Rotten Tomatoes

Rotten Tomatoesתרגום לעברית: עגבניות רקובות) הוא אתר אינטרנט אמריקאי המוקדש לדירוגים, ביקורות, מידע וחדשות אודות סדרות טלוויזיה סרטי קולנוע. מקור שמו של האתר הוא קלישאה עתיקה – השלכת עגבניות וירקות רקובים אחרים על המופיעים על במת תיאטרון אם ההופעה הייתה גרועה במיוחד. האתר נרכש בידי האחים וורנר במאי 2011.

Rotten Tomatoes
Rotten Tomatoes logo
Ignentertainmenthq
משרדי האתר בקליפורניה.
משרדים נוספים נמצאים בלוס אנג'לס, לונדון וסידני.
סוג אתר מסחרי
תאריך ההקמה 19 באוגוסט 1998
מייסדים סת' דואונג
בעלות האחים וורנר
שירותים עיקריים ריכוז ביקורות סרטים
פורום
הרשמה אופציונלי
www.rottentomatoes.com
Rt-logo
סמליל האתר עד 2018

היסטוריה

Rotten Tomatoes הושק ב-19 באוגוסט 1998 כפרויקט צדדי של סת' דואונג.[1] מטרתו ביצירת האתר הייתה, לדבריו: "ליצור אתר שבו תהיה לאנשים גישה לביקורות ממגוון מבקרים בארצות הברית".[2] השראתו של דואונג להקמת האתר נבעה מכך שכמעריץ של ג'קי צ'אן הוא החל לאסוף את כל הביקורות על סרטיו של צ'אן כאשר הן פורסמו בארצות הברית. הסרט הראשון אשר הועלו מקבץ ביקורות עליו היה "Your Friends & Neighbors", והאתר זכה להצלחה מיידית ואזכורים בכלי תקשורת שונים. דואונג חבר לפטריק לי, שאותו הכיר באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, ולסטיבן ואנג, שותפו הקודם לחברת עיצוב אינטרנט, במטרה להפעיל את האתר במתכונת מלאה. האתר הושק באופן רשמי ב-1 באפריל 1999.[3]

ביוני 2004 רכשה ענקית הבידור IGN את האתר; סכום העסקה לא פורסם.[4] בספטמבר 2005 נרכשה IGN על ידי "פוקס אינטראקטיב מדיה" השייך לתאגיד המדיה "News Corporation" האמריקאי, השלישי בגודלו בעולם (נכון ל-2009).[5] ב-4 בינואר דווח כי חברת המדיה "Flixster" רכשה את האתר,[6] ובמאי 2011 רכשה האחים וורנר את האתר יחד עם Flixster.

תיאור האתר

Rotten Tomatoes כולל ביקורות מקוונות מאת מחברים שונים שאושרה חברותם בגילדה של כותבים או בהתאחדות מבקרי קולנוע מסוימת. צוות האתר קובע לכל ביקורת האם היא חיובית (בעגת האתר: "fresh", כלומר "טרי" - מסומן באייקון של עגבנייה אדומה) או שלילית ("Rotten", "רקוב", מסומן באייקון על עגבנייה מעוכה). בסוף כל שנה מקבל סרט אחד את סימון "עגבניית הזהב", שמשמעותו היא שהסרט קיבל את הדירוג הגבוה ביותר באותה השנה.

האתר מבצע מעקב אחר כל הביקורות הנלקחות בחשבון (שמספרן יכול להגיע ל-270 ביקורות לסרט חדש ומשמעותי) ואחוזי הביקורות החיוביות מאורגנות בטבלה. אם אחוז הביקורות החיוביות הוא 60% או יותר, הסרט נחשב ל-"fresh" שכן יש לכך רוב מיוחס. אם כמות הביקורות החיוביות היא מתחת ל-60%, ייחשב הסרט ל-"Rotten". בנוסף, מבקרי קולנוע בכירים כגון רוג'ר איברט, דסון תומסון, סטיבן האנטר וליסה שוורצבאום, מוצגים ברשימה מיוחדת שנקראת "Top Critics", המציגה את הביקורות שלהם לקריאה באופן נפרד, אף על פי שהם משוקללים עם שאר הביקורות באתר.

שלוחות בינלאומיות

גרסאות מקומיות של האתר זמינות בבריטניה ובאוסטרליה. קוראים אשר נכנסים ל-Rotten Tomatoes מצרפת או מגרמניה מופנים אוטומטית לגרסה הבריטית של האתר, המכילה תאריכי יציאה לאקרנים באירופה, רשימת בתי קולנוע מקומיים, מידע על מכירות הכרטיסים ומקדמת ביקורות של מבקרים מבריטניה. כיום אין כל אפשרות למשתמשים אלה להיכנס לגרסה האמריקאית של האתר, למעט דרך פרוטוקול תקשורת מסוג Tunneling או דרך שרת פרוקסי מתאים. הגרסאות המקומיות מכילות את כל המידע שמכיל האתר האמריקאי, ועליו נוסף, מידע המתוחזק על ידי עורכים בלונדון ובסידני.

מתאם סטטיסטי למכירות כרטיסים

לפי מחקר לא מדעי שנערך בשנת 2008 על ידי אריק לאנדגארד (Erik Lundegaard), ‏סרטים אשר יצאו לאקרנים בשנת 2007 וקיבלו באתר ציון "fresh", הרוויחו בממוצע 1,000$ יותר לכל הקרנה מאשר סרטים אשר קיבלו באתר ציון "rotten"‏[7]

מחקר נוסף שנערך על ידי העיתון USA Today בשנת 2003, ללא קשר ישיר לאתר, הגיע למסקנות דומות: "ככל שהביקורות טובות יותר, כך גבוהות יותר מכירות הכרטיסים". עוד מצא המחקר שבניגוד לדעה הרווחת, מבקרי קולנוע נוטים להסכים אחד עם השני יותר מאשר הם נוטים לחילוקי-דעות.[8]

ביקורות "Fresh" או "Rotten" קיצוניות

יותר ממאתיים סרטים קיבלו באתר דירוג של 0%.

מספר סרטים קיבלו 100% ביקורות מסוג "Fresh", הגבוה ביותר האפשרי, ובהם:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Lazarus, David (26 באפריל 2000). "San Francisco Chronicle, 2000". Sfgate.com. בדיקה אחרונה ב-4 בדצמבר 2009.
  2. ^ "Senh Duong interview, 1999". Asianconnections.com. 18 באוגוסט 1998. בדיקה אחרונה ב-4 בדצמבר 2009.
  3. ^ Ryan, Tim. "Rotten Tomatoes Oral History". Rottentomatoes.com. בדיקה אחרונה ב-4 בדצמבר 2009.
  4. ^ "Hollywood Reporter". Hollywoodreporter.com. 29 ביוני 2004. בדיקה אחרונה ב-4 בדצמבר 2009.
  5. ^ "Hollywood Reporter, 9/9/05". Hollywoodreporter.com. בדיקה אחרונה ב-4 בדצמבר 2009.
  6. ^ Graser, Marc (4 בינואר 2010). "Flixster buys Rotten Tomatoes". Variety. בדיקה אחרונה ב-4 בינואר 2010.
  7. ^ Lundegaard, Erik (2 ביולי 2008). "Why We Need Movie Reviewers: Despite popular belief, critically acclaimed movies actually sell better". Slate.
  8. ^ Wloszczyna, Susan; DeBarros, Anthony (25 בפברואר 2004). "Movie critics, fans follow surprisingly similar script". USA Today. בדיקה אחרונה ב-22 במאי 2010.
Metacritic

Metacritic (נהגה "מטֵקריטיק") הוא אתר אינטרנט אמריקאי האוסף ביקורות על אלבומי מוזיקה, משחקי וידאו, סרטי קולנוע, תוכניות טלוויזיה ו-DVD. לכל מוצר ניתן ניקוד מספרי בהתאם לביקורת ונעשה ממוצע כולל של הביקורות המוצגות, כאשר ביקורות של מבקרים מומחים ניתנות בנפרד. הביקורות מסווגות לפי שלושה צבעים: ירוק, צהוב ואדום המסמלים את אופי הביקורת. האתר דומה במעט לאתר הביקורות Rotten Tomatoes אך לעיתים מתקבלות בהם תוצאות שונות לחלוטין, בעיקר בשל שיטות שקלול הציון השונות ביניהם.

האתר הושק בינואר 2001 על ידי מארק דויל ואחותו ג'ולי רוברטס דויל יחד עם חברים ללימודים בבית הספר למשפטים אוניברסיטת דרום קליפורניה. נכון לפברואר 2014 הוא מדורג במקום ה-1,953 בדירוג אלקסה.

באטמן (סרט, 1966)

באטמן (באנגלית: Batman או Batman: The Movie) הוא סרט אמריקאי של פוקס המאה ה-20 משנת 1966 המבוסס על סדרת הטלוויזיה באטמן, זהו הראשון על באטמן באורך מלא, שעובד מ-DC קומיקס. בסרט כיכבו אדם וסט כבאטמן וברט וורד כרובין. הסרט יצא לקולנוע חודשיים לאחר שידור הפרק האחרון של העונה הראשונה של סדרת הטלוויזיה. הסרט כולל את רוב חברי צוות שחקני הסדרה, למעט לי מריוותר בתור אשת החתול.

הסרט זכה לביקורות מעורבות עד חיוביות. אתר Rotten Tomatoes העניק לסרט ציון חיובי של 78% מתוך 100 בהתבסס על 32 ביקורות ( 25 "טריות" ו-7 "רקובות")

האגדה של זורו

האגדה של זורו (באנגלית: The Legend of Zorro, נקרא בישראל "זורו 2") הוא סרט הרפתקאות משנת 2005 שבוים בידי מרטין קמפבל, ומככבים בו אנטוניו בנדרס, קת'רין זיטה-ג'ונס ורופוס סוול בתפקידים הראשיים. זהו סרט המשך ל"המסכה של זורו" משנת 1998. הסרט, שמתרחש במחוז סאן מתאו בקליפורניה, צולם במקסיקו ובולינגטון, ניו זילנד.

בקליפורניה של שנת 1850, תושבי העיירה מצביעים עבור הצטרפותה למדינות ארצות הברית. זורו (בנדרס) נקלע לתחבולה לאחר שפרצופו האמיתי זוהה בידי סוכני פינקרטון, ונאלץ למנוע השתלטות של רודן על אדמות העיר.

הסרט לא הצליח וקיבל תגובות שליליות, בעיקר לנוכח הצלחת קודמו, עם רייטינג של 25% באתר Rotten Tomatoes.

הארי פוטר (סדרת סרטים)

הארי פוטר (באנגלית: Harry Potter) היא סדרת סרטי קולנוע בריטית-אמריקאית פופולרית המבוססת על שבעת ספרי "הארי פוטר" מאת הסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג. הסדרה מונה שמונה סרטים, מאחר שהסרט השביעי פוצל לשני סרטים באורך מלא.

הזיכיון על הסרטים נמצא בחזקתה של חברת האחים וורנר, והמפיק הראשי הוא דייוויד היימן. שלושת השחקנים הראשיים בסדרה הם דניאל רדקליף, רופרט גרינט ואמה ווטסון, המגלמים (בהתאמה) את דמויותיהם של הארי פוטר, רון ויזלי והרמיוני גריינג'ר. נכון לאוגוסט 2016, סדרת הסרטים נמצאת במקום השלישי מבחינת הכנסות בהיסטוריה של הקולנוע (אחרי היקום הקולנועי של מארוול ומלחמת הכוכבים) אם לא מתחשבים באינפלציה, ועד כה הניבה הכנסות של כשבעה מיליארד דולרים. כל סרטי הסדרה נמצאים כיום ברשימת 50 הסרטים המכניסים ביותר (אם לא מתחשבים באינפלציה), כשהבכיר מביניהם הוא החלק השני של הסרט השביעי שנמצא במקום השביעי מבחינת ההכנסות.

ב-12 ביוני 2010 הושלמו צילומי שני החלקים של "הארי פוטר ואוצרות המוות" (הסרט האחרון בסדרה), ובעקבות כך הצהיר השחקן ווריק דייוויס בחשבון הטוויטר שלו: "סופו של עידן - היום הוא באופן הרשמי היום האחרון של הצילומים העיקריים של 'הארי פוטר' - לתמיד. היה זה לכבוד עבורי להיות כאן כשהבמאי צעק קאט בפעם האחרונה בהחלט. להתראות הארי והוגוורטס, זה היה קסום!" אולם, צילומים חוזרים של סצנת האפילוג החלו בחורף 2010. צילומים אלה הסתיימו ב-21 בדצמבר 2010, וסימנו את הסיום הרשמי של צילומי זיכיון הארי פוטר. היה זה ארבע שנים בדיוק לאחר התאריך שבו חשפה רולינג באתרה האישי את שמו של הספר האחרון בסדרה - הארי פוטר ואוצרות המוות.

הסרט האחרון שיצא במסגרת הסדרה הוא החלק השני של הארי פוטר ואוצרות המוות ביולי 2011, והוא הסרט היחיד בסדרה שזכה להכנסות של למעלה ממיליארד דולר ממכירת כרטיסים בקופות. זיכיון הסרטים מדורג במקום השלישי ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים.

5 סרטי פריקוול של הסדרה עתידים לצאת, אשר עלילתם מתרחשת 70 שנה לפני תקופת העלילה של הארי פוטר. הראשון מביניהם, חיות הפלא והיכן למצוא אותן, יצא לאקרנים ב-18 בנובמבר 2016.

היקום הקולנועי של מארוול

היקום הקולנועי של מארוול (באנגלית: Marvel Cinematic Universe או בקיצור MCU) הוא זיכיון קולנועי לעולם משותף שמאגד סדרת סרטי גיבורי-על שוברי קופות של אולפני מארוול, המתבססים על חוברות הקומיקס של חברת מארוול קומיקס. הזיכיון כולל סרטי קולנוע נפרדים החולקים דמויות משנה, אזכורים או רמזים הקושרים את כולם זה לזה.

הסרט הראשון שהתחיל את היקום הקולנועי של מארוול היה "איירון מן" משנת 2008, כשלב ראשון בסדרת סרטים שהסתכמו בסרט "הנוקמים" של שנת 2012. השלב השני החל עם צאתו של הסרט "איירון מן 3" משנת 2013 והסתכם בצאת הסרט "אנטמן" משנת 2015. השלב השלישי החל עם צאתו של הסרט "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" משנת 2016 והסתכם בסרט "ספיידרמן: רחוק מהבית" משנת 2019. שלושת השלבים מכונים "סאגת האינסוף". השלב הרביעי יתחיל עם צאתו של הסרט "האלמנה השחורה" משנת 2020 ויסתכם עם צאתו של הסרט "תור: אהבה ורעם" משנת 2021. אולפני מארוול הכריזו גם על שלב חמישי. היקום הקולנועי החל להתרחב עם שחרורם של סרטונים קצרים למדיות הביתיות בשנת 2011, וכן בשידורן של סדרת טלוויזיה ברשתות טלוויזיה שונות. סדרות טלוויזיה נוספות נמצאות בשלבי פיתוח.

סרטי היקום הקולנועי של מארוול זכו להצלחה מסחרית וביקורתית מרשימה. לאחר צאת "הנוקמים: עידן אולטרון", היקום הקולנועי של מארוול עבר את רף ההכנסות של זיכיון סרטי "הארי פוטר" והפך לזיכיון הסרטים בעל ההכנסות הגבוהות ביותר בעולם. הסרטים שבעצמם התבססו על חוברות קומיקס זכו לגרסה משלהם של חוברות קומיקס וסרטים קצרים. "הנוקמים: סוף המשחק" שהוא הסרט הרביעי מסדרת הנוקמים של מארוול, הוא הסרט בעל ההכנסות הגבוהות ביותר בהיסטוריה.

המסכה של זורו

המסכה של זורו (באנגלית: The Mask of Zorro) הוא סרט הרפתקאות משנת 1998 שבוים בידי מרטין קמפבל, ומככבים בו אנטוניו בנדרס, אנתוני הופקינס וקת'רין זיטה-ג'ונס בתפקידים הראשיים.

שמונים שנה מאז הפציע לראשונה בספריו של ג'ונסטון מקולי, זורו מגולם בסרט זה לראשונה בידי שחקן ספרדי (בנדרס). הסרט צולם במקסיקו ובאורלנדו, פלורידה וזכה להצלחה קופתית לאחר הקרנתו.

הסרט זכה למועמדויות רבות, ביניהן לאוסקר, לגלובוס הזהב ולסאטורן.

סרט זה והמשכו, "האגדה של זורו", מבוססים על ספרו של מקולי "הקללה של קפיסטראנו".

במקסיקו של שנת 1821, הצבא המקסיקני עומד לשחרר את ארצו מעולה של ההתיישבות הקולוניאלית הספרדית, ומושל קליפורניה האכזרי דון רפאל מונטרו מנסה לשווא ללכוד את יריבו עוטה השחורים זורו. הוא מארגן הוצאה להורג של אסירים, אך זורו מצליח לשחררם בעזרת שני יתומים, אלחנדרו וחואקין מורייטה. באותו לילה מונטרו מתעמת עם זורו בביתו, לאחר שזה גילה כי מדובר באיש האצולה דון דייגו דה לה וגה (הופקינס). מונטרו הורג את אשתו, מצית את ביתו באש, אוסר את דה לה וגה ומגדל את בתו התינוקת, אלנה, כבתו שלו.

עשרים שנה לאחר מכן, דה לה וגה נמלט בחשאי מכלאו ונשבע לנקום במונטרו. הוא מוצא את אלחנדרו מורייטה (בנדרס), כעת שיכור כלוט ומריר בעקבות הירצחו של אחיו, חואקין. דה לה וגה לוקח את אלחנדרו תחת חסותו, מלמד אותו אקרובטיקה ואת אמנות הסיף, מתוך כוונה שימשיך את דרכו כזורו.

הסרט קיבל בעיקר תגובות נלהבות, עם רייטינג של 83% באתר Rotten Tomatoes.

המעניש (סרט, 2004)

המעניש (באנגלית: The Punisher) הוא סרט גיבורי על-פעולה משנת 2004 מבית ליונסגייט ומארוול קומיקס, המתבסס על דמות הקומיקס המעניש. את הסרט ביים ג'ונתן הנסליי ומככבים בו תומאס ג'יין, ג'ון טרבולטה, רבקה רומיין, ויל פאטון, לורה הרינג, בן פוסטר ורוי שיידר בתפקידים הראשיים.

עלילת הסיפור, שבה מלבין הכספים הווארד סיינט מזמין את מות משפחתו של פרנק קאסל, סוכן חשאי של ה-FBI אשר שירת קודם לכן בהצטיינות בחיל הנחתים, מבוססת בעיקר על שתי קשתות סיפור מהקומיקס - "המעניש: שנה ראשונה" ו"ברוך שובך, פרנק", עם סצנות נוספות שלקוחות מחוברות כמו Marvel Preview Presents: The Punisher #2, ‏Marvel Super Action Featuring: The Punisher #1, ‏The Punisher War Zone ו-The Punisher War Journal.

הסרט נעשה כניסיון לאתחל מחדש את סיפורה של הדמות לאחר כישלון הסרט הקודם בשנת 1989, בכיכובו של דולף לונדגרן. הוא יצא לאקרנים ב-16 באפריל 2004. למרות רף הכנסות נמוך של כ-54 מיליון דולר בקופות, מכירות ה-DVD הניבו הצלחה ואיפשרו לפתח סרט המשך. אולם, סרט זה היה אף הוא אתחול מחודש, ונקרא "המעניש: אזור מלחמה".

הענק (סרט, 2003)

הענק (באנגלית: Hulk) הוא סרט גיבורי על משנת 2003 המתבסס על דמות הקומיקס הענק הירוק מבית יוניברסל ומארוול קומיקס. את הסרט ביים אנג לי ומככבים בו אריק באנה, ג'ניפר קונלי, סם אליוט, ג'וש לוקאס וניק נולטה. הסרט חוקר את סיפור מקורו של הענק הירוק, בעיקר הודות לניסויים אותם ערך עליו אביו של באנר.

הסרט היווה הצלחה בקופות, עם הכנסות של כ-245 מיליון דולר. הוא זכה לביקורות מעורבות, אשר חלקן שיבחו את רמת המשחק, הכתיבה ופיתוח הדמויות, אך חלקן קטל את השינוי המהותי של סיפור המקור מהקומיקס, את גרפיקת התלת ממד המיושנת ואת קו העלילה האפל והמדכא. אדפטציה קולנועית נוספת לענק הירוק יצאה לאקרנים ב-13 ביוני 2008.

הקול בראש

הקול בראש (באנגלית: Inside Out, תרגום חופשי לעברית: מבפנים החוצה) הוא סרט דרמה קומית בהנפשה ממוחשבת של פיקסאר ודיסני מ-2015. הסרט בוים על ידי פיט דוקטר, ונכתב על ידי מג לה-פוב וג'וש קולי, וכן גם על ידי דוקטר עצמו. הסרט זכה בפרס אוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר.

"הקול בראש" זכה להצלחה גדולה. הסרט גרף הכנסות של $856,130,132, ובכך דורג כסרט השביעי המכניס ביותר של שנת 2015 וכן גם כסרט ה-45 בהכנסות בהיסטוריה. בנוסף להכנסות הגבוהות, הסרט זכה גם לשבחים רבים, ובאתרי הסקירה "Rotten Tomatoes" ו-"Metacritic" הוא קיבל ציונים של 98% ו-94, בהתאמה.

וול-E

וול-E (באנגלית: WALL·E) הוא סרט אנימציה ממוחשב מבית היוצר של דיסני ופיקסאר. הסרט יצא לאקרנים בישראל ב-3 ביולי 2008. הסרט עוסק בין היתר בתרבות הצריכה, באהבה, בבינה מלאכותית ובזיהום אוויר. זכה בפרס אוסקר, בפרס גלובוס הזהב ובפרס באפט"א לסרט האנימציה הטוב ביותר לשנת 2008, ונבחר כסרט השנה של אתר הקולנוע Rotten Tomatoes

.

וונדר וומן (סרט, 2017)

וונדר וומן (באנגלית: Wonder Woman) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי מסוגת פעולה בהפקת האחים וורנר ומבוסס על חוברות הקומיקס "וונדר וומן" מבית DC קומיקס. הסרט מהווה חלק מהיקום הקולנועי של DC והוא הרביעי במספר אחרי "איש הפלדה", "באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק" ו"יחידת המתאבדים".

בסרט מככבת גל גדות בתפקיד הראשי וונדר וומן, ולצידה מככבים כריס פיין, רובין רייט, קוני נילסן, לוסי דייוויס, דני יוסטון, דייוויד ת'יוליס, סעיד טגמאווי, יואן ברמנר ואחרים. את הסרט ביימה פאטי ג'נקינס לפי תסריט מאת זאק סניידר ואלן היינברג, והוא הופק בידי צ'ארלס רובן, ריצ'רד סאקל, זאק ודבורה סניידר.

דיאנה פרינס (גל גדות), נסיכת האמזונות, גדלה באי המבודד תמיסקירה ואומנה כלוחמת. לאחר שהטייס האמריקני קפטן סטיב טרבור (כריס פיין) מתרסק בים מספר מטרים מהאי ומיידע אותה בדבר מלחמת עולם המתרחשת מחוץ לאי, דיאנה עוזבת אתו את האי ויוצאת לעצור את שפיכות הדמים, שאותה היא מייחסת למעורבותו של ארס, אל המלחמה.הסרט עלה לאקרנים ב-2 ביוני 2017 בארצות הברית, וב-31 במאי 2017 בישראל. הסרט זכה לביקורות חיוביות מאוד מהמבקרים (92% מתוך 100% "ביקורות טריות" ב-Rotten Tomatoes) ומהמעריצים על הבימוי, הצילום והסיפור. כמו כן, הדינמיקה בין גל גדות כוונדר וומן וכריס פיין כסטיב טרבור בסרט זכתה לתשבחות. הסרט זכה בשלושה פרסי בחירת הנוער לשנת 2017 בקטגוריות הסרט הטוב ביותר, השחקן הראשי הטוב ביותר (פיין) והשחקנית הראשית הטובה ביותר (גדות). בנוסף, זכה הסרט בפרס הוגו לפרזנטציה הדרמטית הארוכה הטובה ביותר. כמו כן, הוא הסרט המצליח ביותר בישראל מאז 2011, כשמכר 700,000 כרטיסים.

נכון ל-2019, הסרט בעל סך ההכנסות הגדולות ביותר, מבין סרטי היקום הקולונעי של DC (כולל "ליגת הצדק", "אקוומן" ו"שהאזאם" שיצאו אחריו), הוא "וונדר וומן".[1]

מכוניות (זיכיון)

מכוניות (באנגלית: Cars) הוא זיכיון אנימציה של אולפני ההנפשה של וולט דיסני, חברת וולט דיסני ופיקסאר. הזיכיון נחשב לאחד מן המרוויחים ביותר של דיסני & פיקסאר.

הזיכיון מורכב משלושת הסרטים מכוניות, מכוניות 2 ומכוניות 3 ומסרטי הספין-אוף מטוסים ומטוסים 2: לוחמי האש. ביולי 2017, הוכרז כי סרט נוסף בזיכיון, אשר עלילתו תתרחש בחלל, ייצא לאקרנים ב-2019.

מלחמת הכוכבים

מלחמת הכוכבים (באנגלית: Star Wars) היא סדרת סרטי מדע בדיוני ופנטזיה אמריקאית מצליחה שיצר במאי הקולנוע ג'ורג' לוקאס, ובהמשך הפכה לזיכיון מדיה מצליח מאוד. הזיכיון וסדרת הסרטים מתרחשים בגלקסיה רחוקה בה חיים שלל גזעי חייזרים, בהם בני אדם, בעלי טכנולוגיה מתקדמת כגון חלליות ענק עם מנוע על-חלל (המאפשר לעקוף בפועל את מהירות האור), נשקי אנרגיה עוצמתיים (כגון חרב אור ורובי בלאסטר), רובוטים בעלי בינה מלאכותית וקיברנטיקה. באותה גלקסיה פועל שדה כוח מיסטי, שנקרא ה"כוח", שמאפשר לשולטים בו לבצע מעשים על-טבעיים (כגון טלקינזיס) ולגלות זמישות על-אנושית. עלילת הסרטים היא אופרת חלל המתארת מאבק בין טוב לרע ברחבי הגלקסיה.

הסרט הראשון בסדרה, שבמקור נקרא "מלחמת הכוכבים" ולימים נקרא "מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה", יצא בשנת 1977. מאז יצאו שבעה סרטים נוספים בסדרה ושני סרטי ספין אוף, האחרון שבהם בשנת 2018. בסדרת הסרטים כיכבו אנסמבל של שחקנים כדוגמת מארק המיל, האריסון פורד, קארי פישר ואלק גינס, פרנק אוז (בטרילוגיה המקורית), היידן כריסטנסן, נטלי פורטמן, יואן מקגרגור, ליאם ניסן, כריסטופר לי וסמואל ל. ג'קסון (בטרילוגיה המקדימה) ודייזי רידלי, ג'ון בויגה, אדם דרייבר ואוסקר אייזק (בטרילוגיית ההמשך). בעקבות רכישת לוקאס פילם על ידי דיסני הכריזו הרוכשים על הפקת טרילוגיה חדשה (פרקים 7–9), שהראשון בה יצא לאקרנים בדצמבר 2015.

סדרת הסרטים זכתה למספר פרודיות, לרבות הסרטים "שיגעון בחלל" ו"אוסטין פאוורס: המרגל שתקע אותי" וסדרת המשחקים "פלישת התרנגולות". מלחמת הכוכבים נחשבת לאחת מסדרות הסרטים המצליחות בעולם ופופולרית עד היום בקרב מעריצים רבים. הזיכיון מדורג במקום השני ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים, אחרי היקום הקולנועי של מארוול.

פיט דוקטר

פיטר האנס "פיט" דוקטר (באנגלית: Peter Hans "Pete" Docter; נולד ב-9 באוקטובר 1968 בבלומינגטון, מינסוטה) הוא אנימטור, במאי, מפיק, תסריטאי ומדבב אמריקאי. דוקטר עובד עבור אולפני ההנפשה "פיקסאר", וידוע בעיקר בשל עבודות הבימוי בסרטים "מפלצות, בע"מ." (2001), "למעלה" (2009) ו"הקול בראש" (2015) ועבודות הכתיבה בסרטים "צעצוע של סיפור" (1995) ו"וול-E" ‏(2008).

צעצוע של סיפור (זיכיון)

צעצוע של סיפור (באנגלית: Toy Story) היא זיכיון של חברת וולט דיסני ופיקסאר, המבוסס על סדרת סרטי הנפשה ממוחשבת שהחלה בשנת 1995 עם הסרט "צעצוע של סיפור", שהופק על ידי פיקסאר והופץ על ידי דיסני. הזיכיון מבוסס על קונספט האנשה, על פיו לכל הצעצועים יש תודעה והם מנהלים חיים סודיים, ללא ידיעתם של בני האדם; הסרטים מתמקדים בקבוצה מגוונת של צעצועים, שבה חברים בין היתר הבוקר שריף וודי ומגן החלל באז שנות-אור. בכל אחד מסרטי הסדרה יוצאים הצעצועים באופן מפתיע להרפתקה חדשה, המאלצת אותם לעמוד בפני אתגרים שונים.

את הסרט הראשון ביים ג'ון לאסיטר, את הסרט השני ביים לאסיטר ביחד עם אש ברנון ולי אונקריץ', ואת הסרט השלישי ביים אונקריץ' (לבדו). לאסיטר צפוי לשוב ולביים את הסרט הרביעי.שלושת הסרטים, שהופקו בתקציב כולל של 320 מיליון דולר, הרוויחו יחד יותר מ-1.9 מיליארד דולר ברחבי העולם. כל אחד מהסרטים שבר, בזמנו, שיאי מכירות בקופות הכרטיסים. הסרט השלישי בסדרה נכלל, אף היום, ברשימת 25 סרטי הקולנוע הרווחיים ביותר ברחבי העולם בכל הזמנים. מבקרי הקולנוע העניקו לכל סרטי הסדרה ביקורות חיוביות מאוד.‏‏‏‏ "צעצוע של סיפור" ו-"צעצוע של סיפור 2" הופצו למכירה על גבי Blu-ray ו-DVD ב-23 במרץ 2012.‏ באוקטובר 2009, למשך שבועיים לפחות, הופצו מחדש שני סרטים אלו יחד לצפייה בבתי הקולנוע, בגירסת תלת-ממד.‏‏הסדרה מדורגת במקום ה-23 ברשימת זיכיונות הקולנוע הרווחיים ביותר ברחבי העולם; זהו זיכיון האנימציה החמישי ברשימה (אחרי שרק, עידן הקרח, המיניונים ומדגסקר).. שלושת סרטי הסדרה נמנים בקרב טרילוגיות הסרטים עטורות השבחים (של מבקרי הקולנוע) של כל הזמנים. ב-1 בנובמבר 2011, כל שלושת הסרטים הופצו למכירה על גבי Blu-ray בגירסת תלת-ממד, הן כסרטים בודדים, והן במארז של כל הטרילוגיה.

קליעים מעל ברודוויי

קליעים מעל ברודוויי (באנגלית: Bullets over Broadway) הוא סרט קומדיה שחורה/פשע משנת 1994 שביים וודי אלן. את התסריט כתב אלן יחד עם דאגלס מקגרת'. בסרט מככבים אנסמבל של שחקנים הכולל את ג'ון קיוזאק, דיאן ויסט, צ'אז פלמינטרי, ג'ניפר טילי ועוד.

הסרט היה מועמד לשבעה פרסי אוסקר, לרבות עבור התסריט המקורי הטוב ביותר (אלן ומקגרת'), הבמאי הטוב ביותר (אלן), ושחקן המשנה ושחקנית המשנה הטובים ביותר (פלמינטרי וטילי בהתאמה). עבורה הופעתה בסרט זה, ויסט זכתה בפרס האוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר, השני בקריירה שלה (זכייתה הקודמת באוסקר הייתה גם כן בסרט של אלן - "חנה ואחיותיה" משנת 1986).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.