רכס הרים

רכס הרים הוא קבוצת הרים התחומה על ידי אובייקטים גאוגרפיים כגון עמקים או ערוצי נחל, המפרידים בינה לבין הרים נוספים. הרים יחידים בתוך אותו רכס הרים, אינם בהכרח בעלי אותו מקור גאולוגי, והם עשויים להיכלל באורוגנזה שונה, כדוגמת הרי געש.

Meraner Berge
רכס הרים

תזוזת לוחות טקטוניים

רכסי הרים (לעיתים קרובות מוארכים) הם תוצאה של תזוזת לוחות טקטוניים, והתרוממות הקרקע בעקבות התנגשות ביניהם. דוגמה לכך הם הרי ההימליה שנוצרו כתוצאה מהתנגשות הלוח ההודי עם הלוח האירואסייתי.

לפעמים לוח אחד נדחף על ידי לוח אחר שנכנס מתחתיו ומרים את השני על גביו. הלוח שמתרומם יוצר את ההר. בהרים שנוצרו מתהליך זה ניתן לראות עד עומק מסוים את השכבות השונות ולאחר מכן חזרה על אותן שכבות עליונות, שכן אלו שני לוחות זהים בשכבותיהם.

תהליך מסוג זה אורך מיליוני שנים ובדרך כלל נוצרים הרי געש תוך כדי התהליך, כדוגמת הר וזוב שבאיטליה.

פעילות וולקנית

שרשרת הרים בודדים בדרך כלל נוצרת מפעילות וולקנית שמתרחשת בפנים כדור הארץ, כדוגמת שרשרת הרים בהוואי. במקרה זה, "נקודה חמה" בשילוב תנועת לוח טקטוני יוצרת הרי געש אחד אחרי השני במרחק מה זה מזה.

אקולוגיה

רכס הרים תומך במספר סביבות אקולוגיות יבשתיות ובגבהים משתנים.

רכס ההרים הארוך ביותר בעולם הוא האנדים. רכס ההרים הגבוה ביותר בעולם הוא ההימלאיה.

אוקיינוס הקרח הצפוני

אוקיינוס הקרח הצפוני, הנקרא גם האוקיינוס הארקטי, נמצא בחצי הכדור הצפוני, הוא הקטן והרדוד ביותר בין האוקיינוסים. שטח האוקיינוס הוא כ-14.09 מיליון קמ"ר.

האוקיינוס ממוקם כולו סביב ובאזור הקוטב הצפוני. האוקיינוס תחום על ידי היבשות צפון אמריקה, אירופה, אסיה, האי גרינלנד ואיים נוספים. לאוקיינוס מחוברים מספר ימים: ים קארה, ים מזרח-סיביר, הים הנורווגי, ים ברנץ ועוד.

רכס הרים תת-ימי, הנקרא רכס לומונוסוב, מחלק את האוקיינוס לשני חלקים: אוקיינוס הקרח האירואסיאתי (הנמצא בצד המזרחי של הרכס) ואוקיינוס הקרח הצפון אמריקאי (הנמצא בצד המערבי של הרכס). שני החלקים נקראים גם נאנסן והיפרבוריאן בהתאמה.

לאוקיינוס זורמים מים רבים בעיקר מן האוקיינוס האטלנטי דרך זרם הים הנורווגי, הנכנס לאוקיינוס הקרח וזורם לאורך החוף האירואסיאתי. מים זורמים לתוך האוקיינוס גם מן האוקיינוס השקט דרך מצר ברינג. זרם המים היוצא מן האוקיינוס זורם בעיקר לזרם הים המזרחי של גרינלנד. טמפרטורת המים ומליחותם משתנה במשך השנה בהתאם לקיפאון והפשרת הקרח. במשך רוב השנה שטח האוקיינוס מכוסה קרח, מה שמגביל את פעילות בעלי החיים באוקיינוס לאזורים המופשרים והדרומיים יותר. אזור הקוטב והאוקיינוס מהווים את המקור העיקרי לאוויר הקר, הגורם כאשר נפגש בקווי הרוחב האמצעיים (20–70 מעלות צפון) עם אוויר חם מהאזור המשווני, לפעילות מזג אוויר ענפה, הכוללת משקעים קפואים (שלג) ונוזליים (גשם). באוקיינוס אין נמלים רבים ותנועת המסחר בו נמוכה, אך דרכו עוברת הדרך הימית הקצרה ביותר בין צפון אמריקה לרוסיה. הנמלים העיקריים של אוקיינוס הקרח הצפוני ממוקמים בערים מורמנסק וארכנגלסק שברוסיה. פעם בשנה נערך בגרינלנד כנס האוקיינוס הארקטי בו מתקבלות החלטות בנוגע לאוקיינוס.

הרי אורל

הרי אוּרַל (ברוסית: Уральские горы) הם רכס הרים שכיוונו הכללי צפון-דרום, המחלק את רוסיה למזרח ומערב.

רכס הרי אורל נמשך לאורך כ-2,500 ק"מ מן הערבות שבגבולה הצפוני של קזחסטן ועד לחופי האוקיינוס הארקטי. האי נוֹבַאיַה זֶמְלִיַה מהווה המשך נוסף של הרכס. גאולוגית, הרי אורל מסמנים את החלק הצפוני של הגבול בין יבשות אסיה ואירופה. הפסגה הגבוהה ביותר ברכס היא ההר נַרוֹדַּה (פּוֹזְנוּר, 1,895 מ'). סחף טבעי חשף עושר של מרבצי מינרלים בהרי אורל, ובהם גם אבני חן כטופז וברקת. היערות הבתוליים בקומי בצפון הרי אורל הוכרו כאתר מורשת עולמית.

הרי אורל נוצרו בעידן הקרבון המאוחר, כשהחלק המערבי של סיביר התנגש עם יבשת העל שהכילה את מרבית היבשה בעולם דאז: השילוב של לאוראסיה (אירופה וצפון אמריקה) וגונדוואנה. אירופה וסיביר נותרו מחוברות כתוצאה מהתנגשות זו.

הרי אורל הם מהעתיקים בעולם, בני 250–300 מיליון שנה, אך עדיין גבוהים יחסית לגילם.

גאוגרפים מחלקים את הרי אורל לחמישה חלקים: הרי אורל הדרומיים, המרכזיים, הצפוניים, הסוב-ארקטיים והארקטיים.

הרי האטלס

הרי האטלס הם רכס הרים בצפון מערב יבשת אפריקה. ההרים משתרעים לאורך כ-2,400 קילומטרים, דרך שלוש מדינות המגרב: מרוקו, אלג'יריה ותוניסיה. הנקודה הגבוהה ביותר היא ג'בל טובקאל, מדרום לעיר מרקש שבמרוקו - גובהה 4,167 מטר.

הרי האלפים

הרי האלפים הם רכס הרים בדרום-מרכזה של אירופה, העובר (ממזרח למערב) דרך המדינות אוסטריה, איטליה, גרמניה, ליכטנשטיין, מונקו, סלובניה, צרפת ושווייץ. האלפים מהווים מחסום גאוגרפי-אקלימי ברור המפריד בין אזור האקלים הים-תיכוני מדרום לאלפים והאזור הממוזג שמצפון להם, מכיוון שהם חוסמים את הרוחות הצפוניות הקרות. ההרים מהווים חלק משרשרת של רכסי הרים הנמשכת מצפון אפריקה ועד דרום-מזרח אסיה. הרי האלפים מצויים במפגש הלוחות הטקטוניים של אירופה ואפריקה.

הפסגה הגבוהה ביותר באלפים היא המון בלאן המתנשא לגובה של 4,810 מטר מעל פני הים. הפסגות הגבוהות של האלפים מכוסות בשלג תמידי, ובעמקים שביניהן נוצרים קרחוני ענק המעצבים את הנוף. מוצאם של רבים מהנהרות הגדולים של מרכז אירופה (בהם: הריין, הדנובה, הפו והרון) הוא באלפים. בזכות מיקומם במרכז אירופה, הרי האלפים מהווים מוקד משיכה לחובבי סקי רבים והוקמו בהם אתרי סקי רבים מאוד, בעיקר באוסטריה, בשווייץ ובצרפת והידועים מביניהם כוללים את אתרי הסקי והכפרים סנט אנטון (אוסטריה), צרמט (שווייץ), אישגיל (אוסטריה), סנט. מוריץ (שווייץ), שאמוני-מון-בלאן (צרפת), ואל טורנס (אתר הסקי הגבוה באירופה שבצרפת) וסלה רונדה (איטליה).

הרי האפנינים

הרי האפּנינים (איטלקית: Appennini, לטינית: Appenninus, יוונית: Απεννινος) הם רכס הרים המשתרעים לאורך חופה המזרחי של איטליה, מצפונה לדרומה, אורכם 1,200 קילומטרים והם מהווים את "עמוד השדרה" הגאוגרפי של המדינה. המסלע העיקרי של ההרים הוא אבן גיר.

הרי הרוקי

הרי הרוקי הם רכס הרים המתרומם בחלקה המערבי של יבשת אמריקה הצפונית בתחומיהן של קנדה וארצות הברית.

האינדיאנים כינו את ההרים "אסין - וטי" (גבעות של סלעים) בשל הפסגות החשופות והמחודדות שלהם ומכאן נובע שמם. אורך רצועת ההרים הוא 4,800 ק"מ (מתוכם 1,500 בקנדה) ורוחבה מגיע לכ-550 ק"מ, תחילת הרצועה בצפון מחוז קולומביה הבריטית שבקנדה, וסופה בדרום מערב ארצות הברית, בתחום מדינת ניו מקסיקו.

נהוג לחלק את שרשרת ההרים לזו הנמצאת בשטח ארצות הברית, הרי הרוקי האמריקאיים, ולזו הנמצאת בשטח קנדה, הרי הרוקי הקנדיים. הנקודה הגבוהה ביותר בהרי הרוקי האמריקאיים היא הר אלברט שבקולורדו המתנשא לגובה של 4,401 מטרים, והנקודה הגבוהה ביותר בחלק הקנדי נמצאת בהר רובסון שגובהו 3,954 מטרים.

רכס הרי הרוקי נוצר כתוצאה מחדירת הלוח הפסיפי אל מתחת ללוח הצפון-אמריקאי. חדירה כזו גורמת ליצירת רכסי הרים, הרי געש, ורעידות אדמה.

בין הרי הרוקי המערביים שבקנדה ולרכס לואיס (Lewis Range) שבמונטנה ישנו שבר גאולוגי באורך של כ-1,300 ק"מ הדומה לשבר הסורי-אפריקני, אך גבוה הרבה יותר.

מסיב

מסיב (בצרפתית: massif) בגאולוגיה הוא שילד צעיר – ליבת יבשת שאינה פרקמברית[דרושה הבהרה]. המסיב הוא קטע מהקרום היבשתי שנוצר בתהליך אורוגנזה ומתנהג כיחידה קשיחה ללא עיוות פנימי. המסיב מהווה את תשתית היבשת, ונוטה להישאר שלם בעת תזוזה של לוחות טקטוניים.

מקור המילה מסיב הוא בצרפתית והיא משמשת לתיאור ריכוז של כמה הרים, היוצרים חלק עצמאי גדול בתוך רכס הרים.

נונאטאק

נוּנאטאק (משפת האינואיטים: Nunataq) הוא צורת נוף חשופה, במקרים רבים סלעית, של רכס הרים, הר או פסגה שאינם מכוסים בקרח או בשלג בתוך (או בשולי) שדה קרח או קרחון. השימוש במונח טיפוסי באזורים של תכסית קרח קבועה. נונאטאקים מספקים ציוני דרך נוחים לזיהוי ולייחוס בקרחונים או כיפות קרח ובמקרים רבים מעניקים להם שמות.

צורות חיים על נונאטאקים מבודדות לעיתים קרובות על ידי הקרח או הקרחון המקיף אותן ויוצרות בתי גידול ייחודיים. צורתם של נונאטאקים זוויתית ומשוננת בדרך כלל מחמת השפעות קפיאה-הפשרה ועומדת בניגוד בולט למתווים המעוגלים, הרכים יותר של סלעים שנשחקו על ידי קרחונים לאחר נסיגת הקרחון.

מקור המילה נונאטאק בשפה הגרינלנדית.

רכס אלק (קנדה)

רכס אלק (באנגלית: Elk Range; מילולית: רכס אייל קנדי) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, הממוקם בקצהו הדרומי של אזור קאנאנאסקיס, על הגבול בין פרובינציית אלברטה ופרובניציית קולומביה הבריטית שבקנדה.

רכס בואו

רכס בואו (באנגלית: Bow Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, על הגבול בין פרובינציית אלברטה ופרובינציית קולומביה הבריטית שבקנדה.

רכס בול

רכס בול (באנגלית: The Ball Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים על קו פרשת המים של אמריקה, בפרובינציות אלברטה וקולומביה הבריטית שבקנדה.

רכס בייר

רכס בייר (באנגלית: Bare Range; מילולי: הרכס החשוף) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, הרכס נמצא מדרום לעמק רד דיר, בשטח הפארק הלאומי באנף, בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

רכס הנשיא

רכס הנשיא (באנגלית: President Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, הממוקם בצפון מערב הפארק הלאומי יוהו, בפרובינציית קולומביה הבריטית, בקנדה.

רכס ורמיליון (קולומביה הבריטית)

רכס וֶרְמִילִיוֹן (באנגלית: Vermilion Range; מילולית: רכס השָׁנִי) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, בשטח הפארק הלאומי קוטניי, בפרובינציית קולומביה הבריטית שבקנדה.

רכס מאסיב

רכס מאסיב (באנגלית: Massive Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

רכס מיסטי

רכס מיסטי (באנגלית: Misty Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, הממוקם מזרחית לדרך המהירה ביגהורן באזור קאנאנאסקיס, בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

רכס סואובק

רכס סואובק (באנגלית: Sawback Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, בפרוביציית אלברטה שבקנדה.

רכס פאליסר

רכס פאליסר (באנגלית: Palliser Range) הוא רכס הרים בהרי הרוקי הקנדיים, שנמצא בקצהו הדרום מזרחי של הפארק הלאומי באנף, בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.