju vandenynu ir Karibų jūra.

Naujoji Zelandija

Naujoji Zelandija (maor. Aotearoa, angl. New Zealand) salų valstybė Ramiajame vandenyne. Naujoji Zelandija yra apie 2000 km į pietryčius nuo Australijos.

Peru

Peru, oficialiai Peru Respublika (isp.: Perú arba República del Perú; kečujų k.: Piruw) yra valstybė Pietų Amerikoje, kuri ribojasi su Ekvadoru ir Kolumbija šiaurėje, su Brazilija – rytuose, su Bolivija – pietryčiuose ir su Čile – pietuose. Vakaruose Peru pakrantes skalauja Ramusis vandenynas.

Serbija

Serbija, oficialiai Serbijos Respublika (serb. Република Србија arba Republika Srbija) – Balkanų respublika pietryčių Europoje. Ribojasi su Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Vengrija, Rumunija, Bulgarija, Makedonija ir Juodkalnija.

Slovėnija

Slovėnijos respublika – valstybė centrinėje Europoje, besiribojanti su Italija vakaruose, Kroatija pietuose ir rytuose, Vengrija šiaurės rytuose, Austrija šiaurėje ir Adrijos jūra pietvakariuose.

Velsas

Velsas (val. Cymru; angl. Wales) – teritorija Britanijos saloje, Jungtinės Karalystės dalis. Apima Velso pusiasalį ir Anglesio salą. Rytuose ribojasi su Anglija.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.