Arvadas

Arvadas (arab. أرواد = Arwād) – sala ir joje esantis miestas Viduržemio jūroje, 3 km į vakarus nuo Tartuso. Priklauso Sirijai, Tartuso muchafazai. Verčiamasi žvejyba, turizmu.

Arvadas
arab. أرواد
Cours de la forteresse d'Arouad
Arvado fortas
Arvadas (Sirija)

Arvadas
34°51′0″ š. pl. 35°51′0″ r. ilg. / 34.85000°š. pl. 35.85000°r. ilg.Koordinatės: 34°51′0″ š. pl. 35°51′0″ r. ilg. / 34.85000°š. pl. 35.85000°r. ilg.
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė: Sirijos vėliava Sirija
Muchafaza: Tartuso muchafaza
Gyventojų: 10 000

Istorija

Sala buvo apgyvendinta II tūkstantmetyje pr. m. e. finikiečių ir greičiausiai vadinta Ajnuku (𐤀𐤉𐤍𐤊). Čia bazavosi galingas finikiečių jūrų laivynas. Graikai salą vadino Aradu (sen. gr. Άραδος) arba Arfadu. Seleukidų laikais, valdant Antiochui I Soterui, sala pervadinta į Pierijos Antiochiją (Αντιόχεια της Πιερίας). Sala buvo įtvirtinta masyvia siena, sudaryta dirbtinė krantinė. Kryžiaus žygių metu, Arvadas (tada vadintas Ruado sala) tapo svarbiu kryžiuočių fortu. 1291 m. žlugus Jeruzalės karalystei, kryžiuočiai pasitraukė į Kiprą, tačiau 1300 m. prasidėjus mongolų antpuoliams Sirijoje, vėl užėmė salą. Popiežius Klementas V paskyrė salą tamplieriams: jie laikė 120 riterių, 500 lankininkų ir 400 sirų pagalbininkų garnizoną. Vėliau mameliukai atkovojo teritorijas iš mongolų, o 1302 m. apgulė Ruadą. Po ilgo priešinimosi kryžiuočiai pasidavė. Lankininkai ir sirai nužudyti, o riteriai išsiųsti į Kairo kalėjimą.

Finikija

Finikija (gr. Φοινίκη = Phoiníkē) – senovės istorinis regionas, buvęs Viduržemio jūros pakrantėje (dabartinio Libano, pietvakarių Sirijos ir šiaurės vakarų Izraelio teritorijoje). Šalies gyventojai finikiečiai sukūrė galingą civilizaciją su išvystytais amatais, jūrų prekyba ir turtinga kultūra. Finikiečiai buvo geri jūreiviai, laivais pasiekdavę Britanijos salas.

Libano istorija

Šis straipsnis yra apie Libano istoriją nuo Islamo įsigalėjimo, t. y. 636 m. Apie ankstesnes Sirijos ir Libano teritorijoje klestėjusias civilizacijas, žiūrėkite straipsnį Senovės Sirijos istorija.

Libano istorija – Libano, valstybės Artimuosiuose Rytuose, rytinėje Viduržemio jūros pakrantėje, istorija.

Tartusas

Tartusas (arab. طرطوس = Ṭarṭūs) – miestas šiaurės vakarų Sirijoje, 220 km nuo Damasko, antras pagal svarbą šalies uostamiestis (po Latakijos) prie Viduržemio jūros; muchafazos centras. Veikia tarptautinis oro uostas, yra geležinkelio stotis. Svarbus prekybinis centras, eksportuojama medvilnė, nafta tiek į Sirijos, tiek iš Irako. Verčiamasi turizmu.

Tartuse įsikūrusi vienintelė Viduržemio jūros regione Rusijos karinė jūrų bazė.

Tartuso senamiestyje yra išlikę senovinės architektūros pastatų, senovinė kryžininkų katedra (dabar muziejus). Apylinkėse gausu archeologinių, architektūros paminklų: kryžiuočių pilis Markabas, senovinis Safitos miestas, Arvado sala ir pilis, Hosn Suleimano šventykla, Amrito griuvėsiai ir kt.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.