שגריר

שגריר הוא דיפלומט אשר מייצג את מדינתו במדינה זרה ואחראי לטיפוח יחסי ממשלתו עם מדינה זו. דרגת השגריר היא מהדרגות הבכירות בשירות הדיפלומטי והוא מהווה למעשה את ראש המשלחת הדיפלומטית של מדינתו במדינת השירות.

מושבו של השגריר ושל כל צוות עוזריו נמצא בבניין השגרירות הנמצא לרוב בבירת המדינה הזרה. כעקרון, מדינה שולחת שגרירים לכל המדינות אשר יש לה עימן יחסים דיפלומטיים, אולם קיימים מקרים ששגריר אחד מייצג את מדינתו בכמה מדינות שבדרך כלל סמוכות זו לזו (מסיבות של מחסור בכוח-אדם או רמת עדיפות נמוכה של האזור בשיקולים הדיפלומטיים ההדדיים). כמו כן נשלחים שגרירים למוסדות בינלאומיים כגון האומות המאוחדות והאיחוד האירופאי.

אם נפסקים היחסים הדיפלומטיים בין שתי מדינות מסיבה כלשהי, חדלים השגרירים לייצג את מדינתם והם מוחזרים אליה. החזרות שגרירים ("להתייעצויות") יכולות להתרחש גם כשהשגריר עצמו, עקב עבירה פלילית או התנהגות בלתי הולמת למעמדו, נחשב לאישיות בלתי רצויה במדינת השירות; כצעד הבא לאיים בניתוק יחסים או כמחאה על צעד בזירה הבינלאומית. במצב כזה מנהל את הנציגות לעיתים נציג זוטר יותר הנקרא Chargé d'affaires - "ממונה על העניינים".

מוסד השגריר היושב קבע בארץ זרה התחיל באיטליה במהלך המאה ה-15, על ידי הרפובליקה של ונציה. החוקים הבינלאומיים שמגדירים את זכויותיו וחובותיו של השגריר נוסחו בהסכמים שנעשו בין מדינות אירופה במשך המאה ה-19 ומאז לא השתנו חוקים אלה בהרבה. בשנת 1815 נקבעה במהלך קונגרס וינה מערכת בינלאומית של דרגות דיפלומטיות כאשר הדרגה הדיפלומטית הגבוהה ביותר היא שגריר. השגריר נהנה, כמו כל הדיפלומטים, מחסינות דיפלומטית.

כאשר מגיע שגריר חדש למדינה זרה, הוא מביא עמו את כתב האמנה מאת שליט או נשיא מדינתו ומציג כתב זה לפני שליט המדינה שאליה הוא נשלח. זהו אישור רשמי כי נתמנה לתפקיד רם זה וכי הוא רשאי לייצג את ענייני מדינתו במדינה הזרה. הזכויות והחובות החלות על השגריר מוגדרות באמנת וינה בדבר יחסים דיפלומטיים.

השגריר מדווח לממשלתו על המתרחש במדינה שאליה נשלח ממדינתו, למטרה זו הוא נעזר בדואר דיפלומטי או בקווי טלפון מאובטחים שדרכם הוא יכול להעביר הודעות ללא חשש מפני צנזורה או ריגול.

SprinzakFrenchAmb
שגריר צרפת מגיש את כתב האמנתו לממלא מקום נשיא מדינת ישראל, יוסף שפרינצק

ראו גם

חיים הרצוג

חיים הֶרְצוֹג (17 בספטמבר 1918 י"א בתשרי ה'תרע"ט - 17 באפריל 1997 י' בניסן ה'תשנ"ז) היה איש צבא, פוליטיקאי, עורך דין וסופר ישראלי שכיהן כנשיאהּ השישי של מדינת ישראל בשנים 1983–1993. בין תפקידיו היה שגריר ישראל באו"ם, אלוף בצה"ל וחבר כנסת.

יחסי אסטוניה–ישראל

יחסי אסטוניה–ישראל הם היחסים דיפלומטיים בין אסטוניה לבין ישראל. לישראל יש שגריר שאינו תושב באסטוניה. נכון לשנת 2016, שגריר ישראל לאסטוניה הוא דב שגב-שטיינברג, אשר ממוקם בפינלנד, ושגריר אסטוניה בישראל הוא סולב קאניקה.

יחסי אתיופיה–ישראל

כחלק מברית פריפריה, לישראל היו קשרים מיוחדים עם אתיופיה גם בתקופת משטרו של היילה סלאסי וגם בתקופת משטר ה"דרג" המרקסיסטי הדכאני. בשנת 1952 החלו קשרי מסחר עם אתיופיה והמדינה היוותה את אחת משותפות המסחר הגדולות והחשובות של ישראל. באותן שנים ישראל ייבאה בקר מאתיופיה, אך לפי מאמרו של בישקו, משרדי החברה באתיופיה שימשו תחנה למודיעין הישראלי במדינה.

יחסי גינאה ביסאו–ישראל

יחסי גינאה ביסאו–ישראל הם היחסים הדיפלומטיים והבילטרליים בין מדינת ישראל לרפובליקת גינאה ביסאו.

היחסים בין שתי המדינות כוננו במרץ 1994. ישראל מיוצגת בגינאה ביסאו על ידי שגריר לא-תושב היושב בסנגל. כיום, שגריר ישראל המואמן על גינאה ביסאו הוא פול הירשזון.

יחסי הונגריה–ישראל

יחסי הונגריה–ישראל הם היחסים הדיפלומטיים שבין ישראל לבין הונגריה. שגרירות ישראל בהונגריה נמצאת בבודפשט ושגרירות הונגריה בישראל נמצאת בתל אביב-יפו.

שגריר ישראל בהונגריה (נכון ל-2018) הוא יוסי עמרני, סגן השגריר הוא פארס סעב והקונסול הוא תדי פופלינגר.

שגריר הונגריה בישראל (נכון ל-2019) הוא לוונטה בנקו (Benkő Levente).

יחסי ישראל–ליכטנשטיין

יחסי ישראל ליכטנשטיין הם היחסים הדיפלומטים בין מדינת ישראל לבין נסיכות ליכטנשטיין.

יעקב קידר, שגריר ישראל בשווייץ משמש כשגריר לא-תושב בליכטנשטיין.

יחסי ישראל–מוזמביק

יחסי ישראל–מוזמביק הם היחסים בין ישראל למוזמביק. בין המדינות מתקיימים יחסים דיפלומטיים, פוליטיים, צבאיים, מסחריים, כלכליים ותרבותיים.

לישראל אין שגרירות במוזמביק, אך היא מיוצגת על ידי שגריר שאינו תושב מלואנדה, בירת אנגולה.

יחסי ישראל–מצרים

היחסים של מדינת ישראל והרפובליקה הערבית של מצרים ידעו ברבות השנים תהפוכות רבות - החל מיחסי עוינות ומלחמה דרך הסכם שלום וכלה בקיומם של יחסים דיפלומטיים מלאים אך קרירים, בין המדינות.

יחסי ישראל–ניו זילנד

יחסי ישראל–ניו זילנד הם היחסים הרשמיים בין מדינת ישראל לניו זילנד. היחסים בין שתי המדינות ידעו עליות ומורדות רבות, ונכון לשנת 2017 הן מקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים. מדינת ישראל מחזיקה בשגרירות בניו זילנד – שגרירות ישראל בוולינגטון בירת ניו זילנד, וניו זילנד מחזיקה שגריר בטורקיה שמשמש גם כשגריר ניו זילנד בישראל.

יחסי ישראל–סלובקיה

יחסי ישראל–סלובקיה הם היחסים הדיפלומטיים הרשמים שבין מדינת ישראל לבין סלובקיה. לישראל יש שגרירות בבירת סלובקיה, ברטיסלאבה, ולסלובקיה יש שגרירות בתל אביב-יפו.

שגריר ישראל בסלובקיה הוא צבי אבינר ופני.

יחסי ישראל–פיג'י

יחסי ישראל–פיג'י הם היחסים הדיפלומטיים בין מדינת ישראל לרפובליקה של איי פיג'י. שגריר ישראל בקנברה משמש כשגריר לא-תושב לפיג'י, וכיום ממלא תפקיד זה שמואל בן-שמואל. שגריר פיג'י בישראל, מוזס טיקויטוגה, מסר את כתב האמנתו לנשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין בפברואר 2017.

יחסי ישראל–צ'ילה

יחסי ישראל–צ'ילה מתייחסים לקשר ההיסטורי והנוכחי בין צ'ילה לישראל. צ'ילה הכירה בעצמאותה של ישראל בפברואר 1949 ושתי המדינות הקימו יחסים דיפלומטיים ב-16 במאי 1950, כשישראל שלחה את השגריר הראשון שלה בתאריך זה וצ'ילה שלחה שגרירה הראשון ב-16 ביוני 1952. לצ'ילה יש שגרירות בתל אביב וישראל מחזיקה שגרירות בסנטיאגו.

יחסי ישראל–צרפת

היחסים בין ישראל לבין צרפת התאפיינו בדינמיות רבה לאורך השנים. במשך תקופות מסוימות התקיימו יחסים מיוחדים וקרובים מאוד בין שתי המדינות ואילו בתקופות אחרות התדרדרו היחסים עד לכדי קרירות ועוינות. מאז שנת 2005 ישנה התחממות מחודשת ביחסים בין צרפת לבין מדינת ישראל.

יחסי ישראל–קירגיזסטן

יחסי ישראל–קירגיזסטן הם היחסים הדיפלומטיים בין מדינת ישראל לרפובליקה הקירגיזית.

היחסים בין שתי המדינות נכונו במרץ 1992, לאחר שקירגיזסטן קיבלה עצמאות מברית המועצות. ישראל מיוצגת שם על ידי שגריר לא-תושב, העובד מאסטנה, בירת קזחסטן.

שגריר ישראל בקזחסטן, נכון ל-2017, הוא מיכאל ברודסקי.

יחסי ישראל–רוסיה

יחסי ישראל–רוסיה ידעו עליות ומורדות רבות. מאז הקמתה של מדינת ישראל ועד 1991, עת התפרקה ברית המועצות, נודעו יחסי ישראל-רוסיה כיחסי ישראל-ברית המועצות. בסוף 1991, עם התפרקות ברית המועצות, הפך שגריר ברית המועצות בישראל, אלכסנדר בובין, לשגריר רוסיה בישראל, וכוננו יחסי ישראל-רוסיה. גם בשני העשורים האחרונים ידעו יחסי המדינות טלטלות לא מעטות, אולם בעשור האחרון ניכר שיתוף פעולה נרחב בין שתי המדינות, ששיאן בביטול הוויזות בספטמבר 2009.

קונסול דיפלומטי

קונסול (באנגלית: Consul) הוא תואר דיפלומטי הנגזר ישירות מרמת המשלחת הדיפלומטית הפועלת באותה מדינה, וניתן לנציג הבכיר בקונסוליה. ישנן כמה דרגות בשירות החוץ הקשורות לבעלי תפקידים בקונסוליה: קונסול כללי, קונסול, סגן הקונסול.

בעבר, "קונסול" היה הדרגה הבכירה בדיפלומטיה, ורק במחצית המאה ה-20 התווספו תוארי השגרירים. כיום, במדינות שבהן הקונסוליה היא הנציגות הדיפלומטית היחידה המייצגת מדינה כלשהי, ייתכן שהקונסול ישמש כדיפלומט הבכיר של מדינתו במקום בו הוא מוצב וימלא גם תפקידים בתחומי מדיניות החוץ של ארצו, בדומה לפעילותו של שגריר. במקרה כזה הוא ייקרא "הקונסול הכללי" ויפעל ממבנה המכונה "הקונסוליה הכללית".

במדינת ישראל ובמדינות נוספות, כלי רכב הנמצאים בשימוש קונסול או אנשי קונסוליה, נושאים לוחיות רישוי עליהן מצוינות האותיות CC (להבדיל מרכבי שגרירים, הנושאים לוחיות רישוי עליהן מופיעות האותיות CD).

"קונסול דיפלומטי" הוא תואר, בשונה מ"קונסול קונסולארי" (או "קונסול לעניינים קונסולאריים"), שהוא שמו של תפקיד.

באימפריה העות'מאנית החזיקו הקונסולים של מדינות אירופה וארצות הברית גם בסמכויות שיפוט כלפי אזרחי מדינותיהם אשר היו בתחום סמכותם הגאוגרפי. סמכות זו באה להם ממשטר הקפיטולציות שאילץ את האימפריה העות'מאנית להעניק סמכויות שיפוט לנציגים דיפלומטיים זרים. משטר הקפיטולציות בוטל לאחר מלחמת העולם הראשונה.

במצרים, במאה התשע עשרה, למשל, מילא הלורד קרומר, ששימש כקונסול בריטניה במצרים, תפקיד מדיני בכיר. דוגמה עדכנית יותר ניתן למצוא בסמכותו של הקונסול האמריקאי בירושלים אשר מהווה את הנציגות הדיפלומטית הבכירה של ארצות הברית כלפי הרשות הפלסטינית.

שגריר ארצות הברית בישראל

שגריר ארצות הברית בישראל (באנגלית: United States Ambassador to Israel) הוא הנציג הרשמי של ארצות הברית במדינת ישראל.

מושבו של השגריר הוא בשגרירות ארצות הברית בישראל הממוקמת ממאי 2018 בירושלים.

בנוסף לשגרירות בירושלים, לארצות הברית קונסוליה.

השגריר הראשון של ארצות הברית בישראל היה ג'יימס מקדונלד. שעות לאחר הכרזת העצמאות של מדינת ישראל, הכירה ארצות הברית בישראל דה פקטו, ומקדונלד מונה בחודש אוגוסט 1948 לנציג הדיפלומטי הראשון של ארצות הברית בישראל בדרגת ציר. לאחר הכרתה דה יורה של ארצות הברית במדינת ישראל ב-1 בפברואר 1949, הועלה מקדונלד מדרגת ציר לדרגת שגריר.

במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016, הכריז המתמודד לנשיאות דונלד טראמפ, כי יעביר את שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים. ב-6 בדצמבר 2017 הכריז הנשיא טראמפ בנאום ירושלים על כך שארצות הברית מכירה רשמית בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל, וכן על כוונתו להתחיל בהכנות להעברת שגרירות ארצות הברית בישראל מתל אביב לירושלים. ב-14 במאי 2018 עברה השגרירות מתל אביב לירושלים.

שגריר ארצות הברית הנוכחי בישראל הוא דייוויד פרידמן.

שגריר ישראל באומות המאוחדות

החל מהצטרפותה של ישראל לאו"ם בשנת 1949, שולחת מדינת ישראל שגריר מטעמה לייצגה באו"ם. מאז ועד היום השתתפה ישראל במגוון רחב של פעילויות במסגרת האו"ם ותרמה את חלקה לארגוני האו"ם הדנים בבריאות, עבודה, מזון, חקלאות, חינוך ומדע. בנוסף, לישראל תפקיד פעיל בעבודת הארגונים הלא-ממשלתיים הפועלים בחסות האו"ם ודנים בסוגיות שונות ומגוונות.

על השגריר להבטיח כי עמדת ישראל תישמע ברבים, עליו למנוע קבלת החלטות שמגנות את ישראל, ובעיקר עליו לעשות עבודה דיפלומטית רבה על מנת להסביר את פעולותיה של ישראל, בעיקר אל מול תגובות ודרישות נציגי מדינות ערב.

שגרירי ישראל

שגרירי ישראל הם נציגיה הדיפלומטים של מדינת ישראל המייצגים אותה במדינות שונות בעולם שישראל מקיימת עמן יחסים דיפלומטיים, והם עומדים בראש המשלחת הדיפלומטית באותן מדינות. ישראל משגרת גם שגרירים לארגונים בינלאומיים דוגמת ארגון האו"ם בניו יורק ושלוחותיו.

ברוב המקרים השגריר שוהה באופן קבוע במדינה בה הוא מייצג את ישראל, אולם ישנם מקרים בהם השגריר איננו תושב קבוע במדינה בה הוא משרת אלא מגיע אליה באופן תדיר. במספר מדינות מיוצגת ישראל על ידי שגרירים ממדינות סמוכות שבמסגרת תפקידם אחראים גם על אותן מדינות הסמוכות למדינה בה הם משרתים.

באופן מסורתי ההחלטה על זהות השגרירים ומקום שירותם נתונה בידי משרד החוץ והעומד בראשו, ואילו הממשלה נדרשת לאשר את ההחלטה. עם זאת, קיימת מוסכמה כי ההחלטה על זהות שגריר ישראל בארצות הברית נתונה באופן בלעדי בידי ראש הממשלה וצוותו.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.