Žinynas

Žinynas – dalykinės literatūros išdėstymo forma.

Žinynais siekiama pateikti išsamias tam tikros srities arba apskritai visų sričių žinias remiantis tam tikrais išdėstymo kriterijais. Žinynas gali būti tiek spausdintinis, elektroninis, tiek ir audiovizualizuotas, garsinis.

 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Formos

Enciklopedija, žodynas, leksikonas, almanachas, glosarijus, tezauras, vademekumas, agenda, kronika, atlasas, vadovas, indeksas, bibliografija.

Nuorodos: Dvarų žinynas [http://www.genmetrika.eu/dvarai_01.html]

Almanachas

Almanachas (arab. al-manach = kalendorius, lot. almanachus = pranašysčių rinkinys) – periodiškai pasirodantis žinynas.

Iš pradžių tai buvo kalendorius, kuriame pateikiama įvairių sričių žinių, vėliau – tam tikro pobūdžio literatūros kūrinių rinkinys. Almanachas apsiriboja tam tikra tematika. Dar kitaip vadinamas metraštis. Daugumoje valstybių tam tikrų autorių kūrinių įtraukimas į almanachus laikomas prestižo reikalu.

Lietuvių kultūroje kalendoriaus-žinyno tipo almanachu galima laikyti Lauryno Ivinskio leistą kūrinį Metskaitliai, kuriame šalia ūkinių patarimų buvo publikuojami grožinės literatūros tekstai, tautosaka.

Pirmieji grynai literatūriniai almanachai:

„Gabija“ (1907),

„Švyturys“ (1911–1912),

„Pirmasis baras“ (1915)Vėliau buvo leidžiami literatūriniai almanachai:

„Varpai“,

„Poezijos pavasaris“,

jaunųjų kūrybos almanachas „Veidai“,

regioninis almanachas „Baltija“.

Atlasas

Atlasas – grafinių iliustracijų žinynas.

Jis gali būti geografinis (mokyklinis atlasas, žemėlapių rinkinys), istorinis, politinis, medicininis (anatomijos atlasas, grybų atlasas). Žinynas su gausiomis iliustracijomis ir paaiškinimais.

Atlasai kaip vaizdinė priemonė dažnai naudojama didaktikoje, geografijoje.

Vikiteka

Boleslovas Zubrickas

Boleslovas Zubrickas (1930 m. balandžio 5 d. Vaidatoniuose, Skaudvilės valsčius, Tauragės apskritis – 2011 m. rugsėjo 23 d. Vilniuje) – Lietuvos chorvedys, pedagogas, muzikologas, humanitarinių mokslų (istorijos) daktaras.

Dramatiškos biografijos

Dramatiškos biografijos (Dramatiškos biografijos: kovotojai, kūrėjai, karjeristai, kolaborantai) – biografinis lietuviškas žinynas.

Leidinyje pateikiamos 28 žinomų XX a. Lietuvos žmonių biografijos. Tai menininkai, literatai, mokslininkai, politikai, partizanai, kurių biografijų prieštaringumą nulėmė trys per Lietuvą persiritusios okupacijos. Pasak publicisto, „tai bandymas žvilgtelėti į mūsų istoriją per žmonių likimus“.

2007 m. išleistas antras pataisytas ir papildytas leidimas, 2008 m. – trečias leidimas, 2019 m. – ketvirtas papildytas ir pataisytas leidimas.

Formatas – 15×21 cm.

Žinyne yra aprašomi:

Juozas Ambrazevičius-Brazaitis

Unė Babickaitė

Kazimieras Baršauskas

Kazys Daukšas

Vytautas Graičiūnas

Kazys Grinius

Romas Kalanta

Jonas Kazlauskas

Stasys Krasauskas

Antanas Kraujelis

Vincas Krėvė-Mickevičius

Kostas Kubilinskas

Vytautas Mačernis

Juozas Markulis

Marytė Melnikaitė

Salomėja Nėris

Justas Paleckis

Kipras Petrauskas

Vincentas Sladkevičius

Antanas Smetona

Antanas Sniečkus

Balys Sruoga

Stasys Šalkauskis

Juozas Vitkus-Kazimieraitis

Augustinas Voldemaras

Vytautas Žalakevičius

Jonas Žemaitis-Vytautas

Antanas Žvironas

Džiugai (Anykščiai)

Bebrūnai – kaimas Anykščių rajone, 9 km į pietryčius nuo Kavarsko.

Gineso rekordų knyga

Gineso rekordų knyga – kasmetinis pasaulio rekordų žinynas, kur pažymimi ne tik žmogaus pasiekimai, bet ir ekstremalūs pokyčiai gamtoje.

Pirmą kartą knyga išleista 1955 m. airių alaus daryklos „Guinness Brewery“ valdytojo Chju Biverio sumanymu. Jis tikėjosi, kad tokia knyga sudomins aludžių lankytojus ir jie visada turės apie ką diskutuoti. Knyga sulaukė milžiniško pasisekimo. 2003 m. ji pati pateko į „Gineso rekordų knygą“, nes tiražas viršijo 100 mln. egzempliorių. Už ją didesniu tiražu išleista tik Biblija. 2005 m. knyga sulaukė penkiasdešimto leidimo. Dabar knyga leidžiama daugiau kaip 100 pasaulio šalių, daugiau kaip 23 kalbomis.

Juozas Karosas

Juozas Karosas (1890 m. liepos 16 d. Spragučio k., Leliūnų vls., Utenos aps. – 1981 m. birželio 6 d. Vilniuje) – kompozitorius, vargonininkas, dirigentas ir pedagogas.

Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas

Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinynas – enciklopedinis leidinys, išleistas 2 dalimis 1974 ir 1976 metais. Leido leidykla „Mintis“. Žinyno rengėjai Zigmuntas Noreika ir Vincentas Stravinskas. Pagrindiniai žinyno tikslai – pateikti tuometinį administracinį – teritorinį suskirstymą ir pateikti kuo tikslesnes vietovardžių formas. Tai pirmasis ir kol kas (2009 m. duomenimis) vienintelis Lietuvos gyvenviečių registras, kuriame pateikiami tiek geografiniai, tiek ir lingvistiniai visų to meto gyvenviečių (išskyrus miestų dalis) ypatumai.

Vietovardžių norminimą pateikė Lietuvos mokslų akademijos Lietuvių kalbos ir literatūros institutas. Šiam darbui vadovavo Aleksandras Vanagas.

Lietuvos moterų šachmatų čempionatas

Lietuvos moterų šachmatų čempionatas – Lietuvos moterų šachmatų varžybos (čempionatas), kuriose išaiškinama tų metų Lietuvos šachmatų čempionė ir kitos prizininkės (vicečempionė ir bronzininkė), taip pat ir Lietuvos moterų šachmatų rinktinės sudėtis artėjančiose tarptautinėse varžybose: moterų šachmatų olimpiadoje, Europos moterų komandinių šachmatų čempionate ar kitose varžybose.

Lietuvos moterų šachmatų čempionatą kasmet rengia Lietuvos šachmatų federacija. 2012-2015 metais jis vyko Vilniuje.

Maironiškiai

Maironiškiai – Kauno miesto teritorija, esanti į šiaurės vakarus nuo miesto centro.

Mūsų žinynas

Mūsų žinynas – Lietuvos karybos ir istorijos žurnalas, ėjęs 1921–1940 m. Kaune.

Pagojė (Anykščiai)

Pagojė (arba Pagojis, Pagojus) – viensėdis Anykščių rajone, prie Pagojės tvenkinio. Viensėdyje kertasi Aukštaitijos siaurasis geležinkelis ir kelias 121 Anykščiai–Troškūnai–Panevėžys . Kitoje plento pusėje telkšo Pagojės tvenkinys. Yra siauruko stotelė. Viensėdis šiaurėje ribojasi su Peniankais.

Pasaulio tautų mitologijos enciklopedija

Pasaulio tautų mitologijos enciklopedija (rus. Энциклопедия «Мифы народов мира») – rusiškas enciklopedinis mitologijos žinynas. Vienas pagrindinių autorių – Vladimiras Toporovas. Kiti autoriai – A. Losevas, E. Meletinskis, B. Riftinas.

Enciklopediją 1987–1988 m. išleido „Tarybinė enciklopedija“. Vyr. redaktorius – S. Tokarevas. Tai fundamentalus mokslinis kūrinys, kurio autoriams ir mokslo darbuotojams 1990 m. buvo paskirta TSRS valstybinė premija.

Peliškiai

Peliškiai – viensėdis Širvintų rajono savivaldybėje, netoli Širvintų.

Pylimas (Ignalina)

Pylimas – kaimas Ignalinos rajono savivaldybėje, 3 km nuo Linkmenų.

Tūkstantmečio žmonės

Tūkstantmečio žmonės – pažymint Lietuvos valstybės vardo paminėjimo tūkstantmetį, reprezentacinis žymiausių Lietuvos žmonių biografijų žinynas „Kas yra kas Lietuvoje 2009. Auksinis Tūkstantmečio leidimas“; per dviejų tūkstantmečių slenkstį žengiančios Lietuvos visuomenės „fotografija“. Leidinys puoštas aukso raidėmis, beveik 1 500 puslapių apimties. Žinyne asmenys, tūkstantmečių sandūroje savo darbais, nuopelnais, laimėjimais pradėję „rašyti“ antrojo tūkstantmečio istoriją. Rengiant reikšmingai valstybės datai skirtą leidinį, buvo pasitelkta daugiau kaip 400 atskirų sričių lyderius ir autoritetus rekomendavusių institucijų, visuomeninių organizacijų, konsultuojamasi su ekspertais, naudojamasi alternatyviais naujienų ir informacijos šaltiniais.

Leidinys, be kita ko, publikuoja valstybės Tūkstantmečio ženklą ir simboliką.

Vilkaviškio vyskupija

Vilkaviškio vyskupija – viena iš septynių Lietuvos vyskupijų. Sudaryta 1926 m. Vyskupija ribojasi su Kaišiadorių vyskupija, Kauno ir Vilniaus arkivyskupijomis, bei Lenkijoje esančia Luko vyskupija.

Vilniaus arkivyskupija

Vilniaus arkivyskupija – 1925 m. sudaryta vyskupija. Viena iš septynių Lietuvos vyskupijų, geografiškai apimanti vieną iš dviejų Lietuvos bažnytinių provincijų. Arkivyskupijos kurija įsikūrusi Šventaragio g. 4, LT-01122 Vilnius.

Visuotinė enciklopedija

Visuotinė enciklopedija, Generalinė enciklopedija arba universalioji enciklopedija – enciklopedinis žinynas, kuriuo siekiama apimti visas pasaulio žinias ir jas pateikti kiek įmanoma išsamiau.

Jos tikslas – pateikti „išsamią visų menų ir mokslų teoriją siejant tai su aukščiausia proto paskirtimi“ (Meyers Konversationslexikon, 1888).

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.