Geležinkelio stotis

Geležinkelio stotis – geležinkelio statinių kompleksas arba įmonė traukiniams priimti ir išleisti, keleiviams aptarnauti, kroviniams pakrauti ir iškrauti, aptarnaujančiam personalui dirbti.

Geležinkelio stotys įrengiamos geležinkelio transporto sustojimo vietose. Geležinkelio stotį sudaro bėgių keliai, stoties pastatas, peronas(-ai), tuneliai, pėsčiųjų viadukai, prekybos ir maitinimo įstaigos, lokomotyvų ir vagonų depai, sandėliai, bagažo saugojimo patalpos ir kiti techninės paskirties pastatai bei įrenginiai.

Pagal paskirtį geležinkelio stotys būna:

  • tarpinės (angl. intermediate station; rus. промежуточная станция) – stotys, kuriose priimami, išleidžiami, praleidžiami traukiniai, aptarnaujami keleiviai, atliekami krovimo darbai, manevruoja rinktiniai traukiniai.
  • prekių (angl. load station; rus. грузовая станция) – stotys, kuriose atliekami ir forminami visi su krovinių gabenimu susiję darbai.
  • keleivių (angl. passenger station; rus. пассажирская станция) – stotys, kuriose aptarnaujami keleiviai, priimami, sustoja ir išleidžiami keleiviniai traukiniai.
  • skirstymo (angl. railway sorting yard; rus. сортировочная станция) – specialiai įrengtos stotys, kuriose skirstomi vagonai ir formuojami traukiniai.

Pagal plano ir erdvių struktūrą skirstomos į aklakelio (galines) ir tarpines (linijines) geležinkelio stotis.

Seniausia geležinkelio stotis yra Anglijoje – tai „Liverpool Road“ Mančesteryje. Ši stotis buvo atidaryta 1830 metais. Beje, Anglija pasauliui „padovanojo“ ne tik stotis, bet ir lokomotyvus. Būtent šioje šalyje buvo išrastas pirmasis garvežys ir pavadintas „Lokomotion“. Taip imta vadinti visi garvežiai. „Liverpool Road“ neveikia jau 30 metų, dabar jame įkurtas geležinkelio muziejus.

Didžiausia yra „Grand Central“ stotis Niujorke. Ji įsikūrusi 19 hektarų plote ir yra dviejų lygių. Kasdien ją pervažiuoja 500 traukinių ir aplanko trečdalis milijono keleivių. Būtent šioje stotyje yra didžiausias pasaulyje radinių biuras, į kurį kasdien atneša daugiau kaip tūkstantį įvairiausių daiktų, o šio milžiniško biuro darbuotojai didžiuojasi tuo, kad daugiau kaip pusė radinių grįžta savininkams.

Frankfurt am Main Hauptbahnhof von oben
Frankfurto geležinkelio stotis
Gare de Lyon (nojhan)
Paryžiaus Paris Gare de Lyon stoties interjeras

Lietuvoje

Pirmosios geležinkelio stotys pastatytos XIX a. 7 dešimtmetyje – Vilniuje, Kaune ir Kybartuose tiesiant Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelio liniją. Vėliau Šiauliuose (1871 m.), Klaipėdoje (1875 m.), Šilutėje (1875 m.), Mažeikiuose (1876 m.), Radviliškyje, Švenčionėliuose, Anykščiuose (visi 1901 m.), Marijampolėje (1924 m.) ir kituose miestuose.

Nuorodos

  • Aiškinamasis geležinkelių transporto terminų žodynas: terminai lietuvių, anglų, vokiečių ir rusų kalbomis / Nijolė Juškaitė, Stasys Keinys, Kazys Sakalauskas; Vilniaus Gedimino technikos universitetas, AB „Lietuvos geležinkeliai“. – Vilnius: „Lietuvos geležinkeliai“, 2006

Rusijos Imperijos geležinkelio stotys:

Vikiteka

Dondušenis

Dondušenis – miestas šiaurinėje Moldavijoje, Dondušenio rajono centras. Mieste yra geležinkelio stotis (linija Belcis-Černivciai).

Feleštis

Feleštis – miestas vakarų Moldavijoje; rajono centras. Geležinkelio stotis. Išvystyta cukraus, siuvimo pramonė.

Fruncė

Fruncė (rumun. Frunză) – miestas Oknicos rajone, Moldovoje. Yra geležinkelio stotis.

Gulbenė

Gulbenė – miestas Latvijoje, 186 km nuo Rygos; savivaldybės centras. Geležinkelių mazgas (Gulbenės geležinkelio stotis – viena didžiausių šalyje). Maisto (alaus), metalo ir medienos apdirbimo pramonė. Yra dvaro rūmai, liuteronų ir katalikų bažnyčios.

Jargara

Jargara – Moldavijos miestas Leovos rajone. Mieste yra geležinkelio linijos Besarabskaja-Prutas geležinkelio stotis.

Kauno geležinkelio stotis

Kauno geležinkelio stotis – geležinkelio statinių kompleksas centrinėje Kauno miesto dalyje.

Kehra

Kehra – miestas šiaurės vakarų Estijoje, 39 km į pietryčius nuo Talino, prie Talino-Narvos geležinkelio ir Jegalos upės. Geležinkelio stotis. Išvystyta celiuliozės ir popieriaus pramonė. Išlikęs XIX a. dvaras.

Kelerašis (Moldavija)

Kelerašis – miestas vidurio vakarų Moldavijoje, 50 km nuo Kišiniovo. Rajono centras. Geležinkelio stotis ruože Kišiniovas–Ungenis.

Malaševičė

Malaševičė (lenk. Małaszewicze) – kaimas Lenkijos rytuose, Terespolio valsčiuje, Palenkės Bialos apskrityje, Liublino vaivadijoje. Kaimas yra apie 9 km į pietvakarius nuo Terespolio, apie 28 km į rytus nuo Palenkės Bialos ir apie 108 km į šiaurės rytus nuo vaivadijos centro Liublino. Kaime yra Malaševičės geležinkelio stotis ir Malaševiče Poludniovės geležinkelio stotis.

Naujieji Valkininkai

Naujieji Valkininkai – gyvenvietė Varėnos rajone, į vakarus nuo Valkininkų miestelio. Gyvenvietė ėmė formuotis nutiesus geležinkelį Vilnius–Gardinas, dabar joje gyvena daugiau žmonių nei pačiuose Valkininkuose. Naujųjų Valkininkų seniūnaitija.

Kaime yra Valkininkų sanatorijos mokykla, vaikų globos namai „Spengla“, lopšelis-darželis „Žibutė“, Valkininkų vaikų ligoninė „Pušelė“ (pastatyta 1970 m., architektai Zigmantas Liandzbergis ir Eduardas Chlomauskas, freskų autoriai Birutė Žilytė-Steponavičienė ir Algirdas Steponavičius), Valkininkų kardiologinė sanatorija, biblioteka (bibliotekininkė Danutė Blažulionienė), paštas (LT-65067), girininkija, geležinkelio stotis (viršininkė Inga Kovalčiukienė), dvi parduotuvės, R.Kuodienės kaimo turizmo sodyba.

Naujuosiuose Valkininkuose nuo 2003 m. aktyviai veikia kaimo bendruomenė (pirm. Alvydas Valeiša). 150-osioms kaimo metinėms (2014 m.), bendruomenės narių iniciatyva, buvo išleista knyga „Vis dar ūkia garvežiai. Naujųjų Valkininkų kaimo istorija“.

Rūdiškės

Rūdiškės – miestas Trakų rajone, 15 km į pietus nuo Trakų. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras.

Yra Rūdiškių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia (pastatyta 1932 m.), Rūdiškių gimnazija, paštas, geležinkelio stotis. Miestą supa Rūdiškių miškai.

Semiatiče Stacja

Semiatiče Stacja (lenk. Siemiatycze-Stacja) – kaimas Lenkijos šiaurės rytuose, Semiatičės valsčiuje, Semiatičės apskrityje, Palenkės vaivadijoje. Nuo XIII–XIV a. iki 1569 m. Liublino unijos priklausė Lietuvos Didžiajai kunigaikštystei. Kaime yra Siemiatičės geležinkelio stotis.

Viduklės geležinkelio stotis

Viduklės GS – buvusi gyvenvietė Raseinių rajono savivaldybėje, prie Žemaičių plento ir Radviliškio-Pagėgių geležinkelio.

Vilniaus geležinkelio stotis

Vilniaus geležinkelio stotis – svarbiausio Lietuvos geležinkelių transporto mazgo pastatas, architektūros paminklas Vilniuje (Geležinkelio g. 16).

Vimbldonas

Vimbldonas – Londono miesto dalis, 11 km į pietus nuo miesto centro. Geležinkelio stotis.

Vinčai

Vinčai – kaimas Marijampolės savivaldybėje, 3 km į šiaurės vakarus nuo Sasnavos, prie kelio 136 Vinčai–Pilviškiai–Vilkaviškis . Yra Vinčų geležinkelio stotis prie geležinkelio Kaunas-Marijampolė.

Vorkuta

Vorkuta (rus. Воркута) – miestas šiaurės vakarų Rusijoje, Komijos respublikoje, prie Vorkutos upės. 87,1 tūkst. gyventojų (2001). Yra geležinkelio stotis, oro uostas.

Zelonkos-Kužnica Bialostockos geležinkelio linija

Vikiteka

Zelonkos-Kužnica Bialostockos geležinkelio linija (lenk. Linia kolejowa nr 6) - geležinkelio linija šiaurės rytų Lenkijoje, Palenkės vaivadijoje ir Mazovijos vaivadijoje. Linija jungia Zelonkos ir Kužnicos miestus. Dalis linijos priklauso tarptautiniam geležinkeliui Rail Baltica. Linija atidaryta 1862 metais ir priklausė Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkeliui. Tuo metu linijos vėžės buvo 1524 mm. Visa linija yra elektrifikuota.

Žemasis Pavilnys

Žemasis Pavilnys – Vilniaus miesto dalis, esanti į rytus nuo miesto centro, tarp Naujosios Vilnios, Markučių ir Rasų. Su Aukštuoju Pavilniu jungia akmenimis grįstas Tuputiškių serpantinas, vienintelis toks Lietuvoje, nutiestas XX a. pradžioje. Praeina Vilniaus–Naujosios Vilnios geležinkelio linija, už jos esanti dalis vadinama Tuputiškėmis.

Yra Pavilnio geležinkelio stotis, Pavilnių regioninis parkas. Žemąjį Pavilnį aptarnauja 13 maršruto autobusai ir mikroautobusai.

Viešasis transportas

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.