רינה קופר

רינה קופר (1935אוקטובר 1993)[1] הייתה אמנית רב תחומית.

ביוגרפיה

נולדה ברחובות. היא למדה בת.מ.ר - לימים התיכון דה שליט. נעמי סמילנסקי ציירת ומורה לאומנות בחרה להציג ציורים של רינה בתערוכות בכיתה ובבית הספר ועודדה אותה ללמוד הוראת ציור במכללת אורנים. היא בוגרת המכללה מחזור 1955–1956 .מרסל ינקו היה בין מוריה לציור וטכניקת הבטיק.

יצירתה האמנותית של קופר מגוונת וכוללת ציורי שמן אקוורל ורישומים. במקביל להיותה ציירת היא עשתה קריירה מרשימה בתחום האופנה שהתבססה על התמחותה בטכניקת הבטיק. רות דיין מייסדת משכית גילתה אותה וגייסה אותה לצוות מעצביה.

קופר השתמשה בטכניקת הבטיק על מגוון בדים: משי, קטיפה וכותנה, הללו עוצבו תחת ידיה של רינה והפכו לשטיחי קיר, תמונות, ואביזרי אופנה. עבודות הבטיק של רינה הצטיינו במקצועיות ובדמיון יצירתי ססגוני ומרהיב של צבעים וצורות. דרך עבודתה במשכית זכו עבודותיה של קופר להתעניינות רבה: גולדה מאיר העניקה לנשיא מיטראן שטיח קיר שלה, תמונת נוף ארץ ישראלית. לאה רבין ואופירה נבון לבשו בגדים שעצבה.

יצירותיה של קופר בתחום הציור והרישום נעות בין הפיגורטיבי למופשט. דימוי האישה ביצירותיה נוטה לעבר אידיאל היופי הנשי, ולתנועותיה זרימה של ריקוד כמעט חלומי. ואכן, עולם המחול היה מושא אהבתה של רינה אליו נמשכה כל חייה. יצירותיה עמוסות בסמלים של ציפורים ובעלי חיים אחרים על משמעויותיהם הנסתרות והגלויות. ציורי הנוף נעים בין הפסטורלי לסוער.

קופר הציגה את עבודותיה בגלריות באוטווה, וושינגטון, ומקסיקו, כמו גם בחנות יוקרתית היילס שבלונדון, שם הוקדשה קומה שלמה לעבודותיה. כשאחותה צלילה רוז באה לאסוף את התמונות נאמר לה שכולן נמכרו.

העשייה אמנותית המגוונת והעשירה של רינה נעשתה בצל מגבלות פיזיות קשות. בגיל ארבעה חודשים היא חלתה ומאז החלה להשמין באופן בלתי ניתן לשליטה. היא עברה אשפוזים רבים וטיפולים מורכבים. למרות זאת היא למדה לחיות עם מגבלותיה הבריאותיות וחייה היו מלאי יצירה, נתינה ואהבה לזולת. נפטרה ברחובות בגיל 58.

עם חידושה של משכית על ידי המעצבת שרון טל זכו עבודותיה של קופר לחיים חדשים. צלילה רוז, יצרה קשר עם רות דיין. השתיים, טל ודיין הגיעו לביתה של רוז בירושלים ועשרות דגמים של שמלות שטיחי קיר ואביזרי לבוש העתיקו את מקומם לסטודיו של משכית המחודשת במטרה להשתמש ביצירותיה של קופר בעיצובים העתידיים של משכית המחודשת.

יוזמתה של רוז הולידה גם תערוכה ממגוון יצירותיה של קופר באשכול פיס רחובות העיר בה נולדה יצרה ונפטרה. אוצרות התערוכה: אביטל אפל ואדריאנה וויטיניג סגל.

הערות שוליים

  1. ^ אתר "Billinograves"
פיגוע האוטובוס במצרים (1990)

פיגוע האוטובוס במצרים (1990), הוא פיגוע טרור שבוצע ב-4 בפברואר 1990 בדרך מאיסמעליה, כ-65 ק"מ צפונית לקהיר. במסגרתו הותקף אוטובוס תיירים ובו 31 ישראלים. שני ארגונים נטלו אחריות לפיגוע: ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני וארגון בשם "הארגון להגנה על בתי הכלא המצרים", שטען כי לקח חלק בפיגוע על מנת למחות על עינוי אסירים בבתי הכלא המצריים. בפיגוע נרצחו תשעה אזרחים ישראלים ו-17 נוספים נפצעו ממקלעים אוטומטים ורימוני יד. זו הייתה ההתקפה הקשה ביותר על ישראלים במצרים מאז חתימת הסכם השלום בין ישראל למצרים ב-1979. בפיגוע נהרגו 9 ישראלים ו-17 נפצעו.לטענת השר אריאל שרון ארגון אש"ף עמד מאחורי הפיגוע.מאוחר יותר הודיע הממשל המצרי שהפיגוע מומן על ידי גורמים בחו"ל והוצא לפועל על ידי מפגעים שאינם מצרים.

צלילה רוז

צלילה רוז (נולדה ב-29 בנובמבר 1937) היא במאית ישראלית שהייתה עורכת ומפיקה בערוץ הראשון החל משנת הקמתו ב-1968, ומנהלת מחלקת תוכניות הילדים והנוער של הערוץ בשנים 2002-1980.

קופר

קופר (אנגלית: Cooper) הוא שם משפחה שמקורו באנגלית ומשמעותו יצרן חביות. השם מתועד גם בגרמנית עם המילה "Kufer" שמשמעותה "חבית".

האם התכוונתם ל...

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.