שווי שוק

שווי שוק הוא שווייה של חברה ציבורית, לפי מחירן של מניותיה הנסחרות בבורסה לניירות ערך. ככלל, שווי השוק הוא מכפלת מספר המניות במחיר למניה. לדוגמה, אם לחברה יש 20 מיליון מניות[1] ומחירה של כל מניה הוא 20 דולר, שווי השוק של החברה הוא 400 מיליון דולר. שווי השוק מהווה את אחד הכלים במדידת כדאיות ההשקעה במניות חברה מסוימת, וכן בקביעת משקלה של מניה במדדים השונים. בחישוב שווי השוק לא מביאים בחשבון מניות רדומות, שהן מניות שהחברה רכשה בחזרה.

כאשר לחברה יש יותר מסוג מניות אחד, שווי השוק הוא סכום כל שוויי השוק של המניות מהסוגים השונים. כמו כן, אם לחברה יש ניירות ערך הנכללים בהון העצמי שלה שאינם מניות (למשל, כתבי אופציה), והנסחרים בבורסה, אזי גם ניירות ערך אלו יובאו בחישוב שווי השוק. אם יש סוג מניות שאינו נסחר (לדוגמה, מניות יסוד), הרי שהוא לא ייכלל בחישוב שווי השוק של החברה. המונח "שווי שוק" מחייב את קיומו של שוק. מסיבה זו, לחברות פרטיות, אף שיש להן שווי, אין שווי שוק.

שווי השוק מהווה בסיס למספר חישובים כלכליים מרכזיים הנוגעים לחברה. למשל, מכפיל הרווח הוא שווי השוק של החברה חלקי הרווח הנקי שלה. מכפיל ההון של חברה הוא שווי השוק שלה חלקי ההון העצמי שלה. ככל שמכפילים אלו נמוכים יותר, החברה מציגה לכאורה הזדמנות טובה יותר להשקעה (שכן המחיר הנוכחי שבו המשקיע יכול לרכוש את מניותיה הוא נמוך יחסית לשווי הכלכלי שהן מייצגות). ככל שהם גבוהים יותר, החברה לכאורה יקרה יותר, עבור המשקיע במניות, ביחס לערך הכלכלי הפנימי שלה.

שווי השוק של כלל החברות הנסחרות בשוקי העולם במרץ 2007 נאמד בכ-50 טריליון דולר ארצות הברית.

בנוסף, שווי שוק הוא שווייה של סדרת ניירות ערך מסוימת. לדוגמה, סדרת אג"ח, שיש בה 100 מיליון יחידות אג"ח שמחיר השוק של כל אחת מהן הוא 1.2 ש"ח, היא בעלת שווי שוק של 120 מיליון ש"ח. אין לכך קשר לשווי שוק במובן של שווייה של חברה. במקרה זה, הנתון אינו משמש בעיקר לבחינת כדאיות ההשקעה אלא לקביעת משקלה של האגרת במדד, כגון מדד תל בונד 60.

השפעת שווי השוק על המסחר במניות

לשווי השוק של חברה השפעה רבה על המדדים בהם היא נסחרת. בארצות הברית, בה שווי שוק נקרא בקצרה Cap (קיצור של Market capitalization), קיים סיווג של מניות לפי שווי השוק שלהן:

  • Micro-Cap – מניות של חברות קטנות מאוד, במונחים אמריקניים, אשר שווי השוק שלהן בין 50 ל-250 מיליון דולר
  • Small-Cap – מניות של חברות ששווי השוק שלהן בין 250 מיליון ל-2 מיליארד דולר
  • Mid-Cap – מניות של חברות ששווי השוק שלהן בין 2 מיליארד ל-10 מיליארד דולר
  • Large-Cap – מניות של חברות גדולות, ששווי השוק שלהן מעל 10 מיליארד דולר

במדדים המובילים בארצות הברית, כמו מדד S&P 500 ומדד דאו ג'ונס, רוב המניות מייצגות חברות גדולות (Large-Cap), אך בעוד שבמדד S&P 500 שווי השוק הוא קריטריון הן לכניסה למדד והן למשקל המניה בו, במדד דאו ג'ונס שווי השוק אינו מהווה קריטריון לכך.

בישראל, 35 המניות המובילות בשווי השוק שלהן נכללות במדד תל אביב 35. כך נבחרות גם המניות הכלולות במדד תל אביב 125.[2] משקלי המניות במדדים אינם שווי השוק שלהן, אלא שווי החזקות הציבור בהן.[3] לשווי השוק השפעה גם על המסחר השוטף במניות. גופים מוסדיים נוטים להשקיע במניות של חברות ששווי השוק שלהן גבוה, מסיבות רבות, שהחשובה בהן היא רמת הסחירות במניה, הנגזרת בעיקר משווי השוק. מניותיהן של חברות בעלות שווי שוק נמוך נחשבות למניות דלות-סחירות. הן נוטות לעורר עניין פחות בקרב משקיעים. בישראל, מניות של חברות ששווי השוק שלהן נמוך יחסית נכללות ברשימת מניות היתר, ששמה נובע מכך שכלולות בה יתר המניות (אלו שאינן במדד תל אביב 125).

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ מספר המניות בהון העומד של החברה (shares outstanding).
  2. ^ חברות מסוימות העונות לקריטריון של שווי השוק אינן נכללות במדדים אלה משום שאינן עונות לקריטריון נוסף – שיעור החזקת הציבור בהן חייב להיות לפחות 25%. על חברות אלו נמנית, למשל, נכון לשנת 2012, חברת הביטוח מגדל.
  3. ^ זהו שווי השוק של המניות שאינן מוחזקות על ידי בעלי השליטה ובעלי עניין אחרים בחברה.
Tencent

Tencent (שם מלא באנגלית: Tencent Holdings Limited, במנדרינית תקנית: 腾讯控股有限公司, נסחרת ‏SEHK:700, ‏NYSE:TCEHY) היא חברת החזקות בע"מ סינית, אשר חברות הבת שלה נותנות שירותי תקשורת המונים, בידור, אינטרנט, ושירותי טלפונים ניידים בנוסף לשרות פרסום מקוון.

המטה הראשי של החברה במחוז נאנשאן שבשנג'ן, סין.

נכון לנובמבר 2017 היא אחת מחמש החברות הגדולות בעולם, הראשונה בתחום המדיה החברתית, והראשונה באסיה, עם שווי שוק של כ-531 מיליארד דולר.

שירותי החברה כוללים רשתות חברתיות שאינן חסומות על ידי "Great-Firewall", פורטלים מקוונים, מסחר מקוון, וכן משחקים מקוונים רבי משתתפים. בין השירותים המפורסמים שרות מסרונים Tencent QQ, הפורטל הגדול בסין QQ.com ותוכנת צ'אט לניידים WeChat.

אחד האתרים המוצלחים של החברה הוא מנוע החיפוש סוסו, והוא מוגדר על ידי אלקסה האתר ה-33 בעולם בכניסות וה-10 בסין.

בינואר 2015, הוערך שווי השוק של החברה בכ-200 מיליארד דולר.

אלוט תקשורת

אלוט תקשורת בע"מ (באנגלית: Allot Communications) היא חברת טכנולוגיה ישראלית המתמחה בפתרונות אופטימיזציה של תקשורת IP עבור ספקי שירותי תקשורת, שמסייעות להן להקצות בצורה דינמית רוחבי פס משתנים בין לקוחות. אלוט היא חברה ציבורית ומניותיה נסחרות בנאסד"ק ובבורסה לניירות ערך בתל אביב. מנית החברה כלולה במדד תל אביב 100 ובמדד תל אביב טק-עילית.

אלסביר

אלסביר (בהולנדית: Elsevier) היא חברת הוצאה לאור. החברה נוסדה בשנת 1880. היא החלה דרכה כחברה הולנדית קטנה והפכה במרוצת השנים לחברת הפצה בינלאומית גדולה שברשותה מעל ל-20,000 מוצרים עבור מוסדות לימוד וקהילות מדעיות. החברה מעסיקה כ-7,000 עובדים ב-70 משרדים הפרוסים ב-24 מדינות.

בשנת 2010, שווי שוק ההון של החברה נאמד במעל ל-18 מיליארד דולר (אמריקאי). כיום, נמנית אלסביר בין המו"לים (מוציאים לאור) המובילים בעולם בתחום המדעים המדויקים, ודרך אתר האינטרנט שלה ניתן לגשת ליותר מ-10 מיליון מאמרים.

אלסביר משרתת יותר מ-4,500 ארגונים ואוניברסיטאות, המתפרשים על פני יותר מ-180 מדינות ברחבי אירופה, אסיה ואמריקה. מעל ל-30 מיליון מדענים, סטודנטים ואנשי מקצוע משתמשים במאגרי המידע של אלסביר, ומחזיקים בחשבון גישה לתכנים של החברה.

מקור השם אלסביר מגיע מהבית המקורי של Elzevir, בית פרסום שנוסד בשנת 1580.

ארד (חברה)

ארד בע"מ היא חברה ציבורית ישראלית המתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי מדידת-מים לשווקים וליישומים שונים. החברה כלולה במדד תל אביב 125 ובמדד תל אביב טק-עילית.

בורסה לניירות ערך

בורסה לניירות ערך היא גוף עסקי, לרוב חברה בע"מ, המקיימת שוק מוסדר למסחר בניירות ערך. לעיתים נקראת בורסה לניירות ערך גם "השוק המשני", שכן זהו השוק שבו נסחרים ניירות ערך לאחר ההנפקה הראשונית לציבור (השוק הראשוני).הבורסה היא פלטפורמת מסחר בניירות ערך, כדוגמת מניות, איגרות חוב, כתבי אופציה וכדומה, ומשמשת כמתווכת בין קונים ומוכרים של ניירות אלה. המסחר בבורסה מתקיים במרבית המדינות המודרניות. בכל בורסה קיים אוסף של ניירות ערך הנסחרים בה, וגופים אשר מעוניינים להציע את ניירותיהם באמצעותה חייבים לעמוד בכללים רגולטוריים שונים לשם כך - הן כאלה המוטלים על ידי הבורסה, והן על ידי הרשויות הממשלתיות המפקחות על המסחר בבורסה באותה המדינה. במדינות רבות קיימות מספר בורסות המתחרות זו בזו על המשקיעים ומציעי ניירות הערך.

במדינת ישראל פועלת בורסה יחידה לניירות ערך, הבורסה לניירות ערך בתל אביב, המהווה מונופול על המסחר בניירות ערך בישראל, ובה רשומים למסחר ניירות ערך של כ-450 חברות עם שווי שוק של כ-860 מיליארד שקל. ברגולציה הממשלתית על בורסה זו משתתפים בין השאר רשות ניירות ערך, רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור.

בורסת ניירות הערך המובילה בעולם היא הבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE). רשומים בה למסחר ניירות ערך של כאלפיים חברות ששווי השוק הכולל שלהן עלה בתחילת 2006 על 16,000 מיליארד דולר.

בנק אוף אמריקה

בנק אוף אמריקה, תאגיד בנקאות ושירותים פיננסיים אמריקאי רב-לאומי, הוא חברת האחזקות הבנקאיות הגדולה ביותר בארצות הברית מבחינת היקף נכסים, והבנק השני בגודלו בארצות הברית לפי שווי שוק. החברה המבוססת בשארלוט, בקרוליינה הצפונית; משרתת לקוחות ביותר מ-150 מדינות ומקושרת ל-99% מהחברות האמריקאיות המופיעות במדד Fortune 500 ול-83% מהחברות במדד Fortune Global 500. החברה שותפה בתאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות (FDIC) והיא מהווה מרכיב של מדד ה-S&P 500 ושל מדד הדאו ג'ונס. החל משנת 2010, החברה היא החמישית בגודלה בארצות הברית מבחינת פדיון כולל, והשנייה בגודלה מבחינה זאת ללא הכללה של חברות הנפט. הרכישה של מריל לינץ', שביצע הבנק בשנת 2008, הפכה את בנק אוף אמריקה למנהל ההון הגדול ביותר בעולם, ולשחקן מרכזי בתעשיית בנקאות ההשקעות.

גזפרום

גזפרום (ברוסית: ОАО Газпром) היא חברת הגז והנפט הגדולה ביותר ברוסיה, החברה הרוסית הגדולה ביותר, החברה השלישית בגודלה בעולם (במונחי שווי שוק), ומפיקת הגז הטבעי הגדולה בעולם (מפיקה כ-17% מהגז בעולם).

היא מספקת כמעט את כל תצרוכת הגז של מרכז אירופה, מזרח אירופה, ומדינות ברית המועצות לשעבר.

כ-25% מאספקת הגז של האיחוד האירופי מגיעים מנכסי החברה (65% מאספקת הגז של אוסטריה, 36% מזו של גרמניה, 27% מזו של איטליה ו-25% מזו של צרפת).

הבורסה לניירות ערך בטוקיו

הבורסה לניירות ערך בטוקיו (ביפנית: 東京証券取引所) היא בורסה לניירות ערך הממוקמת בטוקיו, בירת יפן. נכון לדצמבר 2010, הייתה הבורסה בעלת שווי שוק של 3.8 טריליון דולר אמריקני, מה שהופך אותה לבורסה השלישית בגודלה בעולם לפי קנה מידה זה. המבנה שלה ממוקם באזור העסקים של רובע צ'ואו (Chūō) בטוקיו.

הבורסה הוקמה ב-15 במאי 1878, והמסחר בה החל ב-1 ביוני של אותה שנה. ב-1943 אוחדו עשר הבורסות ברחבי יפן עם הבורסה של טוקיו ליצירת בורסה יפנית אחת. ב-1945, לאחר ההפצצה בנגסאקי שהתרחשה לקראת סיום מלחמת העולם השנייה, פסק זמנית המסחר בבורסה לצורך ארגון מחדש. הבורסה נפתחה מחדש ב-16 במאי 1949. מ-1983 חלה האצה חסרת תקדים בפעילות הבורסה, וב-1990 היו 60% מההון בשוק המניות העולמי מושקעים בבורסה זו, מה שהפך אותה לגדולה בעולם. לאורך שנות ה-90 של המאה ה-20 חלה ירידה תלולה בפעילותה ובדירוגה, אך היא עדיין נחשבת כיום כשלישית בגודלה בעולם.

מדד ניקיי 225 ומדד TOPIX הם מדדי בורסה מובילים בבורסה לניירות ערך בטוקיו.

הבורסה לניירות ערך בלונדון

הבורסה לניירות ערך בלונדון (באנגלית: London Stock Exchange ראשי תיבות: LSE), היא בורסה לניירות ערך הממוקמת בסיטי של לונדון, אנגליה. נכון לדצמבר 2010, היא הייתה בעלת שווי שוק של 3.6 טריליון דולר אמריקני, ההופך אותה לבורסה הגדולה ביותר באירופה והרביעית בגודלה בעולם. הבורסה הוקמה בשנת 1801 ומתחמיה הנוכחיים ממוקמים בכיכר פטרנוסטר סמוך לקתדרלת סנט פול.

הבורסה לניירות ערך בפרנקפורט

הבורסה לניירות ערך בפרנקפורט (גרמנית: Frankfurter Wertpapierbörse, ראשי תיבות FWB) היא הבורסה לניירות ערך העשירית בגודלה לפי שווי שוק. הבורסה ממוקמת ברובע הבנקים שמהווה את מרכז העסקים הראשי של פרנקפורט על המיין, גרמניה. הבעלים והמפעיל של הבורסה הוא התאגיד דוישטה בורסה .

הבורסה לניירות ערך בתל אביב

הבורסה לניירות ערך בתל אביב בע"מ (באנגלית: Tel Aviv Stock Exchange, ראשי תיבות: TASE) היא חברה ציבורית המהווה את הבורסה לניירות ערך היחידה הפועלת בישראל. 23 חברי הבורסה, הם בנקים ובתי השקעות גדולים. המסחר בבורסה נעשה באמצעות חברי הבורסה בלבד, אשר גובים עמלה בעבור השירותים שהם מספקים. הבורסה משמשת למסחר בניירות ערך, ולגיוס הון וחוב לחברות ולממשלה בשוק ההון הישראלי.

המסחר בניירות ערך בארץ ישראל החל בשנות ה-30, בעקבות עלייתם לארץ ישראל של בנקאים יהודים שנמלטו מגרמניה הנאצית.

לאחר קום המדינה, על רקע הגידול במחזורי המסחר ובמספר החברות שהונפקו לציבור, גבר הצורך במיסוד המסחר בניירות ערך, ובעקבות כך הבנקים ובתי ההשקעות שפעלו בישראל באותה תקופה, התאגדו והקימו בספטמבר 1953 את הבורסה לניירות ערך בתל אביב. הבורסה החלה לפעול ב-14 בספטמבר 1953, והמסחר המשיך להתנהל במשרדי בנק לאומי עד שנת 1960, עת עברה הבורסה למשכן עצמאי, ב"פסאז'" ברחוב אלנבי 113, תל אביב. בשנת 1983, בעקבות הגידול בפעילות המסחר, עברה הבורסה ממשכנה ברחוב אלנבי 113 למשכנה ברחוב אחד העם 54, תל אביב. בשנת 2014, עברה הבורסה למשכנה החדש ברחוב אחוזת בית 2, תל אביב.

הבורסה נוסדה בסוף שנת 1953 כחברה שלא למטרות רווח, כלומר, כחברה שאינה רשאית לחלק רווחים לבעליה. בעשור השני של המאה ה-21 פעלה הבורסה להפוך לחברה למטרות רווח. אחד הבלמים לעניין זה היה הצורך באישור רגולטורי, אשר עשוי להיות כרוך גם בהחלשת הבורסה כמונופול דה פקטו במסחר בניירות ערך. ב-1 באוגוסט 2019 החלו ניירות הערך של הבורסה לניירות ערך בתל אביב להיסחר בה.

הונדה

הונדה מוטור (יפנית: 本田技研工業株式会社 (מידע • עזרה)) הוא יצרן יפני של מכוניות, משאיות, אופנועים, טרקטורונים, גנרטורים חשמליים ורובוטים. כמו כן, החברה מייצרת ציוד ימי, ציוד גינון ורכיבים בתחום התעופה. בשנת 2007 דורגה הונדה במקום ה-73 בין החברות המסחריות הגדולות בעולם עם שווי שוק של 68.3 מיליארד דולר. בדירוג ה-Global 500 של המגזין פורצ'ן לשנת 2011, מוקמה הונדה במקום ה-45.

הונדה היא היצרן הגדול בעולם לייצור מנועים, כאשר מדי שנה מייצרת החברה 14 מיליון מנועי בעירה פנימית. רמז לכך ניתן למצוא בשמה של החברה המרמז על עיסוק במנועים. עם זאת, בקרב הציבור הרחב החברה מוכרת בעיקר בשל המכוניות והאופנועים שלה.

מרכז החברה ממוקם בטוקיו ומשרדים ראשיים נוספים ממוקמים בשוקי היעד הגדולים, בעיקר בארצות הברית. מפעלי החברה ממוקמים במדינות רבות בעולם.

יבואנית הונדה בישראל היא מאיר חברה למכוניות ומשאיות שבבעלות ישראל קז (בנו של מאיר קז מייסד החברה) וגיסו יעקב שחר.

ACURA - אקורה היא חברת הבת ומותג רכבי היוקרה של הונדה (כהשוואה לקסוס היא מותג רכבי היוקרה של חברת טויוטה). החברה התחילה להשתמש במותג "אקורה" משנת 1986 כדי לבדל בשוק האמריקני את רכבי היוקרה של הונדה מן הדגמים הזולים.

טבעול

טבעול (בכיתוב לועזי: Tivall) היא חברה ישראלית להנדסת מזון, אחת המובילות בעולם בתחום פיתוח, ייצור ושיווק של מוצרי מזון צמחוניים וטבעוניים. החברה נוסדה ב-1986 בקיבוץ לוחמי הגטאות וב-1995 נרכשו 58% אחוזים ממנה על ידי חברת אסם השקעות, במרץ 2010 הושלמה רכישת החברה על ידי אסם. אחזקות הקיבוץ בחברה נמכרו לאסם ב-462 מיליון שקל המשקפים שווי שוק של 1.1 מיליארד שקל לחברה.

יאנדקס

יַאנְדֶקס (רוסית: Яндекс) היא חברת תוכנה ומחשבים רוסית שבסיסה במוסקבה. זו אחת מחברות התוכנה הרווחיות במדינות ברית המועצות לשעבר והיא בעלת שווי שוק גבוה.

אחד המוצרים הידועים של החברה הוא מנוע החיפוש הנחשב לרביעי בגודלו בעולם. יאנדקס הופעלה תחילה כמנוע חיפוש על ידי חברת CompTek ובשנת 2000 הוקמה בנפרד חברת יאנדקס, הממשיכה לתפעל את מנוע החיפוש.

במאי 2011 החברה הונפקה בנאסד"ק והייתה למנוע החיפוש הרווחי ביותר לאחר גיוס של 1.3 מיליארד דולר. בהנפקת המניות במאי 2011, נעשתה בעצם הנפקת האינטרנט הגדולה ביותר בארצות הברית מאז הנפקת גוגל ב-2004.

נכון ל-2016 ליאנדקס קיימים למעלה מ-50 שירותים, כשהפופולרים מביניהם הם: יאנדקס. חיפוש (Яндекс.Поиск), יאנדקס. שוק (Яндекс.Маркет), המהווה שירות מסחר אלקטרוני, יאנדקס. תמונות (Яндекс.Картинки), יאנדקס. דואר (Яндекс.Почта), שירות האי-מייל של יאנדקס, יאנדקס. מפות (Яндекс.Карты), יאנדקס. חדשות (Яндекс.Новости), יאנדקס. תחזית (Яндекс.Погода) ועוד. יאנדקס פופולרי מאוד במגזר הדובר רוסית והוא תופס נתח של למעלה משני שלישים מסה״כ החיפושים בשפה הרוסית.

מטה החברה נמצא בבניין בן 7 קומות ברחוב לב טולסטוי 16 במוסקבה. חוץ ממנו ליאנדקס 12 סניפים ברוסיה ובעבר גם כללה משרדים באודסה ובקייב שבאוקראינה. ביוני 2008 ועד 2012 החברה הפעילה גם את מעבדות יאנדקס (Yandex Labs) בקליפורניה שבארצות הברית.

לוקהיד מרטין

לוקהיד מרטין (באנגלית: Lockheed Martin) הוא תאגיד רב לאומי אמריקאי, הנמנה עם המובילים בעולם בתחומי התעופה, הביטחון, והטכנולוגיה, המספק מוצרים ושירותים מתקדמים לאלפי סוכנויות אזרחיות ומודיעיניות, גופים ממשלתיים וביטחוניים ותאגידים מסחריים בארצות הברית וברחבי העולם.

חברת האם לוקהיד קורפוריישן הוקמה בשנת 1912 על ידי האחים אלן ומלקולם לוגהד בסנטה ברברה, קליפורניה וחברת האם מרטין מריאטה הוקמה בשנת 1961 בבת'סדה, מרילנד. ב-1995 התמזגו יצרנית התעופה לוקהיד (Lockheed Corporation) וחברת האלקטרוניקה, האוויר והחלל מרטין מריאטה (Martin Marietta). מאז פועלת לוקהיד מרטין כחברה גלובאלית העוסקת במחקר ופיתוח, תכנון, ייצור, אינטגרציה, תפעול ותמיכה במגוון מוצרים, שירותים ומערכות מתקדמות.החברה, בראשות היו"ר והמנכ"לית מרילין יוסון (Marillyn Hewson) נסחרת בבורסה לניירות ערך בניו יורק (NYSE: LMT) כחברה ציבורית, סיימה את שנת 2017 עם היקף מכירות של כ-51 מיליארד דולר, שווי שוק של כ-97.5 מיליארד דולר (2017) ומעסיקה כיום כ-100,000 עובדים ב-5 חטיבות עסקיות ברחבי העולם. "לוקהיד מרטין" היא חברת פיתוח הנשק הגדולה בעולם. 80% מתוצריה, בכללם מטוסים, טילים, ומערכות חלל, נמכרים לצבא ארצות הברית וגופי ממשל אמריקאים אחרים. הפרויקט העיקרי[דרוש מקור] של החברה כיום הוא מטוס ה-F-35 לאחר שזכתה בחוזה לפיתוחו בשנת 2001.

פעילותה המקומית והבינלאומית של לוקהיד מרטין מנוהלת ממטה החברה בבת'סדה, מרילנד (Bethesda, Maryland) באמצעות 1,000 אתרים שהחברה מפעילה ב-500 ערים ברחבי 50 מדינות בארצות הברית, ו-70 סניפים ברחבי העולם. ב-2015

חטיבת מערכות מידע ושירותים גלובליים (IS&GS - Information Systems & Global Solutions) התמזגה עם חברה ליידוס (LEIDOS) וחברת סיקורסקי (SIKORSKY) נרכשה על ידי לוקהיד מרטין.

פייזר

פייזר (באנגלית: Pfizer) היא חברה אמריקאית לייצור ולשיווק תרופות המדורגת במקום הראשון בעולם במכירות בין חברות התרופות. מטה החברה נמצא בניו יורק ומטה המחקר שלה בגרוטון, קונטיקט שבארצות הברית.

פייזר היא יצרנית התרופה ליפיטור (המשמשת להורדת הכולסטרול בדם), הנמכרת ביותר בעולם בשנת 2007. כמו כן היא יצרנית הגלולות ויאגרה וורניקלין. בשנת 2007 דורגה החברה במקום ה-48 בין החברות הגדולות בעולם, על פי הירחון פורבס, עם שווי שוק של 179.97 מיליארד דולר.

פרוקטר אנד גמבל

פרוקטר אנד גמבל (באנגלית: .Procter & Gamble Co, או P&G) היא תאגיד רב-לאומי, אשר בסיסו בסינסינטי, אוהיו שבארצות הברית ולו מטה אירופי בז'נבה, שווייץ. פרוקטר אנד גמבל מייצרת מעל 300 מותגים של מוצרי צריכה, ביניהם אריאל (אבקת כביסה), קרסט, פמפרס, דורסל, טייד, פנטן, אולוויז, פיירי, הד אנד שולדרס, אולד ספייס, ג'ילט (אותה רכשה ב-2005) ועוד.

החברה נוסדה בשנת 1837 על ידי ויליאם פרוקטר וג'יימס גמבל, מהגרים מאנגליה ומאירלנד שהתיישבו בסינסינטי והחלו את דרכם המשותפת בעסק המייצר סבונים ונרות.

על פי שווי שוק פרוקטר אנד גמבל מדורגת נכון לשנת 2008, במקום השמיני מבין התאגידים הגדולים בעולם. פרוקטר אנד גמבל דורגה במהלך שנת 2009 במקום השישי ברשימת החברות הנערצות בעולם של Fortune, במקום השלישי לחברות המכובדות ביותר של Baronn's ובין 100 התאגידים האמידים ביותר בעולם לשנת 2009 של Global 100.

קנון הולדינגס

קנון הולדינגס (באנגלית: Kenon Holdings) היא חברת החזקות שפוצלה מהחברה לישראל. ניירות הערך של החברה נסחרים בבורסה לניירות ערך בניו יורק ובבורסה לניירות ערך בתל אביב, וכלולים במדד תל אביב 125.

שמאות מקרקעין

שמאות מקרקעין הוא מקצוע העוסק בהערכות שווי, בדרך כלל בהערכות של "שווי שוק", של נכסי דלא ניידי (נדל"ן). הצורך בשומות נובע מאופיו של שוק המקרקעין: הנכסים הנסחרים בו הם מוצרים הטרוגניים; לא דומה נכס אחד לאחר, ובעיקר נבדלים הם במיקום, הגורם העיקרי בקביעת השווי. בשל כך לא תיתכן זירת מסחר מרכזית לנדל"ן, כפי שקיימת בורסה לצורך המסחר במניות של חברות מסחריות ובאגרות חוב. העדר מחיר הנקבע בזירת מסחר מצריך ביצוע הערכת שווי. ההערכה מבוצעת על ידי שמאי מקרקעין מוסמך, על-פי כללי שמאות מקובלים.

בישראל מוסדר מקצוע שמאות המקרקעין על פי "חוק שמאי מקרקעין, תשס"א-2001", על ידי מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים ועל ידי לשכת שמאי מקרקעין.

ניירות ערך והשקעות בשוק ההון
ניירות ערך הוניים הון מניותמניהמניה רגילהכתב אופציהכתב זכויותמניות הטבהכתב זכויותמניית בכורהמניית שליטהמניות באוצריחידת השתתפותבעל מניות
ניירות ערך התחייבותיים איגרת חוב (איגרת חוב קונצרניתאיגרת חוב ממשלתיתאיגרת חוב מוניציפלית) • אג"ח אופציה
ניירות ערך אחרים תעודת סלתעודת סל בחסרנייר ערך המירהמירותאג"ח להמרה
קבוצות ניירות ערך שטר הוןמניית בכורה
השקעות שאינן נייר ערך קופת גמל (קרן פנסיהקרן השתלמות) • קרן נאמנותמוצר מובנהפיקדון מובנהחיסכוןחשבון בנקקופת גמל להשקעהביטוח מנהליםקרן הון סיכוןקרן גידורקרן השקעות פרטיותמימון המוניםהלוואת בעליםקרן נדל"ן
נגזרים אופציהחוזה עתידיאופציה אקזוטית (אופציה בינאריתאופציה אסייתית) • CDO • CDS • חוזה החלף
סחורות נפוצות סחורהזהבכסף (יסוד)נפט
מטבעות דיגיטליים הצעת מטבע ראשונית • מטבע מבוזרביטקוין
ניתוח ניירות ערך ניתוח טכנימודל בלק ושולסבטא (מדד)ארביטראז'רווח למניה
מדדים ובורסות מרכזיות הבורסה לניירות ערך בתל אביבנאסדאקהבורסה לניירות ערך בניו יורקהבורסה לניירות ערך בלונדוןת"א 35דאו ג'ונסS&P 500 • FTSE
תאגידים מיזוגים ורכישותהערכת שוויבדיקת נאותותהצעת רכשהשתלטות עוינתרכישה ממונפתמנוף פיננסידיבידנדמיזוג חברותפירוק חברותדיני תאגידיםאמצעי שליטה
דוחות כספיים יחסים פיננסיים • דוחות כספייםרואה חשבוןתקן דיווח כספי בינלאומיתשקיףהערת עסק חי
רגולציה וגופים רגולטוריים רשות ניירות ערךרשות שוק ההון ביטוח וחיסכוןהפיקוח על הבנקיםחוק ניירות ערךהוועדה לניירות ערך ולבורסות (ארצות הברית)מועצה לפיקוח על הביקורת בחברות ציבוריותהבנק הפדרליחוק גלאס-סטיגלרפורמת בכרחוק החברות
היסטוריה השפל הגדולמשבר הסאבפרייםמשבר מניות הבנקים (ישראל, 1983)
תחומים אקדמיים קשורים מימוןחשבונאותכלכלהמנהל עסקים
דירוג אשראי דירוג אשראידירוג אג"חמודי'ס • פיץ' • סטנדרד אנד פורס
ערכים נוספים הנפקהערך נקובהנפקה ראשונה לציבורהשוק הראשוני • השוק המשני • בנק השקעותחיתוםרכישה עצמיתבורסה לניירות ערךניירות ערךברוקר • דילר • חוזה הפרשים • מסלקת הבורסה • נייר ערך מגובה משכנתהאיגוחעושה שוקמעבר לדלפק • ספר הפקודות • מכירה בחסר • קסטודיאן • שוק המעו"ףבקדייטינגמידע פנים • Dark Pool • הרצת מניותויסות שערי ניירות ערךסיכון אשראינזילות פיננסיתEBITDAאמות מידה פיננסיותפירמידת שליטהעקום התשואהאזהרת רווח

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.