Bašanas

'Šis straipsnis - apie Palestinos istorinį regioną. Apie Italijos miestą žiūrėkite Basanas (Italija)
Senovės Sirijos regionas:
Bašanas (הַבָּשָׁן)
Nrthrdtrip 265
Šalis: Sirija (Golano aukštumos)
Tautos: amoritai
Valstybės: Ogo karalystė
Miestai: Ašterot-Karnaimas
Bašanas žemėlapyje - Karnaimas

Bašanas arba Basanas (hebr.הַבָּשָׁן‏‎ = ha-Bashan) – senovės Artimųjų Rytų (Istorinės Sirijos) regionas, buvęs dabartinės Sirijos pietvakariuose (pietinės Golano aukštumos) ir Jordanijos šiaurės vakaruose (dab. Irbido muhafazos šiaurėje).

Geografija

Bašanas buvo išsidėstęs aukštumose į rytus nuo Tiberiados ir Huleho ežerų, kurie skyrė nuo vakaruose buvusios Galilėjos. Vakaruose jis siekėsi su Arabijos dykuma. Į šiaurę nuo jo prasidėjo Aramas, o pietuose buvo Gileadas. Pagrindinė regiono upė - Jarmukas, tekantis pietine teritorija.

Pagrindinis Bašano miestas buvo Ašterot-Karnaimas, svarbus prekybiniame Karalių kelyje, jungusiame Damaską šiaurėje su Akabos įlanka pietuose. Antikiniais laikais Bašanas buvo dalinamas į keturias sritis:

  • Gaulanitis (gr. Γαυλανῖτις) – vakariausias žemumų ruožas prie Jordano upės ir ežerų. Vietovardis kilo iš senovinio Golano miesto;
  • Batanėja - centrinis Bašanas;
  • Trachonitis - rytinis regionas, išraižytas slėnių. Čia buvo šeši miestai, kurių didžiausias - Argobas.
  • Auranitis (arba Hauranas) – giliai į dykumą įsiterpusi plynaukštė Batanėjos pietryčiuose.

Raida

Ostjordanische Amoriterreiche
Ogo ir Sihono karalystės iki izraelitų

Derlingos Bašano sritys tapo Jarmuko kultūros centru. II tūkst. pr. m. e. teritorijoje viešpatavo Egiptas. Žinių apie senąją Bašano istoriją yra labai nedaug. Yra žinomas Mozės laikų karalius Ogas, kurio karalystė apėmė ne tik visą Bašaną (įskaitant Hauraną), bet ir dideles Gileado teritorijas pietuose. Biblijoje karalystei priskiriami 60 įtvirtintų miestų, kurių didžiausias buvo Ašterotas.

Pasak Biblijos, Mozės vadovaujama izraelitų armija perėjo Jordaną ir nukariavo Sihono karalystę Gileade. Vėliau jie sumušė Bašano karaliaus Ogo armiją prie Edrėjaus, ir karalystė buvo sunaikinta. Ogo karalystės pietinė dalis (Gileadas) atiteko izraelitams, kur įsikūrė Manaseho gentis. Vėliau Bašaną kontroliavo Izraelio karalystė. IX a. Bašano regionas greičiausiai perėjo Damasko karalystei šiaurėje.

Palestiną nukariavus Asirijos imperijai, Bašanas ėjo iš rankų į rankas. Regioną valdė Naujoji Babilono karalystė (585-539 m. pr. m. e.), Achemenidų imperija (539-332 m. pr. m. e.), Makedonijos imperija (332 - 323 m. pr. m. e.), Seleukidų imperija. Bašano pavadinimas nunyko iš tekstų.

Helenizmo laikotarpiu Bašanas atiteko Chasmonėjų karalystei, 63 m. pr. m. e. jį kaip atskirą dalį valdė Romos imperijos klientė Judėjos karalystė. Vėliau atiteko Romėnų Sirijos provincijai.

Amonitai (tauta)

Amonas (hebr. ‏עַמּוֹן‏‎ = Ammon) – senovės Artimųjų Rytų (Istorinės Sirijos) regionas, buvęs dabartinės Jordanijos centrinėje dalyje, dab. Amano muhafazos teritorijoje. Pagal regioną jos gyventojai vadinami Amonìtais – semitų gentis, kalbėjusi atskira amonitų kalba.

Dekapolis

Dekapolis (gr. Δεκάπολις = Dekapolis) – Artimųjų Rytų (Istorinės Sirijos) regionas Helenizmo laikotarpiu, buvęs dabartinės Jordanijos šiaurės vakaruose ir Sirijos pietvakariuose. Jį sudarė 10 savivaldžių labai stipriai helenizuotų miestų, kuriuose buvo vartojama graikų kalba ir kultūra.

Gileadas

Gileadas (hebr. ‏גִּלְעָד‎‎‏‎ = Gilʻad) – senovės Artimųjų Rytų (Istorinės Sirijos) regionas, buvęs dabartinės Jordanijos šiaurės vakaruose (dab. Irbido, Adžluno, Džerašo ir Balkos muhafazose).

Istorinė Sirija

Didžioji Sirija (arab. سوريّة الكبرى) arba Istorinė Sirija – regionas Artimuosiuose Rytuose, dabartinės Sirijos, Libano, Izraelio ir Jordanijos teritorijoje, apgyvendintas daugausia Sirijos arabų. Istorinė Sirija yra vakariausias iš trijų tradicinių Mašreko regionų greta Džaziros ir Arabų Irako.

Palestinos regionas

Palestina (arab. فلسطين = Filasṭīn, hebr. ‏פלשתינה‏‎ = Palestina) – istorinis regionas Artimuosiuose Rytuose, dabartinio Izraelio ir Palestinos valstybės teritorijose. Dažniausiai laikomas Istorinės Sirijos pietine dalimi.

Regiono etninė sudėtis keitėsi keletą kartų, ir tai yra ginčytinas regionas tarp keleto tautų. Prieš mūsų erą jis buvo gyvenamas įvairių tautų (tarp jų buvo amoritai, kanaanitai, izraelitai, filistinai), vėliau arameizuotas ir helenizuotas. Nuo VII a. buvo arabizuotas ir islamizuotas, todėl laikomas Arabų pasaulio regionu. Nuo II pasaulinio karo pabaigos įvykus žydų migracijoms, didelę Palestinos gyventojų dalį sudaro žydai.

Per pastaruosius 3000 metų Palestinos regiono apibrėžimas nuolat kito. Geopolitiškai dabar šiame regione yra Izraelis ir Palestinos valstybė.

Senovės Sirijos valstybės
Levant Amarna

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.