רסן

רֶסֶן (גם ראשיית רכיבה) הוא שם של ראשייה (רתמה) שקושרים לראשה של בהמת רכיבה כך שהרוכב יוכל לשלוט בתנועתה. הרסן נועד לכבול את המתג בפי הסוס. חלק בלתי נפרד מהרסן הם המושכות שמחוברות למתג ובעזרתן הרוכב שולט בחיה.

Hunt bridle head
סוס עם רסן

מטרת הרסן

השימוש ברסן נועד לשרת מספר מטרות, בהן:

  • אפשרות לבלום את הבהמה במקרה שהיא מאבדת שליטה.
  • אפשרות לכוון את הבהמה במקרה שהיא סוטה מהכיוון הרצוי.

חלק מהרסנים כוללים מכסי עיניים שנועדו להבטיח שהבהמה תשמור על מבט מרוכז קדימה לאורך כל הרכיבה. רסנים אחרים לוחצים על השפה והלסת של הבהמה וכך מונעים ממנה לפתוח את הפה למטרות לא רצויות. כמו כן ישנם רסנים שניתן לקשור אותם לאוכף כך שהבהמה לא תוכל להרכין את ראשה יותר מדי. רסנים כאלו מיועדים בעיקר עבור סוסים שעליהם רוכבים ילדים קטנים החסרים את הכוח הפיזי להרים את ראשה של הבהמה.

הרסן עשוי בדרך כלל מפלדת אל חלד.

אטאנאס קוסטוב

ד"ר אטאנאס קוסטוב (בבולגרית: Атанас Костов‏; 1900, רסן, האימפריה העות'מאנית - 1961, סופיה, הרפובליקה העממית של בולגריה ) היה רופא בולגרי אשר זכה לעיטור חסיד אומות העולם על שהציל רופאים יהודים ובני משפחותיהם במהלך מלחמת העולם השנייה.

אמילי דייוויסון

אמילי ויילדינג דייוויסון (באנגלית: Emily Wilding Davison;‏ 11 באוקטובר 1872 – 8 ביוני 1913) הייתה מורה ופעילה בתנועה הסופרג'יסטית בבריטניה.

דייוויסון הצטרפה לארגון זכויות נשים "האיגוד הסוציאלי-פוליטי לנשים" (WSPU) תחת הנהגתה של אמלין פנקהרסט. היא הייתה חברה מיליטנטית בארגון, נעצרה לעיתים תכופות ונאסרה תשע פעמים. במהלך מאסריה נהגה לשבות רעב ואולצה לעבור הזנה בכפייה ארבעים ותשע פעמים.

ב-4 ביוני 1913 חדרה למסלול מרוץ סוסים בדרבי באפסום ונרמסה תחת סוסו הדוהר של מלך בריטניה, ג'ורג' החמישי. בעקבות התאונה סבלה מפגיעות חמורות אשר הובילו למותה ארבעה ימים מאוחר יותר. ישנה מחלוקת האם דייוויסון נכנסה למסלול בכוונה להתאבד או במטרה לתלות את דגל התנועה הסופרג'יסטית על רסן הסוס.

אנדריי ליאפצ'ב

אנדריי טאסב לִיַאפְּצֶ'ב (בבולגרית: Андрей Тасев Ляпчев;‏ 12 בדצמבר 1866, רסן, מקדוניה, האימפריה העות'מאנית – 6 בנובמבר 1933, סופיה, ממלכת בולגריה), היה פוליטיקאי בולגרי, אשר כיהן במספר תפקידי שרים בממשלות בולגריה וכן כראש ממשלת בולגריה מטעם הברית הדמוקרטית הבולגרית.

אשור (דמות מקראית)

אַשּׁוּר, דמות מקראית, מוזכר במקרא כאחד מבניו של שם בן נח, ושממנו התפתחה האומה והממלכה האשורית. המקרא אינו ממשיך לסקור את צאצאיו של אשור והוא עובר לסקירת שאר משפחתו - צאצאי שם.

על פי המקרא, אשור נולד לשם בתקופה שלאחר המבול, בין השנים 2103 לפנה"ס עד 1602 לפנה"ס, לפי התיארוך המקראי.ישנו איזכור נוסף בתנ"ך לגבי אשור, בעת סקירת צאצאי חם בן נח.

אולם לא ניתן להסיק בצורה חד משמעית האם אשור הוא זה שיצא מארצו של נמרוד ובנה את כל הערים האלה, או שנמרוד יצא מארצו לארץ אשור ובנה את אותם הערים. בפרשנות המסורתית למשל, רש"י נוקט כמובא במדרש "כיון שראה אשור את בניו שומעין לנמרוד ומורדין במקום (כינוי לה') לבנות המגדל יצא מתוכם" (רש"י בפירושו למקרא). אולם הרמב"ן מפרש את המשך הפסוק על נמרוד, "במלכו עליה... יצא אל אשור, כי אשור מבני שם היה, ....ולכך תקרא ארץ אשור "ארץ נמרוד"." (הרמב"ן בפירושו למקרא).

עם זאת, במקורות הארכאולוגיים מתארכים את יישובם של הערים הללו לקראת 5,000 לפנה"ס. ואת ראשית ביסוס הממלכה לקראת 2500 לפנה"ס. ראו בהרחבה בערך ממלכת אשור.

ברון מורדו

ברון מורדו (באנגלית: Baron Mordo) היה דמות בדיונית של נבל-על שהופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Strange Tales #111 מאוגוסט 1963 בכתיבתו של סטן לי ובאיורו של סטיב דיטקו. מורדו הוא אויבו המושבע של דוקטור סטריינג'.

ברון מורדו הוא האלטר אגו של ברון קארל אמדיאוס מורדו, אציל מטרנסילבניה שהפך לתלמידו של המכשף הטיבטי שנודע בכינוי "העתיק". כאשר מורדו זמם להרוג את מורו, השמועה הגיעה לאוזניו של הנוירוכירורג ד"ר סטיבן סטריינג', שביקר את העתיק כדי שירפא את ידיו הפגועות כתוצאה מתאונת דרכים. הדבר אילץ את מורדו להטיל כשפי רסן על סטריינג' כדי למנוע ממנו להזהיר את העתיק או לתקוף את מורדו. כשסטריינג' הסכים לקבל את הדרכתו של העתיק בדרכי הקסם, זה האחרון שיחרר אותו מאותם כשפים מאחר שהיה מודע לכך שמורדו הטיל אותו וחזה מראש בשחיתות שכילתה את ליבו. לבסוף, מורדו הוגלה בידי העתיק.

יכולותיו של מורדו היו דומות לאלה של סטריינג', אולם הוא היה מיומן במיוחד בהקרנה אסטראלית והיפנוזה, כמו גם במגנטיזם חייתי. הוא לא חשש להשתמש בקסם שחור כדי לזמן שדים - דבר שסטריינג' לא היה מאומן לעשות - אך ברוב המקרים, הטלת הכשפים נכשלה ופגעה במכוון במורדו. מורדו שימש כאנטגוניסט עיקרי בחוברות של דוקטור סטריינג'. בין היתר, הוא שלח את צורתו האסטראלית למשרתו של העתיק כדי שזה ירעיל את מזונו, בתקווה שהזקן יחשוף בפניו את סודות הקסם. אולם, סטריינג' הערים עליו לחזור לגופו הגשמי לאחר שהתעמת איתו במישור האסטראלי, ובכך שבר את אחיזתו במשרת. בנוסף, הוא התחזה לאציל בשם סר קלייב בנטלי ולכד את סטריינג' על ידי כך שסימם ושיתק אותו, אך סטריינג' השתמש ביכולותיו המנטליות כדי לקרוא לעזרה. הוא התנגד נחרצות לאימונים שאותם העביר העתיק לסטריינג', והניח לו מספר מלכודות כדי לתעתע בו.

לאחר שהוגלה ממחוזו של העתיק, מורדו ערך עסקה עם אדונו החדש, השד דורמאמו, כדי לרכוש כוח עצום ולהביס את דוקטור סטריינג' אחת ולתמיד. לאחר מספר ניסיונות כושלים להילחם נגד סטריינג', מורדו הוגלה מכדור הארץ בידי דורמאמו. אולם, מורדו חזר מגלותו והמשיך להתעמר בסטריינג' כאשר מצא את ספר הכשפים של קוליוסטרו ונאבק בסטריינג' בפריז של המאה ה-18.

מאוחר יותר, נדמה היה שמורדו שינה את צו מצפונו. הוא מכר את נשמתו למפיסטו ולשטניש תמורת כוח, מתוך אמונה שסטריינג' יציל אותו. הם גם לחם בדורמאמו כדי להגן על כדור הארץ. כאשר הובס, הוא העמיד פנים שהוא חובר לצד דורמאמו, ואז הצטרף לישות האנרגטית אומאר כדי להביס את דורמאמו באופן סופי.כתוצאה מהשימוש ארוך הטווח בקסם שחור, מורדו חלה במחלת הסרטן וויתר על חיי הרוע לפני מותו. אולם, בהמשך הוא חזר לחיים. הוא חובר לענק האדום, טראקס וכריש-נמר כדי להקים את "האופנדרס", קבוצת נבלי-על שמקבילה לקבוצת דפנדרס. הוא גם הופיע בחוברות אקס פקטור חקירות, בהן חטף את אביה הפוליטיקאי של מונט סנט קרוז כדי להוביל אותה למלכודת.גופתו נתגלתה בידי קאנג הכובש בברזיל בחיפושיו אחר גרזן מיסטי אשר היה שייך בעבר לתור. מאוחר יותר, מורדו הוקם לתחייה בידי דורמאמו וכוחותיו הועצמו, והוא נשלח להרוג את דוקטור סטריינג'.את דמותו של ברון מורדו גילם השחקן צ'יווטל אגיופור בעיבוד קולנועי של דוקטור סטריינג', כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול.

גבון

הרפובליקה הגבונית (בצרפתית: République Gabonaise) היא מדינה במערב מרכז אפריקה. היא גובלת בגינאה המשוונית וקמרון בצפון, הרפובליקה של קונגו במזרח ובדרום ומפרץ גינאה במערב. אוכלוסייתה מונה כ-1.7 מיליון בני אדם.

המפרי בוגרט

המפרי דפורסט בוגרט (באנגלית: Humphrey DeForest Bogart;‏ 25 בדצמבר 1899 – 14 בינואר 1957) היה שחקן קולנוע אמריקאי בעל מעמד מיתי שנותר גם שנים רבות לאחר מותו. בשנת 1999 הכריז מכון הקולנוע של ארצות הברית כי בוגרט הוא "גדול שחקני הקולנוע של כל הזמנים".

בוגרט שיחק דמויות חכמות, אמיצות, קשוחות, ציניות, ולעיתים חסרות רסן, החיות בעולם מושחת, אך שומרות על קוד מוסרי פנימי. בין תפקידיו הטובים ביותר נמנו דמויות שפגמים וחולשות באישיותן מובילות אותן לאבדון. סרטיו הידועים ביותר הם "הנץ ממלטה" (1941), "קזבלנקה" (1942), "התרדמה הגדולה" (1946), "האוצר מסיירה מדרה" (1948), "קי לארגו" (1948), "מלכה אפריקאית" (1951) (התפקיד עבורו זכה בפרס האוסקר כ"שחקן הטוב ביותר") ו"המרד על הקיין" (1954). בסך הכול הופיע ב-75 סרטי קולנוע.

גם מחוץ לארצות הברית נחשב בוגרט לדמות נערצת. שחקנים צרפתים כז'אן-פול בלמונדו הושפעו עמוקות מעבודתו. בסרט "עד כלות הנשימה", שהיה אולי עבודתו הידועה ביותר של הבמאי ז'אן-לוק גודאר, הגיבור מישל מעריץ את אישיותו של בוגרט ומחקה חלק ממחוותיו הידועות בדרך שהיא בעת ובעונה אחת נוגעת ללב ואבסורדית. הבמאי פרנסואה טריפו, במאי נוסף מן "הגל החדש" בקולנוע הצרפתי, ביים את "ירו בפסנתרן" (Tirez sur le pianiste), מחווה נוספת לבוגרט. כוכב הסרטים ההודי אשוק קומאר ציין כי ההשפעה המכרעת על משחקו היא השפעתו של בוגרט.

בוגרט שומר על מעמד בכורה אף במולדתו. אחד המחזות הפופולריים של וודי אלן "שחק אותה סם" הוא על אדם צעיר המאוהב בהילה של בוגרט, ובעת ובעונה אחת מאויים ממנה. הכותרת מתייחסת לציטוט (מוטעה) מן הסרט "קזבלנקה". בשנת 1997 הוציאה ארצות הברית בול דואר לזכרו של בוגרט. מעמדו של בוגרט בפנתיאון של הוליווד ודאי היה מפתיע את צופי הקולנוע בשנות העשרים והשלושים, שהכירו את בוגרט כשחקן בינוני במחזות בברודוויי ובסרטי "סוג ב'" הוליוודיים. עלייתו לדרגת כוכב על החלה עם סדרת סרטים הנפתחת בסרט "הרי הסיירה הגבוהים" משנת 1941, ונמשכה עד מותו, וכאמור, לאחריו.

הר בני רסן

הר בני רסן (או תל ע'סניה) הוא הר געש רדום ברכס בשנית שברמת הגולן, מדרום לקונייטרה, ממזרח לעין זיוון ומצפון לאלוני הבשן. גובהו 1,072 מטר מעל פני הים, והוא חלק מקו התלים הישראלי.

השם "תל ע'סניה" משמר את שם השבטים הבדואים הפגאנים שהגיעו למקום מתימן בסוף המאה ה-3 לספירה, ושעם הגעתם לתחומי האימפריה הביזנטית קיבלו על עצמם את הנצרות והקימו יישובי קבע. בשלב מסוים ניסו הע'סנים להוריד מעליהם את עול הנצרות, אך הביזנטים ראו בכך מרד ודיכאו אותו במהירות. הביזנטים הכריחו את הע'סנים להלחם לצידם בקרב הירמוך בשנת 636 לספירה אל מול הפלישה המוסלמית וכנראה בשלב זה נכחדו הע'סנים.[דרוש מקור] למרגלות ההר שכן הכפר הצ'רקסי מומסיה. הכפר נוסד ב-1878 וחרב בעקבות מלחמת ששת הימים.

על פסגת ההר שוכנת חוות רוח לייצור חשמל שהוקמה ב-1993 ומשמשת את יישובי הסביבה.

מורדותיו של ההר ממזרח, מדרום וממערב הם חלק משמורת הטבע "רכס בשנית".

הר חוזק

הר חוזק (ידוע גם כ"תל חזקה") הוא תל געשי במזרח רמת הגולן, הגבוה מבין הפסגות של רכס בשנית. גובהו 1,158 מטר מעל פני הים, והוא חלק מקו התלים הישראלי. על פסגת ההר מוצב של צה"ל.

הר חוזק, כמו הרכס כולו, נמצאים בתוך שמורת הטבע "רכס בשנית", יחד עם הר בני רסן (1,072), תל א-שעף אל כביר (1,118), הר קורטם (1,108) ותל א-סמקת (1,018). הרכס משתרע לאורך כ-12 קילומטרים, בין עין זיוון בצפון עד תל שעף א-סינדיאן בדרום.

חוות הרוח בהר בני רסן

חוות הרוח בהר בני רסן היא חווה של עשר טורבינות רוח לייצור חשמל, השוכנת בגובה של 1,050 מטרים מעל פני הים על הר בני רסן במרכז רמת הגולן.

מחוזות מקדוניה הצפונית

מבחינה מינהלית מקדוניה הצפונית מחולקת ל-81 מחוזות (oпштина, אובשצ'ינה). חלוקה זו בתוקף מאז שנת 2013.

העיר סקופיה מסומנת במפה בסיפרה 1

10 מחוזות מהווים את "סקופיה רבתי" - יחידה מיוחדת של השלטון המקומי.

בטבלה להלן מחוזותיה של "סקופיה רבתי" מסומנים על ידי מספור במפה 2.

בנוסף לכך, המדינה מחולקת ל-8 אזורים סטטיסטיים המבוססים על החלוקה המינהלית הקודמת.

סמל ליטא

סמל ליטא נקרא ויטיס (Vytis, "האביר") או ראייטליס (Raitelis, "הפרש") והוא מהסמלים הוותיקים באירופה. הגרסה הנוכחית אושרה בשנת 1992 בפרק 15 של החוקה.

גרסתו הנוכחית אומצה בספטמבר 1991 וכוללת את הפרטים הבאים:

רקע אדום

האביר המשוריין על הסוס בצבע לבן. האביר מחזיק את החרב מעל ראשו.

מגן לבן עם צלב כפול צהוב.

אוכף, רצועות וחגורות הסוס בצבע תכלת השמיים.

ידיד החרב, נרתיק, משענת לרגלי הרוכב, רסן בפי סוס ועוד פרטים דקורטיביים בצבע זהב.

פגסוס

פֵּגַסוֹס (ביוונית: Πήγασος) היה סוס מכונף במיתולוגיה היוונית, בנם של הגורגונה מדוזה ואל הים פוסידון. פגסוס הוא הסוס המכונף הראשון.

פגסוס ואחיו כריסאור בקעו חיים מתוך ראשה הכרות של מדוזה שנקטלה על ידי הגיבור הידוע פרסאוס.

בלרופון ריסנו בעזרת רסן מוזהב שקיבל מאתנה. כשהוא רכוב על גבו של פגסוס הרג בלרופון את המפלצת כימרה, הכניע את בני סולימי וניצח את האמזונות. בעקבות הצלחותיו ביקש בלרופון להגיע אל האולימפוס ולחיות בין האלים, דבר שעורר עליו את חמתם. פגסוס סירב לטיסה זו והשליך מעליו את רוכבו. עם זאת, פגסוס עצמו הגיע אל האולימפוס, חי שם באורוות בין סוסיו של זאוס ואף הוליד משפחת סוסים מכונפים.

הסיודוס קישר את שמו של פגסוס עם המילה היוונית ל"מעיין". ואמנם, בכל מקום בו הוא רקע בפרסותיו על הקרקע, מעיין שופע פרץ. כך נוצר המעיין המקודש היפוקרנה על הר המוזות. ישנה סברה הקושרת את שמו למילה "ברק" בשפה האנטולית לווית, דבר המתיישב עם תיאורו של פגסוס כנושא הברקים של זאוס.

פנצ'ו זלאטב

פנצ'ו איוואנוב זלאטב (בבולגרית:Пенчо Иванов Златев;‏ 2 בנובמבר 1881, אלנה, נסיכות בולגריה – 24 ביולי 1948, סופיה, הרפובליקה העממית הבולגרית), היה גנרל ופוליטיקאי בולגרי, אשר כיהן ב-1935 למשך מספר חודשים כראש ממשלת ממלכת בולגריה.

זלאטב היה קצין פרשים, בעל עמדות פוליטיות ימניות, מקורב למפלגת הימין זְוונוֹ ונחשב גם כמלוכן. זלאטב נימנה על חברי הליגה הצבאית שביצעו הפיכה צבאית בממלכה במאי 1934. ב-21 בינואר 1935 הדיח בוריס השלישי, מלך בולגריה את ראש הממשלה ומנהיג הליגה הצבאית קימון גאורגייב ופעל לנטילת רסן השלטון בממלכה.

ב-22 בינואר מינה המלך את זלאטב לתפקיד ראש הממשלה. זלאטב פעל לביצור מעמדו של המלך על ידי פריסת כוחות צבא ברחבי הממלכה וניצול קשריו בצמרת הצבא כדי להבטיח את תמיכת מפקדיו בפירוק הליגה הצבאית. זלאטב פעל בנוקשות רבה ואף הורה לעצור את קימון גאורגייב ואלכסנדר צאנקוב, עניין שגרם לתסיסה בצמרת הפוליטית הבולגרית. ב-21 באפריל הוחלף זלאטב באנדריי טושב.

קו התלים הישראלי

קו התלים הישראלי הוא כינוי לרצף של הרי געש כבויים ברמת הגולן, החל מהר רם בצפון ועד תל סאקי בדרום. גובהם של הרי הגעש נע בין 594 מ' מעל פני הים (תל סאקי) לבין 1,226 מ' מעל פני הים (הר ורדה), והם מתבלטים על פני הרמה השטוחה. מעבר לגבול עם סוריה, ובמקביל לקו התלים הישראלי, משתרע רצף דומה של הרי געש, המכונה קו התלים הסורי.

אף שלמילה תל משמעות אחרת, ואף שפרטנית מכונים רוב הרי הגעש בקו בשם "הרים", "קו התלים" הוא השם שהשתרש בנוגע לרצועת הרי הגעש.

ההרים המשתייכים לרצף זה, מצפון לדרום, הם: הר רם, הר כרמים, הר ורדה, הר אודם, הר חרמונית, הר בראון, דהרת אברהים ותל אל מחפי (התלים המרכיבים את רכס הבוסטר), הר בנטל, הר אביטל, הר בני רסן, הר שיפון, הר קורטם, הר יוסיפון, הר חוזק, תל שעף אל כביר, תל א-סומקאת, הר פרס ותל סאקי.

לקו התלים משמעות אסטרטגית, שכן הוא מהווה מחסום טבעי המקשה על מעבר כוחות צבא גדולים לאורך צפון ומרכז רמת הגולן, ובמקביל חולש על רמת הגולן הסורית. התלים נוצרו כתוצאה מלבה שפרצה מסדקי משנה שבאו בעקבות השבר הסורי אפריקני.

מחקר שנערך העלה כדאיות כלכלית בהקמת טורבינות רוח בהיקף נרחב על אתרים שונים לאורך קו התלים, אך התנגדות מערכת הביטחון (בשל טענות לשיבוש מערכות צבאיות אלקטרו-מגנטיות) מונעת את הרחבת 2 האתרים המפעילים כיום טורבינות רוח, ומייצרים חשמל למערכת הארצית בסך של 6.2 מגה-וואט. ב-2019 אישר בג"ץ הקמה של טורבינות רוח ליד הר פרס, למרות התנגדות החברה להגנת הטבע, שטענה שהטורבינות יביאו להרג נשרים המקננים באזור.

רונאן המאשים

רונאן המאשים (באנגלית: Ronan the Accuser) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #65 מאוגוסט 1967, והיא נוצרה בידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי. למרות שהוא משמש בעיקר כאויבם של ארבעת המופלאים ושומרי הגלקסיה, רונאן הפך בהמשך לדמות אצילית יותר.

רונאן נולד בכוכב הלכת הלה שבאימפריית הקרי, בענן מגלן הגדול. הוא חבר בחיל המאשימים, שמשמשים כמקביליהם החייזרים של מושלים צבאיים ומושבעים ארציים. עם הזמן הוא עלה בסולם הדרגות והפך לשלישי בעוצמתו באימפריית הקרי. האינטלקט העילאי (Supreme Intelligence) העניק לו את התואר "המאשים העליון של אימפריית הקרי". רונאן נשלח לכדור הארץ כדי לחקור את תבוסתו של רובוט שמירה של אימפריית הקרי מידי ארבעת המופלאים. הקבוצה מביסה את רונאן, מה שמוביל את גזע הקרי לשלוח לכדור הארץ משלחת של תצפיתנים, ובהם קפטן מאר-וול. הוא מנסה בהמשך לתפוס פיקוד על אימפריית הקרי ולהפיל את האינטלקט העילאי, אך זה האחרון מחזיק אותו תחת רסן.

רונאן מצליח לשבור את אחיזתו של האינטלקט העילאי מעליו ונלחם בקפטן מאר-וול, שבגד בגזע שלו והצטרף לצד גיבורי העל. במהלך מלחמת קרי-סקרול השנייה, רונאן מוציא להורג מתחזה סקרול של הגולש הכסוף. בתחילת אירועי "השמדה", רונאן מואשם בבגידה והוא מגלה שהופלל בידי חבר בכיר בבית המלוכה של הקרי. לאחר שהגן על אימפריית הקרי מפני גל ההשמדה של אניהילוס, רונאן מטהר את שמו והורג את הבוגד, לא לפני שזה האחרון מחבל באינטלקט העילאי. במעשה של חסד, רונאן הורג את האינטלקט העילאי והופך לשליט של אימפריית הקרי. במהלך שליטתם של גזע הפלנקס על הקרי באירועי "השמדה: כיבוש", רונאן עוזר לבני עמו להשתחרר מהכיבוש. רונאן מחזיק בכוח ובמהירות על-אנושיים, ובאמצעות השימוש בשלד חיצוני מקבל יכולת תעופה והקרנת אנרגיות.

את דמותו של רונאן בסרטי הלייב אקשן "שומרי הגלקסיה" ו"קפטן מארוול" מגלם השחקן לי פייס.

רכס בשנית

רכס בָּשָׁנִית (מכונה גם רכס חַזֵקָה) הוא רכס געשי במרכז קו התלים הישראלי שברמת הגולן, המשתרע הר בני רסן בצפון ועד הר עיקש בדרום. אורכו כ-7 ק"מ, רוחבו 2-3 קילומטרים וגובהו בין 900 ל-1,100 מטרים מעל פני הים. על הרכס 11 תלי געש שהגבוה ביניהם הוא הר חוזק, שגובהו 1,158 מטרים מעל פני הים.

מרבית הרכס נמצא בשטח ישראל. על מורדותיו המזרחיים של הרכס עובר קו הפסקת האש בין ישראל וסוריה. חלק משטחו מהווה את שמורת טבע "רכס בשנית" המשתרעת על-פני שטח של 11,298 דונם.

רסן (עיר)

רֶסֶן (במקדונית: Ресен) היא עיר בדרום מערב מקדוניה הצפונית בשטח האזור הסטטיסטי פלאגוניה, השוכנת בגובה של 885 מטרים מעל פני הים וסמוכה לאגם פרספה.

תרגיע

תרגיע (באנגלית: Curb Your Enthusiasm, בתרגום מילולי: רסן את התלהבותך) היא קומדיית מצבים טלוויזיונית אמריקאית בכיכובו של לארי דייוויד, יוצר וכותב קומדיית המצבים "סיינפלד" (יחד עם ג'רי סיינפלד). הסדרה עלתה לשידור ברשת HBO בשנת 2000 והיא נחשבת לאחת הסדרות המוערכות ביותר על ידי מבקרי טלוויזיה. עד ל-2004 הסדרה זכתה בפרס אמי אחד מתוך עשרים מועמדויות, וכן בפרס גלובוס הזהב לקומדיית הטלוויזיה הטובה ביותר לשנת 2003. הסדרה הושפעה מתוכנית ספיישל יחידה בת שעה מ-1999 שנשאה את אותו השם.

הסדרה שודרה במשך 8 עונות עד שנת 2011, ולאחר מכן הייתה בהפסקה לתקופה בלתי מוגבלת. ביוני 2016, לאחר היעדרות של כ-5 שנים מהמסך, הודיעה רשת HBO כי הסדרה חודשה לעונה תשיעית, שעלתה לשידור ב-1 באוקטובר 2017. בדצמבר 2017 הודיעה HBO כי הסדרה תשוב לעונה עשירית, אשר מתוכננת לעלות לשידור בשנת 2020.

בישראל משודרת הסדרה ב-yes Comedy ,yes Oh וב-HOT HBO. בעבר, שודרה גם ב-yes Stars, בערוץ ביפ ובערוץ 2.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.