שאנגחאי

שַאנְגְחַאיכתב סיני: 上海, פין-יין: Shànghǎi ‏- IPA: [ʂɑ̂ŋxài] (מידע • עזרה); בניב שאנגחאי: Zånhae‏ - IPA‏: [z̥ɑ̃̀hé]) היא עיר נמל במזרח סין. היא העיר בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר בעולם, עם למעלה מ-24 מיליון בני אדם, הגרים בעיר ובמטרופולין הסובבת אותה. העיר ממוקמת על נהר חְווַאנְגפּוֹ, פלג של נהר היאנגצה.

שאנגחאי (מחוז עירוני)
上海
Pudong Shanghai November 2017 panorama
קו הרקיע של שאנגחאי
מדינה הרפובליקה העממית של סין  הרפובליקה העממית של סין
מחוז שנחאי
ראש העיר יִינְג יוּנְג (Ying Yong)
תאריך ייסוד 751
שטח 7,037 קמ"ר
גובה 4 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה Mount Dajin
אוכלוסייה
 ‑ במחוז העירוני 23,390,000 (נכון ל־2016)
 ‑ במטרופולין 24,150,000 (2013)
 ‑ צפיפות 3,800 נפש לקמ"ר (2013)
קואורדינטות 31°12′N 121°30′E / 31.2°N 121.5°E
אזור זמן UTC +8
http://www.shanghai.gov.cn

לחצו כדי להקטין חזרה

מקאוהונג קונגהאינאןגואנגדונגגואנגשיחונאןיונאןפוג'ייןשאנגחאיג'יאנגשיג'ג'יאנגג'יאנגסוחובייאנחוויגוויג'ואוצ'ונגצ'ינגשאאנשיחנאןשאנשישאנדונגחבייבייג'ינגטיינג'יןנינגשיהליאונינגג'יליןסצ'ואןהמחוז האוטונומי הטיבטיחיילונגג'יאנגגאנסוצ'ינגהאישינג'יאנגמונגוליה הפנימיתשטח בשליטת פקיסטן דה-פקטו, הודו טוענת לבעלותשטח בשליטת הודו דה-פקטו, פקיסטן טוענת לבעלותשטח בשליטת הודו דה-פקטו, סין טוענת לבעלותטאיוואןחלק ממחוז שינג'יאנג דה-פקטו, פקיסטן טוענת לבעלותחלק מהמחוז האוטונומי הטיבטי דה-פקטו, פקיסטן טוענת לבעלותבנגלדשבהוטןנפאלמיאנמרלאוסוייטנאםתאילנדהפיליפיניםיפןקוריאה הצפוניתקוריאה הדרומיתקירגיזסטןקזחסטןמונגוליהאפגניסטןאוזבקיסטןטג'יקיסטןפקיסטןהודורוסיהShanghai in China (+all claims hatched).svg
(למפת שאנגחאי רגילה)
China Shanghai location map
 
שאנגחאי

מיקום ואוכלוסייה

שאנגחאי שולטת על הכניסה לאגן נהר היאנגצה, אזור גדול, מאוכלס ופורה מבחינה כלכלית במרכז סין. מנהלית היא מוגדרת כאחת מארבע העיריות שאינן שייכות למחוז כלשהו (יחד עם בייג'ינג, טיינג'ין וצ'ונגצ'ינג). השטח שבניהולה מכסה גם כמות נכבדה של פרברים ושטחים חקלאיים.

אוכלוסייתו של המחוז העירוני מונה כ-24 מיליון תושבים, מהם כ-23 מיליון בעיר עצמה. העיר משמשת מרכז מסחרי, תעשייתי ותרבותי ויש בה 36 אוניברסיטאות. חלק קטן מתושביה של העיר מתגוררים בספינות העוגנות לאורך המזחים הרבים בעיר. שאנגחאי היא העיר הגדולה ביותר ברפובליקה העממית של סין, אולם היא אינה בירתה.

היסטוריה

בתקופת שושלת סונג (960 - 1279 לספירה) שאנגחאי התפתחה מכפר לעיירת נמל ומסחר, וזאת בעקבות הגעתם של פליטים מצפון סין. בשנת 1172 נבנתה בעיר חומת ים כדי לייצב את קו החוף, זאת בנוסף לשובר גלים אשר נבנה מוקדם יותר. החל מתקופת שושלת יואן בשנת 1292 ועד לשנת 1297 כאשר שאנגחאי הוכרזה רשמית כעיר, היה האזור במעמד מחוז מינהלי.

שני אירועים סייעו לפיתוחה של העיר בתקופת שושלת מינג: בשנת 1554 הוקפה העיר בחומה כדי להגן עליה מפני שודדי ים יפנים. בשנת 1602 קיבלו תושבי העיר חיזוק רוחני לאחר הקמת "מקדש אל העיר", אשר היה למוקד לתמיכה רוחנית בתושבים. בתקופת שושלת צ'ינג שאנגחאי הפכה לאחת מערי הנמל החשובות ביותר בדלתה של נהר יאנגצה. שני שינויים משמעותיים במדיניות הממשלה סייעו לעליה בחשיבות העיר. ראשית, בשנת 1684 ביטל הקיסר קאנגשי (1662 - 1723) את האיסור אשר הוטל בתקופת שושלת מינג על יציאת אוניות לים מנמל שאנגחאי, איסור אשר היה בתוקף החל משנת 1525. שנית, בשנת 1732 העתיק הקיסר יונגצנג (1678 - 1735) את מקום בית המכס המחוזי מעיר המחוז סונגג'יאנג לשאנגחאי ובכך העניק לעיר את השליטה על מסחר החוץ של המחוז כולו. לדעת ההיסטוריונית לינדה קוק ג'ונסון, כתוצאה משתי החלטות שלטוניות אלה, בשנת 1735 הייתה כבר שאנגחאי לנמל הסחר העיקרי של אגן היאנגצה התחתון, למרות שמעמדה כעיר היה עדיין בתחתית ההיררכיה השלטונית.

חשיבותה של העיר עלתה באופן משמעותי במאה ה-19 כאשר מיקומה בשפך היאנגצה הפך אותה לנמל הסחר המתאים ביותר עם מדינות המערב. בתקופת מלחמת האופיום הראשונה (1839 - 1842) השתלטו כוחות בריטים באופן זמני על העיר. המלחמה הסתיימה בשנת 1842 בחוזה נאנקינג אשר קבע פתיחת נמלי סחר, בהם שאנגחאי, לסחר בינלאומי. מהלך זה הוביל להתפתחות מהירה מאוד של העיר. הבריטים, הצרפתים, האמריקאים והיפנים קיבלו רבעים בעיר להתיישבות ולמסחר בהם הייתה להם זכות לניהול עצמי ולאוטונומיה שיפוטית. הזרים פיתחו את המסחר ואת הבנקאות.

המאה ה-20 וה-21

בשנות העשרים של המאה ה-20, לאחר הכיבוש היפני וההרס שהותיר מאחוריו, החלה העיר להתעורר לחיים. היא הפכה למרכז תרבותי, אומנותי ומרכזי בסין. האופנה בשאנגחאי בלטה בייחודיותה והמודרניות שררה בעיר. העיר אופיינה על ידי חיי לילה מלהיבים. הספרות בשאנגחאי הייתה ייחודית לה, החלו להיכתב שירים, סיפורים קצרים ורומנים. העיר הייתה מושפעת מעברה הקולוניאלי מצד אחד ומהקומוניזם הסיני המתפתח מצד שני ונוצר בה דבר אשר לא היה קיים באף עיר אחרת בסין. היא הייתה מאופיינת על ידי ערב רב של אנשים, סינים, מערביים ותרבויות המשתלבות ביחד לכדי תרבות מיוחדת במינה. עם עלייתו של מאו דזה-דונג והמפלגה הקומוניסטית, החלו אנשי הרוח של שאנגחאי לרדת למחבוא, משום שנחשבו ראקציונרים וקפיטליסטים. הרבה נרדפו כל תקופת מהפכת התרבות והוכרו בתור אנשי תרבות חשובים רק לאחר תקופת שלטונו של מאו בתחילת שנות השמונים.

אקלים

בשאנגחאי קיצים חמים וגשומים וחורפים יבשים וקרירים. הטמפרטורה היומית הממוצעת נעה בין 25 ל-32 מעלות צלזיוס, כשיולי הוא בדרך-כלל החודש החם בשנה. בחודש ינואר, החודש הקר ביותר, הטמפרטורות נעות בין 1 ל-8 מעלות צלזיוס. ממוצע המשקעים השנתי בשאנגחאי עומד על 1,100 מילימטר. יולי הוא החודש הגשום ביותר ודצמבר הוא היבש ביותר. בקיץ ובסתיו ישנן לעיתים סופות טייפון.

אתרים מרכזיים

בין האתרים המרכזיים בעיר ניתן למנות את:

יהדות שאנגחאי

Ohelrachel
סידור ספרדי של בית הכנסת "אהל רחל" בשאנגחאי, 1933

הקהילה היהודית בשאנגחאי נוסדה בשנת 1844. לאחר מלחמת האופיום הראשונה וחתימת חוזה נאנקינג, הסכמי הכניעה הסינית התירו לבריטים ואחרים לפתוח בשאנגחאי תחנות מסחר אקס-טריטוריאליות שיפוטית, ולמעשה אוטונומיה מערבית. אוטונומיה זו משכה סוחרים ותעשיינים. עם הבריטים הגיעו תעשיינים יהודים ממוצא עיראקי ובראשם משפחות עשירות כגון ששון, כדורי, חרדון ואחרות ואיתם יהודים ספרדים שהגיעו מסוריה, עיראק והודו (בדומה לקהילות בהונג קונג ויאנגון). בשנות ה-20 של המאה ה-20 שימש אליהו יצחק חזן כרב קהילת יוצאי בבל בעיר. הגל השני החל לאחר המהפכה הבולשביקית, כשהיהודים ה"לבנים", שהתנגדו למשטר החדש, העדיפו לברוח מזרחה, עשו את דרכם למנצ'וריה הסינית, וחלקם הגיעו לשאנגחאי.

לפני מלחמת העולם הראשונה התרכזו בעיר 400 יהודים מבגדד, 250 יוצאי אירופה ו-50 מיבשת אמריקה. רובם עסקו במסחר, מיעוטם בשירות הדיפלומטי, ברפואה או בחינוך.

בדצמבר 1941, בראשית מלחמתם בבעלות הברית, הפסיקו היפנים את ההגירה לעיר. הם העבירו לשאנגחאי את כל היהודים שהתגוררו או נקלעו ליפן. מספר היהודים הכולל בשאנגחאי הסתכם אז בכ-25,000. לפליטים ניתן סיוע רב, בעיקר מתרומות המשפחות היהודיות המבוססות ומארצות חוץ.[1]

בתקופת מלחמת העולם השנייה הגיעו לשאנגחאי כעשרים אלף פליטים יהודים מגרמניה ואוסטריה, שנמלטו מן השלטון הנאצי. חלקם הגיעו לעיר באמצעות אשרות שהנפיק להם פנג שאן הו, הקונסול הכללי של סין בווינה, שפעל בניגוד להוראות הממונה עליו. הפליטים היהודים התגוררו ברובע הונגקואו, שבשנות מלחמת העולם השנייה הפך ל"גטו שאנגחאי". למרות היות העיר תחת כיבוש יפני מאז 1937, תנועת היהודים לא הוגבלה, אולם תנאי המחיה שלהם היו קשים, על רקע המחסור החמור במזון ובציוד בסיסי וכתוצאה מקושי במציאת מקורות הכנסה. בין הפליטים תלמידים רבים מישיבת מיר שהייתה הישיבה הגדולה היחידה שניצלה מן השואה.

משנודע לנאצים על הריכוז הגדול של יהודים שברחו מארצות הכיבוש הנאצי המתגורר בשאנגחאי, לחצו על בני בריתם היפנים להסגיר לידיהם את אלפי היהודים שנמלטו לסין, אך היפנים סירבו וכך נותרו היהודים בשאנגחאי, עד סוף המלחמה. ב-18 בפברואר 1943 הוקם "אזור מיוחד המיועד לפליטים חסרי מדינה" וכל מי שהגיע לעיר לאחר 1937 צווה לעבור לגור בו בתוך שלושה חודשים. אף שהמקום לא נקרא בשם זה, היה זה גטו. באזור בן ארבעה קילומטרים רבועים שהוקף בגדר תיל, והיה במשטר של עוצר ובו סיירו חיילים יפנים, נדחסו כל אלפי הפליטים היהודים.

שילוב התנאים שנוצר עם כניעת היפנים וסיום המלחמה, הקמת מדינת ישראל וכן מלחמת האזרחים הסינית בין הלאומנים לקומוניסטים, פתח את שערי העיר. יהודים רבים בחרו לעזוב, חלקם לישראל וחלקם למדינות אחרות.

בספטמבר 1948 עלו לישראל צעירי הקהילה מתנועת הנוער בית"ר בשאנגחאי, אשר קיבלו הכשרה באצ"ל, והשתתפו בלחימה מול המצרים בנגב. בדצמבר 1948 בסיוע ארגון הג'וינט נחכרה הספינה "וסטור ויקטורי", שהפליגה משאנגחאי לישראל ועל סיפונה 852 יהודים. בדרכה לישראל עצרה הספינה במרסיי, שם עלו הנוסעים על הספינה הישראלית "נגבה", והגיעו לנמל חיפה בפברואר 1949. זמן לא רב לאחר מכן עלו באותה דרך יהודים משאנגחאי, טינצין, חרבין ופקינג. עם הקמתה של הרפובליקה העממית של סין בראשות מאו דזה דונג ב-1949, עזבו רוב היהודים את שאנגחאי.

ב-1954, בעקבות פיתוח העיר שאנגחאי, נהרס בית הכנסת האשכנזי שבעיר וממשלת סין הקומוניסטית, העבירה באמצעות הקונסוליות בשווייץ, כספים בשווי בית הכנסת ההרוס לבניית בית כנסת חדש בישראל. עיריית תל אביב תרמה חלקת אדמה בשיכון שאנגחאי (בקרבת רמת החייל) שבו התגוררו יוצאי שאנגחאי, אשר היגרו לסין מרוסיה ב-1917 בעקבות המהפכה הרוסית ובעקבות אירועים נוספים בברית המועצות שלפני מלחמת העולם השנייה.[2] בסיוע תרומות נוספות של יוצאי סין, הוקם ב-1962, בית הכנסת האשכנזי "יוצאי שאנגחאי", לזכר הקהילות היהודיות בסין.

כיום מתגוררים בשאנגחאי כ-2,000 יהודים רובם אנשי עסקים, דיפלומטים וסטודנטים, המקבלים שירותי דת וקהילה מבית חב"ד המקומי, המתפעל גם מסעדה. בשנים האחרונות קמה בשאנגחאי קהילה ספרדית צעירה המקיימת ארוחות שבת ופעילויות חברתיות לציבור המקומי ולישראלים השוהים במקום. ברובע בו היה גטו שאנגחאי נפתח ב-1999 מחדש בית הכנסת "אהל רחל" ולידו מוזיאון וחדר הקרנה המתארים את חיי היהודים בעיר.

ערים תאומות

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ קהילת יהודי שנגחאי, מאגרי המידע הפתוחים של מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות. 17-4-2019
  2. ^ תל אביב 100 האנציקלופדיה העירונית - שיכון שנגחאי
2006 בספורט

ערך מורחב – 2006

אוניברסיטת אדינבורו

אוניברסיטת אדינבורו (באנגלית: University of Edinburgh), אשר נוסדה בשנת 1583, היא אוניברסיטת מחקר ציבורית סקוטית הממוקמת בעיר אדינבורו, בירת סקוטלנד. אתר האוניברסיטה ממוקם עמוק בתוך מרקם העיר העתיקה, ונבחר על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

במאה ה-18 אוניברסיטת אדינבורו הייתה המרכז המוביל של הנאורות האירופית (ההשכלה הסקוטית), ונחשבה לאחת האוניברסיטאות העיקריות של היבשת. היא זכתה אז לכינוי "אתונה של הצפון". בין בוגרי האוניברסיטה ניתן למצוא את הביולוג צ'ארלס דרווין, הפילוסוף דייוויד יום, ממציא הטלפון אלכסנדר גרהאם בל והסופר ארתור קונן דויל.

אוניברסיטת אדינבורו מקבלת כ-50,000 פניות בכל שנה, מה שממקם אותה במקום הרביעי בבריטניה כאוניברסיטה הפופולרית ביותר בהיקף הפונים. בשנת 2015 דורגה האוניברסיטה במקום השישי בבריטניה ובמקום ה-47 בעולם בדירוג שאנגחאי. לפי דירוג QS של אוניברסיטאות בעולם היא מדורגת שישית בממלכה המאוחדת, ובמקום ה-21 בעולם.הקמת האוניברסיטה מיוחסת לבישוף רוברט ריד מקתדרלת סנט מגנוס, שהוריש סכום כסף נכבד בשנת 1558, אשר עזר להקמתה מאוחר יותר. האוניברסיטה הוקמה על בסיס אמנה מלכותית שהעניק ג'יימס הראשון, מלך אנגליה ב-1582.

אוניברסיטת בר-אילן

אוניברסיטת בר-אילן היא אוניברסיטה ציבורית שמרכזה ברמת גן, מהגדולות בישראל, עם כ-19,000 סטודנטים (נכון ל-2019). היא נוסדה בשנת 1955, ונקראה על-שם הרב מאיר בר-אילן, ממנהיגי הציונות הדתית.

יותר מ-20 פרסי ישראל הוענקו במשך השנים לחוקרי האוניברסיטה בתחומי היהדות, החינוך, הספרות, החברה והמשפט. פרסים בין-לאומיים ומענקי מחקר רבים הוענקו לחוקרים בתחומי הרפואה, הכימיה, הפיזיקה, הסייבר ומדעי המחשב. הפקולטה למדעי היהדות של בר-אילן היא הגדולה מסוגה בעולם האקדמי. פרויקט השו"ת הוא מהישגיה הבולטים. בדירוג שאנגחאי היא נמצאת במקום החמישי-שישי בין האוניברסיטאות בישראל ובין המקומות ה401 ל-500 בעולם ובדירוג Times Higher Education היא נמצאת בין המקום ה-501 ל-600 בעולם ובמקום ה57 באסיה.

אוניברסיטת המדינה של אוהיו

אוניברסיטת המדינה של אוהיו (באנגלית: Ohio State University) היא אוניברסיטה ציבורית באוהיו שבארצות הברית. האוניברסיטה נוסדה ב-1870 והיא מהאוניברסיטאות הגדולות ביותר בארצות הברית עם מעל 66,000 סטודנטים ב-2016. לפי דירוג שאנגחאי למוסדות האקדמאים הטובים ביותר נמצאת האוניברסיטה במקום ה-42 בארצות הברית וה-79 בעולם.

אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס

אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס (באנגלית: Washington University in St. Louis) היא אוניברסיטת מחקר פרטית הממוקמת בסנט לואיס, מיזורי, ארצות הברית. מוסד הלימודים הוקם בשנת 1853 על ידי ויליאם גרינליף אליוט וואיימן קראו. הוא נקרא בתחילה "סמינר אליוט" (Eliot Seminary) ובשנת 1857 שונה השם ל"אוניברסיטת וושינגטון" לכבודו של נשיא ארצות הברית הראשון, ג'ורג' וושינגטון.

האוניברסיטה נמנית עם מוסדות הלימוד והמחקר המובילים בעולם. ב-2019 דורגה האוניברסיטה כ-22 בעולם, לפי הדירוג האקדמי של האוניברסיטאות בעולם על ידי אוניברסיטת ג'יאו טונג שאנגחאי. היא מושכת סטודנטים מכל רחבי ארצות הברית ומלמעלה ממאה מדינות ברחבי העולם. יותר מ-14,000 סטודנטים לומדים במקום לתארים שונים.

אוניברסיטת פלורידה

אוניברסיטת פלורידה (באנגלית: University of Florida) היא אוניברסיטה ציבורית בפלורידה שבארצות הברית (יש להבחין בינה ובין אוניברסיטת המדינה של פלורידה). האוניברסיטה נוסדה ב-1906 ולומדים בה כ-50,000 סטודנטים. נכון לנובמבר 2017 מדורגת האוניברסיטה במקום ה-88 בדירוג שאנגחאי, במקום ה-143 בדירוג אוניברסיטאות בעולם של Times Higher Education ובמקום ה-178 בדירוג QS של אוניברסיטאות בעולם.

אליפות העולם בשחייה 2011

אליפות העולם הארבע עשרה בשחייה נערכה בשאנגחאי, סין, ב-16 ביולי - 31 ביולי 2011. האליפות כללה את חמשת המקצועות האולימפיים: שחייה, קפיצה למים, שחייה צורנית, כדורמים, ושחייה במים פתוחים, בהשתתפות 2220 ספורטאים מ-181 מדינות.

לראשונה נוספה לאליפות תחרות קבוצתית המשלבת אישה ו-2 גברים, במסגרת ענף השחייה במים פתוחים.

ארצות הברית (ארצות הברית) ניצחה באליפות עם 17 מדליות זהב ו-32 מדליות בסך הכל, לפני סין (הרפובליקה העממית של סין) עם 15 מדליות זהב ו-36 מדליות בסך הכל ורוסיה (רוסיה) עם 8 מדליות זהב 7 מהן בשחייה צורנית ובסך הכל 18 מדליות.

בייג'ינג

בֵּייְגִ'ינְג (או פקינג; כתב סיני: 北京, פין-יין: Běijīng ‏- IPA: [pe᷇ɪt͡ɕi̋ŋ] (מידע • עזרה); הגייה מקורבת: בֵּיְצִ'ינְג) היא מחוז עירוני ובירת הרפובליקה העממית של סין. העיר נמצאת בחלקה הצפוני של סין ומכאן, הפירוש המילולי של שמה: "בירה צפונית". בייג'ינג נחשבת לאחת מהערים הגדולות בעולם, ובשנת 2010 מנתה אוכלוסיית העיר 19,612,368 תושבים. המטרופולין שלה נשלטת כעירייה, ישירות על ידי הממשלה הלאומית, ומכילה 14 מחוזות עירוניים ופרבריים, ושני מחוזות כפריים. מסביב לכל המחוז העירוני של בייג'ינג נמצא מחוז חביי, למעט בדרום מזרח, שם נמצא המחוז העירוני של טיינג'ין.

בייג'ינג היא העיר השנייה ברפובליקה העממית של סין במספר תושביה (אחרי שאנגחאי), ואחד ממרכזי המסחר (לצד שאנגחאי והונג קונג), והמרכז השלטוני, התרבותי והמנהלי של הרפובליקה העממית של סין. העיר היא המטה של רוב החברות הממשלתיות הגדולות ביותר בסין, וכן מרכז עיקרי לכבישים הארציים ולכבישים מהירים. מגיעים אליה קווי רכבת רגילה וכן קווי רכבת מהירה. נמל התעופה הבינלאומי של בייג'ינג הוא נמל התעופה השני בגודלו בתנועת נוסעים בעולם.

ההיסטוריה של העיר, מתוארכת כבר ללפני שלושת אלפים שנה, בייג'ינג היא הבירה הרביעית במספר של סין, והמרכז הפוליטי של המדינה במהלך 700 השנים האחרונות. העיר ידועה בשל ארמונותיה המפוארים, מקדשיה, גניה, קברים מפורסמים, חומות ושערים, ובאוצרות האמנות שלה. האוניברסיטאות בעיר, הפכו אותה למרכז התרבות והאמנות בסין, רק כמה ערים בעולם היו המרכז הפוליטי והתרבותי של אזור כה עצום לכל כך הרבה זמן.

בתחילת המאה ה-21 חלה האצה כלכלית משמעותית בעיר והיא התחזקה במעמדה כמוקד כלכלה עולמי. בבייג'ינג 14 מתוך 100 החברות המובילות בעולם (על פי דירוג Fortune500). בנוסף ב-2016 עקפה את ניו-יורק והייתה לעיר המשכנת את מספר המיליארדרים הגדול בעולם.

דירוג אקדמי של אוניברסיטאות בעולם

דירוג אקדמי של אוניברסיטאות בעולם (באנגלית: Academic Ranking of World Universities‏; בר"ת ARWU), ידוע אף בכינוי "דירוג שאנגחאי" (Shanghai ranking), הוא מדד המשווה איכות מוסדות אקדמיים המתפרסם אחת לשנה בעריכת אוניברסיטת ג'יאו טונג שאנגחאי. זהו אחד משני הדירוגים האקדמיים הבולטים של אוניברסיטאות, לצד הדירוג המתפרסם על ידי הירחון Times Higher Education בלונדון. הדירוג משווה 1200 מוסדות להשכלה גבוהה ברחבי תבל בהתאם לנוסחה המשקללת את מספר הבוגרים שזכו בפרס נובל ובמדליית פילדס (10 אחוז), אנשי סגל שזכו בפרס נובל ובמדליית פילדס (20 אחוז), חוקרים שפרסמו מאמרים המצוטטים בהרחבה ב-21 קטגוריות שונות (20 אחוז), מאמרים של אנשי סגל שפורסמו בירחונים Nature ו-Science‏ (20 אחוז), דרוג מאמרים במאגרי המידע Science Citation Index ו-Social Sciences Citation Index‏ (20 אחוז) וכן ביצועים אקדמיים של המוסד בממוצע לנפש (על פי המדדים מעלה) (10 אחוז). שיטת דירוג זו פורסמה לראשונה על ידי החוקרים ליו וצ'נג בשנת 2004‏.

בנוסף לדירוג זה, ידועים שני דירוגים נוספים של אוניברסיטאות בעולם:

דירוג אוניברסיטאות בעולם של Times Higher Education

דירוג QS של אוניברסיטאות בעולם

האלק (כדורגלן)

ז'יבאנילדו ויירה דה סואוזה (בפורטוגזית: Givanildo Vieira de Souza; ‏נולד ב־25 ביולי 1986), הידוע יותר בשם האלק (באנגלית: Hulk) הוא כדורגלן ברזילאי המשחק בעמדת החלוץ בשאנגחאי SIPG ובנבחרת ברזיל.

הרפובליקה העממית של סין

הרפובליקה העממית של סין (בסינית מפושטת: 中华人民共和国, בפין-יין: Zhōnghuá Rénmín Gònghéguó; קרויה בקיצור סין העממית או רק סין) היא המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם, אשר מונה למעלה ממיליארד וארבע מאות מיליון תושבים (נכון לחודש מרץ 2018). והיא המדינה הרביעית בשטחה בעולם. סין נמצאת במזרח אסיה, וגובלת עם 14 מדינות: קוריאה הצפונית, רוסיה, מונגוליה, קזחסטן, קירגיזסטן, טג'יקיסטן, אפגניסטן, פקיסטן, הודו, נפאל, בהוטן, מיאנמר (בורמה), לאוס ווייטנאם. הרפובליקה העממית של סין הוקמה בשנת 1949. מאז, היא טוענת לבעלות על האי טאיוואן וכן מספר איים נוספים, הנמצאים בשליטת טאיוואן, אשר מכנה עצמה הרפובליקה הסינית. המונח "סין היבשתית" מבדיל בין שתי המדינות.

המשטר הסיני הוא משטר חד-מפלגתי הנשלט על ידי המפלגה הקומוניסטית של סין. זאת אף על פי שרוב החוקרים לא מגדירים אותו כמשטר קומוניסטי או סוציאליסטי. התאגדויות הנחשבות סכנה עבור המשטר, כגון הפאלון גונג ותנועות לשחרור טיבט, נרדפות על ידי השלטונות, ומחבריהן נמנעות לעיתים תכופות זכויות האדם. בשנת 2018 סימן דו"ח החירות המקוונת של Freedom House את סין כמובילה עולמית במודל שלטון טוטליטרי עדכני, אותו מאמצות מדינות נוספות שמנסות להתקרב לסין.

כלכלת סין, נכון לשנת 2018, היא השנייה בגדלה בעולם. למרות זאת, סין אינה חברה בארגון המדינות המתועשות הן משום שהתמ"ג לנפש שלה נמוך בהשוואה למדינות המפותחות והן מסיבות פוליטיות אחרות. כמדינה בעלת נשק גרעיני באופן רשמי, לסין הצבא הגדול בעולם מבחינת כוח אדם, ונכון לשנת 2015 היא המדינה השנייה מבחינת גודל תקציב הביטחון שלה, אחרי ארצות הברית.

יאו מינג

זהו שם סיני; שם המשפחה הוא יאו. יאו מינג (בסינית: 姚明, בפין-יין Yáo Míng; נולד ב-12 בספטמבר 1980) הוא כדורסלן עבר סיני ששיחק בקבוצת יוסטון רוקטס ובנבחרת סין בעמדת הסנטר. באפריל 2016 הוכרז כי נבחר להיכלל בהיכל התהילה של הכדורסל, והוא הוצג כחבר בו בספטמבר 2016.יאו נולד בעיר שאנגחאי. כילד החל לשחק במועדון המקומי, שאנגחאי שארקס. בשנת 1997 הצטרף לקבוצה הבוגרת, במדיה שיחק במשך חמש שנים. לאחר שהיה שותף לזכייתה של קבוצתו באליפות סין ב-2002, נבחר על ידי יוסטון רוקטס במקום הראשון בדראפט ה-NBA. הקריירה שלו נקטעה פעמים רבות עקב פציעות קשות, שאילצו אותו לפרוש ממשחק בשלב מוקדם, בשנת 2011.

הוא השתתף עם נבחרת סין בשלוש אולימפיאדות ובשתי אליפויות עולם. הוא הוביל את נבחרתו לרבע הגמר באולימפיאדת אתונה ובאולימפיאדת בייג'ינג. כיום הוא יו"ר האיגוד הסיני בכדורסל.

כ"ו באב

כ"ו באב הוא היום העשרים ושישה בחודש האחד עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ושישה בחודש החמישי

למניין החודשים מניסן. כ"ו באב לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בהז".

ניקולא אנלקה

ניקולא סבסטיאן אנלקה (בצרפתית: Nicolas Sebastien Anelka; נולד ב-14 במרץ 1979 בוורסאיי) הוא כדורגלן עבר צרפתי, ששיחק בעמדת החלוץ. לאורך הקריירה שלו, במהלכה שיחק בקבוצות רבות, נבחר אנלקה פעמיים לנבחרת העונה בפרמייר ליג וזכה בתואר הכדורגלן הצעיר של השנה בליגה האנגלית ב-1999. הוא שיחק גם בנבחרת צרפת עד שנת 2010, עמה השתתף בשתי אליפויות אירופה.

צ'ונגצ'ינג

צ'וֹנְגצִ'ינְג (בסינית: 重庆市, בפין-יין: Chóngqìng) הוא מחוז עירוני בדרום-מערב סין, מזרחית לסצ'ואן. המחוז חולק גבולות עם מחוזות שאאנשי, הונאן וגיז'ואו. עם שטח של כ-82,400 קילומטר רבוע, עשויה צ'ונגצ'ינג להיחשב כעירייה בעלת השטח הגדול בעולם, אך נתון זה מטעה כיוון ששטחה המחולק לארבעים נפות, כולל בתוכו אזורים כפריים רבים ורק חלק קטן ממנו עירוני. מספר התושבים הכולל הוא כ-31 מיליון, מתוכם כשלושה מיליון בעיר עצמה, ועוד כאחד עשר מיליון בשטח אורבני.

העיר מהווה מרכז תעשייתי חשוב בדרום מערב סין. לנהר יאנגצה העובר במחוז, ולסכר שלושת הערוצים שנבנה בו, חלק חשוב בהתפתחות התעשייה בעיר. הסכר תרם לאספקת חשמל סדירה וזולה וכן להסדרת תנועת אוניות מטען בחלק זה של הנהר, המאפשרת סחר בינלאומי דרך ים סין המזרחי. יש לעיר כלכלה מגוונת עם תעשיות מרכזיות בתחום המזון המעובד, ייצור הרכב, כימיקלים, טקסטיל, מכונות ואלקטרוניקה. זהו גם האזור הגדול ביותר לייצור אופנועים בסין.בשלבי בנייה המתקדמים נמצא מרכז הסחר העולמי צ'ונגצ'ינג הצפוי להגיע לגובה של 468 מ'.

בעבר הייתה צ'ונג-צ'ינג חלק ממחוז סצ'ואן, אך ב-1997 קיבלה העיר מעמד של מחוז עירוני, תחת ניהול ישיר של הממשל המרכזי, בדומה לבייג'ינג, שאנגחאי, וטיינג'ין. במהלך מלחמת סין-יפן השנייה מ -1937 עד 1945, היא הותקפה בכבדות על ידי חיל האוויר היפני.

בשנים 2007-2012 בו שילאי היה ראש העיר. במרץ 2012 הוא הואשם ברצח ולאחר המשפט קיבל מאסר עולם.

צ'ינגדאו

צ'ינגדאו (במנדרינית תקנית: 青島, בפין-יין: Qīngdǎo, מילולית "אי ירוק") היא תת-מחוז עירוני בחצי אי שאנדונג שבמחוז שאנדונג ועיר נמל במזרח סין.

העיר שוכנת לחופי הים הצהוב ומפרץ בוחאי. רוב העיר מכוסה גבעות ולאורך הים חופי רחצה רבים. העיר היא מרכז עסקים גדול שכלכלתה גדלה במהירות. הנמל שבעיר נחשב לאחד הנמלים הגדולים והעשירים ביותר במזרח סין.

בשנת 1898 קיבלה הקיסרות הגרמנית לידיה את צ'ינגדאו לתשעים ותשע שנים. הגרמנים כינו את העיר צינגטאו. הם החזיקו בעיר עד 1914. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה כבשה יפן, שהייתה חלק ממדינות ההסכמה, את העיר לאחר המצור על צ'ינגדאו. במשך הזמן בו שלטו בעיר פיתחו הגרמנים תשתית תעשייתית נרחבת, שכללה הקמת מערכת חינוך, תאורת חשמל, מסילת רכבת וכו'. ההשפעות הגרמניות מורגשות מאוד בעיר, והסינים מתפארים בגרמניה הקטנה שלהם.

מדי שנה מתקיים בעיר פסטיבל הבירה. מבשלת צינגטאו, שנוסדה בצ'ינגדאו ב-1903 על ידי גרמנים, היא בעלת שם עולמי.

בשנת 2008 אירחה צ'ינגדאו את תחרויות השיט של אולימפיאדת בייג'ינג. ב-2018 העיר אירחה את מנהיגי מדינות ארגון שאנגחאי לשיתוף פעולה בפסגה משותפת שנערכה בעיר.

בעיר ממוקמים המטות הראשיים של חברות הענק הסיניות Hisense לאלקטרוניקה ו-Hăiěr‏ (האייר, 海尔) למוצרי חשמל.

צונג-דאו לי

זהו שם סיני; שם המשפחה הוא לי. צונג-דאו לי (בכתב סיני: 李政道; בפין-יין: Lǐ Zhèngdào; נולד ב-24 בנובמבר 1926) הוא פיזיקאי אמריקאי, יליד סין. ב-1957, בגיל 31, קיבל יחד עם צ'ן-נינג יאנג פרס נובל לפיזיקה על עבודתם בנושא אי שימור הזוגיות של הכוח הגרעיני החלש. החל משנת 1953 לימד באוניברסיטת קולומביה עד לפרישתו ב-2012.

לי היה מהצעירים ביותר שקיבלו את פרס נובל, צעירים ממנו היו רק ויליאם לורנס בראג (בגיל 25) וורנר הייזנברג (בגיל 30). לי ויאנג היו הסינים הראשונים שזכו בפרס נובל.

קרלוס טבס

קרלוס אלברטו מרטינס טבס (בספרדית: Carlos Alberto Martínez Tévez; נולד ב-5 בפברואר 1984 בסיודדלה שבמחוז בואנוס איירס, ארגנטינה) הוא כדורגלן נבחרת ארגנטינה ובוקה ג'וניורס. טבס זכה להיות מושווה לדייגו מראדונה בזכות יכולתו הגבוהה, העובדה ששיחק בבוקה ג'וניורס וכן בשל מבנה גופו הנמוך והחסון.

הוא מכונה בין היתר קרליטוס ואל אפאצ'ה (El Apache) כיוון שגדל בשכונת המצוקה אפאצ'ה.

ריצת 1500 מטר

ריצת 1500 מטר היא ענף באתלטיקה המשתייך לקבוצת הריצות למרחקים בינוניים. מרחק הריצה, 1,500 מטר, הדומה לריצת מייל שהתפתחה במדינות דוברות האנגלית, נמשך על פני שלוש הקפות ושלושה רבעים של האצטדיון, כשהריצה נפתחת כ-7 מטר לערך לפני הקשת והרצים מזנקים בדבוקה אחת. לעיתים קרובות הגורם המכריע בריצת 1500 מטר הוא הטקטיקה שהרצים נוקטים בה, כשריצות רבות מוכרעות רק במטרים האחרונים.

בעת החדשה הפכה ריצת 1500 מטר במידה רבה למרוץ מתמשך, כשהממוצע עומד על פחות מ-55 שניות להקפה, שקבע לראשונה שיאן העולם הישאם אל גרוז' ממרוקו בשנת 1998 ברומא. לשם השגת מהירות זו דרושות תכונות אירוביות, צעדים ארוכים וקלילות בריצה. במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20, שלטה בריטניה בענף זה, אולם בשנות ה-90 עברה הדומיננטיות ליבשת אפריקה, ורצים מהמדינות מרוקו, קניה ואלג'יריה החלו לזכות בתחרויות בינלאומיות, לרבות המשחקים האולימפיים.

הערים הגדולות בעולם: ערים המונות לפחות חמישה מיליון תושבים
20,000,000+ שאנגחאי • בייג'ינגסאו פאולוניו דלהי קו הרקיע של שאנגחאי
10,000,000+ קראצ'ילאגוסאיסטנבולטוקיומומבאימוסקבהגואנגג'ואופריזשנג'ןסוג'ואוקינשאסהקהירג'קרטהלאהורצ'נגדו
5,000,000+ סיאולמקסיקו סיטילונדוןלימהדאקהניו יורקבנגלורבנגקוקדונגגוואןצ'ונגצ'ינגנאנג'ינגטהראןשן-יאנגבוגוטההו צ'י מין סיטיהונג קונגבגדאדצ'נאיצ'אנגשהווהאןטיינג'יןהיידראבאדהאנויפייסלאבאדריו דה ז'ניירופושאן • דזון-יי • סנטיאגו דה צ'ילהריאדאחמדאבאדשאנטואוסנקט פטרבורגח'רטוםאיבדאןאנקרהג'ינאןהאנגג'ואוהאנדאןיאנגון

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.