IMDb

Internet Movie Database (בעברית: בסיס נתוני סרטים אינטרנטי) הוא אתר אינטרנט המכיל בסיס נתונים מקוון של מידע על סרטים, שחקני קולנוע, תוכניות טלוויזיה, צוות הפקה ומשחקי וידאו. האתר נמצא בבעלות חברת אמזון.

Internet Movie Database
IMDB Logo 2016
תאריך ההקמה 17 באוקטובר 1990
בעלות אמזון
שירותים עיקריים מידע על סרטים, שחקנים ותוכניות טלוויזיה
www.imdb.com

סקירה כללית

אתר IMDb מכיל מידע על סרטים, החל מפרטים בסיסיים כמו שמות השחקנים, הבמאי, תקציר עלילה וביקורות, ועד פרטי טריוויה, שגיאות המשכיות בסרט, פסקול וקשרים לסרטים אחרים. באתר דפים על שחקנים, במאים ותסריטאים המפרטים את הסרטים והתוכניות בהם עבדו, ולעיתים מכיל ביוגרפיה שלהם, וכן דפים של דמויות בדיוניות מתוך סרטים.

בנוסף לנתונים על סרטים ומשחקי וידאו יש באתר חדשות על סרטים ותוכניות טלוויזיה, וכן סקירה מיוחדת על אירועים כגון חלוקת פרסי האוסקר. באתר הייתה גם מערכת פורומים פעילה, הן לכל סרט ולכל אדם, והן פורומים לדיונים כלליים בנושאים שונים. הפורומים נסגרו בפברואר 2017.

IMDb הוא אתר חינמי, וכן אין צורך להירשם אליו על מנת לקבל גישה לנתונים שבאתר. משתמשים רשומים באתר יכולים לדרג את הסרטים לפי טעמם.

היסטוריה

ב-rec.arts.movies

בסיס הנתונים נוצר משתי רשימות אשר החלו כפרויקטים עצמאיים בשנת 1989 על ידי משתתפים בקבוצת הדיון rec.arts.movies. הרשימה הראשונה הייתה של שחקניות עם עיניים יפות, אשר נקראה בפי רוב "הרשימה". השנייה, אשר נקראה "רשימת דירוגי סרטים", כללה דירוג של סרטים שונים מ-1 עד 10. בכל אחת מהן, מתחזק אחד רשם פריטים שנשלחו אליו על ידי אנשי קבוצת הדיון, והעלה גרסה מעודכנת של הרשימה מדי פעם.

בשנת 1990, חיבר קול נידהם בין שתי הרשימות, ויצר רשימה אחת מאוחדת. לאחר מכן החל ביצירת רשימת שחקנים, בעוד חברי קבוצת דיון נוספים החלו ביצירת רשימות לבמאים ולשחקניות. בתחילה היו הרשימות מוגבלות לאנשים אשר עדיין חיים ופעילים, אך לאחר מכן נוספו אנשים שפרשו, ומאוחר יותר נוצרו רשימות נפרדות לשחקנים ושחקניות שמתו. עד סוף השנה היו במאגר כ-10,000 סרטים שונים. ב-17 באוקטובר, יצר נידהם מספר פקודות יוניקס, אשר אפשרו חיפוש נתונים במאגר. כך נוצר בסיס הנתונים לראשונה, שנקרא אז "rec.arts.movies movie database".

ברשת

בשנת 1993 הורחב בסיס הנתונים, ונכללו בו קטגוריות נוספות של קולנוענים ומידע דמוגרפי נוסף, כמו גם פרטי טריוויה, ביוגרפיות ותקצירי עלילה. דירוגי הסרטים שולבו בנתוני המאגר, ונוסף ממשק דואר אלקטרוני שנועד למשוב על האתר. באותה שנה, עבר מסד הנתונים לרשת ה-World Wide Web. האתר נקרא בתחילה "Cardiff Internet Movie Database", משום שישב על שרתי מחלקת המדע של אוניברסיטת קרדיף שבוויילס. בשנת 1994, שופר ממשק הדואר האלקטרוני, כך שיאפשר הוספה ועדכון של מידע באתר.

כחברה עצמאית

בשנת 1995, גדל האתר לממדים אשר לא אפשרו למנהליו להסתמך רק על תרומות ולנהל אותו בזמנם החופשי. בשנת 1996 הפך IMDb לתאגיד בממלכה המאוחדת, ונקרא Internet Movie Database Ltd. קול נידהם היה לבעלים, ושאר בעלי המניות היו האנשים אשר תחזקו את האתר. ההכנסות באו דרך פרסומות, רישיונות ושותפויות.

מצב זה נמשך עד שנת 1998. מאגר הנתונים גדל מדי יום, רוב ההכנסות הוצאו על ציוד, ולא נותר די כסף לשלם משכורות לעובדים. האתר אף סבל מהאטות ניכרות, הן בגישה אליו והן בעדכון המידע. מספר חברות גדולות הציעו לרכוש את האתר, אך בעלי המניות מיאנו למכור אותו אלא אם כן יובטח כי המידע באתר יישאר חופשי.

כחברת בת

באפריל 1998, חתם נידהם על עסקה עם ג'ף בזוס, מייסד בעלים ומנכ"ל אמזון.קום, על מכירת IMDb לאמזון כחברת בת. מכירה זו אפשרה ל-IMDb לשלם משכורות לבעלי המניות על עבודתם, בעוד לאמזון אפשרה העסקה לפרסם את עצמם באתר במכירת DVD וקלטות וידאו.

בשנת 2002, הקימה IMDb אתר אחות בשם IMDbPro. האתר מציע מידע נוסף לאנשי המקצוע בתחום. השימוש ב-IMDbPro הוא בתשלום ולא נועד לקהל הרחב.

ב-26 בינואר 2006, נוספו לאתר פרקי תוכניות טלוויזיה, המציגים את צוות השחקנים וההפקה לכל פרק בנפרד. בכך גדל מספר הכותרים באתר מ-485,000 לכמעט 750,000. קול נידהם תיאר זאת כ"שינוי הגדול ביותר שאי פעם ביצענו בבסיס הנתונים שלנו".

תכונות נוספות

דירוג הסרטים

באתר יש סקאלת דירוג, המאפשרת למשתמשים רשומים לדרג כל סרט באתר בציון של 1 עד 10. כל משתמש רשאי להצביע לכל סרט פעם אחת בלבד, כאשר הצבעה נוספת תבטל את ההצבעה הקודמת. בשנת 2006 נוספה האפשרות להצביע גם לתוכניות טלוויזיה, לפרקים של תוכניות טלוויזיה ולמשחקי מחשב. ההצבעות מסוננות ומשוקללות בדרכים שונות על מנת ליצור ממוצע משוקלל. שיטת החישוב (מימין לשמאל):

דירוג משוקלל = (מספר הצבעות ÷ (מספר הצבעות + 25,000)) × ממוצע דירוג + (25,000 ÷ (מספר הצבעות + 25,000)) × 7.1

רשימת 250 הגדולים מציגה את 250 הסרטים עם הציון המשוקלל הגבוה ביותר באתר. ברשימה נכללים אך ורק סרטים אשר הוצגו בקולנוע ואורכם עולה על 45 דקות. בנוסף, סרטי תעודה לא נכללים ברשימה, ולסרט צריכות להיות לפחות 25,000 הצבעות על מנת שיוכל להיכלל ברשימה. הרשימה מבוססת על הצבעות של "מצביעים קבועים" בלבד, מושג אשר אינו מוגדר באתר.

עשרת הסרטים הראשונים ברשימה

הנתונים נכונים ל- 10 ביוני 2019:

מקום ציון שם הסרט מספר מצביעים
1 9.2 חומות של תקווה (1994) 2,100,316
2 9.2 הסנדק (1972) 1,441,852
3 9.0 הסנדק 2 (1974) 1,002,240
4 9.0 האביר האפל (2008) 2,066,622
5 8.9 12 המושבעים (1957) 596,170
6 8.9 רשימת שינדלר (1993) 1,089,223
7 8.9 שר הטבעות: שיבת המלך (2003) 1,495,161
8 8.9 ספרות זולה (1994) 1,642,314
9 8.8 הטוב, הרע והמכוער (1966) 624,088
10 8.8 מועדון קרב (1999) 1,679,218

באתר גם רשימת "100 הגרועים", המציגה את הסרטים עם הציון הנמוך ביותר באתר. בעוד הדירוג ב-250 הגדולים משתנה לעיתים רחוקות, ה"זוכה" ברשימת 100 הגרועים משתנה לעיתים קרובות.

פורומים

האתר הכיל פורום לכל ערך בבסיס הנתונים, המאפשרים למשתמשים רשומים לשוחח על הסרט או האדם לו מוקדש הפורום. לצידם קיימים 47 פורומים ראשיים בנושאים כלליים שונים, כטריוויה, פרסים, תוכניות טלוויזיה, משחקי מחשב ועוד. ב-3 בפברואר 2017 הודיעה IMDb על ביטול וסגירת הפורומים באתר. הפורומים נסגרו והוסרו מהאתר ב-20 בפברואר 2017.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Box Office Mojo

בוקס אופיס מוג'ו (באנגלית: Box Office Mojo, בתרגום חופשי: "קסם שוברי הקופות") הוא אתר אינטרנט העוקב אחרי ההכנסות לסרטי קולנוע שוברי קופות חדשים וישנים בצורה רציפה. האתר הוקם על ידי ברנדון גריי ב-7 באוגוסט 1998 ונכנסים אליו יותר מחצי מיליון גולשים מדי חודש. האתר מעודכן על בסיס יומי.

מלבד עדכונים שוטפים, האתר גם מציע ביקורות לסרטים חדשים ולסרטי השכרות. כמו כן קיימים באתר פורומים בנושאים שונים, בהם התפרסמו "משחקים" שונים הנסובים סביב שוברי הקופות.

האתר מקבץ מדי שבוע סכומי הכנסות מ-50 מדינות ברחבי העולם, בנוסף לארצות הברית ולקנדה. בין המדינות שהאתר מציג מידע הכנסות מהן: אוסטרליה, צ'כיה, צרפת, גרמניה, יפן, ליטא, הולנד, נורווגיה, רוסיה, חבר המדינות, קוריאה הדרומית, הרפובליקה הסינית והממלכה המאוחדת.

מאז 1999, מנוהל האתר על ידי ברנדון גריי. בתחילה היה האתר עצמאי, אולם ביולי 2008 נרכש האתר על ידי חברת אמאזון דרך חברת הבת שלה IMDb.

דיבוב

דיבּוב הוא תהליך של הקלטה והחלפת קולות בסרט קולנוע או טלוויזיה, לאחר סיום הפקת הסרט. השימוש הנפוץ ביותר מתייחס לשיטה להגשת תרגום הפסקול של תוכניות טלוויזיה, סרטים או קטעי וידאו.

תרגום זה מוגש באמצעות החלפת הפסקול המקורי בפסקול חדש שבו הדיבור הוא בשפה המקומית. בהחלפת הפסקול מנסים בדרך-כלל לשמור על נימת הקול של השחקנים המקוריים וגם להתאים את התרגום לתנועות השפתיים שלהם. בהחלפת הפסקול מנסים בדרך-כלל לשמור על האלמנטים בפסקול המקורי שאינם קשורים בדיבור, כגון צלילים ומנגינות, אך לפעמים מחליפים גם חלק מהם.

יש המשבשים את שם בעלי המקצוע באומרם "מדובבים" (בתנועת O ובבי"ת רפה), אף שהצורה הנכונה היא "מדַבְּבים". מדוֹבֵב הוא אדם הגורם למישהו אחר לספר את סיפורו, למשל אדם המפתה עציר או אסיר להתוודות על פשע, ובכך מסייע להפללתו – ואילו "מדבב" מוצאו מן הפועל האנגלי "to dub", שפירושו שכפול פסקול.

לעומת ישראל בה הדיבוב נעשה בעיקר לסרטים לילדים, במדינות רבות באירופה, באמריקה הלטינית ובאסיה הדיבוב נעשה גם לסרטים שנועדו לקהל בוגר.

האחים וורנר

האחים וורנר (קיצור של האחים וורנר בידור – Warner Bros. Entertainment) היא אחת מחברות ההפקה הגדולות בעולם לתוכניות טלוויזיה וסרטי קולנוע. הארגון הוא חלק מתאגיד וורנר מדיה. מטה החברה שוכן בברבנק, קליפורניה שבארצות הברית.

המעניש (סרט, 1989)

המעניש (באנגלית: The Punisher) הוא סרט גיבורי על-פעולה משנת 1989 מבית ניו וורלד ומארוול קומיקס, המתבסס על דמות הקומיקס המעניש. את הסרט ביים מארק גולדבלט ומככבים בו דולף לונדגרן, לואיס גוסט ג'וניור, ירון קרבה, קים מיורי, ננסי אברהארד ובארי אוטו.

זהו העיבוד הקולנועי הראשון לדמותו של המעניש, אשר נחל כישלון בקופות וביקורות שליליות. בעקבות הסרט היו שני ניסיונות קולנועיים לאתחל את הדמות; "המעניש" משנת 2004 ו"המעניש: אזור מלחמה" משנת 2008.

המעניש (סרט, 2004)

המעניש (באנגלית: The Punisher) הוא סרט גיבורי על-פעולה משנת 2004 מבית ליונסגייט ומארוול קומיקס, המתבסס על דמות הקומיקס המעניש. את הסרט ביים ג'ונתן הנסליי ומככבים בו תומאס ג'יין, ג'ון טרבולטה, רבקה רומיין, ויל פאטון, לורה הרינג, בן פוסטר ורוי שיידר בתפקידים הראשיים.

עלילת הסיפור, שבה מלבין הכספים הווארד סיינט מזמין את מות משפחתו של פרנק קאסל, סוכן חשאי של ה-FBI אשר שירת קודם לכן בהצטיינות בחיל הנחתים, מבוססת בעיקר על שתי קשתות סיפור מהקומיקס - "המעניש: שנה ראשונה" ו"ברוך שובך, פרנק", עם סצנות נוספות שלקוחות מחוברות כמו Marvel Preview Presents: The Punisher #2, ‏Marvel Super Action Featuring: The Punisher #1, ‏The Punisher War Zone ו-The Punisher War Journal.

הסרט נעשה כניסיון לאתחל מחדש את סיפורה של הדמות לאחר כישלון הסרט הקודם בשנת 1989, בכיכובו של דולף לונדגרן. הוא יצא לאקרנים ב-16 באפריל 2004. למרות רף הכנסות נמוך של כ-54 מיליון דולר בקופות, מכירות ה-DVD הניבו הצלחה ואיפשרו לפתח סרט המשך. אולם, סרט זה היה אף הוא אתחול מחודש, ונקרא "המעניש: אזור מלחמה".

ונום 2

ונום 2 (באנגלית: Venom 2) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי בלייב אקשן המבוסס על דמות באותו השם, המשמש כאנטיתזה עבור גיבור-העל ספיידרמן. הסרט מופץ על ידי סרטי סוני, והוא מופק באמצעות חברת-הבת שלה, סרטי קולומביה בשיתוף פעולה עם "מארוול אנטרטיינמנט". הסרט מהווה המשך לסרט "ונום" והוא השלישי ביקום מארוול של סוני, המהווה נספח צמוד אך נפרד ליקום הקולנועי של מארוול. הסרט מבוים על ידי אנדי סירקיס עם תסריט מאת קלי מרסל; וטום הארדי, מישל ויליאמס ווודי הרלסון שבים לככב בו.

התוכניות עבור סרט ההמשך החלו תוך כדי הפקת הסרט הראשון, עם ליהוקו של הרלסון להופעת אורח כקלטוס קסדי במהלך סצנת הפוסט-קרדיטים של הסרט, מתוך כוונה לתת לו תפקיד האנטגוניסט הראשי בסרט המשך פוטנציאלי. תהליכי ההפקה הרשמיים החלו בינואר 2019, כאשר מקביל אושר שמרסל והצוות השחקנים הראשי ישובו להפקת הסרט.

הסרט עתיד לעלות לאקרנים ב-2 באוקטובר 2020.

מיני-סדרה

מיני-סדרה היא הפקה באמצעי תקשורת המציגה סיפור בהמשכים, כטלוויזיה או קומיקס, המספרת את הסיפור במספר פרקים מצומצם, כאשר העלילה ידועה מראש לכל פרטיה עם תחילת ההפקה.

ספיידרמן (סרט)

ספיידרמן (באנגלית: Spider-Man) הוא סרט גיבורי על אמריקאי המבוסס על דמות הקומיקס הפופולרית "ספיידרמן" שיצרו סטן לי וסטיב דיטקו. הסרט הוא מבית סוני ומארוול קומיקס, והוא יצא לאקרנים ב-3 במאי 2002 בארצות הברית. הסרט בבימויו של סם ריימי, ומככבים בו טובי מגוויר, קירסטן דאנסט, ג'יימס פרנקו ווילם דפו בתפקידים הראשיים.

הסרט מבוסס על חוברות הקומיקס האחרונות שיצאו על איש העכביש בשנת 2000, עם זיקה לחוברות הישנות. הוא זכה להצלחה בכך שגרף מעל 800 מיליון דולר ברחבי העולם, והוא ממוקם במקום השביעי ברשימת העיבודים לסרטי קומיקס, אחרי "הנוקמים", "איירון מן 3", "הנוקמים: עידן אולטרון", "עלייתו של האביר האפל", "האביר האפל" ו"ספיידרמן 3". לסרט זה נוצרו שני סרטי המשך בעקבות הצלחתו, "ספיידרמן 2" ו"ספיידרמן 3".

הסרט היה מועמד לשני פרסי אוסקר בקטגוריות הסאונד והאפקטים המיוחדים, כמו גם מועמדות לשישה פרסי סאטורן, מתוכם זכה בקטגוריית הפסקול הטוב ביותר. בנוסף היה מועמד בפרס הוגו על העיבוד הדרמטי הטוב ביותר לסרט באורך מלא.

ספיידרמן 2

ספיידרמן 2 (באנגלית: Spider-man 2) הוא סרט גיבורי על אמריקאי והמשכו של "ספיידרמן", המבוסס על קומיקס מאת סטן לי וסטיב דיטקו. הסרט מבית סוני ומארוול קומיקס. הוא יצא לאקרנים ב-30 ביוני 2004 בבימויו של סם ריימי, והוא גרף סכום כולל של מעל 783 מיליון דולרים, פחות מקודמו, אך זכה לשבחים רבים על הנושאים שהוצגו בסרט ועל הנאמנות לקומיקס שבו.

הסרט היה מועמד לאוסקר בשלוש קטגוריות, מהן זכה בקטגוריית האפקטים המיוחדים, ומועמד לשמונה פרסי סאטורן, בהם זכה בחמישה (סרט הפנטזיה הטוב ביותר, הבמאי, השחקן הראשי, הכתיבה והאפקטים המיוחדים). כמו כן, הסרט היה מועמד לפרס באפט"א על האפקטים החזותיים והסאונד, ולפרס הוגו על העיבוד הדרמטי הטוב ביותר לסרט באורך מלא.

ספיידרמן 3

ספיידרמן 3 (באנגלית: Spider-Man 3) הוא סרט גיבורי על השלישי בסדרת הסרטים שמבוססת על סדרת הקומיקס "ספיידרמן". הסרט מבית סוני ומארוול קומיקס. את הסרט ביים וכתב סם ריימי והוא יצא לאקרנים בתאריך 4 במאי 2007 בארצות הברית ב-IMAX והבכורה בישראל נערכה ב-3 במאי. ב-2007 היה אמור לצאת הסרט הרביעי בסדרה אך יוצרי הסרט לא הצליחו לעמוד בלוח הזמנים ובחברת סוני החליטו להוציא סדרת סרטים חדשה של ספיידרמן מהתחלה ללא הבמאי הקודם ועם שחקנים ראשיים חדשים על מנת שלא להחזיר את זכויות ההסרטה של הדמות למארוול. הסרט היה לשובר קופות ברחבי העולם כשהוא הכניס 890 מיליון דולר עם תקציב הפקה גדול של 258 מיליון דולר ונחשב לסרט המכניס ביותר בסדרה.

ספיידרמן המדהים

"ספיידרמן המדהים" (באנגלית: "The Spectacular Spider-Man") היא סדרת טלוויזיה מצוירת מבית האחים וורנר המבוססת על סדרת הקומיקס "ספיידרמן" של חברת מארוול קומיקס, שהחלה לשדר ב-8 במרץ 2008. בניגוד לסדרות קודמות, אנימציית הסדרה לא מציאותית, ומאופיינת בהגזמה.

ספר הקולנוע הישראלי

ספר הקולנוע הישראלי הוא אתר אינטרנט המהווה מאגר מידע מקיף בנושא הקולנוע הישראלי. האתר כולל, בין השאר, קרדיטים מלאים של הסרטים, תמונות, קטעי וידאו, נתונים על תקציב ומספרי צופים, וכן ביקורות וכתבות סרוקות שפורסמו על הסרטים בעיתונות. בנוסף, מכיל האתר מאמרים מקוריים על סרטים ואישים מרכזיים בקולנוע הישראלי. האתר החל לפעול בספטמבר 2016. נכון למרץ 2018 הוא מכיל מידע על 810 סרטים עלילתיים באורך מלא שהופקו בישראל ו-131 סרטים תיעודיים.

"ספר הקולנוע הישראלי" הוא יוזמה של משרד התרבות והספורט, בשיתוף עם קרן רבינוביץ' ומועצת הפיס לתרבות ולאמנות. מערכת האתר כוללת את: אתי כהן, גיורא עיני, ד"ר שמוליק דובדבני ופרופ' רעיה מורג. מעצבי האתר הם פרופ' שמעון זנדהאוז ומריה רפפורט. מנהל התוכן והמפיק הראשי של האתר הוא מרט פרחומובסקי.

סרט דרמה

סרט דרמה (או סרט דרמטי או דרמה קולנועית) הוא סוגה קולנועית (ז'אנר קולנועי) אשר מתמקדת בפיתוח מעמיק של דמויות ריאליסטיות המתמודדות עם נושאים רגשיים. סרט קולנוע דרמטי משתייך לסוגה הרחבה ביותר בקולנוע, הכוללת תתי-סוגה רבים, כגון: דרמה רומנטית, דרמת ספורט, דרמה תקופתית, דרמת חוק ודרמת פשע. בין הנושאים שסרט דרמטי עשוי לעסוק בהם: אלימות כלפי נשים, אלכוהוליזם, גזענות, התמכרות לסמים, מעמד חברתי, עוני, שחיתות שלטונית.

חלק משמעותי מהופעותיהם הקולנועיות הטובות ביותר של שחקנים רבים היה בסרטים המשתייכים לסוגת הדרמה, שבה קיימת הזדמנות לשחקן למתוח את התפקיד, באופן שלא מתאפשר בסוגות אחרות. סרטי דרמה מאז ומתמיד היו מועמדים לעיתים תכופות לקבלת פרס האוסקר, במיוחד בקטגוריה של הסרט הטוב ביותר, בתדירות גבוהה משמעותית מסרטים המשתייכים לכל סוגה קולנועית אחרת.

סרט הרפתקאות

סרט הרפתקאות הוא ז'אנר קולנועי אשר עלילתו מתרחשת לרוב סביב חקירה וגילוי של מקומות חדשים, אקזוטיים ומסתוריים בעולם, בדרך אנרגטית ופעילה (דרך הדומה לזו שבסרט פעולה). לעיתים קרובות הסרט הוא תקופתי ומתרחש סביב רקע היסטורי מסוים, אך העלילה היא בדיונית. בסרט יכולים להתבטא יסודות רומנטיים מסוימים, והוא עשוי לכלול גם קרבות פיזיים בין הדמויות, עיסוק במונרכיות ומלכים, או דמויות פיראטים.

סרטי הרפתקאות היו פופולריים בהוליווד בשנות ה-30 וה-40, אז כיכבו בהם שחקנים ידועים כגון ארול פלין וטיירון פאואר. בעבר היו גיבורי סרטי ההרפתקאות בעיקר גברים; בתקופה המודרנית משולבות בסרטים אלו גם נשים ככוכבות, למשל דמותה של לארה קרופט בסרט "טומב ריידר" (2001).

סרט פעולה

סרט פעולה הוא סוגה קולנועית המאופיינת לרוב בסיפור פשוט אודות "אנשים טובים" נגד "אנשים רעים", כאשר רוב המחלוקות באות לידי פתרון באמצעות אלימות. סרטי פעולה הם, בדרך כלל, סרטים שניתן להגדיר אותם במשפט אחד (לדוגמה: "מדען מחייה-מחדש דינוזאורים, רק כדי לגלות שהם מנסים לשלוט בעולם, שוב", עבור הסרט פארק היורה).

מי הם בדיוק "האנשים הטובים" היא הגדרה השונה מסרט לסרט, אך בסרטים הוליוודיים, בדרך-כלל יהיו אלה האמריקנים הפטריוטים, ואילו "האנשים הרעים" הם פושעים או סוכנים של כוחות זרים. בשנות ה-80 של המאה ה-20 וקודם לכן, הם היו לרוב קומוניסטים, אשר הביאו חלק מסרטי הפעולה קרוב למדרגת סרטי תעמולה. עם נפילת הקומוניזם, עברו הסרטים להתמקד בטרוריסטים מדרום אמריקה, המזרח התיכון וסוחרי סמים. מפלצות, חייזרים, שדים ויצורים על-טבעיים משמשים אף-הם כנבלים קלאסיים, שמטרתם לרוב היא השמדת האנושות. סרטי פעולה נוטים לכלול גם גיבור הירואי אשר מרבה לפעול בניגוד לנהלים שמפעילים עליו מפקדי הצבא או המשטרה שעל כוחותיהם הוא נמנה. לצד הגיבור מופיע לרוב שותף "side kick" המסייע לו ולעיתים מהווה גם אתנחתא קומית. ברוב הסרטים מופיעה גם אשה יפה המשמשת כמושא אהבתו של הגיבור ו"עלמה במצוקה" אותה עליו להציל. בסרטים מודרניים (תחילת המאה ה-21 ואליך), כחלק מטרנד התקינות הפוליטית והפמיניזם הדמות הנשית השתנתה מעלמה במצוקה לאשה עצמאית וחזקה.

סצנות פעולה האופייניות לסרטים הוליוודים:

קרבות ירי וחילופי אש

מכות וקרב פנים אל פנים, כולל באמנויות לחימה

הגיבור מביס כנופיות של שכירי חרב ומשרתים של הנבל

דו-קרב בין הגיבור לנבל

מרדף מכוניות

פיצוצים והרס של מבנים וכלי רכב

הרס אפוקליפטי באמצעות נשק-עלסרטי פעולה נוטים להיות יקרים, והם דורשים תקציב גדול עבור אפקטים מיוחדים ועבודת פעלולנים. אלה נעשים בדרך-כלל בארצות הברית, אף-על-פי שישנו מספר לא מועט של סרטים מהונג קונג וקוריאה הדרומית שהם בעיקר וריאציות מודרנית של סרטי אמנויות לחימה. בשל שורשיהם, סרטי פעולה מהונג-קונג מתרכזים בעיקר בנושא האקרובטיקה על ידי הגיבור, בעוד שהסרטים האמריקניים נוטים להתמקד בתחום הפירוטכניקה והאביזרים החדשניים. סרטי-פעולה אמריקניים רבים מתבססים במידה זו או אחרת על מדע בדיוני: אם בסיפור ובעולם ההתרחשות, או אם בטכנולוגיות ובכלי-הנשק שנמצאים ברשות הגיבור/הרשע. בלא מעט סרטים על הגיבור להילחם ברשע שהשיג נשק מודרני חדיש להשמדה המונית.

סרטי פעולה מוצאים את שורשיהם בשנות ה-60 של המאה ה-20, עם יציאתה לאקרנים של סדרת סרטי ג'יימס בונד (אשר מכילה הרבה מהמאפיינים המקוריים של סרטי ריגול עד היום) ו-Bullitt, הכולל את אחד ממרדפי המכוניות הראשונים, תכונה שכיום היא כמעט תקן בכל סרט פעולה.

כתוצאה מהצלחתם המסחרית, חלק ניכר מהסרטים זכו גם לסרט המשך.

תת-סוגות של סרטי פעולה:

סרט פעולה קלאסי בעולם האמיתי

סרט אמנויות לחימה

סרט מלחמה

סרט אסונות

מותחן פעולה

קומדיית פעולה

ברבים מסרטי המדע הבדיוני והפנטזיה יש סצנות קרבות ופעולה

סרט גיבורי-על

פראמאונט

פראמאונט (באנגלית: Paramount Pictures Corporation) היא חברה אמריקאית להפקה והפצת סרטים, שמרכזה בהוליווד, קליפורניה. בשליטת תאגיד ויאקום.

פראמאונט היא אולפן הסרטים הוותיק ביותר כיום. ראשיתה בשתי חברות הפקה שנוסדו ב-1912, חברת "פיימוס פליירס" של אדולף צוקור וחברת "לסקי" של ג'סי לסקי.

ב-1914 החלו שתי החברות להפיץ את סרטיהן דרך חברת "סרטי פראמאונט" החדשה, שהייתה חברת ההפצה הכלל-ארצית המצליחה הראשונה. ב-1916 אוחדו שלוש החברות.

במהלך השנים הפיקה פראמאונט והפיצה אלפי סרטים. משנות ה-30 של המאה ה-20 עד שנות ה-50 של המאה ה-20 הם הפיקו סרטים מצוירים קצרים.

כיום פראמאונט היא האולפן הגדול האחרון שעדיין שוכן בהוליווד עצמה. החברה שוכנת במשכנה הנוכחי החל מ-1927. האולפן הוא אחד מסמליה המפורסמים של הוליווד ומסלול תיור מבוקש.

קפטן אמריקה (סרט, 1990)

קפטן אמריקה (באנגלית: Captain America) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי שיצא לראשונה לאקרנים בבריטניה ב-14 בדצמבר 1990, המבוסס על דמויות המופיעות בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה של חברת מארוול קומיקס.

את הסרט ביים אלברט פיון והפיק, בין היתר, מנחם גולן ומככבים בו מאט סלינג'ר, רוני קוקס, סקוט פאולין, נד ביטי, דארן מק'גאוין, פרנצ'סקה נרי בין היתר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.