שרה נתניהו

שרה נתניהו (נולדה בכ"ב בחשוון ה'תשי"ט, 5 בנובמבר 1958) היא רעיית ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ופסיכולוגית חינוכית בעיריית ירושלים.

שרה נתניהו
Sara Netanyahu (40345853590) (cropped)
מדינה ישראל  ישראל
מקום מגורים בית אגיון, ירושלים (רשמי)
קיסריה (פרטי)
ידועה בשל רעיית ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו
השכלה אוניברסיטת תל אביב
האוניברסיטה העברית בירושלים
בן זוג דורון נויברגר (1980–1987)‏
בנימין נתניהו‏ (1991 ואילך)

ביוגרפיה

Shmuel and Chava Ben Artzi and four children 1960
שמואל וחווה בן ארצי וארבעת ילדיהם, 1960. הילדים: מימין (ליד האב) אמציה בן ארצי, משמאל חגי בן ארצי, במרכז מתניה בן ארצי ועל ברכי האב שרה.

שרה בן ארצי נולדה בקריית עמל (חלק מקריית טבעון), לחווה ושמואל בן ארצי. למדה בבית הספר התיכון על-שם גרינברג בקריית טבעון. שימשה כתבת נוער ב"מעריב לנוער". שירתה בצה"ל כמאבחנת מחקר באמ"ן.

ב-1984 סיימה תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, וב-1995 סיימה תואר שני במקצוע זה באוניברסיטה העברית בירושלים, במסגרתו כתבה תזה בנושא בדיקת המהימנות הפסיכודיאגנוסטית של מבחן אינטליגנציה וכסלר לילדים, בהדרכת ד"ר סורל קאהן[1].

בשנת 1980 התחתנה עם דורון נויברגר, חבר קיבוץ געש[2]. ב-1987 השניים התגרשו לאחר 7 שנות נישואין[3]. עבדה כמאבחנת פסיכוטכנית לילדים מחוננים ב"מכון לקידום נוער ליצירתיות ולמצוינות" בראשות ד"ר אריקה לנדאו, כמאבחנת במרכז שיקום מקצועי של משרד העבודה, וכדיילת אוויר ב"אל על".

במרץ 1991 נישאה לבנימין נתניהו, שהיה אז חבר הכנסת וסגן שר[2]. במהלך הקדנציה הראשונה של נתניהו כראש הממשלה, שימשה יו"ר חוג הידידים של אגודת "יד ביד" לילדים במצוקה. לזמן קצר שימשה גם נשיאת עמותת "צעד קדימה" לילדים הפגועים משיתוק מוחין[4] וסייעה לארגוני רווחה שונים.

ב-1996 הודיע בעלה הראשון, נויברגר, על כוונתו לפרסם ספר על שרה נתניהו, אך לבקשתה הוציא בית משפט לענייני משפחה ברמת גן צו מניעה זמני בעניין. לבסוף, כשהפסיד נתניהו בבחירות 1999 ופרש מהפוליטיקה, נמלך נויברגר בדעתו והספר לא ראה אור.

בשנת 2000 החלה לעסוק במקצועה, והיא עובדת כפסיכולוגית חינוכית (מומחית משנת 2009) בשירות הפסיכולוגי החינוכי של עיריית ירושלים[5] במשרה חלקית[6].

באפריל 2018 פנתה לרעייתו של ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, בעניין המשלוחים החיים מאוסטרליה לישראל, ובעקבות זאת הורה שר החקלאות האוסטרלי, דייוויד ליטלפראוד, על בחינה מהירה של המשלוחים בחודשים החמים, שבהם גדול סבלן של הבהמות המובלות[7].

ב-10 בדצמבר 2018 יצאה לשליחות דיפלומטית בגואטמלה במסגרת משלחת של משרד החוץ, בעקבות הזמנתה של אשת נשיא גואטמלה, פטריסיה מוראלס[8].

דמותה הציבורית

Benjamin-Sara Netanyahu-Dan Shapiro
שרה נתניהו בחברת בנימין נתניהו ושגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו, בטקס לזכר קורבנות פיגועי 11 בספטמבר בשנת 2011

במהלך הקדנציה הראשונה של בנימין נתניהו כראש הממשלה קיבלה שרה נתניהו תשומת לב רבה מאמצעי התקשורת בישראל. לרוב היה העיסוק בה בנימה שלילית, ועיקר הטענות היו על יחסי אנוש לקויים, ועל כך שיש לה השפעה חריגה על החלטות בעלה, בפרט בנושא מינויים למשרות בכירות[9]. בתגובה טענה נתניהו כי דמה נשפך. העיסוק הציבורי בה התמתן במידה רבה לאחר סיום כהונתו של נתניהו כראש הממשלה (בקדנציה הראשונה שלו), בשנת 1999.

בספטמבר 2002 פורסמה בתקשורת שיחת טלפון סוערת שקיימה, ובה אמרה שאם לא מעוניינים בבעלה - "נעבור לחוץ לארץ. שהמדינה הזאת תישרף. המדינה בלעדי ביבי לא תחזיק מעמד". לאחר הפרסום התנצלה נתניהו, ואמרה שהדברים נאמרו בשעת כעס[10].

בשנת 2008 פרסם ערוץ 10 כי בזמן מלחמת לבנון השנייה, כשנסע בנימין נתניהו בלוויית רעייתו שרה ללונדון למסע הסברה, שולמו הוצאותיהם על ידי תורם לונדוני[11]. בתגובה הגיש נתניהו תביעת דיבה נגד הערוץ[12][13]. נסיעתה של שרה נתניהו לא אושרה כנדרש על ידי ועדת האתיקה[14], ובנימין נתניהו קיבל הערה על כך מהוועדה[15]. תביעת הדיבה נמחקה ב-2009.

גם במהלך הקדנציה השנייה של בנימין נתניהו בראשות הממשלה, שהחלה במרץ 2009, המשיכה שרה נתניהו לקבל תשומת לב, לרוב בנימה שלילית, מאמצעי התקשורת. לעומת זאת, בכתבת עומק שפרסם העיתון "בילד" הגרמני ביוני 2012 תוארה נתניהו כ"אשה אינטליגנטית ורחומה שמקדישה את עצמה לתמיכה בבעלה"[16]. באותה כתבה צוטטו דברי בעלה בנימין נתניהו לפיהם שרה היא ששכנעה אותו לבסוף להסכים לעסקת שליט עם החמאס, שכללה שחרור של כאלף מחבלים, מתוכם 280 שנשפטו למאסרי עולם על ביצוע ותכנון פיגועי טרור ורצח בישראל, תמורת גלעד שליט.

ניר חפץ, עורך "מעריב" ששימש קודם לכן ראש מערך ההסברה הלאומי בלשכת ראש הממשלה נתניהו, אמר כי "יש לא מעט עוול באופן שבו שרה נתניהו מוצגת על ידי התקשורת הישראלית" וכי מעולם לא ראה אותה מתערבת בהליך קבלת ההחלטות בלשכה בענייני המדינה בתקופה בה עבד שם[17]. לעומת זאת, אורית גלילי צוקר, יועצת אסטרטגית לבנימין נתניהו, אמרה: "מה מצפים מאשת ראש ממשלה, בוודאי מאישה כמו שרה שהיא שותפה מלאה בכתיבת הנאומים שלו? קחי כדוגמה את נאום בר-אילן ואת הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, אלה דברים שעוברים גם דרך הבית. צריך גיבוי של משפחה כדי לעשות את המהלכים הגדולים שהיו ואת הגדולים שיהיו. ושרה היא אישה שיש לה בהחלט מה להשמיע"[18][19].

בפברואר 2013 זכתה השמלה שלבשה נתניהו בטקס השבעת הכנסת ה-19 לדיון נרחב באמצעי התקשורת[20]. אשת המשנה לראש הממשלה ג'ודי ניר מוזס שלום ושרת התרבות והספורט לימור לבנת וכן אריה דרעי גינו את העיסוק התקשורתי בלבושה[21].

בשנת 2013 דורגה על ידי מגזין "פורבס ישראל" במקום הראשון בדירוג השנתי של 50 הנשים החזקות בישראל[22]. מטעם המגזין הוסבר שהיא דורגה כך בגלל השפעתה ומעורבותה במינויים בסביבת ראש הממשלה, על פי מקורות שהתראיינו למגזין[23]. בפברואר 2015 הופיעה במיזם צילומי אופנה של השבועון "את", בהמשך לתמונות של מיכל הרצוג, אשתו של יצחק הרצוג, שהתמודד אז בבחירות לכנסת העשרים מול בנימין נתניהו על ראשות הממשלה. הצילומים פורסמו חרף דרישתה של נתניהו לדחות את פרסומם עד לאחר הבחירות[24][25][26].

במסיבת עיתונאים שקיים ביוני 2016 יחד עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התלונן בעלה ראש הממשלה בנימין נתניהו על היחס התקשורתי שמקבלת רעייתו, ואמר כי ״ברור שזה חלק מרדיפה פוליטית שיטתית. מה שלא הצליחו לעשות בקלפי מנסים לעשות בהאשמות שווא עם ניפוח תקשורתי אדיר, ולצורך זה לא בוחלים בשום אמצעי. רומסים את דמותה של רעייתי והופכים אותה לאבק אדם"[27]. בנאום שנשא כעבור שנה חזר נתניהו על טענות דומות[28].

הליכים משפטיים שבהם הייתה מעורבת

תביעות דיבה שהגישה נתניהו

שרה ובנימין נתניהו הגישו לפחות שבע תביעות דיבה נגד עיתונאים ואמצעי תקשורת בישראל.

תביעה אחת, כנגד רשת שוקן והכתבת סיון כהן, הסתיימה בשנת 2002 בפסיקת פיצוי על סך 110,000 ש"ח לשרה נתניהו[29], בעקבות שתי ידיעות שפורסמו אודותיה בטור הרכילות של המקומון "כל העיר"[30].

במקרה נוסף תבעו בני הזוג את יגאל סרנה, לאחר שפרסם במרץ 2016 סטטוס בפייסבוק שבו טען כי שיירת ראש הממשלה נעצרה בכביש 1, וראש הממשלה בנימין נתניהו סולק ממכוניתו בהוראת שרה אשתו. בתגובה הגישו בני הזוג תביעת דיבה על סך 279 אלף ש"ח[31]. ב-11 ביוני 2017 קבע בית המשפט שאמיתות הסיפור שהפיץ סרנה לא הוכחה ולכן מדובר בלשון הרע שפורסם במטרה לפגוע, וחייב את סרנה לשלם לבני הזוג נתניהו מאה אלף ש"ח כפיצויים, ועוד 15 אלף ש"ח הוצאות משפט[32][33]. בספטמבר 2017 הגיש סרנה ערעור על הפסיקה. בינואר 2018 נדחה ערעורו ונפסק כי עליו לשלם לבני הזוג נתניהו 20 אלף ש"ח נוספים כהוצאות משפט[34].

תביעה שלישית הסתיימה בפשרה שלפיה "מעריב" יפרסם הודעת התנצלות ויפצה אותה בגין אגרת בית משפט. שלוש תביעות דיבה נמשכו על ידי בני הזוג נתניהו[35].

נתניהו הגישה תביעת דיבה על סך מיליון ש"ח נגד העיתונאי בן כספית לאחר שזה כתב שהיא הביאה לפיטורי חצרן בן 70, אב שכול. התביעה הסתיימה בפשרה שלפיה שרה נתניהו תקבל 50,000 ש"ח "לכיסוי הוצאותיה המשפטיות", וכספית יפרסם התנצלות על פרסומו הכוזב[36].

יחסה לעובדי משק הבית ומעון ראש הממשלה

בשנת 2010 הגישה ליליאן פרץ, מנהלת משק הבית הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה, תביעה נגד שרה נתניהו בבית הדין האזורי לעבודה, ובה טענות על הלנת שכר, תנאי העסקה בלתי הוגנים ושימוש באלימות מילולית. בתגובה הגישה נתניהו תביעה נגדית. העניין הסתיים בפשרה שפרטיה לא פורסמו, ובמסגרתה מחקו השתיים את התביעות ההדדיות[37].

שמה של נתניהו עלה בתביעות שהגישו בבית הדין לעבודה עובדי מעון ראש הממשלה, גיא אליהו[38] ומני נפתלי[39][40] נגד משרד ראש הממשלה. בפברואר 2016 קיבל בית הדין האזורי לעבודה בירושלים את תביעתו של מני נפתלי נגד משרד ראש הממשלה ופסק לו פיצויים, בין השאר בגין העסקה פוגענית. בפסק הדין נכתב, בין השאר: "העדויות הרבות שהוצגו בפני בית הדין מצביעות על כך שבמעון שררו תנאי העסקה פוגעניים בגין התנהגותה של נתניהו ויחסה אל העובדים שכלל דרישות מוגזמות, העלבות, השפלות והתפרצויות זעם"[41][42]. נתניהו הגישה ערעור על פסק הדין[43], אך ערעורה נדחה על הסף, משום שלא הייתה צד לתביעה[44][45]. עתירתה לבג"ץ בעניין זה נדחתה על הסף[46]. גם המדינה ערערה על פסק הדין[47], אך בהמלצת בית הדין משכה את ערעורה[48].

במרץ 2016 במסגרת התביעה של גיא אליהו, עובד אחר במעון ראש הממשלה, הגישה שרה נתניהו בקשה לפסול את נשיאת בית הדין לעבודה, השופטת דיתה פרוז'ינין, בנימוק שהיא הכריעה לטובת מני נפתלי[49]. הבקשה נדחתה[50]. לאליהו נפסק פיצוי מהמדינה בסך 120 אלף ש"ח, 65 אלף ש"ח עקב העסקה פוגענית ועוד 55 אלף ש"ח עקב הפרות שונות של דיני העבודה[51].

החקירות בעניינה והרשעתה בפלילים

בין השנים 2014–2015 נחשפו, בין היתר על ידי מבקר המדינה יוסף שפירא, מספר פרשות הקשורות לניהול מעון ראש הממשלה אשר בעניינן עלה חשד לביצוע עבירות פליליות. במהלך שנת 2015 אוגדו הפרשות הללו יחד וכונו "פרשת מעונות ראש הממשלה", ובאוגוסט 2015 נפתחה חקירה פלילית נגד נתניהו. היא נחקרה באזהרה בפרשה מספר פעמים[52].

בספטמבר 2017 הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על כוונתו להגיש נגדה כתב אישום, בכפוף לשימוע, בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים תוך יצירת מצג שווא, בגין הזמנת ארוחות בסך 359,000 ש"ח בניגוד לנהלים, מספטמבר 2010 ועד מרץ 2013. מנדלבליט החליט לסגור את התיקים נגדה בפרשת החשמלאי ובפרשת המטפלת הסיעודית. עוד קודם הוחלט שאין מקום להמשיך בחקירת טענות נוספות שעלו בנושאי בקבוקים, נרות נשמה וריהוט גן[53]. ב-21 ביוני הוגש נגדה כתב אישום בעבירות של קבלת דבר במרמה ומרמה והפרת אמונים[54], ובתום הליך של גישור פלילי הוסכם על הסדר טיעון[55] שבעקבותיו הוגש ב-12 ביוני 2019 כתב אישום מתוקן[56]. ב-16 ביוני 2019 הורשעה נתניהו בניצול בתחבולה של טעות הזולת ללא מרמה (סעיף 416 לחוק העונשין), והוטל עליה לשלם פיצוי לקופת המדינה בסך 45 אלף ש"ח בתוספת קנס בסך 10,000 ש"ח[57].

במרץ 2018 נחקרה נתניהו באזהרה בתיק 4000[58]. בדצמבר אותה שנה פרסמה המשטרה את עמדתה כי התגבשה תשתית ראייתית נגדה[59]. ב-28 בפברואר 2019 הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט כי לא יוגש כתב אישום נגד שרה נתניהו בתיק זה. כמו כן הודיע היועץ כי החקירה בעניין תיק 4001 תיסגר אף היא בלא הגשת כתב אישום[60].

חיים אישיים

לזוג נתניהו שני בנים, יאיר ואבנר (לבנימין נתניהו גם בת מנישואים קודמים). אבנר הוא חתן התנ"ך הארצי וסגן שני לחתן חידון התנ"ך העולמי לשנת תש"ע.

אחיה הם: מתניה בן ארצי, פרופסור למתמטיקה, ד"ר חגי בן ארצי, מרצה לתנ"ך ולמחשבת ישראל (בעקבות ביקורתו החריפה על הסכם חברון, נותקו היחסים בינו ובין משפחת נתניהו[61]), ואמציה בן ארצי, טייס קרב לשעבר, מומחה לתקשורת מחשבים המתגורר בארצות הברית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ שרה נתניהו, מהימנות בינאישית בהערכה פסיכודיאגנוסטית על סמך מבחן WISC-R, עבודת גמר לתואר מוסמך במגמה לפסיכולוגיה חינוכית, בהדרכת ד"ר סורל קאהן, ירושלים: האוניברסיטה העברית בירושלים, תשנ"ה 1995.
 2. ^ 2.0 2.1 תיק אישי, פוליטיקה | שרה נתניהו, באתר ynet
 3. ^ עוזי בנזימןפצצה מלוכלכת, באתר העין השביעית, 9 במאי 2016
 4. ^ יעל לוי, בואי שרה: עמותות למען ילדים מחכות לנתניהו, באתר ynet, 2 באפריל 2009
 5. ^ ציפי מלכוב, דודי אביטן, פסיכולוגית בית הספר: שרה נתניהו, באתר mynet‏ ירושלים, 19 באוגוסט 2013
 6. ^ פורסם היקף העסקתה של שרה נתניהו, באתר ערוץ 7, 18 בספטמבר 2017
 7. ^ המחאה של שרה נתניהו: "קורע לב", החדשות, 11 באפריל 2018;
  Israel's first lady condemns sheep cruelty, The Daily Advertiser, April 12 2018
 8. ^ איתמר אייכנר וטובה צימוקי, שרה נתניהו בשליחות דיפלומטית בגואטמלה: "אין לה מעמד מיוחד", באתר ynet, 10 בדצמבר 2018
 9. ^ מיכל גרייבסקי, אמירה לם, מלי קמפנר-קריץ, תיק שרה נתניהו, 7 ימים, ידיעות אחרונות, ‏12 בדצמבר 1997
 10. ^ מערכת וואלה! NEWS, שרה נתניהו: "נעבור לחוץ לארץ. שהמדינה הזאת תישרף" באתר וואלה!, 05 בספטמבר 2002
 11. ^ אמנון מרנדה, פנייה למזוז: חקור מי מימן הוצאות נתניהו בלונדון, באתר ynet, 15 במרץ 2008
 12. ^ תביעה: בנימין נתניהו נ' חדשות ערוץ 10, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 16 במרץ 2008
 13. ^ רביב דרוקר, תביעת לשון הרע של נתניהו, הבלוג של רביב דרוקר, ‏8 ביוני 2009
 14. ^ אריק בנדר, ועדת האתיקה: נסיעת שרה נתניהו לא אושרה, באתר nrg‏, 16 במרץ 2008
 15. ^ החלטת ועדת האתיקה בעניין קובלנה של מעיין אמודאי (יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה) נגד חה"כ בנימין נתניהו, אתר הכנסת, ‏ה' בתמוז התשס"ח – 8 ביולי 2008
 16. ^ עופר אדרתבלעדי: הראיון המלא של שרה נתניהו ל"בילד" הגרמני || רה"מ נתניהו: "שרה הייתה זו ששכנעה אותי סופית לשחרר את גלעד שליט", באתר הארץ, 9 ביוני 2012
 17. ^ לי-אור אברבך, ‏עורך "מעריב": "קיוויתי שהתפקיד הזה יהיה לשנים ארוכות", באתר גלובס, 13 בספטמבר 2012
 18. ^ חן שליטא, ‏"שרה נתניהו רוצה להיות שותפה לדרך שבה ראש הממשלה יעצב את ההיסטוריה. היא זכאית לזה", באתר גלובס, 22 באפריל 2011
 19. ^ מזל מועלםאנשי ראש הממשלה נתניהו במבוכה: יועצת גילתה ששרה שותפה לכתיבת הנאומים, באתר הארץ, 24 באפריל 2011
 20. ^ שחר אטואןהשמלה של שרה נתניהו: שקיפות שמקרינה אטימות, באתר הארץ, 7 בפברואר 2013
 21. ^ יובל קרני, לבנת: העליהום על שרה נתניהו שוביניסטי ורדוד, באתר ynet, 6 בפברואר 2013
 22. ^ תומר ורון, ‏דירוג פורבס: שרה נתניהו בראש רשימת 50 הנשים החזקות בישראל, באתר "פורבס ישראל", 18 במרץ 2013
 23. ^ "חור שחור של השפעה": כך הפכה שרה נתניהו לאשה החזקה בישראל, באתר "פורבס ישראל", 18 במרץ 2013
 24. ^ אורן פרסיקו, הסכמות מוקדמות, באתר העין השביעית, 24 בפברואר 2015
 25. ^ חנוך מרמריתמונת הניצחון, באתר העין השביעית, 24 בפברואר 2015
 26. ^ מערכת mako סלבס, ‏בלעדי: תמונותיה הלא מרוטשות של שרה נתניהו ממגזין "את" נחשפות, באתר ‏mako‏‏, ‏24 בפברואר 2015‏
 27. ^ איתמר אייכנר, נתניהו על פרשת מימרן: "ההר הוליד עכברון", באתר ynet, 7 ביוני 2016
 28. ^ האישום המתגבש נגד שרה נתניהו: הזמנת ארוחות בעשרות אלפי שקלים, באתר וואלה! NEWS‏, 30 באוגוסט 2017
 29. ^ א (י-ם) 1839/01 שרה נתניהו נגד רשת שוקן ואחרים, ניתן ב-25 ביולי 2002
 30. ^ אפרת וייס, שרה נתניהו זכתה בתביעת פיצויים נגד "כל העיר", באתר ynet, 25 ביולי 2002
 31. ^ סרטונים דנה ויס, ‏יגאל סרנה: "אני נלחם בנתניהו כי הוא אסון", באתר ‏mako‏‏, ‏18 במרץ 2017‏
 32. ^ ירון דורון, יגאל סרנה יפצה את בני הזוג נתניהו ב-100 אלף ש"ח, באתר nrg‏, 11 ביוני 2017
 33. ^ ת"א (ת"א) 56211-03-16 בנימין נתניהו ושרה נתניהו נגד יגאל סרנה, ניתן ב-11 ביוני 2017
 34. ^ גלעד מורג, נדחה הערעור: יגאל סרנה ישלם למשפחת נתניהו, באתר ynet, 28 בינואר 2018
 35. ^ אורן פרסיקו, הזוג נתניהו הגיש לפחות שבע תביעות דיבה נגד עיתונאים, רק אחת הסתיימה בפסיקה לטובתו, באתר העין השביעית, 28 במרץ 2016
 36. ^ אורן פרסיקו, "מצר על עוגמת הנפש שנגרמה לגב' נתניהו", באתר העין השביעית, 19 באוקטובר 2017. ההתנצלות פורסמה בטורו של כספית ב"מעריב" ב-20 באוקטובר 2017.
 37. ^ אחיה ראב"ד, פשרה בתביעת ליליאן פרץ נגד שרה נתניהו, באתר ynet, 11 בספטמבר 2012
 38. ^ שרון פולבר, שרה נתניהו מעידה: מני נפתלי הציע לשלם לעובדי משרד רה"מ כדי שיעידו נגדי, באתר הארץ, 29 באוקטובר 2015
 39. ^ אביאל מגנזי, שרה נתניהו: לא אכפת לי אם זה שקית או קופסת חלב, באתר ynet, 10 במאי 2015
 40. ^ וואלה! חדשות‏, הפרקליט יוסי כהן: "שרה נתניהו הפריכה את כל הטענות נגדה", באתר וואלה! NEWS‏, 11 במאי 2015
 41. ^ "תביעתו של מני נפתלי נגד שרה נתניהו התקבלה: יפוצה ב-170 אלף ש"ח", באתר גלי צה"ל, 10 בפברואר 2016
 42. ^ בית דין אזורי לעבודה בירושלים, סע"ש 38335-03-14 מנחם נפתלי נגד משרד ראש הממשלה ואחרים, ‏ניתן ב-10 בפברואר 2016
 43. ^ שרה נתניהו ערערה על פסק הדין: "ראיות מפורשות שנפתלי משקר", באתר וואלה! NEWS‏, 25 בפברואר 2016
 44. ^ יאיר אלטמן, איציק סבן, ‏"לא הייתה המלצה להעמיד לדין את אשת רה"מ", באתר ישראל היום, 29 במאי 2016
 45. ^ ע"ע 56261-02-16 שרה נתניהו נגד מנחם נפתלי ואחרים, ניתן ב-29 במאי 2016
 46. ^ בג"ץ 2721/17 שרה נתניהו נגד בית הדין הארצי לעבודה בירושלים ואחרים, ניתן ב-11 ביולי 2017
 47. ^ שרון פולבר, המדינה ערערה על פסק הדין בתביעת מני נפתלי, באתר הארץ, 10 במרץ 2016
 48. ^ איתמר לוין, מכה לנתניהו: פס"ד מני נפתלי - סופי, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 24 באוקטובר 2017
 49. ^ יהושע בריינר‏, שרה נתניהו ביקשה לפסול את נשיאת בית הדין לעבודה מלדון בתיק גיא אליהו, באתר וואלה! NEWS‏, 20 במרץ 2016
 50. ^ סע"ש (י-ם) 16783-04-14 שרה נתניהו נגד גיא אליהו ואחרים, ניתן ב-3 באפריל 2016
 51. ^ חן מענית, ‏משפחת נתניהו במתקפה על השופטת: "פוגענית, מוטה וחד-צדדית", באתר גלובס, 31 במאי 2016
 52. ^ אלי סניור, לאחר חמש שעות: תמה חקירת שרה נתניהו, באתר ynet, 31 בדצמבר 2015
 53. ^ טובה צימוקי, היועמ"ש: שרה נתניהו תואשם בפרשת "הזמנת הארוחות" בשווי 359 אלף שקל, באתר ynet, 8 בספטמבר 2017
 54. ^ טובה צימוקי ויעל פרידסון, אישום נגד שרה נתניהו: "פעלה להשיג במרמה ארוחות במאות אלפי שקלים", באתר ynet, 21 ביוני 2018
 55. ^ דניאל דולב‏, הסדר עם שרה נתניהו בפרשת המעונות: תשלם 55 אלף שקל למדינה, באתר וואלה! NEWS‏, 29 במאי 2019
 56. ^ תיק פלילי 52605-06-18
 57. ^ יעל פרידסון, שרה נתניהו הורשעה בפלילים: "שימוש לא ראוי בכספי ציבור", באתר ynet, 16 ביוני 2019
  תפ (י-ם) 52605-06-18 מדינת ישראל נגד שרה נתניהו ועזרא סיידוף, ניתן ב-16 ביוני 2019
 58. ^ אלי סניור, יום חקירות: העדויות החדשות, העימות וגרסת נתניהו ורעייתו, באתר ynet, 3 במרץ 2018
 59. ^ הסתיימה חקירת תיק 4000, באתר משטרת ישראל, 2 בדצמבר 2018
 60. ^ הכרעת היועמ"ש: נסגרו התיקים נגד שרה ויאיר נתניהו בתיק 4000, 28 בפברואר 2019, מבזק באתר ynet
 61. ^ מערכת, חגי בן ארצי: "לא יודע מה מתרחש במשפחת נתניהו, יש בינינו נתק של 20 שנה" 8 באוקטובר 2017, באתר כאן
Emblem of Israel.svg בנות הזוג של ראשי ממשלת ישראל
פולה בן-גוריון צפורה שרת מרים אשכול לאה רבין עליזה בגין שולמית שמיר סוניה פרס שרה נתניהו נאוה ברק עליזה אולמרט
19481954
19551963
19541955 19641969 19741977
19921995
19771982 19831984
19861992
19841986
19951996
19961999
2009 ואילך
19992001 20062009
1958

שנת 1958 היא השנה ה-58 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1958 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

5 בנובמבר

5 בנובמבר הוא היום ה-309 בשנה (310 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 56 ימים.

בית אגיון

בֵּית אַגיוֹן, המשמש מאז 1974 בית ראש הממשלה ומכונה גם בשם זה, הוא מבנה בשכונת טלביה על גבול שכונת רחביה בירושלים, ברחוב סמולנסקין 9, פינת רחוב בלפור.

המבנה מורכב ממספר גושים רבוּעים המחוברים יחד, ובמרכזו חדר מדרגות המאופיין בטור חלונות בחזית המבנה. בחזית המבנה מצוי אגף בעל צורה מעגלית דמוית ספינה האופיינית לסגנון הבינלאומי. המבנה מחופה אבן ירושלמית. למבנה חצר פנימית (פטיו) – אלמנט שאינו מקובל בסגנון הבינלאומי, שבו בנוי בית זה, אולם מקובל בבנייה המוסלמית; הפטיו הוסף ככל הנראה לבקשת משפחת אגיון.

בן הזוג של ראש ממשלת ישראל

מעמדו של בן הזוג של ראש ממשלת ישראל, (עד היום בן הזוג היה תמיד אישה נשואה וכונה בעיקר: אשת ראש הממשלה או רעיית ראש הממשלה), מעולם לא הוגדר באופן רשמי, אולם בני הזוג לוקחים חלק באירועים ציבוריים וזוכים לנראות ציבורית בולטת.

נכון לשנת 2017, עשר נשים היו רעיות של ראש ממשלת ישראל. ראשי הממשלה גולדה מאיר ואריאל שרון לא היו נשואים בעת שכיהנו בתפקידם. בישראל אין תואר רשמי של "הגברת הראשונה".

בן כספית

בן כספית (נולד ב-18 באוקטובר 1960 בתל אביב) הוא עיתונאי ופובליציסט ישראלי. שימש ככתב המדיני של "מעריב", כותב טורי דעה, הגיש מספר תוכניות טלוויזיה וכתב ספרים. כיום הוא פרשן מדיני ופוליטי וכתב בכיר בעיתון "מעריב השבוע" ובאתר החדשות הערבי-אמריקאי אל-מוניטור, וכן מגיש תוכנית יומית בתחנת הרדיו 103fm.

בני ציפר

בני צִיפֶר (נולד ב-21 בינואר 1953) הוא סופר, משורר ועיתונאי ישראלי, עורך מאז 1987 את המדור "תרבות וספרות" של העיתון "הארץ" ובעבר בעל טור דעה בעיתון זה.

דוד שמרון

דוִד נפתלי שִׁמְרוֹן (נולד ב-23 בנובמבר 1951) הוא עורך דין ישראלי, מקורבו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ופרקליטו הפרטי.

וואלה! NEWS

וואלה! NEWS (עד אפריל 2015 פעל תחת השם "וואלה!",) הוא אתר חדשות ישראלי, המופעל על ידי חברת "וואלה! תקשורת" מקבוצת בזק. על פי דירוג של חברת "אלכסה", הבודקת תעבורה באינטרנט, "וואלה! NEWS" הוא השמיני במקומו ברשימת אתרי האינטרנט הנצפים ביותר בישראל.

י"ב בחשוון

י"ב בחשוון הוא היום השנים עשר בחודש השני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השנים עשר בחודש השמיני

למניין החודשים מניסן. י"ב בחשוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שלישי,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא גהז".

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בי"ב חשוון היא פרשת וירא, אם בר המצווה חל בשנה המתחילה בימים שני, שלישי או חמישי, או פרשת לך לך אם בר המצווה חל בשנה המתחילה בשבת.

יאיר נתניהו

יאיר נתניהו (נולד ב-26 ביולי 1991) הוא בנם של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו.

כ"ב בחשוון

כ"ב בחשוון הוא היום העשרים ושניים בחודש השני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושניים בחודש השמיני

למניין החודשים מניסן. כ"ב בחשוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ב חשוון היא תמיד פרשת חיי שרה.

כל העיר

כל העיר הוא מקומון ירושלמי שראה אור לראשונה ב-1979. המקומון היה הראשון מרשת שוקן, שהייתה לרשת המקומונים הראשונה בישראל.

כתב נוער

כתב נוער הוא ילד, או נער, המשתתף בכתיבת עיתון ילדים ונוער. המונח "כתב נוער" (בראשי תיבות: כ"נ) שימש בשבועון "מעריב לנוער", ובעיתוני ילדים אחרים היו מונחים דומים. כך למשל, המקבילה ב"הארץ שלנו" הייתה "עיתונאי קטן" (ע"ק), ב"ראש אחד", "כתב צעיר" (כת"צ), וב"כולנו", "עיתונאי צעיר" (ע"צ). גם בטלוויזיה, בתוכניות אקטואליה לילדים (למשל בתוכנית האקטואליה "חמש וחצי" ששודרה בערוץ הילדים), משתתפים לעיתים כתבים צעירים.

בשבועון "מעריב לנוער" כתבו במרוצת השנים מאות כתבי נוער, מה שהיווה את תחילת דרכם בעולם התקשורת. ביניהם ניתן למנות את אורי אלוני, חנן עזרן, צחי הנגבי, עמנואל רוזן, יוסי ביילין, שרה נתניהו, מנחם בן, יעקב אילון, יואל אסתרון, יגאל גלאי, יאיר בן-דוד,יקיר אביב, אמיר גבע, אבשלום קור, עופר טלר, עופרה עופר, סמדר שיר, רפי מן, ירון פריד, גיא בכור וכן את האחים בלפור והרצל חקק.

כתבי הנוער מאוגדים תחת "ארגון העיתונאים הצעירים", הדואג לזכויותיהם.

מני נפתלי

מני (מנחם) נפתלי (נולד ב-30 ביוני 1978 בירושלים) הוא ישראלי, שעבד כאב הבית במעון ראש ממשלת ישראל, בין השנים 2011–2012 בתקופת הקדנציה השנייה של בנימין נתניהו. נפתלי התלונן על תנאי עבודה קשים והשפלות שעבר מצד רעיית ראש ממשלת ישראל, שרה נתניהו, וזכה בתביעה לפיצויים שהגיש נגד משרד ראש הממשלה.

החל מנובמבר 2016 נפתלי הוא אחד מיוזמיה וממנהיגיה של המחאה נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

מעריב לנוער

מעריב לנוער הוא שבועון מבית ציבלין הוצאה לאור, הפונה לבני נוער. השבועון ראה אור לראשונה בשנת 1957, בהוצאות "מעריב" ונחשב למגזין הראשון בישראל שיועד לבני נוער.

בשנות השמונים, כאשר העורך היה אמנון בירב, הגיע השבועון לשיא התפוצה בכל הזמנים: כ-100,000 עותקים, והיה אחד משני המגזינים הנפוצים בישראל (לצד "לאשה"). בשנת 2006 הפסיד השבועון את הבכורה למתחרהו, ראש1 (זאת לפי נתוני סקר קוראים).

עם עורכיו הקודמים נמנים ראובן ינאי (עד 1971), אמנון בירב (עד 1993), אבי מורגנשטרן (עד 1998), גדי חגאי (עד 2008) ואלון צרפתי (עד 2010, ומ-2012 עד 2014). העורך האחראי במעריב לנוער כיום הוא אורן ציבלין. עורכת המגזין היא גייל זאבי ציבלין.

חלק מהכתבות בעיתון נכתבות בידי בני-נוער המכונים כ"נים (כתבי נוער), המועסקים בתשלום על ידי העיתון, זאת לצד עיתונאים בוגרים, סלבריטאים אורחים ובעלי מקצוע. מאות כתבי נוער כתבו בעיתון במרוצת השנים, מה שהיווה בעצם את תחילת דרכם בעולם התקשורת ובהם אורי אלוני, חנן עזרן, צחי הנגבי, עמנואל רוזן, יוסי ביילין, שרה נתניהו, רפי רוזנפלד, מנחם בן, יעקב אילון, יואל אסתרון, יגאל גלאי, יקיר אביב, אמיר גבע, אבשלום קור, עופר טלר, עופרה עופר, דורית לנדס, אילן שחורי, שהיה "כתב נוער" לתחום הספורט, רפי מן, ירון פריד, גלעד פדבה, גיא בכור, האחים בלפור, הרצל חקק ורבים אחרים. כמו כן סופרי ילדים רבים התחילו את דרכם בעיתון, בהם פוצ'ו (ישראל ויסלר), סמדר שיר, משה יהלום ואדיר צבי.

ביולי 2015 רכש ציבלין את "מעריב לנוער" מ"תכלת תקשורת", והושק אתר האינטרנט של המגזין, כערוץ בתוך אתר "mako".

במאי 2017, המגזין המתחרה "ראש אחד" נסגר, וכיום "מעריב לנוער" הוא עיתון הנוער השבועי היחידי בישראל.

סיון כהן

סיון כהן-סבן (נולדה בירושלים ב-19 בנובמבר 1982) היא עיתונאית, שדרנית רדיו ומגישת תוכנית הצרכנות "הכל כלול" בערוץ 13, זוכת אות אומ"ץ, פרס פרימור של הרשות השנייה ופרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה.

סיון רהב-מאיר

סיון אסתר רהב-מאיר (נולדה ב-2 ביולי 1981, ל' בסיוון ה'תשמ"א) היא עיתונאית, כתבת חדשות, פובליציסטית ומנחת טלוויזיה ורדיו ישראלית.

פרשת מעונות ראש הממשלה

פרשת מעונות ראש הממשלה (או בקיצור: תיק המעונות) כוללת מספר פרשיות משנה אשר בעניינן עלה חשד לביצוע עבירות פליליות, בין היתר על ידי אשת ראש הממשלה שרה נתניהו וסמנכ"ל מבצעים ונכסים לשעבר במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, בהן חשד לקבלת דבר במרמה ולמרמה והפרת אמונים.

החקירה הפלילית בפרשה נפתחה באוגוסט 2015, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט לאמץ את המלצת פרקליט המדינה שי ניצן ולהורות על פתיחתה בנוגע לחלק מן הנושאים שעלו. בספטמבר 2017 הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על הגשת כתב אישום ב"פרשת הארוחות" נגד שרה נתניהו וסיידוף, בכפוף לשימוע, ועל סגירת שאר התיקים בעניינה של נתניהו. ביוני 2018 הוגשו כתבי אישום נגד נתניהו וסיידוף, וביוני 2019 הורשעו השניים בניצול בתחבולה של טעות הזולת ללא מרמה (סעיף 416 לחוק העונשין).

רביב דרוקר

רביב דרוקר (נולד ב-11 בספטמבר 1970) הוא עיתונאי חוקר ופובליציסט ישראלי, חתן פרס סוקולוב לתקשורת אלקטרונית לשנת 2011.

עץ משפחת נתניהו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צבי מיליקובסקי
 
שרה מיליקובסקי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
נתן מיליקובסקי
(רב, מחנך ופעיל ציוני)
 
שרה מיליקובסקי
(לבית לוריא)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שרה טייטל
(לבית מיליקובסקי)
 
דוד טייטל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילה
 
בנציון נתניהו
(פרופסור להיסטוריה ופעיל ציוני)
 
אלישע נתניהו
(פרופסור למתמטיקה)
 
שושנה נתניהו
(לבית שנברג,
שופטת בבית המשפט העליון)
 
מתתיהו מיליקובסקי
 
עזרא מיליקובסקי
 
רחל שמרון
(לבית טייטל)
 
עו"ד ארווין שמרון
(פרקליט המדינה השני)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
דפנה נתניהו
 
עִדו נתניהו
(רופא וסופר)
 
 
יונתן נתניהו
(מפקד סיירת מטכ"ל)
 
נתן נתניהו
(פרופסור למדעי המחשב)
 
סיניה נתניהו
(לבית הללי, כלכלנית)
 
נתן מיליקובסקי
(איש עסקים)
 
ד"ר גיל מיליקובסקי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שרה נתניהו
(לבית בן ארצי,
פסיכולוגית חינוכית)
[החל מ-1991]
 
בנימין נתניהו
(ראש ממשלת ישראל)
 
מיקי הרן
(כימאית)
[1979-1972]
 
 
פלור קייטס
(אשת עסקים)
[1989-1981]
 
 
 
 
 
 
אודרי שמרון
(מנכ"לית ההסתדרות הציונית הדסה)
 
עו"ד דוד שמרון
 
שלומית מולכו
(לבית שמרון)
 
עו"ד יצחק מולכו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יאיר נתניהו
 
אבנר נתניהו
 
נעה רוט
(לבית נתניהו)
 
דניאל רוט
 

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.