רטרוספקטיבה

רטרוספקטיבהלטינית: retrospectare, "במבט לאחור") בדרך כלל מתייחס להסתכלות אחורה על אירועים שכבר התרחשו. לדוגמה: המונח משמש ברפואה כדי לתאר מבט לאחור על ההיסטוריה הרפואית של המטופל או אורח החיים שלו.

השימוש במונח קיים בתחומים שונים:

  • באמנות - המונח מתייחס לתערוכת עבודות של אמן במשך תקופה ארוכה.
  • במוזיקה - אוספים רטרוספקטים מורכבים לעיתים ממיטב הלהיטים של האמן.
  • פרס רטרוספקטיבי - פרס המוענק לכל האנשים שהיו זוכים בו בעבר, או שהיו זוכים בו תחת כללי הפרס הנוכחיים. כך ההגדרה הנוכחית של זכאות הפרס מייצרת זוכים חדשים שבתקופת זכאותם, הפרס בהגדרתו הנוכחית, טרם חולק. אולם הענקת פרסים אלה נדירה.
  • בפיתוח תוכנה או הנדסת תוכנה - הרטרוספקטיבה היא פגישה הנערכת על ידי צוות הפרויקט בסיומו או במהלכו כדי לדון בהצלחתו, או השיפורים שניתן לבצע בו ואיך לתעל את ההצלחה לפרויקטים עתידיים אחרים.
  • חקיקה רטרוספקטיבית - היא חלק מחקיקה למפרע שהיא חקיקה שתחילת תוקפה נקבעה למועד שקדם להשלמתה. זאת, בניגוד לעיקרון הבסיסי לפיו נורמות חדשות שקובע המחוקק הן צופות פני עתיד. חקיקה רטרוספקטיבית, אינה משנה את המצב החוקי למפרע, בניגוד לחקיקה רטרואקטיבית, אך היא משנה את תוצאותיהן של פעולות שנעשו בעבר. חוק רטרוספקטיבי, שבא לתת תוקף חוקי למעשים חסרי תוקף כזה שנעשו בעבר, נקרא חוק תשריר.
  • מחקר רטרוספקטיבי- או ניסוי רטרוספקטיבי מתבסס על נתונים שנאספו במהלך רגיל של טיפול רפואי, ללא כל קשר לניסוי בעת שנאספו הנתונים.
15 בנובמבר

15 בנובמבר הוא היום ה-319 בשנה, (320 בשנה מעוברת), בשבוע ה-47 בלוח הגריגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 46 ימים.

1939

שנת 1939 היא השנה ה-39 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1939 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

אברהם סוסקין

אברהם סוֹסְקין (28 בנובמבר 1881 – 28 באוגוסט 1963) היה צלם עברי אשר תיעד את הקמת היישוב היהודי בארץ ישראל.

סוסקין נודע בתור "הצלם של תל אביב", וכמי שצילם את האירוע ההיסטורי של הגרלת המגרשים לאחוזת בית ב-11 באפריל 1909, כשהנוף התל אביבי לא היה אלא רצועת ים ודיונות של חול. בנוסף, זכה לתעד את ראשי הציונות ברגעים המכריעים של תקומת מדינת ישראל. רוב תצלומיו הם תצלומים מאורגנים המראים את טיב ואופי התקופה הקשה של בניית הארץ.

אורי זוהר

הרב אורי זוהר (נולד בשם אורי דז'אדק ב-4 בנובמבר 1935 בתל אביב) בעברו היה שחקן, קומיקאי ובמאי קולנוע ישראלי בולט, עד חזרתו בתשובה בסוף שנות השבעים שזכתה לתהודה רבה. כשנה לפני שהחל בתהליך חזרה בתשובה זכה בפרס ישראל, אך סירב לקבלו.

גדעון עפרת

גדעון עפרת (נולד ב-1945) הוא מבקר אמנות ישראלי, מומחה בתולדות האמנות ובפרט בתולדות האמנות הישראלית. אצר תערוכות רבות במוזיאונים וגלריות וכתב מאמרים, קטלוגים, וספרים רבים, בעיקר בתחום אמנות ישראל בהם ספרי אמנות, תאוריה של האסתטיקה ופילוסופיה כללית.

התרוממות (סרט)

התרוממות הוא סרט קולנוע ישראלי שעלה לאקרנים במאי 1970 בהשתתפותם של שלישיית הגשש החיוור.

בסרט מתוארים שלושה חברים ונשותיהם המחליטים לקיים מסיבת חילופי זוגות על מנת להכניס ריגוש בחייהם. אולם עם התפתחות העניינים מתחילים השישה להתחרט.

באוקטובר 2012 היה אמור הסרט להיות מוקרן בסינמטק של פריז, במסגרת רטרוספקטיבה של סרטי אורי זוהר. ההקרנה בוטלה, לאחר ששייקה לוי הודיע בשם בעלי הזכויות לסרט כי לא יותר כל שימוש בו. לדברי לוי, הגששים "מתביישים בסרט הזה". עם זאת, הסרט הוקרן מספר פעמים בטלוויזיה, יש עותקים פיראטיים שלו על גבי קלטות וידאו, והוא ניתן להורדה באיכות ירודה באינטרנט.

חן שיינברג

חן שינברג (נולד ב-21 באוגוסט 1972) הוא קולנוען אקספרימנטלי ודוקומנטרי ואמן וידאו. הוא בוגר תוכנית התואר השני לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת ת"א בהצטיינות יתרה. כמו כן הוא מרצה לקולנוע ואוצר של קולנוע אקספרימנטלי במסגרות שונות, בין השאר הוא אוצר הקולנוע האקספרימנטלי של המרכז לאמנות עכשווית (CCA) בת"א. במסגרת זו הוא אצר את תוכניות OFF שהוצגו בסינמטקים של תל אביב וירושלים, בתמיכת קרן משפחת אוסטרובסקי, ועסקו בקולנוע האוונגרד האמריקאי של שנות ה-60. תוכנית OFF-4 האחרונה שאצר עסקה בקשר שבין הקולנוע האוונגרדי לקולנוע ההוליוודי, כשהתוכנית הראשונה עסקה בקשר שבין הבמאי ג'ורג' לוקאס לקולנוען האוונגרדי הקנדי ארתור ליפסט.

כמו כן אצר את התערוכה "שפת ילדים" (2013) במוזיאון הרצלייה לאמנות ואת תערוכת היחיד "כוכב הבאר" של אורלי הדרי בבית האמנים בירושלים. בשנת 2010 אצר רטרוספקטיבה של סרטיה של המשוררת והקולנוענית האוונגרדית רחל חלפי בפסטיבל הקולנוע של ירושלים 2010 ובפסטיבל הסרטים הבינלאומי של אוברהאוזן (2016). בנוסף אצר מיני-רטרוספקטיבה ראשונה מסוגה בארץ של הקולנוען הלטבי הרץ פרנק, ממקימי האסכולה של הקולנוע הדוקומנטרי בריגה, בפסטיבל הקולנוע של ירושלים 2012, ותוכנית מסרטיה של אמנית האנימציה, המיצג והווידאו קת'י, רוז בפסטיבל 'אפוס' 7 - במרץ 2016.

שינברג ביים את סרט התעודה "נושאי המגבעת - שמיים שרוטים של גלויה" (1998) שעסק בלהקת הרוק "נושאי המגבעת", סרט שהפך לסרט פולחן והוצג בהקרנות חצות בסינמטק ת"א ב-1998 ו-1999 במהלך 4 חודשים רצופים וזכה ב־2 פרסים בתחרות מוגרבי - פרס חבר השופטים ובפרס העריכה, הסרט גם הוקרן בערוץ 2. כמו כן ביים את הסרט הדוקומנטרי על עיתונאי הרוק קובי אור "אור קשה - אור רך" (2000) שגם הוא הוקרן בערוץ 2, את הסרט "קטי" (2006) המתעד את אשתו העיתונאית קטי דור בשנותיה הראשונות כאם, אשר הוקרן בערוץ 8.

אחד מסרטיו האקספרימנטליים הוא "פרכוס" (Convulsion) משנת 1998, המציג חיפושית השכובה על גבה ואיננה יכולה להתהפך. הסרט הוצג לצד סרטים נוספים של שינברג ("היונה האילמת", "לאחר מתקפת הארבה", "עיוורת") בגלריית וייטצ'אפל בלונדון בשנת 2013, בתוכנית מיוחדת שאצרו ד"ר ענת פיק וסילקה פנסה. http://screeningnature.com/

כמו כן הוצג "פרכוס" במוזיאון הקולנוע של אוסטריה בווינה, באותה תוכנית יחד עם סרטיהם של הקולנוענים כריס מרקר וז'אן פיינלבה. הסרט גם הוצג בפסטיבל אוברהאוזן, אחד הפסטיבלים המובילים בעולם לקולנוע אקספרימנטלי ב-2011, בתוכנית התימה של הפסטיבל שהוקדשה לייצוג בעלי חיים בהיסטוריה של הקולנוע והווידאו-ארט מאז שנת 1891 ועד לימינו, ובתערוכת היחיד של שינברג בשנת 2001 במוזיאון הרצליה לאמנות.

בשנים האחרונות מלמד בסמינר הקיבוצים – בחוג לאמנות בקלישר ובחוג לקולנוע ותקשורת, באוניברסיטת ת"א, באוניברסיטה הפתוחה, בבית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה, בבצלאל - המחלקה לאמנויות המסך, בשנקר - בחוג לאמנות ובמוסררה - בית הספר לצילום, מדיה ומוזיקה חדשה.

בשנים 2010 וב-2011 נבחר למרצה מצטיין באוניברסיטת ת"א.

שינברג הציג תערוכות יחיד וקבוצתיות במוזיאון הרצליה לאמנות ("שאון, 2001) במוזיאון חיפה לאמנות ("כפות", 2006), במוזיאון ישראל, במרכז לאמנות דיגיטלית בחולון ובגלריות שונות ברחבי הארץ. יצר עבודות וידאו למחול. עבודותיו נמצאות באוסף מוזיאון חיפה לאמנות.

ב-2008 הקים את "מועדון הקולנוע הניסיוני" המקיים ערבים פתוחים לקהל הרחב, בהם מוקרנות, בליווי הרצאותיו של חן, עבודות של אמנים ובמאים מכל העולם.

טל בן צבי

ד"ר טל בן צבי (נולדה ב-1966) היא חוקרת תרבות ואוצרת של אמנות עכשווית.

יואב דגון

יואב דגון (2 באפריל 1951 – 3 במרץ 2004) היה מנהל מוזיאון הרצליה, מקים ומנהל מוזיאון נחום גוטמן ואוצֵר.

לואיס בוניואל

לואיס בּוּנְיוּאֵל (בספרדית: Luis Buñuel, נולד ב-‏22 בפברואר 1900 - 29 ביולי 1983 בספרד) היה קולנוען סוריאליסטי ובמאי קולנוע ספרדי.

מרדכי עומר

מרדכי (מוטי) עומר (אפריל 1941 - 10 ביוני 2011) היה מנכ"ל ואוצר ראשי של מוזיאון תל אביב לאמנות ופרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב, יוזם, מקים ומנהל הגלריה האוניברסיטאית לאמנות.

סדנת ההדפס ירושלים

"סדנת ההדפס ירושלים" היא סדנת הדפס וגלריה לאמנות הפועלת בירושלים מאז שנת 1974.

פרשת עמירב

פרשת עמירב היא כינויה של סדרת פגישות שהתקיימו בחודשים יולי-אוגוסט 1987 בין איש תנועת החרות משה עמירב לבין בכיר אש"ף פייסל חוסייני, בתיווכם של דוד איש שלום ופרופסור סרי נוסייבה, מאוניברסיטת אל-קודס, שבשיאה נוסח ביום 25 באוגוסט מזכר הבנות שתכליתו הייתה לבסס תשתית לשיחות בין ראש ממשלת ישראל יצחק שמיר לבין ראש אש"ף יאסר ערפאת.

קשישטוף קישלובסקי

קשישטוף קישלובסקי (פולנית: Krzysztof Kieślowski‏; 27 ביוני 1941 ורשה, פולין – 13 במרץ 1996 ורשה) היה תסריטאי ובמאי קולנוע פולני.

רות שלוס

רות שְׁלוֹס (גרמנית: Ruth Schloss;‏ 22 בנובמבר 1922 – 7 ביולי 2013) הייתה ציירת ומאיירת ישראלית. שלוס לרוב ציירה סצנות ודמויות שלא זכו להתייחסות רבה כגון מעברות, ערבים, ילדים ונשים בגובה העיניים מנקודת מבט שוויונית וסוציאליסטית באמצעות סגנון ציור ורישום ריאליסטיים.

רטרו

רטרו הוא סגנון, טרנד או אופנה מיושנים, אשר לקוחים מהעבר הפוסטמודרניסטי, והפכו לחלק מהנורמה פעם נוספת. השימוש בסגנון רטרו בתמונות ובסמלים חדר לאמנות, לפרסום, ולתקשורת הפוסטמודרניסטית. המונח בדרך כלל מתייחס לתקופה של לפחות 15 או 20 שנה קודם להווה.

רפי לביא

רפי לביא (23 בפברואר 1937 - 7 במאי 2007) היה אמן, צייר, צלם, מורה לאמנות, מבקר תקליטורים של מוזיקה קלאסית ומבקר אמנות במקומון "העיר".

שארל דה גול

שארל אנדרה ז'וזף מארי דה גול (בצרפתית: Charles André Joseph Marie de Gaulle, להאזנה (מידע • עזרה), 22 בנובמבר 1890 – 9 בנובמבר 1970) היה מנהיגה של צרפת החופשית במלחמת העולם השנייה ונשיאה הראשון של הרפובליקה החמישית בצרפת.

שרית שפירא

שרית שפירא (1957 - נובמבר 2018) הייתה אוצרת ישראלית ומרצה לאמנות מודרנית בבצלאל בירושלים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.