שושנה שושנה

שושנה שושנה הוא פזמון שכתב חיים חפר ללחן עממי איטלקי.

את השיר כתב חיים חפר בזמן שירותו בפלמ"ח.

על פי הסברה[1], הרקע לכתיבת השיר הוא סיפור אוניית המעפילים שבתאי לוז'ינסקי שנודעה בכך שהצליחה להגיע לחופי ארץ ישראל בשנת 1947, בימי המנדט הבריטי. כשהגיעה האונייה לחוף ניצנים פשטו כוחות בריטים על המקום. יהודים מן הסביבה הגיעו לאזור על מנת למנוע מן הבריטים לזהות את המעפילים שהגיעו עם האונייה. בסופו של דבר, גירשו הבריטים את המעורבים באירוע למחנה מעצר בקפריסין. שמה הקודם של האונייה לפני שנרכשה היה "סוזנה", וכינויה המנהלתי במוסד לעליה ב' היה "שושנה".

סברה אחרת היא, ששושנה היה שמה של אשה שגרה בימי המנדט הבריטי בצפון תל אביב סמוך לחוף הים. כשהייתה אוניית מעפילים מגיעה לחוף הייתה משדרת את המידע למטה הפלמ"ח, ושם הקוד היה "שושנה"[2].

השיר מתחיל בפזמון החוזר המתחיל במילים שושנה שושנה. שלושת הבתים הראשונים מתארים שיט בספינה. הבית הרביעי מרמז על הבחורים הארצישראלים שגורשו יחד עם המעפילים למחנות קפריסין ("..עת שמוליק הגוץ לקפריסין הובא"), והבית החמישי מרמז על הורדת המעפילים והזעקת התושבים לספינה כדי למנוע את גירושה ("מסע הימים הגיע לסוף... ואז אל שושנה כל איש הסתער").

לאורך השנים ביצעו את השיר אורי זוהר, חבורת זמר רן, אריק איינשטיין, שושנה דמארי ויפה ירקוני.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ עפר גביש ועדי אדר, שיר לדרך עמ' 152, וכן דף הספינה באתר הפלי"ם, שם נכתב כי חפר לא הכחיש כי השיר נכתב בהשראת הספינה.
  2. ^ זיו ריינשטיין, לטייל בין שיריו: חיים חפר והמקומות שכתב עליהם, באתר ynet‏, 19 בספטמבר 2012

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.