שושלת ג'ין (265–420)

שושלת ג'ין (סינית:晉, פיניין: Jìn) ששלטה בסין בשנים 420-265, הייתה אחת משש השושלות, מיקומה של שושלת קיסרים זו בהיסטוריה של סין הוא מיד אחרי שלוש הממלכות ולפני השושלות הדרומיות והצפוניות.

השושלת נוסדה על ידי משפחת סימה, בשיאה שלטה השושלת על 20 מיליון תושבים. עקב פלישות של עמים נוודים מצפון, ומלחמת אזרחים פנימית של נסיכי השושלת נחלשה הקיסרות, נרצחו שני קיסרים, ושלטון השושלת נקטע בין 313-311 ובין 317-316. בני ההאן נמלטו לדרום הנהר הצהוב, ושם חידש את שלטון השושלת הקיסר סְה-מָה יְוֵּ'אן דִי בשנת 317. ואילו בצפון הקימו העמים הלא-סינים קואליציה של שש-עשרה הממלכות עיקריות (שהתקיימו זמן קצר) ששלטו בין השנים 439-304 על צפון סין. סה"כ שלטו 16 קיסרים מהשושלת.

שושלת ג'ין
晉朝
Western Jeun Dynasty 280 CE
תחום שלטונה של שושלת ג'ין ב-280 לספירה
יבשת אסיה
שפה נפוצה סינית תיכונה
עיר בירה לוו-יאנג - 265-311
צ'אנגאן (שיאן) - 312-316,
ג'יין-קאנג - 317-420
משטר מונרכיה אבסולוטית
פירוק
כניעה לליו סונג

420 לספירה
ישות קודמת שלושת הממלכות
ישות יורשת השושלות הדרומיות והצפוניות
דת קונפוציאניזם, דאואיזם, בודהיזם, הדת הסינית העממית
Flag of the People's Republic of China.svg
היסטוריה של סין
פורטל:סיןP Chinese Dragon.png
פורטל סין
קטגוריה ראשית

שש השושלות

שושלת ג'ין נכללת ב "שש השושלות", ששנות שלטונן החל בנפילת שושלת האן המזרחית, והסתיים בעת הקמת שושלת סווי.
ישנן שתי גירסות לשש השושלות:

שש השושלות גרסה 1

שש השושלות אשר בירתן שכנה בגְ'ייֵן-קָאנְג (מדרום לנהר הצהוב):

 • ווֹ 280-222.
 • ג'ין 420-265.
 • לְיוֹ-סונְג 479-420.
 • צִ'י 502-479.
 • לְיָאנְג 557-502.
 • צֶ'ן 589-557.

שש השושלות גרסה 2

שש השושלות אשר זמן שלטונן מסודר ברצף כרונולוגי:

 • וֵיי 265-220.
 • ג'ין 420-265.
 • לְיוֹ-סונְג 479-420.
 • צִ'י 502-479.
 • לְיָאנְג 557-502.
 • צֶ'ן 589-557.
China 5
שלוש הממלכות ב-262

ההיסטוריה של השושלת

שושלת ג'ין נחלקת לשתי תקופות:

 • שושלת ג'ין המערבית – 316-265 לספירה, בת 5 קיסרים.
 • שושלת ג'ין המזרחית – 420-317 לספירה, בת 11 קיסרים.

תקופת שלוש הממלכות

תקופת שלוש הממלכות הייתה תקופה קשה בהיסטוריה של סין שהחלה עם נפילת שושלת האן וסיום מרד הטורבן הצהוב (מלחמת אזרחים שבה נפגעה סין קשות).
בתחילת התקופה התפצלה קיסרות שושלת האן המזרחית, לשלוש ממלכות (魏 - ויי-צאו, 屬 - שו-האן, 吳 -סאן-וו), ונמשכה משנת 220 ועד שנת 280 לספירה (אז אוחדה על ידי שושלת ג'ין).

איחוד הממלכות תחת שושלת ג'ין

בשנת 263 לספירה נכבשה ממלכת שו-האן על ידי צבא סאן-וו המיומן. כעבור שנתיים (בשנת 265) השתלט סְה-מָה יְוֵּ'אן דִי הקיסר הראשון של ג'ין על ממלכת סאן-וו, וייסד את שושלת ג'ין (ג'ין המערבית, תוך איחוד שתיים משלוש הממלכות). תהליך האיחוד הושלם בשנת 280 לספירה עם כיבוש ויי-צאו.

Western Jeun Dynasty 280 CE
מפת סין בזמן שושלת ג'ין המערבית בשנת 280 לספירה.

הקיסרים משושלת ג'ין המערבית

מספר שם הקיסר שנות שלטונו הרחבה
1 ווּ דִי סְה-מָה יֵן 280-265
290-280
בתקופה הראשונה שלט על שו-האן ו סאן-וו.
תהליך האיחוד הושלם בשנת 280 לספירה עם כיבוש ויי-צאו.
2 חְווֵי סְה-מָה דִי 307-290
3 סְה-מָה לוּן דִי 307 פברואר-מאי שלט רק 4 חודשים
4 חְווָאי סְה-מָה דִי 311-307 נרצח בשנת 311
5 מִין סְה-מָה דִי 316-313 נרצח בשנת 316

מלחמת האזרחים ופלישות של עמים לא-סינים מצפון

מלחמת שמונת הנסיכים

מלחמת שמונה הנסיכים הוא שמה של מלחמת אזרחים הרסנית, אשר פרצה במסגרת מאבקי כוח בתוך משפחת הקיסרות ג'ין, בין השנים 306-291. הלחימה נערכה רובה בצפון סין, וגרמה נזקים קשים לקיסרות, פגעה בממשל המרכזי של הקיסרות, הביאה לבריחה המונית של אוכלוסייה סינית (בני האן) לכיוון דרום הנהר הצהוב, ופלישת עמים נוודים לצפון סין (תוך ניצול החולשה הסינית).

שלוש הבירות של השושלת

בין השנים 311-265 הייתה בירת השושלת של ג'ין העיר לְווֹיָאנְג.
כתוצאה מפלישות עמים לא סינים מצפון ורצח הקיסר הרביעי של השושלת נאלצה משפחת הקיסרות ג'ין להעביר את הבירה לצָ'אנְגְאָן בשנים 316-312 .
לאחר רצח הקיסר החמישי של השושלת, נמלטו בני ההאן יחד עם שארית משפחת הקיסרות לדרום המדינה. העיר גְ'ייֵן-קָאנְג הפכה לבירת השושלת משנת 317 ועד שנת 420 (בעת הקמת שושלת ג'ין המזרחית על ידי הקיסר הראשון של השושלת (השישי של שושלות ג'ין) סְה-מָה יְוֵּ'אן דִי.

Eastern Jin Dynasty 376 CE
מפת סין בזמן שושלת ג'ין המזרחית בשנת 376

רצח 2 הקיסרים

מתקופת נפילתה של שושלת האן המזרחית החלו עמים נוודים (לא סינים) לנצל את המאבקים, וחוסר האיחוד בשטח הקיסרות, הם פלשו לשטח צפון סין (עד לנהר הצהוב). בשנת 304 החלו להתמרד בני הווּ-הו ששהו בשטחי הקיסרות. בשנת 311 נרצח הקיסר הרביעי חְווָאי דִי סְה-מָה, הקיסרות הפסידה שטחים ונאלצה לעבור למיקום אחר. לאחר חיסולו של הקיסר החמישי מִין דִי סְה-מָה בשנת 316, נפלה שושלת ג'ין המערבית.

חידוש שלטון השושלת מדרום לנהר הצהוב-בצפון מוקמת קואליציה של ממלכות לא-סיניות

הקיסרים משושלת ג'ין המזרחית

מספר שם הקיסר שנות שלטונו הרחבה
1 סְה-מָה יְוֵּ'אן דִי 323-317 נמלט עם שאר בני ההאן מפני העמים הנוודים שפלשו לצפון סין, הקים את שושלת ג'ין המזרחית.
2 סְה-מָה מִינְג דִי 325-323
3 סְה-מָה צֶ'נְג דִי 342-325 הוכתר עקב מות אביו בגיל 4, בעת שלטונו נחלש כח הקיסרות מול שכנותיה
4 סְה-מָה קָאנְג דִי 344-342
5 סְה-מָה מוּ דִי 361-344 הוכתר בגיל שנה, בזמן שלטונו שושלת ג'ין הרחיבה את שליטתה על שטחים נוספים, מת חשוך ילדים.
6 סְה-מָה אָי דִי 365-361 היה אחוז אובססיה לחיי נצח, נטל גלולות שגרמו לבסוף למותו.
7 סְה-מָה פֵיי דִי 372-365 הודח מהשלטון על ידי גנרל מהצבא.
8 סְה-מָה גְ'ייֵן וֶן דִי 372
9 סְה-מָה שְׂיָאו ווּ דִי 396-372 קיסר ג'ין בפועל האחרון, שלא נשלט על ידי עוצר או שר מלחמה
10 סְה-מָה אָן דִי 419-396 קיסר בעל מוגבליות, השלטון בפועל היה בידי דודו.
11 סְה-מָה גונְג דִי 420-419 נאלץ לוותר על כתרו, תוך שנה.

שש-עשרה הממלכות

כתוצאה מנסיגת שושלת ג'ין ובני העם הסיני (האן) מצפונה של סין עד קו הנהר הצהוב, השתלטו בהדרגה על השטח מספר שבטים נוודים לא סינים (בעיקר טורקים, הונים, מונגולים וטיבטים) אשר הקימו קואליציה של שש-עשרה הממלכות עיקריות (שהתקיימו זמן קצר) ששלטו בין השנים 439-304 על צפון סין.

דעיכת השושלת

עם הפליטים שנסו לדרומה של המדינה, היה גם הקיסר יְוֵּ'אן, נצר לשושלת ג'ין, שחידש את שלטון השושלת בדרום המדינה. משנת 317 שלטה שושלת ג'ין המזרחית (המחודשת) רק על האזור שמדרום לנהר הצהוב, בעוד שצפון סין נשלט על ידי שש-עשרה הממלכות הלא-סיניות העיקריות. רוב קיסרי השושלת הוכתרו בעת שהיו ילדים, או נערים, חסרי ניסיון וכח ממשי. הדבר פגע בתפקוד השלטון, ובהרתעה כנגד עמים שכנים. במשך 103 שנים שלטו 11 קיסרים, פחות מעשור שנים לקיסר.

נפילת השושלת

השושלת שרדה עד שנת 420 לספירה, אז אולץ הקיסר סְה-מָה גונְג דִי (הקיסר ה 11 של שושלת ג'ין המזרחית או ה 16 של כלל השושלת האחרון) לפרוש, בשנת 420 נכנסה סין לעידן השושלות הצפוניות והדרומיות.

ג ל ר י ה

Jin Wu Di

מיסד השושלת ווּ דִי סְה-מָה יֵן.

JinJar

כד עם דמויות בודהסטיות, מתקופת שושלת ג'ין.

China Western Jin

מפת סין בשנת 280 – בעת שלטון שושלת ג'ין המערבית.

China Eastern Jin

מפת סין בזמן ג'ין המזרחית ושש-עשרה הממלכות בסביבות שנת 317.

魏晉墓磚畫 採桑圖

לבנה מצוירת של קבר מתקופת ג'ין המערבית.

魏晉墓磚畫 耕犁圖

לבנה מצוירת של קבר מתקופת ג'ין המערבית.

Seven Sages of the Bamboo Grove

לבנה מצוירת של קבר מתקופת ג'ין המערבית.

מיקומה של השושלת בהיסטוריה של סין

שושלת שין שושלת האן המזרחית שלוש הממלכות שושלת ג'ין השושלות הדרומיות והצפוניות
דג זהב

דג זהב או קָרַס זָהָב (שם מדעי: Carassius auratus) הוא דג ממשפחת הקרפיוניים (Cyprinidae), החי במים מתוקים. דג זה בוית למספר זנים ונפוץ כחיית מחמד באקווריומים ודג נוי בבריכות נוי.

האקה (קבוצה אתנית)

האקה (בסינית מנדרינית: 客家, בפין-יין: Kèjiā, בניב האקה: האג-גה, ידועה לפעמים גם כ"האקה האן" (ৎᅇ௼࠼))

היא אחת משמונה תת-הקבוצות אתניות מקרב בני האן מסין. היא חיה בעיקר בדרום-מזרח סין- באזורים גואנגדונג, פוג'יין,ג'יאנגשי, סיצ'ואן, חונאן, ג'ג'יאנג וגוויג'ואו. לבני האקה ניב סיני משלהם, המחולק למספר תת-ניבים, ואפיונים תרבותיים מיוחדים.

המשמעות המילולית של הסימנים הסינים בשמם "האקה" היא "משפחות אורחות".(היגוי קנטונזי למילה המנדרינית "קג'יה"; אורחים = 客家人 Kejia-ren). בניגוד לבני האקה, הילידם באזורי התיישבותם כונו "בנדי" (בנדי-רן - 本地人 ) או "בונטי" (בונטינגין, "מקומיים").

להבדיל מקבוצות אתניות אחרות בסין בני האקה אינם קרויים לפי אזור גאוגרפי, כגון חבל ארץ, מחוז או עיר.

לפי תאוריות אחדות, שנויות מאוד במחלוקת, מוצאם הקדום של בני האקה יכול להיות בדרום סיביר, באזור מסביב אגם בייקל, למשל בבני אוכלוסיית שיונגנו (המזוהים לפעמים עם ההונים) . לפי תאוריות אחרות, מקובלות יותר, מקורם בבני האן שחיו בעיקר באזורים לאורך הנהר הצהוב - המחוזות הצפוניים של ימינו - שאנשי, חנאן וצפון חוביי. בני האקה עצמם מחשיבים את עצמם כצאצאים לבני האן שגורשו מן המחוזות הנ"ל החל מן המאה ה-3. הגירתם דרומה התרחשה בגלים בעת המלחמות שליוו חילופי שושלות באזור שמסביב לערי הבירה העתיקות לוו-יאנג וצ'אנג-אן. אבותיהם של בני האקה התיישבו קודם כל באזור שבגבול בין המחוזות גואנגדונג, פוג'יין,ג'יאנגשי וגואנגשי, ובו קיבלו משכניהם את שמם הנוכחי - האקה.

תמיד באיחור מסוים ביחס לתנועת ההתפשטות של כלל בני האן דרומה, נאלצו תכופות בני האקה להסתפק באדמות פחות טובות, למשל באזורים הרריים, דבר שהשפיע על צביון תרבותי מסוים כמו חיים בצמצום וחריצות בעבודה. אפשרויות הפרנסה המוגבלות מהחקלאות גרמו לחלקם לפנות לקריירה צבאית, לעיסוק במסחר נודד או ללימודים לקראת קבלת משרות פקידות בכירה בממשל. על נשותיהם הוטל לעומת זאת להמשיך לעסוק בחלק משמעותי מעבודות האדמה.

הודות לנוכחותם המוגברת בצבא ובמנהל ולרמת ההשכלה הממוצעת הגבוהה יותר, בני האקה שיחקו תפקיד משמעותי בתולדות האומה הסינית ובהיסטוריה של הפזורה הסינית. מקרבם קמו בין השאר, מנהיגים רבים, פוליטיים, צבאיים ומהפכניים. מנהגים כמו קשירת הרגליים של הילדות היו בדרך כלל זרים להם.

בחיפושם אחרי אדמות פוריות יותר ופרנסה חלק מבני האקה היגרו לאיים האינאן וטיוואן (בו מהווים בימינו כ-20-25% מן האוכלוסייה) וכן אל ארצות אחרות בדרום-מזרח אסיה וביבשות אחרות - צפון ומרכז אמריקה ואוסטרליה, איי האוקיינוס השקט (למשל טהיטי) ואיי האוקיינוס ההודי (למשל ראוניון). מספר בני האקה בעולם הוא כ-80 מיליון. רבים מהם אינם מדברים שוב את ניבם.

בני האקה נודעו במבני בתים משותפים עגולים אופייניים -טולואו -(圓樓 או 圆楼, בפין-יין:Yuánlóu) כגון אלו בעיר לונגיאן, שבנפת יונגדינג, במחוז פוג'יין.

קיימים גם בתים בצורה מרובעת - פאנגלו (方樓 או 方楼). קירותיהם עשויים חרס וצורת בנייתם המיוחדת נועדה להגן מפני האויבים.

היסטוריה של סין

סין היא כנראה התרבות המפותחת והרציפה העתיקה ביותר בעולם[דרוש מקור], כשתיעודים כתובים של התרבות נמצאים כבר מלפני 3,500 שנים והסינים עצמם נוקבים במספר 5,000 כמספר שנות קיומה של תרבותם. שושלות השלטון בסין פיתחו לאורך השנים שיטות ביורוקרטיה שלטונית שהעניקו לסינים יתרון משמעותי על העמים השבטיים שחיו מסביבם. פיתוח אידאולוגיה למדינה, המבוססת על משנתו הפילוסופית של קונפוציוס (המאה ה-6 לפנה"ס), יחד עם פיתוח מערכת כתב זמינה לכל (המאה ה-2 לפנה"ס) חיזקו עוד יותר את התרבות הסינית. מבחינה פוליטית, סין נעה בתנועה מתמדת בין איחוד ופירוד ולעיתים גם נכבשה על ידי כוחות זרים אשר מרביתם התמזגו לתוך תרבותה והפכו לחלק בלתי נפרד ממנה. השפעות תרבותיות ופוליטיות אלו שהגיעו מכל קצוות אסיה כמו גם גלי הגירה אל ומחוץ למדינה יצרו יחד את דמותם של התרבות והעם הסיני הנוכחי.

שושלת

שושלת היא שורה של שליטים השייכים לאותה משפחה, הנמשכת במשך דורות רבים. שושלת, העוברת בדרך כלל רק דרך הצאצאים הזכרים, נקראת גם "בית" (בעיקר באירופה), כגון בית הבסבורג. המונח משמש לעיתים גם כדי לתאר את התקופה בה אותה משפחה שלטה, או את האירועים והאופנות של אותה התקופה, למשל "אגרטל שושלת מינג" או סגנון טיודור. היסטוריונים

בדרך כלל נוהגים להתייחס להיסטוריה של מדינה מסוימת בתוך מסגרת של רצף שושלות, במיוחד באומות כמו סין, מצרים העתיקה וממלכת פרס. רוב ההיסטוריה הפוליטית של אירופה הושפעה או נשלטה על ידי שושלות כמו השושלת הקרולינגית, השושלת הקאפטינגית, שושלת הבסבורג, שושלת סטיוארט, שושלת הוהנצולרן ושושלת רומנוב.

עד המאה ה-19 היה זה מובן מאליו שאחד מתפקידיו הלגיטימיים של המלך היה להגדיל את שושלתו, כלומר, להגדיל את שטחיהם, עושרם וכוחם של בני משפחתו.

"נישואים שושלתיים" הם כאלו שנענים לחוקים ולהגבלות של השושלת כך שלצאצאים של אותם נישואים תישאר זכות הירושה וזכויות מלכותיות אחרות.

שושלת ג'ין

האם התכוונתם ל...

התקופה הקדומה
סין הקיסרית
התפוררות הקיסרות
סין המודרנית
העת החדשה
ראו גם

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.