4 (מספר)

4 (במילים בלשון זכר: ארבעה; בלשון נקבה: ארבע) הוא המספר הטבעי הבא אחרי 3 והבא לפני 5.

4 הוא גם ספרה המשמשת בכתיבת מספרים לפי בסיס עשרוני (ולפי כל בסיס גדול מ-4, כגון בסיס אוקטלי ובסיס הקסדצימלי).

4 (מספר שלם)
כתיב עשרוני 4
במילים ארבע
מספר סודר הרביעי
גימטריה ד'
גורמים ראשוניים
כתיב רומי
כתיב בינארי 100
כתיב הקסדצימלי 4
בית טוביס - אתרי מורשת בהרצליה 2015 (1)
שלט של בית מספר 4

התפתחות בכתב של הספרה 4

Alea 4
הייצוג של 4 בקוביית משחק.

Evolution4glyph

Evolution4glyph

במתמטיקה

במדע

בפיזיקה

בכימיה

 • הערכיות של הפחמן (שהוא הבסיס לקיומם של חיים על פני כדור הארץ) היא 4. הודות למבנה הטטרהדר הקשיח שלו, היהלום (אחד מן האלוטרופים הטבעיים של הפחמן) הוא החומר הטבעי הקשה ביותר הידוע למדע.
 • 4 הוא מספרו האטומי של בריליום.

בביולוגיה

 • הרוב המוחץ של המידע תורשתי מקודד בקוד בעל 4 אותיות. 4 הוא מספר סוגי הבסיסים החנקניים המרכיבים את ה-DNA. אדנין (A), תימין (T), גואנין (G) וציטוזין (C). לRNA יש מבנה דומה לזה של ה-DNA - אורציל (U) ב-RNA, במקום תימין (T) ב-DNA.
 • לחלבון המוגלובין, הנושא את החמצן בדם, יש 4 תת-יחידות.
 • באדם ישנן 4 קבוצות עיקריות של סוג דם.

אנטומיה

 • בגופם של בעלי חיים רבים ישנם איברים זוגיים רבים ומכיוון שארבע הוא סכום שני זוגות, מספר זה נפוץ מאוד לגבי עובדות אנטומיות. דוגמאות:
  • לחולייתני היבשה (דו-חיים, זוחלים, יונקים ועופות) יש ארבע גפיים. ולמי מהם שאין לו ארבע גפיים, יש עדויות אבולוציוניות להתנוונות חלק מהן או כולן.
  • לחרקים יש 4 כנפיים, ולמי מהם שאין לו ארבע כנפיים, יש עדויות אבולוציוניות להתנוונות שתיים או ארבע מהן, או להתפתחות שתיים מהן לאיבר אחר (כמו אצל הזבוב).
  • לבני אדם יש ארבעה ניבים, ארבע שיניים חותכות וארבע שיני בינה.
 • אונות ומדורים באיברים:

באסטרונומיה ומדעי כדור הארץ

בטכנולוגיה

במוזיקה

 • בכלי מקלדת, המספר 4 ליד תו מורה לנגן עם האצבע הרביעית, שהיא הקמיצה.
 • אקורד מורחב מכיל ארבעה טונים.
 • הרבה להקות פופ וחבורות נגינה קמריות מכילות ארבעה נגנים. לדוגמה, רביעיית כלי מיתר.
 • מקצב פופ טיפוסי הוא 4/4.

בתרבות

Tangram 119 Nevit
הספרה 4 הבנויה מצורות של טנגרם.

ביהדות

בתחומים אחרים

קישורים חיצוניים

מספרים טבעיים
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
30 31 32 33 34 35 36 37 38 39
40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
50 51 52 53
60    70    80    90    100    200    300    400    500
1,000   2,000    10,000    100,000    600,000    1,000,000
אחרים
שמות מספרים | ...0.999 | 666 | 1089 | 1729 | קבוע קפרקר | גוגול | גוגולפלקס | מספר גרהאם
ASCII

ASCII (ראשי תיבות של: American Standard Code for Information Interchange) הוא קוד לייצוגם של תווים (ספרות, אותיות האלפבית, סימני פיסוק ועוד) בזיכרון מחשב ובקובצי מחשב.

אינטר מילאנו

מועדון הכדורגל אינטרנציונלה מילאנו (באיטלקית: Football Club Internazionale Milano), הידוע כאינטר מילאנו או בקיצור אינטר, הוא מועדון כדורגל איטלקי מהעיר מילאנו המשחק בליגה האיטלקית הראשונה ונחשב לאחד המועדונים הגדולים והמצליחים בעולם.

אינטר נוסדה ב-1908 ומאז זכתה ב-30 תארים איטלקיים מקומיים ובתשעה תארים בינלאומיים, כולל שלוש פעמים בתואר האירופי החשוב ביותר, גביע אירופה לאלופות. היא הקבוצה היחידה באיטליה ששיחקה בסרייה א' בכל שנות קיומה ומעולם לא נשרה לליגת המשנה והקבוצה האיטלקית היחידה שזכתה בחמישה תארים בשנה אחת (2010) וזכתה בטרבל ובכך היא מצטרפת לעוד שש קבוצות אחרות בלבד בתולדות הכדורגל האירופי שהשלימו טרבל.

אינטר היא הקבוצה השנייה האהודה ביותר באיטליה לאחר יובנטוס, ולאוהדיה יש יריבות ארוכת שנים עם אוהדיהם של קבוצות אחרות. היריבויות המפורסמות ביותר הן עם אוהדי מילאן היריבה העירונית במשחק שמכונה "דרבי דלה מדונינה" ועם אוהדי יובנטוס במשחק שמכונה "דרבי ד'איטליה".

כינוי הקבוצה הוא "הנראצורי", על שם מדיה השחורים-כחולים. נשיא המועדון ובעל השליטה הוא איש העסקים האינדונזי אריק טוהיר שרכש באוקטובר 2013 ממאסימו מוראטי 70 אחוז ממניות המועדון. לפי הדירוגים השנתיים של מגזין פורבס, המועדון הוא בין העשירים בעולם.

אצטדיונה הביתי של הקבוצה הוא אצטדיון "ג'וזפה מאצה", המוכר יותר בשם "סן סירו", אצטדיון הכדורגל הגדול ביותר באיטליה בעל 80,018 המושבים, אותו היא חולקת עם יריבתה העירונית מילאן.

אינטר היא אחת ממייסדות ארגון ה-G-14, שייצג את הקבוצות הגדולות באירופה מול אופ"א, וחברה בארגון המועדונים האירופיים שהחליפה את ה-G-14.

באטמן - הסדרה המצוירת

באטמן - הסדרה המצוירת (באנגלית: Batman: The Animated Series, בעברית נקראה "באטמן: איש העטלף") היא סדרת אנימציה מבית היוצר של האחים וורנר המבוססת על דמותו של באטמן, גיבור העל של חברת DC קומיקס. הסדרה זכתה בארבעה פרסי אמי והייתה מועמדת לשישה נוספים, והיא קיבלה שבחים רבים מהמבקרים וממעריצי הדמות על עצם היותה העיבוד המודרני הנאמן ביותר לדמות, תוך שימוש במורכבות עלילתית, אווירה אפלה ואיכות אמנותית. זאת ועוד, היא נחשבת בעיניהם לייצוג הקנוני, המדויק והאמין ביותר של באטמן ואגדת העטלף מחוץ לקומיקס וכן הפכה בעיני רבים לסדרת הגיבורי-על הטובה ביותר ואחת מסדרות האנימציה הטובות ביותר בכל הזמנים.

הסגנון הוויזואלי של הסדרה, המכונה "דקו אפל" (Dark déco), מבוסס על אמנות מאת המפיק והאנימטור ברוס טים. הסדרה שודרה ברשת FOX מ-5 בספטמבר 1992 ל-15 בספטמבר 1995 למשך ארבע עונות. לאחר העונה הראשונה שונה שמה ל"הרפתקאות באטמן ורובין", ולאחר שידורם של 85 פרקים הוחלט להאריכה לעונה נוספת שנקראה בשם "הרפתקאותיו החדשות של באטמן", ששודרה למשך 24 פרקים בין השנים 1997 ו-1999 בטרם בוטלה עקב תקציב נמוך, בה הופיע גם סופרמן.

הסדרה נהפכה לאבן היסוד של מחלקת האנימציה של האחים וורנר, שנהייתה אחד מבתי ההפקות הגדולים של אנימציה לטלוויזיה והשיקה מגוון סדרות המבוססות על דמויות של DC קומיקס, הבולטות שבהן הן סופרמן: סדרת האנימציה וליגת הצדק. בעקבותיה יצאו ארבעה סרטי אנימציה - "באטמן: מסכת התעתועים", "באטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפס", "באטמן: מסתורין אשת העטלף" ו"באטמן והארלי קווין". היא שודרה גם בישראל, במסגרת ערוץ הילדים של הכבלים תחת השם "באטמן: איש העטלף".

דלתא 4

דלתא 4 (באנגלית: Delta IV) הוא משגר לוויינים וחלליות שתוכנן על ידי בואינג חלק מסדרת הטילים דלתא.

המשגרים נבנו כדי לשגר מטענים שונים למסלול סביב כדור הארץ (למסלול נמוך או למסלול מעבר למסלול גיאוסטציונרי) בתוכנית EELV של חיל האוויר האמריקני, שהייתה תוכנית שמטרתה הייתה הבטחת גישה של מטענים של ממשלת ארצות הברית לחלל בצורה זולה ובטוחה. דלתא 4 נבנה בעיקר עבור צורכי צבא ארצות הברית.

למשגר דלתא 4 מספר גרסאות שמטרתן לספק מענה לגדלים ומשקלים שונים של מטען: בינוני, בינוני+ (4,2), בינוני+ (5,2), בינוני+ (5,4) וכבד.

דלתא 4 משוגר משני כני שיגור שונים, SLC-37B בקייפ קנוורל ו-SLC-6 בבסיס חיל האוויר ונדנברג.

ווסחוד (משגר)

משגר הווסחוד (ברוסית: Восход, באנגלית: Voskhod, תרגום: זריחה) היה שדרוג של הטיל הבליסטי R-7. הוא שימש לשיגור למסלול של חללית הווסחוד כחלק מתוכנית ווסחוד (התוכנית המאוישת השנייה של ברית המועצות) ולשיגור לווייני הריגול זניט. בסך הכול בוצעו כ-300 שיגורים, האחרון בוצע בשנת 1976.

ווסטוק (משגר)

משגר הווסטוק (ברוסית: Восток, באנגלית: Vostok, תרגום: מזרח) או הווסטוק-K (נקרא גם R-7 8K72K) היה שדרוג של הטיל הבליסטי R-7. הוא שימש לשיגור למסלול של חללית הווסטוק כחלק מתוכנית ווסטוק (התוכנית המאוישת הראשונה של ברית המועצות).

כוח הטיטאנים

כוח הטיטאנים (באנגלית: !Teen Titans Go) היא סדרת אנימציה אמריקאית לילדים אשר דובבה לעברית ומשודרת בישראל בערוץ הילדים. הסדרה מבוססת על הסדרה הטיטאנים.

כוח הטיטאנים היא ספין-אוף קומי, ללא המשכיות עם הסדרה המקורית, ורק אלמנטים מסוימים נשמרו. חלק מהמדבבים המקוריים לעברית חזרו לדבב בסדרה.

ביולי 2018 יצא סרט באורך מלא המבוסס על הסדרה, ובספטמבר 2019 יצא סרט ההמשך בשם "כוח הטיטאנים נגד הטיטאנים הצעירים" המספר על מפגש בין הגרסאות של קבוצת הטיטנים, הגרסה של הסדרה הזאת עם הגרסה של הסדרה המקורית.

כפל

כֶּפֶל הוא פעולה בין מספרים, ובאופן כללי יותר פעולה בינארית על מבנים אלגבריים כלליים. כפל הוא אחד מארבע פעולות החשבון (יחד עם חיבור, חיסור, וחילוק). כמה מהתכונות הבסיסיות של כפל של מספרים משמשות מודל אקסיומטי למבנים אלגבריים מרכזיים, כמו חבורות או חוגים.

כפל של מספרים טבעיים הוא למעשה פעולת חיבור חוזרת: 4 כפול 3 הוא הסכום , ובאופן כללי "a כפול b" הוא a פעמים b, כלומר b ועוד b ועוד b וכן הלאה, a פעמים או הסכום של a קבוצות שגודל כל אחת מהן הוא b. במערכת פאנו המייצגת את המספרים הטבעיים, הכפל מוגדר באינדוקציה בעזרת פעולת החיבור: , ו- .

את פעולת הכפל של המספרים הטבעיים אפשר להכליל למערכות מספרים גדולות יותר: במספרים הרציונליים הכפל של השברים ו- הוא השבר . במספרים המרוכבים הכפל נובע מן הדיסטריבוטיביות ביחס לחיבור ומההנחה ש- כי: .

השטח של מלבן מוגדר כמכפלת האורך שלו ברוחב או כמכפלת הרוחב שלו באורך - בשתי הדרכים נקבל אותה תוצאה. באותו אופן אפשר להגדיר גם נפח של תיבה (מכפלת האורך, הרוחב והגובה), ואף נפחים בממימד גבוה יותר.

המספרים שמוכפלים נקראים "גורמים" או "מספרים נכפלים". באלגברה, המספר המכפיל משתנה (למשל 3 ב-3xy2) נקרא מקדם. הפעולה ההפוכה לכפל היא החילוק: אומרים ש-"a לחלק ל-b הם c" אם b כפול c שווה ל-a.

במבנים אלגבריים שיש בהם פעולה אחת, כמו חבורה למחצה, מונואיד או חבורה, מקובל לקרוא לפעולה הבינארית "כפל" גם אם אין לה דבר עם פעולת הכפל של מספרים. בדומה לזה, במבנים שיש בהם שתי פעולות, כמו חוג או שדה, מקובל לקרוא לפעולות "חיבור" ו"כפל". כמעט כל המבנים האלה נוצרו כמודלים לטיפול בקבוצות מסוימות של מספרים, ולכן נשמר שמן המקורי של הפעולות.

לוציפר (סדרת טלוויזיה)

לוציפר (באנגלית: Lucifer) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מסוגת פנטזיה ודרמה משטרתית שנוצרה על ידי טום קאפינוס ועלתה לשידור ב-25 בינואר 2016 ברשת פוקס. הסדרה מבוססת על הדמות לוציפר, שנוצרה על ידי ניל גיימן, סם קית' ומייק דרינגנברג, והופיעה בחוברות הקומיקס "סאנדמן" ובסדרת ספין-אוף משל עצמו.

הסדרה עוקבת אחרי לוציפר מורנינגסטר (טום אליס), השטן, שנוטש את הגיהנום ויוצא לחופשה בלוס אנג'לס, שם הוא מנהל מועדון לילה משלו והופך למייעץ עבור משטרת לוס אנג'לס. האנסמבל כולל את לורן גרמן בתפקיד הבלשית קלואי דקר, קווין אלחנדרו כבלש דניאל אספינוזה, לסלי אן ברנדט כמזיקין, די בי וודסייד כאמאנדיל ורייצ'ל האריס בתפקיד ד"ר לינדה מרטין. שתי העונות הראשונות צולמו בוונקובר, קנדה, והחל מהעונה השלישית מתבצעים הצילומים בלוס אנג'לס, קליפורניה.

הסדרה זכתה לביקורות מעורבות במהלך שידורי העונה הראשונה, ובמהלך העונה השנייה והשלישית, היא זכתה לביקורות טובות יותר. טום אליס זכה לשבחים עבור הופעתו, כמו כן סגנון ההומור של הסדרה. במאי 2018, הודיעה רשת פוקס שהיא לא תחדש את הסדרה לעונה נוספת וביוני 2018 הסדרה נרכשה על ידי רשת נטפליקס שהודיעה כי תחדש אותה לעונה רביעית בת עשרה פרקים, שעלתה לשידור ב-8 במאי 2019. ב-6 ביוני 2019 נטפליקס פירסמה כי תהיה עונה חמישית לסדרה בת 16 פרקים והיא תהיה העונה האחרונה בסדרה.

מגילת רות

מְגִלַּת רוּת היא ספר מספרי המקרא, בתנ"ך היהודי הספר כלול בחלק הכתובים, כאחד מחמש המגילות, ובביבליה הנוצרית הוא כלול בספרות ההיסטוריה שבברית הישנה. על פי הנאמר בתחילתו, מתאר הספר מעשה שאירע בתקופת השופטים אולם בקרב חוקרי המקרא חלוקות הדעות באשר לתיארוכו.

המגילה מגוללת את סיפורה של רות הגיורת, המגיעה בעקבות חותנתה היהודייה אל שדות בית לחם, תהליך התאקלמותה והשתרשותה בחברה היהודית והפיכתה לאם המלכות היהודית. במסורת היהודית בחלק מהקהילות נהוג לקרוא את המגילה בחג השבועות.

מעברה

מַעְבָּרָה, או בשם הרשמי "יישוב קליטה", היו יישובים זמניים, אשר התקיימו במדינת ישראל בשנות ה-50. את הרעיון להקים מעברות העלה לוי אשכול בעת ששימש כראש המחלקה להתיישבות של הסוכנות. המעברות הוקמו לרוב בשולי יישובים ותיקים או ביישובים ערביים נטושים, כדי לספק דיור לעולים שהגיעו בגל העלייה הגדול שלאחר קום המדינה.

המעברות נועדו להחליף את מחנות העולים ונבדלו מהם בכך שדיירי המעברה נדרשו להתפרנס למחייתם, בעוד דיירי מחנות העולים פורנסו על ידי הסוכנות היהודית. ב-23 במאי 1950 פורסמה בעיתון "דבר" הידיעה: "בשבוע שעבר הוקמה בהרי ירושלים, על מורדותיה של כסלון הדרומית, ה"מעברה" הראשונה בארץ. ה"מעברה" היא יישוב זמני, אשר תושביו, המוצאים ממחנות העולים לעבודות יעור, מתגוררים באוהלים עם משפחותיהם."; בתוך פחות משנתיים חיו במעברות מעל 220,000 בני אדם.

סויוז (משגר)

סויוז הוא משגר לוויינים וחלליות רב־שלבי בעל מנוע דלק נוזלי, אשר משמש את רוסיה לשיגור חלליות סויוז, לשיגור חלליות פרוגרס לתחנת החלל הבינלאומית ולשיגורים מסחריים של חברת "סטארסם". בהתחלה כל השיגורים בוצעו מקוסמודרום בייקונור וקוסמודרום פלסצק, אך ב-2008 החלו להתבצע שיגורים גם מבסיס החלל האירופי קורו שליד העיר קורו בגיאנה הצרפתית. באפריל 2016 בוצע שיגור הבכורה מקוסמודרום ווסטוצ'ני כששוגר משגר הסויוז לחלל.

משגר הסויוז הוצג בשנת 1966 כפיתוח של משגר הווסטוק, אשר הוא עצמו היה פיתוח של הטיל הבליסטי הבין יבשתי R-7. בהתחלה היה המשגר תלת שלבי, אך דגם ה"מולניה" כלל שלב רביעי שאפשר הגעה למסלול גבוה יותר.

דגמים שונים של המשגר סויוז שוגרו למעלה מ 850 פעם לחלל, יותר מכל משגר אחר, ולמרות תכנונו הנחשב מיושן כיום, הוא מצטיין במחיר זול ואמינות גבוהה ביותר. בין ה-1 בפברואר 2003 ו-26 ביולי 2005, כאשר המעבורות האמריקאיות היו מקורקעות בשל אסון מעבורת החלל קולומביה משגרי הסויוז היו הדרך היחידה לאספקת מזון וציוד לצוות תחנת החלל הבינלאומית.

שרשרת ארוכה של שיגורים מוצלחים נשברה ב-15 באוקטובר 2002, כאשר משגר סויוז בלתי מאויש שנשא לוויין פוטון-M ושוגר מקוסמודרום פלסצק התפוצץ באוויר 29 שניות לאחר המראתו. אדם אחד נהרג ושמונה נפצעו באירוע זה. ב-21 ביוני 2005 נכשל שיגור סויוז ארבע שלבי שנשא לוויין תקשורת צבאי מולניה-M כ-6 דקות לאחר השיגור, בשל אי הפרדות השלב השלישי והשני. המשגר התרסק באזור טיומן בסיביר.

סופרגירל (סדרת טלוויזיה)

סופרגירל (באנגלית: Supergirl) היא סדרת טלוויזיה אמריקנית המבוססת על חוברות הקומיקס "סופרגירל" ו"סופרמן". מבית DC קומיקס.

הגיבורה הראשית מבוססת על דמות סופרגירל שנוצרה על ידי אוטו בינדר וקורט סוואן. בסדרה משולבות דמויות מעולמו של סופרמן ומיקום DC, והיא עלתה לשידור באוקטובר 2015 ברשת CBS בעונתה הראשונה. במאי 2016 חודשה הסדרה לעונה שנייה, ובה היא עברה לרשת The CW ועלתה לשידור ב-10 באוקטובר 2016.

עלילת הסדרה מתמקדת בקארה זור-אל, שניצלה מכוכב הלכת קריפטון יחד עם בן דודה הצעיר, קאל-אל. קארה אומצה בידי משפחת דנברס, ועם השנים גילתה את כוחותיה הייחודיים והפכה לגיבורת-על בהשפעת סופרמן.

עלילת הסדרה מתרחשת בעיר הבדיונית נשיונל סיטי.

בישראל זמינה הסדרה באתר נטפליקס החל מ-12 ביוני 2017.

פיניקס סאנס

פיניקס סאנס (באנגלית: Phoenix Suns) היא קבוצת כדורסל אמריקאית מפיניקס, אריזונה, המשחקת בליגת ה-NBA. הקבוצה החלה את דרכה בליגה בשנת 1968 באולם "וטראנס ממוריאל קוליסאום" ובשנת 1988 הם עברו לאולם אמריקה וסט ארנה. הקבוצה מעולם לא זכתה באליפות ה-NBA.

שן

שן היא איבר בפה, המשמש לחיתוך ולעיסה (עיבוד ראשוני) של המזון.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.