Šiaurė

Šiaurė (seniau taip pat ir Žiemiai) – viena keturių pasaulio šalių, esanti prieš pietus. Vakarų kultūroje laikoma pačia svarbiausia pasaulio šalimi, nes žinant ją, galima sužinoti ir kitas pasaulio šalis.

Vikiteka

BrújulaN
Kompasas su viršuje paryškinta šiaurės kryptimi
Andų Tolimoji šiaurė

Tolimoji Šiaurė (isp. Extremo norte) – istorinis-kultūrinis Andų civilizacijos regionas, dabartinės Kolumbijos teritorijoje. Būdamas toliau nuo Centrinio regiono, jis vėliau patyrė Senovės Peru civilizacijos įtaką, bet išvystė savitas, autonomiškas kultūras.

Artua grafystė

Artua grafystė (French: comté d’Artois, Dutch: graafschap Artesië) – istorinė valstybė dabartinėje šiaurės Prancūzijoje, viena iš Septyniolikos Provincijų.

Berberai

Berberai – lingvistiškai giminingų Šiaurės Afrikos tautų grupė. Išvaizda berberai priklauso europidų rasei, nors dėl aktyvių kontaktų su šiaurės Užsachario Afrikos tautomis tarp piečiau gyvenančių tuaregų pasitaiko ir negridams būdingų veido ir odos bruožų. Iš viso priskaičiuojama apie 45 mln. žmonių. Gyvena Maroke, Alžyre, Tunise, Libijoje ir Egipte, kalnuotose ir dykumų vietovėse. Kalba įvairiomis afroazijietiškomis kalbomis. Daugiausia berberų yra Maroke (apie 24 mln.) ir Alžyre (18-19 mln.). Beveik visi berberai yra musulmonai.

Dominikos Respublikos krepšinio lyga

Dominikos Respublikos krepšinio lyga – aukščiausia Dominikos Respublikos krepšinio lyga.

Dvergai

Dvergai – skandinavų mitologinės būtybės, nykštukai, gyvenantys Svartalfaheimo (Nidavelo) pasaulyje. Siejami su akmenimis, požemiu ir kalvyste. Tapatinami su juodaisiais elfais svartalfariais, kartais su troliais. „Voluspoje“ nykštukai skirstomi į tris gentis, kurias valdo: Motsognis, Durinas ir Dvalinas, kuris pagal Hávamál „atnešė“ runų rašymo meną. Nykštukai galėjo būti žemesnio rango dievybės panašiai kaip ir elfai. Minima, kad dangaus skliautą laiko keturi nykštukai: Nordris („šiaurė“), Sudris („pietūs“), Austris („rytai“) ir Vestris („vakarai“).

Nykštukai dvergai kilo iš milžino Imio lavono, kai dievai: Odinas, Vilis ir Vė kūrė pasaulį. Jie staigiai atsirado lyg lervos mirusio milžino kūne. Dievai suteikė protą ir žmogišką išvaizdą. Dvergai aprašomi kaip žmogui negražios ir mažios ūgiu, palyginus su žmogumi, būtybės. Dvergai bijo saulės šviesios, kuri gali juos paversti akmeniu. Gyvena Nidavele, viename iš devynių skandinavų kosmologijos pasaulių. Dvergai dažniausia savanaudžiai, godūs ir išradingi. Jie yra nagingi kalviai, padarę daugumą dievų artefaktų. Jų padaryti daiktai: Odino ietis Gugnis ir auksinis žiedas Draupnis, Toro kūjis Mjolnis, Sivės auksiniai plaukai, Frėjos vėrinys Brisingamenas, Freiro laivas Skidbladnis. Dvergai taip pat gamino tam tikros rūšies šalmus hulidsjalmus (huliðshjálmr) bei apsiaustus, kurių dėka tapdavo nematomi. Minima, kad skandinavų nykštukai kerštingi. Kai karalius Svafrlamis privertė dvergus Dvaliną ir Duriną pagaminti magišką kardą Tirfingą, dvergai kardą prakeikė. Pasakojama, kad karalius Sveigderas vyliojamas nyštuko įsikalino akmenyje.

FK Širvėna Biržai

Biržų „Širvėna“ – Lietuvos futbolo klubas iš Biržų.

Fryzų kalba

Fryzų kalba (Frysk) priklauso iš germanų prokalbės kilusiai germanų kalbų grupei ir jungia kelias giminingas kalbas, kurias vartoja fryzai, gyvenantys Šiaurė jūros pakrantėje Nyderlanduose ir Vokietijoje. Fryzų kalbos yra labai artimos anglų kalbai – iš tikrųjų sakoma, kad Jorkšyro gyventojas labai susikaupęs gali šiek tiek suprasti fryzų kalbą. Nors apskritai fryzai ir anglai vieni kitų kalbos nesupranta, yra panašumų su olandų ir danų kalbomis, kurių vartotojai gali šiek tiek suprasti šnekamąją fryzų kalbą.

Yra trys fryzų kalbos atmainos: vakarų fryzų, Žemutinės Saksonijos fryzų ir šiaurės fryzų. Kai kurie lingvistai šias tris atmainas, nors jomis kalbantieji nesusišneka, laiko fryzų kalbos dialektais, tačiau kiti laiko jas trimis atskiromis kalbomis kaip ir jų vartotojai. Šiaurės fryzų kalba dar skirstoma į kelis labai skirtingus dialektus. Stedfryzų (Stadsfries) yra mišri kalba (vakarų fryzų sumaišyta su olandų kalba). Fryzų kalba vadinama Frysk Vakarų Fryzijoje, Fräisch Žemutinės Saksonijos Fryzijoje ir Frasch, Fresk, Freesk arba Friisk Šiaurės Fryzijos dialektuose.

Joniškio valsčius (Šiaurė)

Joniškio valsčius buvo šiaurinėje Lietuvos dalyje, pasienyje su Latvija. Centras – Joniškis.

Juodasis vėžlys

Juodasis vėžlys, tiksliau Juodasis kovotojas arba Siuanvu (kin.: 玄武 Xuánwǔ, jap. Genbu, kor. Hyeonmu, viet. Huyền Vũ) – kinų ir Rytų Azijos mitologijoje – vienas keturių pasaulio globėjų (四象 Sì Xiàng). Jam priskiriama šiaurė ir žiema. Vaizduojamas kaip juodas vėžlys, aplink kurį apsivijusi gyvatė.

KPV Kokkola

Kokolos KPV – Suomijos futbolo klubas iš Kokolos.

Majai

Majai – Centrinės Amerikos indėnų tauta, sukūrusi Majų civilizaciją. Jie gyveno vadinamajame istoriniame kultūriniame Majos regione (Meksikos pietuose (Čiapas, Jukatano šiaurė), Gvatemaloje, vakarų Hondūre ir šiauriniame Belize). Jų civilizacija gyvavo maždaug nuo 1000 m. pr. m. e. iki ispanų užkariavimo.

Prieš ispanų kolonizaciją (iki XVI a.) majai turėjo vieną iš pačių pažangiausių civilizacijų Vakarų pusrutulyje. Jie vertėsi žemdirbyste, statė didelius akmeninius pastatus ir piramides, šventyklas, gamino aukso ir vario dirbinius, turėjo hieroglifų raštą, kuris yra gerai ištyrinėtas ir iššifruotas. Majų kalendoriumi naudojosi ir kitos Mezoamerikos civilizacijos.

NK Slaven Živinice

NK Slaven Živinice – Bosnijos ir Hercegovinos futbolo klubas iš Živinicės.

Pa de Kalė (departamentas)

Pa de Kalė (62) (pranc. Le Pas - de-Calais) – Prancūzijos departamentas šalies šiaurėje, Aukštutinės Prancūzijos regione, pavadintas pagal to paties pavadinimo sąsiaurį. Administracinis centras – Arasas. Generalinės tarybos pirmininkas Dominikas Diupilė (Dominique Dupilet).

Departamente 7 apskritys, 77 kantonai, 45 municipaliniai susivienijimai ir 894 komunos. Plotas – 6671 km². 1999 m. – 1 441 568 gyventojai, 216 gyv./km² .

Rusijos Tolimoji Šiaurė

Rusijos Tolimoji Šiaurė (rus. Крайний Север) – Rusijos (anksčiau – Tarybų Sąjungos) teritorijos dalis, daugiausia esanti šiauriau šiaurės poliaračio. Dauguma šių teritorijų pasižymi itin atšiauriu klimatu, tai аrktinė dykuma, tundra, miškatundrė ir dalis šiaurinės taigos.

Rusijoje (o anksčiau – Tarybų Sąjungoje) Tolimosios Šiaurės teritorijos apibrėžtos juridiškai, kadangi veikla joje dažnai remiama valstybės, ten mokami didesni atlyginimai.

Čilė

Čilės Respublika yra Pietų Amerikos šalis, kuri šiaurėje ribojasi su Peru, Bolivija, o rytuose – su Argentina.

Šiaurė-Pa de Kalė

Šiaurė-Pa de Kalė (pranc. Nord-Pas-de-Calais) – buvęs administracinis regionas šiaurės Prancūzijoje, prie Lamanšo sąsiaurio, ribojasi su Belgija. Sostinė – Lilis. Plotas – 12,4 tūkst. km²; 4,03 mln. gyventojų (2004).

Šiaurė (departamentas)

Šiaurė (59) (pranc. Le Nord) – Prancūzijos departamentas šalies šiaurėje, Aukštutinės Prancūzijos regione. Administracinis centras – Lilis (Lille). Generalinės tarybos pirmininkas Bernaras Derosjė (Bernard Derosier).

Departamente 6 apskritys, 79 kantonai, 51 municipalinis susivienijimas ir 652 komunos. Plotas – 5 743 km². 1999 m. – 2 577 000 gyventojai, 449 gyv./km² .

Šiūlėnų apylinkė (šiaurė)

Šiūlėnų apylinkė (arba Šiulėnų apylinkė) – LTSR administracinis-teritorinis vienetas rytų Lietuvoje, pasienyje su Baltarusijos TSR.

Škotija

Škotija (škot. gėl. Alba, angl. Scotland) – viena iš keturių šalių, sudarančių Jungtinę Karalystę. Škotija užima šiaurinį Didžiosios Britanijos salos trečdalį bei Hebridų, Orknio ir Šetlando salas. Pietuose ribojasi su Anglija. Rytuose Škotijos krantus skalauja Šiaurės jūra, šiaurėje ir vakaruose Atlanto vandenynas, pietvakariuose – Airijos jūra.

Škotijos sostinė ir antras pagal dydį miestas – Edinburgas, kuris yra ir vienas didžiausių Europos finansų centrų. Didžiausias Škotijos miestas yra Glazgas, kuris yra ir Didžiojo Glazgo konglomeracijos centras.

Anksčiau Škotija buvo nepriklausoma karalystė. Dabartinės Škotijos sienos beveik atitinka 1237 m. Jorko sutartimi tarp Škotijos ir Anglijos ir 1266 m. Perto sutartimi tarp Škotijos ir Norvegijos nustatytas sienas. Išimtis sudaro Meno sala, kuri dabar yra tiesiogiai pavaldi Jungtinei Karalystei, Orknio ir Šetlando salos, kurios dabar priklauso Škotijai, o ne Norvegijai ir Berikui prie Tvido, kuris priskirtas Anglijai pagal 1746 m. Berviko aktą.

Kitomis kalbomis

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.