תלתן

תִּלְתָּן (שם מדעי: Trifolium) הוא סוג של עשב במשפחת הקטניות שבו נכללים כ-300 מינים שונים. התלתן הוא סוג של צמח בעל קוסמופוליטיות; הוא נפוץ ביותר בחצי הכדור הצפוני, אך מינים רבים נמצאים גם באמריקה הדרומית ובאפריקה, בייחוד באזורים גבוהים בהרים הטרופיים.

התלתן עשוי להיות צמח חד-שנתי, דו-שנתי או רב-שנתי. עליו מורכבים משלושה עלעלים, ומכאן מקור שמו. הפרח ערוך בשיבולים או בקרקפות צפופות, שבהן כל פרח ניכר בבירור. לפרחים גביע בן 5 שיניים ירוקות ו-5 עלי כותרת בצבעים שונים, וכמו בשאר הפרחים בתת-משפחת הפרפרניים, יש בפרח גם 10 אבקנים ועמוד עלי אחד.

בדומה לקטניות אחרות, גם לצמחי התלתן יש על השורשים פקעיות זעירות, ובהן חיידקים קושרי חנקן. חיידקים סימביוטיים אלו מסוגלים לקשור חנקן מהאוויר ולהפוך אותו לתרכובות חנקניות מסיסות במים וזמינות לצמחים. לכן, נהוג לעיתים לזרוע תלתן בשדות ואחר כך לחרוש אותם. זהו "דישון ירוק", המעשיר את הקרקע במלחי חנקן ובחומר אורגני.

תלתן
Trifoliumhybridum kz
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: קטניתאים
משפחה: קטניות
תת־משפחה: פרפרניים
סוג: תלתן
מינים

כ-250 מינים

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Trifolium
ליניאוס
תחום תפוצה
Trifolium Distribution
Trifolium clypeatum
תלתן תריסני

מבנה הצמח

רוב מיני התלתן מתאפיינים בגדילה נמוכה, אם כי קיימים מינים הפורחים עד 80 ס"מ, עליו מורכבים משלושה עלעלים, הפרחים מורכבים מקבוצת פרחים קטנים צפופים בצורת אשכולות או בצורת קרקפת ופרי הצמח הוא תרמיל קטן המכיל בתוכו זרע אחד.

תלתן ארבע-עלי

Four-leaf clover
תלתן ארבע-עלי

תלתן ארבע עלי (עלה תלתן בעל ארבעה עלעלים) הוא וריאציה נדירה של התלתן הרגיל. משערים כי היווצרות עלה תלתן בעל ארבעה עלעלים מושפעת מתנאי הסביבה כגון: סוג הקרקע, זיהום האוויר ותנאי הגידול, אך יכולה להופיע אף כמוטציה אקראית. מספר העלעלים הגדול ביותר שהתגלה בעלה תלתן יחיד היה 18, וקיימות וריאציות של מספר עלעלים בין 2 ל-18. ההסתברות למצוא תלתן בעל ארבעה עלעלים ויותר היא 1 ל-10,000.

Five-leaf Clover, Megan McCarty128
תלתן חמש-עלי

סמליות

התלתן, ובמיוחד הווריאציה בעלת ארבעת העלים שלו, נחשב לסמל למזל טוב על פי האמונה הטפלה הרווחת בפולקלור המערבי. על פי המסורות האיריות, לכל עלעל יש משמעות סמלית: העלעל הראשון מסמל תקווה, השני מסמל אמונה, השלישי מסמל אהבה והרביעי מסמל מזל.

שימוש סמלי בתלתן:

תלתן במקורות

השם תלתן מופיע במשניות כמה פעמים (למשל: ערלה ג, ו, מעשרות ד, ו ועוד) אך כיום מזהים את התלתן של המשנה עם הצמח חילבה. החילבה (גרגרנית יוונית) - התלתן הקדום - משמש במסורת היהודית כאחד הסימנים בראש השנה הנקרא רוביא (אם כי ישנם זיהויים אחרים לרוביא, הנפוץ שבהם הוא בעיקר סוג של שעועית ירוקה), ונאכל בקרב התימנים גם בשאר ימות השנה.

מינים הנפוצים בישראל

התלתן הוא הסוג השני (לאחר הקדד) בצמחיית ישראל, מבחינת מספר המינים הגדלים בישראל.
בארץ ישנם 50 מיני תלתן הגדלים בר, ביניהם:

 • תלתן הארגמן - (Trifolium purpureum Loisel)
 • תלתן בואסיה (Trifolium boissieri)
 • תלתן דגול (Trifolium billardieri)
 • תלתן דל פרחים (Trifolium pauciflorum)
 • תלתן הבצות (Trifolium fragiferum)
 • תלתן הדור (Trifolium speciosum)
 • תלתן הכדורים (Trifolium pilulare)
 • תלתן הפוך (Trifolium resupinatum)
 • תלתן חקלאי (Trifolium campestre)
 • תלתן ישראלי (Trifolium israeliticum)
 • תלתן לביד (Trifolium tomentosum)
 • תלתן מאדים (Trifolium erubescens)
 • תלתן משוחלף (Trifolium physodes)
 • תלתן נימי (Trifolium micranthum)
 • תלתן פלשתי (Trifolium philistaeum)
 • תלתן צמיר (Trifolium eriosphaerum)
 • תלתן קלוסי (Trifolium clusii)
 • תלתן תת-קרקעי (Trifolium subterraneum)
 • תלתן ארצישראלי (Trifolium palaestinum)
 • תלתן זוחל (Trifolium repens)
 • תלתן תריסני ( Trifolium clypeatum)

גלריה

Trifolium spumosum 1

תלתן הקצף

Trifolium stellatum 1

תלתן כוכבני

Trifolium campestre 1

תלתן חקלאי

Trifolium lappaceum 1

תלתן קיפודני

Trevos Bastavales Galicia 063

עלי תלתן

קישורים חיצוניים

אלפא רומיאו

אלפא רומיאו היא חברה איטלקית לייצור מכוניות, שנוסדה ב-1910 במילאנו, איטליה.

חמציץ

חַמְצִיץ (שם מדעי: Oxalis, בלשון הדיבור גם חַמְצוּץ) הוא הסוג המגוון והנפוץ ביותר במשפחת החמציציים. מבין כ-900 מיני חמציציים, 800 שייכים לסוג זה, הנפוץ ברחבי העולם פרט לאזורים הקוטביים, כאשר תפוצתם גדולה במיוחד באזורים הטרופיים של ברזיל ומקסיקו, כמו גם בדרום אפריקה.

המינים בסוג הם חד שנתיים או רב שנתיים. עליהם מחולקים לשלושה, עשרה או יותר עלעלים עגולים, בעלי צורת לב או רומח, המסודרים בדור (סידור ספירלי או עיגולי של עלים או פרחים) בו העלעלים בעלי צורה פחות או יותר שווה. למרבית הסוגים ישנם שלושה עלעלים, ובהם העלים דומים לעלי תלתן, למרות שבתלתן העלעלים אינם מסודרים בדור, ובו ישנם שני עלעלים קטנים בצד ועלעל מרכזי גדול אחד. לפרחים חמישה עלי כותרת אשר לרוב מתמזגים בבסיסם, ועשרה אבקנים. צבע עלי הכותרת נע בין לבן לורוד, אדום או צהוב (הנפוץ בישראל). הפרי הוא הלקט קטן המכיל מספר זרעים. בחלק מהמינים ישנה פקעת, ולעיתים אף מתרבים בריבוי וגטטיבי.

למרות ששמו המדעי הוא Oxalis, שמו העממי באנגלית הוא Wood-sorrel.

יום פטריק הקדוש

יום פטריק הקדוש (באנגלית: Saint Patrick's Day) הוא חג נוצרי-אירי הנחוג מדי שנה ב-17 במרץ לזכרו של הקדוש הנוצרי פטריק הנחשב לקדוש המגן של אירלנד, צפון אירלנד, טריטוריית מונטסראט הבריטית ופרובינציית ניופאונדלנד ולברדור שבקנדה. החג מסמל את הבאת הנצרות לאירלנד, המקור לשימוש בתלתן בעל שלושה עלים ביום זה הוא בגלל שפטריק השתמש בתלתן על מנת להסביר את השילוש הנוצרי לתושבים הילידים של אירלנד.

החג נחוג על ידי צאצאים של אירים גם במדינות רבות אחרות מחוץ לאיים הבריטיים, ובעיקר בארצות הברית, בקנדה, באוסטרליה ובניו זילנד. החג נחוג בתהלוכות גדולות ולחגיגות מצטרפים גם אזרחים לא ממוצא אירי. התהלוכות הגדולות בעולם נערכות בדבלין, ניו יורק, מנצ'סטר וסוואנה.

החג הוא חג נוצרי קתולי, הנחוג גם על ידי מאמיני כנסיית אירלנד, ועל כן אם הוא חל ביום ראשון הוא נדחה ליום למחרת, וכן אם החג נופל במהלך תקופת התענית מותר באותו יום לאכול בשר. אם החג נופל במהלך השבוע הקדוש, החג נדחה ליום שני הראשון לאחר חג הפסחא.

מחלף

מֶחְלָף הוא מבנה הנדסי המאפשר הפרדה מִפלסית של מסילות רכבת, כבישים או שבילים באמצעות גשר אחד או יותר, ובכך מפריד את התנועה המגיעה מכיוונים מנוגדים למפלסים שונים זה מעל זה ומונע מפגש ביניהם, מה שמאפשר את זרימת התנועה ללא צורך בעצירה. המחלפים מאפשרים נסיעה ללא הפרעה - בניגוד לצומת במפלס יחיד, בו חל מפגש בין גורמים המגיעים מכיוונים מנוגדים - ומאפשרים גם מעבר מדרך אחת לשנייה. פתרון מחלפי מייתר את הצורך בעצירה של כלי הרכב החולפים - לפחות באחד מהמפלסים במחלף; בכך הוא מייתר את הצורך ברמזור עבור אותו מפלס.

החלפתו של צומת מרומזר במחלף מאפשרת לפיכך הגדלה משמעותית של נפח התנועה הזורמת בצומת. בנייתם של מחלפים, אפוא, מייחדת כבישים מהירים. הפרדה בסיסית של צומת לשני מפלסים נעשית באמצעות גשר - המאפשר לאחד מהכבישים לעבור מעל לכביש האחר. הפרדה כזו מביאה לכך שהתנועה בכל כביש זורמת ללא הפרעה של התנועה בכביש האחר, אך היא אינה מאפשרת מעבר מכביש אחד למשנהו. כדי לאפשר מעבר מכביש אחד למשנהו (כלומר מעבר בין המפלסים) נדרשת הוספה של נתיבים המחברים בין הכבישים, תוך הסבת הצומת למחלף. נתיבי-משנה אלה מכונים גם "רָמפּות".

"מחלף חלקי" הוא מחלף הכולל צמתים או רמזורים בחלק מנתיבי ההשתלבות. "מחלף מלא" הוא מחלף המורכב אך רק ממעברים ישירים בין שני הכבישים המצטלבים, ללא צמתים או רמזורים, אך לא בהכרח אפשריים בו כל כיווני התנועה. "מחלף מושלם" הוא מחלף מלא שכל כיווני התנועה בו אפשריים (ישר, ימינה ושמאלה).

מחלף יהלום

מֶחלף יהלום הוא מחלף הנפוץ במפגשי כביש מהיר עם כביש משני. הכביש המהיר מופרד מפלסית מהכביש המשני: אחד מהם עובר מעל האחר בעזרת גשר או מנהרה. כאשר מתקרבים למחלף מהכביש המהיר, רמפת יציאה סוטה מעט הצידה, יוצרת צומת עם הכביש המשני, ומיד אחרי הצומת הופכת לרמפת כניסה החוזרת אל הכביש המהיר.

שני מפגשי הרמפות עם הכביש המשני הם צמתים. בארצות הברית, שבה מחלפי יהלום נפוצים בעיקר באזורים כפריים, תנועה שמגיעה מרמפת היציאה נעצרת על ידי תמרור עצור בצומת עם הכביש המשני, בזמן שתנועה הפונה לעבר הכביש המהיר אינה מוגבלת.

מחלף משה דיין

מחלף משה דיין הוא מחלף בנתיבי איילון בשטח ראשון לציון. המחלף ממוקם בין שדרות משה דיין (חלק מכביש 441) לבין המשכו לכיוון חוף הים, המכונה שדרות רחבעם זאבי. המחלף נבנה בתצורת מחלף יהלום משולב בלולאת מחלף עלה תלתן. גשר המחלף נבנה בתוואי הכביש העירוני. המחלף נמצא בסמוך לאזור התעשייה החדש בראשון לציון ושכונת נווה דקלים.

חלקו הראשון של המחלף נפתח בנובמבר 2001 כחלק מהשלמת הקטע הדרומי של נתיבי איילון, והוא הושלם במרץ 2002. בשטח המחלף הוקמה תחנת הרכבת ראשון לציון משה דיין, שנחנכה ברבעון השלישי של שנת 2011, כחלק ממסילת הרכבת תל אביב - בני-דרום.

מלבד גשר שדרות משה דיין, ליוצאים במחלף מכיוון צפון ניתנת האפשרות להתחבר לכביש שדרות יצחק רבין, החולף דרומית למחלף באמצעות גשר מעל נתיבי איילון, ללא מחלף נפרד. בנוסף, קיימת יציאה מכביש יצחק רבין לכיוון צפון המתחברת גם היא למחלף.

מחלף עלה תלתן

מחלף עלה תלתן (Cloverleaf interchange) הוא מחלף בעל שני מפלסים במפגש שני כבישים מהירים. המחלף מאפשר מעבר בין הכבישים ללא שימוש במנגנוני ויסות מעכבי תנועה כדוגמת רמזורים או מעגלי תנועה.

מפת בינטינג

מפת בינטינג (בגרמנית: Bünting) היא מפת עולם שצוירה על ידי הכומר, התאולוג והקרטוגרף הפרוטסטנטי היינריך בינטינג ופורסמה בספרו "מסע דרך ספרי הקודש" (Itinerarium Sacrae Scripturae) בשנת 1581. המפה זכתה לפופולריות רבה ולגרסאות רבות, אך עותק מקורי אחד שלה שמור בספרייה הלאומית בירושלים, באוסף המפות על שם ערן לאור.

סמל ברלין

סמל העיר ברלין הוא שלט אצולה שמשמש כסמל הן את העיר ברלין והן את מדינת ברלין. לכל אחד מרובעי ברלין ישנו סמל משלו. כיום, במרכז הסמל, מתואר דב שחור, אולם הדב המסמל את העיר כיום לא סימל אותה לאורך ההיסטוריה.

סמל ברנדנבורג

סמל ברנדנבורג (כינויו בגרמנית: Märkischer Adler, נשר המרקיז) הוא סמלה הרשמי של המדינה הגרמנית ברנדנבורג. הסמל הנוכחי נבחר ב-1990 והוא מבוסס על סמלה ההיסטורי של המדינה.

הסמל מורכב ממגן בצבע לבן שעליו מוטען נשר אדום, מביט ימינה. כנפיו מעוטרות בגבעולי תלתן זהב ומקורו וטפריו זהובים אף הם.

סמל צ'כיה

סמל צ'כיה מציג את שלושת המחוזות ההיסטוריים מהם מורכב אזור מרכז אירופה:

בוהמיה (למעלה משמאל ולמטה מימין) - הסמל מופיע פעמיים כדי להדגיש את חשיבות האזור. הסמל כולל אריה לבן בעל שני זנבות, על רקע אדום.

מוראביה (למעלה מימין) - עיט משובץ באדום ובלבן.

שלזיה (למטה משמאל) - עיט שחור (עיט הרייך) עם איור תלתן כסוף, על רקע זהוב.

פונולוגיה

פונולוגיה (מלעז; בעברית: תורת ההגה) היא ענף בבלשנות ותת-תחום בדקדוק העוסקת בחקר היחסים בין ההגאים, תפקודם, וצירופם זה לזה בשפה נתונה. לדוגמה, בעברית של ימינו /k/ ו/g/ (ק' ו-ג') הן יחידות נבדלות של צלילים. ניתן לראות את זה על ידי זוג מזערי, כמו המילים גיר וקיר, שמשמעותן שונה, אך נבדלות רק בצליל (פונמה) אחד.

פונטיקה (בשונה מפונולוגיה) עוסקת בחקר הקולות והצלילים שמופקים בעת הדיבור והיא אוניברסלית ובלתי קשורה לשפה ספציפית.

פרפרניים

פרפרניים (שם מדעי: Faboideae. שמות מקובלים נוספים: Papilionaceae או Papilionoideae), תת-משפחה במשפחת הקטניות, הכוללת צמחים עשבוניים, שיחים ועצים. קיימים כ-300 מינים הגדלים בר בארץ.

צלב

צלב הוא צורה המורכבת משני קווים המאונכים זה לזה, וחוצים זה את זה. צלב משני קווים אלכסוניים נקרא סאלטייר.

הצלב הוא אחד מהסמלים העתיקים ביותר באנושות, ומשמש בדתות רבות, המרכזית בהן היא הנצרות, שאימצה את הצלב כסמלה הרשמי ונתנה לו פירוש איקונוגרפי כסמל לייסוריו של ישו. הצלב מייצג לעיתים קרובות את חלוקת העולם לארבעת היסודות או ארבעת כיווני הרוח. לחלופין ניתן לומר כי הוא מייצג את איחוד התפישות ה"שמימית" וה"ארצית" (קוך, 1955).

בהרלדיקה, הצלב בצורותיו השונות מופיע בשלטי האצולה.

עקב המשמעות הדתית-נוצרית של הצלב, הוא מכונה במקורות יהודיים רבים בלשון נקייה "שתי וערב".

קטניות

קטניות (ביחיד: קטנית; שם מדעי: Fabaceae, לעיתים Leguminosae) הן משפחת צמחים בעלי פרחים הכוללת שלוש תת-משפחות:

קסאלפיניים - קבוצה פאראפילטית, הקדומה מבין תתי-המשפחות

מימוסיים - קבוצה מונופילטית, התפתחה מהקסאלפיניים

פרפרניים - קבוצה מונופילטית, התפתחה מהקסאלפינייםהשימוש בקטניות נפוץ בכל התרבויות, כמאכל לבני אדם וכצמחי מספוא לבהמות.

קלף משחק

קלף משחק הוא לרוב חתיכה מלבנית של נייר מנויילן, פלסטיק דק או עבה, המשמש למשחקי קלפים. סט שלם של קלפים נקרא חפיסת קלפים. בקלפי משחק משתמשים בין היתר לביצוע קסמי קלפים ולשימושים שונים במיסטיקה. מספר משחקי קלפים מערבים הימורים.

צד אחד של הקלף (פני הקלף) נושא סימון אשר נועד להבדילו משאר הקלפים ולקבוע את שימושו תחת כללי המשחק אותו משחקים. הצד השני (גב הקלף) הוא זהה בכל הקלפים, בדרך כלל ציור מופשט או תבנית כלשהי. ברוב המשחקים מתקיים המשחק עם כל חפיסת הקלפים, כאשר סדר הקלפים בחפיסה הוא אקראי. את האקראיות משיגים באמצעות טריפת הקלפים.

שמורת האירוסים

שמורת האירוסים היא שמורת טבע בנתניה, הסמוכה לים התיכון.

השמורה, יחד עם בריכת דורה (שלולית חורף עונתית) הסמוכה לה, מהווה אזור תיירותי חשוב לנתניה.

בנוסף, ישנם בשמורה, מתקני שעשועים לילדים, שלטי הסבר על הצמחים בה, אזור לפיקניקים וירידה לים דרך המצוק. הכניסה לשמורה היא ללא תשלום.

תחנה מרכזית מודיעין

התחנה המרכזית של מודיעין היא מסוף האוטובוסים הבינעירוני המרכזי במודיעין. התחנה ממוקמת בכיכר התחבורה, שהיא מרכז התחבורה הציבורית הראשי במודיעין-מכבים-רעות.

תלתן הארגמן

תִּלְתַּן הָאַרְגָּמָן - (שם מדעי: Trifolium purpureum) הוא אחד ממיני תלתן הבר הגדלים בישראל. בעת הפריחה הוא בולט בצבעו הייחודי והעז - הארגמן - ולאחריה נעשה לבן חיוור. פריו תרמיל קרומי קטן.

הצמח, חד-שנתי שגבעוליו בעלי שערות הדוקות, גדל בשדות בר ובשדות תרבות וכן במעזבות, ברוב חלקי ארץ ישראל. פורח בחודשים פברואר עד מאי.תלתן הארגמן נפוץ בחצי הצפוני של כדור הארץ באזור האקלים הממוזג, ביבשות הבאות :

אפריקה - האיים האזוריים, איי מדירה והאיים הקנריים, ארצות צפון אפריקה, מצרים, לוב

אסיה - המזרח התיכון, איראן, עיראק וטורקיה

אירופה - אוקראינה, ארצות חצי האי הבלקני, יוון, איטליה, צרפת, ספרד ופורטוגל.ברפואה העממית הערבית הוא עשוי להיות צמח מרפא.

תלתן הארגמן מכיל גליקוזידים, פנולים, קומורינים, פלבנואידים, סיליציליתים וחומצות מינרליות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.