רובל

רוּבְּלרוסית: рубль) הוא שמו של ההילך החוקי במספר מדינות. השם רובל שימש לראשונה כשם המטבע של נסיכות מוסקבה, שהפכה לאימפריה הרוסית, ולאחר מכן התגלגלה לברית המועצות.

לאחר התפרקות ברית המועצות הפך השם "רובל" לשמם של מספר מטבעות של מדינות המשתייכות לחבר המדינות, וכך נקראים עד היום הרובל הרוסי, הרובל הבלארוסי והרובל הטרנסדנייסטרי. לרוב מוזכר הרובל בהקשר הרובל הרוסי. בעבר השתמשו גם טג'יקיסטן, גאורגיה, לטביה, אזרבייג'ן וארמניה ברובל כהילך חוקי.

רובל אחד מתחלק למאה קוֹפֶּיְקות (ביחיד קוֹפֶּיְקָה, ברוסית: Копейка).

רובל
рубль
Rouble
רובל רוסי משנת 1998
משתמשים רוסיה

מדינות שמשתמשות ברובל

מדינות שחברות באו"ם

מדינות שאינן חברות באו"ם

קישורים חיצוניים

1991 בברית המועצות

1991 בברית המועצות הייתה השנה בה נחגגה השנה ה-74 למהפכת אוקטובר. בשנה זו נמשכה מדיניות הפרסטרויקה של מיכאיל גורבצ'וב שבסופה ברית המועצות התפרקה. המשבר הכלכלי התעמק ותנועות לאומניות ברפובליקות המשיכו בפעילותן. בראש הבדלנות עמדו הרפובליקות הבלטיות ובוריס ילצין שנבחר לראש הרפובליקה הרוסית. חולשת השלטון המרכזי בלטה באי-יכולת להשליט סדר ושימוש רחב בכוחות צבא בתוך הערים הגדולות. בסוף השנה ברית המועצות התפרקה והפסיקה להתקיים כמדינה.

20 בפברואר

20 בפברואר הוא היום ה-51 בשנה בשבוע ה-8 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 314 ימים (315 בשנה מעוברת).

ISO 4217

ISO 4217 הוא תקן בינלאומי שהוגדר על ידי ארגון התקינה הבינלאומי (ISO). התקן מגדיר שמות מקוצרים בני שלוש אותיות לשמות המטבעות הרשמיים.

שתי האותיות הראשונות של תקן זה, מקורן בתקן סימוני המדינות ISO 3166-1 alpha-2 (אשר דומים לאלו המשמשים בשם התחום ברמה העליונה הארצית באינטרנט) והאות השלישית היא בדרך כלל האות הראשונה של שם המטבע עצמו. לכן, לדוגמה, ILS הוא הסימון של ישראל כש-IL מסמל את ישראל, ו-S עבור שקל חדש, ובדומה, סימונה של יפן הוא JPY כאשר JP עבור יפן ו-Y עבור ין. שיטה זו מבטיחה שלכל מטבע יהיה סימון ייחודי, גם אם שמו זהה לשמות מטבעות בארצות אחרות. למשל, השמות דולר, פרנק, פאונד ועוד משמשים בכמה מדינות, ולכן שילוב בין סימון המדינה לקיצור שם המטבע מונע דו משמעיות.

יתר על כן, התקן מגדיר את הקשר בין יחידות מטבע ראשיות ליחידות מטבע משניות. במרבית מהתקנים, ליחידות המטבע המשניות קיים ערך של 1/100 מערכו של היחידה הראשית, אולם 1/10 ו-1/1000 גם כן מצויים. ישנם מטבעות אשר אין להן יחידות מטבע משניות כלל. באחרים, ערך יחידות המטבע הראשי כה קטן עד כי השימוש ביחידות המטבע המשניות זניח (כגון ערכו של הסן היפני - 1/100 מערכו של הין). במאוריטניה אין חלוקה עשרונית של היחידות, כך 1 אוגיה = 5 קהומס, ובמדגסקר 1 אריארי = 5 איראימבילאנג'ה.

ה-ISO 4217 כולל סימונים לא רק עבור מטבעות, אלא גם עבור מתכות יקרות (זהב, כסף, פלדיום ופלטינה; נמדדים בדרך כלל על ידי אונקית טרוי) ופריטים אחרים המשמשים בכלכלה הבינלאומית, כגון זכויות משיכה מיוחדות. כמו כן, ישנם סימונים מיוחדים המוקצים למטרות ניסיוניות (XTS), ולציון עסקאות ללא מטבע (XXX). סימונים אלו מתחילים באות X.‏

ISO 3166 לעולם אינו מקצה סימונים המתחילים באות X למדינות השונות, על כן יכולה ISO 4217 להשתמש באות X עבור מטבעות שאינן משויכות למדינה מסוימת ללא הסיכון של התנגשות בסימוני מדינות עתידיות.

מטבעות על-לאומיים, כגון הדולר המזרח קריבי, ה-פרנק CFP מרכז אפריקני, וה-פרנק CFA מערב אפריקני, בדרך כלל גם מיוצגות על ידי סימונים המתחילים באות X. אולם, האירו מיוצג על ידי הסימן EUR; אף על פי ש-EU הוא אינו סימון למדינה בתקן ISO 3166-1, הוחלט להשתמש בה בכל זאת, ועל כן הסימון EU הוסף לתקן ISO 3166-1 על מנת לייצג את האיחוד האירופאי. סימונה של יחידת המטבע האירופית, אקו, שקדמה לאירו היה XEU.

אירופלוט

אירופלוט (ברוסית: Аэрофлот — Российские авиалинии) היא חברת התעופה הלאומית של רוסיה, הנחשבת לחברת התעופה הגדולה ביותר בפדרציה הרוסית ואשר יחד עם חברות הבת שלה רוסיה, אורורה ופובדה מרכיבה את קבוצת אחזקות התעופה הגדולה ברוסיה. בסיסה הוא בנמל התעופה שרמטייבו במוסקבה. בשיאה, נחשבה אירופלוט לחברת התעופה הגדולה בעולם. נכון ל-2015, מנכ"ל החברה הוא ויטאלי סאבלייב.

בשנת 2018 זכתה החברה בתואר "מחלקת העסקים הטובה ביותר" ובמשך שנתיים רצופות (2018-2019) הוכתרה לחברת התעופה הטובה ביותר במזרח אירופה על פי המגזין הבריטי Business Traveller.

האח הגדול עונה 5

האח הגדול עונה 5 הייתה העונה החמישית של תוכנית הריאליטי הישראלית האח הגדול עלתה לשידור ב-5 במאי 2013 ושודרה עד ה-27 באוגוסט 2013 (בסך הכל 115 ימים). בעונה זו זכתה טהוניה רובל.

הבורסה לניירות ערך במוסקבה

הבורסה הבין-בנקאית למטבעות של מוסקבה (Московская межбанковская валютная биржа) הייתה אחת מן הבורסות הגדולות ביותר בקרב מדינות חבר העמים ומזרח אירופה. נפתחה ב-1992 ואוחדה עם RTS ליצירת בורסת מוסקבה בדצמבר 2011.

מדי יום נסחרו בבורסה המוסקבאית ניירות ערך של כ-700 חברות רוסיות, לרבות מניות של 230 החברות הגדולות במדינה, ביניהן גם גזפרום, רוסטלקום וסברבנק, לוקאויל ורוסנפט, כשכולן יחד בעלות שווי כולל של כ-10 טריליון רובל (כ-300 מיליארד דולרים). בבורסה נמכרו מניות של 285 חברות רוסיות.

ב-19 בדצמבר 2011 הושלם איחוד בין בורסת Micex לבין בורסת RTS המוסקבאית, והחל מסחר בבורסה המאוחדת Micex-RTS. האיחוד נעשה במטרה לחסוך בהוצאות ולפשט את המסחר במניות.

הרפובליקה הסובייטית הפדרלית הסוציאליסטית עבר-הקווקז

הרפובליקה הסובייטית הפדרלית הסוציאליסטית עבר-הקווקז (ברוסית: Закавказская Сове́тская Федерати́вная Социалисти́ческая Респу́блика, ЗСФСР) הייתה רפובליקה סובייטית שהתקיימה בשנים 1922–1936, שהכילה את גאורגיה, ארמניה ואזרבייג'ן, שהיו ידועות באופן מסורתי כמדינות של עבר הקווקז, בברית המועצות. בירת הרפובליקה הייתה טביליסי.

שורשי הרפובליקה מגיעים לתקופת התפוררות האימפריה הרוסית ב-1917, בתקופת מהפכת אוקטובר, כאשר הפרובינציות של הקווקז התנתקו והקימו פדרציה משלהם שנקראה הרפובליקה הדמוקרטית הפדרטיבית של עבר-הקווקז. כשהיא מתמודדת על אינטרסים לאומיים ומלחמה כנגד טורקיה התפרקה הרפובליקה חצי שנה לאחר מכן באפריל 1918.

בשנים שלאחר מכן, שלוש המדינות עברו מלחמת אזרחים שבהן היה הצבא האדום מעורב במידה רבה. לבסוף אוחדו לרפובליקה סובייטית אחת במרץ 1922, ובדצמבר באותה השנה הייתה היא לאחת מארבע הרפובליקות המייסדות של ברית המועצות (יחדיו עם רוסיה, אוקראינה, ובלארוס). בשנת 1936 פורקה הרפובליקה לשלוש רפובליקות סובייטיות סוציאליסטיות נפרדות: גאורגיה, ארמניה ואזרבייג'ן.

טהוניה רובל

טהוניה רובל (באמהרית: ታሂንያ ሩቤል; נולדה ב-20 בפברואר 1988) היא דוגמנית ומגישת טלוויזיה ורדיו ישראלית. זוכת העונה החמישית של תוכנית המציאות האח הגדול.

כלכלת רוסיה

כלכלת רוסיה היא כלכלה מעורבת עם בעלות ממשלתית על תחומים אסטרטגיים בכלכלה. רפורמות שוק ההון הרוסי של שנות ה-90 הביאו להפרטה נרחבת בתעשייה ובחקלאות ובמידה מועטה יותר במגזר האנרגיה והתעשיות הביטחוניות.

רוסיה היא אחת הכלכלות הגדולות בעולם ומסתמכת במידה רבה על הכנסות מאנרגיה כדי למנף את צמיחתה. המדינה מסתמכת על הכנסות ממשאבי טבע, לרבות נפט, גז טבעי ומתכות. נכון לשנת 2012 מגזר הגז הרכיב 16% מהתמ"ג, 52% ממסים והתקציב הפדרלי ומלמעלה מ-70% מהייצוא הכולל.

לרוסיה תעשייה צבאית מפותחת מאוד וכוללת פיתוח ועיצוב טכנולוגית מתקדמות לרבות מטוסי קרב דור חמישי. נכון לשנת 2013 עמד היקף הייצוא על 15.7 מיליארד דולר. שנייה רק לארצות הברית.

הכלכלה הרוסית נחשבת לששית בגודלה בעולם ובשנים 2000–2012 קצב ייצוא האנרגיה הכפיל את עצמו וההכנסה הריאלית קפצה ב-160%. מאז 2008 העיר מוסקבה הוכתרה כבירת המיליארדרים של העולם על פי מגזין פורבס.

בעקבות העלייה המתמדת ברמת החיים, רוסיה חזרה בשנת 2005, לרמת פיתוח אנושית גבוהה כפי שהיה לפני התפרקות ברית המועצות.

בשנת 2014, מדינות המערב ובראשן האיחוד האירופי וארצות הברית הטילו סנקציות כלכליות על רוסיה, עקב משבר אוקראינה והחשד למעורבות צבאית רוסית ישירה בסכסוך. הדבר הביא לצמצום ברמת הצמיחה הכלכלית וקשיים שהגיעו לשיא ב-16 בדצמבר 2014 כאשר הרובל הגיע לשפל של 79 רובל לדולר אף שלמחרת התאושש והגיע ל-67.81 רובל לדולר. במהלך אותו השבוע איבד המטבע הרוסי כ-15 אחוז מערכו ומאז תחילת השנה הוא צלל בקרוב לחמישים אחוז. הבנק המרכזי של רוסיה ניסה לעצור את המשבר באמצעות העלאה חדה של הריבית מרמה של 10.5 אחוזים ל-17 אחוז, אך הניסיון כשל והמשרד לפיתוח כלכלי ערך ישיבת חירום לילית והודיע על מכירת עתודות מטבע החוץ שברשותו, שעומדות על כשבעה מיליארד דולר, בניסיון לאושש את המטבע הלאומי. זאת לצד ירידה חדה במחירי חביות הנפט שנמכרות ב-50 דולר לחבית ומהוות הכנסה משמעותית לכלכלת רוסיה.

מוסאנרגו

מוסאנרגו (ברוסית: Мосэне́рго) הוא שמה של חברת אנרגיה רוסית, שבסיסה במוסקבה. שנת הקמת החברה היא 1887 (לידתה של מערכת החשמל באזור מוסקבה) כאשר התחיל לפעול מערך החשמל של מוסקבה.

זו אחת מחברות האנרגיה הגדולות במדינה. החברה מפעילה 15 תחנות כוח עם יכולת מותקנת של 12.9 אלף מגה וואט וקיבולת תרמית של 42.8 אלף גיגה-ג'אול. מוסאנרגו היא אחת ממפיקות האנרגיה הגדולות בעולם. החברה מפיקה 8% מהחשמל ו-6% מהאנרגיה התרמית המיוצרת ברוסיה.

מפעל קירוב

מפעל קירוב (ברוסית: Кировский завод) הוא אחת מהחברות הגדולות ביותר בסנקט פטרבורג, רוסיה, בעלת היסטוריה נרחבת השזורה גם בתולדות העיר. המפעל הוקם ב-1801.

משפחה מודרנית

משפחה מודרנית (באנגלית: Modern Family) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מסוגת קומדיה מוקומנטרית של רשת ABC. הסדרה נוצרה על ידי כריסטופר לויד וסטיבן לויתן ומופקת על ידי Fox Television Studios. הסדרה עלתה לראשונה לשידור ב-23 בספטמבר 2009. העונה העשירית עלתה לשידור ב-26 בספטמבר 2018.

הסדרה עוקבת אחר קורות משפחותיהם של ג'יי פריצ'ט, בתו קלייר דאנפי ובנו מיטשל פריצ'ט המתגוררים בלוס אנג'לס. ג'יי חי עם אשתו השנייה גלוריה, קולומביאנית הצעירה ממנו בשנים רבות והוא מגדל איתה את בנה מני, שלפני גיל העשרה. בנוסף, בעונה השלישית מגלה גלוריה שהיא בהריון מג'יי ובעונה הרביעית היא יולדת את ג'ו. קלייר היא עקרת בית ואמא שבעונה החמישית מצטרפת לעסק של אביה, הנשואה לפיל דאנפי ולהם שלושה ילדים (היילי, אלכס ולוק). מיטשל ובן-זוגו קמרון הם זוג חד-מיני, הוריה המאמצים של תינוקת וייטנאמית, לילי.

הסדרה עלתה לאוויר ברשת ABC ב-23 בספטמבר 2009 וזכתה לתשבחות המבקרים. הסדרה זכתה בתשעה פרסי אמי, בהם שלוש פעמים ברציפות בפרס אמי לסדרת הקומדיה הטובה ביותר, בפרס פיבודי, ששה פרסי גילדת שחקני המסך ובפרסים נוספים, והייתה מועמדת בין היתר לפרס גלובוס הזהב ופרס הליגה ההומו-לסבית נגד השמצה.

בישראל, משודרת הסדרה בערוץ yes Comedy.

פרס ברית המועצות

פרס ברית המועצות (ברוסית: Госуда́рственная пре́мия СССР - פרס המדינה או הפרס הממלכתי של ברית המועצות) היה פרס כבוד בברית המועצות. הפרס נוסד ב-9 בדצמבר 1966. אחרי פירוק ברית המועצות ב-1991, הפרס הוחלף על ידי פרס הפדרציה הרוסית.

פרס ברית המועצות החליף את פרס המדינה על שם סטלין (ברוסית: Сталинская премия), ("פרמיית סטלין") שחולק בין השנים 1941–1954. עם היווסדו היו מקבלי התעודות והתגים של פרס סטלין יכולים להחליפם לתעודות ולתגים של פרס ברית המועצות.

הפרס הוענק על בסיס שנתי, בתחומים שונים - מדע, טכנולוגיה, ספרות, אדריכלות ואומנויות. כל שנה היו עד כ-100 מקבלי הפרס. היקף הפרס היה 5,000 רובל (כמחצית בפרס לנין).

בכל הרפובליקות של ברית המועצות היו "פרסי רפובליקה" בהתאם.

פרס הפדרציה הרוסית

פרס הפדרציה הרוסית (ברוסית: Государственная премия Российской Федерации) הוא פרס כבוד ברוסיה. הפרס נוסד בשנת 1992 אחרי פירוק ברית המועצות ומחליף את פרס ברית המועצות. הוא מוענק לאזרחי רוסיה בלבד למעט פרס עבור פעילות הומניטרית שהתווסף בשנת 2005. הפרס מוענק בטקס בארמון הקרמלין הגדול השוכן בקרמלין של מוסקבה ב-12 ביוני, יום רוסיה.

הפרס מוענק על בסיס שנתי, בתחומים שונים - מדע, טכנולוגיה, ספרות, אדריכלות ואומנויות. בהתאם לתקנות משנת 2006 הפרס מוענק בתחומים הבאים:

4 פרסים בתחום מדע וטכנולוגיה

3 פרסים בתחום ספרות ואומנות

פרס בתחום פעילות הומניטרית (מוענק גם לאזרחי מדינות אחרות)היקף הפרס הכספי הוא 5 מיליון רובל. ככלל הפרס מוענק לזוכה בודד. במקרים מיוחדים ניתן להעניק את הפרס לקבוצה של לא יותר מ-3 זוכים. במקרים יוצאי דופן ניתן להעניק את הפרס לאחר פטירת הזוכה. במקרה זה דיפלומה, אות וסכום כספי מועברים ליורשים.

קולחוז

קוֹלְחוֹז (ברוסית: колхо́з, коллекти́вное хозя́йство (מידע • עזרה) - "קוֹלִיקטִיבְנואֵה כֿוֹזְיַאִסְטְבוֹ" - משק שיתופי) הוא כינוי למשק שיתופי בברית המועצות. כחלק מתוכנית החומש של סטלין כפו שלטונות ברית המועצות על האיכרים, בתקופה המכונה "קולקטיביזציה", להתאחד בחוות חקלאיות שיתופיות, בהם הרווחים מתחלקים בין חברי הקולחוז. בניגוד לסובחוז, שהיה משק חקלאי בבעלות המדינה, חברי הקולחוז לא קיבלו משכורת קבועה אלא התחלקו ברווחיו ובתוצרתו.

בתקופת הקולקטיביזציה הוכרחו חקלאים רבים בברית המועצות להתאחד בקולחוזים בניגוד לרצונם ולמכור את התוצרת למדינה במחיר קבוע מראש ונמוך. לשם דוגמה, ב-1948 היה מחיר השיפון הסיטונאי בברית המועצות 335 רובלים ל-100 ק"ג, אך הקולחוזאים קיבלו עבור כמות זו 8 רובל בלבד ואף תשלום זה נשחק בשל האינפלציה עד שעמד בתחילת שנות ה-50 על כמחצית או שליש מעלות הגידול בפועל. מסיבה זו ואחרות, מרדו באוקראינה האיכרים נגד השלטון בשנים 1930-1933 וגרמו להשמדת אזורים חקלאיים רבים ולשחיטת בהמות (בין השנים 1929 ל-1933 נשחטו יותר ממיליון בהמות. מעל מ-700 בהמות ליום, בממוצע). כתוצאה מהמרד של החקלאים האוקראינים החליט יוסיף סטלין על חקיקת חוקים שלבסוף גרמו להולודומור.

במסגרת הקולחוז, כל חבר היה מקבל חלק מהרווחים בהתאם לכמות ימי העבודה שהשקיע בקולחוז. אולם חוסר האמון בין חברי הקולחוז גרם לכך שהעבודה נעשתה בעצלתיים והיעילות הייתה נמוכה ביותר. חברי הקולחוז הורשו להחזיק משק ביתי פרטי לצריכה עצמית בלבד עם אדמה בשטח של 4 דונם, בו הורשו לעבוד לאחר שמלאו את מכסת העבודה היומית עבור הקולחוז. במקרים רבים, עיקר התפוקה של הקולחוז הייתה ממשקים פרטיים אלו. במחקרים בשנות ה-70 התגלה, שהתפוקה במשקים הביתיים הייתה פי 15 מהתפוקה במשקים הקולחוזיים[דרוש מקור].

רובל רוסי

רובל רוסי (סמל: ₽ או Pуб, ברוסית: Рубль רוּבְל, לשון רבים: Pубли́ רוּבְלי) הוא המטבע הרשמי וההילך החוקי של רוסיה. רובל אחד מתחלק למאה קופייקות (קופייקה, ביחיד: Копейка קַפְיֵקַה, ברבים: Kопе́йки קַפְיֵקי). בתקן ISO 4217 מסומן הרובל הרוסי כ-RUB. הרובל הוא ההילך החוקי הבלעדי בכל הפדרציה הרוסית.

המילה "רובל" היא שמו של ההילך החוקי הרוסי עוד מהמאה ה-13. הרובל הנוכחי נמצא בשימוש משנת 1991, תחילה במקביל לרובל סובייטי. מטבע הרובל נמצא בשימוש יומיומי במדינות: רוסיה, טג'יקיסטן, אבחזיה ודרום אוסטיה.בדצמבר 2013 התקבל באופן רשמי סמל לרובל הרוסי - "₽", למרות, ראשי תיבות "руб" עדיין בשימוש נפוץ.

תיאטרון בולשוי

תיאטרון בולשוי (ברוסית: Большой театр - "בולשוי תאטר" - התיאטרון הגדול) הוא תיאטרון היסטורי הממוקם במרכז מוסקבה בירת רוסיה. מבנה התיאטרון תוכנן על ידי האדריכל ג'וזף בווה ומוצגים בו אופרות ומופעי בלט.

בלט בולשוי ואופרת בולשוי נמנים עם קבוצות הבלט והאופרה הידועות והוותיקות ביותר בעולם. להקת התיאטרון כוללת 300 רקדנים, 90 זמרים, 200 חברי מקהלה, 230 נגנים, ו-500 טכנאים. בבית הספר של התיאטרון לומדים כ-600 תלמידים תחת כ-60 מורים.

הבניין המרכזי של התיאטרון, שנבנה מחדש ושופץ מספר פעמים לאורך השנים, הוא מסמלי מוסקבה ורוסיה. חזית הבניין הנאו-קלאסית מופיעה על שטר 100 רובל.

תעשיית חלל ברוסיה

תעשיית החלל ברוסיה כוללת ייצור טילים, חלליות, לוויינים וציוד נוסף הקשור בחקר חלל והיא אחת התעשיות החשובות בכלכלה הרוסית והמובילות בעולם. לאחר התפרקות ברית המועצות והמצב הכלכלי הקשה שפקד את הפדרציה הרוסית הצטמצמו מאוד תקציבי תעשיית החלל של רוסיה והיא ביטלה פרויקטים רבים. מאז שנת 2000 עם ההשתפרות במצב הכלכלי גדלו התקציבים.

התעשייה מורכבת מלמעלה מ-100 חברות ומעסיקה כ-250,000 איש. מרבית חברות החלל הרוסיות הן יורשות של לשכות העיצוב הסובייטיות. חברת החלל הפרטית הגדולה ביותר ברוסיה היא תאגיד הטילים והחלל אנרגיה, שהיא שותפה עיקרית בתפעול טילי השיגור. חברת חרוניצ'ב ופרוגרס הן הספקיות העיקריות של רכבי חלל, כאשר חברת לאבוצ'קין היא המפתחת העיקרית של גשושיות חלל רוסיות וחברת "מערכות הלוויין המודיעיניות ע"ש רשטניוב" היא ספקית הלוויינים העיקרית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.