Kerbela

Kerbela (arab. كربلاء = Karbalā’) – miestas centriniame Irake, ~100 km į pietvakarius nuo Bagdado, Eufrato slėnyje, netoli Milho ežero; muchafazos centras. Miestas greitkeliu ir geležinkeliu sujungtas su Bagdadu. Vaisių (ypač datulių) ir daržovių perdirbimo, cemento, tekstilės pramonė.

Kerbela žymi kaip vienas švenčiausių (po Mekos, Medinos ir Jeruzalės) musulmonų šiitų religinių centrų. Yra ~100 mečečių, iš kurių svarbiausia – Imamo Huseino šventykla (įkurta VIII a., atstatyta X a., perstatyta XI ir XVI a.). Taip pat veikia 23 religinės mokyklos (medresės). Į Kerbelą suplaukia daug šiitų piligrimų, ypač Ašūro dienos metu.

Kerbela
arab. كربلاء
Kerbela
Kerbela 1975 m.
Kerbela (Irakas)

Kerbela
32°37′0″ š. pl. 44°02′0″ r. ilg. / 32.61667°š. pl. 44.03333°r. ilg.Koordinatės: 32°37′0″ š. pl. 44°02′0″ r. ilg. / 32.61667°š. pl. 44.03333°r. ilg.
Laiko juosta: (UTC+3)
------ vasaros: (UTC+4)
Valstybė: Irako vėliava Irakas
Muchafaza: Kerbelos muchafaza
Įkūrimo data: VIII a.
Gyventojų: 434 457

Istorija

680 m. spalio 3 d. dabartinio miesto vietoje įvyko Kerbelos mūšis tarp kalifo Jazido ibn Muavijos kariuomenės ir imamo Huseino ibn Ali. Mūšyje imamas Huseinas ir 72 jo bendražygiai žuvo – nuo 963 m. minima jo žūties diena – musulmonų šiitų pagrindinė šventė Ašūra. VIII a. pab. Kerbeloje pastatytas mauzoliejus, kuriame palaidotas imamas Huseinas (paskelbtas šiitų šventuoju ir kankiniu). Nuo tada Kerbela tapo šiitų religiniu ir piligrimystės centru. Mieste yra daug musulmonų kapinių: pasak šiitų, palaidotas Kerbeloje patenka į rojų. 1801 m. iš Saudo Arabijos įsiveržę vahabitai suniokotojo miestą ir šventyklą, žudė gyventojus.

Nuo 1921 m. Kerbela priklauso Irakui.[1]

Kerbela Hussein Moschee

Imamo Huseino mauzoliejus

Al Abbas Mosque, Shrine Karbala

Al Abaso mečetė

AschuraFestKarbala

Kerbela Ašūros dienos metu (2008 m.)

Šaltiniai

  1. Kerbela. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. X (Khmerai-Krelle). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006
Eufratas

Eufratas (gr. Ευφράτης = Euphrates, arab. الفرات = Al-Furat, turk. Fırat) – upė Artimuosiuose Rytuose, kartu su Tigru apibrėžianti Mesopotamijos teritoriją.

Huseinas ibn Ali

Huseinas ibn Ali (626 – 680 m.) – VII a. arabų kalifato religinis veikėjas, Mahometo anūkas, šiitų trečiasis imamas. Šiitų laikomas šventuoju, kankiniu po to, kai žuvo 680 m. nuo kalifo Jazido I kariuomenės.

Irako muchafazos

Irakas yra suskirstytas į 18 muchafazų (gubernijų):

Dabartinės muchafazos buvo įkurtos 1976 m.

2008 m. spalį, trylika iš aštuoniolikos gubernijų yra valdomos irakiečių: Mutana, Di Karas, Nadžafas, Maisanas, Erbilis, Suleimanija, Dahukas, Kerbela, Basra, Babilis, Vasitas, Kadisija ir Anbaras. Likusios penkios valdomos tarptautinių pajėgų: Bagdadas, Salah ad Dinas, Dijala, Nainava ir Tamimas.

Karbalaa FC

„Karbalaa FC“ (arab. نادي كربلاء ) – Irako futbolo klubas iš Kerbelos.

Ubaidula ibn Zijadas

Ubaidula ibn Zijadas (taip pat tarta Obeidula, arab. عبيد الله بن زياد, apie 648–686 m.) – VII a. arabų kalifato karinis ir politinis veikėjas, labiausiai žinomas dėl musulmonų pranašo Mahometo anūko Huseino ibn Ali nužudymo Kerbelos mūšyje.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.