שרבוט גוגל

שרבוט גוגל, הידוע גם בכינוי "דודל" (באנגלית: Google Doodle) הוא איור המבוסס על סמלילה של גוגל ומוצג במקומו בעמוד הבית של אתר גוגל בשפות שונות. האיורים המשתנים מציינים את יצירתם של אישים מפורסמים בהיסטוריה, חייהם, מותם, מבליטים חגים ואירועים חשובים, או התרחשויות אקטואליות מרכזיות. בתחילת דרכם הופיעו לרוב "שרבוטים" של חגים נוצריים או אמריקאים, אך במרוצת השנים החלו לפרסם שרבוטים מיוחדים, גם לציון אירועים אזוטריים יותר.

לגוגל יש בסך הכול 184 דומיינים במדינות ברחבי העולם. נכון למאי 2014 נוצרו למעלה מ-2,000 שרבוטי גוגל, חלקם עיצובים כלליים ל-google.com העולמי, וחלקם ייעודיים לדומיינים הלאומיים השונים, על-פי אירועים שונים במדינות המתאימות.

Db8f37dbb0b13217f5befda5f872eee9
שרבוט גוגל הראשון מ-30 באוגוסט 1998

מאפיינים

לפעמים השרבוטים נוצרים כסדרה, מעין סיפור בהמשכים, ומדי יום מופיע שרבוט אחר הקשור לאותו נושא. כך היה למשל באולימפיאדת סידני (2000) ולרגל חגיגות 40 שנה לסדרה "רחוב סומסום". בסדרת חג המולד בשנת 2008 נראה סבא המרכיב צעצוע לנכד במשך חמישה ימים כאשר בכל יום הוצג שרבוט שונה.

בשנת 2010 החלו להופיע שרבוטים תוך שימוש באנימציה ובשנת 2011 גם סרטונים באורך של עד שתי דקות. לדוגמה, בימי הולדת של ג'ון לנון, צ'ארלי צ'פלין ומרתה גרהם. יש גם שרבוטים אינטראקטיביים המשתנים כאשר עוברים עליהם עם סמן העכבר.

השרבוטים מוצגים כלוגו של גוגל לזמן קצר ולאחר מכן מועברים לארכיון השרבוטים[1] שאוצר בתוכו את כל העבודות שנעשו אי פעם. העבודות מקוטלגות לפי שנים וחודשים, ומאפשרות להתרשם מהאירועים שקורים כמעט מדי יום מסביב לעולם ומהפרשנות שקיבלו על ידי מאיירי החברה.

היסטוריה

Pacmannitzanboris
שרבוט גוגל לכבוד יום הולדתו ה-30 של משחק המחשב "פק-מן"

השרבוט הראשון נוצר כמזכרת על ידי המייסדים, סרגיי ברין ולארי פייג'. הם הוסיפו דמות של סמל פסטיבל ברנינג מן, מאחורי האות "O" בלוגו goOgle, על מנת להודיע למשתמשים על היעדרותם מהמשרד במקרה של נפילת השרת, לרגל נסיעתם לפסטיבל ב-30 באוגוסט 1998. באותה שנה הופיעו רק עוד שני שרבוטים: אחד לכבוד חג ההודיה ואחד שציין כי האתר עדיין בגרסת בטא, באוקטובר.;

בשנת 1999 הופיעו כבר חמישה שרבוטים; לכבוד חג ההודיה, חג המולד, ליל כל הקדושים ושניים לכבוד השקת "Uncle Sam search" - מנוע לחיפוש סוגיות הקשורות לממשל האמריקאי, שירות שנסגר ב-2011.

עד שנת 2000 נוצרו שרבוטי גוגל על ידי קבלן חיצוני ששכרו ברין ופייג'. באותה השנה, לקראת יום הבסטיליה פנו המייסדים למתמחה בחברה, דניס הוואנג, בבקשה ליצור שרבוט גוגל לציון יום זה. עבודתו של הוואנג התקבלה בעין יפה אצל מייסדי החברה והם מינו אותו ל"משרבט (דודלר) הראשי". הוא אחראי על התחום עד היום, בנוסף למשרתו כמנהל האתר הבינלאומי של גוגל.

בשנת 2005 השקיעו ג'ון דואר וראם שרירם, מראשוני המשקיעים בגוגל, 16 מיליון דולר באתר הקמעונאי "Zazzle", המאפשר למשתמשים להעלות תמונות ולהדפיסן על מוצרים שונים. בשנת 2011 הושקה חנות וירטואלית המתבססת על עיצובי שרבוטי גוגל כחלק מאותו אתר, אולם החנות נסגרה מאז. בחנות היה ניתן לרכוש חולצות טי, כרטיסי ברכה, פוסטרים, סטיקרים, ספלים, בולים, תיקים ומוצרים אחרים עליהן מודפסים שרבוטי גוגל. לבחירת הצרכנים עמדו יותר מאלף עיצובים שהיו קיימים באתר[2].

תחרות משרבטים גוגל

Doodle-0092
השרבוט הזוכה בתחרות: "ישראל שלי"

גוגל מזמינה את הציבור להציע הצעות לשרבוטים וכן לשלוח גרסאות דודל משלהם לכתובת proposals-at-google.com. בארצות הברית מתקיימת מדי שנה תחרות הנקראת "Doodle 4 Google", הפתוחה לילדים ולנוער בגילאי גן עד כתה י"ב בין 20,000 בתי ספר ברחבי ארצות הברית.

בשנת 2011 זכה מת'יו לופז, תלמיד כיתה ב' מקליפורניה, ואיורו הופיע בעמוד הבית של גוגל. בנוסף לכך, קיבל לופז מלגת לימודים בשווי 15,000 דולר. לבית הספר, שבו הוא לומד, ניתן מענק בסך 25,000 דולר לשם רכישת ציוד טכנולוגי[3].

התחרות מתקיימת גם במקומות אחרים בעולם שבהם יש שלוחות של גוגל.

ב-2008, לרגל חגיגות שנת ה-60 למדינת ישראל, התקיימה תחרות תחת הכותרת "ישראל שלי". הזוכה הייתה אילונה פלקסמן מגבעתיים שהייתה אז בת 16, ואיורה הוצג בעמוד הבית של גוגל ישראל ב-30 ביוני 2008, היום האחרון לשנת הלימודים[3].

שרבוטים בולטים

כל השרבוטים מאורכבים באתר של גוגל. שרבוטים אינטראקטיביים אף הונצחו בעמוד ייעודי משלהם על מנת שהגולשים יוכלו להמשיך ליהנות מהם.

ב-4 בינואר 2006, לכבוד יום הולדתו ה-107 של לואי ברייל - ממציא הכתב לעיוורים - הסמליל של 'גוגל' הופיע באותיות ברייל באנגלית.

ב-1 באפריל 2010 גוגל הציגה שרבוט בו כתוב "Topeka" בגופן ובצבעי הלוגו של גוגל, לכבוד יום השוטים הבינלאומי. טופיקה היא עיר בקנזס שבארצות הברית, שבשנה לפני כן שינתה את שמה ל"גוגל" למשך חודש שלם.

ב-21 במאי 2010, הלוגו של גוגל הוחלף במשחק פק-מן (במקור: Ms.Pack-man), לכבוד יום הולדתו ה-30 של המשחק. הכפתור "יותר מזל משכל" הוחלף לכבוד האירוע בכפתור "הכנס מטבע". לחיצה אחת על הלוגו הפעילה את המשחק עבור שחקן אחד ושתי לחיצות אפשרו לשני שחקנים לשחק על אותה המקלדת. השרבוט הפך ללהיט ענק, וגוגל החליטו להקצות לו דף ייעודי באתר, על-מנת שהגולשים יוכלו לחזור לשחק שוב[4].

על פי טוני רייט, שיצר כלי המאפשר לעסקים למדוד הפסדים בשל התמקדות של עובדים בעניינים אחרים, נמצא כי בשל שרבוט הפק-מן הפסיד המשק הבינלאומי כ-120 מיליון דולר[5].

ב-8 באוקטובר 2010, לכבוד יום הולדתו ה-70 של הזמר ג'ון לנון, גוגל החליפה את הלוגו ל-30 שניות של אנימציה בסגנון ייחודי על רקע השיר "Imagine"[6].

ב-8 בפברואר 2011, לכבוד יום הולדתו ה-183 של הסופר הצרפתי ז'ול וורן, גוגל העלתה לוגו אינטראקטיבי בהשראת ספרו, עשרים אלף מיל מתחת למים[7].

ב-16 באפריל 2011, לכבוד יום הולדתו ה-122 של אייקון הקולנוע צ'ארלי צ'פלין, גוגל העלתה מחוות דודל מיוחדת: במקום הלוגו הקבוע שלה הופיע סרטון וידאו באורך של 2 דקות מלאות. בסרטון, שהופק בסגנונו הייחודי של צ'פלין, נראים מעצבי גוגל דודל בתור שחקנים. זהו למעשה הדודל הארוך ביותר נכון ל-2012[8].

ב-11 במאי 2011 פורסם שרבוט אינטראקטיבי לכבוד יום הולדתה ה-117 של מרתה גרהם, חלוצת הריקוד המודרני. השרבוט מציג רקדנית מצוירת מבצעת מספר תנועות שגרהם המציאה[9].

ב-9 ביוני 2011, לכבוד יום הולדתו ה-96 של לס פול - ממציא הגיטרה החשמלית - הופיע שרבוט בצורת גיטרה עם מיתרים, שניתן לנגן עליהם בעזרת המקלדת והעכבר. הגיטרה הפכה ללהיט והתחילה טרנד חדש כאשר גולשים רבים צילמו את עצמם מנגנים יצירות שלמות עליה והעלו זאת ליוטיוב. השרבוט הוכתר כ"דודל המצליח ביותר אי פעם" ואף זכה להיות היחיד שנשאר באוויר במשך 48 שעות (במקום 24) בעמוד הבית של גוגל. אנליסטים כלכליים העריכו כי המשק הגלובלי הפסיד 268 מיליון דולר עקב זמן שאבד בהתעסקות העובדים עם הדודל. לאחר שירד, הונצח בעמוד מיוחד שזמין לגולשים[10].

Gitaur
לכבוד יום הולדתו ה-96 של הגיטריסט לס פול

ב-5 בספטמבר 2011, לכבוד יום הולדתו ה-65 של הזמר פרדי מרקורי נוצר שרבוט גוגל המופעל באמצעות כפתור "Play". לאחר הלחיצה, הלוגו של גוגל הופך לקליפ אנימציה המבוסס על השיר "Don’t Stop me now" של להקת קווין שמרקורי היה הסולן שלה. אורך השרבוט 01:38 דקות והוא הדודל השני באורכו בהיסטוריה. הווידאו נוצר על ידי צוות אנימטורים בראשות ג'ניפר הום, שהשקיע כשלושה חודשים לעניין[11].

ב-24 בספטמבר 2011 פורסם שרבוט לכבוד יום הולדתו ה-75 של יוצר "החבובות", ג'ים הנסון. השרבוט הציג שש דמויות של "החבובות" ומתחתיהם כפתור בצבע זהה לכל אחד. כל לחיצה על הכפתורים או תזוזה של העכבר הובילו לתגובה אחרת[12].

ב-24 באפריל 2012, לכבוד יום הולדתו ה-132 של ממציא הרוכסן גדעון סאנדבק, הופיע שרבוט גוגל של רוכסן במרכז המסך. ניתן היה למשוך את הרוכסן ולהגיע לדף חיפוש בגוגל של המילים "גדעון סאנדבק"[13].

ב-8 בנובמבר 2013, לכבוד יום הולדתו ה-129 של הרמן רורשאך, פורסם שרבוט גוגל אינטראקטיבי מיוחד, בהשראת מבחן כתמי הדיו שרורשאך המציא. החלק המרכזי בלוגו היה משתנה בכל מספר שניות, והצופים הוזמנו לשתף עם חבריהם באמצעות הרשתות החברתיות את אשר עיניהם קלטו[14].

ב-7 במרץ 2014, לכבוד יום האישה הבינלאומי, הופיע שרבוט גוגל ובו נראו סמלי ונוס, הסמל הנקבי, עומדים תחת לוגו גוגל מותאם. בלחיצה על סמליל "Play" שהופיע במרכז האות "O" האמצעית בשם מנוע החיפוש, החלו הסמלים לפזז במקומם. הקשה נוספת על הלחצן הפעילה סרטון מוזיקלי באורך למעלה מדקה, בו נראו נשים מלאומים שונים, ובנות גילאים שונים, מאחלות ברכה בשפתן ליום האישה.

ב-20 במרץ 2014, לכבוד "היום הראשון של האביב", הופיע שרבוט גוגל שכלל איור פרחים וגנן מותאמים ללוגו. לאחר לחיצה על סמליל "Play" שהופיע במרכז האות "O" האמצעית בשם מנוע החיפוש, היו הפרחים נעלמים והגנן הנראה כרוח רפאים ומיוצג באות G השנייה, קם ממקומו ופוצח בריקוד תוך כדי השקיית הקרקע במזלף, מה שהביא לצמיחתם מחדש של הפרחים.

ב-9 בנובמבר 2015 הופיע שרבוט גוגל עם סרטון אנימציה לכבוד יום הולדתה ה-101 של הדי לאמאר, שחקנית הקולנוע האמריקאית-אוסטרית היהודייה, שהמציאה טכנולוגיית שידור גלי רדיו בדילוגי תדר, בה השתמשו בשנות ה-50 במערכות תקשורת צבאיות שהותקנו בספינות הצי האמריקאי. טכנולוגיה זו מונחת ביסוד רבים מיישומי הרדיו המודרניים, בהם תקשורת סלולרית, בלוטות' ו-GPS[15].

ב-16 בדצמבר 2015, לרגל יום הולדתו ה-245 של לודוויג ואן בטהובן, פורסם שרבוט גוגל המשלב קטעי אנימציה ומשחק. בקטעי האנימציה נראתה דמותו של בטהובן כשהיא מנסה לסדר דפים עם תווים, ובמשחק נדרש המשחק לסדר תווים של ארבע מיצירותיו של בטהובן (תחילתה של הסימפוניה החמישית של בטהובן, לאליזה, סונאטת אור ירח, ואודה לשמחה)[16].

שרבוטים ישראלים

24.3.2010 israeltv
שרבוט גוגל לכבוד 40 שנה לשידור הראשון של הטלוויזיה החינוכית
Happy birthday doodle
שרבוט גוגל אישי, המוצג למשתמש רשום ביום הולדתו

ראש השנה תשס"ז (2006), היה החג היהודי הראשון שצוין בשרבוט. מאז צוינו אירועים שונים נוספים. בהם:

חגים ומועדים: כגון: ט"ו בשבט, פורים, יום העצמאות, ט"ו באב, יום המשפחה, יום המורה.

ספרות ואמנות:

אקטואליה:

ב-12 ביולי 2007 גוגל הציגה לגולשים מישראל סרט כחול[17] לסמלילה בדף הבית, לצד הכיתוב "ושבו בנים לגבולם". זאת, במלאת שנה לחטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב. עם זאת, אין מדובר בשרבוט גוגל[18].

קישורים חיצוניים

 • דודלס - הדף המרכז את כל "שרבוטי גוגל"

הערות שוליים

 1. ^ ארכיון השרבוטים
 2. ^ שלי דובילנסקי, גוגל משיקה גלריה וחנות חדשה לגוגל דודל, באתר של "רשת 13", 18 בדצמבר 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 3. ^ 3.0 3.1 אודליה כהן‏, רגע עם דודל, באתר וואלה! NEWS‏, 8 ביולי 2011
 4. ^ 30th Anniversary of PAC-MAN, באתר גוגל
 5. ^ שי רינגל, ‏הדודל גוגל: הספורט היחיד שתעשו באולימפיאדה הזאת, באתר ‏mako‏‏, 7 באוגוסט 2012
 6. ^ שרבוט גוגל לזכרו של לנון
 7. ^ שרבוט גוגל לזכרו של ז'ול וורן
 8. ^ שרבוט גוגל לזכרו של צ'ארלי צ'פלין
 9. ^ שרבוט גוגל לזכרה של מרתה גרהם
 10. ^ שרבוט גוגל לזכרו של לס פול
 11. ^ שרבוט גוגל לזכרו של פרדי מרקורי
 12. ^ שרבוט גוגל לזכרו של ג'ים הנסון
 13. ^ שרבוט גוגל לזכרו של גדעון סאנדבק
 14. ^ שרבוט גוגל לזכרו של הרמן רורשאך
 15. ^ הסבר על ה"דודל" (שרבוט גוגל) שהכינה גוגל לציון יום הולדתה ה-101 של הדי לאמאר (באנגלית)
 16. ^ שרבוט גוגל לזכרו של לודוויג ואן בטהובן
 17. ^ מהווה סמל מחאה ידוע למען השבת שבויים, מאז משבר בני הערובה באיראן בשנת 1979
 18. ^ פיליפ לנסן, Google Israel Supports Return of Abducted Soldiers, Google Blogoscoped, ‏12 ביולי 2007
Android TV

Android TV היא מערכת הפעלה עבור טלוויזיות וסטרימרים בפיתוחה של גוגל. מערכת ההפעלה הוכרזה בכנס המפתחים Google I/O 2014, ב-26 במרץ 2014. Android TV נועדה להחליף את Google TV, מערכת הפעלה לא מצליחה (מבחינת הפופולריות שלה) של גוגל.

Android TV מובנית במגוון טלוויזיות וסטרימרים. למשתמשי מערכת ההפעלה ניתנת הגישה לחנות ה-Google Play Store, על מנת להוריד אפליקציות, כגון אפליקציות להזרמת מדיה, מוזיקה וסרטונים, כמו נטפליקס או הולו, כמו גם משחקים. הפלטפורמה מאפשרת חיפוש קולי כדי לאתר במהירות תוכן או לענות על שאלות (כגון אילו סרטים היו מועמדים לפרס האוסקר בשנה מסוימת). ממשק הטלוויזיה מחולק בצורה אנכית לשלושה חלקים: המלצות על תוכניות (מבוסס על הרגלי צפייה של המשתמש), יישומים באמצע, ומשחקים בתחתית. בממשק ניתן לנווט באמצעות בקר משחק, שליטה מרחוק, או דרך היישום (בטלפונים חכמים נתמכים).

Chromebook Pixel

Chromebook Pixel הוא המחשב הנייד האחרון בסדרת המחשבים של גוגל Chromebook. המחשב מגיע עם מערכת הפעלה Chrome OS.המחשב מבוסס על מערכת ההפעלה Chrome OS של גוגל, והוא הופץ בארצות הברית ב-21 בפברואר 2013. למחשב יש מסך מגע עם צפיפות פיקסלים גבוהה, המעבד שלו מהיר יותר מקודמיו Intel Core i5 המעבד -Intel Core i5-3427U וIntel HD Graphics 4000, ג'יגה 32 שטח אחסון ואפשרות להרכיב ל-64 ג'יגה, טרה ב-Google Drive חינם ל-3 שנים, זיכרון פנימי של 4 ג'יגה, המסך HD 12.85 אינץ עם יחס רוחב-גובה של 3:2 (239 פיקסלים).

DoubleClick

DoubleClick היא חברת בת של גוגל המפתחת ומספקת שירותי פרסום באינטרנט. לקוחותיה כוללים חברות, משווקים ובעלי אתרים רבים המשרתים לקוחות כמיקרוסופט, קוקה-קולה, אפל, נייק וכדומה. משרדיה הראשיים של דאבל-קליק שוכנים בניו יורק, ארצות הברית.

דאבל-קליק נוסדה ב-1995 על ידי קווין אוקונור ודווייט מרימן ובשונה מחברות רבות שנוסדו בתקופתה היא שרדה את תקופת בועת הדוט קום. כשנוסדה הייתה רשומה החברה בנאסד"ק תחת השם DCLK. היא נרכשה על ידי חברות השקעה פרטיות - הלמן אנד פרידמן וJMI Equity. במרץ 2008 נרכשה החברה על ידי גוגל תמורת 3.1 מיליארד דולר. כיום מתרכז שירות החברה בהעלאת באנרים לאתרים ודיווח על ביצועיהם.

GFS (גוגל)

GFS (ראשי תיבות באנגלית: Google File System; מכונה גם GoogleFS) היא מערכת קבצים מבוזרת, המותקנת בסביבת לינוקס, מבית גוגל לשימוש בחברה. המערכת תוכננה לספק יעילות, ואמינות בגישה למידע, תוך שימוש במספר רב של שרתים. גרסה חדשה יותר של מערכת הקבצים נקראת Colossus.

Google Fonts

Google Fonts (בתרגום לעברית: גוגל פונטים) הוא אתר אינטרנט בבעלות חברת גוגל המשמש ספרייה חינמית הכוללת למעלה מ-800 גופנים בשפות שונותהאתר זמין עבור משתמשי Android. האתר הושק בשנת 2010, עודכן בשנת 2011 ושוחרר לציבור הרחב ב-2016. רוב הגופנים באתר משוחררים תחת רישיון OFL. בעוד שחלקם משוחררים תחת רישיון אפאצ'י. האתר מופץ על ידי SkyFonts וחברת אדובי. בעבר נקרא האתר "גוגל וובפונטס". השירות הוא חינמי ללא צורך הרשמה לאתר.

Google TV

Google TV (גוגל טי וי) היא מערכת הפעלה לטלוויזיה, המשלבת בין מערכת ההפעלה אנדרואיד לדפדפן גוגל כרום, ומטרתה לחבר בין שימושי האינטרנט לבין הטלוויזיה. "גוגל טי וי" מהווה טלוויזיה מבוססת אינטרנט המסוגלת להריץ אפליקציות ודפי אינטרנט וכמו כן להציג שידורי טלוויזיה. היא יצאה לראשונה באוקטובר 2010 על ידי היצרניות סוני ו-Logitech.

בנובמבר 2011 Logitech הודיעה על הפסקת ייצור הטלוויזיות מסוג זה, בטענה שהדבר אינו רווחי. ב-26 ביוני 2014 הכריזה גוגל על Android TV כ"יורשת" למערכת ה-Google TV.

Google Voice

Google Voice הוא שירות VoIP מבית חברת גוגל, הנותן מספר טלפון מיוחד, המשתלב עם הטלפונים הניידים והקוויים של המשתמשים. כמו כן, ניתן להוציא ולקבל שיחות דרך המחשב. השירות מציע בנוסף הודעות טקסט ותא קולי.

ניתן להתקשר כמעט לכל מקום בעולם, אם כי לא ניתן לחייג למספרי חירום. נכון ל-2012, שיחות לארצות הברית מוצעות בחינם ומספר הטלפון לקבלת שיחות הוא אמריקאי בלבד.

השירות במתכונתו הנוכחית הושק ב-11 במרץ 2009. קודם לכן פעל במשך כמה שנים השירות בחברה אחרת. גוגל רכשה את החברה, ב-2 ביולי 2007 תמורת 95 מיליון דולר; הפסיקה את השירות ופתחה אותו מחדש אצלה.

מתחילת אוגוסט 2011, חלק מהשירות (החלק שבאימייל) זמין בישראל ובמדינות נוספות.

השתלב חלקית עם Google+ Hangouts

SPDY

SPDY (מבוטא: סְפִּידִי) הוא פרוטוקול רשת פתוח שפותח בעיקר על ידי גוגל עבור תעבורת מידע ברשת.

הוא מנהל תעבורת רשת התומכת בפרוטוקול HTTP, ומכוון להפחתה של זמן השהייה בתעבורת המידע וכן להגברת אבטחת המידע הזורם ברשת.

את השיפורים בזמן ההשהייה הוא משיג על ידי תמיכה בדחיסת מידע באופן מובנה, וכן ריבוב וניהול עדיפויות על פי סוג המידע ופרמטרים שונים, אולם הדבר תלוי בתנאי פריסת הרשת ואתרי האינטרנט. השם SPDY הוא סימן מסחר של גוגל ואינו מייצג ראשי תיבות.

במהלך פיתוחו של הפרוטוקול היו מעורבים אנשיו בהליך הפיתוח של HTTP/2, כולל מייק בלש ורוברטו פאון. החל מפברואר 2015, כאשר אושר המתווה של HTTP/2, הודיעה גוגל כי הגרסה החדשה שלו תתמוך ביכולות SPDY והתמיכה בו צפויה להיפסק במהלך 2016.

אהוד מנור

אהוד מנור (13 ביולי 1941 – 12 באפריל 2005) היה פזמונאי, מתרגם, שדרן רדיו ומנחה טלוויזיה ישראלי, חתן פרס ישראל בתחום הזמר העברי לשנת 1998, אחד מהפוריים שבפזמונאי ישראל, שהרבה גם בתרגום וכתיבה לתיאטרון ולבידור.

אליפות וימבלדון

אליפות וימבלדון (באנגלית: The Championships, Wimbledon) הוא טורניר הטניס הוותיק ביותר בעולם ובין החשובים והיוקרתיים מבין הטורנירים. הטורניר נערך בווימבלדון, פרוור בדרום לונדון, בירת הממלכה המאוחדת מדי שנה בחודשים יוני/יולי, והוא טורניר הגראנד סלאם השלישי הנערך בכל שנה. לפניו אליפות אוסטרליה הפתוחה ואליפות צרפת הפתוחה ואחריו אליפות ארצות הברית הפתוחה. וימבלדון הוא טורניר הגראנד סלאם היחיד המשוחק כיום על משטח דשא, והוא מתאפיין לעיתים בהפסקות רבות במשחקים הנגרמות בשל הגשמים באנגליה. בטורניר מתקיימות חמש תחרויות מרכזיות: נשים יחידות, גברים יחידים, זוגות נשים, זוגות גברים וזוגות מעורבים (אישה וגבר בכל זוג). נוסף לכך, נערכות תחרויות לנוער, לוותיקים ולנכים.

גוגל פרטנרס

תוכנית של גוגל שבה עסקים קטנים יכולים למצוא חברות פרסום ושיווק באינטרנט אשר עובדות עם גוגל וכך לפרסם עצמן במדיה הדיגיטלית. בפרויקט, גוגל מציעה לעסקים רשימה של חברות פרסום ושיווק אינטרנטי. חברות אלה אושרו על ידי גוגל ועובדות איתה באופן קבוע בתחום הGoogle AdWords והGoogle Analytics. חברות אשר עובדות עם גוגל בתוכנית הפרטנרס מקבלות מגוגל תג איכות. תג זה ניתן על מנת לסמן לבעלי עסקים כי חברת הפרסום והשיווק עוברת בקרה קבועה על ידי גוגל.

לקוח אשר רוצה למצוא חברת פרסום דרך גוגל פרטנרס יכול לבחור את השוק שבו הוא עוסק ממגוון רחב של קטגוריות וכך למצוא חברת פרסום ושיווק שמתמחה בתחום שלו. לאחר שבחר בעל העסק את השוק בו עובד, הוא צריך לבחור גם מה התקציב אותו הוא רוצה להשקיע בפרסום באינטרנט. לבסוף האתר מציע לבעלי העסקים חיפוש על פי מפה וזאת כדי למצוא חברת פרסום בקרבת בית העסק.

תוכנית גוגל פרטנרס עדיין בשלביה הראשונים והיא כיום עובדת עם 5000 חברות פרסום ושיווק אינטרנטיות בכל העולם.

גוגל קבוצות

גוגל קבוצות או Google Groups הוא ממשק אינטרנטי חינמי של גוגל המיועד לקבוצות דיון, ומאפשר לקבוצת אנשים להתכתב יחדיו. בניגוד לפורומים אחרים, הדיון באתר לא חייב להתבצע בעמוד הבית אלא נעשה על ידי התכתבות ברשת המייל של הקבוצה. הממשק יוצר שירות של רשימת תפוצה סגורה שיכולה להתכתב עם עצמה.

בסוף 2010 הודיעה גוגל שהיא משאירה רק את הדיונים ומסירה את האופציות של דפי אינטרנט והעלאת קבצים.

גוגלפלקס

גוגלפלקס (באנגלית: Googleplex) הוא המטה הראשי של חברת גוגל. הוא ממוקם בעיר מאונטיין ויו שבקליפורניה, ארצות הברית. החברה עברה לשכון במתחם הנוכחי בשנת 2003.

המתחם תופס 288,000 מטר מרובע, והוא המתחם הגדול ביותר הנמצא בבעלות גוגל.

מקור שמו של המתחם "גוגלפלקס" הוא בהלחם של המילים "גוגל" ו"קומפלקס"; הוא מתייחס גם למספר גוגולפלקס (באנגלית: Googolplex), שהוא המספר 1 ולאחריו גוגול אפסים, שעליו במקור נקראת החברה גוגל ומנוע החיפוש שלה. השוני בין גוגול לגוגל נובע משגיאת כתיב של אחד ממקימי החברה כאשר הוא בדק אם הדומיין לאתר היה פנוי.כקילומטר וחצי מהמבנה, בעיר מאונטיין ויו, ממוקם מתקן מסווג של חברת האם אלפאבית, הנקרא X.

הדי לאמאר

הדי לאמאר (באנגלית: Hedy Lamarr (מידע • עזרה); 9 בנובמבר 1914 - 19 בינואר 2000) הייתה שחקנית קולנוע וממציאה אמריקאית-יהודייה ילידת אוסטריה, שנודעת בזכות כיכובה בהוליווד.

וילבור סקוביל

וילבור לינקולן סקוביל (באנגלית: Wilbur Lincoln Scoville; ‏ 22 בינואר 1865 - 10 במרץ 1942) היה פקח וכימאי אמריקאי שהתפרסם בזכות סולם סקוביל לחריפות אותו המציא בשנת 1912.

וילבור ערך ניסויים על עצמו בפלפלים חריפים.

ב-22 בינואר 2016 ציינה גוגל את יום הולדתו של סקוביל באמצעות שרבוט גוגל.

מודו

מודו (Modu) הייתה חברת חומרה ישראלית שפיתחה טלפון סלולרי הנושא את שמה.

סופי טויבר-ארפ

סופי טויבר-ארפ (בגרמנית: Sophie Taeuber-Arp; ‏19 בינואר 1889 - 13 בינואר 1943) הייתה אמנית שווייצרית, חברת תנועת הדאדא.

טויבר למדה אמנות בהמבורג ובמינכן. בשנת 1915 פגשה את ז'אן ארפ, אמן גם הוא והשניים נישאו בשנת 1922. ב-1916 הייתה טויבר-ארפ שותפה לייצירת תנועת הדאדא בעיר ציריך. היא הופיעה בקברט וולטר בריקוד ושירה, כשהיא לובשת מסכות בסגנון "פרימיטיבי", יצרה תיאטרון מריונטות, שטיחי קיר גאומטריים ועוד. במקביל שימשה טויבר כמרצה בבית הספר לאמנות ולאומנות בציריך, שם כיהנה עד שנת 1929.

ב-19 בינואר 2016 הקדישה לה חברת גוגל שרבוט גוגל לרגל יום הולדתה ה-127.

סמליל גוגל

סמלילה של חברת גוגל מוצג בכל דפי האינטרנט של החברה, ובצורה בולטת במנוע החיפוש של החברה, בו הלוגו הוא האלמנט הגרפי הכמעט יחידי והעיקרי. הלוגו זוכה לחשיפה של מאות מיליוני גולשים מדי יום. גוגל החליפה את הלוגו שלה פעמים מעטות.

במנוע החיפוש של גוגל נהוג להחליף מפעם לפעם את הלוגו בווריאציה עליזה, לכבוד חג הנחגג באותו יום, יום הולדת של דמות היסטורית, אירועים חשובים וכדומה. לוגו זה מכונה "גוגל דודל" (Google Doodle). עד למאי 2014 נוצרו יותר מאלפיים דודלים.

שרבוט

שרבוט הוא רישום שבמתבצע בשעה שהקשב של האדם נודד למקומות אחרים.

שרבוטים הם איורים שיכולים להיות בעלי משמעות קונקרטית או בעלי אופי מופשט.

art=Google
מנכ"ל: לארי פייג' • מנהל טכנולוגי: סרגיי ברין • יושב ראש: אריק שמידט
חברות קשורות חברת אם: אלפאבית • חברת בת: גוגל ישראל הלוגו של חברת גוגל אודות סמליל גוגל
מנועי חיפוש מנוע חיפושתמונותוידאוחדשותספריםסקולרטיסות
מערכת הפעלה לסלולרי ולטאבלט: אנדרואיד ‏| למחשב: Chrome OS‏(Chromium OS)‏‏ | לטלוויזיה: ‏ Google TVAndroid TV בפיתוח: פוקסיה
דפדפן כרום (כרומיום)
מפות וצילומים מפותתצוגת רחובGoogle Art Project ‏• Google Earth •‏ Google Views
דוא"ל ורשת חברתית Gmail ‏• Google+‎ • קבוצות
סמארטפונים ומחשבים גוגל נקסוס ‏ • Chromebook
פיקסל Chromebook Pixel ‏• פיקסל (טלפון חכם)פיקסל C
שרותי רשת, ענן, תוכנה ואפליקציה תרגוםיומןYouTube ‏• YouTube Premium ‏• Blogger •‏ Sites ‏• Trends ‏• Google Analytics ‏ • כונן ‏• Cloud Print ‏• Google Voice •‏ Google Play ‏• Hangouts ‏• Google Allo ‏• Google Duo • ‏ Gboard • ‏ Google Photos • ‏ Google Assistant • ‏ Google Contacts •‏ Google Fonts
בריאות Google Fit
שרותי פרסום AdWordsפרטנרסAdSense ‏ • DoubleClick
קוד, פורמט, אלגוריתם ושפת תכנות Go (שפת תכנות) ‏• Google Web Toolkit •‏ PageRank • ‏ WebMSPDY ‏• Kubernetes ‏• V8 • ‏ AngularJS ‏• GFS
שונות גיגולBlackle •‏ Google Fiberשיחות לעובדי גוגל • שרבוט גוגל • Google Lunar X PRIZE • ‏ reCAPTCHAגוגלפלקס • ‏ Google I/O • ‏ VirusTotal.com •‏ Waze • ‏ G Suite • ‏ גוגל לונאר אקס פרייז • ‏ Google Arts & Culture •‏ Google Classroom ‏• קיץ הקוד של גוגל • ‏ גרף הידע • ‏ מודו
שירותים שנסגרו Knol •‏ iGoogle ‏• גוגל רידרגוגל דסקטופגוגל באזOrkutפיקאסה • ‏ Google Now ‏• פנורמיו ‏• גוגל טוק
אישים יוסי מטיאס  • מאיר ברנדאריק שמידטאל גורפול אוטליניריי קורצוויילרות פורתסונדאר פיצ'אישירלי טילמןסוזן ווייציצקי
מייסדים לארי פייג'סרגיי ברין

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.