רחל פרימור

רחל פּרימוֹר (3 באוגוסט[1] 19466 במרץ 2009) הייתה עיתונאית ופעילת ציבור ישראלית, חברת מערכת "מעריב", דוברת "עמידר" ודירקטורית, חברת מליאת רשות השידור, חברת מועצת הרשות השנייה ויושבת ראש ועדת הכספים של המועצה.

רחל פרימור
רחל פרימור

ביוגרפיה

רחל פרימור נולדה ב-1946 בפולין, עלתה לישראל וגדלה בלוד. סיימה את לימודיה בסמינר למורים ושירתה בצה"ל כמורה חיילת.[2] הודות להכשרתה החינוכית נשלחה ב-1968 כקצינה בדרגת סגן לניז'ר שבאפריקה בשליחות המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי (מש"ב) של משרד החוץ, שם שהתה למעלה משנה ועסקה בהכשרת נערות כאמהות.[2] בהמשך דרכה סיימה לימודי תואר בוגר במדע המדינה וסוציולוגיה ותואר מוסמך במשפטים, שניהם מאוניברסיטת בר-אילן.

את עבודתה העיתונאית החלה פרימור בשנות ה-60 בעיתון "למרחב",[3] והייתה אחת העיתונאיות הישראליות הראשונות ששימשו ככתבות שטח. ב-1968, בעת שהותה באפריקה, החלה לכתוב לעיתון "מעריב", ועם שובה ב-1969 הצטרפה לעיתון והייתה כתבת "מעריב" במשך כ-20 שנה. תחילה הייתה כתבת העיתון לענייני תעופה, ומראשית שנות ה-70 שימשה כסופרת העיתון בלונדון. ב-1976 סיקרה את חטיפת מטוס "אייר פראנס" (מבצע אנטבה) והייתה העיתונאית הראשונה שהצליחה להביא לעולם תמונת מצב ראשונה על החוטפים ובני הערובה, לאחר שראיינה בלונדון את בת הערובה הראשונה ששוחררה מהמטוס, שהגיעה ללונדון.[4] בהמשך ייסדה וערכה את המדור "אנשים", שעסק באחורי הקלעים של העולם הפוליטי. כמו כן כיהנה כחברת מערכת "מעריב" ושימשה כעורכת בעיתון עד לפרישתה ב-1990. בנוסף לעבודתה המקצועית, כיהנה כיו"ר ועד עיתונאי "מעריב" וכרכזת מקצועית של אגודת העיתונאים בתל אביב.

מאז פרישתה מ"מעריב" כיהנה כדוברת חברת הדיור הציבורי "עמידר" ונציבת קבילות הציבור של החברה במשך קרוב לשני עשורים, עד 2008.[5]

פרימור כיהנה כחברת מועצת הרשות השנייה מאז ראשית ימי ערוץ 2 המסחרי (שתי קדנציות: 1994–1998, 2006–2009), כחברת דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 2 (שתי קדנציות) וכחברת מליאת רשות השידור (שתי קדנציות). כמו כן, שימשה כחברת דירקטוריון של החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות, של חברת האינטרנט "נטקס", של בנק טפחות ושל חברת עוז הידראוליקה.
בעבודתה במועצת הרשות השנייה עיצבה את מכרזי הטלוויזיה והרדיו והנחילה אמות מידה של עבודת התקשורת בישראל.[3] בתפקידה האחרון, כיו"ר ועדת הכספים של הרשות השנייה, הייתה שותפה למהלך של קיצוץ התקציב השנתי של הרשות ולקבלת המלצות דו"ח שטרום בנושא עמלות המפרסמים.[6]

רחל פרימור נפטרה ב-2009 כתוצאה מסיבוך רפואי, בגיל 62. נקברה בבית העלמין הישן בלוד. הותירה בת.

פרימור ביטאה בפעילותה הציבורית רגישות לצורכי הפרט והציבור ואת חשיבות הקידום של נושאים חברתיים. מספר חודשים לאחר מותה קבעה הרשות השנייה פרס על שמה על תחקיר עיתונאי בנושאים חברתיים, המוענק מדי שנה.

קישורים חיצוניים

ממאמריה:

הערות שוליים

  1. ^ נתוני פתיחה לדירקטור (שאינו תאגיד) או יחיד המכהן מטעם תאגיד שהוא דירקטור, נטקס (נט אקספרס), 20 באוגוסט 2006.
  2. ^ 2.0 2.1 ברוך דגון, רחל פרימור – שליחת רצון טוב לאפריקה, דבר, 30 ביוני 1969.
  3. ^ 3.0 3.1 לי-אור אברבך, העיתונאית רחל פרימור הלכה לעולמה בגיל 63, באתר nrg‏, 7 במרץ 2009.
  4. ^ לי-אור אברבך, דיווחים ראשונים מאנטבה, באתר nrg‏, 9 במרץ 2009.
  5. ^ שי ניב, ‏דדי גולן, דובר חברת החשמל, שיאן השכר של הדוברים הרוויח 42 אלף ש' בחודש, באתר גלובס, 12 בפברואר 2008.
  6. ^ ענת קם‏, הלכה לעולמה רחל פרימור, באתר וואלה! NEWS‏, 07 במרץ 2009.
אל-פג'ר

אל-פג'ר (בערבית "השחר") היה עיתון בשפה הערבית שיצא לאור במזרח ירושלים, רוב שנותיו בעריכתו של חנא סניורה. אל-פאג’ר תמך באש"ף ומאוחר יותר ביוזמות השלום. לעיתון הייתה קיימת גם מהדורה בשפה האנגלית, ולזמן קצר גם בעברית.

אקו 99FM

אקו 99FM (הממותגת באנגלית כ-eco99fm ובעבר גם כ-ECO99fm) היא תחנת רדיו אזורית המשדרת רצועות מוזיקה המאופיינות בלהיטים מכל הזמנים (all-time hits) ומספר תוכניות עוגן, בהן תוכנית הבוקר בהגשת טל ברמן ואביעד קיסוס. התחנה משדרת בתדר ה-FM הנקלט באזורי הזיכיון, בטלוויזיה – ב-HOT וב-yes, בדיגיטל – באתר האינטרנט של התחנה ובאפליקציה.

התחנה, אשר משדרת באזור השרון (מתוקף זכיונה), אך נקלטת גם באזורי גוש דן והשפלה, הושקה במתכונתה הנוכחית בדצמבר 2008. מעבר לשידורי מוזיקה, התחנה עוסקת בנושאים הנוגעים לאיכות הסביבה.

דוד חבקין

דוד חבקין (1930 – אפריל 2013) היה פעיל עלייה מברית המועצות. חבקין הקדיש את חייו למאבק להעלאת יהודי ברית המועצות לישראל.

הילה אלרואי

הילה אלרואי (נולדה ב-1972) היא עיתונאית ישראלית. החל משנת 2008, עובדת ככתבת ופרשנית לענייני בריאות בחדשות 10 בערוץ 10.

הפיגוע בקולנוע חן בתל אביב

הפיגוע בקולנוע חן בתל אביב אירע ב-11 בדצמבר 1974 בקולנוע חן בכיכר דיזנגוף בתל אביב.

התעשייה האווירית לישראל

התעשייה האווירית לישראל בע"מ, או בקיצור: התעשייה האווירית, בראשי תיבות: תע"א (באנגלית: Israel Aerospace Industries; בראשי תיבות: IAI) היא חברה ממשלתית ישראלית אשר מפתחת ומייצרת בעיקר מוצרים תעופתיים, מערכות חלל, מערכות ביטחוניות וצבאיות, ומוצרי אלקטרוניקה. התעשייה האווירית היא החברה הגדולה בישראל בתחום תעשיית המטוסים והחלל. משרדיה ומתקניה של התעשייה האווירית נמצאים בחלקו המזרחי של נמל התעופה בן-גוריון על פני שטח של כ-2,000 דונם. בנוסף, קיימים מפעלים ביהוד, באשדוד, בבאר יעקב, בבאר שבע, בשדה התעופה עטרות וברמת הגולן. נכון לשנת 2016 מועסקים בחברה כ-15,000 עובדים, רובם מהנדסים, הנדסאים וטכנאים, בנוסף מועסקים עוד כ-3,400 עובדים מקומיים בחברות קשורות וחברות בת ברחבי העולם.

בסוף 2017 דווחה החברה על התקשרויות בהיקף שיא בעסקאות עם לקוחות, בסך של כ-4.5 מיליארד דולר מתחילת שנת 2017, וגידול בצבר ההזמנות לסך של 10.8 מיליארד דולר. אגרות החוב של החברה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

חילוץ הישראלים מאיראן (1979)

חילוץ הישראלים מאיראן היה אירוע בן שמונה ימים (11 עד 18 בפברואר 1979), שבסיומו יצאו מאיראן בשלום 33 ישראלים שנלכדו בטהרן עם פרוץ המהפכה האיסלאמית.

חנה מרון

חנה מרון (22 בנובמבר 1923, ברלין – 30 במאי 2014, תל אביב) הייתה שחקנית, במאית וקומיקאית ישראלית, מהכוכבות הגדולות של התיאטרון הישראלי, כלת פרס ישראל לשנת 1973. שיאנית גינס על קריירת התיאטרון הארוכה ביותר בעולם.

טרור נגד טרור

טרור נגד טרור (או ט.נ.ט. בקיצור) הוא שם שנתנו לעצמם מספר התארגנויות של יהודים שביצעו פעולות טרור ונקם נגד פלסטינים בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80, בהשראת הרב מאיר כהנא.

כחול ולבן (שיר)

כחול ולבן הוא פזמון עברי פטריוטי, שבשנות ה-70 היה לְהמנון "יהדות הדממה" (יהדות ברית המועצות) ואסירי ציון בפרט, וזכה לפופולריות גם בישראל. השיר מבטא רגשות ודימויים הקשורים בצבעים כחול (למעשה תכלת) ולבן, צבעיה הלאומיים של מדינת ישראל:

השיר ולחנו נכתבו בראשית שנות השבעים על ידי ישראל רשל, יהודי תושב מינסק שבברית המועצות, שהיה אז כבן 21. רשל כתב את השיר בעברית על מנת לבטא את זיקתו לישראל. הוא נאבק על זכותו לעלות לישראל עד אשר זכה לממש אותה במרץ 1971.השיר בוצע סמוך לאחר כתיבתו על ידי חברי מקהלת הפולקלור היהודי בווילנה "אנחנו כאן", שעלו בעצמם לישראל ב-1971. הוא הפך לשיר מחאה ולאחד מסמלי מאבקם הממושך של יהודי ברית המועצות על זכותם לעלות לישראל. השיר זכה לביצועים נוספים, שמהם מוכר במיוחד זה של הזמרת נחמה ליפשיץ.

השיר זיכה את מחברו ב-1971 בפרס הוקרה מיוחד במסגרת פרס מילוא.

מאיר כהנא

הרב מאיר דוד הכהן כהנא; (כ"ח בתמוז ה'תרצ"ב – י"ח בחשוון ה'תשנ"א; 1 באוגוסט 1932 – 5 בנובמבר 1990) היה עיתונאי, פוליטיקאי ומשפטן ישראלי-אמריקאי, חבר הכנסת ה-11 ומנהיג ימין רדיקלי. מייסד הליגה להגנה יהודית בארצות הברית ותנועת כך בישראל, שב-1988 נפסלה מהתמודדות בבחירות לכנסת לאחר שנקבע שמטרותיה גזעניות. ראש ישיבת הרעיון היהודי אותה הקים, ומחבר ספרי הגות ציוניים. כהנא נרצח בסיום נאום שנשא במנהטן, בידי מתנקש מוסלמי פעיל אל-קאעידה שהתחזה ליהודי.

מס נסיעות

מס נסיעות או בשמו המלא: מס נסיעות חוץ הוא מס המוטל על כרטיסי נסיעה לחוץ לארץ, עבור אזרחי המדינה המטילה את המס. באופן כללי נחשב מס הנסיעות למס מותרות.

מס נסיעות היה נהוג בשנות ה-60 במדינות רבות. בשנת 1964 החליטה ועידת הספנות העולמית להפריד את מחיר המסע ממחיר השהייה באנייה ולדרוש כי מס הנסיעות יוטל אך ורק על מחיר המסע.

מרדכי הוד

מרדכי (מוטי) הוד (פיין) (28 בספטמבר 1926 – 29 ביוני 2003) היה המפקד השביעי של חיל האוויר מאפריל 1966 עד מאי 1973 ופיקד על מבצע מוקד שהשמיד את חילות האוויר הערביים בתחילת מלחמת ששת הימים.

סילווה זלמנסון

סילווה זלמנסון (סילבה זלמנסון) (נולדה ב-1944) היא לוחמת למען עליית יהדות ברית המועצות, אסירת ציון לשעבר שהייתה שותפה לניסיון חטיפת מטוס ריק לשם העלאת הנושא לתודעת הציבור.

עמידר

עמידר, החברה הלאומית לשיכון בישראל בע"מ, היא חברה ממשלתית לדיור ציבורי שנוסדה בשנת 1949. לחברה תפקיד היסטורי בבניין הארץ ובשיכון מיליוני העולים שהגיעו במהלך שנות קיום מדינת ישראל, וככלי חשוב במימוש מדיניות הרווחה והשיכון של ממשלות ישראל לדורותיהן, תפקיד בו היא נושאת עד היום.

פרימור

האם התכוונתם ל...

רדיו 90FM

רדיו אמצע הדרך או רדיו 90FM היא תחנת רדיו אזורית, המשדרת באזורים שבין חיפה לתל אביב ומכאן שמה.

התחנה הוקמה ב-1 בספטמבר 1996 לאחר שקיבלה זיכיון לשידור רדיו אזורי מהרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. התחנה משדרת בתדר 90FM באזור המרכז ובתדר 94.7FM באזור הצפון. עד לשנת 2001, התחנה שידרה מאולפנים שהוקמו בקניון לב חדרה, וכיום היא משדרת מאזור התעשייה פולג נתניה. תוכן השידורים בתחנה משלב בין חדשות ואקטואליה, מוזיקה עברית ולועזית, תוכניות מידע וייעוץ, בידור, תרבות וספורט. התחנה משדרת מבזקי חדשות ארציים מדי שעה עגולה, חדשות אזוריות בכל חצי שעה עגולה, ויומן חדשות ארצי מרכזי ב-12 בצהריים וכן יומן מסכם ב-16 אחר הצהריים. התחנה נוהגת לשדר מוזיקה מגוונת בכל הסגנונות, ומעניקה לעיתים קרובות הזדמנות השמעה לאמנים בתחילת דרכם.

מנכ"ל התחנה הוא העיתונאי אהרון אורגד, לשעבר כתב גלי צה"ל והעיתון "חדשות". הוא מגיש מדי יום שישי את תוכנית סיכום השבוע "דוח אזורי" בה מושמעים "קולות השבוע" ונבחרים "אנשי השבוע". מנהל התוכניות והחדשות הוא העיתונאי בועז אורגד, לשעבר כתב גלי צה"ל וראש דסק החדשות בעיתון הכלכלי טלגרף. הוא מגיש מדי יום את יומן 90, יומן החדשות של הרדיו, המוביל מאבקים ציבוריים רבים באזור השידור. סלוגן התחנה הוא: "תדליק אותי 90FM" וגם "רדיו תשעים, מה נשמע בבית"

רדיו אמצע הדרך מתמקד בשידורים הנוגעים לאזור הזיכיון ומרבה לעסוק בנושאים של מעורבות בקהילה. בזכות פעילותה למען הקהילה ובזכות תוכניות רדיו מצטיינות זכתה התחנה בשישה אותות:

בשנת 2003 קיבלה התחנה את "אות הנשיא", "יקיר אקים ישראל", בגין אימוץ הארגון בשידורים.

בשנת 2005 קיבלה את אות "גלובס" – עסקים למען החברה בישראל.

בשנת 2007 קיבלה את אות "אור ירוק" לתקשורת, בגין ייזום ושידור קמפיין מיוחד - "מאירים את כביש החוף", במסגרת המאבק בתאונות הדרכים.

בשנת 2009 זכתה התחנה בפרס על תוכנית המוזיקה המצטיינת בישראל.

בשנת 2012 זכתה התחנה בשני פרסים במסגרת כנס אילת לעיתונות 2012: פרס הרשות השנייה לתחקירים חברתיים, על שם העיתונאית רחל פרימור, ניתן לבועז אורגד, על תחקיר פורץ דרך בנושא הפרדת הילדים האתיופיים במוסדות החינוך, שהביא לשינוי המצב.

כן ניתן לרדיו תשעים פרס אגודת העתונאים על הפרויקט הרדיופוני "שנים עשר השבטים", סדרת תוכניות שיזם ועורך אהרון אורגד, הסוקרת קהילות יהודיות בארץ ובעולם, במבט היסטורי ואנתרופולוגי, באמצעות צלילים וקולות רדיופוניים.בשנת 2006, בזמן מלחמת לבנון השנייה, ובתאום עם פיקוד העורף, העמידה התחנה את התדר השני שלה, 94.7FM, לטובת "גל שקט" בשעות הלילה, שנועד להתריע מאזינים תושבי חדרה, פרדס-חנה, זכרון יעקב והסביבה מפני נפילת טילים.

במבצע "עופרת יצוקה" בחודש דצמבר 2008 ובמבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012, יזמה התחנה מבצע לאירוח תושבי הדרום אצל משפחות מאזינים באזור השרון והצפון.

בתחילת חודש נובמבר 2009 החלה תקופת הזיכיון השנייה של הרדיו. קבוצת "רדיו תשעים" החליפה את קבוצת "שידורי עמק חפר". חלק גדול מבעלי התפקידים בתחנה, נשארו בתפקידם גם במסגרת הקבוצה החדשה, הנמצאת בבעלות קבוצת האחים אורגד, בעליה של רשת המזון המהיר בורגראנץ', בראשות אנשי העסקים אלי אורגד ויובל אורגד.

התחנה משדרת בתדרים 90FM ו-94.7FM. ניתן להאזין לה גם דרך ערוצי הרדיו בכבלים ובלוויין, וכן באתר האינטרנט שלה, ובאמצעות אפליקצייה לאייפון ולאייפד.

שאול בלכרוביץ'

שאול בּלֶכָרוביץ' היה מוזיקאי, מלחין, מעבד ומנצח מקהלות יהודי ליטאי.

שלמה גל (ניצב)

שלמה גל (נולד ב-1944) הוא קרימינולוג ישראלי, ניצב בדימוס במשטרת ישראל.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.