שפחה

שפחה היא צורת הנקבה של עבד. לרוב השפחות הועסקו במשק הבית וכפילגשים.

Seduzione tra marte e venere, alla presenza di un amorino e ancella, da casa dell'amore punito a pompei, 9249, 02
מרס מפתה את ונוס בנוכחותה של שפחה. המאה ה-1 לספירה, פומפיי.

בתורה ובהלכה

בתורה המושג שפחה ניתן לנשים ששירתו את בעלת הבית כגון הגר השפחה של שרה, זלפה השפחה של לאה ובלהה השפחה של רחל. בכל אחד מדוגמאות אלו האדונית נתנה את שפחתה לבעלה כדי שתשמש כפילגש ותלד לו ילדים.

המקרא מבדיל בין שפחה לאמה: שפחה היא נכריה ואילו אמה היא עבריה. שפחה כנענית מאורסה קרויה "שפחה חרופה", ויש מחלוקת האם מדובר בשפחה ודאית או במי שהיא בת חורין למחצה.

ראו גם

BDSM

BDSM (בעברית: בדס"מ או בי-די-אס-אם) הוא שם כולל למגוון של פרקטיקות, אירוטיות לרוב, משחקי תפקידים או סגנון חיים בעלי מרכיב מרכזי של שליטה. יחסי שליטה יכולים לערב קשירה (Bondage), משמעת (Discipline), סאדומאזוכיזם ודינמיקות בין-אישיות אחרות. ל-BDSM צורות ביטוי רבות, המשקפות את טעמם והעדפותיהם האישיות של הנוטלים בו חלק.

המאפיין המרכזי של כל פעילות BDSM הוא אימוץ של תפקידים שונים ומשלימים, כשבדרך כלל לאחד או יותר מהמשתתפים מוענקת סמכות כשולט/ת (dom), ואילו האחר או האחרים מאמצים את תפקיד הנשלט/ת (sub). פעילות BDSM אינה התעללות, שכן קבלת התפקידים על ידי כל אחד מהצדדים נעשית תמיד במודע, מרצון ומבחירה חופשית, כאשר לכל אחד מהמשתתפים שמורה תמיד הזכות להפסיק את הפעילות.

כסצנה תרבותית מודרנית, BDSM הוא במובן מסוים חלק מתרבות הדארק.

I'm a Slave 4 U

I'm a Slave 4 U (בעברית: אני שפחה בשבילך) הוא הסינגל הראשון של זמרת הפופ האמריקאית בריטני ספירס מתוך אלבומה השלישי, Britney. הסינגל יצא לאור לקראת סוף שנת 2001 בעולם. הסינגל נחשב לנקודת מפנה בקריירה של ספירס משום שהיה שיר פרובוקטיבי, שלווה בקליפ וריקוד פרובוקטיבי לא פחות, וזוהי הפעם הראשונה בה ספירס מנסה לשנות את התדמית שלה לתדמית בוגרת וסקסית יותר.

איבון סטרהובסקי

איבון סטרהובסקי (באנגלית: Yvonne Strahovski, נולדה ב-30 ביולי 1982) היא שחקנית אוסטרלית. התפרסמה בזכות השתתפותה בסדרה הקומית "צ'אק", בסדרת המתח "דקסטר", בסדרה הדיסוטופית "סיפורה של שפחה" ובעונתה התשיעית של הסדרה 24.

אל-מהתדי

אל-מהתדי באללה (מילולית: ההולך באורך מישרים באל), אבו אסחאק מחמד בן אל-ואת'ק באללה (בערבית: المهتدي بالله, ابو اسحاق محمد بن الواثق بالله) נולד בשנת 843 והיה הח'ליף העבאסי בין השנים 869 ו-870. לאחר חיסולו של אל-מעתז, מינו הטורקים את בן דודו מחמד כח'ליף תחת השם אל-מהתדי באללה. אל-מהתדי היה בנה של שפחה יוונית לח'ליף אל-ואת'ק באללה הראשון. בניגוד לקודמיו בתפקיד, אחיזתו בשלטון הייתה איתנה יותר והוא היה אדוק באמונתו. אל-מהתדי גירש את המשוררים והמחוללות מן החצר והחל במקום לשפוט את העם על בסיס יומי. הוא אסר על הימורים ושתיית יין. כל זאת לפי דוגמתו של הח'ליף המהולל עמר בן עבד אל-עזיז לבית אומיה.

למרות זאת, שלטונו החזיק פחות משנה. לאחר וויכוחים עם הטורקים, הוא חוסל ביוני 870. משוררים ערביים קוננו על מותו בטרם עת בידי זרים.

אליזבת מוס

אליזבת סינגלטון מוס (באנגלית: Elisabeth Singleton Moss; נולדה ב-24 ביולי 1982) היא שחקנית אמריקאית, זוכת פרס גלובוס הזהב ופרס אמי. מוכרת בעיקר בתור זואי ברטלט מסדרת הטלוויזיה "הבית הלבן" (2006 - 1999), בתור פגי אולסן בסדרה "מד מן" (2015 - 2007), ובתור ג'ון בסדרה "סיפורה של שפחה".

אלקסיס בלדל

קימברלי אלקסיס בלדל (באנגלית: Kimberly Alexis Bledel; נולדה ב-16 בספטמבר 1981) שחקנית ודוגמנית עבר אמריקאית. זוכת פרס אמי על תפקידה בסדרת הטלוויזיה "סיפורה של שפחה", וידועה גם בשל השתתפותה בסדרת הדרמה "בנות גילמור".

ג'וזף פיינס

ג'וזף אלבריק טוויסלטון-ווייקהאם-פיינס (באנגלית: Joseph Alberic Twisleton-Wykeham-Fiennes; נולד ב-27 במאי 1970) הוא שחקן קולנוע ותיאטרון אנגלי, ידוע במיוחד כמי שגילם את דמותו של המחזאי ויליאם שייקספיר בדרמה הרומנטית זוכת 7 פרסי פרסי אוסקר "שייקספיר מאוהב" וכפרד ווטרפורד בסדרה "סיפורה של שפחה".

טקס פרסי גלובוס הזהב ה-75

טקס פרס גלובוס הזהב ה-75 הוא טקס פרסים שבמסגרתו הוענק פרס גלובוס הזהב למיטב סרטי הקולנוע והטלוויזיה של השנה החולפת. הטקס התרחש ב-7 בינואר 2018 במלון בוורלי הילטון בבוורלי הילס, קליפורניה. הפרס ניתן מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד.

מנחה הטלוויזיה סת' מאיירס הנחה את הטקס בפעם הראשונה. בטקס זה לא היה מועמד אף ישראלי. במהלך הטקס הוענק לאופרה וינפרי פרס מפעל חיים ע"ש ססיל בי. דה-מיל. שלושה שלטים מחוץ לאבינג, מיזורי זכה במירב הפרסים בטקס, ארבעה במספר, כולל פרס גלובוס הזהב לסרט הטוב ביותר - דרמה. צורת המים וליידי בירד זכו כל אחד בשני פרסים. שקרים קטנים גדולים, סיפורה של שפחה וגברת מייזל המופלאה היו בין תוכניות הטלוויזיה שזכו במספר פרסים.

ממזר

בהלכה, ממזר הוא יהודי שנולד מגילוי עריות חמור, מאיסורי כריתות. בכלל זה מי שנולד לאשת איש כתוצאה מניאוף (קיום יחסי מין עם גבר אחר) עם יהודי ומי שנולד מיחסי מין בין קרובי המשפחה המוזכרים בפרשת אחרי מות שבחומש ויקרא. לפי דעת רבי מאיר, שלא נפסקה להלכה, מי שאביו/ה אינו יהודי מוגדר/ת אף הוא/היא כממזר/ת. כמו כן, לדעת רבי עקיבא גם הנולד מיחסים בין אנשים שאיסורם זה בזו הוא איסור לאו שאין בו כרת, נחשב לממזר.

יוצא-הדופן היחיד הוא מי שנולד מיחסי מין שקוימו בשעה שהאישה הייתה נידה. במצב זה, אף על פי שזוהי עבירה שעונשה כרת, הוולד איננו ממזר, מכיוון שאמו הייתה מותרת באופן כללי לאביו, ואיסור הנידה חולף לאחר הליך הטהרה של האישה.

הממזרות עוברת בירושה: צאצא שנולד לאב ממזר או לאם ממזרת נחשב אף הוא לממזר. זו אחת הסיבות לכך שהמוסדות הרבניים משתדלים להימנע ככל האפשר מהכרזה על אדם כממזר.

מסכת כריתות

מַסֶּכֶת כָּרֵתוֹת היא המסכת השביעית בסדר קדשים, במשנה ובתלמוד הבבלי. הנושא המרכזי במסכת הוא קרבנות החובה של היחיד: חטאת ואשם. שם המסכת הוא ריבוי של כרת, עונש בידי שמיים שקבעה התורה על העושה במזיד עבירות חמורות במיוחד. העושה את העבירות הללו בשוגג חייב להביא למקדש קרבן חטאת, והמשנה מגדירה את כללי חיובו של החוטא בשגגה.

בתלמוד הבבלי יש למסכת זו 27 דפים. בדף ו, אגב הדיון על האיסור להכין קטורת לשימוש עצמי, מופיע "סדר פיטום הקטורת" הנאמר כל יום בתפילה.

מעשה השפחה

מעשה השִׁפְחָה או סיפורה של שפחה (באנגלית: The Handmaid's Tale, "סיפורה של השפחה") הוא רומן דיסטופי ספקולטיבי מאת הסופרת הקנדית מרגרט אטווד, שראה אור בשנת 1985. העלילה מתרחשת בעתיד הלא-רחוק, בו חוללו נוצרים פרוטסטנטים קיצוניים הפיכה בארצות הברית והקימו תאוקרטיה טוטליטרית. הספר עוסק בתֵּימוֹת של דיכוי נשים והדרכים שבאמצעותן יכולות נשים להשיג סוכנות אישית. השם מתייחס ל"סיפורי קנטרברי" של ג'פרי צ'וסר.

"מעשה השפחה" זכה בפרס המושל הכללי לשנת 1985, וכן בפרס ארתור סי. קלארק הראשון ב-1987. הספר גם היה מועמד לפרס נבולה, פרס בוקר ופרס פרומתאוס. הוא עובד לקולנוע, לטלוויזיה, לרדיו, לאופרה ולתיאטרון.

מצוות הענקה

מצוות הענקה היא מצווה המחייבת את האדון להעניק לעבדו העברי מרכושו כאשר העבד משתחרר. הענקה כוללת מצוות עשה להעניק, ולאו הניתק לעשה שלא לשלח את העבד ריקם.

סיפורה של שפחה (סדרת טלוויזיה)

סיפורה של שפחה (באנגלית: The Handmaid's Tale) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית עטורת פרסים המבוססת על ספרה של מרגרט אטווד "מעשה השפחה". הסדרה הוזמנה על ידי שירות הווידאו על פי דרישה Hulu, ובסוף 2016 הופקה העונה הראשונה, הכוללת 10 פרקים, שהועלתה במלואה לאתר האינטרנט של Hulu ב-26 באפריל 2017. במאי 2017, חודשה הסדרה לעונה שנייה, שעלתה לשידור ב-26 באפריל 2018. בפברואר 2019, חודשה הסדרה לעונה שלישית. ב-27 ביולי 2019 אישרה חברת ההפקות ״הולו״ כי לסדרה תופק עונה רביעית.

העלילה מתרחשת בעולם עתידני וקודר, בשטחי ארצות הברית לשעבר, לאחר שתאוקרטיה נוצרית טוטליטרית חוללה הפיכה בממשל האמריקאי והקימה את רפובליקת "גלעד". צעירה בשם ג'ון נחטפת ונאלצת לשמש בהוראת המשטר כפילגש למטרות רבייה. למרות מצבה הקשה, היא לא שוכחת את עברה והמשפחה שאיבדה.

בספטמבר 2017, זכתה הסדרה בפרס אמי לסדרת הדרמה הטובה ביותר, ובכך הייתה לסדרה הראשונה המשודרת בסטרימינג שזוכה בפרס יוקרתי זה.

כל העונות של הסדרה משודרות ב-HOT HBO וזמינות לצפייה בשירות HOT VOD. ב-27 באפריל 2018 עלתה עונתה הראשונה לשירות yes VOD וב-31 ביולי 2018 עלתה העונה הראשונה לסלקום טיוי. ב-5 ביוני 2019 עלתה לשידור העונה השלישית.

עבד כנעני

בהלכה היהודית, עבד כנעני (או שפחה כנענית, המקבילה הנשית) הוא גוי שנמכר ליהודי לעבדות. במהלך הקנייתו ליהודי, העבד עובר גיור חלקי, הכולל מילה וטבילה, ולאחריהם הוא חייב בכל מצווה בה מחויבת אשה, ואף זוכה לאכול תרומה אם בעליו הוא כהן. מעמד העבד והשפחה הכנענית הוא מעמד ביניים בין גוי ליהודי (לדוגמה, עבד כנעני אינו יכול לישא יהודיה), אך אם העבד או השפחה משתחררים מעבדותם, הם הופכים ליהודים גמורים.

יש להבדיל בין עבד כנעני לעבד עברי, שהוא יהודי גמור שנמכר לעבדות, והוא מחויב בכל המצוות כישראל.

בעקבות ביטול מוסד העבדות ברוב מדינות העולם, דין עבד כנעני אינו מיושם כיום, אם כי הועלתה הצעה לגייר גויה לשפחה כנענית על מנת שממזר יוכל לשאת אותה ואת צאצאיו ממנה יהיה ניתן לשחרר ואז יותרו לבוא בקהל. יש גם שהציעו לגייר גויים לשם עבדות ומיד לשחררם, על מנת להופכם ליהודים ללא צורך בקבלת מצוות.

דיני עבד כנעני מפורשים ברמב"ם בהלכות איסורי ביאה, ובטור ובשולחן ערוך בסימן רס"ז בחלק יורה דעה.

עקביא בן מהללאל

עקביא בן מהללאל היה תנא שחי בימי הלל הזקן, בסוף תקופת הזוגות. מעטים המקומות בהם מובאים דבריו בש"ס, אך אימרה מפורסמת שלו מופיעה בפרקי אבות:

משנה זו של עקביא בן מהללאל ידועה גם בשל היותה חלק מסדר הלוויה היהודית במסורת הספרדית והאשכנזית.

קורבן אשם

קורבן אשם הוא אחד מסוגי הקורבנות שהוקרבו בבית המקדש, הבא ככפרה על חטאים שונים. ברוב האיסורים שבתורה, לא נקבע קורבן לאדם העובר עליהם. אולם בעבירות חמורות במיוחד קבעה התורה, שהחוטא יביא קורבן לכפרה על חטאו, כחלק מתהליך התשובה. קורבן האשם התייחד למספר מצומצם של עבירות, כדלהלן. האשם בא רק בתור קורבן יחיד, ולעולם אינו קורבן ציבור.

שמו של האשם, מורה על חומרת העבירה ועל אשמתו של החוטא, שכן אשמות מביאים על עבירות חמורות במיוחד: למשל אשם גזילות ואשם מצורע, הם על עבירות כאלו שנעשו במזיד (בשונה מקורבן חטאת הבא רק על השוגג), אשם מעילות על מעילה בקדשי שמים. ואילו שם האשם תלוי בא להורות על כך שאשמתו גדולה אף על פי שעשאה בשוגג, וישא את אשמתו אם לא יביא את הקורבן וישוב על חטאיו.

האשם הוא קורבן מסוג קדשי קדשים: בשרו נאכל על ידי הכהנים בבית המקדש, ביום הקרבתו ובלילה שאחריו בלבד. בדרך כלל, האשם הוא אַיִל (כבש זכר בוגר), והתורה קוצבת לו מחיר של שני שקלים לפחות (בשקל הקודש).

קרנבל המסכות בוונציה

קרנבל המסכות בוונציה הוא אירוע ייחודי המתקיים בעיר ונציה שבצפון איטליה ומתרחש כל חורף באמצע פברואר ונמשך כשבועיים.

במהלך המאה ה-13 החגיגות של הקרנבל נועדו לציין את המעבר מהחורף לאביב. כמו כן, הקרנבל היווה הזדמנות נדירה לבני המעמדות השונים בעיר "להתערבב" אלה באלה, ולהסתיר את זהותם האמיתית למשך שבועות ואפילו חודשים. תקופות הקרנבל נודעו במעשי הוללות ופריקת עול, ואפשרו לבני כל המעמדות בעיר לשמוח כשווים. במאה ה-18 נאסרה פעולת ההתחפשות, וכל שלטון הטיל הגבלות אחרות על המנהג. בתקופתו של בניטו מוסוליני בוטל קרנבל המסכות. ורק בשנת 1980 חידשו האיטלקים את אירועי הקרנבל בשנית.

כיום אירוע הפתיחה החגיגי של הפסטיבל מתקיים בכיכר סאן מרקו. ובמסגרת אירוע הפתיחה מתקיימת תהלוכת תחפושות, ובסופו מתקיים מופע זיקוקים מרהיב. מלבד אירועי הרחוב, קרנבל המסיכות בוונציה ידוע בנשפי הפאר שמתקיימים במהלכו, ממש כמו אלה שהתקיימו בעבר. נשפים אלה מתקיימים באולמות מפוארים ברחבי העיר וכוללים ארוחות וריקודים.

שלושים של עבד

שלושים של עבד הוא קנס שהטילה התורה על אדם, במקרה ששורו המועד נגח עבד כנעני או שפחה כנענית והרגם. תשלום זה משולם לבעל העבד. סכום הקנס הוא קבוע 'שלושים שקלים', בין אם היה העבד שווה יותר משלושים שקלים ובין אם שווה פחות.

תמיכת לידה

תמיכת לידה היא מתן תמיכה פיזית, נפשית ואינפורמטיבית לאישה בזמן ההיריון, הלידה ולאחר הלידה. רוב העוסקות במלאכה זו הן נשים הנקראות תומכות לידה או דּוּלָה (מיוונית δοῦλη), הגם שיש מעט גברים העוסקים במקצוע זה. תומכות הלידה מלוות את היולדת במהלך הלידה בבית החולים, בבית היולדת או במרכז הלידה בו מתבצעת הלידה. תומכות הלידה נשארות עם היולדות גם מספר שעות לאחר הלידה עצמה ובדרך כלל מגיעות גם לביקור מאוחר יותר בביתן.

פירוש המילה "דוּלה" ביוונית הוא שפחה המשרתת אנשים אחרים. אמנם בשפה היוונית זוהי מילה עם הקשר שלילי, אך השימוש הנפוץ כיום הוא חיובי, ומונח זה משמש גם בישראל, במקביל למונח העברי "תומכת לידה".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.