Bendrabutis

Bendrabutis (nuo „bendras butas“) – gyvenamasis pastatas, kuriame dalijamasi tam tikromis bendromis patalpomis (tokiomis kaip virtuvė, vonia, tualetas ir kt.). Gali būti studentų, šeimų, darbininkų bendrabučiai ir kt.

 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
 Ambox globe content.svg  Manoma, kad šis straipsnis skiria per mažai dėmesio vieniems geografiniams regionams ir per daug – kitiems.
Jei galite, subalansuotai perrašykite straipsnį, neskirdami jokiam regionui perdėto dėmesio. Taip pat galite padėti susitarti dėl sprendimo diskusijų puslapyje.
Studentenwohnheime (Allmandring I) 001
Studentų bendrabutis Štutgarte (Badenas-Viurtembergas, Vokietija)
Studentenwohnheime (Allmandring I) 003
„Allmandring I“, Štutgartas
Clausthal TU Wohnheim 1
Alte Münze zu Clausthal (1-asis bendrabutis), 1726 m. (Klaustalis)

Vokietija

StuStaNeustadt
Studentų miestelis, Noištadtas

Vokietijoje labiausiai paplitę yra studentų bendrabučiai. Vokietijoje apie 11,6 % studentų gyvena bendrabučiuose (2003 m.).[1] Juos valdo specialiai tam sukurta viešosios teisės įstaiga (Studentenwerk). Greta to yra konfesinių (bažnytinių organizacijų valdomų), privačių arba savivaldžių bendrabučių. Didžiausias bendrabučių miestelis yra Studentenstadt Freimann (Miunchenas, Bavarija). Didžiausias privatus ir savivaldus bendrabutis Vokietijos yra vad. Hanso Dikmano kolegija („HaDiKo“), studentų bendrabutis (Karlsruhe).

Mažesniuose miestuose studentų bendrabučiai yra aukštųjų mokyklų rajone. Didesniuose miestuose arba miestuose su istoriniu senamiesčiu – užmiestyje.

Austrija

Austrijoje studentų bendrabučių valdytojai yra privačios organizacijos. Kai kurios artimos politinėms partijoms, lobistinėms asociacijoms, valstybės ar savivaldybės institucijoms, bažnytinėms įstaigoms. Jos yra ne pelno siekiančios organizacijos. Dauguma valdo vos po 1 bendrabutį, daugiausiai – 10 ir daugiau. Austrijoje yra 192 studentų bendrabučiai su 23 976 vietų, juos valdo 105 organizacijos (1997–1998 m.).

9,9 proc. studentų gyvena studentų bendrabučiuose (2006 m.) Vidutinė nuomos kaina – 232 eurų; kaina plg. bendrai nuomojant butą (WG) – 277, gyvenant atskirai – 347 eurų.

Išnašos

  1. 17. Sozialerhebung des Deutschen Studentenwerks 2003

Nuorodos

Abramavičių rūmai

Abramavičių rūmai – pastatas Vilniaus senamiestyje, Rotušės aikštėje. Šiuo metu čia veikia Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorija.

Dotnuvos dvaras

Dotnuvos dvaras įsikūręs maždaug už 3 km į šiaurę nuo Dotnuvos miestelio. XVI a. pastatytas Akademijos miestelio vietoje. Miestelis pavadinimą gavo dėl 1924 m. čia įsteigtos Žemės ūkio akademijos, o ilgainiui Akademija imtas vadinti ir pats dvaras. Šis pavadinimas liko ir po to, kai 1945 m. Žemės ūkio akademija buvo iškelta į Kauną.

Druskininkų amatų mokykla

Druskininkų amatų mokykla – valstybinė profesinio rengimo institucija, veikusi Druskininkuose, Gardino g. 45, ir teikusi pirminį ir tęstinį profesinį mokymą dėstomąja lietuvių kalba 1995–2018 m. Įstaigos kodas – 191851780.

Automobilių mechaniko specialybės mokomoji bazė įsikūrusi Gardino g. 47, mokyklos bendrabutis, skirtas našlaičiams ir socialiai remtinų šeimų vaikams – Kudirkos g. 9.

Klaipėdos universitetas

Klaipėdos universitetas – Klaipėdoje nuo 1991 m. veikianti valstybinė aukštoji mokykla, viešoji įstaiga. Vienintelis klasikinis universitetas Vakarų Lietuvoje. Siūlo trijų pakopų – bakalauro, magistrantūros ir doktorantūros – studijas, plėtoja įvairių sričių mokslinį pažinimą, vykdo mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą, rengia mokslininkus.

Nuo pat universiteto įkūrimo jo mokslinės veiklos kryptys buvo daugiausia susijusios su Vakarų Lietuvos bei pajūrio regiono ūkio, kultūros ir meno aktualijomis. Šiuo metu universitetas orientuojasi į mokslinės veiklos galimybes, atsiveriančias platesniame Baltijos regiono kontekste.

Klaustalio senoji monetų kalykla

Klaustalio senoji monetų kalykla (vok. Alte Münze zu Clausthal) – pastatas, esantis Vokietijos mieste Klaustalis-Celerfeldas, miesto dalis – Klaustalis. Nuo 1726 m. iki 1849 m. – monetų kalykla (tolesnė kalyklos būstinė – Hanoveris). Nuo 1950 m. – Klaustalio technikos universiteto bendrabutis (dabar- Klaustalio studentų tarnybos 1-asis studentų bendrabutis).

Kražiai

Kražiai (žem. Kražē) – miestelis Kelmės rajono savivaldybės teritorijoje, prie kelio Kelmė–Varniai, 16 km į vakarus nuo Kelmės. Urbanistikos paminklas. Seniūnijos ir seniūnaitijos centras.

Stovi Kražių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčia, veikia Kražių gimnazija, kraštotyros muziejus, paštas (LT-86026). Iš Kražių kolegijos išlikęs moksleivių bendrabutis (bursa; XVII a. gotikos ir renesanso bruožų), Radvilų pilies liekanos. Link Medžiokalnio veda tautodailininkų medžio skulptūrų alėja (nuo 2003 m.).

Lapiai (kaimas)

Lapiai – kaimas Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje, 8 km į šiaurės rytus nuo Gargždų. Seniūnaitijos centras.

Veikia Klaipėdos rajono Lapių pagrindinė mokykla su kraštotyros muziejumi, yra pagalbinės mokyklos bendrabutis, bendruomenės centras, biblioteka (nuo 1957 m.), kultūros namai, nuo 1958 m. medicinos punktas, lentpjūvė. Vystomas kaimo turizmo verslas, yra kaimiškų pirčių, sodybų; nuomojamos baidarės, veikia kaimo turizmo sodyba „Prie šaltinio“.

Lietuvos muzikos ir teatro akademija

Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA) – aukštojo universitetinio mokymo ir mokslo įstaiga, rengianti muzikus (solo atlikėjus ir improvizatorius, orkestrantus, akompanuotojus, kurie siekia meistriškai įvaldyti klavišinius, styginius, pučiamuosius ar mušamuosius instrumentus, diriguoti chorinės ir orkestrinės muzikos kūrinius), aktorius, režisierius (sceninės muzikos, teatro, kino, televizijos), garso operatorius, menotyrininkus (mokslininkus): muzikologus (muzikos teorijos ir istorijos, etninės muzikos, muzikos estetikos, muzikos filosofijos ir kitų muzikos mokslo krypčių specialistus), teatrologus, kino mokslo specialistus bei šių sričių pedagogus, lektorius, kritikus, publicistus, vadybininkus ir administratorius.

National Lampoon Presents Dorm Daze

„Išprotėjęs bendrabutis“ (angl. National Lampoon Presents Dorm Daze) – amerikietiška drama, komedija, kuri pasirodė 2003 m.

Rietavo dvaras

Rietavo dvaras – dvaras Rietave. Ankstesnieji dvaro savininkai – Oginskiai.

Studentų bendrabučiai Vokietijoje

Studentų bendrabutis (vok. Studentenwohnheim) - gyvenamasis studentų pastatas, kuriame dalijamasi tam tikromis bendromis patalpomis (tokiomis kaip virtuvė, vonia, tualetas ir kt.); bendrabutis.

Vasario 16-osios gimnazija

Vasario 16-osios gimnazija (vok. Privates Litauisches Gymnasium) – Vokietijoje, Hiutenfeldo miestelyje, (Lampertheimo miesto dalyje) įsikūrusi Vokietijos valstybės pripažinta lietuviška gimnazija, vienintelė tokio pobūdžio lietuviška mokykla Vakarų pasaulyje. Adresas: Lorscher Str. 1, D-68623 Lampertheim-Hüttenfeld, Vokietija.

Vilniaus aukštoji partinė mokykla

Vilniaus aukštoji partinė mokykla – Lietuvos SSR aukštoji mokykla, veikusi 1945–1990 m. SSKP aukštųjų partinių mokyklų sistemoje.

Vilniaus lietuvių namai

Vilniaus "Lietuvių Namai" – dieninė, savarankiško mokymosi bendrojo lavinimo gimnazija Vilniuje, Dzūkų g. 43, vykdanti pradinio, pagrindinio, vidurinio ir papildomo ugdymo programas, orientuota į užsienio lietuvius. Šalia mokyklos įsikūręs bendrabutis su valgykla.

Vilniaus Šv. Teresės bažnyčia

Vilniaus Šv. Teresės bažnyčia stovi Vilniaus senamiesčio pietinėje dalyje. Ankstyvojo baroko stiliaus. Pamaldos laikomos lietuvių ir lenkų kalbomis.

Šimpeliškiai

Šimpeliškiai – kaimas Biržų rajono savivaldybės teritorijoje, Širvėnos seniūnijoje, 6 km į pietus nuo Biržų, į vakarus nuo kelio 123 Biržai–Pandėlys–Rokiškis . 25 gyventojai (2001 m.)

Švenčionių profesinio rengimo centras

Švenčionių profesinio rengimo centras – profesinio mokymo įstaiga, esanti Švenčionių rajone Cirkliškio kaime, Liepų al. 2. Teikia pirminį ir tęstinį profesinį mokymą dėstomąja lietuvių kalba. Valstybės biudžetinė įstaiga, pavaldi Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai, jos kodas: 111963842.

Centras įsikūręs buvusio Cirkliškio dvaro teritorijoje. Yra gimnazijos skyrius, bendrabutis, vairuotojų mokykla, teikiamos apgyvendinimo paslaugos.

Žagarės dvaras

Naujosios Žagarės dvaro sodyba minima jau nuo XVI a. pirmosios pusės. Iki šių dienų išlikęs dvaro sodybos ansamblis galutinai suformuotas XIX a. pabaigoje. Nuo 1858 m. sodybą valdant didikams Naryškinams, ji buvo perstatyta ir paversta prašmatnia angliško stiliaus rezidencija. Lygiame reljefe skleidžiasi kelios pastatų grupės: parko apsupti rezidenciniai rūmai, ledainė, žirgyno kompleksas, angliškų kotedžų stiliaus namai: arklininko, aludarių, sodininko, šėriko namai, pieninė, buvę popo ir mokyklos pastatai, prie kelių į sodybą išdėstyti trys sargų nameliai.

Žagarės dvaro rūmai. Klasicizmo stiliaus rūmai suplanuoti „U“ raidės pavidalo forma, pastato frontone – Naryškinų herbas. Naryškinų valdymo laikais puošniausia buvo svetainė, rūmų valgomasis, biliardinė, o antrame aukšte buvo įrengti svečių ir medžioklės trofėjų kambariai. XX a. rūmuose buvo mokykla, vėliau specialiosios mokyklos bendrabutis, senelių globos namai.

Žirgyno, maniežo ir ratinės (karietinės) kompleksas – ryškus istorizmo laikotarpio neogotikos stiliaus dvaro sodybos akcentas. Šiuo metu tebeveikiantis žirgynas yra vienas seniausių Lietuvos žirgynų, savo istoriją rašantis nuo 1899 metų.

Žagarės vėjo malūnas – seniausias dvaro statinys – „kepurinis” vėjo malūnas, pastatytas 1770–1780 m. Manoma, kad tai seniausias iš lauko riedulių statytas malūnas Lietuvoje.

Žagarės dvaro parkas – daugiau nei 60 ha parko plotą užimantis Žagarės parkas vienas puošniausių ir įdomiausių šalyje. Georgijaus Naryškino iniciatyva 1898–1900 m. rekonstruotas ir išplėstas pagal žymaus dendrologo G. F. F. Kuphaldto projektą. Buvo pasodinta daugiau kaip 200 želdinių rūšių, iš kurių daugiau kaip 100 auga ir dabar.

2011 m. Žagarės regioninio parko direkcija persikėlė į Žagarės dvaro rūmus (Malūno g. 1, Žagarė, LT-84331 Joniškio r. sav.), kurie 2013–2014 m. restauruoti atkuriant kaip įmanoma tikslesnį pirminį rūmų vaizdą. Rūmuose įsikūrusi regioninio parko direkcija ir lankytojų centras su ekspozicija „Dolomito slėpiniai“, vyksta įvairūs renginiai, galima apžiūrėti ne vieną parodą.

Žeimių dvaras

Žeimių dvaras – vėlyvojo klasicizmo architektūros paminklas, esantis Žeimių miestelyje, Jonavos rajone. Prie dvaro yra Žeimių koplyčia, XVIII a. įveistas išlikęs parkas, kuriame yra apie 20 rūšių augalų ir liepų alėja (Žeimių liepos), dvaro svirnas, ledainė, kumetynas, arklidė. Adresas – Draugystės g. 28, Žeimiai, LT-55066.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.