SkySniper

SkySniper הוא טיל אוויר-קרקע אוטונומי חדיש, בעל הנעה רקטית, הנע במהירות גבוהה, מתוצרת התעשייה האווירית לישראל. הטיל נחשב למדויק בשל העובדה שהוא בעל מערכת ניווט אינרציאלית (INS) וגם ניווט מבוסס GPS. מטרתו העיקרית של הטיל היא פגיעה בתחנות מכ"ם מבוצרות מטווח רחוק, ללא סיכון המטוסים התוקפים.

פלטפורמת השיגור של הטיל היא מטוסי קרב מתקדמים, דוגמת ה-F-16 והסוחוי Su-27 כאשר כל מטוס מיועד לשאת עד כארבעה טילים מסוג זה. כמו כן, הטיל נורה מעבר לטווח סוללות הנ"מ ונטען כי הוא בעל דיוק משופר ביחס למערכות הקיימות וקשה במיוחד ליירוט. יתרה מזאת, הטיל בעל יכולות מתקדמות המאפשרות עיצוב מסלול תעופה אופטימלי.[1]

לפי הערכות, ככל הנראה מדובר בטיל במשקל של כ-900 קילוגרם, מכיוון שזוהי יכולת הנשיאה המקסימלית של כל אחד מהמתלים במטוס F-16, והוא בעל רש"ק במשקל של כ-400 ק"ג. כמו כן, נכתב כי מהירותו תעמוד על 3.5 מאך והטווח המקסימלי שלו יעמוד על 250 ק"מ, משמע, יקח לטיל 4 דקות עד לפגיעה במטרה.[2]

בסרטון שפורסם על ידי החברה, והוסר כעבור זמן קצר, ניתן לראות כי מאפייני הטיסה שלו דומים מאוד להארפי של החברה.

SkySniper
ייעוד טיל אוויר-קרקע להשמדת תחנות מכ"ם וסוללות נ"מ
ארץ ייצור ישראל  ישראל
יצרן ישראל התעשייה האווירית לישראל
פיתוח ישראל התעשייה האווירית לישראל
פלטפורמת שיגור מטוסי קרב מתקדמים
מאפיינים כלליים
הנעה הנעה רקטית
משקל מוערך ב-900 ק"ג
ביצועים
מהירות מוערכת ב-3.5 מאך
טווח מוערך ב-250 ק"מ
ראש קרב והנחיה
ראש קרבי נפיץ, במשקל מוערך של כ-400 ק"ג

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דף המוצר באתר התעשייה האווירית
  2. ^ תעשייה אווירית חושפת טיל אוויר - קרקע נגד תחנות מכ"ם באתר ישראל דיפנס, 13 במרץ 2016
AGM-45 שרייק

AGM-45 שרייק (AGM-45 Shrike) הוא טיל נגד קרינה שתוכנן להתביית על מכ"מי בקרת אש של מערכות נ"מ. השרייק פותח במרכז הנשק של הצי בצ'יינה לייק ב-1963. הטיל היה בשירות הכוחות המזוינים של ארצות הברית וכן בשירות חיל האוויר הישראלי, שהיה המשתמש העיקרי שלו מלבד ארצות הברית, וכונה על-ידו "אגרוף". הטיל הוחלף במהלך שנות התשעים בטיל ה-AGM-88 הארם. בישראל פותחו גרסאות המבוססות על השרייק ששוגרו תחילה מעל זחל"ם (מערכת שכונתה פוטיפר) וזמן קצר לאחר מכן גם ממשגר שהותקן על תובה של טנק M4 שרמן, מערכת שכונתה כחלילית או קלשון.

AGM-78 סטנדרד ארם

AGM-78 סטנדרד ארם (AGM-78 Standard ARM) הוא טיל נגד קרינה שתוכנן להתביית על מכ"מי בקרת אש של מערכות נ"מ שפותח על ידי חברת ג'נרל דיינמיקס האמריקנית. ARM הוא קיצור ל- Anti-radiation missile, מאנגלית: טיל נגד קרינה.

הטיל היה בשירות הכוחות המזוינים של ארצות הברית וגרסה שלו, שכונתה "אגרוף סגול", הייתה בשירות חיל האוויר הישראלי. בישראל פותחה גרסה יבשתית המבוססת על הסטנדרד ארם ששוגרה ממשאית M809A1 וכונתה "קרס".

AGM-88 הארם

AGM-88 הארם (AGM-88 HARM), (קיצור של High-Speed Anti-radiation Missile, מאנגלית: טיל מהיר נגד קרינה), הוא טיל נגד קרינה שתוכנן להתביית על מכ"מי בקרת אש של מערכות נ"מ. הטיל פותח על ידי חברת טקסס אינסטרומנטס כמחליף לטיל ה-AGM-78 סטנדרד ארם. ייצור הטיל עבר בהמשך לחברת ריית'און לאחר שרכשה את טקסס אינסטרומנטס.

ההארם יכול לגלות, לתקוף ולהשמיד אנטנת מכ"ם או משדר עם התערבות מינימלית של איש צוות אוויר. מנוע דלק מוצק מניע את הטיל במהירות מאך 2 מבלי ליצור עשן. תכונות אלו מקשות על גילוי שיגור של הטיל בזמן, ובכך מגדילות את הסיכוי לפגיעה במכ"ם האויב.

טיל ההארם אושר לייצור מלא במרץ 1983 ונכנס לשירות בשלהי 1985.

דלילה (טיל)

דלילה הוא טיל שיוט מונחה אוויר-קרקע וקרקע-קרקע לטווח בינוני מתוצרת התעשייה הצבאית. הטיל פותח תחת מעטה סודיות החל מסוף שנות ה-70 של המאה ה-20 והוצג באמצע שנות ה-80 תוך הטעיה מכוונת ככלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) ליצירת מטרת דמה למערכות נגד מטוסים (נ"מ). כיום (2009) מציגה אותו התעשייה הצבאית כטיל תגובה מהירה אלקטרו-אופטי לטווח רחוק להשמדת מטרות איכות ניידות, כגון טילי נ"מ ומערכות נ"מ אחרות.

לורה (טיל)

לורה או LORA (ראשי תיבות באנגלית של LOng Range Artillery), הוא טיל קרקע-קרקע מתוצרת ישראל שפותח על ידי מפעל מלמ של התעשייה האווירית לישראל. זהו טיל לטווח של עד 300 ק"מ, בעל מנוע דלק מוצק ודיוק מרבי של כ-10 מטרים. לורה מונחה באמצעות INS-GPS ומסוגל לשאת ראש קרב (רש"ק) של 400 או 600 ק"ג, לפי מטרות השימוש. קיומו של הטיל נחשף לראשונה בתחילת נובמבר 2003, כאשר ניסוי שיגור סודי מעל לים שודר בטעות ברשת לוויינית בינלאומית ונקלט ברחבי המזרח התיכון. את הסיפור הביא אז ערוץ 10 בטלוויזיה. אותו ניסוי נכשל אז, כאשר הטיל יצא משליטה וצנח לים. הניסויים הבאים הוכתרו כהצלחה.

מתחרים בולטים של לורה הם ATACMS האמריקאי, איסקנדר הרוסי, יאחונט הרוסי ו-WS-3 הסיני.

פופאי (טיל)

פופאי הוא טיל אוויר-קרקע שפותח בישראל על ידי חברת רפאל - מערכות לחימה מתקדמות בע"מ. הטיל נמצא בשירות חיל האוויר הישראלי ובמספר חילות אוויר זרים, כולל חיל האוויר האמריקני (תחת השם AGM-142). לטיל גם נגזרת טורבו ארוכת טווח שנטען שנעשה בו שימוש בצוללות הישראליות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.