רוברט מוגאבה

רוברט גבריאל מוגאבהאנגלית: Robert Gabriel Mugabe;‏ 21 בפברואר 19246 בספטמבר 2019) היה פוליטיקאי זימבבואי, ששימש כשליט זימבבואה מ-1980 בה נבחר לראש ממשלה, תפקיד שאותו סיים ב-1987, וכנשיא משנת 1987 עד ל-19 בנובמבר 2017, אז השתלט הצבא על השלטון במדינה, מוגאבה הודח מראשות מפלגתו,[1] ולאחר יומיים התפטר מתפקידו כנשיא המדינה.

רוברט מוגאבה
Robert Mugabe
Robert Mugabe May 2015 (cropped)
רוברט מוגאבה, 2015
לידה 21 בפברואר 1924
קוטאמה, דרום רודזיה
פטירה 6 בספטמבר 2019 (בגיל 95)
סינגפור
מדינה זימבבואה  זימבבואה
מפלגה האיחוד הלאומי האפריקני של זימבבואה- החזית הפטריוטית
בת זוג גרייס מוגאבה
נשיא זימבבואה
22 בדצמבר 198721 בנובמבר 2017
(29 שנים)
סגן סיימון מוזנדה
ג'ויס מוג'ורו
אמרסון מננגגואה
יושב ראש האיחוד האפריקאי
30 בינואר 201530 בינואר 2016
(שנה)
ראש ממשלת זימבבואה
18 באפריל 198022 בדצמבר 1987
(7 שנים ו-35 שבועות)
סגן סיימון מוזנדה
פרסים והוקרה

בצעירותו

מוגאבה נולד במחוז זווימבה, צפונית מזרחית להארארה בדרום רודזיה. בגיל 17 הוסמך כמורה, אך החל ללמוד באוניברסיטת פורט הייר בדרום אפריקה חינוך וכלכלה. מאוחר יותר הרחיב את השכלתו, בין היתר בלימודים בהתכתבות באוניברסיטת לונדון. עם סיום לימודיו, בשנת 1957, היו לו 8 תארים, ובהם תוארי מוסמך בחינוך, בכלכלה ובמשפטים.

כפעיל פוליטי

אחרי שנתיים שבהן עבד כמורה בבית ספר תיכון בגאנה, חזר לדרום רודזיה ב-1960, חדור אידאולוגיה מרקסיסטית. הוא הצטרף למפלגה הדמוקרטית הלאומית, שמאוחר יותר הפכה לאיחוד האפריקאי העממי של זימבבואה (ZAPU). ממשלתו של איאן סמית' הוציאה את המפלגות הללו מחוץ לחוק.

ב-1963 עזב את המפלגה, הצטרף למפלגה המתחרה שאך הוקמה, האיחוד האפריקאי הלאומי של זימבבואה (ZANU), שהקים הכומר נדאבאנינגי סיטהול, והפך למזכ"ל המפלגה. במפלגה זו הקפידו על ייצוג לכל השבטים, על מנת למנוע פילוג. ZANU הושפעה מתנועת הקונגרס הפאן-אפריקני הדרום אפריקאית ומרעיונות מאואיסטים, ואילו ZAPU הייתה קרובה יותר לקונגרס הלאומי האפריקני וגם הייתה פרו-סובייטית.

ב-1964 נכלא יחד עם יתר המנהיגים, ושהה במאסר 10 שנים. עם שחרורו ב-1974 עזב למוזמביק, והקים בה את "צבא השחרור האפריקאי הלאומי של זימבבואה", במטרה להיאבק במשטרו של סמית'. מאוחר יותר הפך צבא השחרור לזרוע הצבאית של ZANU, לצד הזרוע הפוליטית בהנהגתו של סיטהול.

ב-3 במרץ 1978 נכנע איאן סמית' ללחץ הבינלאומי, וחתם עם מנהיגי השחורים על הסכם שסלל את הדרך לשיתוף השחורים בשלטון במדינה. בבחירות שנערכו ניצחה המועצה הלאומית האפריקאית המאוחדת בהנהגתו של הבישוף אייבל מוזורווה, אך הקהילה הבינלאומית לא הכירה ברפורמות שנערכו ובתוצאות הבחירות, והחרם הבינלאומי נמשך. גם הכוחות המיליטנטיים יותר, ובהם צבא השחרור של מוגאבה, סירבו להכיר בתוצאות הבחירות, והמשיכו להיאבק בשלטון.

בספטמבר 1979 נפגשו הצדדים והחלו במשא ומתן. הם הסכימו על כינון חוקה חדשה שאין לשנותה במשך 10 שנים ועל שמירת 20 מקומות ללבנים בפרלמנט. בדצמבר חזר מוגאבה לזימבבואה, לתשואות ההמונים.

כראש הממשלה

ב-4 במרץ 1980 נבחר מוגאבה לראש ממשלת זימבבואה, לאחר ש-ZANU קיבלה 57 מתוך 80 המושבים שהוקצו לשחורים בפרלמנט. החזית הרודזית זכתה בכל 20 המקומות שהוקצו ללבנים. אף שהיה לו רוב מוחלט בפרלמנט, הוא הקים קואליציה עם יריביו מ-ZAPU ומהמיעוט הלבן. הקואליציה לא שרדה זמן רב, וב-1983 הדיח מוגאבה את מנהיג ZAPU, ג'ושוע נקומו, מהממשלה. בין 1982 ל-1985 אירעו התנגשויות אלימות בין השבטים הצפוניים תומכי ZANU והשבטים הדרומיים תומכי ZAPU, כאשר הזרועות הצבאיות של שתי המפלגות מעורבות בנעשה. ב-1987 הושג הסכם שלום. שתי המפלגות התאחדו והפכו ל"איחוד הלאומי האפריקאי של זימבבואה - החזית הפטריוטית" (ZANU-PF), ומוגאבה מינה את נקומו לסגנו.

כנשיא

במקביל לאיחוד הפוליטי, נערכו שינויים בממשל. משרת ראש הממשלה בוטלה, ומוגאבה הפך לנשיא, שסמכויותיו עובו. הוא נבחר מחדש לתפקיד זה ב-1990, ב-1996 וב-2002, חרף תלונות על זיופים ועל איומים על בוחרים.

חוות הלבנים

כשנבחר מוגאבה, היו כ-70% מהאדמות החקלאיות בבעלותם של כ-4,000 לבנים. כחלק מההסכמות שהושגו ב-1979, הונהגה מדיניות לפיה ממשלת בריטניה מימנה את רכישת אדמותיהם של חוואים לבנים שהיו מעוניינים לעזוב את זימבבואה. במקביל, הוסכם כי לא יופעל לחץ על חוואים לעזוב. מוגאבה הקפיד לשמור על מדיניות זו, בין היתר כדי לא לפגוע במשא ומתן שניהל הקונגרס הלאומי האפריקני עם שלטונות האפרטהייד בדרום אפריקה.

ב-1997 השתנה המצב, ולא בשל חילופי השלטון בדרום אפריקה, אלא בשל חילופי השלטון בבריטניה. מפלגת הלייבור הרגישה פחות מחויבת לשרידי האימפריה הבריטית, וטוני בלייר החליט להפסיק את מימון הרכישות. כתוצאה מכך, החלו במקומות רבים במדינה השתלטויות אלימות של שחורים על חוות של לבנים, בהסכמה שבשתיקה מצד הממשלה. משפחת מוגאבה עצמה מחזיקה ב-3 חוות כאלה. בין השאר הביאה הלאמת החוות לצניחה בתפוקה החקלאית ולמחסור במזון.

כלכלה

ב-1991, לאחר לחץ בינלאומי, הכריז מוגאבה על שורה של רפורמות ליברליות, אך ראשי קרן המטבע הבינלאומית סברו כי אין מדובר בצעדים של ממש, והקפיאו את הסיוע למדינה. הכלכלה המשיכה להידרדר לאורך שנות שלטונו. בשנת 2006 הגיעה האינפלציה לשיעור של 1,216%, וב-12 החודשים שבין נובמבר 2006 לנובמבר 2007 הגיעה לשיא של 26,470%.[2] הצמיחה במדינה בשנת 2007 ירדה ב-6%.

המאבק נגד ההומוסקסואלים

ב-1995 החל מוגאבה בקמפיין נגד הקהילה ההומוסקסואלית במדינה. העונש על קיום יחסים הומוסקסואליים הועמד על 10 שנות מאסר, ובשנת 1999 נגזר אף על נשיא זימבבואה לשעבר, כנען בננה, שריצה בסופו של דבר רק שנתיים מעונשו, ומת בגלות.

שינוי החוקה

ב-11 בפברואר 2000 נערך משאל עם על עריכת שינויים בחוקה. הוצע לקבוע כי נשיאים עתידיים (אך לא נשיאים מכהנים) יוגבלו לשתי תקופות כהונה, להעניק חסינות מפני תביעות פליליות לשרים ולראשי הצבא ולהסמיך את הממשלה להלאים חוות של לבנים מבלי לפצותם. שיעור הצבעה נמוך של 20% מנע את אישור התיקונים. מוגאבה הופתע, אך אמר שהוא מקבל את רצון העם. עם זאת, ב-6 באפריל אישר הפרלמנט את התיקונים שהוצעו במשאל העם, כלשונם.

מאז הלאמת החוות, נעלמה החקלאות בזימבבואה כמעט לחלוטין, והיא נאלצת לייבא את מרבית התוצרת החקלאית.

בחירות 2002

כשלונותיו הכלכליים של מוגאבה הביאו לכך שבבחירות שנערכו בשנת 2002 התייצב מולו לראשונה יריב אמיתי, מורגן צ'נגיראי מהתנועה לשינוי דמוקרטי. מוגאבה זכה ב-56% מהקולות, אך המשקיפים הדרום אפריקאיים הודיעו כי בידיהם ראיות לזיופים.

בחירות 2008

ב-29 במרץ 2008 נערכו בחירות נוספות בזימבבואה. מול מוגאבה התמודדו צ'נגיראי וכן סימבה מקוני, שכיהן בעבר כשר האוצר בממשלתו של מוגאבה, אך נטש את מפלגתו. 24 שעות לאחר הבחירות לא פורסמה כל תוצאה רשמית, מה שהעלה חשש לזיופים בבחירות. ועדת הבחירות הודיעה כי העיכוב נובע מכך שהבחירות מורכבות יחסית, שכן מלבד הבחירות לנשיאות נערכו באותו היום גם בחירות לבית הנבחרים, לסנאט ולרשויות המקומיות. מפלגתו של צ'נגיראי, התנועה לשינוי דמוקרטי, הזדרזה להכריז על ניצחונו, ותגובת הממשלה הייתה שאם צ'נגיראי יודיע כי הוא הנשיא הבא לפני פרסום התוצאות הרשמיות, יראו בכך ניסיון הפיכה. בימים הבאים שררה אי ודאות לגבי תוצאות הבחירות. בסופו של דבר, התפרסמו התוצאות הרשמיות ב-2 באפריל, ומהן עלה כי מוגאבה קיבל 43.2% מהקולות לעומת 47.9% לצ'נגיראי, מה שמחייב עריכת סיבוב בחירות שני. גורמים במטהו של צ'נגיראי טענו כי למעשה זכה צוונגיראי ב-50.3% מן הקולות וכי אין צורך בסיבוב שני. בבחירות לפרלמנט הפסידה מפלגתו של מוגאבה, כאשר זכתה ב-97 מושבים מתוך 210, לעומת 109 למפלגות האופוזיציה (מהם 99 למפלגתו של צ'נגיראי).

מוגאבה, שחשש לגורל שלטונו, נקט שיטות של איומים ואלימות נגד מי שזוהה עם האופוזיציה, ומשטרת זימבבואה אף עצרה את צ'נגיראי מספר פעמים. ב-22 ביוני, 5 ימים לפני הבחירות, הודיע צ'נגיראי כי לא יתמודד, בשל האלימות הרבה והחשש לחייהם של תומכיו. מוגאבה הגיע לבחירות כמועמד יחיד (אף ששמו של צ'נגיראי נרשם על פתקי ההצבעה), וזכה ב-85.5% מהקולות.

לאחר סיבוב הבחירות השני נפתח משא ומתן בין מוגאבה ותומכיו לבין מנהיגי האופוזיציה, בתיווך דרום-אפריקני. בסיכומו הסכימו הצדדים על חלוקת השלטון בין ZANU למפלגת האופוזיציה (MDC). על פי ההסכם ימשיך מוגאבה לכהן כנשיא, בראש קבינט נשיאותי, ומנהיג האופוזיציה המרכזי צ'נגיראי ימונה לראש ממשלה ויעמוד בראש מועצת שרים. אחרי משא ומתן ארוך, ועל אף המשך הקונפליקט בין הצדדים, הוקמה ב-2009 ממשלה המתבססת על ההסכם ומאפשרת מידה של חלוקה של הכוח השלטוני.[3][4] הממשלה החדשה שרדה עד תום הקדנציה שלה ב-2013, זאת על אף שההסדר בין הצדדים היה כל הזמן על סף התפרקות. מוגאבה ו-ZANU שמרו לאורך תקופה זו על עליונות פוליטית. הם שימרו שליטה בלעדית על אמצעי האלימות של המדינה והתנגדו לרפורמות דמוקרטיות.[5]

בחירות 2013

בבחירות לנשיאות שנערכו ב-31 ביולי 2013, נבחר מוגאבה בן ה-89 לכהונה נוספת בת 5 שנים כשליט זימבבואה. בדומה לבחירות 2008, גבר על יריבו, ראש הממשלה מורגן צ'נגיראי, שזו לו הפעם השלישית שהוא מפסיד בבחירות. בדומה לבחירות הקודמות, גם הפעם טענה האופוזיציה לזיופים והונאות בחירות. ערב הבחירות הבטיח מוגאבה כי אם יפסיד בבחירות, יפרוש מהפוליטיקה.

בראיון שנערך בשנת 2016, מוגאבה הצהיר שהוא יתמודד גם בבחירות הבאות (ב-2018) כשהוא יהיה בן 94. במהלך הראיון, הוא נשאל על ידי עיתונאי מתי הוא מתכנן לפרוש, ומוגאבה ענה: "אתה רוצה שאני אכה אותך ואפיל אותך לרצפה כדי שתבין שאני עדיין כאן? למה לדבר על יורש כשאני עוד כאן? למה אתה רוצה יורש?".[6]

הביקורת על שלטונו של מוגאבה והדחתו

Demonstration against Mugabe
הפגנה נגד שלטון מוגאבה מול שגרירות זימבבואה בלונדון

מאז ביסס את שלטונו, הפך מוגאבה לאחד המנהיגים השנויים במחלוקת באפריקה, אם כי הוא נהנה מפופולריות יחסית ביבשת, שבה זוכרים לו את חסד נעוריו על מאבקו לשוויון זכויות לשחורים. התומכים במוגאבה טוענים כי הביקורת שמופנית כלפיו נובעת אך ורק משום שנישל את הלבנים מאדמותיהם.

אף כי מוגאבה לא חף מביקורת, הביקורת מצד מדינות המערב, ובראשן בריטניה, ארצות הברית ואוסטרליה, אכן התחזקה רק לאחר הלאמת החוות. ארצות הברית הטילה סנקציות על זימבבואה ב-2003, והקפיאה נכסים של מוגאבה ושל בכירים אחרים. זימבבואה הושעתה מחבר העמים הבריטי, עד שלבסוף הודיע מוגאבה על פרישת המדינה ממנו. מוגאבה לא הורשה להיכנס למדינות האיחוד האירופי, אך איטליה נאלצה להתיר לו לעבור בשטחה בדרכו להלווית האפיפיור יוחנן פאולוס השני ב-2005, בשל התחייבויותיה לוותיקן בהסכמים הלטרניים.

ארגונים בינלאומיים כמו אמנסטי האשימו את מוגאבה בפגיעה בזכויותיהם של מיעוטים, של הומוסקסואלים ושל אנשי האופוזיציה.

גם מנהיגים אפריקניים יצאו כנגד מוגאבה. הארכיבישוף דזמונד טוטו כינה אותו "קריקטורה של דיקטטור אפריקאי" והסופר וולי סוינקה כינה את משטרו "בושה ליבשת". נלסון מנדלה גם הוא יצא נגד מוגאבה וקרא למנהיגותו "כישלון טרגי של מנהיגות".[7] ב-3 ביולי 2004 אימצו שרי החוץ של האיחוד האפריקאי דו"ח המבקר את מאסרם ועינויים של אנשי האופוזיציה ופעילי זכויות האדם במדינה, את מעצרם של עיתונאים ואת הפגיעה בחופש הביטוי.

ב-18 בנובמבר 2017 תפסו כוחות צבא זימבבואה בפיקודו של קונסטנטינו צ'יוונגה, את השלטון בפועל וב-21 בנובמבר התפטר באופן רשמי.[8]

מוגאבה נפטר ב-6 בספטמבר 2019, בגיל 95.[9]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רויטרסהנשיא רוברט מוגאבה ואשתו הודחו ממפלגת השלטון בזימבבואה, באתר הארץ, 19 בנובמבר 2017
  2. ^ טלי גולדשטין‏, האינפלציה בזימבבואה בנובמבר - 26,470%, באתר וואלה! NEWS‏, 3 בפברואר 2008
  3. ^ BBC News, Rows mar Zimbabwe oath ceremony, 13 February 2009
  4. ^ The Economist, Telling it like it is: Zimbabwe's power-sharing government, October 16 2010
  5. ^ Michael Aeby, 2018, "Inside the Inclusive Government: Interparty Dynamics in Zimbabwe's Power-Sharing Executive", Journal of Southern African Studies 44(5), pp.856.
  6. ^ עיתונאי: "אתה פורש?". הנשיא: "רוצה מכות?", ynet
  7. ^ טלי גולדשטין‏, נלסון מנדלה שובר שתיקה ומגנה את מוגאבה, באתר וואלה! NEWS‏, יום חמישי, 26 ביוני 2008
  8. ^ גיא אלסטר‏, המשטר קרס ביממה וחצי: ההפיכה בזימבבואה עשויה לבשר על "אביב אפריקני", באתר וואלה! NEWS‏, 18 בנובמבר 2017
  9. ^ החדשות 12, ‏מותו של דיקטטור: נשיא זימבבואה לשעבר מוגאבה מת בגיל 95, באתר ‏mako‏‏, ‏6 בספטמבר 2019‏
10 במרץ

10 במרץ הוא היום ה-69 בשנה (70 בשנה מעוברת), בשבוע ה-10 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 296 ימים.

14 בנובמבר

14 בנובמבר הוא היום ה־318 בשנה לפי לוח הגרגוריאני (319 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 47 ימים.

14 בפברואר

14 בפברואר הוא היום ה-45 בשנה בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה נשארו עוד 320 ימים (321 בשנה מעוברת).

21 בפברואר

21 בפברואר הוא היום ה-52 בשנה, בשבוע ה-8 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 313 ימים (314 בשנה מעוברת).

29 ביוני

29 ביוני הוא היום ה-180 בשנה, (181 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 185 ימים.

4 במרץ

4 במרץ הוא היום ה־63 בשנה (64 בשנה מעוברת), בשבוע ה-10 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 302 ימים.

6 בספטמבר

6 בספטמבר הוא היום ה-249 בשנה בלוח הגרגוריאני (250 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 116 ימים.

אמרסון מננגגואה

אמרסון דמבודזו מננגגואה (Emmerson Dambudzo Mnangagwa; נולד ב-15 בספטמבר 1942) הוא פוליטיקאי מזימבבואה המכהן כנשיאה הנוכחי של זימבבואה. מננגגואה משמש גם כיושב ראש מפלגת השלטון ZANU -

האיחוד האפריקאי הלאומי של זימבבואה.

הוא מונה לנשיא לאחר ההפיכה נגד שלטונו של הנשיא רוברט מוגאבה. קודם לכן, שימש כסגנו של נשיא זימבבואה מ-2014 עד 19 בנובמבר 2017.

בחירתו עוררה תקוות רבות לרפורמות במדינה אך תוך זמן קצר הן התבדו.

גרייס מוגאבה

גרייס נטומביז'ודווה מוגאבה (Grace Ntombizodwa Mugabe) נולדה ב-23 ביולי 1965, אשתו של נשיא זימבבואה לשעבר רוברט מוגאבה והייתה הגברת הראשונה של זימבבואה מנישואיהם ב-1996 עד להתפטרותו בנובמבר 2017. גרייס מוגאבה החלה כמזכירתו של הנשיא מוגאבה, היא התקדמה בשורות מפלגת האיחוד הלאומי של זימבבואה- החזית הפטריוטית (Zimbabwe African National Union – Patriotic Front) - ZANU-PF והפכה לראש אגף הנשים בה ודמות מפתח בסיעת דור ה-40, שהיא קבוצה לא רשמית של פוליטיקאים ממפלגת ZANU-PF העובדים על שינוי הדור על ידי החלפת הבכירים של המפלגה. באותו הזמן מוגאבה זכתה למוניטין של פריבילגיה ובזבזנות בתקופה של משבר כלכלי חמור במדינה.היא פוטרה מהמפלגה, יחד עם עוד חברי G40, בזמן ההפיכה של זימבבואה ב-2017. בהפיכה השתלטו גורמי צבא על העיר הארארה, עיר הבירה של זימבבואה, על תאגיד השידור ואזורים נוספים בעיר. בנוסף, חיילים ברכבים משוריינים חסמו את הכבישים למשרדי הממשלה, לפרלמנט ולבתי המשפט במרכז הארארה.

ההפיכה בזימבבואה (2017)

ההפיכה בזימבבואה החלה בערב ה-14 בנובמבר 2017, אלמנטים של הצבא הלאומי התאספו סביב הארארה עיר הבירה של זימבבואה, השתלטו על תאגיד השידור של זימבבואה ואזורים אחרים של העיר. למחרת, פורסם כי האירועים האחרונים בזימבבואה אינם בגדר הפיכה, וכי הנשיא רוברט מוגאבה ששלט במדינה 37 שנים בריא ושלם, אך כי המצב יחזור לשגרה רק אחרי שיטופלו ה"עבריינים" סביב מוגבה האחראיים לבעיות הסוציו-אקונומיות של זימבבואה.

ההפיכה הייתה להפיכה שקטה חריגה במיעוט האלימות שבהתנהלותה, ללא נפגעים כלל.

ב-17 בנובמבר 2017, שלושה ימים לאחר ההפיכה, הושבע לתפקיד הנשיא אמרסון מננגגואה, סגן הנשיא לשעבר.

הלאמה

הַלְאָמָה הוא מונח המתאר פעולה של נטילת קניין מידי בעליו על ידי המדינה והפיכתו, לפיכך, לרכוש הלאום. המונח מתאר לרוב נטילת קניין פרטי, אבל לעיתים הוא מתייחס גם לנטילת קניין של רשויות מקומיות. המונח ההפוך להלאמה הוא הפרטה. פעולה של הלאמה אחרי הפרטה מכונה "הלאמה מחדש".

ישנם שני סוגים עיקריים מוכרים של הלאמה: האחד הוא הפקעת חברה פרטית מתוך שיקול אידאולוגי לפיו מוטב, מבחינה עקרונית וללא קשר למצבה בזמן נתון, שתהיה ברשות המדינה. הלאמה זו נעשית לעיתים קרובות ללא תמורה הולמת או ללא תמורה כלל. השני הוא הלאמת חברה הנתפשת כחשובה, ומצויה בקשיים כלכליים, מתוך מחשבה שפשיטת-רגל שלה תפגע קשות במשק כולו.

הדוגמאות המובהקות ביותר לפעולה של הלאמת-הפקעה הן הפעולות המאפיינות משטרים סוציאליסטים וקומוניסטים רבים, שכן הלאמת הקניין הפרטי היא אחד מעיקרי התורה המרקסיסטית. על–פי התורה המרקסיסטית, קניין פרטי הוא גזל ועל כן הלאמתו אינה עוול אלא תיקון עוול. פעולות של הלאמה קיימות לעיתים גם תחת משטרים שאינם סוציאליסטים, במיוחד אחרי מהפכות, שבעקבותיהן הולאמו נכסיו הפרטיים של השליט הקודם ומקורביו. במדינות שהשתחררו משליטתן הישירה או העקיפה של מעצמות קולוניאליות, הולאמו לעיתים נכסים ציבוריים (כגון בארות נפט) מידי חברות זרות, בטענה שהם נעשקו מן העם ללא תמורה הוגנת. דוגמה בולטת היא הלאמת תעלת סואץ על ידי שליט מצרים נאצר.

מספר משטרים לאומניים וגזעניים הלאימו את נכסיהם של מיעוטים אתניים. בין אלה, גרמניה הנאצית הפקיעה את רכושם של היהודים, וזימבבווה בהנהגת רוברט מוגאבה הפקיעה את חוותיהם של מתיישבים ממוצא אירופי. בהלאמה מסוג זה הבעלות הממשלתית היא לרוב רק שלב-מעבר, והנכסים מועברים בהמשך לבעלות פרטית של בני הקבוצה השלטת.

פעולות הלאמת-הצלה מתרחשות ברוב המקרים כאשר חברה גדולה ובעלת מוניטין עומדת לפשוט רגל. פעולת ההלאמה מכוונת להצילם ממצב זה. פעולות הלאמה נפוצות במיוחד כאשר החברה נתפשת כבעלת חשיבות לכלכלה ולחברה, או כאשר מספר חברות במגזר מסוים עומדות בפני סכנת הליך פירוק בו-זמנית. בישראל, לדוגמה, הולאמו הבנקים העיקריים בשנת 1983 אחרי "משבר הבנקים" כדי להצילם מפשיטת רגל. במקומות רבים נגעה ההלאמה לחברות רכבות, תעופה, משאבי-טבע, ובנקים.

המשבר הפיננסי שהחל בסוף שנת 2007 בארצות הברית והתדרדרותו לאורך שנת 2008 הביאו לקריסה של בנקים למשכנתאות כגון פרדי מק ופאני מיי וגופים פיננסיים מרכזיים, והביא לסדרה של מהלכי הלאמה של סוכנויות משכנתאות וביטוח והזרמת כספים למערכת הפיננסית בידי הממשלה הפדרלית. מהלכים אלו סיימו כ-20 שנה בהן הסתמן כי ההלאמה הופכת להיסטוריה נשכחת, והציתו מחדש את הדיון בבעלות ציבורית מול פרטית.

הסגר ביירה

הסגר ביירה (באנגלית: Beira Blockade) המכונה גם פטרול ביירה (באנגלית: Beira Patrol), היה הסגר אשר כפתה בריטניה על נמלי מוזמביק הפורטוגזית, במטרה לנתק את אספקת הנפט לרודזיה (זימבבואה של ימינו) דרך נמלים אלו.

ההסגר הוטל בהוראת ראש ממשלת בריטניה הרולד וילסון כתגובה להכרזת העצמאות של רודזיה. רודזיה הייתה מדינה בדרומו של חבל רודזיה, אשר נשלטה על ידי מיעוט לבן לצד רוב שחור אשר היה בעיקרו של דבר משולל זכויות פוליטיות. קודם עצמאותה, ברודזיה התקיימה מושבה בריטית ארוכת שנים בשם רודזיה הדרומית. בשנות קיום המושבה פקדו אותה בריטים רבים אשר התיישבו בה וקבעו בה את מקום מגוריהם. בשנת 1964, עם עלייתו של הפוליטיקאי הרודזי איאן סמית לראשות ממשלת רודזיה הדרומית, המתח בין הלבנים ברודזיה להנהגת האימפריה הבריטית בלונדון הגיע לשיאו. בסופו של תהליך זה, בחרו הלבנים ברודזיה הדרומית לצאת לדרך עצמאית ולהתנתק מחסותה של האימפריה. למרות שבתחילה היו מי ששקלו בבריטניה לדכא את המרד באמצעים צבאיים, עד מהרה הוחלט בשני הצדדים כי יש להימנע ממלחמת אחים בין בריטים לבריטים. ברם פנתה בריטניה להטלת סנקציות כלכליות ופוליטיות. בראשית שנת 1966, על מנת להגביר את הלחץ הכלכלי על רודזיה, החלו כוחות הצי וחיל האוויר המלכותיים להטיל את הסגר הימי על נמלי הים של מוזמביק. באותה התקופה נשלטה מוזמביק על ידי האימפריה הפורטוגזית, אשר תמכה במשטר המיעוט הלבן ברודזיה. דרך נמלים אלו רודזיה ייצאה וייבאה סחורות אליה וממנה. הסגר נותר על כנו במשך כעשר שנים עד לשנת 1975, אז נפל המשטר הרודני בפורטוגל, מוזמביק זכתה בעצמאות, ומייד לאחר מכן הצטרפה למאבק המלחמתי ברודזיה. בשנת 1979, לאחר התארכות המלחמה, וויתר המיעוט הלבן ברודזיה על שלטונו, והעבירו לרוב השחור בראשות רוברט מוגאבה.

זימבבואה

רפובליקת זימבבואה (באנגלית: Republic of Zimbabwe, לשעבר רודזיה הדרומית) היא מדינה ללא מוצא לים בחלקה הדרומי של יבשת אפריקה. היא גובלת במוזמביק במזרח, דרום אפריקה בדרום, בוטסואנה במערב וזמביה בצפון.

זימבבואה היא המדינה היחידה בעולם הקרויה על שם אתר ארכאולוגי – זימבבואה הגדולה.

יחסי זימבבואה–ישראל

בין מדינת ישראל והרפובליקה של זימבבואה קיימים יחסים דיפלומטיים חלקיים נכון לשנת 2013, כאשר לצד הכרה הדדית של כל מדינה ברעותה, וכן שיתוף פעולה מצומצם בנושאים כלכליים, אף אחת מהמדינות לא מחזיקה בשגרירות רשמית במדינה השנייה. נכון ל-2013, תיירים מישראל המבקשים לנסוע לזימבבואה, נדרשים להוציא ויזה למדינה דרך שגרירות זימבבואה בקהיר.

כנען בננה

כנען סודינדו בננה (באנגלית: Canaan Sodindo Banana; ‏ 5 במרץ 1936 - 10 בנובמבר 2003) היה הנשיא השחור הראשון של זימבבואה. הוא כיהן במהלך המעבר של המדינה משלטון האדם הלבן לשלטון הרוב השחור. כיהן כנשיא בשנים 1980 עד 1987, במקביל לראש הממשלה רוברט מוגאבה. לימים, בשנת 1999, נגזרו עליו עשר שנות מאסר עקב עבירת קיום יחסים הומוסקסואליים. הוא ריצה רק שנתיים מעונשו במאסר ומת בגלות.

בננה היה מייסדה של זימבבואה המאוחדת. במהלך חייו הביא לאיחוד שתי המפלגות הפוליטיות הגדולות: האיחוד הלאומי האפריקאי של זימבבואה (ZANU) והאיחוד של אנשי זימבבואה האפריקאים (ZAPU). בנוסף כיהן כראש המחלקה לענייני דתות באוניברסיטת זימבבואה. לקראת סוף חייו, כאשר נחקקה בזימבבואה חקיקה גזענית והומופובית נגד להט"ב, נשפט והורשע בקיום מעשה סדום ונכלא.

מורגן צ'נגיראי

מורגן ריצ'רד צ'נגיראי (באנגלית: Morgan Richard Tsvangirai;‏ 10 במרץ 1952 - 14 בפברואר 2018) היה פוליטיקאי זימבבווי, שכיהן כראש ממשלת זימבבואה בשנים 2009–2013.

צ'נגיראי החל את דרכו כמנהיג ארגוני עובדים, ולאחר מכן היה ממייסדי "התנועה לשינוי דמוקרטי" (MDC), ועמד בראשה במאבק ממושך נגד שלטון רוברט מוגאבה. לאחר בחירות שנערכו ב-2008 הגיע צ'נגיראי להסכמה עם מוגאבה ואנשי מפלגתו על חלוקת סמכויות השלטון בין המפלגות, ובעקבותיו מונה לראש ממשלת זימבבואה, המכהן במקביל לנשיא מוגאבה.

נשיא זימבבואה

נשיא זימבבואה הוא ראש המדינה, ומשמש גם כמפקד העליון של הכוחות המזוינים של זימבבואה.

תפקיד הנשיא נוצר בשנת 1980 עם קבלת העצמאות של זימבבואה מבריטניה. כנען בננה, שהיה שר מתודיסטי, מונה לנשיא הראשון עד שנת 1987, כשהתפקיד הפך לטקסי בעיקרו. עמדת הכוח האמיתית הייתה זו של ראש ממשלת זימבבואה, רוברט מוגאבה, שהפך לנשיא בשנת 1987 וכיהן כראש המדינה במשך 29 שנים.

הנשיא מכהן גם כראש ממשלה מאז 1987. בשנת 2009 התפקיד הוחזר, אך בוטל שוב בשנת 2013.

על פי חוק, הנשיא מכהן במשך חמש שנים וכהונתו מוגבלת לשתי קדנציות.

עריץ

משטר עריצות הוא שלטון של אדם יחיד (עריץ) העומד בראש קבוצה מצומצמת יחסית שכופה את עצמה על השלטון ועולה בדרך כלל מתוך מצב של חוסר סדר במדינה. העריצות יוצרת סביבה מנגנוני הגנה שנאמנים לשלטון ותלויים בו, והשליט משתמש בהם כדי לזרוע טרור ופחד וכך להביא לצייתנות העם. לעריצות אין אידאולוגיה מסודרת, אך היא מתקיימת על ידי הפעלת מנגנונים פסיכולוגים רבי עצמה כשהעריצים מציגים את עצמם כמגנים על העם מפני סכנה קיומית שאורבת למדינה אותה השליט הודף, בניגוד למשטר טוטליטרי לעריצות יש תמיכה נמוכה מאוד בעם והעריץ משליט את עצמו בכוח ובעזרת תלות נפשית קשה מאוד: מצד אחד טרור ופחד, מצד שני העריץ לכאורה מגן על העם מפני סכנה גדולה בהרבה אותה הוא יכול לעצור בשל כוחו הבלתי מוגבל. דוגמאות למשטרי עריצות בעבר ובהווה: קים ג'ונג-און בקוריאה הצפונית, מועמר קדאפי, בשאר אל-אסד, סדאם חוסיין, בניטו מוסוליני באיטליה, אדולף היטלר בגרמניה הנאצית, החונטה הצבאית במיאנמר, עומר אל-בשיר בסודאן, אלכסנדר לוקשנקו בבלארוס, רוברט מוגאבה בזימבבואה, ספרמורט ניאזוב בטורקמניסטן, אסלאם קרימוב באוזבקיסטן, אידי אמין באוגנדה, סלובודן מילושביץ' בסרביה החונטות הצבאיות בדרום אמריקה בשנות השבעים והשמונים.

לעריצות יש לעיתים קרובות אופי של משטר צבאי, והיא עולה מתוך מצבים של כאוס וחוסר סדר כדי להחזיק את המדינה ומבטלת את זכויות הפרט ואת זכויות האדם "באופן זמני" כדי להשיב את הסדר על כנו.

פרס או תאנט לשלום

פרס או תאנט לשלום הוא פרס המוענק מאז שנת 1982 לזכרו של או תאנט לאנשים אשר במאמציהם תרמו להבנה תרבותית בין עמים. הפרס נוסד על ידי פעיל המדיטציה ההודי סרי צ'ימנוי.

בין זוכי הפרס נמנים:

איברהים גמברי, 2007

ביל פרל, 2007

קורט ולדהיים, 2004

סוואמי סטצ'ידננדה, 2002

דאו איי איי תאנט, 2002, בתו של או תאנט

ראווי שנקר, 2002

האפיפיור יוחנן פאולוס השני, 1998

דאדא ואווסני, 1998

דלאי לאמה, 1997

נלסון מנדלה, 1996

רוברט מוגאבה, 1996

מוריס סטרונג, 1996

דזמונד טוטו, 1995

האם תרזה, 1994

ג'יימס פ. גראנט, 1994

מיכאיל גורבצ'וב, 1994

חוויאר פרז דה קוויאר, 1986

אינדירה גנדי, 1982

או נו,

ברברה וורד,

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.