Kompaktinė plokštelė

Kompaktinė plokštelė arba kompaktinis diskas (angl. Compact Disc, sutrump. CD) – optinis diskas informacijai skaitmenine forma įrašyti, saugoti ir platinti.

Pagal įrašymą CD būna vienkartinis (į CD-ROM diską informacija įrašoma gamykloje, į CD-R diską informaciją vieną kartą gali įrašyti naudotojas) ir daugkartinis (CD-RW) informacijai įrašyti ir ištrinti kelis tūkstančius kartų. Pagal informacijos formatą (failų sistemą) – būna audio diskai – CD-DA ir duomenų diskai – CD-ROM.

Vienkartinis kompaktinis diskas (CD-R) gaminamas iš polimero polikarbonato, kuris dengiamas organinių dažų sluoksniu informacijai įrašyti, šviesą atspindinčiu metalo sluoksniu (pvz., aliuminio lydinio) informacijai skaityti ir apsauginiu sluoksniu.

Daugkartiniame kompaktiniame diske (CD-RW) sluoksnis informacijai įrašyti atskiriamas dielektriko sluoksniais (skirtais informacijos įrašymo metu susidariusiai šilumai sklaidyti).

Skaitmeninė informacija į kompaktinį diską įrašoma štampuotų ar lazeriu išdegintų duobučių pavidalu spiraliniame takelyje. Takelio pradžia yra prie disko centro, pabaiga – palei kraštą. Duobučių gylis ~ 0,12 μm (0,00012 mm), plotis 0,6 μm (0,0006 mm), ilgis 0,9-3,3 μm. Ir skaitomas optiniu kaupikliu arba kompaktinių diskų grotuvu.

Kompaktiniai diskai yra vienpusiai ir įvairaus skersmens: 80 mm (informacijos talpa 180–200 MiB) arba 120 mm skersmens (informacijos talpa 650–900 MiB).

Visų CD grotuvų išėjimuose gaunami analoginiai ir (arba) skaitmeniniai elektriniai signalai. Jie, prireikus, dar dekoduojami išoriniuose įrenginiuose, verčiami analoginiais atskirų garso ir vaizdo kanalų signalais, stiprinami ir siunčiami į atskirų stereokanalų garsiakalbius arba akustines sistemas ir displėjus.

Maxell CD-R 700MB 40x 20040321
Kompaktinė plokštelė

Istorija

Muzikai skirtus kompaktinius diskus (CD-DA) 19781979 m. pradėjo kurti Sony ir Philips kompanijos, tačiau, dėl RIAA spaudimo, diskai nebuvo pradėti gaminti iškart: muzikos industrija buvo suinteresuota maksimaliai panaudoti esamus vinilinių plokštelių bei audiokasečių gamybos pajėgumus, taip pat buvo bijoma, kad geri skaitmeniniai įrašai gali būti panaudoti kaip etaloniniai piratinėms audiokasetėms gaminti.

Masinė CD-DA tipo diskų gamyba prasidėjo 19821983 m., tačiau išpopuliarėjo jie tik keleriais metais vėliau. CD-ROM diskų specifikacija paskelbta 1984 m., tačiau dėl to, kad jie buvo neįrašomi, o pačių CD-ROM įrenginių kaina buvo labai didelė, jų gamyba ėmė populiarėti tik apie 19871988 m. (pirma kompaktiniuose diskuose platinta programa buvo 1987 m. išleista Microsoft Bookshelf).

Optinių diskų skersmuo ir talpa pasirinkta neatsitiktinai – norėta, kad į kompaktinį diską (CD), sutilptų vienas ilgiausių muzikinių kūrinių – Liudviko van Bethoveno „IX simfonija“. CD padarė perversmą pirmiausia muzikos industrijoje, nes buvo daug patogesnis ir tobulesnio garso už vinilinę plokštelę.

Vikiteka

Akronimas

Akronimas – termino, kurį sudaro keli sudėtiniai žodžiai, sutrumpinimas, panaudojant tų žodžių pirmąsias (kartais – ir kitas) raides. Ypač išpopuliarėjo XX amžiuje.

Pavyzdžiai:

iš pirmųjų raidžių (akronimas tariamas lietuviškai paraidžiui):

SMD (es - em - dė) – Studentų mokslinė draugija,

BPD (bė - pė - dė) – Bendrasis programavimo dokumentas,

TSRS (tė - es - er - es) – Tarybų Socialistinių Respublikų Sąjunga;

iš pirmų raidžių (akronimas tariamas angliškai paraidžiui):

BBC (bi - bi - si) – British Broadcasting Company,

CD (si - di) – kompaktinė plokštelė (Compact disc),

DVD (di - vi - di) – skaitmeninė plokštelė (Digital video disc arba Digital versatile disc),

CEO (si - i-eu) – Chief Executive Officer;

iš pirmųjų raidžių (akronimas tariamas kaip žodis, šnekamojoje kalboje kartais ir pridedant galūnę):

SAM – Sveikatos apsaugos ministerija,

ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas,

DUK – dažniausiai užduodami klausimai;

iš pirmųjų raidžių pagal tarptautinį šabloną, nors lietuviškai gali būti mažiau žodžių:

PMS – priešmenstruacinis sindromas,

DNR – dezoksiribonukleino rūgštis;

iš kelių pirmųjų raidžių, neretai pridedant lietuvišką galūnę:

Europolas – Europos policija,

Gestapas – Geheime Staatspolizei (slaptoji valstybinė policija nacių Vokietijoje).

Aurelija Malinauskaitė

Aurelija Malinauskaitė (g. 1961 m. gegužės 4 d. Radviliškyje) – Lietuvos istorikė, muziejininkė, gidė.

Babilonas (albumas)

„Babilonas“ – studijinis grupės „Skylė“ albumas, išleistas 2000 m. Albume pirmą kartą Rokas Radzevičius ir Aistė Smilgevičiūtė pagrindinę vokalinę partiją dalinasi lygiavertiškai.

Diskas 500 egz. tiražu išleistas savo lėšomis.

Baritonas (albumas)

„Baritonas“ yra antrasis operos dainininko (baritono), Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro bei Kauno muzikinio teatro solisto, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesoriaus bei Vilniaus kolegijos docento Vytauto Juozapaičio albumas, išleistas 2005 m.

Šis albumas įrašytas kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, vadovaujamu dirigento Gintaro Rinkevičiaus.

CD

CD gali reikšti:

Kompaktinė plokštelė (angl. Compact Disc) – optinis diskas informacijai skaitmenine forma įrašyti, saugoti ir platinti;

Kongo Demokratinės Respublikos – ISO 3166-1 standartu apibrėžtas šalies dviejų raidžių kodas;

ISO 3166-2:CD – ISO 3166-2 standarto sudėtinė dalis apibrėžianti Kongo Demokratinės Respublikos padalijimą į regionus;

Diplomatinis korpusas (pranc. corps diplomatique) – diplomatinio personalo visuma;

Ląstelės diferenciacijos klasteris, CD: ląstelės paviršiaus žymuo (angl. cluster of differentation), pagal kurį imunologiniais metodais ląsteles galima atskirti vieną nuo kitos.Cd gali reikšti:

Kadmio kodas.cd gali reikšti:

cd – kompiuterinė komanda, skirta pakeisti esamą katalogą į kitą.

Danguolė Mikulėnienė

Danguolė Mikulėnienė (g. 1952 m. rugsėjo 11 d. Kaunas) – Lietuvos kalbininkė, humanitarinių mokslų daktarė.

Employment

Employment – debiutinis anglų roko grupės iš Lydso (Leeds) Kaiser Chiefs albumas. Išleistas 2005-ųjų kovo 7ąją įrašų kompanijoje B-Unique. Vos pasirodęs iškart atsidūrė trečiojoje Jungtinės Karalystės albumų topo vietoje, o beveik po metų pakilo į antrąją.

Genovaitė Četkauskaitė

Genovaitė Četkauskaitė (1925 m. kovo 26 d. Paželviai, Ukmergės raj.), etnomuzikologė, humanitarinių mokslų daktarė.

Informacijos laikmena

Laikmena – įtaisas duomenims laikyti, pvz., diskelis, diskas, magnetinė juosta ir kt.

Laikmenų įvairovė:

Optinės laikmenos:

Popieriaus lapas – jame informacija fiksuojama ranka, rašomosiomis mašinėlėmis arba kitomis priemonėmis.

Perforuojama laikmena (perfokorta, perfojuosta) – informacija įrašoma mechaniškai, skaitoma optiškai.

Mikrografinė laikmena (mikrofilmas, mikrofiša) – telpa daugiau informacijos, ir jų saugojimo laikas praktiškai neribotas.

Optinis diskas (Kompaktinė plokštelė: CD, DVD) – skaitomi optiniais lazeriniais įrenginiais. Viename diske gali tilpti nuo 250 iki 1 milijono A4 formato teksto puslapių.

Liestinės laikmenos:

Lakštas su Brailio rašmenimis – informacija įrašoma mechaniškai, skaitoma taktiliškai.

Magnetinės laikmenos:

magnetinė juosta, diskas, diskelis, disketė – šių dokumentų turinys perskaitomas tik mašina. Skaitomi magnetiniais įrenginiais.Atsižvelgiant į naujoves, kurios pradedamos taikyti pasaulyje darbo su dokumentais srityje, siūlomas ir naujas dokumento sąvokos apibrėžimas: „Dokumentas – informacijos laikmena ir pastovūs duomenys, užfiksuoti šioje laikmenoje, kuriuos gali perskaityti žmogus arba mašina“.

Inmezzo

„Inmezzo“ – 2004 m. susikūręs profesionalių vokalisčių ansamblis, propaguojantis klasikinio žanro meną Lietuvoje. „Inmezzo“ repertuarą sudaro populiari klasika: lietuvių autorių dainos, operų ir operečių arijos, miuziklų fragmentai.

Irena Kubilienė

Irena Kubilienė (1937 m. spalio 20 d. Kaunas) – Lietuvos pedagogė, socialinių mokslų daktarė, visuomenės veikėja.

Kęstutis Genys

Kęstutis Genys (1928 m. lapkričio 3 d. (tikroji data spalio 10 d.) Kaune – 1996 m. gruodžio 15 d. ten pat) – Lietuvos aktorius, režisierius, poetas, poezijos skaitovas.

Kūlgrinda (reikšmės)

Žodžio kūlgrinda reikšmės:

kūlgrinda – pelkėje iš suskandintų akmenų ar rąstų nutiestas kelias, kuriuo senovės lietuviai gelbėjosi nuo priešų;

„Kūlgrinda“ – apeiginio folkloro grupė ;

„Kūlgrinda“ – Petro Dirgėlos istorinis romanas;

„Kūlgrinda“ – Aloyzo Jurgučio 1977 m. pastatytas muzikinis veikalas;

„Kūlgrinda – Perkūno Giesmės“ – 2003 m. išleista kompaktinė plokštelė.

Margi dvarai

„Margi dvarai“ – ciklo „Dainos iš visos Lietuvos“ kompaktinė plokštelė, kurioje pateikiami 2005 m. Lietuvos liaudies kultūros centro ir Kėdainių krašto muziejaus specialistų užfiksuoti pavienių folkloro dainininkų ir ansamblių įrašai.

Albume atspindima plati Kėdainių krašto liaudies dainų žanrų įvairovė: vestuvių, jaunimo, šeimos, karo, darbo, vaikų dainos, pasakojamosios bei smulkiosios tautosakos pavyzdžiai. Daugelis dainų yra apeiginės funkcinės paskirties, homofoninio daugiabalsiškumo stiliaus, kuris būdingas Aukštaitijos regionui. Taip pat įtraukta keletas etnoinstrumentologinėje ekspedicijoje 1999 m. užfiksuotų pavienių muzikantų griežiamų kūrinių.

Ona Aleknavičienė

Ona Aleknavičienė (g. 1957 m. spalio 14 d. Svetlica, Kapsuko raj.) – Lietuvos kalbininkė, humanitarinių mokslų daktarė.

Prie žalio vandens

Prie žalio vandens – pirmasis lietuvių dainininkės ir dainų autorės Jurgos rinktinių dainų albumas, išleistas 2010 m. spalio 5 d. įrašų kompanijos M.P.3

Šis albumas išleistas albumų „Aukso pieva“ ir „Instrukcija“ pagrindu. Jį sudaro 11 dainų (penkios dainos iš albumo „Aukso pieva“ ir šešios iš albumo „Instrukcija“). 2010 m. spalio mėnesį buvo išleista ir pristatyta sunkiojo vinilo (180 g svorio) plokštelė (525 vnt.), o kiek vėliau – gruodžio mėnesį – ir riboto tiražo (2 000 vnt.) kompaktinė plokštelė.

Albumo „Prie žalio vandens“ viršelis yra sukurtas pagal albumą „Instrukcija“ – jame yra pravertos „Instrukcijos“ viršelyje esančios durys.

Albumą „Prie žalio vandens“ vandens išleisti buvo nutarta dėl to, kad dauguma muzikos parduotuvių realizavo Jurgos pirmuosius du albumus ir albumo leidėjai, užuot išleidę papildomus šių albumų tiražus, nutarė išleisti rinktinį albumą vinilo plokštelės pavidalu.

Ribotu tiražu išleista kompaktinė plokštelė „Prie žalio vandens“ yra šio vinilo kompaktinis atitikmuo. Kadangi pradinis albumas išleistas vinilo pavidalu, kompaktinė plokštelė stilizuota taip, kad būtų panaši į sumažintą vinilo plokštelę.

Šiame albume įrašyti didžiausi Jurgos hitai iš jos pirmųjų dviejų albumų, tarp kurių ir niekur neišleista dainos „Aš esu tiktai jei tu esi“ radijo versija, kuri skiriasi nuo skambančios albume „Aukso pieva“.

Rokas Zubovas

Rokas Zubovas (g. 1966 m. liepos 31 d., Kaune) – Lietuvos muzikantas-pianistas, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio proanūkis.

Varpelis (choras)

Varpelis – berniukų ir jaunuolių choras bei chorinio dainavimo mokykla Kaune. Be dainavimo, berniukai mokosi ir fortepijono, solfedžio, dirigavimo, muzikos istorijos, papildomo instrumento (gitaros, išilginės fleitos) muzikinio ugdymo dalykų.

Viktoras Paukštelis

Viktoras Paukštelis (Victor Paukstelis) (g. 1983 m. gegužės 25 d.) – lietuvių pianistas, tapytojas.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.