רועה דובים

רועה דובים היא קבוצת כוכבים בחצי הכדור הצפוני של השמים המתארת אדם השומר או מוביל את הדובה הגדולה והדובה הקטנה בשמים. זו גם אחת מ-48 קבוצות הכוכבים שהוגדרו על ידי תלמי. בקבוצה נמצא ארקטורוס - הכוכב הרביעי בבהירותו בשמים והבהיר ביותר בחצי הכדור הצפוני של השמים. כמו כן, נמצא ULAS J1342+0928 - הקוואזר המרוחק ביותר שידוע למדע, במרחק 13.2 מיליארד שנות אור מאיתנו.

רועה דובים
Boötes
Boötes IAU

מפת קבוצת הכוכבים רועה דובים
סמליות רועה דובים
עלייה ישרה 15 שעות
נטייה °‏30+
שטח נראה 907 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-13
מספר כוכבים בבהירות < 3 3
הכוכב הבהיר ביותר ארקטורוס (α ברועה דובים) ביוונית "רועה דובים"
בהירות הכוכב הבהיר 0.0
מטר מטאורים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏90 ו-°‏50-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש יוני

כוכבים חשובים

ארקטורוס (α ברועה דובים) הוא ענק אדום במרחק של 36 שנות אור. בהירותו הנראית היא מדרגה 0.0 והוא הכוכב הרביעי בבהירותו בשמי הלילה והבהיר ביותר בחצי הכדור הצפוני.

איזר (ε ברועה דובים) הוא כוכב כפול המורכב מזוג כוכבים קרוב מאוד בצבעים כתום וכחול בבהירויות מדרגות 3 ו-5. מפאת קרבתם של זוג הכוכבים צריך טלסקופ על מנת להפריד ביניהם.

מופריד (η ברועה דובים) הוא תת-ענק צהוב במרחק של 37 שנות אור עם בהירות מדרגה 2.7.

μ ברועה דובים הוא כוכב כפול המורכב מכוכב כחול-לבן בבהירות מדרגה 4 עם בן זוג בבהירות מדרגה 7 הניתן להבחנה במשקפת. בטלסקופ ניתן לראות שבן הזוג הוא בעצמו כוכב כפול.

ν1 ברועה דובים ו-ν2 ברועה דובים הם זוג כוכבים לא קשורים זה לזה בבהירות מדרגה 5 ובצבעים כתום ולבן.

מיתולוגיה

הדמות אותה מיצגת הקבוצה זוהתה עם דמויות מיתולוגיות שונות מהמיתולוגיה היוונית, ביניהן אטלס, איקריוס הכורם, וארקס בנם של זאוס ושל קליסטו. במיתולוגיות עתיקות יותר, הדובה הגדולה והדובה הקטנה היו שוורים ורועה דובים היה מנהיג את השוורים שהיו קשורים לכוכב הצפון סביב לו, ובכך סובב את השמיים על צירם.

הקבוצה הסמוכה כלבי ציד מייצגת את הכלבים של רועה דובים.

ראו גם

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדרית • רועה דובים • שועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.