1996 בארצות הברית

1996 בארצות הברית הייתה השנה בה חגגה ארצות הברית 220 שנה מיום היווסדה.

הנהגה

אירועים בולטים

Theodore Kaczynski

3 באפריל: הרוצח הסדרתי טד קזינסקי הידוע יותר בכינויו "היונבומבר" (Unabomber) נלכד בבקתה הדחוקה שבה התגורר במונטנה

ElectoralCollege1996

5 בנובמבר: הנשיא הדמוקרטי המכהן ביל קלינטון מנצח במערכת הבחירות הנשיאותיות ה-53 של ארצות הברית

נפטרו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Nathaniel Lash (21 בדצמבר 2016). "At Allegiant, a board and business model with roots in ValuJet". Tampa bay. בדיקה אחרונה ב-4 באפריל 2019.
  2. ^ "1996 Republican Convention Evening Session". 15 באוגוסט 1996.
It's a Man's World

It's a Man's World (בעברית: זה עולם של גברים) הוא אלבום האולפן ה-21 של זמרת הפופ האמריקנית, שר. האלבום יצא לאור ב-6 בנובמבר 1995 (באירופה), 25 ביוני 1996 (בארצות הברית), על ידי חברות התקליטים וורנר מיוזיק גרופ (באירופה) וריפרייז רקורדס (בארצות הברית).

עם יציאתו נכנס האלבום אל המקום ה-10 במצעד האלבומים הבריטי.

STS-76

STS-76 הייתה משימתה ה-16 של מעבורת החלל אטלנטיס, ומשימת המעבורות החמישית בתוכנית מיר ומעבורות החלל. המשימה שוגרה ב-22 במרץ 1996 מ-LC-9B ממרכז החלל קנדי ונחתה ב-31 במרץ 1996 בבסיס חיל האוויר אדוארדס בקליפורניה. STS-76 הייתה משימת המעבורת השלישית שעגנה בתחנת החלל מיר הרוסית, והיא נשאה עימה את האסטרונאוטית שאנון לוסיד לשהייה ממושכת בתחנה (בתחילה כחלק ממשלחת EO-21 ולאחר מכן כחלק ממשלחת EO-22), שהחלה את השהייה הרציפה של אסטרונאוטים אמריקאיים על גבי מיר, שהסתיימה בינואר 1998. המשימה נשאה עימה גם מודול מעבדה של ספייסהאב ובמהלכה בוצעה הליכת החלל הראשונה של ארצות הברית מחוץ לשני רכבי חלל מעוגנים.

STS-79

STS-79 הייתה משימתה ה-17 של מעבורת החלל אטלנטיס, משימת המעבורות השישית במסגרת תוכנית מיר ומעבורות החלל ומשימת העגינה הרביעית בתחנת החלל מיר. המשימה שוגרה ב-16 בספטמבר 1996 מ-LC-39A ממרכז החלל קנדי ונחתה ב-26 בספטמבר 1996 גם כן במרכז קנדי. המעבורת נשאה עימה אל תחנת החלל מיר אספקה ואת האסטרונאוט ג'ון בלאהא, שהחליף את האסטרונאוטית שאנון לוסיד, שחזרה על גבי המעבורת לכדור הארץ לאחר שהייה בת 6 חודשים במיר. בנוסף בוצעו במהלך המשימה מספר ניסויים מדעיים על גבי יחידת המעבדה ספייסהאב שנשאה המעבורת.

STS-80

STS-80 היא משימה שהוטסה על מעבורת החלל קולומביה. ההשקה תוכננה במקורה לתאריך ה-31 באוקטובר בשנת 1996, אך עוכבה לתאריך ה-19 בנובמבר ממספר סיבות. בנוסף על כך, הנחיתה שתוכננה במקור לתאריך ה-5 בדצמבר, נדחתה לתאריך ה-7 בדצמבר, מפני שמזג האוויר הקשה מנע את הנחיתה למשך יומיים. המשימה הייתה משימת המעבורת הארוכה ביותר שהוטסה אי פעם. היא הייתה בחלל במשך זמן של 17 ימים, 15 שעות ו- 53 דקות. למרות שהיו מתוכננות שתי יציאות של אסטרונאוטים לחלל, הן בוטלו בגלל בעיות עם פתח האוויר מה שמנע מהאסטרונאוטים תום ג'ונס ותמרה ג'רניגן לצאת מהמעבורת.

אולימפיאדת אטלנטה (1996)

אולימפיאדת אטלנטה (1996) היא האולימפיאדה ה-26 בעת החדשה, שציינה גם 100 שנים למפעל האולימפי. היא נמשכה 16 ימים, מ-19 ביולי עד ל-4 באוגוסט 1996. השתתפו בה 10,318 ספורטאים מ-197 מדינות.

גל פרידמן שייצג את ישראל בגלישת מיסטרל (גברים) זכה בה במדליית ארד והיה לישראלי היחיד שזכה במדליה באולימפיאדה זו.

ב-27 ביולי, אירע פיגוע בפארק שבו פוצץ מטען צינור במהלך הופעת רוק. כתוצאה מהפיצוץ נהרגה אישה, 111 נפצעו ועוד כתב נפטר מהתקף לב כאשר רץ למקום הפיצוץ. המטען הונח על ידי אריק רוברט רודולף, אשר המניע שלו היה חוק ההפלות.

גביע הזהב 1996

גביע הזהב של CONCACAF ‏1996 נערך בין ה-10 ל-21 בינואר 1996 בארצות הברית, והיה הטורניר השלישי של גביע הזהב, והמהדורה ה-13 של אליפות צפון אמריקה בכדורגל. התחרות נוהלה על ידי CONCACAF, הגוף המנהל של הכדורגל הצפון-אמריקני. לראשונה בטורניר, השתתפה בו נבחרת אורחת שאינה חברה ב-CONCACAF. הנבחרת שהוזמנה הייתה ברזיל, ששלחה לטורניר את הנבחרת האולימפית שלה (עד גיל 23).

בשונה מטורניר גביע הזהב 1993, הורחב המפעל מ-8 ל-9 נבחרות, שחולקו לשלושה בתים במקום לשניים. טורניר זה, בניגוד לקודם, התקיים בחודשי החורף ולא בקיץ.

במשחק הגמר גברה מקסיקו על הנבחרת האורחת ברזיל בתוצאה 2–0, והשלימה זכייה שנייה ברציפות בתואר.

הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1996

הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1996 (באנגלית: United States presidential election of 1996), הייתה מערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית ה-53 שהתקיימה ב-5 בנובמבר 1996. ההתמודדות הייתה בין הנשיא המכהן דאז והמועמד הדמוקרטי, ביל קלינטון מארקנסו עם סגנו, אל גור מטנסי, מול המועמד הרפובליקני בוב דול, הסנאטור לשעבר מקנזס, ומזכיר הדיור לשעבר ג'ק קמפ מניו יורק כמועמד לסגנות הנשיאות. עוד מועמד היה איש העסקים רוס פרו יחד עם המפלגה הרפורמיסטית האמריקאית, עם הכלכלן פאט צ'ואט כסגנו. הוא קיבל פחות תשומת לב תקשורתית ולא נכח בעימותי הבחירות. אף שפרו השיג 8% מקולות המצביעים, שיעור מכובד למועמד שלישי, הוא לא שחזר את הצלחתו מהבחירות הקודמות. אחוז ההצבעה היה 49%, הנמוך ביותר מאז הבחירות ב-1924.

באמצע הקדנציה הראשונה שלו, סיכוייו של קלינטון להיבחר נראו קלושים. המפלגה הדמוקרטית איבדה את הרוב שלה בסנאט ובבית הנבחרים בפעם הראשונה מזה כמה עשורים. הוא חזר בו מהבטחתו לקצץ במיסים כדי להקטין את הגירעון בתקציב, חוקק חוק פדרלי האוסר על כלי נשק, ויוזמתו לרפורמה בביטוח הבריאות נכשלה. קלינטון הצליח לצבור תאוצה כשהכלכלה התאוששה מהמיתון של תחילת שנות ה-90 וכתוצאה מיציבות עולמית. הוא הצליח להיבחר מחדש בפער גדול מאוד בקרב המצביעים והאלקטורים. למרות תבוסתו של דול, המפלגה הרפובליקנית שמרה על רוב בבית הנבחרים ובסנאט.

החופש להינשא

החופש להינשא (באנגלית: Freedom to Marry) הוא ארגון ללא כוונת רווח אמריקאי הפועל לקידום הכרה כלל-ארצית בנישואים חד-מיניים בארצות הברית. הארגון נוסד ב-2003 על ידי אוון וולפסון (Evan Wolfson) - שנחשב על ידי רבים כאבי התנועה לנישואים חד-מיניים - והוא גם מנכ"ל הארגון.

על פי הצהרת הארגון - שכותרתה "מפת הדרכים לניצחון" - הארגון פועל להשגת הכרה בנישואים חד-מיניים בכל מדינות ארצות הברית. על פי הצהרת הארגון הוא פועל גם להשגת תמיכת רוב הציבור בשוויון בנישואים ולשים סוף למה שהארגון רואה בו אפליה פדרלית של נישואים חד מיניים. הארגון פועל גם לביטול החוק להגנת הנישואים - חוק פדרלי שנחקק ב-1996 בארצות הברית, ושמונע מהרשויות הפדרליות במדינה להכיר בנישואים חד-מיניים, והחלפתו בחוק כבוד לנישואין שתואם לעמדת הארגון בנושא.

ב-2010 השיק הארגון קמפיין בשם "קיץ למען נישואים", קמפיין שנועד להיות מנוגד לסיור האוטובוס האנטי-להט"בי של הארגון למען נישואים, "גבר אחד, אישה אחת".

בתחילת 2015, 37 מדינות בארצות הברית הכירו בנישואים חד-מיניים וכן בוושינגטון די. סי., הוכרו נישואים חד-מיניים באמצעות חקיקה.

ב-26 יוני 2015 הושגו למעשה מטרות הארגון, לאחר פסק דין אוברגפל נגד הודג'ס, שבעקבותיו נישואים חד-מיניים הפכו להיות חוקיים בכל מדינות ארצות הברית.

המשחקים הפאראלימפיים אטלנטה (1996)

המשחקים הפאראלימפיים (אולימפיאדת הנכים) ה-10 נערכו באטלנטה, ג'ורג'יה, ארצות הברית בשנת 1996.

באולימפיאדה התקיימו תחרויות ב-19 ענפים, כולל שני ענפים שהודגמו לראשונה ונכללו במניין המדליות הרשמי: אופניים, אתלטיקה, בוצ'יה (דומה לפטאנק), ג'ודו, הרמת כוח, חץ וקשת, טניס, טניס שולחן, כדור שער, כדורגל (7 שחקנים בקבוצה), כדורסל, כדורעף, כדורת דשא, סייף, קליעה, רוגבי בכיסאות גלגלים (הדגמה), רכיבה, שחייה ושיט (הדגמה).

הרייט המרגלת (סרט)

הרייט המרגלת (באנגלית: Harriet The Spy) הוא סרט קומדיה משפחתית בכיכובה של מישל טרכטנברג שיצא לאקרנים ב-10 ביולי 1996 בארצות הברית. סרט זה מבוסס על רומן הנעורים "הרייט המרגלת" שנכתב על ידי הסופרת האמריקאית לואיז פיציו שיצא לאור בשנת 1964 והפך לקלסיקה.

התרסקות מטוס חיל האוויר של ארצות הברית בקרואטיה

התרסקות מטוס חיל האוויר של ארצות הברית בקרואטיה התרחשה ב-3 באפריל 1996. מטוס נוסעים של חיל האוויר האמריקאי פגע בצלע הר במהלך גישתו לנחיתה בנמל התעופה של העיר דוברובניק. כל 35 יושבי המטוס נספו. ביניהם היה מזכיר המסחר של ארצות הברית רון בראון.

טיסה 592 של וליוג'ט

טיסה 592 של וליוג'ט הייתה טיסה שהתרסקה ב-11 במאי 1996 בדרכה מנמל התעופה הבינלאומי של מיאמי, פלורידה לנמל התעופה הבינלאומי הרטספילד-ג'קסון באטלנטה, ג'ורג'יה. ההתרסקות מוטטה את האמינות של חברת התעופה הזולה וליוג'ט.

טיסה 800 של TWA

טיסה 800 של חברת TWA הייתה טיסת נוסעים מנמל התעופה ג'ון פ. קנדי (JFK) בניו יורק לנמל התעופה שארל דה גול בפריז, שהתרסקה בים מול לונג איילנד ב־17 ביולי 1996 עם 230 איש על המטוס, בהם הגיטריסט המצליח מרסל דאדי.

חקירה רשמית מטעם מנהל התעופה הפדרלי של ארצות הברית (FAA) קבעה שסיבת התאונה האווירית היא ניצוץ חשמלי שהצית את אדי הדלק במכל הדלק המרכזי, אך מיד לאחר האסון צצו מספר "תאוריות אלטרנטיביות" שהציעו הסברים משלהן לתאונה.

טקס פרסי אוסקר ה-68

טקס פרסי אוסקר ה-68 (באנגלית: 68th Academy Awards) להענקת פרסי האוסקר של האקדמיה האמריקאית לקולנוע למיטב סרטי הקולנוע והטלוויזיה של שנת 1995 נערך בדורותי צ'נדלר פביליון שבלוס אנג'לס, קליפורניה, ב-25 במרץ 1996. השחקנית וופי גולדברג הנחתה את הטקס בפעם השנייה שלה.

סרטו של מל גיבסון, "לב אמיץ", היה מועמד לעשרה פרסי אוסקר וזכה בחמישה, ביניהם פרס הסרט הטוב ביותר ופרס הבמאי הטוב ביותר.לקראת טקס זה הוחלט לפצל את הפרס לפסקול המקורי הטוב יותר לשני פרסים נפרדים: "פרס לפסקול מקורי בסרט דרמה", ו"פרס לפסקול מקורי בסרט קומי או מוזיקלי". שינוי זה נבע מהדומיננטיות של הסרטים המונפשים של וולט דיסני בקטגוריה זו (4 זכיות ב-6 השנים האחרונות), והרצון להעניק הזדמנות שווה לסרטים שאינם מוזיקליים. בטקס לשנת 1999 אוחדו מחדש שני הפרסים, ומאז מוענק פרס אחד לפסקול המקורי.במהלך הטקס הוענקו פרסי אוסקר לשם כבוד לשחקן קירק דאגלס ולאנימטור צ'אק ג'ונס. כמו כן הוענק פרס אוסקר להישגים מיוחדים לאנימטור ג'ון לאסיטר על עבודתו ב"צעצוע של סיפור" – סרט ההנפשה הממוחשבת הראשון באורך מלא.

נינטנדו 64

נינטנדו 64 (באנגלית: Nintendo 64 או בקיצור N64) היא קונוסלת המשחק הביתית השלישית מבית היוצר של נינטנדו. היא נקראת נינטנדו 64 בגלל מעבד ה-64 ביט שהיא מכילה. היא יצאה לאור ביפן ב-23 ביוני 1996, בארצות הברית ב-29 בספטמבר 1996 ובאירופה ב-1 במרץ 1997. נינטנדו 64 היא הקונסולה האחרונה מבית נינטנדו שהשתמשה בקלטות (cartridges) והייתה הראשונה שכללה בקרים עם סטיק אנלוגי. מחירה ההתחלתי של הקונסולה היה 199$ (בדולרים אמריקאים). נינטנדו 64 היא אחת מהקונסולות הביתיות הראשונות שהשתמשו בגרפיקה תלת ממדית מלאה.

במקור, בפרסום הראשון שלה שמה היה Ultra 64 והיא תוכננה לצאת בנובמבר 1995 כדי להציג את קונסולת הדור החמישי של נינטנדו, אבל הפיתוח התעכב עד 1996, ומבחינה אסטרטגית הוחלט לשנות את שמה ל-"נינטנדו 64" שהיה בולט לפרסום.

הנינטנדו 64 זכתה להצלחה רבה בזכות הגרפיקה והמשחקים (במיוחד "סופר מריו 64") אבל כשלה במכירות נגד המתחרה שלה הפלייסטיישן והגיעה לסיומה ב-2002.

ביפן, נוצר תוסף לקונסולה זו בשם Nintendo 64DD, המתפקד כמו ה - Famicom Disk System של ה-NES, המאפשר לשחק משחקי דיסקטים (DD הוא קיצור של Disk Driver). תוסף זה קיבל מספר קטן של משחקים ולא זכה לשחרור בארצות הברית ואירופה בשל כשלונו, אשר גרם לביטול משחק המשך למשחק המצליח, סופר מריו 64.

עונת 1995/1996 ב-NBA

עונת 1995/1996 היא העונה ה-50 של ליגת ה-NBA. העונה הסתיימה עם זכייתה הרביעית של שיקגו בולס בתואר האליפות, לאחר שבסדרת הגמר ניצחה שיקגו את סיאטל סופרסוניקס בתוצאה 4-2, ומייקל ג'ורדן זכה בתואר ה-MVP של סדרת הגמר. ג'ורדן זכה גם בתואר ה-MVP של העונה הסדירה בפעם הרביעית בקריירה לאחר שסיים כמלך הסלים של ה-NBA עם 30.4 נקודות בממוצע למשחק והוליך את הבולס למאזן העונה הסדירה הטוב ביותר של קבוצת NBA אי פעם (72-10). בעונת 2015/2016 נשבר שיא זה על ידי גולדן סטייט ווריורס שסיימה את העונה עם מאזן 73-9.בעונת 1995/1996 התרחבה ליגת ה-NBA לראשונה מעבר לגבולות ארצות הברית כשצירפה שתי קבוצות קנדיות - ונקובר גריזליס וטורונטו ראפטורס - שהגדילו את מספר קבוצות הליגה ל-29 בסך הכל. במהלך העונה, ב-29 בינואר 1996, חזר מג'יק ג'ונסון מפרישה וחתם בלוס אנג'לס לייקרס על חוזה עד לסיום העונה. ג'ונסון, ששיחק מעמדת הפאוור פורוורד לאחר שהעלה במשקל בזמן הפרישה, שיחק 33 משחקים במהלך העונה והעמיד ממוצעים של 14.6 נקודות, 5.7 ריבאונדים ו-6.9 אסיסטים למשחק, הנמוכים ביותר בקריירה בקטגוריות אלו. בסיום עונת 1995/1996 הודיע ג'ונסון על פרישה סופית ממשחק פעיל.

עונת 1996/1997 ב-NBA

עונת 1996/1997 היא העונה ה-51 של ליגת ה-NBA. העונה הסתיימה עם תואר האליפות השני ברציפות של שיקגו בולס, וזכייתה החמישית בכך הכל. בסדרת הגמר ניצחה שיקגו את יוטה ג'אז בתוצאה 4-2, ומייקל ג'ורדן זכה בתואר ה-MVP של סדרת הגמר. בתואר ה-MVP של העונה הסדירה זכה לראשונה קארל מלון לאחר שקלע 27.4 נקודות בממוצע למשחק לאורך העונה והוליך את קבוצתו, יוטה ג'אז, למאזן הטוב במערב (64-18).בתחילת עונת 1996/1997 פרסמה ליגת ה-NBA את רשימת 50 השחקנים הגדולים בתולדות ה-NBA במסגרת ציון חמישים השנים שעברו מאז הקמתה של הליגה. הרשימה כוללת את חמישים השחקנים שנבחרו כטובים ביותר וכמשפיעים ביותר בחצי המאה הראשונה של ה-NBA, ומבוססת על ההופעות ברמה המקצוענית, ספורטיביות, יכולת מנהיגות, ומידת התרומה להתפתחות משחק הכדורסל. בנוסף ל-50 השחקנים הגדולים, נבחרו גם עשרת המאמנים הטובים ביותר ועשר הקבוצות הטובות ביותר בעונה בהיסטוריה של ה-NBA.

ב-18 ביולי 1996 חתם שאקיל אוניל בלוס אנג'לס לייקרס, ויחד עם קובי בראיינט שנבחר בדראפט באותה עונה, הפך את הלייקרס לאחת הקבוצות הדומיננטיות ב-NBA במשך כעשור. הלוס אנג'לס לייקרס זכו בשלוש אליפויות NBA רצופות בתקופתו של אוניל בקבוצה (2000-2002).

קומדי סנטרל

קומדי סנטרל (באנגלית: Comedy Central) הוא ערוץ טלוויזיה אמריקאי בבעלות חברת ויאקום שמשדר בעיקר תוכניות קומדיה למבוגרים. אחוזי הצפייה בערוץ, שבתחילת דרכו, בשנים 1991–1997, היו מעטים מאוד, גדלו בצורה משמעותית מאז שעלתה בו הסדרה סאות' פארק, וכיום הוא מהפופולריים בערוצי הכבלים.

בתחילת 2011 הערוץ בגרסתו המקומית החל את שידוריו בישראל ללקוחות HOT והחליף את ערוץ ביפ, ומשודר ב-HD.

שברולט קורסיקה

שברולט קורסיקה (באנגלית: Chevrolet Corsica) היא מכונית משפחתית גדולה המוגדרת כמכונית קומפקטית, מתוצרת יצרנית הרכב האמריקאית שברולט, חברת בת של קונצרן הרכב ג'נרל מוטורס אשר יוצרה בין השנים 1987–1996 בארצות הברית.

בין השנים 1987-1991 דגם ה"שברולט קורסיקה" יוצר בקנדה תחת השם "Pontiac Tempest" (דור רביעי)."שברולט קורסיקה" שווקה בישראל (בתצורת סדאן, 4 דלתות).

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.