רומן פריסטר

רומן פְרִיסְטֶר (17 בינואר 1928 - 9 בפברואר 2015) היה סופר ועיתונאי פולני-ישראלי.

Roman Frister
רומן פריסטר, 2008

ביוגרפיה

פריסטר נולד בשנת 1928 בעיר ביילסקו (בייליץ) שבשלזיה, פולין. בזמן מלחמת העולם השנייה שהה במחנות ריכוז ועבודה, ובהם איבד את הוריו. לאחר המלחמה שב לפולין ועסק בעיתונאות. ב-1957 עלה לישראל במסגרת עליית גומולקה, והחל לעבוד כעיתונאי ב"הארץ". בשנת 1968 מונה לסגן עורך "מוסף הארץ".

מ-1991 ועד 2007 ניהל את בית הספר לעיתונאות "כותרת", שנתמך על ידי קרן ברטלסמן הגרמנית. ב-2006 עבר בית הספר לחסות אוניברסיטת תל אביב.

לפריסטר הוענקו אות ההוקרה של הרפובליקה הפולנית (Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej) בשנת 1993, ואות "צלב אושוויץ" (Krzyż Oświęcimski) בשנת 1995. ספריו תורגמו למספר שפות.

היה נשוי לאלזביטה פריסטר, בעבר מנהלת המכון הפולני בישראל.

בשנות חייו האחרונות התגורר בפולין.

ספריו

קישורים חיצוניים

אל נקמות (מחזה)

אל נקמות (ביידיש: גאט פון נקמה) הוא מחזה מאת שלום אש, שנכתב ביידיש ב-1906 והוצג לראשונה, בגרמנית, ב-1907. היצירה, המציגה זנות ולֶסבִּיוּת על רקע חיי היהודים בתחום המושב, היא אחת מעבודותיו המפורסמות והשנויות ביותר במחלוקת של אש.

אלימלך אברהם

אלימלך אברהם הוא קצין ומפקד בגולני מגדוד גדעון שזכה בצל"ש הרמטכ"ל במלחמת יום כיפור.

אברהם היה קצין בדרגת סגן ומפקד מוצב פורטוגל במלחמת יום הכיפורים. המוצב נשאר לבד עם כוח לוחמים קטן, לאחר נסיגת כוחות צה"ל בתחילת המלחמה. הכוח המשיך להילחם לבדו תחת פיקודו של סגן אברהם ולא ניכנע לכוחות הסורים. על אף שהמוצב הותקף על ידי כוחות סוריים גדולים, כוחות חיל רגלים משולבים עם כוחות חיל שריון, סגן אברהם הנהיג את חיילי המוצב ולא נשבר. במשך 100 שעות נלחמו חיילי המוצב מול הכוחות הסוריים, ואף הצליחו להגן על הצירים באזור. על רוח הלחימה של סגן אברהם הוענק לו צל"ש הרמטכ"ל על ידי הרמטכ"ל מוטה גור.

על סיפור הגבורה של המוצב נכתב הספר "עשירי למניין" מאת רומן פריסטר, שהגיע למוצב הנצור עם יחידת חרמ"ש ששחררה את הנצורים, וכתב את הספר על פי שיחות איתם.

סיפור הגבורה של המוצב עודו מועבר במסגרת מורשת הקרב של חטיבת גולני ובמסגרת קורס הקצינים של צה"ל.

אן אפלבאום

אן אליזבת אפלבאום (באנגלית: Anne Elizabeth Applebaum; נולדה ב-25 ביולי 1964 בוושינגטון די. סי.) היא עתונאית וסופרת יהודיה אמריקאית פולניה, זוכת פרס פוליצר שהרבתה לכתוב על הקומוניזם ועל התפתחות החברה האזרחית במרכז ובמזרח אירופה. היא הייתה עורכת באקונומיסט וחברת מערכת בוושינגטון פוסט (2006-2002).

הארץ

הארץ הוא היומון הוותיק ביותר הפועל בישראל. נוסד בשנת 1918 ונקרא בשם הנוכחי החל משנת 1919. העיתון היה בבעלות משפחת שוקן מאז שנת 1935, ובשנים האחרונות נמכרו 40% ממניות קבוצת הארץ, החברה שמוציאה אותו לאור, לאלפרד דומונט (20%) ולאוניד נבזלין (20%). העורך הראשי כיום הוא אלוף בן ומנכ"ל קבוצת הארץ הוא רמי גז. נכון לינואר 2018 שיעור החשיפה של העיתון עומד על 4.9% בימות השבוע ו-5.9% בסופי שבוע.

הלל הלקין (סופר)

הלל דוד הַלְקין (באנגלית: Hillel David Halkin; נולד ב-1939) הוא סופר, חוקר, הוגה דעות, עיתונאי ומתרגם ישראלי-אמריקאי.

הקדמה

הקדמה לספר מופיעה לפני גוף הספר וכוללת פנייה של המחבר או העורך אל הקורא, לשם הצגת עניינים אחדים הנוגעים לספר. להקדמה ניתנות כותרות שונות: הקדמה, פתיחה, מבוא, פתח-דבר ואפילו אקדמות מילין (prolegomena). בספר "המשפט" מאת חיים כהן ניתנה להקדמה הכותרת "דברי הסבר, אזהרה, התנצלות ותודה". הקדמות נמצאות לרוב בספרי עיון ומחקר ומיעוטן בספרות בדיונית.

הרצח הכפול במעברת כפר עאנה

הרצח הכפול במעברת כפר עאנה התבצע באפריל 1960. בפסק הדין בערעור שהגיש הרוצח לבית המשפט העליון נקבעה הלכת כחלה, שהיא תקדים בנושא קביעת אי שפיות.

התרסקות מטוס חיל האוויר הפולני ברוסיה

התרסקות מטוס טופולב Tu-154 של חיל האוויר הפולני היא תאונה אווירית שהתרחשה ב-10 באפריל 2010. המטוס, שעל סיפונו היו נשיא פולין לך קצ'ינסקי ורבים מבכירי מוסדות השלטון בפולין, התרסק בקרבת שדה התעופה סמולנסק שברוסיה. איש מבין 96 הנוסעים ואנשי הצוות לא שרד בהתרסקות.

יהודי עם מטבעות

התמונה יהודי עם מטבעות (בפולנית: Żyd z pieniążkiem) מבטאת תופעה ייחודית בפולין המודרנית. בתמונה ניתן לראות לרוב אדם יהודי מבוגר הסופר מטבעות. תמונה זו משקפת סטריאוטיפ שלילי, על פיו יהודי פולין הם חלק מעם עשיר של חמדנים וקמצנים. תמונות אלה של היהודי הזקן עם המטבעות שכיחות מאוד בפולין המודרנית, הן נמכרות בחנויות רבות ונחשבות בקרב הפולנים כקמע שמביא להצלחה פיננסית.

יחסי ישראל–פולין

בין מדינת ישראל ורפובליקת פולין מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים, נכון לשנת 2019, וזאת יחד עם קשרים כלכליים ותרבותיים ענפים בין שתי המדינות. לישראל יש שגרירות רשמית בוורשה, בעוד שלפולין יש שגרירות רשמית בתל אביב. עם זאת, יחסי המדינות עברו טלטלות רבות לאורך השנים, כאשר למקומה הנרחב של פולין במסגרת השואה יש השפעה רחבה על היחסים בין השתיים.

יצחק גרינבוים

יצחק גִרִינְבּוֹיְם (Grünbaum, לעיתים Gruenbaum;‏ 24 בנובמבר 1879, ורשה – 7 בספטמבר 1970, גן שמואל) היה מנהיג ציוני, מראשי התנועה הציונית של יהודי פולין בין שתי מלחמות העולם ושר הפנים הראשון של ישראל.

ישראל ברזילי

ישראל (יוֹלק) ברזילי (אייזנברג) (1 באוקטובר 1913 – 12 ביוני 1970) היה חבר הכנסת ושר בממשלת ישראל מטעם מפ"ם.

נח קליגר

נח (נורברט) קליגר (Noah Klieger;‏ 31 ביולי 1925 – 13 בדצמבר 2018) היה עיתונאי, איש ספורט וסופר ישראלי. הוא היה ניצול מחנה ההשמדה אושוויץ, שפעל רבות להנצחת השואה.

נתן דונביץ'

נתן דוּנֶבִיץ (1926 – 6 ביוני 2017) היה עיתונאי, שדרן רדיו וסופר ישראלי. ממניחי היסודות לעיתונות מודרנית בארץ. חבר מערכת "הארץ", בתפקידי כתיבה ועריכה מגוונים, במשך חמישים ואחת שנה.

צבי נרקיס

צבי נרקיס (קיסנר), (1921, רומניה – 8 באוגוסט 2010, ישראל), גרפיקאי ומעצב אותיות, טיפוגרף ומעצב בולים ויוצר גופנים עבריים. זכה ב-2006 בפרס א.מ.ת על מפעלו בעיצוב.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.