Giesmių giesmė

Giesmių giesmė arba Saliamono giesmė (hebr.שִׁיר הַשִּירִים‎‏‎, gr. ᾆσμα ᾀσμάτων, ὃ ἐστι Σαλώμων, lot. Canticum Canticorum Salomonis) – viena Senojo Testamento dalių, eiliuotas tekstas apie meilę.

Manoma, kad tai lyrinių, tikriausiai vestuvinių dainų ciklas apie mylimojo ir mylimosios santykius. Jis vadinamas Jaunikiu, Karaliumi arba Saliamonu. Ji – Sulamita arba Sulamiete. Giesmė sukurta apie IX-III a. pr. m. e. Krikščionys giesmę aiškina kaip Dievo ir jo išrinktosios tautos (žydų) meilės alegoriją.

Autorystė tradiciškai priskiriama karaliui Saliamonui.

Nuorodos

Antanas Baranauskas

Antanas Baranauskas (1835 m. sausio 17 d. Anykščiuose, Utenos apskritis – 1902 m. lapkričio 26 d. Seinuose) – Lietuvos poetas, kalbininkas, Seinų vyskupas. Jo literatūriniais pseudonimais buvo Bangputys, Jurksztas Smalaūsis, Jurkštas, Smalaūsis ir Baronas.

Auksinis scenos kryžius

Auksinis scenos kryžius – aukščiausias Lietuvoje teatro apdovanojimas. „Auksinio scenos kryžiaus“ apdovanojimai pirmą kartą surengti 1992 m. ir nuo to laiko kasmet vyksta kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną.

Eimuntas Nekrošius

Eimuntas Nekrošius (1952 m. lapkričio 21 d. Pažobrio kaime, Raseinių raj.– 2018 m. lapkričio 20 d. Vilniuje), lietuvių teatro režisierius, aktorius.

Fistingas

Fistingas (nuo angl. fist „kumštis“, dar vadinama digitacija) – sekso forma, kuomet partneris į moters makštį įkiša pirštus (gali net penkis, kas yra įmanoma kuomet moteris yra labai stipriai sujaudinta ir makštis yra labai slidi bei elastinga (sudrėkusi)).

Giedrius Mackevičius

Giedrius Mackevičius (1945 m. gegužės 18 d. Grybėnai, Dūkšto valsčius – 2008 m. sausio 13 d. Maskva, palaidotas Grybėnuose) – Lietuvos teatro aktorius, režisierius, dramaturgas, choreografas, pedagogas. Sūnus – Rusijos televizijos žurnalistas Ernestas Mackevičius.

Ketuvimas

Ketuvimas arba Ktuvimas (hebr. Ktuvim כתובים – raštai) – trečioji Tanacho dalis. Ketuvime surinktos psalmės, patarlės, pranašystės, istorija ir išmintis.

Psalmynas תהלים

Patarlių knyga משלי

Jobo knyga איוב

Giesmių giesmė שיר השירים

Rūtos knyga רות

Raudų knyga איכה

Esteros knyga אסתר

Ekleziasto (Koheleto) knyga קהלת

Danieliaus knyga דניאל

Ezros knyga עזרא

1-2 Kronikų knygos דברי הימים

Kęstutis Jakštas

Kęstutis Jakštas (g. 1965 m. Kaune) – Lietuvos aktorius ir režisierius.

Nadežda Gultiajeva

Nadežda Gultiajeva (g. 1949 m. liepos 6 d. Irkutske) – Lietuvos scenografė.

Saliamonas

Karalius Saliamonas (hebr. שְׁלֹמֹה „taika“ Solomon, Šolomon, Šlomo, m.) – trečiasis suvienytosios Izraelio karalystės karalius (~971–931 m. pr. m. e.), valdęs Izraelį po tėvo Dovydo.

Karaliaus Saliamono dėka buvo pastatyta milžiniška Jeruzalės šventykla. Saliamonui priskiriama Patarlių knyga, Giesmių giesmė, kiti kūriniai. Tačiau Senajame Testamente aprašytos legendos nėra patvirtintos ir Saliamono istoriškumas nėra įrodytas.

Saliamonas Biblijoje aprašomas kaip pats turtingiausias ir išmintingiausias karalius, gyvenęs žemėje, kuris tik senatvėje, nepaklausęs Dievo, tapo Izraelio karalystės susiskaldymo priežastimi. Siekdamas savo tikslų, jis nesibjaurėjo nei niekšybėmis, nei žmogžudystėmis: Saliamonas įsakė nužudyti savo brolį Adoniją, bičiulį karo vadą Joabą, ištrėmė kunigą Abiatarą ir t. t.

Saliamonas nebuvo aukštų moralinių pažiūrų ir į šeimą bei santuoką: „Karalius Saliamonas mylėjo daugelį svetimšalių moterų, taip pat faraono dukterį, ir moabites, ir amonites, ir idumietes, ir sidonietes, ir hetietes iš tų tautų, apie kurias viešpats yra pasakęs Iaraelio sūnums: Neįeikite pas jas, nei jos teneįžengia pas jus, kadangi jos tikriausiai palenks jūsų širdis prie savo dievų garbinimo. Prie jų tad prisirišo Saliamonas karščiausia meile, ir turėjo jis septynis šimtus žmonų, lyg karalienių, ir tris šimtus sugulovių“ (3 Karalių knyga)

Senasis Testamentas

Senasis Testamentas (hebr. ‏תנ״ך ‏‎ Tanach) – žydų biblinių knygų rinkinys, iš esmės apimantis Tanachą. Su Naujuoju Testamentu sudaro krikščionių Šventąjį Raštą.

Jame atsispindi žydų tautos istorija ir religinė mintis. Tanachas parašytas hebrajų ir aramėjų kalbomis. Aprašomas pasaulio sukūrimas, tautos susikūrimas ir istorija, taip pat jame surašyti įvairūs įstatymai, įskaitant Dekalogą. Kai kurie aprašomi įvykiai yra autentiški (pvz., Saliamono valdymas), kai kurių autentiškumas nėra patvirtintas.

Nors Senasis Testamentas yra ir judėjų, ir krikščionių šventoji knyga, šios dvi religijos jį interpretuoja gana skirtingai. Pavyzdžiui, krikščionybės tradicija Pradžios knygos tekste mato aprašytą Švč. Trejybę, kurios nepripažįsta žydai.

Sidabrinė gervė 2011

Sidabrinė gervė 2011 – ketvirtoji lietuviško kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ ceremonija, kuri vyko 2011 m. gegužės 27 d., Vilniaus Kongresų rūmuose. Renginį vedė Marijonas Mikutavičius ir Žygis Stakėnas, transliavo LRT televizija.

Sigitas Geda

Sigitas Zigmas Geda (g. 1943 m. vasario 4 d. Pateruose, Lazdijų apskritis – 2008 m. gruodžio 12 d. Vilniuje. Palaidotas Antakalnio kapinėse.) – poetas, dramaturgas, kritikas, vertėjas, eseistas.

Steponas Jaugelis-Telega

Steponas Jaugelis-Telega (apie 1600 m. Kėdainiai – 1668 m. ten pat) – lietuvių raštijos kūrėjas, evangelikų reformatų veikėjas. Vienas žymiausių XVII a. giesmių kūrėjų ir vertėjų.

Tanachas

Tanachas (hebr. ‏Tanach תנ״ך‏‎) – judėjų Biblija, maždaug atitinkanti krikščionių Senąjį Testamentą. Nuo pastarojo skiriasi tuo, kad į Tanachą neįtrauktos deuterokanoninės knygos, protestantų laikomos apokrifinėmis, skiriasi knygų išdėstymo tvarka ir suskirstymas.

Česlovas Kavaliauskas

Česlovas Kavaliauskas (1923 m. liepos 20 d. Pumpėnai – 1997 m. vasario 20 d. Vievis) – Lietuvos kunigas, teologas, poetas, Biblijos vertėjas.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.