שטיסל

שטיסל היא סדרת דרמה ישראלית, העוסקת בקורותיה של משפחת שטיסל החרדית, המתגוררת בירושלים. יוצרי ותסריטאי הסדרה הם אורי אלון ויהונתן אינדורסקי, ובמאי הסדרה הוא אלון זינגמן.

הסדרה שודרה ב-yes Oh. שידור העונה הראשונה החל ב-29 ביוני 2013, והיא כללה 12 פרקים. שידור העונה השנייה החל ב-31 באוקטובר 2015, וזאת כללה גם כן 12 פרקים ופרק נוסף של מאחורי הקלעים[1].

העונה השלישית הייתה צפויה לעלות לשידור בשנת 2018[2], אך העלאתה נדחתה. בחודש מאי 2019, דווח כי העונה השלישית עלולה להתבטל עקב סכסוך בין ארגון השחקנים שח"ם לחברת yes.[3]

שטיסל
לוגו שטיסל
סוגה דרמה משפחתית
יוצרים אורי אלון
יהונתן אינדורסקי
כותבים אורי אלון
יהונתן אינדורסקי
בימוי אלון זינגמן
שחקנים דב גליקמן
מיכאל אלוני
נטע ריסקין
שירה האס
ששון גבאי
הדס ירון
זוהר שטראוס
אילת זורר
ארץ מקור ישראל
שפות עברית, יידיש
מספר עונות 2
מספר פרקים 24
הפקה
מפיק דקלה ברקאי
יונתן ארוך
מפיקים בפועל יסכה גור לוזון
חברת הפקה אבוט-ברקאי הפקות
טליסמה הפקות
עורכים גלעד אריאל
אתי לי-און זינגמן
אילה בנגד
תמר בן-ברוך
סייד קשוע (עונה 2)
אתר צילומים תל אביב, בני ברק, ירושלים
צלמים רואי רוט
מוזיקה אבי בללי
אורך פרק כ-45 דקות
שידור
רשת שידור yes Oh
הערוץ הראשון
כאן 11
תקופת שידור מקורית 29 ביוני 2013 – רץ
קישורים חיצוניים
עמוד הסדרה באתר yes
דף התוכנית ב-IMDb

סקירת סדרה

עונה מספר הפרקים תאריך השידור הראשוניישראל
הפרק הראשון הפרק האחרון
1
12
29 ביוני 2013 14 בספטמבר 2013
2
12
31 באוקטובר 2015 16 בינואר 2016

העלילה

עונה 1

עקיבא שטיסל הוא רווק חרדי ירושלמי בן 26, המתגורר עם אביו, שלום (נהגה "שוּלֶם") שטיסל - אלמן. קיווע, שהחל לעבוד כמלמד בחדר, מתאהב באלישבע רוטשטיין (איילת זורר), אמו של תלמיד בכיתתו שהתאלמנה פעמיים. הוא מבקש מהשדכן קניגסברג (אברהם מור) לשדך ביניהם, למורת רוחו של אביו, שרוצה שיתחתן עם רווקה. הם נפגשים פעם אחת והיא מסרבת להמשיך. שלום דוחק בקיווע להיפגש עם אסתי בת התשע-עשרה. למרות היסוסיו, הוא מציע לאסתי נישואין לבסוף, על אף שעודו מאוהב באלישבע.

ליפא וייס (זוהר שטראוס), גיסו של קיווע, שטס לחצי שנה לארגנטינה במסגרת עבודתו כשוחט, מתפקר שם ונעלם. אשתו גיטי מנסה להסתיר את החרפה מהסביבה ומילדיה. לפרנסתה היא עובדת, תחילה כשמרטפית אצל אשה חילונית מבוססת, ולאחר מכן בחלפנות כספים בביתה. היא מתוודה על-כך רק בפני בתה הבכורה רוחמי. רוחמי בת ה-15 עוזרת בגידול אחיה ונוהגת לספר להם את הספר "אנה קרנינה", תוך שהיא משנה את שמות הדמויות ומתאימה אותן למגזר החרדי.

צבי אריה, אחיהם של גיטי וקיווע, מתמודד על משרת הוראה בכולל בו הוא לומד אך מפסיד, דבר השובר את לבו. סבתא (באבע, נהגה בּוֹבֶּה) מלכה, אמו של שלום, מתגוררת בבית אבות, ונחשפת לטלוויזיה לראשונה בחייה. היא הופכת לצופה נלהבת בסדרה "היפים והאמיצים". קיווע מוצא עבודה נוספת כצייר – הוא מכין תמונות עבור פוקס, אמן חרדי ידוע, וזה חותם עליהן כאילו היו שלו.

שלום עצמו מנהל קשר מסוים (שכולל בעיקר ארוחות משותפות) עם עליזה, מזכירה גרושה העובדת בתלמוד התורה שלו, אך סירובו להבהיר את כוונותיו מניע אותה לבחון קשר עם אדם אחר.

קיווע ממשיך להתלבט בנוגע לאירוסיו. דודו יששכר, שביטל שידוך בעבר ונשאר רווק, מציע לו לשאול לדעתה של אלישבע. בשיחה ביניהם היא אומרת לו שהיא מבוגרת מדי עבורו. למרות זאת, הוא מודיע למחותנו המיועד כי אינו אוהב את בתו, וזה מבטל בכעס את האירוסין. שלום הנזעם מגרש את קיווע מביתו. קיווע נע ונד בירושלים, ישן במקומות שונים, ומסתמך על חבריו הרווקים. עד שהוא מתפייס עם אביו.

שלום עצמו, שהחל בינתיים להיפגש עם אלמנתו של עמית שהלך לעולמו, חש זקן: הוא סובל מיחושים בחזהו ומגלה שהופרש לגמלאות לפני שנים, אך אשתו שילמה למנהל הת"ת כדי שיעמיד פנים שהוא מועסק על ידם. כמו כן, חוזרת לחייו בתו, שנודתה לאחר שהתקרבה לחב"ד והתחתנה עם ספרדי חוזר בתשובה. ומתגוררים עם ילדיהם בנהריה.

קיווע משכנע את אלישבע להתארס עמו. ליפא יוצר שוב קשר עם משפחתו ושב ארצה. גיטי שמחה, אך רוחמי מתעבת את אביה. שלום מצליח להתמנות לתפקיד מנהל הת"ת. הוא משכנע את אלישבע לבטל את האירוסין עם בנו, והיא עוזבת את הארץ. קיווע נשבר. סבתא מלכה מסלקת לבסוף את הטלוויזיה מחדרה, אך לא יכולה לעמוד בפיתוי, יורדת לצפות בה בלובי, נופלת במדרגות ונפצעת קשה. המשפחה המפורדת והמסוכסכת מתכנסת סביב מיטת הסבתא בבית החולים.

עונה 2

בובע מלכה, השקועה בתרדמת, מתעוררת ברגע שבנה נחום (נהגה "נוּחֶעם") מגיע לבקרה. היא מזהה אותו ומשוחחת אתו, אך אינה מזהה את שוּלֶם. נוחעם ובתו ליבי (הדס ירון), שאותה הוא מכנה "שטערצלע", מתארחים בביתו של שוּלֶם. נוחעם מחפש חתן לבתו, אך היא מתאהבת בקיווע. היא מוצאת אחדים מציוריו, מעודדת ומשכנעת אותו לנסות ולמכור אותם באמצעות גלריה.

ליפא וגיטי יוצרים קשר עם אלמנה חשוכת ילדים, המבקשת לשלם סכום נכבד לזוג שיסכים לקרוא לילדם על שם בעלה המנוח, זליג. גיטי מבטיחה שתקרא כך לילד ללא תמורה, אך ליפא ניגש בסתר אל האלמנה ומקבל ממנה סכום נאה, שאותו הוא משקיע בניירות ערך. מפגשים נוספים עם האלמנה גורמים לגיטי להתחרט על הבטחתה, אך בטקס ברית המילה היא מופתעת לשמוע שבעלה בחר לתת לתינוק את השם זליג. ליפא שולח את גיטי לבית החלמה כדי שתירגע, אך גיטי נשארת יותר זמן ממה שליפא ציפה ולכן הוא מבקר אצלה, אך היא לא מוכנה לקבל אותו, ובשל כך הוא שולח את ילדיהם בתקווה שאלו ייגרמו לה לחזור הביתה, אך גיטי בוחרת לשוב עם הילדים לבית אביה, שולם, ושוהה שם.

רוחמי בתם הבכורה, בת ה-16, התאהבה בבחור צעיר ופרוש בשם חנינא טוניק (יואב רוטמן), אשר מבלה את ימיו ולילותיו בלימוד עצמי בבית כנסת נטוש בשכונתם. היא מציעה לו להינשא לה כדי שאמה לא תחוש מחויבות לחזור לאביה על מנת להבטיח את עתידה היא, וגם כדי להציל את חנינא מהרהורי עבירה, ויוזמת טקס קידושין בין השניים לעיני עדים.

כאשר רוחמי באה לספר לאביה על נישואיה מאבד ליפא את עשתונותיו ומכה את בעלה, בעקבות כך עוזבת רוחמי את הבית בזעם, ושבה אל בית הכנסת. ליפא מגיע לבית חותנו שם שוהים גיטי וילדיו כדי לספר על האירוע החריג, גיטי מצדיקה את תגובתו וקוראת לו להשיב את הילדה בכוח. ליפא יוצא לעשות זאת, אוחז במקל על מנת להכות את הבעל הטרי, אך כשהוא רואה את חיבתה העזה של רוחמי לבעלה, הוא חוזר בו.

הקשרים בין קיווע לליבי מתהדקים, ושוּלֶם, שמבחין בכך, מציע לאחיו נוחעם שהשניים יתחתנו, אך נוחעם דוחה זאת, והוא ובתו עוברים להתארח בבית מלון. כאשר מתברר לנוחעם שליבי אינה מעוניינת בשידוך אחר המוצע לה, הוא חוזר איתה לביתו שבאנטוורפן.

לרבנית ערבליך המתגוררת עם בובע מלכה באותו בית אבות, נודע שהיא חולה בסרטן, והיא משתפת את בובע מלכה בהחלטתה להתאבד. בובע מלכה מנסה למנוע אותה ומסרבת לשתף פעולה, אך הרבנית ערבליך מגשימה את תוכניתה בבליעת כדורי שינה, ומשכנעת את בובע מלכה שלא להזעיק עזרה, אלא לשהות איתה ברגעיה האחרונים.

קיווע זוכה ב"פרס וסרמן" לצייר מבטיח. בטקס הענקת הפרס מביך אותו אביו, המנצל הזדמנות זו כדי לבקש כסף מהתורמים לתלמוד תורה שבניהולו.

ליפא משלים עם נישואיה של רוחמי, ואף עוזר לזוג לשכור דירה. אך הנישואים משתבשים משום שהבעל הצעיר חש שהנישואים פוגעים ביכולתו ללמוד, ונוסע לצפת להקדיש עצמו לשם כך.

בובע מלכה אינה מרוצה ממנוחה, כלתו של שולם, ומכנה אותה "קלאפטע". בובע מלכה מביעה את רצונה לראות את הים, ומשלא מצאה מלווה היא נוסעת לים במונית, ומתה ביושבה על ספסל מול הים. לאחר הפטירה מגיע לביתו של שולם אדם המציע לו לרכוש תמורת סכום גבוה את סיפור חייה של אמו אשר צולם והוקלט על ידו, אך מנוחה משכנעת אותו לבל יעשה זאת. לאחר שהוא מתחרט ומבקש בכל זאת לרכוש מתברר לו שהחומר נמחק על ידי הצלם, בעקבות זאת הוא מודיע למנוחה על ביטול אירוסיהם.

בזמן השבעה, נוחעם וליבי מגיעים לארץ, והיא וקיווע מחליטים להתארס, תוך תנאים שקיווע מתחייב אליהם - להפסיק לצייר, לוותר על תערוכה בחו"ל שתכנן ולעבוד בסוכנות נסיעות השייכת לנוחעם. לאחר שמתברר כי בובע מלכה הורישה בצוואתה את דירתה לנוחעם, נוחעם מודיע כי הדירה תהיה שייכת לזוג הצעיר (קיווע וליבי).

צבי אריה מקבל הצעה להיות זמר חתונות, הצעה לה ציפה מילדות, בהתחלה הוא נענה להצעה, אך בעקבות שיחה עם אחד הנגנים בהרכב התזמורת, בה הוא מספר לו על זמר קודם לו, שנסחף אחרי ההצלחה יתר על המידה ועזב את החברה החרדית, הוא מחליט לבטל את השתתפותו בלהקה.

ליפא מגלה לגיטי את סיפור הכסף שלקח מהאלמנה והשקיע בניירות ערך, הכסף הכפיל עצמו, ובצעד שנועד לתקן את העוולה שגרם לה הוא נותן לגיטי להחליט מה לעשות עם הכסף. גיטי בוחרת לפתוח מסעדה במרכז גאולה. במקביל נקבע דיון בבית הדין הרבני לחנינא ורוחמי, אך בעקבות שיחה מקרית יום קודם לכן בין גיטי לחנינא, בה חושף חנינא פרטים מסיפור חייו, במסעדה החדשה של גיטי וליפא, הם מחליטים לבטל את הדיון והנישואים נמשכים.

קיווע מחליט לבטל את אחד מהתנאים אשר התנה עמו נוחעם בעידוד אביו - להפסיק לצייר. הוא מודיע לקאופמן (בעל הגלריה) שהוא יקיים את התערוכה כמתוכנן, ועל פי ההסכם הוא מצייר ציור אחד נוסף עבור התערוכה. נושא הציור המדובר הוא אישה המניקה את תינוקה, ציור שמרשים מאוד את קאופמן המודיע לו שהציור יופיע על ההזמנה לתערוכת הפורטרטים המתוכננת שלו. כחלק מקידום התערוכה מתראיין קיווע אצל ירון לונדון (בתפקיד עצמו) בתוכנית "לונדון את קירשנבאום", ומסביר בראיון שאפשר לראות באישה שבציור גם את אמו. שולם מספר לעקיבא שנפוצה השמועה אודות הראיון בציבור החרדי ולכן הוא רותח מזעם עליו. כשהוא רואה את התמונה, בה נראית אישה עם כיסוי ראש שחלק קטן משיער ראשה נראה לעין, הוא מספר לבנו בדמעות עד כמה אמו הקפידה על כיסוי שיער ראשה. עקיבא מסרב לוותר על הציור, והעימות גורם לפיצוץ ביחסי השניים.

שולם מגיע לגלריה של קאופמן ומבקש ממנו שלא יציג בתערוכה במוזיאון ישראל את התמונה, שעל פי תחושתו פוגעת בכבוד אשתו המנוחה דבורה. לאחר שקאופמן משיב לו שהתמונה אינה למכירה והדבר אינו אפשרי, הוא מציע לו 11 אלף דולר תמורת התמונה ורוכש אותה ממנו, את הסכום השיג באמצעות מכירת חלקת הקבר שהייתה לו בסמוך לבובע מלכה ולאשתו, לאחיו נוחעם (שקנה אותה בעורמה תוך התחזות לצרפתי, בתגובה לאמירתו של שולם כי טובה לו חלקת הקבר (שתיים וחצי אמות) ליד בובע מלכה מכל המטוסים ובנייני בלגיה של אחיו). לאחר שנוחעם מספר לליבי על רכישת הקבר בעורמה היא כועסת עליו ומחליטה לחזור לקיווע חרף כך שלא עמד בסיכומיהם.

יום התערוכה מגיע, וקיווע מגיע אליה לבדו. מעט לאחר הפתיחה הוא עוזב את התערוכה ומתיישב עצוב על ספסל באחד מבתי הכנסת במוזיאון. ליבי מגיעה אל התערוכה ומחפשת את קיווע, בסצנת הסיום של העונה, היא מוצאת אותו ומתיישבת על ידו.

דמויות

דמויות ראשיות

 • שלום (שוּלֶם) שטיסל (דב גליקמן) – אלמן חרדי בן 61, אביו של עקיבא, המחפש בעקשנות אחר שידוך ראוי לבן הזקונים שלו.
 • עקיבא "קיווע" שטיסל (מיכאל אלוני) – רווק חרדי צעיר בן 26, אלטער בוחר, המחפש אחר אהבה.
 • גיטל "גיטי" וייס (נטע ריסקין) – אחותו הגדולה של עקיבא ואם חרדית לחמישה, המנהלת מערכת יחסים רעועה עם בעלה ליפא.
 • נחום (נוּחֶעם) שטיסל (ששון גבאי, עונה שנייה) – אחיו הצעיר של שולם, אשר מגיע לארץ עם בתו ליבי לאחר שנים ארוכות בבלגיה.
 • ליבע "ליבי" שטיסל (הדס ירון, עונה שנייה) – בת דודתו של עקיבא, שהגיעה לארץ עם אביה, נוּחֶעם, במטרה למצוא לעצמה שידוך ראוי.
 • רוחמה "רוחמי" וייס (שירה האס) – בתם המתבגרת של גיטי וליפא.
 • אלישבע רוטשטיין (איילת זורר, עונה ראשונה) – אלמנה פעמיים ואם לילד, שעקיבא מתאהב בה.
 • ליפא וייס (זוהר שטראוס) – בעלה של גיטי, שנעלם בארגנטינה בעקבות משבר דתי. בהמשך חוזר לארץ ומתמודד גם עם משבר בזוגיות.

דמויות משניות

 • סבתא (בּוֹבֵּע) מלכה (חנה ריבר: עונה ראשונה, ליה קניג: עונה שנייה) – אימו של שולם, אשר עוברת לבית אבות ומתמכרת לטלוויזיה ולאופרת הסבון "היפים והאמיצים" בפרט.
 • צבי אריה שטיסל (שראל פיטרמן) – אחיו הבכור של עקיבא, הלומד בכולל וחולם לנהלו.
 • עליזה גווילי/גרליק (אורלי זילברשץ) – גרושה, מזכירה ב"תלמוד תורה", שבו מלמד שולם שטיסל.
 • חנינא טוניק (יואב רוטמן, עונה שנייה) - נער ישיבה ליטאי, אשר רוחמי מתאהבת בו ומחליטה להתחתן עמו, ובכך גם בעקיפין להצילו מהרהורי עבירה.
 • מנוחה קניגסברג (חנה לסלאו, עונה שנייה) – אלמנתו של השדכן החרדי קניגסברג, אשר שולם מגלה בה עניין, שבסופו גורר אותו למערכת יחסים כמעט כפויה.
 • איזי קאופמן (נפתלי אלטר, עונה שנייה) – מארגן גלריות שמשכנע את עקיבא לצייר בשבילו.
 • הדסה (מאיה מרון, עונה שנייה) – אמנית דתייה מצליחה, אשר הקדישה את כל חייה ואת כל מרצה לציור.

ביטויים אופייניים

אחת הדרכים שננקטה לאפיין את הדמויות הראשיות היא השימוש בביטויים אופייניים להן[4]. ביטויים אלה כוללים:

 • שולם שטיסל:
  • "יישר כויח"
  • "בהחלט" – לציון הסכמה.
  • "חסדי השם" – ביטוי תודה לאל, מקביל בפי שולם ל"ברוך השם" הנפוץ יותר.
  • "נו נו" – לציון זלזול קל במידע המוצג לו.
  • "וכו'..." – הדרך של שולם לסיים משפט כשאין ברצונו להאריך בדיבור.
 • נוחעם שטיסל:
  • "רשעים ארורים" – ביטוי גנאי כלפי מי שמכעיס אותו.
  • "שטערצלע" – שם חיבה לבתו ליבי. בעברית פירושו "מכסה", במשמעות "כלה" על דרך הביטוי "לכל סיר יש מכסה".
 • כללי:
  • "פארשלופען" (מיידיש: ישנוני) – כינוי של אחד מחבריו של עקיבא.
  • "הלך למכור בייגלעך" - ביטוי שכוונתו הלך לעולמו.

יצירת הסדרה

שטיסל פתיח הסדרה
מתוך פתיח הסדרה

הסדרה שואבת את שמה ממסעדת "שטיסל", מסעדה ותיקה המבשלת אוכל יהודי-מזרח אירופי, לה סניפים בירושלים ובבני ברק. אינדורסקי ואלון, יוצרי הסדרה, שהו במסעדה בשכונת גאולה בעת שהגו את רעיון הסדרה.

הפקה

באוקטובר 2010 קיבל המיזם מענק פיתוח מאת המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים[5]. הליהוק לסדרה הושלם ביולי 2012 ובאותו חודש החלו צילומי שנים עשר הפרקים, שהסתיימו באפריל 2013. בין היתר צולמו הפרקים בצפון תל אביב, בשכונה החרדית של ירושלים - מקור ברוך ובשכונת מאה שערים ממצלמה נסתרת ברכב[6][7]. עבודת צוות הצילום הופרעה לפרקים בשל מחאת תושבים חרדים[8].

שני היוצרים באו מתוך העולם החרדי-דתי: אלון הוא בנם של הרב בני ואמונה אלון, ואינדורסקי גדל במשפחה חרדית בשכונת גבעת שאול בירושלים ולמד בישיבת פוניבז'. לעומתם, השחקנים, שהיו ברובם מרקע חילוני, צפו בכתבות ובסרטים דוקומנטריים וכן התארחו אצל משפחות חרדיות על מנת להכיר את שפת היידיש ואת ההווי החרדי בשכונה[9]. לצד השחקנים החילוניים, השתתפו בסדרה שחקנים וניצבים חרדים רבים מהמגזר הליטאי והחסידי[10].

עם תום העונה הראשונה, איילת זורר עזבה את הסדרה, עקב אילוצי לוח זמנים. את מקומה תפסה הדס ירון, המגלמת את ליבי, בת הדודה הנכנסת במפתיע לחייו של גיבור הסדרה.

בעקבות מות השחקנית חנה ריבר, שגילמה בעונה הראשונה את דמותה של בובע מלכה וזכתה בשבחי הביקורת והקהל, החליפה אותה בעונה השנייה חברתה השחקנית ליא קניג.

שחקנים נוספים שהצטרפו בעונה השנייה הם: ששון גבאי, חנה לסלאו ומאיה מרון.

מוזיקה

שיר הנושא הוא עיבוד מיוחד של השיר "לאן הולכים פתאום כולם" שהולחן על ידי אבי בללי, סולן להקת "נקמת הטרקטור" שביצעה את השיר במקור.

ציור

את הציורים שמופיעים בסדרה כציורים שצייר עקיבא, צייר לסדרה הצייר אלכס טוביס.

התגובות לסדרה

שידור

הסדרה שודרה בערוץ yes Oh, החל מ-29 ביוני 2013. באוגוסט של אותה שנה הוקרן מרתון של כל פרקי העונה הראשונה בסינמטקים. הסדרה יצאה בפורמט DVD עם כתוביות באנגלית וברוסית.

זכויות לשידור הסדרה נמכרו גם לערוץ טלוויזיה פרטי בשוודיה Axess TV ולמפיץ קולנועי בצרפת. היא הוקרנה בפסטיבלי סרטים יהודיים ברחבי העולם, ושני הפרקים הראשונים הוקרנו בפסטיבל FIPA צרפת.

הסדרה נרכשה לשידור על ידי הערוץ הראשון והעונה הראשונה החלה לשודר בו מסוף ינואר 2016[11]. כל פרק שודר כעבור כמה ימים גם בערוץ 33 עם תרגום לערבית. העונה השנייה שודרה בערוצים הללו בחודשים יוני-ספטמבר 2016. החל מסוף 2018, שתי העונות זמינות לצפייה גם בנטפליקס.

עם תום שידור עונתה השנייה של הסדרה בישראל, דווח כי מפיקת הטלוויזיה היהודיה-אמריקאית מרתה קאופמן החליטה לרכוש את הזכויות על הסדרה ושבכוונתה ליצור לה אדפטציה אמריקאית.

מאוחר יותר דיווח אתר "דדליין" כי הסדרה נרכשה על ידי רשת אמזון, היא תכתב ותבוים על ידי התסריטאי איתן כהן וגרסתה האמריקאית תקרא -"Emmis"[12].

ביקורות

העונה הראשונה של הסדרה התקבלה בביקורות חיוביות בקרב מבקרי טלוויזיה רבים בישראל[13][14][15][16].

הסדרה "שטיסל" בכלל והעונה השנייה בפרט זכתה לחשיפה גבוהה ולביקורות חיוביות ברובן גם במגזר החרדי[17], על אף ההתנזרות של חלקים בציבור זה מטלוויזיה או מאינטרנט.

פרסים

מאפייני הסדרה

הסדרה מתארת חרדים מהיישוב הישן, המכונים בעגה החרדית "צ'אלמערס" או "צ'אלמערים". הם מתגוררים באזור שכונת גאולה, המתאפיין בפשקווילים על קירות הבניינים.

הגברים לבושים בלבוש חרדי, פאותיהם ארוכות ומסולסלות והם אינם מגלחים את זקנם. היידיש שלהם היא בהברה ליטאית, ומשכך אפשר להניח שמדובר במשפחה פרושית. הבנים עוסקים בלימוד תורה, הבנות לומדות בסמינר בית יעקב ולמבוגרים משרה עם זיקה תורנית - שולם שטיסל הוא מנהל בתלמוד תורה וחתנו ליפא הוא שוחט. כיוון שהציפייה היא שהגבר החרדי יעסוק בלימוד התורה או בתחומים משיקים, הרצון של עקיבא לעסוק באמנות מעורר ביקורת מצד אביו.

אורח החיים הדתי מודגם בסדרה במקומות רבים, כמו הברכות שהגיבורים מברכים לפני האוכל ולאחריו, המנהג המורה לנשק מזוזה, הפרדה בין גברים ונשים ושמירה על איסור ייחוד.

דרמה משפחתית

הסדרה "שטיסל" היא דרמה משפחתית, שבה נושאי זוגיות, יחסי הורים וילדים ויחסים בין אחים תופסים מקום מרכזי.

זוגיות

נושא מרכזי, לכל אורך הסדרה, הוא ענייני זוגיות[20] במגזר החרדי האשכנזי. נושא זה בא לידי ביטוי בקורותיהם של מרבית גיבורי הסדרה:

 • שוּלֶם שטיסל הוא אלמן מזה שנה, המתחיל לנסות ולמצוא שידוך ראוי באמצעות השדכן קניגסברג. תחילה הוא מנהל קשר מסוים (שכולל בעיקר ארוחות משותפות) עם עליזה, מזכירה גרושה ב"תלמוד תורה" בו הוא מלמד (ובהמשך אף מנהל אותו), אך סירובו להבהיר את כוונותיו מניע אותה להתחיל לבחון קשר עם אדם אחר. בהמשך הוא מתחיל להתחבר אל הרבנית חשין, אלמנה של עמיתו לעבודה שהלך לעולמו, אך קשר זה נקטע במהרה לאחר ששולם מרגיש חסר ישע משום שהיא מרבה לדאוג לו ולהתייחס אליו כאל ילד. בעונה השנייה שולם מתארס למנוחה, אלמנתו של קניגסברג, אך לבסוף מגלה שאינו רוצה בה באמת שכן היא שתלטנית ומרבה לנהוג בחנפנות[21].
 • גיטי וייס, בתו של שולם, נשואה לליפא, שבעקבות הצעת עבודה נוסע לארגנטינה, אך שם נעלם ללא כל הסבר ומותיר אותה עגונה עם חמישה ילדים. הוא חוזר לקראת סוף העונה הראשונה, אך בעקבות הולדת ילדם השישי פורץ סכסוך בינו ובין גיטי[22], העוזבת את הבית עם ילדיה. בפלאשבק מוצגת גם תחילת הזוגיות הבעייתית של גיטי וליפא.
 • נוחעם, אחיו של שולם, מגיע לישראל עם בתו, ליבי, כדי למצוא לה חתן ראוי[22]. הוא מנסה למצוא לה שידוך בדרך המקובלת על ידי השדכן קניגסברג, אך בסופו של דבר היא ועקיבא מתאהבים.
 • עקיבא, בנו של שולם, מתאהב באלישבע האלמנה[23], למורת רוחו של אביו שרוצה שיתחתן עם רווקה צעירה. למרות התנגדות שולם, עקיבא ואלישבע נפגשים פעם אחת, והיא מסרבת להמשיך. בעונה השנייה הוא מתאהב בליבי, בת דודו, ואף היא מתאהבת בו, אך התנגדותו של אביה נוחעם מונעת את התפתחות הרומן.
 • רוחמי, בתם בת ה-16 של גיטי וליפא מתאהבת בבחור ישיבה צעיר - חנינא, ומביאה לנישואיהם.

מוסד השידוך כדרך ליצירת זוגיות בעולם החרדי מוצג בהרחבה בסדרה, אך לצדו ניתן משקל גדול מהסביר להתאהבות (בין גיטי וליפא, עקיבא ואלישבע, עקיבא וליבי, רוחמי וחנינא). סמדר שילוני ציינה כי "החרדים שצופים בה קצת נבוכים מהעלילה. בעיקר הרומנטית (בין רב שולם למנוחה, בין קיווע לליבי, בין רוחמה לחנינא), שכנראה מתירנית מזאת שנהוגה בקהילה החרדית, לפחות בזו שמשתייכת לזרם שמשפחת שטיסל אמורה לייצג"[24].

יחסי הורים וילדים

נושא נוסף המוצג בסדרה הוא יחסי הורים וילדים:

 • יחסיה של בובע מלכה עם שני בניה, שולם ונוחעם: נוחעם מתגורר בחו"ל, ושולם הוא הנושא העיקרי בעול הטיפול בסבתא מלכה, אך היא מעדיפה בבירור את בנה הצעיר, נוחעם. שולם נמצא לידה זמן רב כאשר היא שרויה בתרדמת, אך היא מתעוררת רק עם ביקורו של נוחעם, ובתחילה כלל אינה מזהה את שולם. בצוואתה היא מורישה את דירתה לנוחעם.
 • יחסיו של שולם עם בנו קיווע: קיווע הבוגר ממשיך להתגורר יחד עם אביו שולם. שולם מתייחס אליו בנוקשות מסוימת, ומתנגד לעיסוקו בציור. יחסיהם חווים עליות ומורדות במהלך הסדרה.
 • יחסי גיטי וליפא עם בתם רוחמי: בעונה הראשונה כאשר גיטי וליפא לא כל כך מתפקדים כהורים, רוחמי נאלצת להשלים את החסר ומטפלת באחיה הקטנים. בעונה השנייה, כשהיא מתאהבת בנער צעיר ונישאת ללא ידיעת הוריה, נוצר משבר ביחסים. גיטי מסרבת להכיר בנישואים וליפא מתרכך בהמשך. אולם בסופו של דבר ההדורים מתיישרים.
 • יחסיו של נוחעם עם בתו ליבי: אלה מתאפיינים בצייתנות גמורה של ליבי, גם לנוכח נוכלותו של אביה. מלבד בפרק סיום העונה השנייה, כאשר נוחעם מספר לה כיצד "סידר" את שולם וזאת יוצאת נגדו לראשונה.

יחסים בין אחים

יחסים בין אחים באים לידי ביטוי בסדרה ביחסים שבין שולם לאחיו הצעיר ממנו נוחעם, יחסים המתאפיינים בתחרותיות וקנאה. התחרותיות בולטת כאשר נוחעם מספר בגאווה לבתו ליבי כיצד קנה בעורמה משולם את חלקת הקבר שליד קברה של בובע מלכה. בשלב מוקדם יותר בסדרה חש שולם קנאה כאשר בובע מלכה מתעוררת מתרדמתה, מזהה את נוחעם ושמחה לראותו, וכלל אינה מזהה את שולם, שטיפל בה במסירות.

היחסים בין עקיבא לאחיו אינם בליבת הסדרה, אך נרמז שקיימת תחרותיות בין עקיבא לאחיו צבי אריה (צבי אריה טוען בפני אביהם כי עקיבא הוא בטלן), וכן הערצה של עקיבא לאחותו הגדולה גיטי (בעונה הראשונה הוא מציג אותה לארוסתו ואף מתאר אותה כ"אחותו הגדולה והכל יכולה").

בין היתר מתואר גם האופן בו מגוננת רוחמי על אחיה הקטנים - יוסל'ה, בנימין וחיימק'ה. בעונה הראשונה, למרות שעודנה נערה, היא נאלצת ליטול על עצמה את תפקיד ההורה לאחר שאביה נטש אותם ואמה עסוקה בניסיונות לפרנס את הבית: דוגמה לזה, הם המכתבים שהיא כותבת לכל אחד מהם באופן פרטני ובשם האבא, וזאת על מנת למלא את החסך שלהם שבהיעדר אב.

קישורים חיצוניים

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים

 1. ^ גילי איזיקוביץפרסום ראשון: עונה שנייה לדרמה "שטיסל", באתר הארץ, 10 בדצמבר 2013
 2. ^ טלי קיים‏, חסדי השם: החלה כתיבת העונה השלישית של "שטיסל", באתר וואלה! NEWS‏, 1 ביוני 2016
 3. ^ שח"ם מאיימת לעצור את הפקת העונה השלישית של "שטיסל", וואלה! תרבות, ‏2019-05-21 (בhe-IL)
 4. ^ שטיסל 2: נו נו, בהחלט! מה השאלה?, בערוץ YouTube של yes
  יצחק טסלר, מילון "שטיסל" השלם: רשועים ארורים, וכולי, באתר ynet, 16 בינואר 2016
 5. ^ באתר המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים
 6. ^ רן בוקר, אורלי זילברשץ מצטרפת לסדרה "שטיסל", באתר ynet, 25 ביולי 2012
 7. ^ רדיו ללא הפסקה - דובל'ה גליקמן ומיכאל אלוני מספרים על 'שטיסל', סדרת דרמה חדשה בכיכובם: אל תחמיצו!
 8. ^ 'שטיסל' גורשו מהשטעטל • "דרשו שלא נצלם בשכונה", באתר בחדרי חרדים, 3 בספטמבר 2012
 9. ^ nrg יהדות, טיפים למציאת שידוך במגזר החרדי, באתר nrg‏, 27 ביוני 2013
 10. ^ יצחק טסלר, כבר לא מדביקים זקן: החרדים מגיעים לטלוויזיה, באתר ynet, 9 באוקטובר 2012
 11. ^ קדימון, באתר רשות השידור
 12. ^ Nellie Andreeva, Nellie Andreeva, Marta Kauffman Sets Miniseries At HBO Starring Natalie Portman, Drama Series At Amazon, Deadline, ‏2016-08-05 (באנגלית)
 13. ^ רן בוקר, הזוכה הגדולה של פרסי הטלוויזיה: "שטיסל", באתר ynet, 24 בינואר 2014
 14. ^ לילך וולך‏, "שטיסל": דרמה ששומעים גם מבלי שתצטרך לצעוק, באתר וואלה! NEWS‏, 30 ביוני 2013
 15. ^ נטע חוטר, ‏דוס קריק: בקיץ הזה תתאהבו ב"שטיסל", באתר ‏mako‏‏, ‏30 ביוני 2013‏
 16. ^ אופיר ארצי, עכבר העיר אונליין, "שטיסל" לא מתעניינת בקירוב לבבות, באתר הארץ, 30 ביוני 2013
 17. ^ נעמה עידן, שטיסל מסעירה את המגזר החרדי: המדיה מתקשה להתעלם, תמונות הכוכבים מופצות ברשתות, באתר אייס, 26 בינואר 2016
 18. ^ הוכרזו המועמדים לפרסי האקדמיה לטלוויזיה 2013-14: הוט מובילה עם 16 מועמדויות.
 19. ^ הוכרזו זוכי פרסי האקדמיה לטלוויזיה 2013-14: "שטיסל" ו"הפרלמנט" הטובות ביותר.
 20. ^ מיכל שוורץ, זוגות זוגות – שטיסל עונה שנייה, באתר "תרבות.il",‏ 18 בנובמבר 2015
 21. ^ חגית כהן, שטיסל: להיפרד מכל הלב, באתר "yes blog",‏ 20 בדצמבר 2015
 22. ^ 22.0 22.1 שרי שביט, "שטיסל 2": סדרה חילונית עם ציציות, באתר ynet, 1 בנובמבר 2015
 23. ^ שרי שביט, "שטיסל": להתאהב בחדרי חרדים, באתר ynet, 15 בספטמבר 2013
 24. ^ סמדר שילוני, יישר כוח: "שטיסל" סיימה עונה מצוינת, באתר ynet, 17 בינואר 2016
הקודם:
201230 ש"ח לשעה
פרס האקדמיה לטלוויזיה - סדרת הדרמה היומית
2013 – שטיסל
הבא:
2014זגורי אימפריה
אוטונומיות

אוטונומיות היא מיני-סדרה מסוגת דרמה דיסטופית, שעלתה לשידור ב-HOT 3 ב-6 בספטמבר 2018 והסתיימה ב-11 באוקטובר לאחר 6 פרקים. הסדרה עוסקת במציאות חלופית, בה יש מלחמה תוך-ישראלית: מדינת המגזר החילוני נגד מדינת המגזר החרדי.

יוצרי הסדרה הם יהונתן אינדורסקי ואורי אלון (יוצרי הסדרה שטיסל) ומככבים בה בין היתר אסי כהן, רותם סלע ושולי רנד. הסדרה היא הפקה משותפת של HOT וקשת באמצעות אולפני הרצליה.

בנובמבר 2018 זכתה הסדרה בפרס הסדרה הטובה ביותר בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בז'נבה.

אורי אלון (סופר)

אוֹרי אֵלון (נולד ב-8 באפריל 1981, תשמ"א) הוא סופר, מאייר, תסריטאי ויוצר קולנוע וטלוויזיה ישראלי. זוכה פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה כיוצר ותסריטאי הסדרה "שטיסל".

איילת זורר

איילת זוּרר (נולדה ב-28 ביוני 1969) היא שחקנית ודוגמנית ישראלית, בעלת קריירה בינלאומית. זוכת פרס אופיר לשחקנית הראשית הטובה ביותר ו-2 פרסי האקדמיה לטלוויזיה.

אלון זינגמן

אלון זינגמן (נולד ב-28 בנובמבר 1971) הוא במאי קולנוע, במאי טלוויזיה ותסריטאי ישראלי. זוכה פעמיים בפרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה על בימוי הסדרה "שטיסל".

אליענה שכטר

אליענה שכטר (נולדה ב-10 באפריל 1976) היא שחקנית ובמאית ישראלית.

דב גליקמן

דב (דובל'ה) גליקמן (נולד ב-22 בדצמבר 1949) הוא שחקן וקומיקאי ישראלי, זוכה שני פרסי אופיר ושני פרסי האקדמיה לטלוויזיה.

הדס ירון

הדס ירון (נולדה 12 באפריל 1990) היא שחקנית קולנוע וטלוויזיה ישראלית, זוכת "פרס השחקנית הטובה ביותר" בפסטיבל ונציה ו"פרס אופיר" לשנת 2012 על תפקידה בסרט הקולנוע "למלא את החלל"‏.

טלוויזיה מהעתיד

טלוויזיה מהעתיד היא תוכנית מערכונים ישראלית, בהגשתם של הקומיקאים אריאל ויסמן, יואב רבינוביץ' וניב מג'ר, שגם אחראי על בימוי התוכנית.

התוכנית משלבת מערכונים סאטיריים והומור נונסנס עם קטעי אולפן. היא עלתה לראשונה ב-12 ביולי 2017 בשידורי רשת שבערוץ 2 ומשודרת באופן שבועי. הפרק הראשון ששודר השיג 12.4% במדד אחוזי הצפייה.

בתוכנית משולבות סדרות מערכונים קצרות, וביניהן: "שלמייזל", העוקבת אחרי משפחה חרדית וגיבורה מנויחם (ניב מג'ר) המאוהב בקניידלה (גיתית פישר), והיא פרודיה על הדרמה "שטיסל", ו"כוח חרדון", סדרת אנימציה סאטירית ובה חבורת חרדונים שלאחר שנחשפו לפסולת גרעינית שהעניקה להם כוחות על הם הופכים לחיילים בכוחות צה"ל, והיא מעין גרסה מקומית של "צבי הנינג'ה". בנוסף לויסמן, רבינוביץ' ומג'ר, המנחים את התוכנית, משתתפת בסדרה שורה של קומיקאים נוספים איתם, כגון: גיתית פישר, טל טירנגל, תומר פישמן, ירמי שיק-בלום, גיה באר גורביץ' וקארין כהן, המשתתפים במערכונים שונים.

ב-28 ביולי 2018 החלו שידורי העונה השנייה בערוץ 13.

יהודה לוי (שחקן)

יהודה לוי (נולד ב-29 ביוני 1979) הוא שחקן קולנוע וטלוויזיה ודוגמן ישראלי, זוכה שני פרסי האקדמיה לטלוויזיה ונחשב לאחד השחקנים הבולטים בישראל.

יהונתן אינדורסקי

יהונתן אינדורסקי (נולד בשנת תשמ"ד, 1984) הוא תסריטאי ובמאי ישראלי, זוכה פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה על הסדרה שטיסל.

יואב רוטמן

יואב רוטמן (נולד ב-24 בפברואר 1995) הוא שחקן טלוויזיה, תיאטרון וקולנוע ישראלי.

ליא קניג

לִיַא (לאה) קֶנִיג שְׁטוֹלְפֶּר (Lea Koenig Stolper; נולדה ב-30 בנובמבר 1929) היא שחקנית תיאטרון וקולנוע ישראלית, כלת פרס ישראל לתיאטרון (1987), המכונה בפי רבים "הגברת הראשונה של התיאטרון הישראלי".

מיכאל אלוני

מיכאל אלוני (נולד ב-31 בינואר 1984) הוא שחקן, מנחה טלוויזיה, במאי וסופר ישראלי.

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות הוקם בשנת 1989 בירושלים על ידי עמותת מעלה, במטרה לתת מענה לצורך שהתעורר בקרב הציבור הדתי לאומי לעסוק במקצועות התקשורת והקולנוע.

נטע ריסקין

נטע ריסקין (נולדה ב-28 באוקטובר 1976 בתל אביב) היא שחקנית טלוויזיה וקולנוע, דוגמנית וכתבת ישראלית. זוכת פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה על תפקידה בסדרת הדרמה "שטיסל".

פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה

פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה הוא פרס שניתן מדי שנה על ידי האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה לאנשי הטלוויזיה המצטיינים, החל משנת 2003. עד שנת 2003 ניתנו פרסי הטלוויזיה במסגרת פרסי האקדמיה לקולנוע (פרס אופיר).

בשנת 2003, החליטה האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה לנהל טקס שנתי נפרד להענקת פרסי כבוד ליוצרים ולמשתתפים בטלוויזיה הישראלית. מדי יולי בוחרים חברי האקדמיה את המועמדים בפרסים השונים, ולבסוף את הזוכים. במהלך הטקס מחלקים חברי האקדמיה את הפרסים באמצעות המנחים והאורחים המוזמנים, ליוצרי תוכניות וסדרות טלוויזיה.

בעבר הועבר הטקס בשידור חי בטלוויזיה בטלעד, בקשת ולאחר מכן בערוץ 10 אולם עקב מחלוקות בין הזכייניות שידור הטקס הופסק בשנת 2010.

ב-17 במרץ 2017, שודר הטקס לשנת 2016 בשידור חי ברשת.הטקס לשנת 2017 התקיים ב-9 במרץ 2018 ושודר בקשת 12.

הטקס לשנת 2018 ישודר בשידור חי בכאן 11.

רות גלר

רות גלר-אשכר (נולדה בשם רות גלר ב-16 באוקטובר 1923) היא שחקנית ישראלית.

שירה האס

שירה האס (נולדה ב-11 במאי 1995) היא שחקנית ישראלית זוכת פרס אופיר.

ששון גבאי

ששון גבאי (נולד ב-24 בנובמבר 1947, י"א בכסלו ה'תש"ח) הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון ישראלי. זוכה שלושה "פרסי אופיר", "פרס האקדמיה האירופית לקולנוע", "פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה", "פרס התיאטרון הישראלי", פרס קלצ'קין ופרס רוזנבלום.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.