Encyclopédie

Enciklopedija arba Aiškinamasis mokslų, menų ir amatų žodynas (pranc. Encyclopédie, ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers) – prancūziška enciklopedija, didžiausias Prancūzijos Švietimo epochos mokslo ir kultūros paminklas.

Encyclopédie 35 tomai buvo išleisti XVIII a. (17511780). Pagrindinį leidimą sudarė 17 tomų teksto (60 000 straipsnių) ir 11 tomų „graviūrų“ (teksto iliustracijų).

17761777 išleisti 4 papildomi tomai, skirti iliustracijoms, 1780–2 tomai nuorodų, rodyklių. Enciklopedijos leidimo iniciatorius – А. Bretonas. Denisas Didro buvo pagrindinis organizatorius, atsakingasis redaktorius, prospekto sudarytojas bei daugumos tiksliųjų mokslų straipsnių autorius.

Antruoju Encyclopédie redaktoriumi iki 1758 buvo D'Alamberas.

Encyclopedie de D'Alembert et Diderot - Premiere Page - ENC 1-NA5
Fig.1: Titulinis Encyclopédie puslapis

Reikšmė

Encyclopédie istorinė reikšmė yra ta, kad ji ideologiškai prisidėjo prie Didžiosios Prancūzijos revoliucijos; straipsniai, parašyti patrauklia, populiaria forma, buvo nukreipti prieš feodalizmo santvarką.

Encyclopédie pagal to meto mastus pasiekė plačius gyventojų sluoksnius. Prenumeratorių skaičius – apie 4 000.

Enciklopedija buvo pakartotinai leidžiama Lukoje (1758–76), Ženevoje (1778–1779), Lozanoje (1778–81), daugelyje valstybių buvo verčiama ištisai arba iš dalies.

Taip pat skaitykite

Enciklopedistai

Nuorodos

Vikiteka

Barokas

Barokas (it. barocco – keistas, įmantrus) – kultūros epocha ir meno kryptis, XVII a. – XVIII a. I pusėje plitusi Europoje ir Lotynų Amerikoje.

Barokas pradėjo formuotis XVI a. pabaigoje Italijoje (keitė vėlyvąjį renesansą ir manierizmą). XVII a. paplito daugumoje Europos šalių. XVIII a. I pusėje baroką pakeitė rokokas (kai kurių tyrinėtojų rokokas laikomas vėlyvąja baroko faze) ir klasicizmas.

Esminiai baroko stiliaus bruožai – sudėtingumas, įmantrumas, jausmingumas, impulsyvumas, tapybiškumas, dinamiškumas, dramatiškumas, patetiškumas, polinkis į didybę, ansambliškumas. Baroko dailės ir architektūros tėvyne yra laikoma Italija, Roma yra svarbiausias ankstyvojo ir brandžiojo baroko dailės ir architektūros centras.

Dantė

Dantė Aligjeris (it. Durante degli Alighieri, Dante Alighieri, 1265 m. liepos 1 d. Florencija, Italija – 1321 m. rugsėjo 13 ar 14 d. Ravena, Italija) – italų poetas, prozininkas, moralės filosofas ir politinis mąstytojas.Geriausiai žinomas yra jo kūrinys Dieviškoji komedija. Ši poema laikoma italų literatūros šedevru ir vienu svarbiausių viduramžių Europos grožinės literatūros kūrinių. Dieviškojoje komedijoje Dantė pasakoja apie savo kelionę per pragarą, skaistyklą ir rojų.

Denis Diderot

Deni Didro (pranc. Denis Diderot, 1713 m. Spalio 5 d.–1784 m. Liepos 31 d.) – prancūzų rašytojas, literatūros kritikas, vienas žymiausių prancūzų švietėjų atstovų, švietėjų „Enciklopedijos“ leidimo iniciatorius bei organizatorius.

Enciclopedia universal Larousse

Encyclopédie Universelle Larousse – visuotinė enciklopedija prancūzų kalba.

Enciklopedija

Enciklopedija – rašytinis žinių rinkinys. Žodis yra kilęs iš graikiškų žodžių εγκύκλιος παιδεία (enkyklios paideia), reiškiančių žinių sukimasį.

Enciklopedija gali būti bendra (angliškoji Encyclopædia Britannica ar vokiškoji Brockhaus) arba specializuota tam tikrai sričiai (pavyzdžiui, medicinos, filosofijos ar teisės).

Kai kurios enciklopedijos plačiai perteikia bendras sritis per kultūrinę, etninę ar tautinę perspektyvą (pavyzdžiui, Didžioji Tarybinė Enciklopedija ar „Encyclopedia Judaica“). Dalis žodynų taip pat gali būti priskirti specializuotoms enciklopedijoms.

Informacija enciklopedijose organizuojama tam tikra tvarka, dažniausiai atskirus straipsnius išdėstant abėcėlės tvarka arba skirstant informaciją į hierarchines kategorijas. Abėcėlinis informacijos išdėstymo principas yra labiausiai paplitęs, ypač spausdintose bendro pobūdžio enciklopedijose.

Enciklopedistai

Enciklopedistai – prancūzų švietėjų grupė, 1751–1772 m. leidusi Enciklopediją (Encyclopédie), arba Aiškinamąjį mokslų, menų ir amatų žodyną.

Enciklopedistus subūrė Denisas Didro, kuris buvo ir vienas iš Enciklopedijos atsakingųjų redaktorių, daugumos straipsnių iš tiksliųjų mokslų autorius. Enciklopedijoje pastoviai bendradarbiavo apie 60 autorių, kurie ir buvo vadinami enciklopedistais. Tarp tų autorių buvo tokios įžymybės kaip Žanas Žakas Ruso, Šarlis Luji Monteskjė, Volteras, baronas D'Holbachas ir daugelis kitų.

Enciklopedistai buvo įsitikinę, kad visa tikrovė gali būti pažinta, suklasifikuota ir suprantama žmogaus protui. Enciklopedijoje pirmą kartą siekta pateikti ir praktines žinias.

Enciklopedistas

Terminas enciklopedistas turi keletą reikšmių:

Enciklopedininkas;

Encyclopédie ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers kūrėjas, žr. Enciklopedistai.

Encyclopédie Hachette Multimédia

Encyclopédie Hachette Multimédia – visuotinė enciklopedija prancūzų kalba.

Encyclopédie illustrée du Pays de Vaud

Encyclopédie illustrée du Pays de Vaud – 12 tomų enciklopedija prancūzų kalba, išleista Šveicarijoje, Vo kantone. Vienas leidėjų – Bertil Galland.

Encyclopédie méthodique

Encyclopédie méthodique par ordre des matières – prancūziška enciklopedija, išleista XVIII. – XIX a.

Hugues-Bernard Maret

Hugues-Bernard Maret (g. 1763 m. gegužės 1 d. Dižone, Burgundijoje – m. 1839 gegužės 13 d.) – pirmasis de Bassano hercogas, Prancūzijos valstybės veikėjas, 14 ministras pirmininkas ir žurnalistas.

Kodžiki

Kodžiki (古事記, „Senovės reikalų užrašai“) yra seniausia ištisa Japonijos kronika, datuojama VIII a. (711–712 m.). Ją sudarė Ō no Jasumaro imperatorės Gemei įsakymu. Kodžiki yra mitų apie dievus (Kami) ir keturių Japonijos salų atsiradimą rinkinys. Kartu su Nihon Šoki mitais jis įkvėpė šinto praktikas, įskaitant misogi apsivalymo ritualą.

Lexicon technicum

Technikos leksikonas (lot. Lexicon technicum) – XVIII a. išleista visuotinė enciklopedija anglų kalba. Ją 1704 m. publikavo matematikas John Harris (1666–1719) Londone.

Pilnas pavadinimas – Lexicon technicum: or, an universal english dictionary of arts and sciences.

Libiai

Libiai – viena Šiaurės Afrikos genčių, gyvenusi į vakarus nuo Egipto.

Lucien Febvre

Lusienas Febras (pranc. Lucien Febvre; 1878 m. liepos 22 d. – 1956 m. rugsėjo 11 d.) – prancūzų istorikas ir istorijos filosofas. Labiausiai žinomas, kaip vienas prancūzų istoriografinės Analų mokyklos pradininkų.

Kritikavo tradicinę istorijos sampratą, tyrimų objektu laikiusią politinę raidą ir „įvykį“. Siekė į praeities tyrimus įtraukti sociologinius ir geografinius metodus.

Kovojo Pirmajame pasauliniame kare. Nuo 1919 metų dirbo Strasbūro universitete. Nuo 1929 kartu su Marcu Blochu pradėjo leisti žurnalą Annales d'histoire, économique et sociale. Artimas kito žymaus prancūzų istoriko Fernando Braudelio draugas ir mokytojas.

Pierre Leroux

Pjeras Leru (pranc. Pierre Leroux, 1797 m. balandžio 6 d. Bersi prie Paryžiaus – 1871 m. balandžio 12 d. Paryžius) – Prancūzijos filosofas, socialistas utopistas. Vienas krikščioniškojo socializmo pradininkų.

Pjeras Andrė Latreilis

Pjeras Andrė Latreilis (pranc. Pierre André Latreille; 1762 m. lapkričio 29 – 1833 m. vasario 6) – prancūzų biologas, specializavęsis nariuotakojų tyrinėjime.

Prancūziškos enciklopedijos

Prancūziškos enciklopedijos pradėtos kurti jau XIII a. Šiuolaikiškos enciklopedijos rengtos nuo XVIII a., Švietimo epochoje.

Yra žinomos šios enciklopedijos:

Trésor, 1260-1267

Dictionarium von Estienne, 1553

Le grand dictionaire historique, Pierre Bayle, 1674

Dictionnaire universel von Furetiére (publikuotas posthum), 1690

Dictionnaire de Trévoux von den Jesuiten, 1704

Dictionnaire historique et critique, 1694-1697, 2 T.

Encyclopédie ou Dictionnaire raisonné des sciences, des arts et des métiers von Denis Diderot, 1751-72 (17 Textt., 11 T. su iliustruotomis lentelėmis), 1776-77 (5 papildomas tomas), 1780 (2 registrų tomai)

Encyclopédie méthodique, 1782-1832, 206 T.

Encyclopédie nouvelle, 1839-1840, 3 T.

Grand dictionnaire universel du XIXe siècle, 1865-1877, 15 T.

La Grande Encyclopédie, 1886-1902, 31 T.

Encyclopaedia Universalis, pirmas leidimas 1968-1975, 20 T. Žr.: [1](*) įskaitant garso ir vaizdo forma

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.