תנועת אומ"ץ

"אומ"ץ" (או "תנועת אומ"ץ") היא עמותה הפועלת בישראל ונאבקת נגד הקשר ההדדי בין הון ושלטון, נגד השחיתות ולמען שוויון הכול בפני החוק.

העמותה הוקמה במאי 2003 כשדרוג לעמותת אמיתי, שהפסיקה לפעול.[1] בהודעת ההקמה נאמר שהעמותה הוקמה עקב מה שחבריה רואים כשימוש ציני בנושאים ביטחוניים ומדיניים לעסקיהם הפרטיים של כמה מקברניטי המדינה ומקורביהם, וחדירת גורמים פליליים למערכת הפוליטית הממלכתית והמקומית. זוהי עמותה א-פוליטית וא-מפלגתית, המתקיימת מתרומות ומדמי חבר, ללא תקצוב מהמדינה, וחבריה פועלים בהתנדבות. בראשה עמד העיתונאי אריה אבנרי עד לפטירתו. מאפריל 2016 עומד בראש העמותה פליצ'ה פלד.

עמותת אומ"ץ חרתה על דגלה את זכויות האדם, את המלחמה בכל ניסיון להטות את הסדר הקיים לטובת גורמים פרטיים, את המלחמה בשחיתות, ועקרון של מנהל תקין.

העמותה איננה מטפלת בעניינים אישיים של הפונים אליה, אלא רק בנושאים עקרוניים הנוגעים לכלל הציבור.

סמליל עמותת אומ"ץ

מפעולות העמותה

בשנים 20042008 טיפלה העמותה גם בנושאים הבאים:

בשנת 2015 עתרה העמותה לבג"ץ בדרישה לפתוח בחקירה גלויה נגד ראש יאח"ה, תת-ניצב אפרים ברכה, ולהשעותו מתפקידו, "מחמת עבירות פליליות לכאורה שביצע תנ"צ ברכה, כפי שאלה נחשפו בפירוט באתר News1 על ידי העיתונאי יואב יצחק".[4] כעבור כשבוע התאבד ברכה, ולאחר מכן שיבח משרד המשפטים את הגינותו של ברכה ואת מסירותו לשלטון החוק.[5]

אות אומ"ץ

עמותת אומ"ץ מעניקה בכל שנה את אות אומ"ץ לאישים אשר לדעת העמותה תרמו למדינה בהתאם למטרות העמותה.

 • 2011: שר התקשורת משה כחלון, בגין פעילותו לטובת צרכני הטלפונים הניידים וצרכני הטלוויזיה בכבלים, ובמקביל עבור צעדים משמעותיים שננקטו ביוזמתו בתחום הרווחה לטובת האוכלוסיות החלשות והפגועות. הוענק עיטור כבוד מטעם יושב ראש הנהלת אומ"ץ לעו"ד מרדכי וירשובסקי, אשר קיבל את הפרס בשל מאבקו למען מנהל תקין טוהר מידות ושמירת זכויות האדם והאזרח כדרך חיים. פרופ' דפנה ברק-ארז דיקן הפקולטה של אוניברסיטת תל אביב, על פעילותה בעוולות משפטיות, צדק חברתי וסגירת פערים חברתיים, רזי ברקאי שדרן גלי צה"ל על מלחמתו למען הצדק. גל גבאי-דולפין, בגין התוכניות החברתיות בערוץ 2. ד"ר נגסט מנגשה על פעילותה הרבה למען יוצאי אתיופיה. נצ"מ (בדימוס) ישראל אברבנאל על חשיפת מחדלי הקצונה במשטרה, העיתונאי צבי זרחיה על חשיפת קשרי הון ושלטון, יצחק ג'קי אדרי בגין מאבקו למניעת העדפות יתר בכי"ל. עו"ד פנחס פישלר עבור מאבקו הממושך, העקבי והבלתי מתפשר למען שמירת שלטון החוק ולמען שמירת טוהר המידות במשטרת ישראל.
 • 2015: בני גנץ, לוסי אהריש, דורון אלמוג, זאב בילסקי, מרדכי גילת, מיכל שבת ועוזי דיין, נגה ניר נאמן וסיון כהן, יובל כהן, נחום לוי, אליהו מצא, יעקב קורי, ישראל גודוביץ, עמי דור-און, עו"ד רויטל כרם, טל שניידר
 • נצ"מ אפרים ארליך ("קרמשניט") שקיבל דרגת ניצב משנה בעקבות מאבקם המשותף של תנועת אומץ' ועו"ד פיני פישלר, הומלץ לקבל את אות אומץ בעקבות פרשת האחים פריניאן, הקמת ועדת זיילר והדחת מפכ"ל המשטרה רב ניצב משה קראדי, אולם משטרת ישראל, באמצעות תת-ניצב שאול גורדון, היועץ המשפטי של משטרת ישראל, סירבה לאשר הגעתו לטקס על אף ששנה קודם לכן הוא זכה באות אביר איכות השלטון והשתתפותו אושרה על ידם. קרמשניט עבר לשירותי הכבאות ובדצמבר 2016, אחר כשלוש וחצי שנים, הוחזר למשטרה.
 • תנועת אומץ ליוותה את מאבקו של נצ"מ ישראל אברבנאל, בחשיפת מחדלי המשטרה הפרשת "רצח המקורות", מאבק שלווה בצמידות לעו"ד פיני פישלר. נצ"מ ישראל אברבנאל קיבל אף הוא את אות אומץ בשנת 2011.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ יואב יצחק, הוקמה עמותה חדשה למנהל תקין ולצדק משפטי וחברתי, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 17 במאי 2003
 2. ^ בג"ץ 2365/08 אומ"ץ נ' הוועדה למינוי דיינים, הרב יונה מצגר, היועץ המשפטי לממשלה - באתר בתי המשפט.
 3. ^ אבירם זינו, מזוז על תוארי טרטמן: לטיפול הזירה הציבורית, באתר ynet, 13 במרץ 2007
 4. ^ ספיר כלפון, ‏אומ"ץ לבג"ץ: לפתוח בחקירה גלויה נגד תנ"צ אפרים ברכה ולהשעותו, באתר גלובס, 29 ביוני 2015
 5. ^ אלי סניור, רק אחרי מותו: משרד המשפטים מנקה את ברכה, באתר ynet, 5 ביולי 2015
 6. ^ לי-אור אברבך, אות אומ"ץ לרביב דרוקר, כרמלה מנשה ונתן זהבי, באתר nrg‏, 23 ביולי 2008
 7. ^ - כלות וחתני אות אומ"ץ לשנת 2009
 8. ^ כלות וחתני אות אומ"ץ לשנת 2010
 9. ^ הודעה לעיתונות, תנועת אומ"ץ, 27 ביוני 2012
 10. ^ כלות וחתני אות אומ"ץ 2013 באתר אומ"ץ.
2016 בישראל

2016 בישראל (ה'תשע"ו – ה'תשע"ז) היא השנה בה ציינה מדינת ישראל 68 שנים להקמתה.

אביחי מנדלבליט

אביחי מַנדלבליט (נולד ב-29 ביולי 1963) הוא היועץ המשפטי לממשלה מאז פברואר 2016. דוקטור למשפטים, אלוף במילואים, לשעבר הפרקליט הצבאי הראשי. אחרי פרישתו מצה"ל כיהן כמזכיר הממשלה בממשלתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אליס גולדמן

אליס פלורנטינה גולדמן (נולדה ב-15 בספטמבר 1967) היא עורכת דין ופעילה חברתית המתמקדת בתחומי איכות הסביבה, זכויות בעלי חיים וקשרי הון-שלטון. יו"ר הוועדות לאיכות הסביבה של מפלגת העבודה, תנועת אומ"ץ ולשכת עורכי הדין במחוז חיפה.

אמוץ שפירא

אמוץ מנחם שפירא (נולד בג' באב ה'תשכ"ח, 28 ביולי 1968) הוא כתב לענייני משפט בתאגיד השידור הישראלי. עבד ברשות השידור, גם כמגיש ועורך חדשות, עד סיום שידורי רשות השידור במאי 2017.

אריה אבנרי

אריה אבנרי (5 בפברואר 1937 – 19 באפריל 2016) היה עיתונאי ואיש ציבור, בתפקידו האחרון יושב ראש תנועת אומ"ץ.

היום הבינלאומי למאבק בשחיתות

היום הבינלאומי למאבק בשחיתות נועד למאבק בשחיתות שלטונית ברחבי העולם. הוא מצוין מדי שנה ב-9 בדצמבר, מאז שהאמנה נגד שחיתות אומצה על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות ב-31 באוקטובר 2003.

הפועל קטמון ירושלים

הפועל קטמון ירושלים היא קבוצת כדורגל ישראלית מירושלים, המשחקת בליגה הלאומית. המועדון הוקם על ידי אוהדי הפועל ירושלים שהתנגדו לאופי הניהולי של המועדון, והוא מועדון הכדורגל הראשון בישראל הנמצא בבעלות אוהדיו. המועדון קרוי על שם מגרש קטמון ששימש בעבר את הפועל ירושלים.

המועדון מנוהל על ידי ועד מנהל המונה 7 חברים, מתוכם ארבעה הם נציגי האוהדים, אשר נבחרים מדי שנה בבחירות דמוקרטיות בין כלל חברי העמותה, ומתוכם בוחר הוועד את היו"ר. אל שלושת המקומות הנותרים הוועד יכול להזמין גורמים אשר תורמים לקבוצה למשך אותה עונת משחקים.

התנועה למען איכות השלטון בישראל

התנועה למען איכות השלטון בישראל היא עמותה הפועלת לקידום ממשל איכותי יותר במדינת ישראל. התנועה רואה צורך חיוני בדמוקרטיה מוגנת ואקטיבית, במיוחד במדינה צעירה כמדינת ישראל. במשך השנים, התנועה הציבה עצמה כ"כלב השמירה" על שלטון החוק, טוהר המידות וטובת הציבור.

התנועה נוסדה כתנועת מחאה במרץ 1990, בעקבות המשבר הקואליציוני שהתחולל בכנסת, עם קומץ שובתי רעב, מפגינים ואזרחים מן השורה, שקראו לשינוי ומשטר פוליטי תקין. התנועה מונה ב-2017 כ־35,000 חברים רשומים. בדף הפייסבוק של התנועה ישנם כ-200,000 אנשים שמקבלים עדכונים ומגיבים על פעולות התנועה לאיכות השלטון.

התנועה היא עצמאית, א-פוליטית וקיימת שלא למטרות רווח. היא פועלת באמצעות תרומות פרטיות, ולא ממשלתיות, ומדמי חבר של חבריה, וזאת על מנת לשמור על אי-תלות. התנועה היא אחד מהעותרים הציבוריים הבולטים ביותר לבג"ץ.

בשנת 2013 מנה צוות התנועה כ-23 עובדים בשכר, הפועלים במחלקות שונות: המחלקה המשפטית; ליטיגציה מנהלית, כלכלה ומחקר, פניות הציבור וחושפי שחיתות, המחלקה האזרחית; מבצעים, חברים ודוברות, ובפברואר 2019 יוקם במחלקה גם אגף תחקירים.

יושב ראש התנועה מיום הקמתה הוא עו"ד אליעד שרגא, מנכ"ל התנועה הוא שחף גל והיועץ המשפטי לתנועה הוא עו"ד תומר נאור.

התנועה יסדה את המכללה לאיכות השלטון, באמצעותה היא מקדמת את חיזוק המודעות הציבורית לדמוקרטיה ולאתיקה שלטונית הן בבתי ספר והן בהשתלמויות למבוגרים ועובדי ציבור.

משרדי התנועה שוכנים בירושלים.

זאב זלצר

זאב (זאביק) זלצר (נולד ב-9 בפברואר 1944) הוא כדורגלן עבר ומאמן כדורגל ישראלי, המשמש כיום כיועץ מקצועי במחלקת הנוער של מכבי נתניה.

יועז הנדל

יועז הנדל (נולד ב-22 במאי 1975, י"ב בסיוון ה'תשל"ה) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת תל"ם בסיעת כחול לבן. דוקטור להיסטוריה, ובעבר פובליציסט, מגיש רדיו ישראלי, וראש המכון לאסטרטגיה ציונית.

יורם כהן (רופא)

יורם כהן, הוא רופא ישראלי, פרופ' לאונקולוגיה, הקים וניהל את השירות האונקולוגי במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בבאר שבע, שימש כיו"ר האיגוד לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה במשך שתי קדנציות.

בשנת 1997 זכה כהן באות יקיר באר שבע. הוא זכה באות המופת למפעל חיים מהאגודה למשפט ורפואה ובשנת 2014 זכה באות הוקרה מטעם תנועת אומ"ץ.

יצחק ג'קי אדרי

יצחק ג'קי אדרי (נולד ב-1959) הוא פעיל חברתי ישראלי.

מיכה לינדנשטראוס

מיכה (מיכאל) לינדנשטראוס (28 ביוני 1937 – 2 במאי 2019) היה משפטן ישראלי שכיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בחיפה וכמבקר המדינה.

מישל חדאד (עורך דין)

מישל חדאד (בערבית: ميشيل حداد; נולד ב-22 ביוני 1950) הוא חוקר ועורך דין ערבי-ישראלי ששימש כראש מחלקת חקירות הפשעים של משטרת ישראל.

חדאד נולד וגדל במזרעה. הצטרף למשטרת ישראל בשנת 1968 בגיל 18. בשנת 1981 מונה לראש מחלק חקירות פשעים חמורים במטה מרחב דן בדרגת רב פקד. בתפקיד זה פענח את פרשיית רצח כרמלה בלס בידי עו"ד חרמון. ב-1986 מונה לראש צוות החקירה בפרשת רצח מלה מלבסקי, בעקבותיה הורשעו חוה יערי ואביבה גרנות.

בנובמבר 1986 הורשע בדין משמעתי בהתחברות לעבריינים והתנהגות שלא כהלכה במילוי תפקידו, ונדון ל־200 שקל קנס ו־7 ימי מחבוש על תנאי.חדאד פרש מהמשטרה בשנת 1988 והפך בעלים למשרד חקירות פרטי, וכן למשרד עורכי דין בשותפות עם דורית זילברמן. מראשי מקימי תנועת אמיתי - לימים תנועת אומ"ץ יחד עם אריה אבנרי, מעוזיה סגל ותנ"צ שגיא. בשנת 2015 נבחר כחבר ועד אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל. אב לשלושה. שניים מהם המשיכו דרכו במשטרת ישראל.

מרדכי שני

מרדכי שני (נולד ב-1938 בתל אביב), לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות בשתי תקופות כהונה, ומנהל המרכז הרפואי שיבא. ממייסדי המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות הפועל בתל השומר, ומנהלו הראשון. אחת הדמויות שלהן הייתה השפעה מכרעת על עיצוב מערכת הבריאות בישראל מאז אמצע שנות ה-70. חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לשנת 2009.

עדי מאירי

עדי מאירי היא עיתונאית, פרשנית לענייני משטרה בתוכניות בקשת 12, ויוצרת סרטים.ישראלית. הייתה כתבת ופרשנית הפלילים של קול ישראל, ומגישת יומנים ותוכניות. הגישה מדי יום את התוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' של קול ישראל. חשפה פרשות שחיתות והתנהלויות בלתי תקינות רבות, בהן גם של מערכת אכיפת החוק בכלל ושל משטרת ישראל בפרט.

פנחס פישלר

פנחס (פיני) פישלר (נולד בשנת 1955) הוא עורך דין ישראלי, לשעבר מנהל לשכת ראש הממשלה.

ריאד אגבריה

פרופ' ריאד אגבאריה (נולד באום אל-פחם בשנת 1959) הוא יועץ הרקטור לענייני סטודנטים ערבים אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מייסד פרויקט "ניצני רפואה" מטעם אוניברסיטת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. לשעבר מנהל בית הספר לרוקחות בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ערבי-ישראלי מוסלמי.

שחר גינוסר

שחר גינוסר (נולד ב-1962) הוא עיתונאי ב"ידיעות אחרונות". עוסק בכתיבת תחקירים בנושאים שונים, בעיקר כלכלה. פרסם תחקירים שהביאו לדיונים בכנסת ולהתערבות רשויות החוק.

ב-2010 הוענק לו "אות אומ"ץ" בשל פרסומיו; בהם חשיפת פרשת הקבלן דוד אפל ואריאל שרון בקרקעות לוד, חשיפת בכירי הבנקאים שתיאמו עמלות עם מתחריהם ופרסום שיטת הבונוסים הכספיים שמחולקים לפקידי מס הכנסה בגין אי אישור דוחות נישומים. בנימוקי השופטים צויין ש"תקצר היריעה מלפרט את כל נושאי התחקירים בהם עסק במהלך השנים. תחקיריו הרבים, בדגש על אלה שעסקו ביחסי שלטון ממסד אזרח, זכו לא אחת לתהודה ציבורית רבה וחלקם גם הביאו לשינוי המצב הקיים".

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.