2 אירו

2 אירו הוא מטבע אירו, בעל העריך הגבוה בשוויו במחזור. מטבע זה עשוי שתי סגסוגות: הסגסוגת החיצונית עשויה מנחושת וניקל, ואילו הפנימית עשויה מפליז וניקל. כמו כל מטבעות האירו, בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך.

עיצוב

צד הנושא

על רוב העיצובים הלאומיים מוטבעים בטבעת החיצונית 12 כוכבים כדגל האיחוד האירופי. להלן פירוט על הצד הלאומי של המטבע במספר מדינות:

מדינה תיאור
אוסטריה דיוקנה של ברטה פון זוטנר, סופרת ופעילת שלום
איטליה דיוקנו של דנטה אליגיירי, משורר ופילוסוף
אירלנד נבל אירי
אסטוניה מפת אסטוניה ושם המדינה באסטונית – EESTI.
בלגיה דיוקנו של מלך בלגיה אלברט השני.
גרמניה סמל גרמניה עיט זהוב
הולנד דיוקנה של ביאטריס, מלכת הולנד
יוון תמונה של אירופה נחטפת על ידי האל זאוס הנראה כשור
לוקסמבורג דיוקנו של אנרי, הדוכס הגדול מלוקסמבורג
מלטה צלב מלטה
סלובניה פרנצה פרשרן, מחשובי משוררי סלובניה
סלובקיה סמל סלובקיה
ספרד דיוקנו של מלך ספרד חואן קרלוס הראשון.
פורטוגל החותם המלכותי
פינלנד פרחי צמח מהסוג פטל
צרפת עץ על גבי משושה, שמבטא את צורתה של צרפת, ומשני צדי הגזע האותיות RF, ראשי תיבות של République française – הרפובליקה הצרפתית. מעל לעץ המוטו הלאומי של צרפת: חירות, שוויון, אחווה.
קפריסין פסל אלילי מהמאה ה-10 לפנה"ס
מדינות שאינן באיחוד האירופי אך הן חלק מגוש האירו ובעלות עיצוב משלהן
קריית הוותיקן משנת 1999 עד שנת 2005 הוטבע דיוקנו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני, בשנת 2006 הוטבע סמל קריית הוותיקן ומשנת 2006 מוטבע דיוקנו של האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר.
מונקו דיוקנו של אלבר השני, נסיך מונקו, כשמעליו שם המדינה בצרפתית – MONACO – ומתחתיו שנת ההנפקה. בעבר נשא המטבע את דיוקנאותיהם של רנייה השלישי ואלבר השני, עם שם המדינה ושנת ההנפקה בטבעת החיצונית, אולם לאחר מותו של רנייה בשנת 2005, שונה העיצוב לזה הנוכחי.
סן מרינו מוטבע בניין הממשלה והפרלמנט הנמצא בעיר הבירה, סן מרינו
מדינות שקבעו עיצוב עוד לפני שהיה המטבע הרשמי שלהן
ליטא מוטבע סמל ליטא
לטביה מוטבעת מילדה, על פי המיתולוגיה הבלטית היא אלת החופש והאהבה
אנדורה סמל אנדורה

צד הערך

בצד המשותף של המטבע מוטבעת מפת אירופה, 12 כוכבים המסמלים את 12 הכוכבים בדגל האיחוד האירופי, וערכו של המטבע. משנת 1999 הוטבעו על הצד המשותף רק מפות מדינות האיחוד האירופי, אולם משנת 2007 בעקבות הצטרפותן של 10 מדינות הוטבעה מפת אירופה השלמה.

שולי המטבע

EUR 2 edge (2007 issue)
שוליים סטנדרטיים של מטבע 2 אירו

שולי המטבע גם הם נתונים לעיצובה של כל מדינה, ועליהם מופיעים כיתובים שונים, למשל סיסמה הייחודית למדינה שהנפיקה את המטבע.

מטבעות זיכרון

החל משנת 2004 לכל מדינה שחברה בגוש האירו יש זכות להטביע פעם בשנה מטבעות זיכרון לציון אירועים לאומיים מיוחדים על פני צד הנושא של מטבע 2 אירו. הראשונה שעשתה הטבעה מיוחדת היא יוון בשנת 2004 לציון אולימפיאדת אתונה. משנת 2013 יש זכות לכל מדינה בגוש האירו להטביע יותר ממטבע זיכרון אחד . גרמניה חתמה על הסכם בו כל שנה במשך 20 שנה יוטבע עיצוב שלה על כל אחת מהמדינות המרכיבות אותה, ספרד עשתה בדומה לה מטבעות זיכרון לכל הקהילות אוטונומיות של ספרד המרכיבות אותה.

גם האיחוד האירופי עצמו מנפיק לכל המדינות מטבעות מיוחדים בשפות מדינות גוש האירו לציון אירוע חשוב של האיחוד האירופי. נכון להיום (2012) האיחוד האירופי הנפיק שלוש פעמים הטבעות כאלה – בשנת 2007 לציון 50 שנה להסכם רומא, בשנת 2009 לציון 10 שנים להצמדת המטבעות הראשונים לאירו וההתחלה בשימוש באירו במקביל למטבעות הלאומיים שקדמו לו ובשנת 2012 לציון 10 שנים מהיום בו האירו הפך לההילך החוקי היחיד במדינות גוש האירו הראשונות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מידע על מטבע 2 אירו באתר הבנק האירופאי המרכזי (באנגלית)

10 אירו-סנט

10 אירו-סנט הוא מטבע האירו בעל העריך החמישי במחזור. מטבע זה כמו מטבעות ה50 אירו-סנט וה-20 אירו-סנט עשוי מסגסוגת מסוג זהב נורדי. בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם הכיתוב 10 אירו סנט.

1 אירו

1 אירו הוא מטבע אירו, בעל העריך השני בשוויו במחזור. מטבע זה עשוי שתי סגסוגות המקנות לו שני צבעים. הסגסוגת החיצונית עשויה פליז וניקל, ואילו זו הפנימית עשויה מנחושת וניקל. כמו כל מטבעות האירו, בעוד צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך. המטבע נכנס למחזור לראשונה בשנת 2002, אולם על חלק מן המטבעות מוטבעת שנת ההנפקה 1999, שבה האירו נכנס לשימוש לראשונה. ישנם 6.43 מיליארד מטבעות 1 אירו במחזור, דבר אשר מעמיד את המטבע במקום השישי ברשימת מטבעות האירו שבמחזור.

20 אירו-סנט

20 אירו סנט הוא מטבע האירו בעל העריך הרביעי בגודלו במחזור. הוא עשוי מסגסוגת מסוג זהב נורדי. צד הנושא של המטבע הוא בעל עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, צד הערך הוא משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך.

50 אירו-סנט

50 אירו-סנט הוא מטבע אירו בעל העריך השלישי בגודלו במחזור. מטבע זה עשוי סגסוגת מהסוג זהב נורדי. כמו מטבעות נוספים בגוש האירו, צד הנושא של המטבע נושא עיצוב ייחודי לכל מדינה המנפיקה אותו, ועל כן נקרא גם הצד הלאומי, ואילו צד הערך משותף ונושא עיצוב של מפת אירופה יחד עם העריך.

אירו

האֵירוֹ (סמל: €; קוד: EUR) הוא המטבע האחיד של תשע־עשרה מתוך עשרים ושמונה המדינות החברות באיחוד האירופי, מדינות אלו מכונות גוש האירו. האירו הוא המטבע השני הנסחר ביותר בשוק מטבע החוץ אחרי הדולר אמריקני. האירו מחולק ל-100 סנט.

על האירו אחראים הבנק המרכזי האירופי והבנקים המרכזיים הלאומיים של המדינות החברות. הבנק המרכזי האירופי (שמקום מושבו בפרנקפורט) אחראי בלעדית על המדיניות המוניטרית של האיחוד המוניטרי האירופי, בעוד שהבנקים המרכזיים הלאומיים, הכפופים לבנק המרכזי האירופי, אחראיים על הנפקת השטרות והמטבעות והפצתם ברחבי גוש האירו, ועל תפעול מערכת התשלומים של גוש האירו.

אסקרגו

אסקרגו (בצרפתית: escargots) הוא מתאבן עשוי מחילזון במטבח הצרפתי הנאכל באירועים חגיגיים.

השם הנפוץ בעולם של המאכל הגיע מצרפתית, אשר קלטה אותו מהמילה האוקסיטנית escaragol, שמשערים שהגיעה ממילה קדם-לטינית *karakauseli‏.

מבין מיני החלזונות הרבים, 116 זנים ניתנים לאכילה. הזן המקובל לאכילה הוא חלזון הגינה. במצבם הטבעי, ובשל העובדה שהחלזונות אוכלים עלים נרקבים ובוץ, הם רעילים לבני אדם. על מנת לאכול את החלזונות יש לנקותם מרעלנים אלה באמצעות דיאטה של מאכלים שאינם רעילים במשך מספר ימים. כיום מרבית חלזונות המאכל גדלים בחוות גידול, בהם מאכילים אותם דגנים.

הכנת האסקרגו מבוצעת על ידי הוצאת החילזון מקונכייתו, ניקויו, בישולו עם חמאת שום ועשבי תיבול (לרוב פטרוזיליה) והחזרת החילזון המבושל לתוך קונכייתו. המנה מוגשת על צלחת מיוחדת בצורת שבלול, עם כלי הגשה תואמים - מלקחיים המשמשים להחזקת השבלול ומזלג מיוחד (מזלג שבלולים) לצורך הוצאת בשר השבלול.

החלזונות עשירים בחלבונים וכמות השומן בהם מועטה, אולם בשל הבישול בחמאה, המאכל עתיר בשומן ובכולסטרול.

ברטה פון זוטנר

הברונית ברטה פון זוּטנֶר (גרמנית: Bertha von Suttner;‏ 9 ביוני 1843 - 21 ביוני 1914) הייתה פציפיסטית, סופרת צ'כית-אוסטרית ופעילת שלום. בשנת 1905 הייתה לאישה השנייה שקבלה פרס נובל והראשונה שקיבלה את פרס נובל לשלום וכלת הפרס האוסטרית הראשונה.

הלוטו האירופי

הלוטו האירופי (EuroMillions) הוא מפעל הגרלות לוטו אירופי אשר נוסד ב-7 בפברואר 2004 על ידי מפעל הלוטו הצרפתי (בצרפתית: Française des Jeux), מפעל הלוטו הספרדי (בספרדית: Loterías y Apuestas del Estado), ומפעל הלוטו הבריטי (Camelot). בשלב ראשון ההגרלות נערכו רק בבריטניה, צרפת וספרד, אולם כבר ב-8 באוקטובר 2004 הצטרפו למפעל גם מפעילי הגרלות לוטו מן המדינות אוסטריה, בלגיה, אירלנד, לוקסמבורג, פורטוגל, ושווייץ.

הגרלות הלוטו האירופי נערכות מדי ערב שבת ומתקיימות בפריז. עלות כרטיסי ההגרלה רגילים היא 2 אירו לטור, 1.50 ליש"ט בבריטניה, ו- 3.20 פרנק שווייצרי בשווייץ. פרסי ההגרלות, להוציא את הפרס הגדול, נקבעים לפי שיעור ההשתתפות בכל מדינה. כל הפרסים, כולל הפרס הגדול, פטורים ממס בכל המדינות להוציא את שווייץ, וניתנים לזוכה בסכום אחד.

מועדון ספורט סווהו

IK Sävehof (מבוטא סֵוֵוהּוֹ(בְ) אִי קוּהָ, מילולית "מועדון הספורט סווהו") היא קבוצת כדוריד שוודית מהעיר פטילה (פרוור של גטבורג שבוֵסְטְרָה יֶיטַאלַנְד). המרכז הביתי של הקבוצה הוא פטילה ארנה שיש בה 4,000 מקומות ישיבה.

מיקל ארטטה

מיקל ארטטה אמטריאין (בספרדית: Mikel Arteta Amatriain נולד ב-26 במרץ 1982 בסן סבסטיאן שבספרד) הוא כדורגלן עבר ספרדי ששיחק בעמדת הקשר כיום עוזר מאמן במנצ'סטר סיטי.

סקייפ

סקייפ (באנגלית: Skype) היא תוכנת טלפוניה (Voice Over IP) המבוססת (כיום) על תשתית-ענן, ומסרים מידיים. המיזם הוקם בשנת 2003 על ידי איש העסקים השוודי ניקלס זנסטרום וינוס פריס הדני. התוכנה נכתבה על ידי אותו צוות המתכנתים מאסטוניה, שיחד עם זנסטרום ופריס יצר את תוכנת שיתוף הקבצים קאזה. משתמשי סקייפ יכולים לנהל ביניהם שיחות בחינם, להתקשר למספרי טלפון רגילים עבור תשלום (SkypeOut), לקבל שיחות ממספרי טלפון רגילים (SkypeIn) ולקבל הודעות דואר קולי. התוכנה הורדה למעלה מ-500 מיליון פעמים, והיו לה (נכון לסוף יוני 2007) 220 מיליון מנויים פעילים.

קליבר (מכשיר מדידה)

קליבר, או בשמו העברי מד-זחיח, הוא מכשיר מדידה למדידות אורך חיצוניות ופנימיות מדויקות. השימוש בו נפוץ בתעשייה.

ראנד דרום אפריקאי

ראנד דרום אפריקאי (באנגלית: South African rand‏; באפריקאנס: Suid-Afrikaanse rand) הוא המטבע הרשמי של דרום אפריקה. מקור שמו בוויטווטרסראנד (Witwatersrand), הרכס עליו בנויה העיר יוהנסבורג ובו נמצאו מרבית מרבצי הזהב של דרום אפריקה. סמל הראנד הוא R והוא מתחלק ל-100 סנטים, שסימונם c. קוד ISO 4217 של המטבע הוא ZAR, ראשי התיבות של שמו בהולנדית (Zuid-Afrikaanse rand).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.