929 - תנ"ך ביחד

929 - תנ"ך ביחד הוא מיזם ישראלי ללימוד פרק יומי בתנ"ך כל שבוע חמישה פרקים חדשים. המיזם הוקם בשנת 2014 ביוזמתו של ח"כ לשעבר אבי וורצמן. בראש המיזם עומדים הרב בני לאו והעיתונאית גל גבאי וניהל אותו צביקה ארן (ביקו) עד אוקטובר 2018. מאז מנהל את המיזם העיתונאי לירון מרוז. מקור שמו של המיזם, 929, הוא במספר הפרקים בתנ"ך. המחזור הראשון של הפרויקט התחיל ב-21 בדצמבר 2014 באירוע פתיחה בבית הנשיא[1]. קריאת המחזור הראשון הסתיימה ב-11 ביולי 2018 כ"ח בתמוז תשע"ח המחזור השני התחיל ב-15 ביולי 2018, (ג' באב).

מטרתו של המיזם היא קריאה משותפת, כלל ישראלית, בתנ"ך. המיזם מלווה באתר אינטרנט שבו כותבים אנשים מתחומים שונים על הפרק הנלמד באותו יום. בשיתוף עם המיזם הוקמו ברחבי הארץ קבוצות לימוד של הפרק היומי ומוסדות רבים לוקחים חלק בפרויקט. בבית הנשיא יוסד "חוג התנ"ך של בית הנשיא", שמקביל להתקדמות הפרקים במיזם[2]. בערוץ 1 קיימת תוכנית שבועית הנקראת "תשע שתיים תשע" על חמשת הפרקים של השבוע בהנחייתה של רחל פרנקל-שפרכר.

המיזם משותף למשרד החינוך והמרכז לטכנולוגיה חינוכית, בנוסף לעמותות ותורמים פרטיים. בעבר היו שותפים בו גם בית אבי חי והסוכנות היהודית[3].

929mizam
929 - Bible together
המפגש השלישי של חוג התנ"ך של בית הנשיא ו-929, משמאל לימין: ראומה ויצמן, נחמה ריבלין, ראובן ריבלין, הרב בני לאו

פרויקטים של מיזם 929

929at
צילום מסך של האתר בפרק א' בבראשית

אתר אינטרנט

המיזם מפעיל אתר אינטרנט שבו מופיע הפרק היומי והקלטתו ולצדו כותבים מדי יום אנשי תרבות ורוח על הפרק היומי. בין הכותבים הקבועים באתר: קובי אוז, גיל קופטש, הרב יואל בן נון, ארי אלון ועוד. לצדם גם כותבים מתחלפים, בהם נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל בני גנץ, פוליטיקאים כדוגמת זהבה גלאון, יאיר לפיד, דב חנין ועוד. מדי יום מופיעים באתר סרטון של הרב בני לאו וליאת רגב שבו הם מדברים על הפרק וקריקטורה של אומנים שונים כדוגמת זאב אנגלמאיר.

לימוד הפרק היומי מתקיים בימים ראשון עד חמישי. בימים שישי ושבת מופיע באתר סיכום שבועי המלווה בסרטון על חמשת הפרקים של השבוע.

929 ושיר

Karolina in 929 - Bible together
קרולינה במופע בבית נשיא המדינה במפגש השלישי במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד

במהלך פרויקט זה יופק שיר לכל אחד מספרי התנ"ך על ידי מוזיקאים.

תנ"ך על הקירות

במסגרת פרויקט זה מציירת האמנית ג'ודי טל קופלמן ציורי קיר בהשראת פסוקים מהתנ"ך, בהתאם להתקדמות המיזם. בין המקומות שבהם צוירו ציורי הקיר: בית הספר הריאלי בחיפה והתחנה המרכזית החדשה של תל אביב. במתחם התחנה הראשונה בירושלים נפתחה תערוכה של ציורי קיר אלה שנעשו בשיתוף של קופלמן עם כיתות מבתי ספר בירושלים.

תגובות למיזם

עם עליית המיזם התחילו להישמע ביקורות עליו מצדדים שונים של החברה הישראלית. עיתון הארץ טען שמימון הפרויקט בידי משרד החינוך הוא כפייה דתית[4] ושהמיזם מדיר חוקרי מקרא[5].

מהצד השני, גורמים דתיים טענו שהמיזם מדיר את מדרשי חז"ל ואת הפרשנים המסורתיים[6] ושחלק מן הכותבים בו מתייחסים לאלוהים, לדמויות התנ"ך ולתנ"ך עצמו בצורה מזלזלת ופוגענית[7]. בעקבות ביקורת זו הקימה המכללה האקדמית הרצוג בשיתוף עם 929 אתר מקביל בשם "תתקכ"ט" (הגימטריה של 929) שבו מוצגים דברי כותבים הרואים בתנ"ך ספר קדוש. כמו כן, תחת הכותרת "תנ"ך על הפרק", הוקם בעידוד רבנים[8] אתר לימוד תנ"ך שבו מקובצים מאמרים מרבנים[9] במקביל לסדר 929.

חצי שנה לאחר הקמת המיזם, פרסם הרב לאו במקור ראשון מאמר שבו כתב שהמבקרים אותו ממשיכים את הטענות של תומכי לימוד התורה בידי קבוצות אליטה (כמו שמאי הזקן ורבן גמליאל דיבנה), בעוד שהוא הולך על פי דרכם של החכמים שתמכו בפתיחת לימוד התורה לכלל הציבור (כמו הלל הזקן ורבי אלעזר בן עזריה). ובסופו של דבר, אלו שפתחו את התורה בפני פשוטי העם, הם אלו ששמרו שהתורה תמשיך להתקיים ותהיה תורת חיים[10]. הרב ישראל רוזן כתב בתגובה שההשוואה של הרב לאו אינה נכונה, משום שגם החכמים שהרב לאו הזכיר תמכו בקבלת תלמידים שאינם בקיאים או יראי שמיים, אך לא בכך שהם ילמדו תורה לאחרים[11].

929 - Bible together December 2015 (2)
מפגש מיזם 929 באוניברסיטת חיפה דצמבר 2015. מימין לשמאל: אגי משעול, יונתן בן דב, יונה יהב, עמוס שפירא, ראובן ריבלין, בני לאו, גל גבאי ואילנה דיין

מנכ"ל שוברים שתיקה אבנר גבריהו היה כותב אורח בדצמבר 2017[12], ועורר ביקורת של גולשים באתר[13].

פרסומים

 • אסולין, יאיר (עורך). התשמע קולי: תהילים ישן חדש, הוצאת דביר ומיזם 929, תשע״ז 2017. 287 ע׳. ISBN 978-965-566-519-2
 • תיקון בסלון : לימוד ליל שבועות. תל אביב: 929 - תנך ביחד, 2016. 36 ע׳.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ ynet, פרק ביום: נפתח מיזם תנ"ך ארצי, באתר ynet, 21 בדצמבר 2014
 2. ^ חזקי עזרא, חוג תנ"ך - גם בבית הנשיא, באתר ערוץ 7, 7 בדצמבר 2014
 3. ^ מאחורי הקלעים באתר המיזם
 4. ^ למשל, טלי חרותי-סובר, קריאת פרק תנ"ך אחד ביום. לזה יש למשרד החינוך כסף באתר הארץ, 26 בדצמבר 2014
 5. ^ יאירה אמיתתנ"ך ביחד, בלי חוקרי מקרא, באתר הארץ, 7 בינואר 2015
 6. ^ אסתי רמתי, תנ"ך בגובה 929 מילימטר, באתר ערוץ 7, ב' בשבט תשע"ה, 22/01/2015, פורסם בבשבע, גיליון 628, מדור "אתנחתא" עמ' 20
 7. ^ הרב שלמה אבינר, ‏הרב אבינר על תוכנית 929: תנ"ך בגובה ביוב, באתר כיפה, 31 בדצמבר 2014
  יונתן אוריך, ביקורת מבית: מיזם 929 רק משפיל את התנ"ך, באתר nrg‏, 31 בדצמבר 2014
 8. ^ הרב שלמה אבינר, נמצאה האלטרנטיבה למיזם 929?, באתר סרוגים, כ"ה בניסן תשע"ה, 14 אפריל 2015
 9. ^ האתר של "תנ"ך על הפרק" http://xn--febl3a.co.il/
 10. ^ הרב בני לאו, לפתוח את ארון הקודש, במוסף שבת של מקור ראשון, ד' סיון תשע"ה, 22 במאי 2015
 11. ^ הרב ישראל רוזן הרב רוזן: פרויקט 929 הוא ביזוי ארון הקודש, באתר סרוגים, 28.05.15 11:00 י' בסיון תשע"ה
 12. ^ לשבור את השתיקה / אבנר גבריהו , מתוך 929, 929 - תנך ביחד (בעברית)
 13. ^ 929 אירחו את מנכ"ל 'שוברים שתיקה' ועוררו ביקורת חריפה • הקול היהודי, • הקול היהודי (בעברית)
929

שנת 929 היא השנה ה-29 במאה ה-10. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. באותה תקופה הלוח הגרגוריאני עוד לא היה קיים, ולכן שנה זו קיימת בלוח היוליאני בלבד. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח היוליאני.

אבירמה גולן

אבירמה גולן (נולדה ב-23 בינואר 1950) היא עיתונאית, סופרת, מתרגמת ואשת טלוויזיה ישראלית.

אהוד בן גרא

אֵהוּד בֶּן גֵּרָא לפי המקרא, היה השופט השני ששפט את ישראל בתקופת השופטים. על פי הנאמר בשופטים, ג', ט"ו, אהוד היה משבט בנימין - "אהוד בן גרא בן הימיני", וכך גם על פי דברי הימים א', ח', ג' וכן שמואל ב', ט"ז, ה'.

אהוד היה שמאלי, שנאמר: "איש איטר יד ימינו".

במדבר

ספר במדבר הוא הספר הרביעי מבין חמשת חומשי התורה.

הספר נקרא גם "חומש הפיקודים" כיוון שיש בו שני מִפקדים של בני ישראל וכן מפקד נפרד ללויים. מכאן גם באו השמות הלועזיים Ἀριθμοί בתרגום השבעים ו-Numeri בוולגטה (כלומר - "ספירה").

ספר במדבר עוסק בנדידת בני ישראל במדבר, תקופה של כ-40 שנה, בין היציאה ממצרים עד לכניסה לארץ-ישראל, ולמעשה מתמקד רק בתחילת התקופה הזו ובסופה.

בנימין לאו

הרב ד"ר בנימין צבי (בני) לאו (נולד בי' בחשוון ה'תשכ"ב, 20 באוקטובר 1961) הוא ראש מיזם 929 - תנ"ך ביחד ועמית מחקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. כיהן במשך 18 שנים כרב בית כנסת הרמב"ן בשכונת קטמון בירושלים.

בשביל אהבתה

בשביל אהבתה הוא שיר של הזמרת דיקלה, אשר יצא במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד. הוא נכתב על ידי מאיר גולדברג והולחן על ידי דיקלה ויפתח שחף. ‏השיר ‎נוצר בהשראת ספר שמואל ועוסק בסיפורה של מיכל שניתנה לפלטיאל בן ליש אחרי שהובטחה לדוד. ‏אחרי ‏מותו של שאול תבע אותה דוד בחזרה לעצמו ולקח אותה מפלטיאל שהלך אחריה כשהוא ממרר בבכי‎.‎ ‏929 ושיר הוא פרויקט מבית מיזם 929 שמטרתו להנגיש את הטקסט התנכי לקהל רחב בהקשרים תרבותיים ‏ואקטואליים. המיזם ייסד שיטת קריאה משותפת של פרק ביום ויזם אתר עשיר המחבר את התנ"ך לעולמות תוכן ‏רבים. המיזם תומך בפרויקטים תרבותיים ובראשם 929 ושיר.‏

גל גבאי

גל גבאי (נולדה ב-27 בינואר 1970) היא עיתונאית, מגישת חדשות וקריינית ישראלית. החל משנת 2015 מגישה את התוכניות "עושים סדר" ו"וואקום" בטלוויזיה החינוכית וראשת מיזם 929 - תנ"ך ביחד.

גרשון הכהן

גרשון הכהן (נולד ב-1955) הוא אלוף במילואים בצה"ל, בתפקידו האחרון שימש מפקד הגיס המטכ"לי.

הגר

הָגָר היא דמות מקראית, שפחתה של שרה. היא הפכה לפילגשו של אברהם וילדה את ישמעאל. סיפורה מופיע בספר בראשית, בפרקים ט"ז וכ"א.

חן ארצי סרור

חן ארצי סרור (נולדה בסיוון ה'תשמ"ח, 23 במאי 1988) היא עיתונאית ישראלית ופובליציסטית, הכותבת בעיתון ידיעות אחרונות.

יואל בן נון

יואל בן נון (נולד ב-9 במאי 1946, ח' באייר תש"ו) הוא רב ציוני דתי, ממייסדי ישיבת הר עציון, דוקטור למחשבת ישראל ומרצה לתנ"ך. החל משנת 2015 הוא בעל טור יומי במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד.

ליאת רגב

ליאת רגב (נולדה ב-12 בפברואר 1972) היא מגישת רדיו וטלוויזיה ישראלית, בכאן ב' ובערוץ כאן 11.

מאיר גולדברג

מאיר גולדברג (נולד ב-30 בנובמבר 1957) הוא פזמונאי ישראלי.

מיכאל הנדלזלץ

מיכאל הַנְדֶלְזַלְץ (נולד ב-26 במרץ 1950) הוא עיתונאי, מבקר תיאטרון, מתרגם ועורך ישראלי, הכותב דרך קבע בעיתון "הארץ". החל משנת 2015 הוא בעל טור יומי במסגרת מיזם 929 - תנ"ך ביחד.

ספר יהושע

סֵפֶר יְהוֹשֻׁעַ הוא הספר הראשון בסדר נביאים ראשונים בתנ"ך. הספר מתאר את ראשית תולדות עם ישראל בארץ כנען, החל מרגע הכניסה לארץ כנען ועד מות יהושע בן נון. הספר קרוי על שמו של יהושע, מנהיג עם ישראל לאחר מות משה רבנו, אשר הוביל את תהליך כיבוש הארץ.

ספר ירמיהו

ספר יִרְמְיָהוּ הוא השני מבין ספרי נביאים אחרונים, ועוסק כמעט כולו בנבואות חורבן. תקופת ההתרחשות של הספר היא סוף ימי בית ראשון. ירמיהו הנביא, על פי הכתוב בספר, סבל רבות בשל זעם העם והמלך על נבואותיו והעביר ימים רבים בבית סוהר, אף על פי שהוא עצמו נעצב ביותר בשל נבואותיו והרבה לבקש רחמים על העם.

כפי העולה מתוך הספר עצמו, נראה שכתבו ברוך בן נריה הסופר, מפיו של ירמיהו, ונראה כי הוא ערוך מגילות-מגילות. עם זאת, ייתכנו עריכות מאוחרות יותר, עד לתקופת חיתום המקרא.

ערך מורחב – ירמיהו

ספר ישעיהו

ספר ישעיה הוא אחד מעשרים וארבעה ספרי התנ"ך, הספר הוא מספרות הנביאים, והוא עוסק בנבואותיו של נביא בשם ישעיהו בן אמוץ. חוקרי המקרא מייחסים את מחבר הספר לשניים או לשלושה מחברים מתקופות שונות.

על פי ברייתא המובאת בתלמוד הבבלי במסכת בבא בתרא, הועלה הספר על גבי הכתב על ידי חזקיה מלך יהודה וסיעתו (המאה השמינית - שביעית לפני הספירה, על פי הכרונולוגיה המקובלת במחקר). אולם לדעת חוקרי המקרא חלקו השני של הספר חובר רק בתקופת שיבת ציון, במאה החמישית לפני הספירה.

ספר מלכים

ספר מְלָכִים הוא אחד מספרי הנביאים בתנ"ך, האחרון שעוסק בתיאור כרונולוגי של קורות עם ישראל. הספר מתאר את ימי מלכי ישראל ומלכי יהודה, מעשיהם והאירועים בארץ בתקופתם, מימיו האחרונים של דוד המלך ועד חורבן בית המקדש הראשון.

בין הנביאים הבולטים המופיעים בספר ניתן למנות את אחיה השילוני, אליהו ואלישע.

צביקה ארן (ביקו)

צביקה ארן (ביקו) (לבית אינהורן; נולד ב-22 במאי 1975) הוא יזם חברתי סדרתי, עורך דין ואיש תקשורת ישראלי. ארן ייסד את ארגון מידות, ממייסדי המכינה הקדם צבאית נחשון ומיזם 929 - תנ"ך ביחד.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.