שיחה מקומית

שיחה מקומית הוא אתר חדשות ודעות ישראלי שהוקם באפריל 2014. האתר מופעל על ידי קולקטיב של כתבים וצלמים. מטרתו כדבריו להיות "בית של עיתונות אקטיביסטית הנובעת ממחויבות לדמוקרטיה, התנגדות לכיבוש וחתירה לשלום, שוויון, צדק חברתי, שקיפות וחופש המידע – אבל לא משרתת שום מפלגה, תנועה פוליטית או מצע".[1]

האתר הוקם על ידי שלוש קבוצות: האתר באנגלית +972, שמופעל משנת 2011 ידי קבוצה של בלוגרים ופעילים ישראלים ופלסטינים; ארגון "ג'אסט ויז'ן", היוצר סרטים דוקומנטריים ותוכן תקשורתי הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני; קולקטיב "אקטיבסטילס", קבוצה של צלמי עיתונות, המתעדים התרחשויות וסיפורי חיים בישראל וברשות הפלסטינית.

האתר מופעל בעזרת תקציב מתרומות מקרנות בינלאומיות ומישראלים. האתר עוסק בנושאים של מחאה חברתית, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיעוטים בישראל, כמו המיעוט הערבי, האתיופי וחרדים. צוות האתר מונה שלושה עובדים בשכר ומערכת נרחבת של מתנדבים ובלוגרים השותפים באתר ומספקים לו ידיעות ודעות.[2]

עורכי האתר הם יעל מרום, אורלי נוי ומירון רפופורט. בין הכתבים באתר יובל בן-עמי, אלי ביתאן, סמאח סלאימה, חגי מטר ורפרם חדד. בין השאר התראיינו לאתר מוסי רז, קסניה סבטלובה, חנין זועבי, עומר ברגותי, יוסי יונה ומיכל רוזין.

שיחה מקומית
SICHAMEK
סוג אתר אינטרנט, בלוג
סלוגן חדשות מהשטח, פרשנות ותרבות
תאריך ההקמה אפריל 2014
mekomit.co.il

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ על אודות שיחה מקומית
  2. ^ נתי טוקר, התקשורת עוינת — אבל נשלם לה כדי שתמשיך לבעוט, באתר TheMarker‏, 28 באוקטובר 2017
972

שנת 972 היא השנה ה-72 במאה ה-10. זוהי שנה מעוברת, שאורכה 366 ימים. באותה תקופה הלוח הגרגוריאני עוד לא היה קיים, ולכן שנה זו קיימת בלוח היוליאני בלבד. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח היוליאני.

BDS

BDS (ראשי תיבות של: Boycott, Divestment and Sanctions - חרם, מניעת השקעות, ועיצומים; קרי: בי-די-אס) הוא קמפיין בינלאומי הקורא להפעיל לחץ על ישראל באמצעות חרם כלכלי, אקדמי ותרבותי. קמפיין ה-BDS קורא ל"צורות שונות של חרם על ישראל, עד אשר תעמוד במחויבויות שלה תחת החוק הבינלאומי". תומכי הקמפיין נוהגים להשוות בין מדיניות ישראל למשטר האפרטהייד שהתקיים בדרום אפריקה במאה ה-20.

הקמפיין החל ב-9 ביולי 2005, על ידי כ-170 ארגונים לא-ממשלתיים פרו פלסטיניים. שלוש המטרות המוצהרות של הקמפיין הן:

סוף ל"כיבוש ולקולוניזציה של אדמות ערביות", וכן "הריסה של החומה" (גדר ההפרדה שבנתה ישראל ביהודה ושומרון).

הכרת ישראל ב"זכויות הבסיסיות של אזרחיה הערבים הפלסטיניים, עד כדי שוויון מלא".

"כיבוד, הגנה וקידום ישראליים של זכויות הפליטים הפלסטיניים לשוב לבתיהם, כפי שהוחלט בהחלטת העצרת הכללית של האו"ם 194".קמפיין ה-BDS נתון במחלוקת עזה. לטענת מבקרים רבים של הקמפיין, ובהם ממשלת ישראל, הקמפיין מסית, רווי באנטישמיות ושולל את זכותה של ישראל להתקיים. ארגונים לא-ממשלתיים ואנשי ציבור בעולם, רואים ב-BDS חלק מתופעה שהם מכנים האנטישמיות החדשה. מדינת ישראל משקיעה מאמצים דיפלומטיים והסברתיים נגדו. תומכי הקמפיין שוללים את הטענות לאנטישמיות וטוענים כי מדובר בביקורת לגיטימית על מדינת ישראל.

אורטל בן דיין

אורטל בן דיין (נולדה ב-12 ביולי 1981) היא אשת תקשורת, סוציולוגית, אקטיביסטית פמיניסטית מזרחית, בלוגרית, ומעצבת אופנה ותכשיטים.

התפרסמה לראשונה במסגרת תביעה שלה נגד האוניברסיטה העברית בגין הטרדה מינית, אשר הביאה לשינוי התייחסותה של האוניברסיטה ליחסים בין סגל לסטודנטים, וכן את אופן הטיפול בתלונות סטודנטים על הטרדה מינית מצד חברי סגל. לאחר מכן השתתפה בתוכניות אקטואליה ובידור וכן השתתפה כדיירת בבית האח הגדול. בן דיין פעילה בסוגיות חברתיות ופוליטיות וכותבת עבור "כתב העת את" בנושאי פוליטיקה וחברה.

אחותי – למען נשים בישראל

אחותי – למען נשים בישראל היא תנועה חברתית פמיניסטית המושתתת על עקרונות הפמיניזם המזרחי. התנועה פועלת לקידום נושאים של צדק כלכלי, חברתי ותרבותי ולהעצמת הסולידריות עם נשים ממעמד כלכלי-חברתי נמוך בשיח הציבורי בישראל.

אלדר ריאזנוב

אלדר אלכסנדרוביץ' ריאזנוב (ברוסית: Эльдар Александрович Рязанов; ‏18 בנובמבר 1927- 30 בנובמבר 2015) היה במאי קולנוע, תסריטאי, שחקן, מורה, משורר ומפיק יהודי רוסי, אשר ביים למעלה מ-30 סרטי קולנוע שהפכו ברובם לסרטי קאלט.

בשנים 2002 - 2007 כיהן כנשיא האקדמיה הרוסית לקולנוע.

בית ג'אלא

בית ג'אלא (לפעמים מאוית גם בית ג'אלה, או בית ג'לא. בערבית: بيت جالا, להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיירה פלסטינית נוצרית הסמוכה לבית לחם. שטחה 14 קמ"ר, אוכלוסייתה מונה כ-17,659 איש.

ג'אסט ויז'ן

ג'אסט ויז'ן (באנגלית: Just Vision, תרגום לעברית: "חזון צודק") הוא ארגון אמנותי-פוליטי לא-מפלגתי שנוסד על ידי יהודים צפון-אמריקאים המתנגדים לכיבוש הישראלי בגדה המערבית וברצועת עזה. הארגון יוצר סרטים תיעודיים ותוכן תקשורתי בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. כמו כן הארגון הוא המו"ל השותף של האתר "שיחה מקומית" יחד עם עמותת "972 – לקידום עיתונאות אזרחית". משרדי הארגון נמצאים בוושינגטון די. סי. והוא פועל גם בניו יורק ובמזרח ירושלים.

יחסי יוון–ישראל

יחסי יוון–ישראל מתארים את הקשרים הבילטראליים בין מדינת ישראל לרפובליקה ההלנית של יוון. מאז שנת 1990 לישראל שגרירות בבירת יוון, אתונה. ליוון יש שגרירות בתל אביב, קונסוליה מרכזית בירושלים וקונסול של כבוד בחיפה.

מוסי רז

מוסי (משה) רז (מזרחי) (נולד ב-19 בדצמבר 1965 כ"ה בכסלו תשכ"ו) הוא פוליטיקאי ישראלי, ולשעבר חבר הכנסת מטעם מרצ.

מנסור עבאס

מַנְסוּר עַבַּאס (בערבית: منصور عباس, תעתיק מדויק: מַנְצוּר עַבַּאס; נולד ב-22 באפריל 1974) הוא סגן יושב ראש הפלג הדרומי של התנועה האסלאמית, ופוליטיקאי ערבי-ישראלי. הוא יושב ראש מפלגת רע"מ וחבר הכנסת מטעמה בסיעת הרשימה המשותפת. רופא שיניים במקצועו.

מסתערבים

מִסְתַּעַרְבִים הוא כינוי לאנשי כוחות הביטחון המסווים את עצמם כערבים על מנת להיטמע בקרב אוכלוסייה ערבית טיפוסית, בדרך כלל לצורך השגת מטרות ביטחוניות כלשהן. בישראל יש מספר יחידות מסתערבים המשתייכות לגופי ביטחון שונים.

לא כל פעילותן של היחידות המסוערבות נעשית תחת תחפושת חשאית. גם בפעילויות בהם משתמשים בהתחפשות וההיטמעות משמשים חלקים נרחבים מהיחידה הלוחמת ככוחות גיבוי שנכנסים לפעולה רק לאחר היחשפות הכוחות - ומשכך, אינם מתחפשים.

מקור המילה בערבית, שורש ע-ר-ב בבניין עשירי. שם זה ניתן לעדת המסתערבים היהודים שחיו בארצות ערב ולא נבדלו משכניהם. פירושו היטמעות בין הערבים בלבוש, שפה ואורח חיים.

נבי אליאס

נבי אליאס, בערבית: نبي الياس (הידוע גם כח'רבת א-נבי אליאס, خربة النبي الياس) הוא כפר פלסטיני בשומרון השייך לנפת קלקיליה. הכפר שוכן שני קילומטרים מזרחית לקלקיליה על כביש 55, צפונית לאלפי מנשה ועל הדרך לקרני שומרון ושכם. נכון לשנת 2016 חיו בכפר 1,458 תושבים,. הכפר ממוקם ליד קבר קדוש המיוחס לנבי אליאס - אליהו הנביא (אם כי אין זה מסתדר עם המסורת, לפיה אליהו הנביא עלה בסערה השמימה במעבורות הירדן. ייתכן והמקום קשור היסטורית למאורע אחר הקשור באליהו הנביא). הכפר הוקם בשלהי המאה ה-19 על ידי תושבים מעזון הסמוכה.

נבי סמואל

נבי סמואל (מכונה גם: קבר שמואל הנביא בערבית: אַ-נַבִּי צַמְוִיל) הוא אתר המקודש לשלוש הדתות המונותיאיסטיות כמקום קבורתו של שמואל הנביא. הוא שוכן בפסגת הר, צפונית-מערבית לירושלים, כקילומטר אחד משכונת רמות. המבנה הבולט ביותר בשטח הוא מצודה צלבנית גדולה, שהשתמרה לגובה של שתי קומות.

האתר משמש כיום כבית כנסת אורתודוקסי, עם חדרי תפילה נפרדים לגברים ונשים, וכן אתר עלייה לרגל של בני הדתות השונות בימי מועד ועלייה לרגל; עבור היהודים בכ"ח באייר הנחשב, על-פי הדעה הרווחת במסורת היהודית, כיום פטירתו של שמואל הנביא.

ניתוח להתאמה מגדרית

ניתוח להתאמה מגדרית או ניתוח לשינוי מין הוא ניתוח המוצע לאנשים טרנסג'נדרים המעוניינים לשנות את איברי מינם כדי להתאימם לזהותם המגדרית.

לא כל הטרנסגנ'דרים מעוניינים לעבור ניתוח תחתון או תהליך שינוי גופני בכלל, ותהליך כזה יכול לכלול או שלא לכלול מגוון ניתוחים שונים בנוסף לטיפול הורמונלי.

ניתוחים דומים מבוצעים לאנשים אינטרסקס, בדרך כלל בגיל הינקות, על מנת לתת להם מבחינה אנטומית מין ביולוגי של זכר או נקבה.

הניתוחים משנים את המבנה הגופני (אנטומיה), ובהסרת הגונדות גם את הפרופיל ההורמונלי, אך אינם משנים את המבנה הכרומוזומלי של הפרט ואת תפקודי הפריה וילודה.

סאלם (נפת שכם)

סאלם (בערבית: سالم) הוא כפר פלסטיני בשומרון הממוקם כ-6 ק"מ מזרחית לשכם ומשתייך לנפת שכם של הרשות הפלסטינית. לפי הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, חיים בכפר 5,100 תושבים, נכון ל-2007.לאחר הסכם אוסלו, רוב השטח הבנוי של סאלם סווג כשטח B.

עזון

עַזּוּן (בערבית: عزّون) היא עיירה פלסטינית בשומרון ברשות הפלסטינית על הדרך בין שכם לקלקיליה (כביש 55). נכון לשנת 2016 חיו בה 9,738 תושבים, רובם מוסלמים ומיעוטם נוצרים. עזון שוכנת במרכז השומרון, 8 קילומטרים מזרחית לקלקיליה ושייכת לנפת קלקיליה. מזרחית לה נמצאת קרני שומרון ומערבית לה נבי אליאס ואלפי מנשה. דרומית לה כפר ת'ולת' וסניריא.

קבוצת המומחים לשלום ולביטחון

קבוצת המומחים לשלום ולביטחון (עד שנת 2015 פעלה גם בשמות המועצה לשלום ולביטחון או עמותת מומחים לביטחון), היא עמותה המורכבת בעיקר מיוצאי מערכת הביטחון בעלי דרגות בכירות, שנוסדה בשנת 1988 בידי מספר חברים ובראשם האלוף אהרן יריב.

מטרת העמותה, כעולה מפרסומיה, היא תמיכה בתהליך השלום כמרכיב חיוני בביטחון הלאומי של ישראל. עמדת המועצה היא שיש לחתור להסכם, שניתן להשיגו רק תמורת פשרה טריטוריאלית והקמת מדינה פלסטינית שבירתה במזרח ירושלים לצד מדינת ישראל, תוך שמירה על סידורי ביטחון. המועצה הביעה תמיכה בהסכמי אוסלו (1993), ביציאה החד-צדדית מלבנון (2000) ובתוכנית ההתנתקות (2005).

רוואבי

רוואבי (בערבית: روابي; מילולית: "גבעות") היא עיר פלסטינית באזור השומרון ברשות הפלסטינית. זו העיר המתוכננת הראשונה והיחידה ברשות הפלסטינית. בנייתה החלה בשנת 2009 ובשנת 2015 הסתיימו העבודות על שתי שכונות ראשונות בעיר, והן החלו להיות מיושבות.

רמת בקע

אזור התעשייה רמת בקע הוא אזור תעשייה מתוכנן מדרום לבאר שבע, סמוך לנאות חובב, ממזרח לכביש 40. אזור התעשייה ישמש להקמת מתחם של מפעלי תעש מערכות שיעברו מרמת השרון למתחם החדש.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.