שוגון

שוֹגוּןיפנית: 将軍 (מידע • עזרה)) הוא תוארו של השליט הצבאי של יפן החל ב-1192 ועד 1867. לאורך תקופה זו, המכונה "ימי הביניים של יפן", היו השוגון השליט בפועל של המדינה אף על פי שהתמנו על ידי הקיסר. כשהגיעו מגלי ארצות פורטוגזים לראשונה ליפן בתקופת נאנבאן הם תיארו את המצב הפוליטי ביפן במונחים של אירופה: הם השוו את הקיסר לאפיפיור, בהיותו דמות סמלית חשובה אך חסרת כוח פוליטי, ואת השוגון לשליט אירופאי חילוני.

המערכת השלטונית של השוגון נקראת "שוגונות", וביפנית "באקוּפוּ" (幕府). המשמעות המילולית של המילה באקופו היא "שלטון אוהל", והכוונה הסמלית הייתה לאוהלים שסימלו את מעמדם של הלוחמים בשדה הקרב. כיום מקביל התואר שוגון לתואר גנרליסימו. אף על פי שהמשמעות המקורית של המילה שוגון היא "מצביא", התואר עצמו הוא קיצור של התואר המלא סייאי טאישוגון (征夷大将軍), השליט היחיד לאורך ימי הביניים בהיסטוריה של יפן.

Minamoto no Yoritomo
מינאמוטו נו יוריטומו, השוגון הראשון

אטימולוגיה

משמעות הביטוי "סייאי טאישוגון" הוא "המצביא הגדול מכניע הברברים". השוגון הראשון, מינאמוטו נו יוריטומו, נטל כוח רב ואדמות רבות מהאצולה בבירה קיוטו לקראת סוף תקופת הייאן, וקיבל את תוארו מהקיסר. לאחר מכן שימש התואר את ראשי שלוש השוגונויות ששלטו ביפן במהלך ימי הביניים. לאחר נפילת שוגונות מינאמוטו בסוף תקופת קאמאקורה נקבע התנאי לפיו על מנת לקבל את התואר שוגון על המצביא להיות נצר לשבט מינאמוטו. בתקופת אדו, האחרונה בימי הביניים, החליף התואר טאיקון (大君) את התואר שוגון בהתכתבויות רשמיות עם מדינות זרות, והיווה את המקור למילה טייקון.

היסטוריה

תקופת הייאן

במקור ניתן התואר סייאי טאישוגון למפקדים צבאיים במהלך בתקופת הייאן שלחמו באנשי האמישי שהתנגדו לשלטון הקיסר. מפקד הצבא אוטומארו נו אוטומו היה הראשון שקיבל את התואר. בסופו של דבר בוטל התואר לאחר שהאיינו נכנעו או נמלטו להוקאידו. מאוחר יותר בתקופת הייאן, קיבל מינאמוטו נו יושינאקה את התואר שוגון במהלך מלחמת גנפיי.

תקופת קאמאקורה

בראשית המאה ה-11 נשלטה הפוליטיקה היפנית על ידי דאימיו שעמדו בראש נחלות והחזיקו חילות משמר של סמוראים. שתי המשפחות החזקות ביותר, טאירה ומינאמוטו, נלחמו ביניהן על השפעה בחצר הקיסרית החלשה. משפחת טאירה נטלה את השליטה בבירה קיוטו ב-1160, והחזיקה בה עד 1185 אז הובסה על ידי צבאותיו של מינאמוטו נו יוריטומו, שהשתלט על הממשלה. מינאמוטו יסד מערכת פיאודלית שבסיסה בקאמאקורה, ובה צבאות הסמוראיים הפרטיים שלטו במדינה בעוד הקיסר והאצולה בקיוטו נותרו השליטים דה יורה. הקיסר העניק למינאמוטו נו יוריטומו את התואר סייאי טאישוגון ב-1192, ובכך התבססה שיטת השלטון החדשה, שבבסיסה תואר המנהיג עובר בירושה.

לאחר מותו של מינאמוטו נו יוריטומו ב-1199 השתלט שבטה של אשתו, שבט הוג'ו, על השוגונות. לאחר שהתנקשו בחייהם של בניו של יוריטומו, הפך המחזיק בתואר השוגון לדמות סמלית בלבד, בעוד הכוח התרכז בידי העוצרים לבית הוג'ו. שוגונות קאמאקורה עמדה על כנה במשך 150 שנה, מ-1192 עד 1333.

ב-1274 וב-1281 פלשה האימפריה המונגולית ליפן. ניסיונו של הקיסר גו-דאיגו להשיב לעצמו את השליטה במדינה ב-1331 נכשל, אך החליש את השוגונות במידה רבה ובסופו של דבר הביא למפלתה.

רסטורציית קנמו

Toujiin AshikagaTakauji haka
קברו של טקאוג'י אשיקאגה

לקראת סוף תקופת קאמאקורה טענו לכתר שני ענפים שונים של המשפחה הקיסרית. בתיווך השוגונות, הגיעו הענפים השונים להסכמה להעמיד קיסר לסירוגין. אולם, הסכם זה החזיק מעמד עד 1331, כשהקיסר גו-דאיגו סירב לפנות את כסו לטובת קיסר הענף השני, ובתגובה נשלח לגלות. במהלך השנים 1334-1336 סייע המצביא אשיקאגה טאקאוג'י לגו-דאיגו להלחם בשוגונות ולהשיב לעצמו את כס הקיסרות.

לאחר ששב לכס הקיסרות החל הקיסר בחלוקת אדמות, אך סמוראים רבים הביעו חוסר שביעות רצון מהתהליך. כשגבר המרמור בקרב המעמד הלוחם פנה אשיקאגה כנגד הקיסר, וב-1336 הכתיר קיסר אחר תחתיו.

תקופת מורומאצ'י

ב-1338 קיבל אשיקאגה את התואר שוגון, מתוקף היותו נצר לשבט מינאמוטו, ויסד את שוגונות אשיקאגה, שהחזיקה מעמד עד 1573. בסיסה של שוגונות אשיקאגה שכנה ברובע מורומאצ'י שבקיוטו, ומכאן בא שם התקופה.

Tokugawa Ieyasu2
איאיאסו טוקוגאווה

תקופת אדו

טוקוגאווה איאיאסו נטל את השליטה במדינה והקים את ממשלתו בעיר אדו (טוקיו כיום) ב-1600. הוא קיבל את התואר סייאי טאישוגון ב-1603 לאחר שזייף את אילן היוחסין שלו כך שהוכיח שהוא נצר לשבט מינאמוטו. שוגונות טוקוגאווה החזיקה מעמד עד 1867, אז ויתר השוגון יושינובו טוקוגאווה על תפקידו לטובת הקיסר מייג'י במסגרת רסטורציית מייג'י.

לאורך תקופת אדו החזיק השוגון בשליטה במדינה, ולא הקיסר בקיוטו, אף על פי שהראשון חב לשני את תוארו. השוגון שלט במדיניות החוץ, בצבא ובדאימיו. תפקידו של הקיסר היה טקסי בלבד, ודמה לתפקידו כיום.

שימוש כיום

אף על פי שמנהיג יפן כיום הוא ראש הממשלה, השימוש בכינוי שוגון ממשיך גם בימינו. ראש ממשלה שפרש אך ממשיך להחזיק בהשפעה רבה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה מכונה לרוב "שוגון צללים", גרסה מודרנית לתפקיד שמלאו קיסרים שפרשו לטובת בניהם.

לקריאה נוספת

  • Mass, Jeffrey P. and William B. Hauser (eds.) The Bakufu in Japanese History. Stanford University Press, 1993. ISBN 9780804722100.
  • Sansom, George. A History of Japan, 1134–1615. Stanford University Press, 1961. ISBN 9780804705257..
אוניוואבאנשו

האוֹנִיוַואבַּאנְשוּ (お庭番衆) הייתה קבוצת נינג'ות ואונמיטסו שהוקמה בידי שוגון הטוקוגאווה השמיני - טוקוגאווה יושימונה - הנחשב לאחד מהשוגונים הדגולים ביפן (1684-1751).

אליפות הלחימה האולטימטיבית

אליפות הלחימה האולטימטיבית (באנגלית: Ultimate Fighting Championship, בקיצור UFC) היא החברה הפרטית הגדולה ביותר בעולם לקידום ענף אמנויות הלחימה המשולבות (MMA), אשר מארחת את הלוחמים שדירוגם הוא הגבוה ביותר בענף ומפיקה אירועי לחימה ברחבי העולם. החברה ממוקמת בארצות הברית. היא מחלקת את קטגוריית המשקל של לוחמיה לשמונה יחידות משקל ואוכפת את חוקי הלחימה המשולבת. הארגון נוסד בשנת 1993 ובשנת 2001, נקנה על ידי חברת Zuffa בעלות של 2 מיליון דולרים ונוהל על ידי האחים לורנצו ופרנק פרטיטה. בשנת 2016, רכשה חברת WME-IMG את ה-UFC מהאחים פרטיטה בעלות של 4 מיליארד דולרים. דיינה וייט משמש כנשיא הארגון.

אירוע ה-UFC הראשון התרחש בשנת 1993 בדנבר, קולורדו. מטרת האירוע הייתה לזהות את אמנות הלחימה היעילה ביותר בקרב אמיתי בין מתחרים בעלי שיטות אימונים שונות, ביניהן איגרוף, ג'ו ג'יטסו ברזילאי, טאקוונדו, היאבקות, איגרוף תאילנדי, קראטה וסגנונות נוספים. בתחרויות מאוחרות יותר, מתחרים החלו לאמץ טכניקות ממספר אמנויות לחימה, מה שעזר בעקיפין ליצירתו של סגנון מודרני נפרד הידוע בשם אמנות הלחימה המשולבת.

אליפות הלחימה האולטימטיבית צברה פופולריות רבה הודות לשידורי טלוויזיה בכבלים, סיקור טלוויזיוני מקיף והתרחבות לאזורים כקנדה, אירופה, אוסטרליה, המזרח התיכון, אסיה וכן שווקים חדשים בתוך ארצות הברית. החל משנת 2001, ניתנה האפשרות לצפות באירועי האליפות דרך שידורי שלם וצפה במדינות כמו ארצות הברית, אוסטרליה, קנדה, ברזיל, ניו זילנד ואיטליה.

בין הלוחמים המזוהים ביותר בענף נמנים פדור אמליאננקו, צ'אק לידל, הולי הולם, רנדי קוטור, אנדרסון סילבה, ג'ון ג'ונס, ויטור בלפורט, רונדה ראוזי, טיטו אורטיז, קן שמרוק, מארק קולמן, מאט היוז, ג'וניור דוס סנטוס, ג'ורג' סנט פייר, אורייה פייבר, מאוריציו "שוגון" רואה, מינוטאורו נוגיירה, ליוטו "הדרקון" מצ'ידה, ונדרליי סילבה, דן "הנדו" הנדרסון, ברוק לסנר ואנדריי ארלובסקי, אנטוניו (ביגפוט) סילבה, קיין ולסקז, נייט דיאז, חביב נורמגומדוב וקונור מקגרגור.

אקיטה (כלב)

אקיטה הוא גזע כלבים שמקורו ביפן, בעל מבנה גוף מרובע ומוצק. אחדים ממאפייניו הבולטים של האקיטה הם זנבו המתגלגל על גבו, האוזניים הקטנות המכוונות קדימה והעיניים המשולשות. גובהו של כלב זכר הוא כ-70 ס"מ ואילו גובהה של נקבה הוא כ-60 ס"מ.

לאקיטה פרווה המורכבת משלושה סוגי שיער ועל כן היא צפופה מאוד. לפרוות האקיטה מספר צבעים – אדום-עופר, שומשום (שיער אדום עם קצוות שחורים), מנומר ולבן. בכל הצבעים מלבד הלבן מופיע האורז'רו - פרווה בהירה יותר, על הלחיים, צידי הזרבובית, הצוואר והחלקים הפנימיים של הרגליים, הבטן והחלק התחתון של הזנב.

אשיקאגה טאקאוג'י

אשיקאגה טקאוג'י (1305–1358) היה מפקד צבאי יפני, שהקים את היסודות לשושלת הצבאית ששלטה ביפן במהלך ימי הביניים, שושלת מורומצ'י. הוא שלט ביפן בשנים 1338-1358.

אשיקאגה היה צאצא למשפחת הסמוראים מבית סוויאה גנג'י (מינאמוטו). הוא החל לפעול בעיקר כמה שנים אחרי שהחלה תקופה של מרידות, בעקבות עלייתו לשלטון של הקיסר גו-דאייגו בשנת 1318. בתקופה זו הלכה וגדלה האופוזיציה בקיוטו למשטר השוגונים מקאמקורה, שנתפס ברוטלי, אלים וברברי. בין השנים 1324-1331 החלו להופיע מספר התארגנויות כנגד המשטר. הקיסר גו-דאייגו הואשם בבגידה, והוגלה לאיי אוקי.

במאי 1333 שוגר צבא בהנהגתו של אשיקאגה טקאוג'י לקיוטו, לחסל את המרידות. אך כשהגיע לאזור, הפך את עורו והכריז על עצמו כתומך של הקיסר גו-דאייגו, תקף את משרדי השוגונים בקיוטו וכבש אותם. תוך זמן קצר הפיל את שלטונם של השוגונים בקאמקורה.

הקיסר גו-דייאגו חזר לשלטון וערך שינויים חוקתיים, בהם קבע שהוא הקיסר הישיר והחזק של המדינה. אך ב-1335 מרד בו יושיסידה, מפקד צבאי וצאצא אחר מבית גנג'י. הוא כבש את קיוטו ואילץ את גו-דייאגו ותומכיו לברוח דרומה ליושימנו, שם הקים קיסרות יריבה לקיסרות שבקיוטו. אשיקאגה טקאוג'י, שנשאר בקיוטו, המליך במקומו קיסר חדש, קומיו, בן למשפחה יריבה למלוכה, וכך יצר את הבסיס לשושלת השוגונים הארוכה של מורומצ'י.

טקאוגי קיבל מהקיסר החדש את תואר השוגון, והפך לשוגון הראשון מבית משפחת אשיקאגה ששלט ביפן. ברוב תקופת שלטונו עסק אשיקאגה במלחמת האזרחים נגד התומכים בשלטונו של גו-דאייגו, וכן במאבקים בתוך השוגונות, בשל היריבות הגדולה בין בניו. לאחר מותו ירש אותו בנו אשיקאגה יושיאקירה בתור שוגון.

ג'ון ריס-דייוויס

ג'ון ריס-דייוויס (באנגלית: John Rhys-Davies; נולד ב-5 במאי 1944) הוא שחקן קולנוע ולשי. מועמד פרס אמי, מוכר לרבות בזכות תפקידיו בטרילוגיית "שר הטבעות", בסדרת סרטי "אינדיאנה ג'ונס" ובסדרה הבדיונית "גולשים בזמן".

ג'יימס קלאוול

ג'יימס קלאוול (באנגלית: James Clavell;‏ 10 באוקטובר 1924 – 7 בספטמבר 1994) היה תסריטאי וסופר שכתב סדרת ספרים, שנקראה מאוחר יותר "הסאגה האסייתית", שהתפרסה על פני אזורים רבים בעולם ומאות שונות; הספר המוכר ביותר בסדרה הוא שוגון.

חיים פנחס (שוגון)

חיים פנחס המכונה 'שוגון' (נולד ב-30 ביולי 1952) הוא חוקר פרטי שהיה קצין במשטרת ישראל שם כיהן כראש מחלק הבילוש ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב.

טוטאל וור

Total War (באנגלית: מלחמה טוטאלית) הנה סדרת משחקי אסטרטגיה שהופצה ופותחה בידי Creative Assembly. המשחקים מבוססים על ניהול מדיני אסטרטגי בתורות, ועריכת קרבות בזמן אמת.

המשחק הראשון בסדרה, "שוגון: מלחמה טוטאלית" (Shogun: Total War), העסוק ביפן בימי הביניים, יצא לאור בשנת 2000. בעקבות המשחק, שזכה בהצלחה רבה, יצאו במהלך השנים הבאות תשעה משחקים נוספים בסדרה: שלושה משחקים על ימי הביניים באירופה, משחק נוסף על יפן בימי הביניים, שני משחקים על רומא העתיקה, שני משחקים על אירופה בעת החדשה

ושני משחקים המתרחשים בעלילת פנטזיה דמיונית.

טוקוגאווה איאיאסו

זהו שם יפני; שם המשפחה הוא טוקוגאווה. טוֹקוּגאווה אִיאֶיָאסוּ (ביפנית: 徳川 家康;‏ 31 בינואר 1543 - 1 ביוני 1616) היה המייסד והשוגון הראשון לשוגונות טוקוגאווה, ששלטה ביפן החל מקרב סקיגהארה ב-1600 ועד רסטורציית מייג'י ב-1868. איאיאסו השתלט על יפן ב-1600, קיבל את התואר "שוגון" ב-1603, פרש מתפקידו ב-1605, אך המשיך להחזיק בשלטון דרך בנו עד מותו ב-1616. לאחר מותו קיבל איאיאסו את השם טושו דאיגונגן (東照大権現).

יוקו שימאדה

יוקו שימאדה (ביפנית: 島田 陽子; ‏נולדה ב-17 במאי 1953) היא שחקנית יפנית זוכת פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר בסדרת דרמה לשנת 1980 על הופעתה במיני סדרה "שוגון".

שימאדה נולדה בקומאמוטו, יפן.

התגלתה בארצה בשנות ה-70 בסדרת הטלוויזיה "Kamen Rider" ובסרט "טירת החול". היא נודעה לקהל המערבי בשנת 1980 בזכות השתתפותה במיני סדרה המבוססת על רומן "שוגון". בסדרה שיחקה שימאדה בתפקיד ליידי טודה מריקו, עליו זכתה בפרס גלובוס הזהב לשחקנית טובה ביותר בסדרת דרמה והייתה מועמדת לפרס אמי.

שימאדה לא צלחה את המעבר לעולם המשחק המערבי, היא אמנם שיפרה את האנגלית שלה משמעותית אך היא הופיעה בשנות ה-90 רק בסרטים "הניצוד" לצידם של כריסטופר לאמברט וג'ון לון ו"פרימן" בתפקיד קימי הנדה.

מלחמת בושין

מלחמת בושין (ביפנית: Boshin Sensō 戊辰戦争, "מלחמת שנת הדרקון") הייתה מלחמת אזרחים ביפן, שהתנהלה מ-1868 עד 1869 בין כוחות שוגונות טוקוגאווה ואלה שביקשו להשיב את השליטה במדינה לידי הקיסר.

מקורות המלחמה נובעים מחוסר שביעות הרצון של דאימיו וסמוראים צעירים מהתנהלות השוגונות אל מול הזרים שהגיעו למדינה לאחר פתיחת יפן בעשור שקדם למלחמה. השוגון המכהן, יושינובו טוקוגאווה, הכיר במצבו והעביר את הכוח הפוליטי לידי הקיסר מייג'י. בעשותו כך קיווה טוקוגאווה שביתו ימשיך להתקיים ואף להשתתף בממשל.

אך תנועות צבאיות בחצר הקיסר, אלימות באדו (כיום טוקיו) וצו קיסרי שנחתם בעקבות לחץ מצד סצומה וצ'ושו הביא לחיסול בית טוקוגאווה, וגרם ליושינובו לפתוח במערכה לכיבוש החצר הקיסרית בקיוטו. מאזן הכוחות נטה במהירות לצדו של הצבא הקיסרי, שעל אף שהיה קטן יותר, היה מתקדם יותר, ולאחר סדרה של קרבות נכנע טוקוגאווה אישית. הכוחות הנאמנים לטוקוגאווה נסוגו לצפון הונשו ולאחר מכן להוקאידו, שם הקימו את רפובליקת אזו. בקרב הקודאטה נחלו כוחות השוגון תבוסה סופית, ולאחריו נותר הקיסר שליט יחיד ביפן.

מלחמת בושין הדגישה את רמת המודרניות אליה הגיעה יפן ארבע עשרה שנים בלבד לאחר שנפתחה לעולם המערבי, ואת רמת המעורבות הגבוהה של מדינות מערביות (בעיקר בריטניה וצרפת) בענייני הפנים של יפן.

פינחס (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

קולומבו (סדרת טלוויזיה)

קולומבו (אנגלית: Columbo) היא סדרת טלוויזיה בלשית, שבה גילם פיטר פאלק את המפקח קולומבו, קצין משטרה ממחלק הרצח של משטרת לוס אנג'לס. ייחודה של הסדרה היה בפורמט של כל פרק: בניגוד לנהוג בסדרות בלשיות אחרות, התחיל כל פרק במעשה הרצח עצמו וממנו המשיך באופן כרונולוגי. כך, נחשף בפני הצופים מבצע הרצח כבר בתחילת הפרק, מה שהסיט את מוקד העניין של הצופה מזהות האשמים (שכבר הייתה ידועה לו) לצורה הייחודית שבה ניהל המפקח קולומבו את החקירות.

הסדרה שודרה במקור החל מ-20 בפברואר 1968 ועד 1978, ולאחר מכן מ-1989 ועד 30 בינואר 2003. אחד הפרקים המסחריים הראשונים ששודרו ב-1971 בוים על ידי הבמאי סטיבן שפילברג.

ריצ'רד צ'מברליין

ג'ורג' ריצ'רד צ'מברליין (באנגלית: George Richard Chamberlain; נולד ב-31 במרץ 1934) הוא שחקן קולנוע, טלוויזיה ותיאטרון וזמר אמריקאי. הוא זכה בשלושה פרסי גלובוס הזהב על תפקידיו בסדרות הדרמה "שוגון" ו"ד"ר קילדר" ובמיני-סדרה "ציפורים מתות בסתר".

שוגון (ספר)

שוגון הוא הספר הראשון בסאגה האסיאתית של ג'יימס קלאוול. הסיפור בספר מתרחש ביפן בשנת 1600, ונותן דיווח בדיוני על עלייתו של טוקוגאווה איאיאסו לכס השוגון. הסיפור מסופר מנקודת מבטו של ימאי אנגלי, אשר דמותו מבוססת בחופשיות על מעלליו של ויליאם אדמס.

הסיפור עובד למיני סדרת טלוויזיה, סרט קולנוע, מחזמר בברודוויי, וכמה וכמה משחקי מחשב.

שוגון (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

שוגונות טוקוגאווה

שוגונות טוֹקוּגאוַוה או הבאקופו של טוקוגאווה (ביפנית: 徳川幕府) הייתה דיקטטורה פאודלית צבאית ביפן, שנוסדה על ידי מקים השושלת והשוגון הראשון שלה טוקוגאווה איאיאסו בשנת 1603 והתקיימה עד לשנת 1868. תקופת שלטונה של שוגונות טוקוגאווה נקראת ביפן תקופת אדו, והיא קרויה על שם בירתה ומרכזה של השוגונות - אדו (טוקיו של ימינו). סופה של השוגונות הגיע עם הרסטורציה של מייג'י שלקחה את סמכויות השלטון מידי השוגון והשיבה אותם לקיסר.

לאחר תקופת סנגוקו, הוחזר באופן חלקי השלטון הריכוזי במדינה על ידי אודה נובונאגה וטויוטומי הידיושי, במהלך תקופת אזוצ'י-מומויאמה. לאחר קרב סקיגהארה בשנת 1600, נטל את השלטון טוקוגאווה איאיאסו, השלים את השבת השלטון הריכוזי ולאחר מכן נטל את התואר שוגון בשנת 1603.

בתקופת שלטונה של שוגונות טוקוגאווה, שלא כמו בתקופתם של השוגונויות שקדמו לה, התבססה ביפן ההיררכיה המעמדית הנוקשה ששרידיה נמצאים בחברה היפנית עד היום, אשר עוצבה במקור על ידי טויוטומי הידיושי. המעמד הלוחם, מעמד הסמוראים, היה המעמד העליון בחברה, כשאחריו היו מעמד האיכרים, האמנים ולבסוף - מעמד הסוחרים.

בסוף המאה ה-19 הצליחו מספר דאימיו שהתאחדו עם כוחותיו של הקיסר לבצע מהפכה שהדיחה את אחרון השוגונים של השושלת, ולהחזיר את השלטון במדינה לקיסר, ובכך שמו קץ לכ-200 שנות בידוד ביפן. שוגונות טוקוגאווה הגיעה לסופה הרשמי עם פרישתו של השוגון ה-15 בשושלת, טוקוגאווה יושינובו, ותחילת הרסטורציה של מייג'י.

שינטו

שִינְטוֹ (ביפנית: 神道) הוא הכינוי לדת האתנית של יפן, עוד מימי קדם. במרכז הדת נמצאת הסגידה לקאמי - אלים פשוטים, רוחות טבע או אפילו סתם "נוכחות רוחנית". חלק מהקאמי מהווים רוח של מקום או חפץ בעוד אחרים יכולים להיות בעלי משמעות אלוהית גדולה יותר כמו למשל אמטראסו, אלת השמש. השינטו השפיע על דתות אחרות, בעיקר ביפן, ביניהן הטנריקיו.

תקופת אזוצ'י-מומויאמה

תקופת אזוּצִ'י-מוֹמוֹיאמָה הייתה תקופה בהיסטוריה של יפן שנמשכה ככל הנראה מ-1568 ועד לשנת 1600. בתקופה זו אוחדה יפן שהייתה עד אז שסועה ומפורדת לטריטוריות שנלחמו זו בזו. התקופה קיבלה את שמה משמן של טירותיהן של שני השליטים הבולטים של התקופה: אודה נובונאגה ששלט בטירת אזוצ'י וטויוטומי הידיושי ששלט בטירת מומויאמה.

תחילתה של התקופה חופפת את שלהי תקופת אשיקאגה שקדמה לה. ב-1568, בעוד יפן שסועה במלחמות אזרחים ואוזלת ידו של השלטון המרכזי ניכרת בכל. הצליח נובונאגה, שהיה בן למשפחת סמוראים, לאחד תחתיו מספר מחוזות ביפן ולצאת לקרב על עיר הבירה קיוטו. נובונאגה הצליח לכבוש את העיר, הקים בה את טירתו והחזיר לשלטון את אשיקאגה יושיאקי, נצר לשוגונות אשיקאגה ששלטה לפנים במדינה והשוגון ה-15 במספר והאחרון משושלת זו. יושיאקי שימש כשליט בובה תחת ידיו של נובונאגה ולאחר 5 שנים, ב-1573, הדיח אותו נובונאגה סופית מהשלטון.

בשנת 1582 נרצח נובונאגה בידי אחד מאנשיו ואת מקומו כשליט בפועל של המדינה תפס עוזרו האשיבה הידיושי, שלימים נודע כטויוטומי הידיושי, גדול מצביאיה של יפן. הידיושי יצא למלחמה ברוצח של אדונו והביס אותו עד מהרה והצליח לאסוף די כוח כדי לחזור ולשלוט בבירה קיוטו ומשם גם להשתלט על כל יפן שהפכה שוב למדינה מאוחדת תחת דגלו ב-1590. הידיושי לא קיבל את התואר שוגון, כיוון שלא נמנה עם משפחות האצולה ביפן, אך תחת זאת קיבל מן הקיסר את התואר טאיקו - תואר כבוד שני במעלה. הידיושי העביר את מפקדתו לאוסקה אך השאיר נציגות גם במומויאמה, משם ניהל את קשריו עם החצר הקיסרית. לאחר שהתפנה מאיחוד ארצו, פנה הידיושי למלחמות חוץ וניהל שתי מערכות כושלות נגד קוריאה ואף התכוון להגיע בכיבושיו לסין.

כאשר נתבשרה יפן על מותו של הידיושי בשנת 1598, הועבר השלטון בקיסרות לעוזרו השני של נובונאגה טוקוגאווה איאיאסו, שעם קבלת הכח לידיו יצא להתקפה כנגד כל בני הידיושי באשר הם, וזאת כדי לנטרל כל דרישת ירושה מצד יורשיו החוקיים של אדון הקיסרות הקודם. לאחר שוך הקרבות, בשנת 1600, החזיק איאיאסו בכח שלטוני אדיר ביפן. בשנת 1603 הוא זכה לקבל את התואר שוגון והקים באדו (טוקיו של ימינו) את שוגונות טוקוגאווה שעתידה לשלוט ביפן עד לאמצע המאה ה-19. הקמת שוגונות טוקוגאווה בידי טוקוגאווה איאיאסו מסמלת ביפן את תחילתה של תקופת אדו, הידועה גם כתקופת טוקוגאווה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.