SAMSON

SAMSON (שם מלא SAMSON - Space Autonomous Mission for Swarming and GeOlocation with Nanosatellites, ידוע גם כ-Adelis-SAMSON[1]) הוא מבנה של שלושה נאנו-לוויינים, אשר נועדו לביצוע טיסת מבנה משותפת, לתמרן בחלל עם מנועים זעירים בטווח זמן ארוך ולבצע משימת גאולוקציה (איתור). הפרויקט מבוצע בטכניון בהובלת מכון אשר לחקר החלל, נעשה בשיתוף התעשייה האווירית לישראל, רפא"ל, אלביט SPACECIALIST וגורמים נוספים.[2]

SAMSON (סמסון)
SAMSON SATS TECHNION.jpeg
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לוויני SAMSON
מידע כללי
ארגון הטכניון מכון אשר לחקר החלל
תאריך שיגור לא ידוע
http://asri.technion.ac.il/node/219
משימה
סוג משימה להק נאנו-לוויינים לבדיקת טיסות מבנה וגאולוקציה
לוויין של כדור הארץ
מסלול LEO
נטייה 98.2
אפואפסיד 720 ק"מ
הקפות 14.5
גרם שמיים כדור הארץ
משך המשימה 1 שנה
מידע טכני
משקל בשיגור 10 ק"ג (כל לווין)
אורך 10 ס"מ
רוחב 20 ס"מ
גובה 30 ס"מ

תיאור לוויינים

הלוויינים הם נאנו-לוויינים מבוססים מבנה קיובסאט בגודל 6U, והם יראו כמו תיבות בגודל 10X20X30 ס"מ, יחד עם פאנלים סולרים נפתחים. מערכת הנעת הלוויינים מבוססת גז קר עם 4 מנועים, בפיתוח רפא"ל. מערכת בקרת ההכוון מבוססת 3 גלגלי תנופה, 2 חיישני שמש, מגנטומטרים ומגנטוטורקרים. מחשב הלווין בתצורת פלטפורמה לנאנולווינים של תעשייה אווירית. המטעד של הגאולוקציה מפותח על ידי אלת"א. ללווין שני מקלטי GPS אבל אנטנת GPS אחת.

שלושת הלוויינים ייקראו אלפא, בתא ו -גאמה על שם שלוש האותיות הראשונות באלף בית היווני.

משימות הלווין

ללהק הלוויינים שתי משימות: משימת טיסת מבנה צמודה ומשימת גאולקציה (איתור).

במשימת טיסת המבנה נדרש להוכיח טיסת מבנה של להק לוויינים למשך זמן ממושך של שנה. האלגוריתמים נכתבים על ידי המעבדה למערכות חלל מבוזרות במכון אשר לחקר החלל בטכניון. האלגוריתמים המפותחים נועדו למזער את השימוש בדלק תוך שמירה על המרחק היחסי של הלוויינים. הלוויינים אמורים להיות במרחק של בין 1 ק"מ ל-250 ק"מ אחד מהשני.[3] הלוויינים יטוסו בטיסת מקבץ כאשר הם מפוזרים במישור בתצורת string-of-pearls. האלגוריתם הראשי מבוסס תיקונים המבוצעים על ידי מערכת ההנעה. האלגוריתם המשני, נועד לבצע טיסת מקבץ בעזרת גרר דיפרנציאלי (differential drag). כאשר כל תיקון יכול להמשך מספר ימים.

במשימת גאולוקציה נדרש לאתר קורן הנמצא בטכניון עד דיוק של כ-1000 מטר. בעזרת תקשורת בין לוויינים הם יעבירו מידע בינם על מנת לשפר את עיבוד גילוי הסיגנל. יבוצע שימוש בשיטות הפרשי זמנים (TDOA, time differential of arrival) ו- הפרשים בתדר ( FDOA ,frequency difference of arrival )

מצב הפרויקט

סקר תיכון ראשוני (PDR) התבצע בקיץ 2013. סקר תכנון קריטי (CDR) התקיים ב-18 ביוני 2014.

הלוויינים יועדו לשיגור באמצע 2017 במשגר לוויינים וחלליות וגה יחד עם הלוויינים ונוס (פרויקט מדעי ישראלי-צרפתי) ואופסאט 3000 (לוויין צילום צבאי שנבנה בישראל עבור איטליה). אך לאחר מכן הוחלט לדחות את שיגורם ל-2018 במסגרת שיגור אחר.

הפרויקט והשיגור נתמכים על ידי קרן אדליס (Adelis) ושמו של הפרויקט שונה ב-2015 ל"Adelis-SAMSON".[1]

בינואר 2018 פורסם כי הלוויינים ישוגרו על גבי משגר PSLV ב-2018.[4], עם זאת, הלוויינים לא שוגרו ב-2018 ותאריך השיגור אינו ידוע.

ביוני 2018 נחנכה בטכניון תחנת הקרקע שנועדה לשלוט במערך הלוויינים.

מקורות נוספים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 אתר הפרויקט
  2. ^ SAMSON באתר המכון לחקר חלל
  3. ^ מאמר של לאו מזל ופיני גרופיל, IAC 2012, CLUSTER-KEEPING ALGORITHMS FOR THE SAMSON PROJECT
  4. ^ הטכניון ישגר את להק הלווינים האוטונומי הראשון לחלל, באתר ynet, 1 בינואר 2018
THOR (מערכת סילוק פצצות)

THOR היא מערכת לניטרול מטעני חבלה וסילוק פצצות תוצרת רפאל - מערכות לחימה מתקדמות הישראלית. המערכת נמצאת בשירות חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל תחת השם "אש קרה" ורשמה טבילת אש מבצעית בדצמבר 2017. עיקרון הפעולה שלה כפול: שימוש במק"כ M2 בראונינג 0.5 BMG או בקרן לייזר רבת עוצמה, על מנת לנטרל את המטען על ידי שריפת חומר הנפץ שבו או פיצוצו מרחוק.

אירוויזיון 1981

אירוויזיון 1981 נערך ב-4 באפריל בדבלין לאחר זכייתה של אירלנד באירוויזיון 1980, והונחה על ידי דוריין ני בריאין.

לקראת סיום ההצבעה, הובילה בריטניה עם 116 נקודות. הצבעתה של קפריסין (הראשונה בתולדותיה) יצרה שוויון בין בריטניה, שווייץ ומערב גרמניה 120 נקודות כל אחת. הצבעותיהן של שווייץ ושוודיה שינו את המצב (חרף העובדה שהניקוד נותר צמוד מאוד בין השלוש) ולבסוף ניצחה בריטניה עם 136 נקודות, עם השיר הקצבי "Making Your Mind Up" של להקת Bucks Fizz.

את ישראל, אשר חזרה לתחרות לאחר היעדרות בת שנה, ייצגה להקת הכל עובר חביבי עם השיר "הלילה". סולנית הלהקה שלומית אהרון עלתה לבמה כשהיא בחודשי הריון מתקדמים. השיר נחשב בעיני רבים כמועמד לזכייה, אך סיים במקום השביעי בלבד עם 56 נקודות.

בית החולים כפר שאול

כפר שאול הוא בית חולים פסיכיאטרי ממשלתי לחולי נפש הממוקם בהר נוף שבירושלים. בית החולים הוקם ב-1951 על הריסותיו של הכפר הערבי דיר יאסין. הוא נמצא כיום בבעלות משרד הבריאות, ומסונף למרכז הרפואי הדסה באוניברסיטה העברית. כיום מאושפזים בו כ-170 חולים.בית החולים ידוע כבית החולים החוקר ומטפל במירב המקרים של סינדרום ירושלים.

בלגיה באירוויזיון

בלגיה נטלה חלק באירוויזיון כ-60 פעמים החל מהצטרפותה לתחרות הראשונה ב-1956. בלגיה נמנית בין שבע מדינות מייסדות התחרות ונעדרה מהתחרות שלוש פעמים ב-1994, 1997 ו-2001 עקב תוצאות נמוכות בשנה שקדמה להיעדרות. בלגיה ניצחה בתחרות פעם אחת ב-1986.

דוק סמסון

דוק סמסון (באנגלית: Doc Samson) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס הענק הירוק ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Incredible Hulk #141 מיולי 1971 ונוצרה על ידי הכותב רוי תומאס והמאייר הרב טרימפ.

דוק סמסון הוא האלטר אגו של לאונרד "ליאו" סקיבורסקי, פרופסור בעל תואר לפסיכולוגיה שנחשף לקרינת גמא בעת שעבד עם ברוס באנר על מציאת תרופה. שיערו הארוך הפך לירוק, וכוחו התעצם לרמה על-אנושית. נקרא על שמה של הדמות התנכית שמשון.

את דמותו של לאונרד סמסון גילם בסרט הלייב אקשן "הענק הירוק" השחקן טיי בארל.

הפקולטה להנדסת אווירונאוטיקה וחלל

הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל של הטכניון בחיפה נוסדה בשנת 1954, והיא עוסקת בהכשרה של מהנדסים בתחום התעופה והחלל. דקאן הפקולטה הוא פרופ' יצחק פרנקל.

חידת שמשון

חידת שמשון היא חידה המופיעה בתנ"ך כחלק מסיפור עלילותיו של שמשון. את החידה חד שמשון במשתה חתונתו לשלושים אורחיו הפלשתים, בזה הלשון: "מֵהָאֹכֵל יָצָא מַאֲכָל וּמֵעַז יָצָא מָתוֹק" (ספר שופטים, פרק י"ד, פסוק י"ד). החידה מבוססת על חוויה פרטית של שמשון, שהרג אריה וכעבור זמן מצא בגווייתו דבורים ודבש. זהו גם פתרונה של החידה: "מַה מָּתוֹק מִדְּבַשׁ וּמֶה עַז מֵאֲרִי?" (ספר שופטים, פרק י"ד, פסוק י"ח) האריה הוא האוכל העז והדבש הוא המאכל המתוק. הפלשתים, שלא יכלו לנחש את פתרון החידה, סחטו אותו באיומים מאשתו, ששכנעה את שמשון לגלותו לה.

בעת החדשה פנו חוקרי מקרא רבים לעסוק במחזור סיפורי שמשון על מרכיביו השונים, ובהם חידת שמשון. חלק מהחוקרים ניסו לשחזר את הרקע והמשמעות המקורית של החידה ושל מרכיבים אחרים בסיפור, מתוך הנחה שסיפור החידה הוא שילוב של מסורות עצמאיות; חוקרים אלה הציעו פתרונות שונים לחידה, שאינם קשורים בהכרח לפתרון המוצע בטקסט המקראי. חוקרים אחרים התעניינו בחידה ובסיפור כפי שהם, כיצירה ספרותית.

החלק השני של החידה, "מעז יצא מתוק", התקבל בעברית החדשה במשמעות שונה מההקשר המקראי, כביטוי המתייחס לרעה שגרמה לטובה.

לוויין זעיר

לוויין זעיר הוא לוויין מעשה ידי אדם שמשקלו קטן מ-50 קילוגרם. לוויינים זעירים המקוטלגים על פי גודלם. בשל משקלם הנמוך יחסית, נלווים הלוויינים הזעירים למשגר שמיועד ללוויין גדול, הנקרא גם "נוסע ראשי" או "מטען ראשי" והוא הקובע את נתוני השיגור. הלוויינים משוגרים מתוך תיבת אחסון עם קפיץ כך שכאשר המשגר מגיע ליעדו, נשלחת פקודה שפותחת את דלת התיבה, והקפיץ דוחף את הלוויינים החוצה, בזה אחר זה. לוויינים זעירים יכולים להיות משוגרים בנפרד, או כחלק מלהק של לוויינים המתקשרים ביניהם ונשלטים על ידי לוויין ראשי, המכונה "לוויין האם".

מכון אשר לחקר החלל

מכון אשר לחקר החלל הוא מכון מחקר בטכניון, העוסק במחקרים מתקדמים בתחום הלוויינים הקטנים, טיסות מבנה בחלל ונושאים נוספים.

המכון נוסד ב-1984. סגל המכון מורכב מחוקרים (רובם פרופסורים) החברים במספר תחומי פעילות של הטכניון: פיזיקה, הנדסת אווירונאוטיקה וחלל, הנדסת מכונות, הנדסת חשמל ומדעי המחשב. בנוסף למחקרי המכון משתתף הסגל בהנחיית תלמידי מחקר של הטכניון בעבודות הקשורות להנדסת חלל. ראש המכון הנוכחי הוא פרופסור פיני גורפיל.

משה שרון

משה שרון (נולד ב-18 בדצמבר 1937) הוא פרופסור אמריטוס במכון ללימודי אסיה ואפריקה, מייסד ומופקד הקתדרה הראשונה בעולם ללימודים בהאיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

סמסון (פירושונים)

Samson הוא שמו באנגלית של שמשון.

האם התכוונתם ל...

פרדי פוקס (שחקן)

פרדריק סמסון רוברט מוריס "פרדי" פוקס (באנגלית: Frederick Samson Robert Morice "Freddie" Fox; נולד ב-5 באפריל 1989) הוא שחקן אנגלי.

צ'סקה בודייוביצה

צ'סקה בודייוביצה (בצ'כית: České Budějovice; בלשון העם: Budějce; בגרמנית: Budweis) היא עיר ברפובליקה הצ'כית. זוהי העיר הגדולה ביותר במחוז בוהמיה הדרומית ומהווה עיר מחוז, מרכז כלכלי ומקום מושב הבישופות הקתולית של צ'סקה בודייוביצה, וכן אוניברסיטת דרום בוהמיה.

בקרבת העיר נמצאים כפר הולשוביצה, שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית ב-1998 וארמון הלובוקה.

צבי פישמן

צבי פישמן (נולד ב-י' באייר ה'תש"י, 27 באפריל 1950) הוא תסריטאי וסופר ישראלי.

קטלנית (אמצעי לחימה)

קטלנית (שם רשמי באנגלית: Samson Remote Controlled Weapon Station) היא עמדת כלי ירייה המותקנת על כלי רכב צבאיים או רכב קרבי משוריין ונשלטת מבפנים. הקטלנית פותחה ומיוצרת על ידי חברת רפא"ל הישראלית.

רכסי המלכה אליזבת

רכסי המלכה אליזבת (באנגלית: Queen Elizabeth Ranges) היא קבוצה של רכסי הרים בהרי הרוקי הקנדיים, בצידו הדרומי של הפארק הלאומי ג'ספר, בפרובינציית אלברטה שבקנדה. הקצה הצפוני של הרכסים נמצא מערבית לאגם מדיסין , והרכסים משתרעים לכיוון דרום מזרח עד לאגם מאליין.

שמה של קבוצת ההרים ניתן לה בשנת 1953 על מנת לציין את הכתרת המלכה אליזבת השנייה, כמלכת קנדה.

שטח הרכסים 817 קמ"ר.

רש"ר הירש

הרב שמשון בן רפאל הירש (רש"ר הירש, בגרמנית: Samson Raphael Hirsch; כ"ד בסיוון ה'תקס"ח, 20 ביוני 1808 – כ"ז בטבת ה'תרמ"ט, 31 בדצמבר 1888) היה רב גרמני, מאבות הנאו-אורתודוקסיה במאה ה-19. במקביל לעמידתו בראשות המאבק ברפורמים ובפוזיטיבים-היסטוריים ולקריאתו לדתיים השמרניים לפרוש מכלל הציבור היהודי שזנח את שמירת המצוות, דגל בעצמו במודרניזציה ואקולטורציה מקיפות ובהשתלבות לשונית, תרבותית ואזרחית באומה הגרמנית בגדרי שיטתו, "תורה עם דרך ארץ".

שמשון ודלילה (אופרה)

שמשון ודלילה (בצרפתית: Samson et Dalila) היא גראנד אופרה בשלוש מערכות מאת קאמי סן-סנס לפי תכליל (לברית) בצרפתית שכתב פרדינן למר. האופרה בוצעה לראשונה בתיאטרון הדוכסי הגדול בוויימאר ב-2 בדצמבר 1877 בתרגום לגרמנית.

האופרה, המבוססת על הסיפור התנ"כי על שמשון ודלילה, היא האופרה המבוצעת ביותר של סן-סנס. סצנת האהבה באוהל של דלילה במערכה השנייה, היא אחת משיאי האופרה הצרפתית.

שמשון ודלילה (סרט, 1949)

שמשון ודלילה (באנגלית: Samson and Delilah) הוא סרט אפי תנכ"י אמריקאי משנת 1949 בהפקתו ובבימויו של ססיל ב. דה מיל, עם ויקטור מצ'ור והדי לאמאר בתפקידים הראשיים.

התסריט מבוסס על ספר שופטים, ועל הספר שמשון של זאב ז'בוטינסקי.

הסרט היה שובר הקופות הרווחי ביותר בשנת 1950, ובשנה זו היה במקום שלישי ברשימת שוברי הקופות לאחר חלף עם הרוח (1939) ושנות חיינו היפות ביותר (1946).

הסרט זכה בשני פרסי אוסקר: על העיצוב האמנותי - צבע ופרס אוסקר לעיצוב התלבושות הטוב ביותר - צבע והיה מועמד לפרס אוסקר על הצילום, האפקטים המיוחדים והמוזיקה.

ב-1984 הופק סרט טלוויזיה "שמשון ודלילה" על ידי חברת ABC, הפעם הופיע מצ'ור התפקידו האחרון, כמנוח, אביו של שמשון. ב-1996 הופק שוב סרט טלוויזיה בשם זה עם דניס הופר ואליזבת הרלי.

הסצנה האחרונה שהיא שיא הסרט בה מפיל שמשון את מקדש דגון על המון הפלשתים עלתה 150.000 דולר והיא מהמפורסמות בסרטיו של דה מיל.

התסריט אינו מדויק מבחינה כרונולוגית. מלווהו הצעיר של שמשון הוא נער בשם שאול (ראס טמבלין) שמסתובב עם רוגטקה כדי לצלוף בפלשתים ושמשון מנבא לו כי "יהיה מלך בישראל".

ישראל לוויינים ישראליים ותוכניות חלל אחרות
לווייני תקשורת עמוס ( 123456E )
לווייני צילום מסחריים ארוסאופטסאט
לוויינים צבאיים אביראופקטכסאר
לווייני מחקר וטלסקופים ULTRASAT‏* • טאווקס* • ונוס* • DIDO • *SHALOM • *SLOSHSAT
לווייני סטודנטים ואוניברסיטאות טכסאטדוכיפת 1דוכיפת 2דוכיפת 3 • SAMSON • BGUSAT
חלליות וגשושיות בראשית • ‏MuSAR‏*
יכולות שיגור משגר שביטבסיס פלמחים
משימות אנלוגיות למאדים D-MARS
ארגונים ישראליים קשורים סוכנות החלל הישראליתמפא"תהתעשייה האווירית לישראלSpaceIL
* שיתופי פעולה בינלאומיים

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.