B-17 Flying Fortress

Boeing B-17 Flying Fortress (liet. Skraidanti tvirtovė „Boeing B-17“) – keturių variklių sunkusis bombonešis, su kuriuo Jungtinių Valstijų armijos karinės oro pajėgos vykdė daugiausia operacijų Europoje Antrojo pasaulinio karo metu. Jungtinių Valstijų armijos oro korpuso užsakymu 1930 m. „Boeing“ pagamino per 200 vnt. „B-17“, tačiau sutartis buvo nutraukta dėl dažnų gedimų ir avarijų. Vis dėlto Oro korpuso vadovybė liko sužavėta „B-17“ dizainu ir pareikalavo dar kelių prototipų tolesniam įvertinimui. Nuo pirmojo skrydžio „B-17“ buvo smarkiai patobulintas. Vėliau buvo pagaminta daug skirtingų „B-17“ variantų, pritaikytų įvairioms sąlygoms.

„B-17“ buvo sudėtingas karo lėktuvas, kuriam aptarnauti reikėjo 10 žmonių: piloto, antrojo piloto, šturmano, radisto, bombarduotojo, skrydžio inžinieriaus ir 4 šaulių.

Tai buvo vienas pirmųjų aukštybinių bombonešių, galėjusių pasiekti iki 500 km/h greitį. Buvo siekiama sukurti lėktuvą, galintį atlikti užduotis dieną be naikintuvų palydos. Vis dėlto „B-17“ turėjo nemažai trūkumų: buvo nehermetiškas, todėl skraidant dideliame aukštyje viduje būdavo šalta; aviacinis taikiklis „Norden“ leisdavo tiksliau bombarduoti taikinius, bet trumpam perimdavo lėktuvo kontrolę ir jį padarydavo nemanevringu, lengvu taikiniu; lėktuvo gynybiniai bokšteliai buvo nepatogūs ir mažai efektyvūs.[3]

„B-17“ buvo ginkluotas 13 „Browning“ kulkosvaidžių ir galėjo gabenti iki 2 800 kg sprogmenų maždaug 3 200 km atstumą. Jo sparnų ilgis buvo 31,6 m, ilgis nuo uodegos iki priekio – 22,7 m ir masė siekė 17 tonų. Lėktuvas galėjo pakilti į 9 000 m aukštį ir turėjo 18 talpų su deguonimi, kurios vienos užtekdavo 4 valandoms.[4]

B-17
Color Photographed B-17E in Flight
Boeing B-17E
Tipas strateginis bombonešis
sunkusis bombonešis
Gamintojas Boeing
Kūrėjas Boeing
Pirmas skrydis 1935 m. liepos 28 d.[1]
Pradėtas naudoti 1938 m. balandis
Baigtas naudoti 1968 m.
Būsena Nebenaudojamas
Pagrindiniai naudotojai Jungtinių Valstijų armijos karinės oro pajėgos
Karališkosios oro pajėgos
Pagaminta vnt. 12 731
Vieneto kaina 238 329 dolerių[2]
Variantai XB-38 Flying Fortress
YB-40 Flying Fortress
C-108 Flying Fortress

Video

Šaltiniai

  1. The Boeing Logbook
  2. Alexander, David. „Star Trek Creator“, 57–78 (1994).
  3. ISBN 9955-24-193-4, R. G. Grant, „Karai“, 312 psl.
  4. ISBN 9955-24-193-4, R. G. Grant, „Karai“, 313 psl.
Boeing

„The Boeing Company“ arba tiesiog „Boeing“ – JAV aviacinė-kosminė ir gynybos korporacija, kurios centrinė būstinė yra Čikagoje, Ilinojaus valstijoje. Įregistruota 1916 m. liepos 15 d. Sietle, Vašingtono valstijoje, kaip „Pacific Aero Products Co.“, 1917 m. gegužės 9 d. tapo „Boeing Airplane Company“. 2001 m. spalio mėn. perkėlė savo centrinę būtinę iš Sietlo į Čikagą.

„Boeing“ yra didžiausia pasaulyje orlaivių gamintoja pagal gaunamas pajamas. Taip pat įmonė yra antra pagal pajamas gaunamas iš karinės pramonės užsakymų pasaulyje bei didžiausia JAV eksportuotoja pagal dolerio vertę.Kompanijos akcijos parduodamos Dow Jones Industrial Average biržoje.

2013 m. įmonės pardavimai siekė 86,623 milijardo $ ir pagal „Fortune“ 500 sąrašą buvo 30-ta, o „Fortune Global 500“ užėmė 95 vietą. Taip pat tais pačiais metais labiausiai gerbiamų organizacijų sąraše „Boeing“ pelnė 26 vietą.

Feliksas Vaitkus

Feliksas Vaitkus (angl. Felix Waitkus, 1907 m. birželio 20 d. Čikagoje, JAV – 1956 m. liepos 25 d. Vysbadene, Vokietija) – lietuvių kilmės JAV lakūnas, 1935 m. rugsėjo 21–22 d. lėktuvu Lituanica II (Lockheed L-5B Vega) perskridęs Atlanto vandenyną.

Normandijos operacija

Normandijos operacija, arba Operacija „Overlord“ (nuo angl. Overlord – Viešpats) – strateginė Antrojo pasaulinio karo operacija, atvėrusi Antrąjį frontą, vykusi 1944 m. birželio 6 d. – rugpjūčio 30 d. nacių okupuotoje Šiaurės Prancūzijoje. Ją birželio 6 d. pradėjo Sąjungininkų ekspedicinės karinės pajėgos išsilaipinimu Normandijoje (operacija „Neptūnas“, dar vadinama D diena), vėliau kirtusios Seną ir išvadavusios Paryžių.

Pirmąją dieną į Normandiją buvo pasiųsta 1200 lėktuvų, daugiau kaip 5000 desanto laivų, beveik 160 tūkst. karių. Rugpjūčio mėnesio pabaigoje Lamanšo sąsiaurį iš Anglijos į Normandiją kirto virš 2 mln. Sąjungininkų karių. Ši operacija laikoma didžiausia ir sudėtingiausia invazija iš jūros per visą karo istoriją.

Operacija Kobra

Operacija „Kobra“ (angl. Cobra – kobra) – strateginė Antrojo pasaulinio karo operacija, 1944 m. liepą–rugpjūtį surengta praėjus septynioms savaitėms po išsilaipinimo Normandijoje. Ją suplanavo ir vykdė JAV kariuomenės generolas Omar Bradley, turėjęs tikslą pralaužti vokiečių frontą ir toliau vykdyti karinius veiksmus už riboto placdarmo, sukurto per Normandijos mūšį, ribų. „Kobros“ operacija vainikavo didžiulę Sąjungininkų pajėgų sėkmę: vokiečių pajėgos patyrė nepataisomų nuostolių, buvo apsuptos Falezijos katile, prarado turėtas pozicijas šiaurės vakarų Prancūzijoje.

Vokiečių pajėgos užtikrintai laikėsi visu placdarmo perimetru. Sąjungininkų puolamuosius veiksmus ribojo neįprastas vietovės reljefas – per šimtmečius pajūrio regiono lygumose suformuota apsauginių pylimų su tankiai susodintų medžių eilėmis sistema, sunkiai įveikiama net tankams. Sąjungininkai proveržiui pajėgas sukoncentravo ties San Lo miestu, kurį po įnirtingų mūšių buvo užėmę 1944 m. liepos 23 d. Amerikiečių 1–oji armija liepos 25 d. į priešo pozicijas 6400 m ilgio fronto ruože metė strateginius sunkiuosius bombonešius „B-17 Flying Fortress“ ir „Consolidated B-24 Liberator“, priešo teritoriją „kilimu“ uždengė daugiau kaip 1000 artilerijos pabūklų iššauti virš 140 tūkst. sviedinių, toliau atakavo koviniai bombonešiai. Turėdami žymią persvarą ore, JAV kariai sėkmingai išsiveržė pietų kryptimi prie Avranšo miesto. Čia atsivėrė kitas, atviras kraštovaizdis, leidęs Sąjungininkams išnaudoti manevro laisvę. Per palyginti siaurą atsilaisvinusį ruožą puolime dalyvavo virš 2000 šarvuotos kovinės technikos vienetų, iš jų 1 269 vidutiniai tankai, 694 lengvieji tankai ir 288 prieštankinės artilerijos savaeigiai. JAV generolo George S. Patton vadovaujama 3-oji armija padarė proveržį ir per dvi savaites persikėlė iš Normandijos į Bretanės pusiasalį ir Luaros rajoną. Amerikiečiai užėmė Bretanę, apsupo vokiečių pozicijas Bresto, Lorjano ir Sen Nazero uostuose. Trečioji armija greitai išsiveržė prie Anžė, užėmė tiltą per Luarą, toliau pasuko į rytus, kur pasiekė Aržantano miestą. Amerikiečiai atakavo Vokietijos armijos B grupės pozicijas iš galo, tai yra, iš pietų, o tuo metu anglų-kanadiečių padaliniai vokiečius užpuolė iš šiaurės, o Amerikos 1–oji armija – iš vakarų.

Hitleris, priešingai nei siūlė Vakarų grupės vyriausiasis vadas Günther von Kluge pradėti atsitraukimą link Vokietijos sienų, įsakė organizuoti kontrpuolimą ir uždaryti vokiečių fronto linijoje Sąjungininkų pralaužtą „skylę“. Vykdydami šį įsakymą vokiečiai įnirtingai puolė vakarų kryptimi Avranšo rajone, siekdami blokuoti JAV 3–osios armijos karinių išteklių tiekimo liniją (operacija „Lüttich“). Tačiau amerikiečių ataka iš pietų pačius vokiečius (7-ąją ir 5-ąją tankų armijas) varė į apsupties žiedą. Įvyko tai, ko baiminosi vermachto vadovybė: vokiečių užimtas frontas žlugo, todėl buvo sukurtas Falezo „katilas“. Ši teritorija galutina buvo uždaryta rugpjūčio 21 d., joje užspeista apie 50 000 vokiečių kareivių.

Uodegos šaulys

Uodegos šaulys (angl. tail gunner) – oro šaulys, kulkosvaidžio ar patrankos ugnimi ginantis savo lėktuvą nuo lėktuvų, besiartinančių iš uodegos pusės. Uodegos šaulio kabina būna lėktuvo uodegoje, dažnai pačiame lėktuvo korpuso gale. Kabinoje įtaisytas sukiojamas kulkosvaidis (kartais sudvejintas ar suketverintas) ar patranka. Uodegos šaulio kabina įrengiama taip, kad jis galėtų netrukdomas apšaudyti visą užpakalinę pussferę. Paskutiniais metais uodegos šaulio kulkosvaidis ar patranka gali būti valdomi ir nuotoliniu būdu, tuomet pats šaulys gali būti kitoje lėktuvo vietoje.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.