שמוליק צ'יזיק

שמואל (שמוליק) צ'יזיק (194516 באפריל 1987) היה פזמונאי, מלחין וזמר ישראלי. צ'יזיק עבד בעיקר עם הזמר אריאל זילבר, אך כתב והלחין שירים גם לאמנים נוספים.

צ'יזיק זכה להכרה מועטה יחסית, על אף ששיריו היו ללהיטים ואחדים מהשירים שכתב המשיכו להתפרסם גם לאחר מותו.[1] למרות קשריו המרובים ועבודתו עם אמנים רבים, היה צ'יזיק רחוק מלהיות ידוען. הוא היה יוצר מופנם שלקה בדיכאונות עקב מחלת הנפש ממנה סבל, ועם זאת - כפי שהעיד חברו ושותפו אריאל זילבר - היה גם בעל שמחת חיים רבה שהתבטאה בחלק משיריו המפורסמים.[2]

באמצע שנות ה-80, לאחר שנחל כישלון עם שני שירים שהקליט בחברת CBS, החל מצבו הנפשי והכלכלי להידרדר, עד שמת ערירי וחסר-כול בשנת 1987.

שמוליק צ'יזיק
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן. נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

ביוגרפיה

שנות השישים

הוא נולד לאסיה לבית לוינסקי ויצחק חרפי (צ'יזיק), מחלוצי התעופה בארץ ישראל, למשפחה בת שני ילדים. צ'יזיק החל לכתוב שירים כבר מגיל צעיר ובגלל עבודתו של אביו נאלץ לחיות תקופה מסוימת עם הוריו באפריקה ובשיקגו. שהה קצרות בישראל לאחר פטירת אביו בסוף שנות ה-50 ועבר עם משפחתו ללוס אנג'לס. הוא התגייס לצה"ל, אך לא השתלב במסגרת ושהה באירופה, מתוך כוונה לשוב לארצות הברית. לבסוף, בגיל 20, החליט צ'יזיק לשוב לישראל. הוא סבל מדיכאון ועבר שיקום במוסד "שלוה", שם גם התגורר במשך כשנה וחצי. בשובו חיבר עם אריאל זילבר שירים בשפה האנגלית וב-1974 הלחין את שירו הראשון בעברית, "ג'וליה", לפסטיבל שירי הילדים. אולם השיר לא התקבל לתחרות.

שנות השבעים

פריצתו הגדולה של צ'יזיק הייתה בשנת 1976, כשכתב והלחין את השיר "רוצי שמוליק". חבר להקת תמוז, אריאל זילבר, קיבל מצ'יזיק את השיר והציע אותו לשאר חברי הלהקה, אך אלה דחו אותו בטענה שאינו רוקיסטי ולא תואם את רוח הלהקה. זילבר החליט להקליט את השיר באופן עצמאי בעזרתו של חיים רומנו והשיר הפך מהר ללהיט שהתנגן ללא הפסק בתחנות הרדיו. במצעד הפזמונים העברי השנתי של רשת ג' נבחר השיר כ"שיר השנה".

בשנת 1976, לאחר ההצלחה של "רוצי שמוליק", עזר צ'יזיק לזילבר, שעזב את להקת תמוז, בעבודתו על אלבום חדש, שכלל את הלהיט המשותף שלהם "רוצי שמוליק". השילוב בין השניים הוביל את האלבום להצלחה רבה ולהיקף מכירות של כשבעים אלף עותקים. בעקבות ההצלחה באותה שנה, הצליח צ'יזיק להכניס שיר ילדים שהלחין - "סיבה למסיבה", לפסטיבל שירי הילדים. את השיר כתבה לאה לופנפלד וביצע אלי גורנשטיין.

בשנת 1977, היה צ'יזיק בתקופה הפורייה בחייו. זילבר המשיך להקליט משיריו, בהם "איך עפות המחשבות", "שיר הזרוק" (שהלחין זילבר) ועם להקת ברוש את "דמעות זולגות על חלוני". באותה שנה הקליט יגאל בשן שני שירים יחד עם צ'יזיק: "She May Be Yours" שכתבו והלחינו שניהם ביחד ו-"My Suzanne" בלחן משותף של שניהם, שתורגם מאוחר יותר, בשנת 1981, ל"סיוון", שהיה להיט גדול ובוצע על ידי בשן עם עיבוד ונגינה של להקת "ברוש".

שנות השמונים ואילך

בשנת 1980 הלחין והקליט עופר אקרלינג את השיר "בחברה להגנת הטבע" שכתב צ'יזיק, אך ההקלטה לא פורסמה. כעבור שנתיים, בשנת 1982, הקליט אריאל זילבר את לחנו של צ'יזיק לשיר, בביצוע שהפך ללהיט גדול.

באוקטובר 1984 הוציא צ'יזיק תקליטון סינגל ובו שני שירים שהקליט באולפני "טריטון": "אף אחד לא מזיל דמעה" ו"מישהו אוהב אותך". בהקלטת הסינגל השתתפו יוצאי להקת "תמוז" - יהודה עדר, שגם היה אחראי על העיבודים וההפקה המוזיקלית של התקליטון ואיתן גדרון בגיטרות, אלון אולארצ'יק בבס, אלון הלל בתופים, משה לוי באורגן האמונד, יהודית רביץ ומזי כהן בקולות.

למרות כישרונו כפזמונאי, לא זכה צ'יזיק להצלחה בקנה מידה נרחב. מצבו, הן הנפשי והן הכלכלי, החל להידרדר והוא החל מסתגר בדירתו הקטנה והמוזנחת בקומה הרביעית ברחוב הרצל בדרום תל אביב, כאשר הוא מעביר את מרבית זמנו בצריכת משקאות חריפים. הוא חי בעוני מתמלוגים מעטים מאקו"ם ומקצבת ביטוח לאומי.

ביום חמישי, הי"ז בניסן חול המועד פסח תשמ"ז, ב-16 באפריל 1987, נמצא צ'יזיק על ידי חברתו ללא רוח חיים בדירתו ברחוב הרצל בתל אביב. לאחר מספר ימים של דיונים בבית המשפט סביב נתיחת גופתו, הובא צ'יזיק למנוחות ביום שלישי כ"ב בניסן תשמ"ז, ב־21 באפריל 1987, בבית העלמין בקריית גת, ונטמן לצד אביו יצחק חרפי שהיה ממקימי העיר וראש המועצה המקומית.

לפי הערכת חוקרי המשטרה, נפטר צ'יזיק מהתקף לב, מאחר שהיה ידוע כחולה לב. אולם, בנוסף לזה, נמצאו ליד גופתו מספר בקבוקי אלכוהול ריקים וכדורי שינה שהיה נוטל.

ב-2010, יותר מ-20 שנה לאחר מותו, הוציא פיטר רוט אלבום בשם "שר צ'יזיק", המוקדש כולו לשיריו של צ'יזיק.[3]

ביוני 2015, הוציא אריאל זילבר את השיר "לאן פנתה אהבתנו", אותו כתב והלחין צ'יזיק בשנות ה-60. זה היה הסינגל הראשון שיצא מתוך אלבומו החדש של זילבר.[4] האלבום, "מישהו", שמורכב כולו משיריו של שמוליק צ'יזיק, יצא במרץ 2016 וזכה להצלחה גדולה בתחנות הרדיו. השירים: "מישהו", "לאן פנתה אהבתנו" ו"הלוואי ויכולתי" יצאו מאוחר יותר גם כן כסינגלים.

שיריו

 • ג'וליה
 • רוצי שמוליק - לחן וביצוע: אריאל זילבר
 • תני לי מחסה - לחן: שמוליק צ'יזיק ואריאל זילבר
 • סיבה למסיבה - מילים: לאה לופנפלד, ביצוע: אלי גורנשטיין
 • איך עפות המחשבות
 • שיר הזרוק - לחן וביצוע: אריאל זילבר
 • דמעות זולגות על חלוני - מילים ולחן: שמוליק צ'יזיק ואריאל זילבר
 • She May Be Yours - לחן: יגאל בשן
 • My Suzanne\סיוון - מילים ולחן: שמוליק צ'יזיק ויגאל בשן
 • בחברה להגנת הטבע
 • איש בודד איש נודד - מילים ולחן: שמוליק צ'יזיק, ביצוע ירדנה ארזי (1984)
 • אף אחד לא מזיל דמעה - מילים, לחן וביצוע: שמוליק צ'יזיק
 • בוא אליי
 • יש לי חלום
 • סיפור אהבה
 • שוב לבד
 • שוק הכרמל - לחן: ירוסלב יעקובוביץ', ביצוע: ירדנה ארזי
 • שרית הספרית - לחן: שמוליק צ'יזיק ואריאל זילבר, ביצוע: להקת הנח"ל (1985)
 • לה ולי - מילים: לאה לופנפלד
 • לעולם
 • הלוואי ויכולתי
 • מה תאמרי - לחן וביצוע: יזהר אשדות (1992)
 • רות - לחן: יזהר אשדות
 • אני ואת על השמיכה - לחן: אלדד תמיר
 • מונה
 • סובב סובב
 • פה ושם
 • השמש עוד זורחת
 • כוכב נודד בערבה
 • זפטא מהסבתא
 • מישהו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ למשל, "מונה" שביצע שמוליק קראוס, ו"מה תאמרי" שהלחין וביצע יזהר אשדות.
 2. ^ כתבה וראיונות עם אמנים על שמוליק צ'יזיק, וואלה
 3. ^ יואב קוטנר, פיטר רוט זוכר את שמוליק צ'יזיק, קוטנר רוק.נט, 8 במאי 2010
 4. ^ וואלה! תרבות‏, אריאל זילבר שר "לאן פנתה אהבתנו", באתר וואלה! NEWS‏, 4 ביוני 2015
16 באפריל

16 באפריל הוא היום ה-106 בשנה (107 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 259 ימים.

1987

שנת 1987 היא השנה ה-87 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1987 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

אורי פיינמן

אורי פיינמן (נולד ב-4 בינואר 1959) הוא זמר ומלחין ישראלי.

אתה לי ארץ

אתה לי ארץ הוא אלבומה השלישי כסולנית של ירדנה ארזי, שיצא ב-1984.

בחברה להגנת הטבע

בחברה להגנת הטבע הוא פזמון שנכתב והולחן על ידי שמוליק צ'יזיק. השיר התפרסם בביצועו של הזמר אריאל זילבר בשנת 1983.

זמר של להיט אחד

זמר של להיט אחד או להקה של להיט אחד (באנגלית: One-hit Wonder) הוא כינוי לתופעה בעולם המוזיקה המסחרית, בה שיר אחד של זמר או להקה הפך ללהיט, בעוד שאר השירים שביצעו אינם מוכרים או לא הצליחו בכלל. בישראל עונים להגדרה זו חלק מהזמרים ומהלהקות שנבחרו לייצג את המדינה באירוויזיון.

יגאל בשן

יגאל בשן (11 בספטמבר 1950 – 9 בדצמבר 2018) היה זמר, מלחין ושחקן ישראלי; זוכה פרס אקו"ם לשנת 2016 על מפעל חיים.

היה חבר בשלישיית "כמו צועני", ובהרכב הילדים "הופה היי".

יזהר אשדות (אלבום, 1992)

יזהר אשדות הוא אלבום הסולו הראשון של הזמר יזהר אשדות. האלבום כולל את הלהיטים "הלילות שלנו", "איש השוקולד", "מה תאמרי", "מלך שלך", "דמעות של זעם ומילים" ו"נועה של הים".

האלבום מכר 20,000 עותקים והגיע למעמד זהב.

יצחק חרפי

יצחק חרפי (צ'יזיק, 1 בינואר 1907 - 28 בנובמבר 1958) היה מחלוצי התעופה וההגנה בארץ ישראל, ממפתחי הנגב וראשוני קריית גת, מנהלו הראשון של משרד המשטרה בממשלת ישראל, מנהל נמל תל אביב ודיפלומט ישראלי.

לאה לופנפלד

לאה לופֶנפֶלד (וינקלֶר) (נולדה ב-8 ביולי 1936) היא פזמונאית, סופרת, מחנכת ומורה למתמטיקה ישראלית, חברת המועצה לביקורת סרטים ומחזות.

מונה זילברשטיין

הרמינה מונה זילברשטיין (30 בנובמבר 1948 – 31 במרץ 1988) הייתה שחקנית קולנוע ודוגמנית ישראלית שהתפרסמה הודות לסרטים שבהם השתתפה, "מציצים" ו"עזית הכלבה הצנחנית". זילברשטיין הייתה מהדמויות הבולטות בבוהמה התל אביבית של שנות ה-60 וה-70.

הביאה לישראל את מכורים אנונימיים ותוכנית 12 הצעדים למכורים, אולם חרף זאת מצאה את מותה בגיל 39 בעקבות התמכרותה לסמים.

מצעד הפזמונים העברי השנתי (ה'תש"ם - ה'תשמ"ט)

ערך זה עוסק במצעדי הפזמונים העבריים השנתיים שנערכו בין שנת ה'תש"ם ל-ה'תשמ"ט.

סיוון (שיר)

סיוון הוא שיר שכתב שמוליק צ'יזיק, הלחינו צ'יזיק ויגאל בשן וביצע יגאל בשן.

פיטר רוט

פיטר רוֹט (נולד ב-17 בספטמבר 1974) הוא זמר, מוזיקאי, מלחין, מפיק ומעבד מוזיקלי ישראלי. התפרסם לראשונה כחבר להקת מוניקה סקס ואחריה פיתח קריירת סולו משלו לצד הפקה מוזיקלית לזמרים רבים אחרים, ביניהם מאור כהן, אריק איינשטיין, הראל סקעת, שלומי שבת, אלישע בנאי, טל שגב, ברי סחרוף ועוד רבים אחרים מהשורה הראשונה במוזיקה הישראלית.

צ'יזיק

האם התכוונתם ל...

רגעים (אלבום)

רגעים הוא אלבום של הזמר אריק איינשטיין, בשיתוף פעולה עם פיטר רוט, שיצא בשנת 2006. רוט, ששיתוף הפעולה שלו עם איינשטיין החל ב-2002 כששימש נגן גיטרות באלבומו "שמש רטובה", הלחין כמחצית משירי האלבום, עיבד אותם יחד עם אלדד גואטה והפיק מוזיקלית. עוד נכללים באלבום לחניהם של מאור כהן, יהלי סובול, מאיר ישראל ושמוליק צ'יזיק, ששירו "אף אחד לא מזיל דמעה" זכה לגרסת כיסוי מפיו של איינשטיין. למילות השירים שבאלבום אחראים דן תורן, כהן, סובול, ישראל, צ'יזיק, יעקב רוטבליט ואיינשטיין עצמו. הביקורות לאלבום היו מעורבות.השירים "טיול רגלי" ו"משהו טוב" יצאו כסינגלים עוד בשנת 2005. בשנה שבה יצא האלבום תועד איינשטיין מבצע באולפן ערוץ הספורט את השיר "אחד עשר מטר", כשאותו מלווים נגני האלבום, דבר שהוא מיעט לעשות באותה התקופה. השיר "אולי את לא יודעת" מתוך האלבום חודש על ידי איינשטיין ב-2011, הפעם כדואט בינו לבין כותב השיר, מאיר ישראל. גרסת הדואט הופיעה באלבומו של ישראל, "יש ימים".

במרץ 2016, יותר מעשר שנים לאחר יציאתו, הגיע האלבום, שלא היה הצלחה מסחרית בזמן אמת, למעמד אלבום זהב. לכבוד האירוע, יצא בהוצאה מחודשת בחברת "פונוקול". ההוצאה המחודשת כוללת רימסטר (מאת פיני שפטר) וקטע בונוס: "משהו מן המלחמה" (שיר שאיינשטיין ורוט הקליטו במקור עבור פרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" של גלי צה"ל).

רוצי שמוליק קורא לך

רוצי שמוליק קורא לך (מוכר יותר כ"רוצי שמוליק") הוא שיר שנכתב והולחן על ידי שמוליק צ'יזיק ובוצע על ידי אריאל זילבר. הוא יצא לאור בשנת 1976.

שירוויזיון

השירוויזיון היה תחרות זמר ישראלית לילדים בהפקת אברהם דשא (פשנל), יוסי פלג וגד אורון, שנערכה בין השנים 1979–1982. מתכונתו הייתה דומה לזו של פסטיבל שירי הילדים. השירים היו מבוצעים הן בידי זמרים מוכרים והן בידי ילדים (בין הילדים: דין דין אביב שביצעה יחד עם הוריה את "מבולבלי" וגלית גוטמן, שביצעה את "פלא פה", שהוא במקור של יונית שוהם). ההבדל העיקרי בין המופע והפסטיבל היה נעוץ באמנים האורחים שהשתלבו במופע, כמו הגשש החיוור, מיקי ברקוביץ' ושחקנים מתוך סדרות טלוויזיה מחו"ל שפשנל הזמין במיוחד.

כמו כן נערכו בזמן המופע חידונים ותשבצים שונים וילדים עד גיל מסוים לא היו חייבים בכרטיס (אחת הטקטיקות של פשנל למשוך קהל ילדים למופע).

אורחת נוספת במופע הייתה ילדת הפלא מרינה פיינגולד. מרינה, שהתחילה את דרכה בפסטיבל שירי הילדים מס' 9 ב-1978 עם השיר "ילדיסקו", השתתפה בשירוויזיון השלישי ב-1981 בתור מנחת החלק שבו הופיעו ילדי השירוויזיון. במסגרת השתתפותה ביצעה מרינה את "פפה פופאי" (השיר שביצעה שנתיים קודם לכן ב"פסטיזמר") ואת "מרינה רוק", שיר שכתבו לאה לופנפלד ונורית הירש במיוחד עבורה.

בין להיטי השירוויזיון, אפשר למצוא את "מבולבלי", "סימנים של אוהבים", "אבא - אבא", "מלכת הכיתה", "לא רוצה לגדול", "מלכת קסמים", "פלאש גורדון", ו"סופרסטאר". השיר "מסיבה של סמבה" שגם בוצע על ידי הכל עובר חביבי בפסטיבל שירי הילדים בלחן של הנרי ברטר, בוצע בשירוויזיון על ידי אברהם מור בלחן של אלדד שרים.

השירוויזיון הועלה בסך הכל ארבע פעמים ב"היכל הספורט" בתל אביב ובין משתתפיו הקבועים היו עפרה חזה, מוטי גלעדי, אבי טולדנו, אברהם מור וזמרת העבר יונית שוהם, שהייתה אשת יחסי הציבור במשרדו של פשנל ("טלפלא", "פלא פה", "הוקוס פוקוס"). מופעי השירוויזיון, שודרו בטלוויזיה בשני חלקים.

המנון השירוויזיון היה השיר "שר-לי" (טהרלב / פיק), שאותו ביצעה ציפי שביט.

המנחים בשנה הראשונה היו מוטי גלעדי וציפי שביט, ובשלוש השנים שלאחר מכן המנחה היה דן כנר.

הבמאי הקבוע של המופע היה אנדריי קלראשו, והמנהל המוזיקלי היה דוד קריבושי.

בשנת 2007 הוציאה חברת הד ארצי אוסף מיוחד לכבודם של שירי השירוויזיון הנוסטלגיים בעריכת אמיר הורוביץ ובועז הראל.

תמוז (להקה)

תמוז הייתה להקה ישראלית משפיעה שפעלה באמצע שנות ה-70 של המאה ה-20. חבריה היו שלום חנוך (שירה וגיטרה), אריאל זילבר (שירה וקלידים), מאיר ישראל (תופים), יהודה עדר (גיטרות) ואיתן גדרון (בס). תמוז נחשבת לאחת הלהקות הישראליות החשובות ביותר, ואלבומה היחיד, "סוף עונת התפוזים", נחשב לאבן דרך בתולדות הרוק הישראלי.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.