שמואל בר-אבן

שמואל בר-אבן (19101980) היה פסל וצייר ישראלי.

בר-אבן נולד ביבוריב בשם שמואל ברנשטיין, וכבר בילדותו הצטיין בציור. בשנת 1936 עלה לארץ ישראל, הקים משפחה ועסק בעבודות שונות. בהיותו בשנות הארבעים לחייו למד אמנות בסמינר אורנים, ובין מוריו היו מרסל ינקו ודב פייגין. ב-1957 התיישב, בעקבותיו של ינקו, בכפר האמנים עין הוד, שם עסק בציור ופיסול. כעבור עשר שנים, לאחר מלחמת ששת הימים, עבר לירושלים. שם חי עד סוף ימיו ויצר פסלי אבן גדולים.
על כך כתב:

"בהיותי בעין הוד הייתה לי כמיהה גדולה לפסל באבן במימדים גדולים; היות ואין במקום אבן טובה לפיסול, החלטתי ללכת אל האבן המתאימה.
וכמובן שהמקום הנכסף הוא ירושלים.
רציתי ללכת לירושלים, לאבן הירושלמית, הצבעונית, הקשה - השיש הירושלמי; לפסל בגושי האבן במקום הימצאם, בנוף הפראי, בהרים, בגיאיות, לקלוט את הסמלים והמיסטיות של ירושלים ולבטא אותם בפסלים.


יום אחרי שחרור העיר העתיקה, עליתי לירושלים ומצאתי עיר עליזה. המונים מסתובבים ברחובותיה והודיה בפיהם על הנס הגדול. נסחפתי אחרי רגשותיהם, ובאותו יום החלטתי להישאר בירושלים."[1]

בשנת חייו האחרונה של בר-אבן כתבה מבקרת האמנות מרים טל על תערוכה שהציג:

"תערוכתו הנוכחית היא בעצם תערוכת יובל. הפסל, הצעיר ברוחו, חוגג השנה את יום הולדתו השבעים... הוא לא תמיד היה פסל, לא תמיד היה ירושלמי, ולא תמיד היה בר-אבן. השתוממתי לשמוע שהוא מפסל רק כ-22 שנה. לפני זה היה צייר... לפני שהפך סופית ל"בר-אבן" היה זמן-מה "בר-עץ". הוא אהב את העץ ויצר, בתחילת שנות הששים בעיקר, עיצובים הרמוניים מופשטים מעץ אגוז."[1]

Shmuel Bar-Even
שמואל בר-אבן, 1972
Shemesh Givon Dom 1
הפסל "שמש בגבעון דום", שיצר בר-אבן ב-1972

לקריאה נוספת

  • חנה קרן בר-אבן, ילידת הארץ, אחוה הוצאה לאור - חיפה, 2013

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 מתוך החוברת "נטורליזם פנטסטי, פיסול 79", 1979
נס

נס הוא מאורע המיוחס להתערבות של ישות עליונה, כדוגמת התערבות אלוהית או זו של שליחי האל. מושג הנס הוא מושג מרכזי בדתות רבות, כשבדתות שונות ולעיתים אף באותה דת, קיימות תפישות שונות למושג. ישנם מאמינים הרואים בנס הוכחה לקיומו של האל, או אישוש לקיומו של שליח האל.

ספר יהושע

סֵפֶר יְהוֹשֻׁעַ הוא הספר הראשון בסדר נביאים ראשונים בתנ"ך. הספר מתאר את ראשית תולדות עם ישראל בארץ כנען, החל מרגע הכניסה לארץ כנען ועד מות יהושע בן נון. הספר קרוי על שמו של יהושע, מנהיג עם ישראל לאחר מות משה רבנו, אשר הוביל את תהליך כיבוש הארץ.

שמש בגבעון דום

שמש בגבעון דום הוא שמו של סיפור מקראי על נס שאירע לבני ישראל על ידי יהושע בן נון בעת מלחמת מלכי הדרום. המקרה מופיע בפרק י' בספר יהושע. השם נגזר מפסוק י"ב בפרק, בו נאמר "שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן". על פי הכתוב יהושע פנה אל ה' וציווה על השמש והירח להיעצר ולהפסיק את תנועתם, מה שמיד התרחש.

לעומת הפירוש המסורתי, לפיו השמש אכן עמדה מלכתה זמן מסוים, ישנם פרשנים שדחו אפשרות זאת, ופירשו את הפסוקים המתארים את הנס באופן שונה.

הביטוי "שמש בגבעון דום" הפך למטבע לשון מוכר.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.