DVD

DVD yra optinis diskas informacijai skaitmenine forma įrašyti, saugoti ir platinti. Originaliai DVD diskas buvo skirtas aukštos kokybės vaizdo ir garso filmams platinti, sutrumpinimas frazės – „digital video disk“ (skaitmeninis video diskas), vėliau įgavęs platesnę paskirtį – saugoti ir platinti ne tik filmus, bet ir kitus duomenis, įrašytus skaitmenine forma, ir buvo pervadintas „digital versatile disk“ (skaitmeninis universalus diskas). DVD disko išvaizda paprastai identiška kompaktiniam diskui.

DVD diske gali būti:

 • DVD-Video (filmai – vaizdas ir garsas)
 • DVD-Audio (aukštos kokybės garsas)
 • DVD-Data – (duomenys skaitmeniniu formatu)

Diskas gali būti:

 • DVD-ROM (tik skaitymui, įrašytas konvejeriu)
 • DVD+R/RW (R=Įrašomas vieną kartą (Recordable), RW = Perrašomas daug kartų (ReWritable))
 • DVD-R/RW (R=Įrašomas vieną kartą (Recordable), RW = Perrašomas daug kartų (ReWritable))
 • DVD-RAM (Tiesioginės kreipties perrašomas (random access rewritable))

Įrašymo įrenginys DVD-R/RW diskams skiriasi nuo naudojamo DVD+R/RW diskams, todėl įsigyjant diską reikia žinoti turimo įrenginio tipą. Įrašyti ar perrašyti DVD-R/RW ar DVD+R/RW diskai gali būti skaitomi nepriklausomai nuo įrenginio tipo.

Duomenys diske gali būti įrašyti į vieną ar abi puses, po vieną ar du sluoksnius kiekvienoje pusėje:

 • DVD-5: vienpusis, vieno sluoksnio, 4,7 GB
 • DVD-9: vienpusis, dviejų sluoksnių, 8,5 GB
 • DVD-10: dvipusis, po vieną sluoksnį kiekvienoje pusėje, 9,4 GB
 • DVD-14: dvipusis, dvisluoksnis vienoje pusėje, viensluoksnis – kitoje, 13,2 GB
 • DVD-18: dvipusis, dvisluoksnis abiejose pusėse, 18,8 GB

Vizualiai DVD-ROM'o talpa gali būti nustatoma apžiūrint disko puses. Dvisluoksnė pusė dažniausiai aukso spalvos, viensluoksnė pusė – sidabrinės, kaip kompaktinis diskas.

Visų fizinių tipų diskuose gali būti bet kurio tipo informacija. 2003 metais pasirodė pirmieji dvisluoksniai DVD+R, o 2004 ir dvisluoksniai DVD-R diskai.

DVD Forumas, susikūręs 1995, sukūrė oficialų DVD-R(W) standartą. Vėliau dėl įvairių priežasčių susikūrė DVD+RW Aliansas (DVD+RW Alliance) ir sukūrė naują DVD+R(W) standartą.

DVD
DVD diskas

DVD-Video

Video diskas su filmu ar kita vaizdo medžiaga, pastaruoju metu vis labiau keičiantis videokasečių (VHS) bei VCD standartus. Jame įmanoma įrašyti vaizdą gera kokybe, kiek aukštesne vaizdo raiška, taip pat su erdvinio garso (pvz., 5.1 Surround) palaikymu. DVD Video galima žiūrėti kompiuterio monitoriuje ar per specialius prie televizorių jungiamus leistuvus, tačiau paprastas televizorius negali išgauti maksimalios kokybės vaizdo, tam reikia HDTV televizoriaus. Taip pat DVD suteikia galimybę rodyti subtitrus (dažnai pasirenkant vieną iš galimų kalbų), kai kuriais atvejais (daugiausia pornografiniuose filmuose) galima pasirinkti, iš kokio taško stebėti veiksmą filme.

Pagrindinis DVD Video trūkumas lyginant su kitomis vaizdo saugojimo sistemomis yra tas, kad dėl kino studijų siekio kontroliuoti filmų paplitimą, buvo įvesti DVD regionai, kur viename regione pirktas DVD neveiks kitame regione įsygytame leistuve ar DVD-ROM, tad, pavyzdžiui, parsivežę DVD iš JAV, Europoje jo galit ir nepaleisti.

DVD tipai: DVD-ROM/+R/+R DL/+RW/-R/-RW/-RAM

 • DVD-ROM diskai yra gaminami, spausdinami panašiai kaip CD. Šviesą atspindintis paviršius sidabro ar aukso spalvos. Jie būna vienpusiai viensluoksniai, vienpusiai dvisluoksniai, dvipusiai viensluoksniai ir dvisluoksniai.
 • DVD įrašymo įrenginiai atsirado Japonijoje 2000 metais, veliau ir visame pasaulyje, su jau pažįstamom kovom dėl vieno ar kito formato dominavimo rinkoje. DVD įrašymo įrenginiai turi specialų įrašymo elementą, gali naudoti vieną ar abi disko puses. Disko talpa matuojama GB per pusę:
  • Į DVD-R diskus galima įrašyti iki 4,7 GB panašiu būdu kaip ir į CD-R diskus. Formatas palaikomas DVD Forumo. Įrašytas ir išbaigtas diskas bus nuskaitomas daugumos DVD-ROM grotuvų.
  • Į DVD-RW diskus galima įrašyti iki 4,7 GB panašiu būdu kaip ir į CD-RW diskus. Formatas palaikomas DVD Forumo.
  • Skaityti DVD-RAM (dabartinės specifikacijos versija 2,1) diskams reikalinga speciali įranga (DVD-RAM diskai dažniausiai naudojami su specialiais įdėklais – „kartridžais“). Didžiausia talpa – 9,4 GB (4,7 GB kiekvienoje pusėje).
  • DVD+R palaiko iki 16x greitį. Kaip ir DVD-R įrašomas vieną kartą. Formatas palaikomas DVD+RW Alianso.
  • DVD+R DL, kitaip – DVD+R9 – dvisluoksnis DVD+R. Talpina iki 8,5 GB duomenų.
  • DVD+RW – kaip ir DVD-RW – perrašomas DVD diskas, palaikantis iki 4x greitį. Talpa kaip ir DVD-RW – 4,7 GB. Formatas palaikomas DVD+RW Alianso.

Visi minėti formatai taip pat būna ne tik 12 cm, bet ir 8 cm (3 colių) dydžio DVD mini diskai (ne mini-DVD, kas aprašo DVD duomenis CD diske), talpinantys iki 1,5 GB.

DVD rašymo ir skaitymo greičiai

DVD-+R/W rašymo greičiai (4,7 GB)

 • 1x = apie 60 minučių (1x skaitymo greitis – 1,32 MB/s(1 385 000 000 baitai/s) = ~57 minutės)
 • 2x = apie 30 minučių (2x skaitymo greitis – 2,62 MB/s = ~28 minutės)
 • 2,4x = apie 25 minutes (2,4x skaitymo greitis – 3,17 MB/s = ~24 minutės)
 • 4x = apie 15 minučių (4x skaitymo greitis – 5,28 MB/s = ~14 minučių)
 • 6x = apie 12 minučių (6x skaitymo greitis – 7,93 MB/s = ~9 minutės)
 • 8x = apie 10 minučių (8x skaitymo greitis – 10,57 MB/s = ~7 minutės)
 • 12x = apie 7 minutes (12x skaitymo greitis – 15,85 MB/s = ~5 minutės)
 • 16x = apie 5 minutes (16x skaitymo greitis – 21,13 MB/s = ~3,5 minutės)

DVD-+R DL rašymo greičiai (7,95 GB)

 • 1x = apie 104 minutes (1x skaitymo greitis – 1,32 MB/s = ~103 minutės)
 • 2,4x = apie 44 minutes (2,4x skaitymo greitis – 3,17 MB/s = ~43 minutės)
 • 4x = apie 28 minutes (4x skaitymo greitis – 5,28 MB/s = ~26 minutės)

Rašymo ir skaitymo greičiai skiriasi, nes rašymas reikalauja papildomų veiksmų, taip pat rašymo greičiai virš 6x naudoja žemesnį rašymo greitį kai kurioms disko vietoms.

DVD-ROM įrenginių greičiai

Skirtingai nuo CD-ROM įrenginių, kuriems prireikė ilgų metų pasiekti 2x, 3x, ir didesnius sukimosi greičius, greitesni DVD-ROM įrenginiai atsirado jau pirmais metais. 1x DVD-ROM įrenginys turi 1,321 MB/s (11,08*10^6/8/2^20) duomenų perdavimo greitį, su padidintais perdavimo greičiais iki 12 MB/s ar daugiau. 1x greičio DVD-ROM įrenginio duomenų perdavimo greitis grubiai atitinka 9x CD-ROM įrenginį (1x CD-ROM įrenginys perduoda duomenis 150 KB/s, ar 0,146 MB/s greičiu). DVD fizinio sukimosi greitis yra 3 kartus didesnis CD sukimosi greičiui (1x DVD apsisukimas ~ 3x CD apsisukimai), bet dauguma DVD-ROM įrenginių padidina motoro greitį, kai skaitomas CD diskas, gaunant 12 ar daugiau kartų didesnį našumą. Įrenginys pažymėtas „16x/40x“ skaito DVD 16 kartų, o CD diską – 40 kartų greičiau nei pirmieji CD-ROM įrenginiai. DVD-ROM diskai būna 1x, 2x, 4x, 4,8x, 5x, 6x, 8x, 10x ir 16x greičių, deja jie dažniausiai nepasiekia ilgalaikio duomenų perdavimo maksimaliu greičiu. Didžiausias DVD ir CD greitis reiškia duomenų iš išorinio disko krašto, kuris sukasi greičiau, skaitymo greitį. Vidutinis duomenų perdavimo greitis yra žemesnis nei didžiausias. Daugumos 1x DVD-ROM įrenginių ieškojimo greitis – 85-200 ms ir kreipties greitis – 90-250 ms. Naujųjų įrenginių ieškojimo greitis būna net 45 ms.

DVD įrenginio greitis Duomenų perdavimo greitis Disko įrašymo laikas* Atitinkamas CD greitis CD skaitymo greitis
1x 11,08 Mbps (1,32 MB/s) 53 min. 9x 8x-18x
2x 22,16 Mbps (2,64 MB/s) 27 min. 18x 20x-24x
4x 44,32 Mbps (5,28 MB/s) 14 min. 36x 24x-32x
5x 55,40 Mbps (6,60 MB/s) 11 min. 45x 24x-32x
6x 66,48 Mbps (7,93 MB/s) 9 min. 54x 24x-32x
8x 88,64 Mbps (10,57 MB/s) 7 min. 72x 32x-40x
10x 110,80 Mbps (13,21 MB/s) 6 min. 90x 32x-40x
16x 177,28 Mbps (21,13 MB/s) 4 min. 144x 32x-40x

„Disko įrašymo laikas“ – tai apytikris teorinis laikas, reikalingas įrašyti DVD-5 diską, neįtraukiant programinės įrangos užlaikymų, laiko įrašyti lydintį takelį (leadout) ir pan.

DVD regionai

Dvd
DVD regionai

Kad kontroliuotų DVD video diskų pardavimą, kino studijos kurios ėmė palaikyti DVD idėją, išsireikalavo, kad būtų įvesti DVD regionai: visas pasaulis suskirstytas į regionus pagal tai, kaip kino studijos dažniausiai leidžia savo filmus kino teatrams, ir kiekvienas parduodamas DVD būtų skirtas tik kažkokiam vienam regionui. Taip būtų neleista tų regionų gyventojams, kur DVD yra brangesni, pirkti juos ten, kur jie pigesni, o regionų, kuriuos nauji filmai pasiekia vėliau, gyventojai negalėtų nuvažiavę kitur prisipirkti DVD dar prieš filmams pasirodant kine. Pradžioje studijos žadėjo, kad tik naujai leidžiami filmai bus priskirti prie regionų, tačiau išties perleidžiami seni ir televiziniai filmai taip pat yra priskiriami prie jų, vienintelė išimtis – dokumentiniai filmai.

Kiekvienas parduodamas DVD-ROM ar leistuvas turi iš anksto nustatytą regioną, kurio diskai jame veiks – kitų regionų diskai neveiks. Kai kuriuose kaupikliuose yra nustatyta maksimali riba kartų, pavyzdžiui, 3 ar 4, kiek įkišus DVD regionas automatiškai pasikeis, tačiau pasibaigus šiam kartų limitui jis visiems laikams pasiliks koks buvo. Gaminami DVD leistuvai ir be regionų apribojimo, bet kino studijos stengiasi leisti DVD, kurie šiuose leistuvuose neveiktų.

Regionas yra užkoduojamas viename baite, ir gali būti aštuoni regionai (kiekvienas bitas atstovauja vieną iš regionų, jei jis yra 1, regionas veikia, jei 0 – ne. Gali būti diskų veikiančių keliuose regionuose, pavyzdžiui, Lietuvoje parduodami diskai dažniausiai veikia tiek 2, tiek 5 regionuose).

Yra tokie DVD regionai:

(Baltijos šalyse parduodami DVD dažniausiai priklauso dviem regionams: 2 ir 5)

Nuorodos

Vikiteka

Australian Recording Industry Association

Australian Recording Industry Association (ARIA) – Australijos muzikos pramonės standartinių singlų ir albumų populiarumo topai, sudaromi remiantis pardavimo statistika.

Daugiausiai išsilaikęs pirmoje pozicijoje yra ABBA singlas „Fernando“, kuris pirmoje pozicijoje buvo net 14 savaičių.

Blu-ray Disc

Blu-ray Disc arba kitaip BD (iš angl. blue ray 'mėlynas spindulys' ir disc 'diskas') – optinis diskas, skirtas informacijos įrašymui ir saugojimui, dažniausiai aukštos raiškos vaizdui.

Blu-ray standartas buvo sukurtas įmonių, kuriančių buitinę elektroniką ir kompiuterius, grupės, kurios svarbiausias vaidmuo atiteko įmonei „Sony“. Ši kūrėjų grupė pateko į asociaciją Blu-ray (BDA). Palyginus su pagrindiniais konkurentais HD DVD, vienoje Blu-ray disko pusėje telpa daugiau informacijos – 25, vietoj 15 gigabaitų, tačiau jis yra brangesnis.

Blu-ray pavadinimas kilo nuo naudojamo trumpesnio bangos ilgio. 405 nm mėlynos spalvos (techniškai – mėlynai violetinio) lazeris leidžia įrašyti ir nuskaityti kur kas daugiau duomenų, nei DVD, kuris turi tuos pačius fizinius duomenis, tačiau įrašymui ir nuskaitymui naudoja ilgesnės bangos lazerį – raudoną (650 nm).

Tarptautinėje elektronikos parodoje „Consumer Electronics Show“, kuri vyko 2006 metų sausį, buvo paskelbta apie tai, kad komercinis Blu-ray produkto pasirodymas įvyks 2006 metų pavasarį.

Blu-ray apsauga buvo nulaužta 2007 metų sausio 20 dieną..

CD-ROM įrenginys

CD-ROM Drive – optinis įrenginys, leidžiantis skaityti duomenis iš lazerinių kompaktinių diskų. Iki pasirodant DVD standartui, CD-ROM įrenginys buvo vienas iš būtinų kompiuterio komponentų, kadangi beveik visų programų instaliacijos buvo įdiegiamos iš kompaktinių diskų.

Enciklopedija

Enciklopedija – rašytinis žinių rinkinys. Žodis yra kilęs iš graikiškų žodžių εγκύκλιος παιδεία (enkyklios paideia), reiškiančių žinių sukimasį.

Enciklopedija gali būti bendra (angliškoji Encyclopædia Britannica ar vokiškoji Brockhaus) arba specializuota tam tikrai sričiai (pavyzdžiui, medicinos, filosofijos ar teisės).

Kai kurios enciklopedijos plačiai perteikia bendras sritis per kultūrinę, etninę ar tautinę perspektyvą (pavyzdžiui, Didžioji Tarybinė Enciklopedija ar „Encyclopedia Judaica“). Dalis žodynų taip pat gali būti priskirti specializuotoms enciklopedijoms.

Informacija enciklopedijose organizuojama tam tikra tvarka, dažniausiai atskirus straipsnius išdėstant abėcėlės tvarka arba skirstant informaciją į hierarchines kategorijas. Abėcėlinis informacijos išdėstymo principas yra labiausiai paplitęs, ypač spausdintose bendro pobūdžio enciklopedijose.

I Am... World Tour

I Am… World Tour – JAV atlikėjos Beyoncé išleistas koncertas DVD, CD formatu. DVD planuojama išleisti 2010 m. lapkričio 30. JAV ir Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje lapkričio 29, o Vokietijoje lapkričio 26, 2010. Leidimas yra DVD ir gyvo garso CD formatais.

Po mažiau nei savaitės tapo platininiu Brazilijoje, Australijoje bei dukart platininiu JAV, kurio parduota 132.000 tūkst. kopijų. DVD tapo pačiu perkamiausiu DVD JAV per 2010 metus.

In the Zone (DVD)

„In the Zone“ yra penktasis Jungtinių Amerikos Valstijų pop dainininkės Britney Spears DVD albumas, kuris buvo išleistas 2004 m. balandžio 6 d. Pasirodymai esantys DVD buvo dubliuoti originalių įrašų. DVD pasiekė #1 vietą JAV ir buvo atestuotas platininiu. Prancūzijoje DVD taip pat buvo sertifikuotas platininiu ir buvo parduota daugiau nei 20 000 albumo kopijų Prancūzijoje. Pasaulyje parduota daugiau nei 1,4 milijonų albumo kopijų. Be to, pirmą kartą Britney kartu su DVD išleido papildomus CD diskus. Vienas Šiaurės Amerikai, o kitas Europai, Lotynų Amerikai, Australijai.

Live at Roseland

Live at Roseland: Elements of 4 yra gyvo garso DVD koncerto filmas Amerikos R&B atlikėjos, Beyoncé. DVD bus išleistas pirma Walmart tinklu JAV lapkričio 21, 2011. Deluxe versija pavadinimu, Live at Roseland: Elements of 4, lapkričio 28, 2011, su dviem DVD, į kuriuos įeina koncertas, bonus video medžiaga, 20 psl. bukletas ir video klipų rinkinys. DVD buvo nufilmuotas per 2011 m. rugpjūčio 14,16,18, 19 d. pasirodymus Roseland Ballroom Niujorke.

Live at Wembley

Live at Wembley – JAV atlikėjos išleistas koncertas DVD formatu.

Live at the Mirage

„Live at the Mirage“ – ketvirtasis ir paskutinis amerikiečių dainininkės ir aktorės Cher gyvo garso DVD, išleistas įrašų kompanijos „Sony BMG“ 1992 m. ir perleistas 2005 m. „Eagle Rock Entertainment“. Jis susideda iš dviejų Cher turo „Heart of Stone Tour“ pasirodymų, nufilmuotų „Mirage“ viešbutyje Las Vegase 1990 m. Koncerte atliekamos dainos iš albumų „Cher“ ir „Heart of Stone“ bei keli koveriai.

MegaCharts

MegaCharts yra oficialūs Nyderlandų muzikos įrašų topai. Mega Charts taip pat teikia informaciją Stichting Nederlandse Top 40 topui, kurio iniciatyva sudaromi Nyderlandų Top 40, Tip Parade ir t. t. MegaCharts priklauso Beniliukso „GfK Marketing Services“.

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube (jap. ニンテンドーゲームキューブ = Nintendō Gēmu Kyūbu; Vakaruose oficialiai trumpinama GCN, o Japonijoje NGC) − įmonės „Nintendo“ ketvirtoji kompiuterinių žaidimų konsolė.

Tai buvo pirmoji „Nintendo“ žaidimų konsolė, naudojusi optinius diskus kaip pagrindinę duomenų laikmeną. Priešingai nei PlayStation 2 ar Xbox, GameCube naudoja miniDVD diskus vietoje pilno dydžio DVD diskų. Dėl to GameCube neturi nei DVD-Video peržiūros nei CD grojimo funkcijų.

Taip pat GameCube pristatė įvairius prisijungimo būdus prie kitų „Nintendo“ konsolių ir buvo antroji „Nintendo“ konsolė, po Nintendo 64DD, palaikiusi žaidimą internetu per Nintendo GameCube Broadband adapterį. Ji taip pat turėjo galimybę prisijungti prie Game Boy Advance, kad gautų prieigą prie išskirtinių žaidimo savybių ar naudotis portatyvia sistema, kaip kad Game Boy Player įrenginys.

Šiai konsolei išleistų žaidimų skaičius viršija 600, 2009 m. gruodžio 31 d. duomenimis GameCube žaidimų buvo parduota 208,57 mln. vnt.

Saturn apdovanojimas

„Saturn“ apdovanojimas (angl. Saturn Award) – nuo 1972 m. JAV kasmet teikiamas prizas geriausiems metų mokslinės ir maginės fantastikos bei siaubo filmams, televizijos serialams ir DVD leidimams.

Apdovanojimus įkūrė Donald A. Reed teigdamas, jog tokio žanro filmai nėra pakankamai įvertinami. Apdovanojimo statulėlė vaizduoja Saturno planetą, kuri apjuosta žiedu iš filmų juostos.

The Beyoncé Experience Live

The Beyoncé Experience Live – JAV atlikėjos Beyoncé išleistas koncertas DVD formatu.

The Ultimate Performer

Beyoncé: The Ultimate Performer - JAV R&B atlikėjos Beyoncé DVD , išleistas lapkričio 26, 2006. DVD sudaro išskirtiniai kadrai iš koncertų iš Prancūzijos, Japonijos, D.Britanijos ir JAV. DVD perleistas rugpjūčio 31, 2010.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.